Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

STATISTIK: Danske cykelresultater 2000

Mandag d. 15. maj 2000


Christian Andersen (MC Jack & Jones)
nr. 110 i Ruta del Sol, 17. februar.
------
Jakob Andersen (Roskilde)
vinder af landevejsløb i Roskilde 6. maj.
-------
Mads Bugge Andersen (Ringsted)
nr. 2 i landevejsløbet i Rødekro, 155 km, 30. april.
-------
Allan Bo Andresen (Team Fakta)
nr. 2 i Roskilde, 6. maj.
nr. 8 i Post Cup'en i Roskilde, 24. april.
-------
Lars Bak (Hammel)
nr. 4 på prologen i Rhodos Rundt, 23. februar.
------
Michael Blaudzun (MC Jack & Jones)
vinder af første afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 171 km, 24. april.
nr. 7 i Haribo Classic, 206 km, Uzès til Marseille, 20. februar.
-----
Tayeb Braikia (Linda McCartney Team)
nr. 3 på 8. etape af Vodacom Rapport, Sydafrika, 20. februar.
nr. 3 på 2. etape af Romandiet Rundt, 225 km, 3. maj, kun slået af Mario Cipollini og Fabrizio Guidi.
nr. 4 i første afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 171 km, 24. april.
nr. 4 på 4. etape af Vodacom Rapport Toer, Sydafrika, 15. februar.
nr. 4 på 3. etape af Romandiet Rundt, 66 km, 5. maj.
nr. 4 på 5. og sidste etape i Romandiet Rundt, 177,8 km, 7. maj.
nr. 5 i Ronde van Noord-Holland, 10. april.
nr. 8 på 6. og sidste etape i Tour Down Under, 23. januar.
nr. 33 i Grand Prix Kanton Aarau, Schweiz, 30. april.
nr. 90 sammenlagt i Romandiet Rundt, 7. maj.
-----
Søren Busk (Odense)
nr. 6 i landevejsløb i Grenå, 6. maj.
-------
Bekim Christensen (Leonardo Coast)
nr. 2 på første etape af Tour de Cologne, 80 km, 6. maj.
nr. 4 sammenlagt i Tour de Cologne, 7. maj.
nr. 4 på sidste etape af Unica Classic, Østrig, 13. maj.
nr. 5 sammenlagt og bedste dansker i Unica Classic, Østrig, 14. maj.
nr. 8 i Rund um den Flughafen Köln und Bonn, 196,5 km, 29. april.
nr. 11 i Rund um Henninger Turm, 1. maj, bedste resultat til dato.
nr. 11 på 2. etape af Unica Classic, Østrig, 11. maj.
nr. 15 i Rund um Düren.
------
Morten Christiansen (Cycling Horsens)
nr. 3 i anden afdeling af Post Cup'en, 184,8 km, Ballerup, 14. maj.
nr. 3 i landevejsløb i Hobro, 152,5 km, 20. april
nr. 19 i 1. afdeling af Post Cup'en ved Roskilde, 24. april.
-------
Stig Dam (Cycling Horsens)
nr. 36 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 6. februar.
-------
Michael Demin (Roskilde)
nr. 3 i Roskilde, 6. maj.
-------
Henrik Djernis (Ringsted)
dansk mester, cykelcross, 16. januar.
-------
Jacob Filipowicz (Cycling Århus)
vinder af Emilius Gammelgaards mindeløb på Århus Cykelbane, 9. maj.
-------
John Fuglsang (Odder)
nr. 5 på etape i Rhodos Rundt.
nr. 7 på prologen i Rhodos Rundt.
