Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Danmarksmestre i cykelløb

Mandag d. 4. august 2003




BANE - Seniores
DM på bane har for mandlige seniores fra 1993 været kørt Open

Sprint:
1989 René Gullach (København)
1990 Lars Brian Nielsen (København)
1991 Lars Brian Nielsen (København)
1992 Lars Brian Nielsen (København)
1993 Lars Brian Nielsen (København)
1994 Lars Brian Nielsen (København)
1995 Lars Brian Nielsen (København)
1996 Lars Brian Nielsen (København)
1997 Lars Brian Nielsen (København)
1998 Brian Dandanell (København)
1999 Brian Dandanell (DBC)
2000 Dion Åkerstrøm (Brøndby CC)
2001 Lars Brian Nielsen (DBC)

4 km indiv. forfølgelsesløb:
1989 Peter Clausen (København) 4.48,52
1990 Jan Bo Petersen (København) 4.43,52
1991 Jan Bo Petersen (København) 4.44,56
1992 Søren Sørensen (Århus) 4.48,79
1993 Jan Bo Petersen (København) 4.42,01
1994 Jimmi Madsen (København) 4.40,76
1995 Jan Bo Pedersen (København) 4.43,56
1996 Michael Sandstød (København) 4.38,80
1997 Michael Sandstød (København) 4.38,20
1998 Michael Sandstød (København)
1999 Michael Sandstød (Home Jack&Jones) 4.39,44
2000 Jimmi Madsen (Team Bornholm) 4.43,029
2001 Mads Christensen (Odder CK) 4.54,37

1.000 meter på tid med fast start:
1989 Kenneth Røpke (København) 1.08,07
1990 Kenneth Røpke (København) 1.08,51
1991 Niels Poulsen (København) 1.08,21
1992 Henrik Hammel (København) 1.08,60
1993 Kenneth Røpke (København) 1.08,18
1994 Henrik Hammel (København) 1.07,06
1995 Henrik Hammel (Odense) 1.07,20
1996 Lars Brian Nielsen (København) 1.07,60
1997 Brian Dandanell (København) 1.07,943
1998 Henrik Hammel (Odense) 1.07.567
1999 Henrik Hammel (OCK) 1.08,178
2000 Ej kørt
2001 Alex Rasmussen (OCK) 1.08,51

4.000 meter holdforfølgelsesløb:
1989 København, modstander indhentet, Dan Frost, Peter Clausen, Jimmi Madsen,Jan Bo Petersen
1990 Odense, 4.34,32, Dan Frost, Ken Frost, Peter Clausen, Jesper Verdi
1991 København, 4.29,02, Jan Bo Petersen, Jimmi Madsen, Michael Sandstød,Flemming Trøigaard
1992 København , 4.31,23, Jan Bo Petersen, Jimmi Madsen, Michael Sandstød,Flemming Trøigaard, Henrik Bandsholm
1993 København, 4.29,77, Jan Bo Petersen, Jimmi Madsen, Lars Otto Olsen,Michael Sandstød, Ken Frost
1994 Jylland/Fyn A, Ingen tidKlaus Kynde, Jesper Verdi, Jacob Piil, Rud Jacobsson, Pascal Carrara. Ingen tid, modstanderen Sjælland Astyrtede og udgik 3/4 omgang før mål
1995 København, 4.30,03, Michael Sandstød, Ronny Lerche, FrederikBertelsen, Michael Steen Nielsen, Lars Otto Olsen
1996 København, 4.25,21, Jimmi Madsen, Tayeb Braikia, Michael Sandstød, Frederik Bertelsen, Michael Steen Nielsen
1997 ABC, 4.25,28, Ronny Lerche, Michael Sandstød, Kim Malling Kjær, Camillo Gravesen
1998 Acceptcard, Jacob Piil, Jimmi Madsen, Tayeb Brikia, Kim Markussen
1999 1. Team Home Jack & Jones/Jylland Michael Sandstød, Michael Steen Nielsen, Jacob Filipowicz, Jens-Erik Madsen 4.30,72
2000 Jylland/Fyn A, Thue Houlberg, Morten Christiansen, Jacob Filipowicz, Jens Erik Madsen 4.39,87
2001 Jylland/Fyn A, Alex Rasmussen, Mads Christensen, Morten Christiansen, Dennis Rasmussen 4.40,42

