Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Danske cykelryttere - resultater 2000

Mandag d. 29. maj 2000

Christian Andersen (MC Jack & Jones)
nr. 110 i Ruta del Sol, 17. februar.
------
Claus Andersen (Ringsted)
nr. 30 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
-------
Jakob Andersen (Roskilde)
vinder af landevejsløb i Hvidovre, 136 km, 6. maj.
nr. 4 i Helsingeløbet i Hillerød, 147 km, 16. april.
nr. 8 i landevejsløb i Ordrup, 7. maj.
nr. 9 i landevejsløb i Rødekro, 145 km, 30. april.
nr. 15 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
-------
Jørgen Andersen (Cycling Århus)
nr. 3 i landevejsløb i Hobro, 152 km, 20. april.
nr. 5 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
nr. 6 i landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 9 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
-------
Mads Bugge Andersen (Ringsted)
nr. 2 i landevejsløbet i Rødekro, 155 km, 30. april.
nr. 10 i Helsingeløbet i Hillerød, 147 km, 16. april.
-------
Morten Bugge Andersen (Ringsted)
nr. 20 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
-------
Allan Bo Andresen (Team Fakta)
nr. 2 i Hvidovre, 136 km, 6. maj.
nr. 8 i Post Cup'en i Roskilde, 24. april.
-------
Lars Bak (Hammel)
vinder af 2. etape af det belgiske 3-dages-løb Triptyque des Mont et Chateaux, 86 km, 30. marts-2. april.
nr. 2 i DM på enkeltstart for U-23, Aalborg, 27. maj.
nr. 4 på prologen i Rhodos Rundt, 23. februar.
nr. 7 i landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 50 sammenlagt i Rhodos Rundt, 27. februar.
------
Flemming Bennetsen (Herning)
nr. 7 i landevejsløb i Rødekro, 145 km, 30. april.
-------
Michael Blaudzun (MC Jack & Jones)
vinder af første afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 170 km, 24. april.
nr. 7 på 2. etape af Tyskland Rundt, 27. maj.
nr. 7 i Haribo Classic, 206 km, Uzès til Marseille, 20. februar.
nr. 14 sammenlagt i Midi Libre, slut 21. maj.
nr. 19 på 3. etape af Tyskland Rundt, 28. maj.
nr. 21 på 1. etape, Tyskland Rundt, 26. maj.
-----
Tayeb Braikia (Linda McCartney Team)
nr. 3 på 8. etape af Vodacom Rapport, Sydafrika, 20. februar.
nr. 3 på 1. etape af Romandiet Rundt, 225 km, 3. maj, kun slået af Mario Cipollini og Fabrizio Guidi.
nr. 4 i første afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 171 km, 24. april.
nr. 4 på 4. etape af Vodacom Rapport Toer, Sydafrika, 15. februar.
nr. 4 på 3. etape af Romandiet Rundt, 66 km, 5. maj.
nr. 4 på 5. og sidste etape i Romandiet Rundt, 177,8 km, 7. maj.
nr. 5 i Ronde van Noord-Holland, 10. april.
nr. 8 på 6. og sidste etape i Tour Down Under, 23. januar.
nr. 33 i Grand Prix Kanton Aarau, Schweiz, 30. april.
nr. 90 sammenlagt i Romandiet Rundt, 7. maj.
-----
Carl Henning Brøndsted (Randers)
nr. 5 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
-------
Søren Busk (Odense)
nr. 6 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
nr. 26 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
-------
Bekim Christensen (Team Coast)
nr. 2 på første etape af Tour de Cologne, 80 km, 6. maj.
nr. 4 på 3. og sidste etape i Tour de Cologne, 116 km, 7. maj.
nr. 4 sammenlagt i Tour de Cologne, 7. maj.
nr. 4 på sidste etape af Unica Classic, Østrig, 13. maj.
nr. 5 på første etape af Unica Classic, Østrig.
nr. 5 sammenlagt og bedste dansker i Unica Classic, Østrig, 14. maj.
nr. 8 i Rund um den Flughafen Köln und Bonn, 196,5 km, 29. april.
nr. 10 i Rund um Düren, 184 km, 23. april.
nr. 10 i Samsung Mobile Grand Prix i Århus, 190 km, 21. maj.
nr. 11 i Rund um Henninger Turm, 1. maj, bedste resultat til dato.
nr. 11 på 2. etape af Unica Classic, Østrig, 11. maj.
nr. 14 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 16 på 3. etape af Tyskland Rundt, 28. maj.
nr. 66 på 1. etape af Tyskland Rundt, 26. maj.
nr. 81 på 2. etape af Tyskland Rundt, 27. maj.