-------
Bo Hamburger (MC Jack & Jones)
(årets cykelrytter 1997 og 1998).
vinder af 4. etape i Paris-Nice, 178 km fra Trevoux til St. Etienne, 8. marts, hans første sejr i 23 måneder.
nr. 5 i første afdeling af Post Cup'en, 171 km, Roskilde, 24. april.
nr. 6 i Tour-du-Haut-Var, 19. februar.
nr. 9 i Rund um den Flughafen Köln und Bonn, 196,5 km, 29. april.
nr. 10 i Milano-San Remo, 18. marts, 294 km.
nr. 18 i Fleche-Wallone, 200 km, 12. april.
nr. 31 sammenlagt i Paris-Nice, 12. marts.
nr. 147 på 2. etape af Setmana Catalana, 170 km, efter styrt.
-----
Jimmy Hansen (Team Fakta)
vinder af enkeltstart i Svendborg, 13. maj.
nr. 6 på 8. etape i Niedersachsen Rundt, 155 km, 18. april.
nr. 21 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 12. marts.
------
Jimmy Hansen (Ordrup)
nr. 4 i 2. afdeling af Post Cup'en i Ballerup, 14. maj.
-----
Hans Jørgen Hellerup (Randers)
vinder af landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
------
Brian Henriksen
nr. 2 i Gent-Ieper, 120 km, 12. marts.
nr. 2 i bjergkonkurrencen i Circuit des Ardennes.
nr. 3 i Circuit des Ardennes, Frankrig, 9. april.
nr. 3 i første afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 171 km, 24. april.
------
Tristan Hoffman (MC Jack & Jones)
vinder af semiklassiker Dwars Door Belgie, 206 km, "Tværs gennem Belgien", 22. marts.
nr. 2 på 5. etape af Paris-Nice, 194 km, 9. marts.
nr. 4 i Paris-Roubaix, 9. april.
nr. 4 i Gent-Wevelgem, 5. april, 208 km.
nr. 5 i Flandern Rundt, 269 km, 2. april.
nr. 5 på 4. etape af Paris-Nice, 8. marts, 178 km.
nr. 6 i Kuurne-Bruxelles-Kuurne, 27. februar.
nr. 7 i Het Volk, Lokeren, 204 km, 1. marts.
nr. 7 på 8. etape af Paris-Nice, 12. marts.
nr. 7 på 2. etape af Tre dage ved Panne, 29. marts.
nr. 9 i Tour du Haut Var, 19. februar.
nr. 10 på 2. etape af Paris-Nice, 6. marts.
------
Claus Holm (Team Fakta)
nr. 22 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 12. marts.
-------
Thue Houlberg (Cycling Horsens)
vinder af 3. og næstsidste etape, Mallorca Rundt, Cinturon Ciclista Internacional a Mallorca, 150 km, 8. april.
nr. 2 i enkeltstart i Svendborg, 40 km, 52.55, 13. maj.
nr. 11 sammenlagt i Mallorca Rundt, 9. april.
-------
Arv Hvam (Odense)
nr. 6 i 1. afdeling af Post Cup'en, 170 km, Roskilde.
-------
Frank Høj (La Francaise des Jeux)
vinder af Fayt-le Franc, 1. marts, 177 km, hans første sejr siden DM i 1998.
nr. 2 i Vodacom Rapport Toer, 6. etape, 165 km, Sydafrika, 17. februar.
nr. 6 på 2. etape af Tirreno-Adriatico, 189 km til Aversa, 9. marts.
nr. 8 på 2. etape af Tre Dage ved Panne, 29. marts.
nr. 8 sammenlagt i Tre Dage ved Panne, 30. marts (dermed klarede han OL-kravet).
nr. 18 i Dwars Door Belgie, 22. marts.
nr. 22 på 3. etape B i Tre Dage ved Panne, 30. marts.
nr. 27 i Paris-Roubaix, 273 km, 9. april.
------
Ari Højgaard (Herning)
nr. 5 i landevejsløb i Esbjerg, 16. april.
-----
Jacob Ingemann (Ringsted)
nr. 3 i landevejsløb i Rødekro, 155 km, 30. april.
-------
Gøran Jensen (Vejle og CCI-Differrange)
nr. 2 i Luxembourg.
------
Peter Steen Jensen (Odder)
vinder af Grand Prix Alicante Criterium, 70 km, 15. februar.