50 km pointsløb (fra 1994: 40 km):
1989 Dan Frost (København)
1990 Ken Frost (Odense)
1991 Jan Bo Petersen (København)
1992 Klaus Kynde (Århus)
1993 Ken Frost (København)
1994 Jacob Piil (Odense)
1995 Jimmi Madsen (København)
1996 Michael Sandstød (København)
1997 Michael Sandstød (København)
1998 Jimmi Madsen (Acceptcard) 15 p.
1999 Michael Sandstød (Home Jack & Jones) 57 p.
2000 Anders Kristensen (Ordrup CC) 52 p.
2001 Jimmi Madsen (Team Bornholm) 59 p.

Keirin:
1994 Henrik Hammel (København)
1995 Lars Brian Nielsen (København)
1996 Lars Brian Nielsen (København)
1997 Lars Brian Nielsen (København)
1998 Dion Åkerstrøm (København)
1999 Brian Dandanell (DBC)
2000 Dion Åkerstrøm (Brøndby CC)
2001 ej kørt

Parløb:
1995 Lars Otto Olsen (København) - Jakob Piil (Odense)
1996 Jens Veggerby - Jimmi Madsen (København)
1997 Michael Sandstød (København) - Jacob Piil (København)
1998 Ronny Lerche - Jimmy Hansen (København), 23 p.
1999 Jimmi Madsen/Michael Sandstød 12 p.
2000 Jimmi Madsen/Jakob Piil 37 p.
2001 Jimmi Madsen/Mads Christensen 20 p.

BANE - U-23

4 km. indiv. forfølgelsesløb:
2000 Thue Houlberg (Cycling Horsens)
2001 Thue Houlberg Hansen (Horsens)

BANE - Juniores

Sprint:
1989 Henrik Nielsen (Odense)
1990 Henrik Nielsen (Odense)
1991 Tayeb Braikia (Århus)
1992 Tayeb Braikia (Århus)
1993 Ricky Hansen (København)
1994 Ricky Hansen (København)
1995 Jimmy Hansen (København)
1996 Brian Funder (Odense)
1997 Brian Funder (Odense)
1998 Brian Fundern (Jylland/Fyn)
1999 Lars Rasmussen (OCK)
2000 Jesper Damgaard (Ordrup)
2001 Alex Rasmussen (Odense)

3 km indiv. forfølgelsesløb:
1989 Søren Sørensen (Århus) 3.41,33
1990 Martin Mikkelsen (København) 3.45,38
1991 Martin Riis (Århus) 3.45,52
1992 Frederik Bertelsen (København) 3.39,27
1993 Michael Steen Nielsen (København) Tid ikke opgivet
1994 Morten Christiansen (Århus) 3.47,93
1995 Jacob Nielsen (Århus) 3.43,97
1996 René Lohse (København) 3.41,94
1997 Thue Houlberg (Århus) 3.40,89
1998 Thue H. Hansen (Jylland/Fyn) 3.46,950
1999 Jacob Filipowicz (Cycling Århus) 3.43,38
2000 Mads Christensen (Odder)
2001 Mads Christensen (Odder) 3.40,66

