Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Nye medlemmer

Onsdag d. 13. juli 2005

Danske Sportsjournalister har godkendt følgende til optagelse som nye medlemmer:

2005

5. januar:
Benjamin Munk Povlsen
Jyllands-Posten
Født: 20.9.1979
..................
14. januar:
Henrik Saabye
TV-producer
Født: 11.1.1959
..................
16. januar:
Lars Hestbech
Ritzaus Bureau
Født: 20.2.1975
..................
17. januar:
Klaus Sletting Jensen
Medie Center Frederiksberg
Født: 11.10.1963
..................
21. januar
Jimmi Willemoes Jensen
Frederiksborg Amts Avis
Født: 14.6.1977
........................
24. januar
Morten Crone Sejersbøl
Forza
Født: 13.6.1978
...................................
1. februar
Anders Kjærbye
Free lance
23.10.1983
..................................
13. februar
Theis Otzen
Danmarks Journalisthøjskole
30.7.1984
...................................
13. februar
Peter Banke
B.T.
Født: 18. maj 1978
....................................
22. februar
Henrik Madsen
Henrik Madsen Kommunikation
Født: 8.7.1961
...................................
13. marts
Brian Haagen Hansen
Free lance
Født: 31.3.
.................................
22. marts
Claus Kirkegaard
Danmarks Journalisthøjskole
Født: 17.12.1971
..................................
26. marts
Ole Frederiksen
Ekstra Bladet
pressefotograf
Født: 9.2.1951
...................................
1. april
Ole Møller
TVSyd
Journalist
Født 24.7.1962
..........................
13. april
Kim Stoltenberg Hansen
Herning Folkeblad
Født 14.2.1969
..........................
14. april
Jan Heilemann Jensen
Novomedia
Født 4.7.1973
..........................
24. april
Jacob Ravn
TV3/Viasat Sport
Født: 8.1.1979
..........................
29. april
Poul Hansen
Viasat Sport
Født: 4.12.1953
......................
4. maj
Jesper Sunesen
Pressefotograf
Født:
......................
18. maj
Fotograf Niels Hougaard
......................
24. maj
Martin Rahbech Jensen
Lemvig Folkeblad
Sportsjournalist
Født: 27.4.1978
............
26. maj
Rasmus Birkerod
TVDanmark
Sportsjournalist
Født: 23.4.1975
...........
6. juni:
Jesper Gisli
Sportsredaktør, Køge
Født: 15. juli 1972
..................
7. juni
Søren Juul Rasmussen
Sportsjournalist
Viborg Stifts Folkeblad
Født: 25.2.1978
....................
23. juni
Jeppe Michael Jensen
Free lance fotograf
Født: 14.6.1970
...............
26. juni
Mads Kruse
TV2
Født: 14.6.1968
..................
1. juli
Rasmus Nielsen
Viasat Sport
Født: 5.10.1977
............
13. juli
Morten Bruun (foto) come-back i DS
Kanal 5 og Tips-Bladet
Født: 28.6.1965
.......................
27. juli:
Kasper Kudsk Jensen
Fyns Amts Avis
Født: 16.12.1978
........................
29. juli:
Lise Kissmeyer
Free lance
Født: 6.3.1963


2004:

21. februar
Morten Kaus, DR-Sporten
Journalistpraktikant
Født 21.5.1976
.....................
26. februar
Kasper Malling, Politiken
Journalistpraktikant
Født 14.4.1978
.....................
29. februar
Peter Sloth, Ekstra Bladet
Journalist
Født 1.7.1974
........................
7. marts
Claus Søndberg, Nordjyske Medier/Nordjyske Stiftstidende
Pressefotograf
Født 23.3. 1968
.......................
19. marts
Anders Damgaard, Ritzau
Journalist
Født 2.11.1974
........................
19. marts
Jacob Staehelin, Ritzaus Bureau (fra 1.4.)
Journalist
Født 25.9.1972
........................
23. marts
Karsten Hüttel, Fyens Stiftstidende
Journalist
Født 1.11.1951
...................
24. marts
Allan Staal, Radio Globus
Sportschef
Født 8.6.1978
....................
1. april:
Aleksander Josevski
Fodboldmagasinet Forza
Født: 24.6.1974
.....
1. april
Jacob Andersen
Fodboldmagasinet Forza
Født: 15.7.
......
1. april
Christian Heide-Jørgensen
Fodboldmagasinet Forza
Født: 4.9.1973
......
13. april
Jeanne Kornum
Aftenposten
Født: 21.8.1972
........
23. april
Brian Andersen
AaB A/S
Født 4.3.1970
..........
28. april
Therese Philipsen
TV2 Sporten
Født 5.9.1976
.........
29. april
Jakob Boserup
Free lance fotograf
Født 15.3.1974
..............
29. april
Ruddi Christensen
Free lance fotograf
Født 25.4.1944
................
12. maj
Øjvind Hesselager
Information
Født 12.12.1962
.................
27. maj
Torben Christensen
Pressekontoret
Født 15.6.1970
..................
1. juni
Søren Pedersen
Nordjyske Stiftstidende
Født: 14.5.1967
...................
1. juni
Jens Dige Pedersen
Free lance fotograf
Vanløse
Født: 11.10.1964
------
4. juni
Morten Hopballe
Ritzaus Bureau
Født 30.7.1972
..................
30. juni
Chris Uldahl Pedersen
JydskeVestkysten
Født: 31.10.1966
...................
12. juli
Jan Sommer Frederiksen
Free lance fotograf
Espergærde
Født: 6.11.1967
....................
28. juli
Peder Henriksen
Kommunikationsmedarbejder
Viborg fF
Født: 11.9.1973
.....................
2. august
Sadi Tekelioglu
HABER-Danmark
Journalist
Født: 8.11.1960
.....................
2. august
Hasan Cengiz Kahraman
Haber og Radikal
Redaktør
Født: 25.7.1964
......................
8. august
Michael Lange
Free lance pressefotograf
Ravnstrup, Viborg
Født: 20.5.1959
.......................
9. august
Dan Rasmussen
Praktikant, TV2 Sporten
Født: 18.1.1978
.......................
10. august
Søren Andersen
Djurslandsposten/Dansk Træner Union
Redaktør
Født: 4. juli 1958
.........................
7. september
Jakob Fønss
Sjællandske Medier
Sportsjournalist
Født: 22.2.1973
.........................
19.10.
Mick Anderson
Fotojournalist
Sæby
Selvstændig
Født: 3.4.1976
........................
3.11.
Brian Aksvig
Ekstra Bladet
Født: 10.11.1963
.......................
7.12.
Kåre Boye Møller Madsen
Frederiksborg Amts Avis
Født: 23.11.1975
.....................
21.12.
Mads Jensen
Vejle Amts Folkeblad/Fredericia Dagblad
Født: 7.6.1970
....................
31. december:
Lars Abildgaard
Randers Amtsavis
Født: 7.10.1976
......................

Nye medlemmer i 2003

2. januar: Flemming Kjellerup, Viasat Sport

9. januar: Kenneth Grøn Jonassen, Radio 2

14. januar: Peter Nielsen, Jyllands-Posten

18. januar: Henrik Lomholt Rasmussen, Viborg

18. januar: Mikkel Larsen, Berlingske Tidende

7. februar: Claus Frederiksen, TV2

11. februar: Signe Krarup, TV3 Sporten

11. februar: Jacob Panum Larsen-Ledet, TV3 Sporten

19. februar: Lone Holm Jensen, Berlingske Tidende

19. februar: Morten Crone Sejersbøl, Jyllands-Posten

4. marts: Torben Sørensen, free lance fotograf (Helsingør Dagblad og TV-Øresund)

4. marts: Lene Esthave, fotojournalist, DIF

9. marts: Mads Rotbøll, Golfonline

11. marts: Andreas Szlavik, free lance fotograf

12. marts: Ole Johnny Sørensen, free lance fotograf

14. marts: Yilmaz Polat, Fyens Stiftstidende

18. marts: Rune Werliin, B.T.