-------
Allan Johansen (MC Jack & Jones)
nr. 6 på 1. etape Tour Down Under, 52,2 km, Adelaide, 18. januar.
nr. 8 på 5. etape af Tour Down Under, 22. januar.
nr. 14 i Tour du Haut Var, 19. februar.
------
Danny Jonasson (Team Fakta)
nr. 2 i Rund um die Hainleite, Erfurt, 202 km, 14. maj.
nr. 2 på 3. etape af Normandiet Rundt, 205 km, 23. marts.
nr. 2 i 5. afdeling af Grand Prix Umag, Kroatien, 143 km, 20. februar.
nr. 3 i 4. afdeling af Grand Prix Umag, Kroatien, 158 km, 19. februar.
nr. 4 i Normandiet Rundt, sammenlagt.
nr. 5 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 12. marts.
nr. 6 i Grand Prix Cholet, 19. marts.
nr. 12 i Hel van Mergelland, Holland, 8. april.
nr. 19 sammenlagt i Circuit des Mines, 30. april.
------
René Jørgensen (MC Jack & Jones)
vinder af 2. afdeling af Post Cup'en, 184,8 km, Ballerup, 14. maj.
indehaver af førertrøjen i Post Cup'en efter anden afdeling i Ballerup den 14. maj.
Vinder af bjergkonkurrencen i Tour Down Under, bjergkongen af Australien, 23. januar.
nr. 2 på 2. etape af Tour Down Under, 152 km, North Adelaide-Goolwa, 19. januar.
nr. 9 sammenlagt i Tour Down Under, 23. januar.
-------
Nikolaj Kjærgaard (Odder)
nr. 4 i landevejsløb i Hobro, 152,5 km, 20. april.
nr. 7 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 9 i Gent-Ieper, 120 km, 12. marts.
------
Anders Kristensen (Ordrup)
nr. 7 i 1. afdeling af Post Cup'en i Roskilde, 24. april.
-------
Lennie Kristensen (Team Fakta)
indehaver af førertrøjen og den prikkede bjergtrøje i Normandiet Rundt efter udbrud på 205 af de 212 km.
vinder af 4. etape i Normandiet Rundt, 168 km, nr. 13 sammenlagt.
nr. 6 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 6. februar.
nr. 9 i Grand Prix Umag, 143 km, 20. februar.
nr. 9 på 10. etape, Tour de Langkawi, 111,3 km.
-----
Martin Kryger (Team Fakta)
nr. 3 i Niedersachsen Rundt, 7. etape, 17. april.
nr. 4 på 1. etape af Normandiet Rundt.
nr. 4 på 11. etape i Tour de Langkawi, Malaysia, 5. februar.
nr. 7 på første etape af Niedersachsen Rundt, 11. april.
nr. 9 i Ronde van Noord-Holland, 10. april.
-----
Mikael Kyneb (MC Jack & Jones)
indehaver af spurttrøjen på anden etape af Ruta del Sol, 14. februar.
------
Brian Larsen (Cycling Horsens)
vinder af landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj, første sejr i to år.
nr. 3 i landevejsløb i Randers, 7. maj.
-----
Michael Larsen (Cycling Horsens)
nr. 11 i U-23-løbet Rund um Henninger Turm, 1. maj.
-------
Nicolaj Bo Larsen (MC Jack & Jones)
nr. 5 i Trofeo Luis Puig, 182 km, Valencia-Benidorm, 20. februar.
nr. 6 på 5. og sidste etape af Andalusien Rundt, 135 km fra Lugue til Granada, 17. februar (nr. 62 sammenlagt).
Styrtede på anden etape af Paris-Nice, 6. marts.
------
René Lohse
nr. 2 i DM i cykelcross, Fredericia, 16. januar.
-------
Marcus Ljungqvist (Team Fakta, nordisk mester enkeltstart 98, svensk mester landevej 98, tidligere Cantina Tollo).
nr. 7 i Hel ven Mergelland, Holland, 8. april.
nr. 10 i 4. afdeling af Grand Prix Umag, Kroatien, 19. februar.