1.000 meter på tid med fast start:
1989 Frank Hansen (København) 1.12,39
1990 Henrik Nielsen (Odense) 1.12,47
1991 Tayeb Braikia (Århus) 1.10,57
1992 Tayeb Braikia (Århus) 1.07,49
1993 Per Verdi (Odense) 1.11,74
1994 Claus M. Holm (København) 1.12,02
1995 Thue Houlberg (Århus) 1.11,65
1996 Thue Houlberg (Århus) 1.11,28
1997 Thue Houlberg (Århus) 1.10,45
1998 Jacob Filipowicz (Jylland/Fyn) 1.11,861
1999 Jens-Erik Madsen (Randers CK) 1.12,57
2000 Mads Christensen (Odder) 1.12,21
2001 Alex Rasmussen (Odense CK) 1.08,623

4.000 meter holdforfølgelsesløb:
1989 Århus, 4.44,40, Søren Sørensen, Mikael Kyneb, Dennis Rasmussen, Brian Jensen
1990 København, ingen tid, Martin Mikkelsen, Lars Liljeroth, Flemming Kirkegaard, Allan Schouw
1991 Århus, 4.53,12, Tayeb Braikia, Martin Riis, Michael Skelde, Bekim Christensen
1992 Århus, 4.46,50, Tayeb Braikia, Martin Rasmussen, Niels Sørensen, René Jørgensen
1993 Odense Tid ikke opgivet, Marek Dabrowski, Per Verdi, Arv Hvam, Peter Steen Jensen
1994 Jylland/Fyn, 4.51,37, Peter Steen Jensen, Nicolai Palm, Morten Christiansen, Jacob Nielsen
1995 Jylland/Fyn, 4.45,90, Nicolai Palm, Morten Christiansen, Jacob Nielsen,Andreas Kloster
1996 Jylland/Fyn, 4.42,09, Morten Christiansen, Andreas Kloster, Nicolai Palm, Thue Houlberg
1997 Århus, 4.43,04, Morten Christiansen, René Lohse, Thue H. Hansen,Jacob Filipowitz
1998 Jylland/Fyn, 4.51,15, Thue H. Hansen, Brian Funder, Jacob Filipowicz,Jens E. Madsen
1999 Jylland/Fyn A Lars Rasmussen, Kristian Busk Jensen
Jacob Filipowicz, Jens-Erik Madsen4.52,30
2000 Jylland/Fyn, Michael Berling, Mads Christensen, Dan Hjernø, Kristian Busk 4.53,76
2001 Jylland/Fyn, Alex Rasmussen, Jakob Dyrgaard, Mads Christensen, Mikkel Christensen 4.51,02

30 km pointsløb (fra 1994: 25 km):
1988 Jan Bo Petersen (København)
1989 Martin Mikkelsen (København)
1990 Martin Mikkelsen (København)
1991 Martin Riis (Århus)
1992 Danny Jonasson (København)
1993 Michael Steen Nielsen (København.)
1994 Jacob Gram (København)
1995 Rasmus S. Nielsen (København)
1996 Morten Christiansen (Århus)
1997 Morten Christiansen (Århus)
1998 Anders Kristensen (København)
1999 Michael Berling (Cycling Århus) 28 p.
2000 Jesper Damgaard 53 p.
2001 Janif Hecht (Næstved) 29 p.

BANE - Damer

Sprint:
1989 Lona Munck (København)
1990 Rikke Sandhøj (København)
1991 Rikke Sandhøj (København)
1992 Rikke Sandhøj (København)
1993 Rikke Sandhøj (København)
1994 Rikke Sandhøj (København)
1995 Jette Drachmann (Århus)
1996 Jette Drachmann (Århus)
1997 Jette Drachmann (Århus)
1998 Jette Drachmann (København)
1999 Jette Drachmann (Randers CK)
2001 Pernille L. Jakobsen (DBC) 40 p.