19. marts: Anders Jakob From, TV2 Lorry

19. marts: Jesper Voldgaard, Danmarks Journalisthøjskole

22. marts: Simon Knudsen, B.T.

25. marts: Tania Clausager Pedersen, Århus Stiftstidende

10. april: Ole Johnny Sørensen, Valby, fotograf

10. april: Torben Sørensen, Helsingør, fotograf

16. april: Dan Poulsen, Nordisk Film

5. maj: Sander Schmidt, Fyns Amts Avis

9. maj: Peter Bennett, TVForlaget

13. maj: Mads Petersen, JydskeVestkysten

21. maj: Jesper Philip Schultz, Okapi

27. maj: Jesper Kingo Pedersen, TV2

27. maj: Hasan Cucuk

27. maj: Kim Middelhede, The Voice

12. juni: Brian Jensen, Holbæk Amts Venstreblad

12. juni: Anders Hjort, SPORTSFAN, redaktør

12. juni: Mick Ejstrup Anderson, free lance fotograf, fotojournalist

12. juni: Maja Rosager, DR-sporten

16. juni: Torben Næsager Sørensen, TIPS-Bladet

30. juni: Thorkild Amdi Christensen, free lance fotograf

30. juni: Poul Ernstved

10. juli: Lars Jørgensen, Dagbladet/Frederiksborg Amts Avis

1. august: Martin Sejer Lützen, Horsens Folkeblad

10. august: Martin Rahbech Jensen, Dagbladet Holstebro-Struer

10. august: Lars Hedegaard Nielsen, Dagbladet Holstebro-Struer

10. august: Rune Jungberg Madsen, Dagbladet Holstebro-Struer

13. august: Kristian Farcin-Leth. Nordisk Film

14. august: Martin Østergaard Nielsen, Information

14. august: Torben Bille, Information

20. august: Søren Kofoed, TV2

1. september: Jan Schelbech, TvDanmark

4. september: Jens Otto Barsøe, Nordjyske Stiftstidende

6. oktober: Jacob Staehlin, B.T.

9. oktober: Niels Chr. Bastholm, Jyllands-Posten

1. november: Henrik Knudsen, TV3

1. november: Jesper Bøgh, Lolland-Falsters Folketidende og Radio Sydhavsøerne

..................................

Nye medlemmer 2002:

9. januar 2002: Steen Tue Bjerborg, TvDanmark
19. januar 2002: Tom Laursen, free lance fotograf, Herning
24. januar 2002: Jonna Toft, DGI - Vingsted
12. februar 2002: John Fredy Larsen, Fyens Stiftstidende
12. februar 2002: Jørgen Hansen, Fyens Stiftstidende
12. februar 2002: Nils Mogensen Svalebøg

12. februar 2002: Mads Rømert, B.T.
12. februar 2002: Christian Nørr, Berlingske Tidende
21. februar 2002: Jesper Lundsgaard, Sjællandske Dagblade
28. februar 2002: Thomas Hoffmann, Politiken
28. februar 2002: Søren Bom, TV2/Fyn
21.3.: Nis Peder Kolby Pedersen, I Form
23.3.: Johnny Bo Jepsen, Fyens Stiftstidende
3.4.: Jørgen Bak Rasmussen, fotograf og udgiver, Mediehuset Wiegaarden
30.4.: Steen Bille, Dansk Ungdom og Idræt
2.5.: Brian Rasmussen, free lance fotograf
10.5.: Sandie Hansen Jensen, TV2 Fyn
20.5.: Allan Hougaard, Politiken
20.5.: Erik Nielsen, Infopaq
21.5. Thomas Roger Henrichsen, DR-København
13.7. Kasper Krogh, JP
26.7. Jesper Werge, Hedensted Avis
26.7. Søren Nielsen, Politiken
20.8.: Martin Høgstrup, DR-sporten.
20.8. Louise Dreisig, DR TV
20.8. Carl Jonathan Redhead, DJH, fotostuderende
21.8. Henrik Hvillum, EuroSport, TvDanmark, Free lance
27.8. Peter Ernstved Rasmussen, Ernstveds Bureau
31.8. Simon Stilling, Syddansk Universitet
31.8. Jonas Stubkjær Hüttel, Ekstra Bladet
12.9. Per Borregaard, Dagen
30.9. Troels Lykke Nielsen, Bådmagasinet aps
30.9. Claus Blem Jensen, JP Århus og free lance
2.10. Anders Stoffer, DJH
18.10.Anne Mette Svane, JP
22.10. Peter Mørk, Thisted Dagblad, PF
26.10. Jonas Bech Andersen, Viborg
29.10. Thomas Gravgaard, Viasat Sport

.............