-------
Jimmi Madsen (Team Bornholm)
europamester i dernypace med Bruno Walrave, Amsterdam, 7. maj.
nr. 2 i landevejsløb i Hobro, 152,5 km, 20. april.
nr. 7 i Mallorca Rundt, 9. april.
------
Mark Tune Madsen (Odense)
nr. 4 i landevejsløbet i Randers, 7. maj.
nr. 8 i Grand Prix Ringerike, Tønsberg, Norge.
nr. 9 i 1. afdeling af Post Cup'en i Roskilde, 170 km, 24. april.
------
Rasmus Madsen, Odense CK
nr. 2 i anden afdeling af Post Cup'en, 184,8 km, Ballerup, 14. maj.
-------
Peter Meinert (Team Fakta)
nr. 28 i Unica Classic, Østrig, sammenlagt, 14. maj.
-------
Lars Michaelsen (La Francaise des Jeux)
nr. 2 i Guldensporentweedagse, Belgien, 4. marts.
nr. 3 på 8. etape i Tirreno-Adriatico, 15. marts (slået af Romans Vainsteins og Mario Cipollini).
nr. 3 i semiklassikeren "Tværs gennem Belgien", 22. marts.
nr. 4 sammenlagt i Vodacom Rapport, otte etaper, Sydafrika, 20. februar.
nr. 5 i Grand Prix Denain, 20. april.
nr. 5 i Vodacom Rapport, 7. etape, 103 km, Sydafrika, 20. februar.
nr. 5 i Vodacom Rapport, 8. etape, 60 km, Sydafrika, 20. februar.
nr. 6 i Grote Scheldeprijs, Belgien, 208 km, 19. april.
nr. 7 på første etape af Tirreno-Adriatico, 8. marts, 140 km.
nr. 9 i Kuurne-Bruxelles-Kuurne, 191 km, 27. februar.
nr. 12 i Het Volk, 1. marts.
nr. 22 i Paris-Roubaix, 273 km, 9. april.
------
Claus Michael Møller (Maia, Portugal)
indehaver af førertrøjen i etapeløbet Alentejo, Portugal, efter 4. etape, 28. april.
vinder af 4. etape, 190 km, Mora-Port Alegre, i etapeløbet Alentejo, Portugal, 28. april.
nr. 2 på prolog, 12 km, i etapeløbet Alentejo, Portugal, 25. april.
nr. 2 i den samlede stilling efter 2. etape i etapeløbet Alentejo i Portugal, 26. april.
nr. 4 på 3. etape af Jornal De Noticias, Portugaæ, 5. maj.
nr. 9 sammenlagt i Vuelta a Asturias, 14. maj.
-------
Bjarke Nielsen (MC Jack & Jones)
nr. 12 på 2. etape af Tour Mediterranéen, 10. februar, 103 km.
-------
Jacob Nielsen (Cycling Horsens)+
U-23-landsholdsrytter
vinder af Thy Cykel Rings landevejsløb, 9. april.
bedste dansker i Giro delle Reggioni som nr. 50.
-----
Jacob Gram Nielsen (Team Fakta)
nr. 19 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 12. marts.
-------
Max Nielsen (Odder)
nr. 11 på prologen i Rhodos Rundt, 23. februar.
-------
Carl Chr. Pedersen (Herning)
vinder af landevejsløb i Esbjerg.
nr. 2 i landevejsløbet i Thy, 9. april.
nr. 3 i enkeltstart i Svendborg, 40 km, 13. maj.
nr. 10 i 1. afdeling af Post Cup'en i Roskilde, 24. april.
------
Morten Pedersen (Cycling Horsens)
nr. 4 på anden etape af fransk etapeløb ved Blois, Tour de Cycliste de l'Oir-et-Cher, 13. april.
--------
Jannik Petersen (Hammel)
nr. 3 i landevejsløb i Esbjerg.
nr. 3 i landevejsløb i Grenå, 6. maj.