3 km indiv. forfølgelsesløb:
1989 Lona Munck (Kbh.) 4.06,97
1990 Lona Munck (Kbh.) 4.08,14
1991 Hanne Malmberg (Kbh.) 3.59,45
1992 Hanne Malmberg (Kbh.) 4.02,41
1993 Hanne Malmberg (Kbh.) modstander indh.
1994 Hanne Malmberg (Kbh.) 4.03,02
1995 Rikke Sandhøj (Kbh.) 4.10,83
1996 Pernille L. Jakobsen (Kbh.) 4.12,41
1997 Ann Svendsgaard (Kbh.) 4.14,04
1998 Anne Krog (København) 4.17,326
1999 Pernille L. Jakobsen (DBC) 4.08,014
2000 Pernille Jakobsen (DBC) 4.09,141
2001 Pernille L. Jakobsen (DBC) 4.14,69

2 km indiv. forfølgelsesløb:
2001 Mette Fischer Andreasen (Svendborg) 2.49,10

1.000 meter på tid med fast start:
1989 Lona Munck (Kbh.) 1.17,49
1990 Lona Munck (Kbh.) 1.17,72
1991 Lona Munck (Kbh.) 1.17,56
1992 Hanne Malmberg (Kbh.) 1.18,79
500 meter på tid med fast start:
1993 Rikke Sandhøj (Kbh.) 38,40
1994 Rikke Sandhøj (Kbh.) 39,58
1995 Rikke Sandhøj (Kbh.) 38,43
1996 Jette Drachmann (Århus) 39,12
1997 Jette Drachmann (Århus) 37.69
1998 Jette Drachmann (København) 38,262
1999 Jette Drachmann (Randers CK) 39,054 sek.

15 km pointsløb:
1994 Rikke Sandhøj (København)
1995 Rikke Sandhøj (København)
1996 Rikke Sandhøj (København)
1997 Pernille L. Jakobsen (København)
1998 Pernille L. Jakobsen (København)
1999 Rikke Sandhøj CC Gladsaxe 17 p.

LANDEVEJ - Seniores
Fra 1995 kørt »Open«

Linieløb:
1989 Michael Guldhammer (Vejle B & L)
1990 Brian Petersen (ABC)
1991 Kim Marcussen (Ordrup CC)
1992 Lars Michaelsen (Lyngby CC)
1993 Kim Marcussen (Ordrup CC)
1994 Michael Blaudzun (Herning CK)
1995 Bjarne Riis (Herning CK/Gewiss)
1996 Bjarne Riis (Herning CK/Telekom)
1997 Nicolaj Bo Larsen (Amore & Vita)
1998 Frank Høj (Lyngby CC/Palmans)
1999 Nicolaj Bo Larsen (home Jack & Jones) 4:51.43
2000 Bo Hamburger (Memory Card Jack & Jones) 4:42.54
2001 Jakob Storm Piil (CSC-Tiscali) 5:04.06

50 km enkeltstart:
1989 Peter Meinert (Vejle B & L) 1.04,27
1990 Dan Frost (Odense CK) 1.01,53
1991 Claus M. Møller (Ordrup CC) 1.07,02
1992 Jørgen Bligaard (Herning CK) 1.04,45
1993 Claus M. Møller (Ordrup CC) 1.01,00
1994 Jan Bo Petersen (Næstved BC) 1.03,49
1995 Jan Bo Petersen (Næstved BC) 1.04,20
1996 Bjarne Riis (Herning CK/Telekom) 1.00,11
1997 Michael Sandstød (ABC) 1.00,01
1998 Michael Sandstød (Team Chicky World) 1.00,51
1999 Michael Sandstød (home Jack & Jones) 46.25,30
2000 Michael Sanstød (Memory Card Jack & Jones) 55.10,57
2001 Michael Blaudzun (CSC-Tiscali) 52.48,81

