Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Presseseminar til OL 2000

Tirsdag d. 2. maj 2000


Presseseminar: Opvarmning til OL 2000

Danmarks Idræts-Forbund indbyder hermed til presseseminaret Opvarmning til OL 2000, hvor der bliver mulighed for at høre om de aktuelle OL-forberedelser, få et øget kendskab til idrætter/discipliner på OL-programmet samt møde en række af de aktive og ledere, der allerede er eller stadig har mulighed for at blive udtaget til OL 2000, samt nogle af forbundenes daglige presseansvarlige.

Seminaret finder sted af to omgange, hvor der de pågældende dage henholdsvis er mulighed for at møde:

Den 4. maj
Badminton
Majken Vange (double), Ann Jørgensen (double og mix), Ann-Lou Jørgensen (double), Mette Schjoldager (double og mix), Martin Lundgaard (double og mix), Jesper Larsen (double og mix), Michael Søgaard (double og mix), Thomas Lund (holdleder), Torben Lollike (pressechef)

Beach volley
Jens Larsen

Bueskydning
Katja Brix Poulsen (OL-bue), Ole Gammelgård (træner), Ann Lindholm (OL-ansvarlig og eventuel holdleder)

Ridning
Nils Haagensen (military), Anne-Mette Binder (holdleder, military), Kim Lundshøj (OL-ansvarlig), Thomas Bisgaard (pressechef,)

Roning
Thomas Poulsen, Thomas Ebert, Eskild Ebbesen og Victor Feddersen (HPL 4-), Bianca Carstensen, Katrin Gleie, Sarah Lauritzen og Dorthe Pedersen (F4X), Bo Kaliszan og Bertil Samuelson (H2X), Karsten Nielsen og Søren Madsen (HPL2X), Maria Vraa og Christina Rindom (F2-), Trine Hansen og Stinne Petersen (F2X), Mette Mathiasen (F1X), Morten Espersen (træner) Henrik Hebsgaard (eventuel holdleder), Rie Sørensen (presseansvarlig for eliten)

Sejl
Peder Rønholt (laser), Kim Kristensen (træner), Jens Sohl (sportschef)

Skydning
Anni Bissø (10 m luftpistol og 50 m sportsriffel, 3x20 skud), Susanne Meyerhoff (10 m luftpistol, 40 skud), Vagn Andersen (OL-ansvarlig og eventuel holdleder)

Den 11. maj
Atletik
Carsten Jørgensen (10.000 m), Thomas Thomsen (formand)

Bordtennis
Peter Sartz (træner)

Cykling
Allan Poulsen (massør)

Håndbold
Lars Ulrich Mortensen (pressechef)

Kano& kajak
Jesper Staal og Paw Madsen (K2 500 m og 1.000 m), Torsten Tranum-Jensen (K1 1000 m), Hans-Jürge Tode (træner/holdleder)

Svømning
Mette Jacobsen (100 og 200 m butterfly), Jacob Carstensen (200 og 400 m fri), Louise Ørnstedt (100 m rygcrawl), Karen Egdal (50 m fri), Jens Glavind (træner/sportschef), Leif Funch (eventuel holdleder)

Taekwondo
Hanne Poulsen (-80 kg), Muhammed Dahmani (-80 kg), Sten Knuth (træner), Dorte Sørensen (informationsmedarbejder)

Triathlon
Ole Nikolajsen (træner), Kent Magelund (eventuel holdleder)

Begge dage afvikles seminaret i Idrættens Hus, Brøndby, fra kl. 17.30 til ca. 21.00.

Programmet omfatter:
17.30-18.30: Uformel middag for presse, aktive og ledere i Restaurant Sportive

18.30-18.45: Aktuelle OL-forberedelser samt præsentation af de tilstedeværende aktive/ledere

18.45-21.00: Idrætsboder med OL-information samt mulighed for interviews og uformel snak med aktive/ledere

Tilmelding til begge seminarer og middage kan ske snarest muligt og inden den 3. maj 2000 ved henvendelse til undertegnede.

Med venlig hilsen
Hanne Sejer
Pressemedarbejder
Tlf. 43 26 20 38
E-mail: hanne.sejer@dif.dk



Alle henvendelser omkring tekniske spørgsmål skal gå til
webmester@dif.dk. Du kan ikke foretage "besvar afsender"
på denne mail og forvente et svar.

Du kan også løbende holde dig orienteret ved at læse nyheder på DIF´s hjemmeside.

Du kan når som helst framelde dig denne service på DIF´s hjemmeside:
http://www.dif.dk/nyheder/tilmellerfra.asp.

Med venlig hilsen

Danmarks Idræts-Forbund
Informationsafdelingen