------
Jørgen Bo Petersen
nr. 3 sammenlagt i Tour de l'Oise, 14. maj.
nr. 3 på 2. etape i Tour de l'Oise, 204 km, 12. maj.
nr. 4 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 13. marts.
nr. 7 på 4. og sidste etape i Tour de l'Oise, enkeltstart, 5,6 km, 14. maj.
------
Søren Petersen (Team Cologne)
indehaver af førertrøjen i Fredsløbet én dag, mistede den på 3. etape den 7. maj.
vinder af Rund um den Flughafen Köln und Bonn, 196,5 km, 29. april.
nr. 2 på 2. etape i Fredsløbet, 167 km, 6. maj, kun slået af Arkadiusz Wojtas, Mroz, et sekund foran Wojtas sammenlagt.
nr. 2 på 4. etape af Vodacom Rapport Toer, Sydafrika, 155 km, 15. februar.
nr. 4 på 1. etape af Fredsløbet, 177 km, Hannover, 5. maj.
nr. 5 på 6. etape i Vodacom Rapport Toer, Sydafrika, 165 km, 17. februar.
nr. 7 på 10. og sidste etape i Fredsløbet, 14. maj.
nr. 9 i Grand Prix Rudy Dhaenens, 20. marts.
nr. 11 i Ronde van Drenthe, Holland, 2. april.
------
Jacob Piil (MC Jack and Jones)
nr. 2 i afstemningen om årets cykelrytter i Danmark 1999.
nr. 8 på 5. og sidste etape af Andalusien Rundt, 17. februar, 135 km, Lugue til Granada (nr. 61 sammenlagt).
Udsat for trafikuheld i Milano inden Milano-San Remo.
------
Arvis Piziks (MC Jack & Jones)
vinder af 1. etape i Quatre Jours de Dunkerque, 2. maj.
indehaver af førertrøjen i "Quatre Jours de Dunkerque" en enkelt dag.
nr. 4 på 4. etape af Quatre Jours de Dunkerque, 5. maj.
nr. 5 på 3. etape i Circuit de la Sarthe, 196,9 km, 6. april.
nr. 9 i Veenendal-Veenendal, 13. april.
nr. 54 i Paris-Roubaix.
------
Dennis Rasmussen (Hammel)
vinder af Rhodos Rundt, 27. februar, 11 sekunder foran tyskeren Christian van Dartel.
nr. 2 i landevejsløb i Esbjerg.
nr. 5 på prologen i Rhodos Rundt, 23. februar.
nr. 10 på 9. etape i Tour de Langkawi, 115 km.
-----
Jacob Moe Rasmussen (MC Jack & Jones)
nr. 3 på 5. etape af Tour Down Under, 156 km, 22. januar.
nr. 3 i Guldensporen-to-dages, 5. marts.
nr. 10 på 6. og sidste etape af Tour Down Under, 96 km, Australien, 23. januar.
-------
Morten Rejnholt (Ringsted)
nr. 2 i landevejsløb i Landskrona, 130 km, 30. april.
-------
Martin Rittsel (MC Jack & Jones)
vinder af Quatre Jours de Dunkerque, 7. maj, 24 sekunder foran Arturas Kasputis, Litauen.
nr. 2 sammenlagt i Tour de l'Oise, 14. maj.
nr. 2 på 2. etape, 204 km, Tour de l'Oise, 12. maj.
nr. 2 på enkeltstarten i Tour de l'Oise, 14. maj.
nr. 4 på 6. etape, 11 km enkeltstart, af Quatre Jours de Dunkerque.
nr. 5 på 1. etape i Quatre Jours de Dunkerque, 2. maj.
nr. 7 sammenlagt i Paris-Nice, 12. marts.
nr. 33 i Liege-Bastogne-Liege.