70 km holdløb for 3-mands hold:
1989 Vejle Bane & Landevejsklub, 1.32,30, Peter Meinert, Michael Guldhammer, Christian Lauritsen
1990 Næstved BC, 1.25,06, Jan Bo Petersen, Martin Kryger, Ole Erichsen
1991 Herning CK, 1.30,45, Jørgen Bligaard, Lars Johannesen, Carl Chr. Pedersen
1992 Ordrup CC , 1.29,06, Kim Marcussen, Jørgen Bo Petersen, Claus Møller
1993 Herning CK, 1.24,36, Jørgen Bligaard, Michael Blaudzun, Carsten Thomasen
1994 Næstved BC, 1.25,46, Henrik Jacobsen, Jan Bo Petersen, Martin Kryger
1995 Værløse-Farum CK, 1.25,56, Jens Knudsen, Jimmi Madsen, Torben Steen Jakobsen
1996 Værløse-Farum CK, 1.26,43, Jens Knudsen, Jimmi Madsen, Jakob Gram
1997 Odense CK, 1.29,26, Jakob Piil, Ole Ørsted, Jan Bo Petersen
1998 Herning CK, 1.27,35, Bjarne Riis, Michael Blaudzun, Carl Chr. Pedersen
1999 Team home Jack & Jones Jesper Skibby, Nicolai Bo Larsen, Michael Steen Nielsen 1:23.55,77
2000 Memory Card Jack & Jones, Jesper Skibby, Jacob Piil, Nicolaj Bo Larsen 1:32.43,00
2001 Team Fakta 1:20.06

LANDEVEJ
U 23

Linieløb:
1996 Tayeb Braikia (ABC)
1997 Michael Steen Nielsen (Køge CR)
1998 Bjarke Nielsen (Team Chicky World)
1999 Max Nielsen (Silkeborg CR)
2000 Jimmi Hansen (Ordrup CC) 4.08,33
2001 Thue Houlberg Hansen (Glud & Marstrand Horsens) 4.33,25

Enkeltstart:
2000 Thue Houlberg Hansen (Team Cycling Horsens) 46.28,49
2001 Thue Houlberg Hansen (Glud & Marstrand Horsens) 41.06,19

LANDEVEJ
Damer

Linieløb:
1989 Karina Skibby (Køge CR)
1990 Karina Skibby (Køge CR)
1991 Karina Skibby (Køge CR)
1992 Sanne Schmidt (Randers CC)
1993 Sanne Schmidt (Randers CC)
1994 Rikke Sandhøj (CC Gladsaxe)
1995 Rikke Sandhøj (CC Gladsaxe)
1996 Helle Sørensen (Silkeborg CR)
1997 Rikke Sandhøj (CC Gladsaxe)
1998 Rikke Sandhøj (CC Gladsaxe)
1999 Ann Svendsgaard Mathiesen (CC Gladsaxe) 2:39.41
2000 Mette F. Andreasen (Svendborg CC) 2.32,21
2001 Lisbeth Simper (Team Lolland Falster) 2.40,32

30 km enkeltstart:
1989 Hanne Malmberg (FBL) 44,14
1990 Hanne Malmberg (Amager CR) 39,25
1991 Hanne Malmberg (Amager CR) 44,17
1992 Hanne Malmberg (Amager CR) 43,42
1993 Hanne Malmberg (Amager CR) 38,45
1994 Lone Larsen (OCK) 42,42
1995 Susanne Nedergaard (Gilleleje CK) 45,04
1996 Lotte Schmidt (Randers CC) 43,59

25 km enkeltstart
1997 Helle Sørensen (Horsens AC) 38,01
1998 Melina Rasmussen (CCGladsaxe) 40.03,38
1999 Lisbeth Simper Team Lolland-Falster 37.53,89
2000 Lisbeth Simper (Team Lolland Falster) 40,37
2001 Lisbeth Simper (Team Lolland Falster) 35.29,22

30 km holdløb for 3-mands hold:
1989 Frederiksberg Bane- og Landevejsklub, 43,46, Hanne Malmberg, Sanne Lassen, Pernille Jørgensen
1990 Amager CR, 41,37, Hanne Malmberg, Helle Norup, Henriette Sørensen
1991 Amager CR, 46,04, Hanne Malmberg, Helle Norup, Christina Havn
1992 Amager CR, 43,25, Hanne Malmberg, Helle Norup, Karina Lunnsgaard
1993 Odense CK, 41,24, Ulla Sørensen, Lone Larsen, Anne Z. Christensen
1994 Odense CK, 43,56, Lone Larsen, Anne Z. Christensen, Ulla Sørensen
1995 Ikke afholdt