Nye medlemmer 2001:

3.1.: Helle Møller Christensen, Dagbladet Ringsted
3.1.: Jacob Jensen, Berlingske Tidende
3.1.: Uffe Taudal Andersen, Ritzau
3.1.: Jesper Lundh Jensen, Kanal 94, Vejle
8.1.: Christian Thelin, DK4

21.1.: Jacob Hille, Vejle Amts Folkeblad
25.1.: John Hansen, TV2
25.1.: Per Panduro, TV2
25.1.: Michael Christiansen, Nordjyske
30.1.: Thomas Møller Kristensen, JP

30.1.: Karl Erik Nielsen, Berlingske
1.2.: Niels Christian Bastholm, JP
1.2.: Tobias Hertz, DR-TV
1.2.: Morten Clausen, DR-TV
1.2.: Søren Reedtz Pedersen, DR-TV

1.2.: Lasse Sjørslev, Berlingske
1.2.: Michael Wulff Hansen, Århus Stiftstidende
2.2.: Carsten Folke Møller, TV2 Tekst-TV og Internet
2.2.: Thomas Gravgaard, TV3
2.2.: Kim Hansen, TV3

3.2.: Michael von Bülow, B.T.
7.2.: Ulrik Jensen, Radiosporten
13.2.: Martin Aagaard, Politiken
15.2.: Christian Stokholm, DR-Fyn
26.2.: Søren Romme Christoffersen, DJH

2.3.: Søren Friis Olsson, TvDanmark/ANR Aalborg
16.3.: Peter Elgaard, Vejle Amts Folkeblad
18.3.: John Bisgaard Jensen, fast free lance Canal Plus
20.3.: Nicola Kragh, Riis, JP
3.4.: Sisse Fisker, TvDanmark/Kanal 2

20.4.: Rune Brandt Nielsen, Fyens Stiftstidende
26,4,: Allan Bo Povlsen, TV2
26.4.: Per H. Larsen, B.T.
26.4.: Johnny Anthon Wichmann, free lance fotograf, Nyborg
27.4.: Thomas Laursen, 4 S

27.4.: Peter Elsnab, Jyllands-Posten
2.5.: Niels Birger Danielsen, Ekstra Bladet
3.5.: Flemming Fjeldgaard, B.T.
16.5.: Robert Zacharias, Ritzaus Bureau
26.5.: Per Børding, B.T.

29.5.: Klaus Madsen, Dagbladet Ringsted
21.6.: Kasper Harboe, free lance
26.6.: Trine Seiersen, TV2 Østjylland
26.6.: Thomas Borberg, Politiken
26.6.: Kasper Steenbach, euroman

2.7.: Morten Frich, B.T.
6.7.: Jacob Carsten Nielsen, bold.dk
16.7.: Philip Chr. Thomsen, Ejstra Bladet Internet
16.7.: Ole Bernstrup, TvDanmark Midtjylland
18.7.: Mikael Baden Sørensen, Ritzau

25.7.: Dennis Søndergaard, TvDanmark Midtjylland
26.7.: Ivan Hagen Gregersen, Radio 2
27.7.: Peter Löfvall, Danmarks Radio København
1.8.: Jakob Moll, Jyllands-Posten
1.8.: Jonas Schwartz, TV3 Viasat Sport

9.8.: Jesper Nicolajsen, Tips-Bladet
23.8.: Ulrich Nedergaard, Hestebladet
23.8.: Niels Pinborg Lorenzen, Ekstra Bladet
23.8.: Hans Rosenkilde Jerver, Aalborg, free lance
23.8.: Pernille Christensen, DR-Sporten