-----
Michael Sandstød (MC Jack & Jones)
vinder af Tour de l'Oise, 14. maj.
vinder af 2. etape, 204 km, Tour de l'Oise, 12. maj.
vinder af enkeltstarten, 5,6 km, Tour de l'Oise, 14. maj.
nr. 6 i Quatre Jours de Dunkerque, 7. maj.
-----
Henrik Simper (Bornholm)
nr. 2 i Ordrup, 7. maj.
-------
Michael Skelde (Cycling Horsens)
vinder af landevejsløb, 152,5 km, Hobro, 20. april, første sejr i 19 måneder.
vinder af landevejsløb i Rødekro, 155 km, 30. april.
nr. 2 i første afdeling af Post Cup'en i Roskilde, 171 km, 24. april.
nr. 2 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
nr. 2 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 2 i landevejsløb i Umag, Kroatien, fredag den 18. februar.
nr. 3 i landevejsløbet i Thy, 9. april.
nr. 4 i Ronde van Baronie, Holland, 25. marts, 173 km.
nr. 4 i landevejsløb 4. afdeling af Grand Prixc Umag, Kroatien, 19. februar.
nr. 5 i Dokkum Woudenomloop, Holland, 19. marts.
nr. 6 i femte afdeling af Grand Prix Umag, Kroatien, 143 km, 20. februar.
nr. 8 i Ronde van Middel Brabrant, Holland, 25. marts.
nr. 17 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
------
Jesper Skibby (MC Jack & Jones)
nr. 7 i Brabantse Pijl, 194 km.
nr. 94 i Flandern Rundt, 269 km, 2. april.
nr. 105 i Ruta del Sol, 17. februar.
Udgik med knæskade på 3. etape af Paris-Nice, 7. marts.
Afslutningsløb den 12. august i Næstved i motionsløbet "Skibby-expressen".
------
Morten Sonne (Team Fakta)
vinder af bjergkonkurrencen i Circuit des Mines, 1. maj.
nr. 2 på 5. etape i Circuit des Mines, 28. april.
nr. 2 på etape i Normandiet Rundt, 25. marts.
nr. 4 på 4. etape af Normandiet Rundt, nr. 11 sammenlagt.
nr. 9 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 12. marts.
nr. 10 sammenlagt i Circuit des Mines, 30. april.
nr. 17 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 6. februar.
-----
Nicki Sørensen (Team Fakta)
vinder af Circuit des Mines, 1. maj.
vinder af landevejsløb i Ordrup, 7. maj.
vinder af det tyske løb Rund um die Hainleite, 202 km, Erfurt, 14. maj.
nr. 2 i 4. afdeling af Grand Prix Umag i Kroatien, 19. februar, efter Martin Hvastija (nr. 3 i Danmark Rundt sidste år).
nr. 3 på enkeltstarten over 22,5 km, sidste etape af Circuit des Mines, 30. april.
nr. 5 i Grand Prix Pino Cerami, 181 km, 8. april.
nr. 8 på anden halvetape, 95 km, 27. april.
nr. 9 på første halvetape, 90 km, 27. april.
nr. 10 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 12. marts.
nr. 16 i Unica Classic i Østrog, sammenlagt, 14. maj.
nr. 24 i Ronde van Drenthe, Holland, 2. april.
------
Rolf Sørensen (Rabobank)
nr. 3 i Brabantse Pijl, 194 km.
nr. 5 på 4. etape af Quatre Jours de Dunkerque, 149 km, 5. maj.
nr. 8 i Milano-San Remo, 18. marts.
nr. 10 på 7. etape af Tirreno-Adriatico, 210 km, 14. marts.
nr. 14 i Flandern Rundt, 2. april.
nr. 41 i Paris-Roubaix, 273 km, 9. april.
nr. 57 i Amstel Gold Race, 21. april.
nr. 64 i Kuurne-Bruxelles-Kuurne, 191 km, 27. februar.
Brækket kraveben under træningstur i Danmark ved nytårstid.
-------
Lars Thomsen
nr. 3 i Ordrup, 7. maj.
--------
Jan Østergaard
nr. 3 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 13. marts.