LANDEVEJ - Junior Damer

Enkeltstart:
2000 Mette F. Andreasen (Svendborg CC) 18.16,15
2001 Mette F. Andreasen (Svendborg CC) 16.48,14

LANDEVEJ - Juniores herrer

Linieløb:
1989 Jens Erik Nielsen (Køge CR)
1990 Søren Mønster (Horsens AC)
1991 Allan Schouw (DBC)
1992 Lars Dietrichsen (Køge CR)
1993 Dani Petersen (Roskilde CR)
1994 Tonni Andreasen (CC Hjørring)
1995 Lasse Jonasson (Værløse-Farum CK)
1996 Gøran Jensen (Vejle BL)
1997 Anders Kristensen (ABC)
1998 Lars Frederiksen (Hillerød)
1999 Jens-Erik Madsen Randers CK 3:05.47
2000 Jesper Damgaard (Hillerød CK) 3.09,56
2001 Matti Breschel (Køge) 3.17,59

30 km enkeltstart:
1989 Søren Sørensen (Vejle B & L) 40,25
1990 Marc Strange Jacobsen (Sorø BC) 37,24
1991 Frank Høj (Lyngby CC) 41,18
1992 Danny Jonasson (Værløse-Farum) 40,25
1993 Søren Grunnet (ACK) 37,23
1994 Brian Larsen (FBC) 41,25
1995 Lasse Jonasson (Værløse-Farum) CK 41,07
1996 Gøran Jensen (Vejle BL) 40,20
25 km enkeltstart
1997 Thue Houlberg (Esbjerg CR) 34,19
1998 Thue H. Hansen (Esbjerg CR) 37.06,26
1999 Jacob Filipowicz Cycling Århus 35.06,03
2000 Mads Christensen (Odder) 36.59,12
2001 Anders Hansen (CK Fix) 31.46,83

50 km holdløb for 3-mands hold:
1989 DCR-Ballerup, 1.06,00, Lars Liljeroth, Martin Mikkelsen, Lars Hansen
1990 Brøndby CC, 1.03,49, Ulrik Träff, Michael Vinding, Kasper Olsen
1991 Herning CK, 1.06,57, Michael Blaudzun, Kim B. Sørensen, Frank Hyldgaard
1992 Fyens BC, 1.06,09, Jimmy Hansen, Kasper Bay, Thomas Green
1993 Brøndby CC, 1.04,03, Rune Larsen, Jan Jørgensen, Jack Rasmussen
1994 Værløse-Farum CK, 1.04,11, Lasse Jonasson, Martin Jenbo, Jacob Gram
1995 Vejle B&L , 1.07,10, Gøran Jensen, Bizhan Pagh, Max Nørbo Nielsen
1996 Ordrup CC, 1.08,40, René Lohse, Jimmy Hansen, Daniel B. Jensen
1997 Herning CK, 1.04,13, Lasse Siggaard, Peter S. Jensen, Søren Svendsen
1998 Brøndby CC, 1.11,46, Christian Münstermann, Glenn Bak, Morten Jøland
1999 Amager CR Niklas Krandorf, Christian Münstermann, Kenan Bülic
1:06.10,41
2000 Køge CR Thomas Pedersen, Matti Breschel, Kasper Malmkjær 1:10.24,57
2001 CK Fix 58,09