11.9.: Anna Louise Thranæs Didriksen, TV2
11.9.: David Buch Hansen, Fyens Stiftstidende
11.9.: Martin Kaae, Vordingborg Dagblad
11.9.: Morten Skovsgaard, Holbæk Amts Venstreblad
11.9.: Christian Hüttemeier, Politiken

11.9.: Jørgen Ehlern Jessen, B.T.
11.9.: Anders Svendsen, Ekstra Bladet
11.9.: Michael Wichmann, TV2 Lorry
13.9.: Dan Hirsch Sørensen, TV3
18.9.: Jakob Priess-Sørensen, B.T.

18.9.: Ole Bitsch, Dansk Journalisthøjskole
9.10.: Britt Therkildsen, Ritzau
9.10.: Nils Giversen, Danmarks Radio
15.10.: Lars Wikborg, Urban
16.10.: Anders W. Berthelsen, TV2/Fyn

31.10.: Sola Kruchow Sørensen, DR-TV-sporten
31.10.: Tine Uldahl Lund, DR-TV-sporten
31.10.: Peter Sloth, Ekstra Bladet
31.10.: Thomas Engelsmann, Reuters København
31.10.: Lars Müller, Reuters Danmark

31.10.: Mikkel Hemmer-Hansen, TvDanmark
23.11.: Jens Lund Møller, DJH
23.11.: Morten Henriksen, Politiken
4.12.: Claus Søndberg, Nordjyske
21.12.: Michael Bygballe, Nordjyske

21.12: Britt Spangsberg, Herlev Bladet
21.12.: Michael Olesen, Radiosporten
21.12: Jan Schelbech, TvDanmark, Kanal 2
28.12.: Gert Blume, free lance fotograf, Kolding

--------------------------------

Nye medlemmer i 2000:

Danske Sportsjournalister nåede op på 53 nye medlemmer i 2000:

23.12. Johannes Justesen
23.12. Karsten Nielsen
12.12.: Steffen Lilmoes
1.12.: Christian Høgh Andersen
28.11.: Bo Nielsen
28.11.: Jakob Rohde
10.11.: Anders Sigdal Willumsen
7.11.: Niels Westh
7.11.: Jacob Teilmann
2.11.: Mette Mostgaard Maltesen
1.11.: Jørgen Steen Nielsen
26.10: Mikkel Hemmer-Hansen
23.10. Michael Qureshi
20.10.: Tine Krongaard Andersen
20.10.: Brian Haagen Hansen
8.10.: Finn Tage Jensen
5.10.: Jens Nielsen
5.10.: Kasper Wegener Friis
30.9.: Kim Holm
6.9.: Line Skovgaard Ernlund
28.8.: Lisbeth Janniche
24.8.: Steffen Dam
18.8.: Tom Erik Larsen
15.8.: Lars Petersen
15.8.: Tony Jørgensen
15.8.: Lene Christensen
11.8.: Peter Ernstved Rasmussen
7.8.: Anders Paaskesen
3.7.: Flemming Brandt.
3.7.: Michael Winther Rasmussen
29.6.: Lars Ahn Pedersen
31.5.: Thomas Sjørup-Hansen
31.5.: Per Vinther
18.5.: Morten Skovhus
18.5.: Frederik Bjerregaard
18.5.: Henrik Madsen
18.5.: Thomas Nielsen-Grøn
9.5.: Frederik Lauesen
9.5.: Bo Storm Madsen
8.5.: Anders Brohus
3.5.: Kim Plesner Frederiksen
14.4.: Michael Westergren
5.4.: Morten Ankerdal
4.4.: Jacob Henriques
22.3.: Pernille Fløjstrup
13.3.: Lars Ramlow
1.3.: Kim Andersen
16.2.: Troels Mylenberg
31.1.: Oliver Stilling
26.1.: Jakob Kjeldbjerg
10.1.: Ole Jacobsen
10.1.: Peder Meisner
8.1.: Michael Søvsø Pedersen

..........................