CYKLE CROSS

Seniores:
1989 Henrik Djernis (Kalundborg CC)
1990 Henrik Djernis (Kalundborg CC)
1991 Henrik Djernis (Kalundborg CC)
1992 Henrik Djernis (Kalundborg CC)
1993 Henrik Djernis (Kalundborg CC)
1994 Henrik Djernis (Kalundborg CC)
1995 Henrik Djernis (Kalundborg CC)
1996 Henrik Djernis (Kalundborg CC/Proflex)
1997 Henrik Djernis (Kalundborg CC/American Eagle)
1998 Henrik Djernis (Kalundborg CC/American Eagle)
1999 Jesper Agergaard (Roskilde MTB/BeOne)
2000 Henrik Djernis (Team Cycling Ringsted)
2001 Henrik Djernis (Team Cycling Ringsted)
2002 Kim S. Petersen, Kalundborg CC, 1.07.41,

Juniores:
1989 Michael Rosborg (Vejle B & L)
1990 Peter Skjold (Fredericia CC)
1991 Mark Tune Madsen (Nyborg CK)
1992 Kim Bang Sørensen (Herning CK)
1993 Jesper Agergaard (Roskilde CR)
1994 Klaus Nielsen (Viborg AC)
1995 René Lohse (Ordrup CC)
1996 René Lohse (Ordrup CC)
1997 René Lohse (Silkeborg CR)
1998 Kim Petersen (Kalundborg CC)
1999 Kim Petersen (Kalundborg CC)
2000 Dan Andersen (OCK)
2001 Dan Andersen (OCK)
2002 Søren Søby Jørgensen, Fredericia CC, 39.32

Damer:
2002 Mette Andersen, DMK, 33.19

MOUNTAINBIKE

Seniores:
1992 Lennie Kristensen (Silkeborg CR)
1993 Henrik Djernis (Kalundborg CC)
1994 Henrik Djernis (Kalundborg CC)
1995 Jan Østergaard (Vejle BC/Corratec)
1996 Michael Rasmussen (Holbæk CR/Scott)
1997 Henrik Djernis (Kalundborg CC/American Eagle)
1998 Henrik Djernis (American Eagle)
1999 Henrik Djernis (Team Cycling Ringsted) 2:09.27
2000 Henrik Djernis (Team Richey-Yahoo) 2.25,33
2001 Peter Riis Andersen (Den Blå Kurér) 2.01,45

Juniores:
1992 Michael Rasmussen (Holbæk CR)
1993 Jesper Agergaard (Roskilde CR)
1994 Klaus Nielsen (Vejle MTB)
1995 Thomas Bonne (Århus MTB-klub)
1996 René Lohse (Ordrup CC)
1997 Peter Riis Andersen (Århus MTBK)
1998 Klaus Nielsen (Roskilde MTB Klub)
1999 Kim S. Petersen (Kalundborg CK) 1:39.56
2000 Dan B. Andersen (Odense CK) 1:37.51
2001 Jacob Johansen (MTB Club Vejle) 1.25,54

SALSPORT

Cyklebold:
1989 Bo Schou - Orla Dambo (ACK)
1990 Lars Nielsen - John Nielsen (AAC)
1991 Lars Nielsen - John Nielsen (AAC)
1992 Lars Nielsen - John Nielsen (AAC)
1993 Lars Nielsen - John Nielsen (AAC)
1994 Bjørn Nedergaard - Flemming Winther Rasmussen (KCR)
1995 Lars Nielsen - Torben Henriksen (Cycling Aarhus)
1996 Lars Nielsen - Torben Henriksen (Cycling Aarhus)
1997 Lars Nielsen - Torben Henriksen (Århus MTBK)
1998 Fl. Winther Rasmussen - Orla Dambo (Århus MTB Klub)

1'er kunstcykling:
1993 Birgitte Mohrsen Andersen (Herning CK)
1994 Birgitte Mohrsen Andersen (Herning CK)
1995 Birgitte Mohrsen Andersen (Herning CK)
1996 Lise Rasmussen (RUCK)
1997 Lene Jespersen (Herning CK)
1998 Ikke afholdt