------
Henrik Thinggaard Christensen (Randers)
nr. 8 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
-------
Morten Christiansen (Cycling Horsens)
vinder af første afdeling af Danmarks Cup'en på Odense-banen.
indehaver af førstepladsen efter to afdelinger af Danmarks Cup'en.
nr. 3 i anden afdeling af Post Cup'en, 184,8 km, Ballerup, 14. maj.
nr. 4 i landevejsløb i Hobro, 152,5 km, 20. april.
nr. 12 i Grand Prix Umag, Kroatien, 12. februar.
nr. 13 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
nr. 15 i Grand Prix Umag 4, 19. februar.
nr. 16 i Ster van Zwolle, 26. februar.
nr. 16 i DM-enkeltstart, U-23, Aalborg, 27. maj.
nr. 18 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
nr. 18 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 19 i 1. afdeling af Post Cup'en ved Roskilde, 24. april.
nr. 25 i Midden von Brabant, 26. marts.
-------
Stig Dam (Cycling Horsens)
vinder af landevejsløb i Aalborg, 162 km, 28. maj.
nr. 6 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 8 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
nr. 16 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 29 i Grand Prix Rudy Dhaenens, Belgien, 19. marts.
nr. 36 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 6. februar.
-------
Michael Demin (Roskilde)
nr. 3 i Hvidovre, 136 km, 6. maj.
nr. 11 i 1. afdeling af Post Cup'en, 170 km, 24. april.
-------
Henrik Djernis (Ringsted)
dansk mester, cykelcross, 16. januar.
-------
Anders Dybro (Aalborg)
vinder af landevejsløbet i Hjørring, 21. maj.
-------
Thomas Eriksen (Team Bornholm)
nr. 24 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
-------
Jacob Filipowicz (Cycling Århus)
vinder af Emilius Gammelgaards mindeløb på Århus Cykelbane, 9. maj.
-------
John Fuglsang (Odder)
nr. 5 på etape i Rhodos Rundt.
nr. 8 på prologen i Rhodos Rundt.
-------
Peter Gaarde (Den Grønne CK)
vinder af landevejsløb, Helsingeløbet i Hillerød, 147 km, 16. april.
nr. 6 i landevejsløb i Hobro, 152 km, 20. april.
-------
Bo Hamburger (MC Jack & Jones)
(årets cykelrytter 1997 og 1998).
vinder af 4. etape i Paris-Nice, 178 km fra Trevoux til St. Etienne, 8. marts, hans første sejr i 23 måneder.
nr. 5 i første afdeling af Post Cup'en, 171 km, Roskilde, 24. april.
nr. 6 i Tour-du-Haut-Var, 19. februar.
nr. 9 i Rund um den Flughafen Köln und Bonn, 196,5 km, 29. april.
nr. 10 i Milano-San Remo, 18. marts, 294 km.
nr. 18 i Fleche-Wallone, 200 km, 12. april.
nr. 31 sammenlagt i Paris-Nice, 12. marts.
nr. 34 sammenlagt i Midi Libre, slut 21. maj.
nr. 147 på 2. etape af Setmana Catalana, 170 km, efter styrt.
-----
Jimmy Hansen (Team Fakta)
vinder af enkeltstart i Svendborg, 13. maj.
nr. 6 på 8. etape i Niedersachsen Rundt, 154 km, 18. april.
nr. 21 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 12. marts.
------
Jimmy Hansen (Ordrup)
nr. 4 i 2. afdeling af Post Cup'en i Ballerup, 14. maj.
nr. 4 i landevejsløb i Rødekro, 145 km, 30. april.
-----
Hans Jørgen Hellerup (Randers)
vinder af landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
------
Brian Henriksen (Odder)
nr. 2 i Gent-Ieper, 120 km, 12. marts.
nr. 2 i bjergkonkurrencen i Circuit des Ardennes.
nr. 3 i Circuit des Ardennes, Frankrig, 9. april.
nr. 3 i første afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 171 km, 24. april.
nr. 19 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
------
Tristan Hoffman (MC Jack & Jones)
vinder af semiklassiker Dwars Door Belgie, 206 km, "Tværs gennem Belgien", 22. marts.
nr. 2 på 5. etape af Paris-Nice, 194 km, 9. marts.
nr. 4 i Paris-Roubaix, 272 km, 9. april.
nr. 4 i Gent-Wevelgem, 208 km, 5. april.
nr. 5 i Flandern Rundt, 269 km, 2. april.
nr. 5 på 4. etape af Paris-Nice, 8. marts, 178 km.
nr. 6 i Kuurne-Bruxelles-Kuurne, 27. februar.
nr. 7 i Het Volk, Lokeren, 204 km, 1. marts.
nr. 7 på 8. etape af Paris-Nice, 12. marts.
nr. 7 på 2. etape af Tre dage ved Panne, 29. marts.
nr. 9 i Tour du Haut Var, 19. februar.
nr. 10 på 2. etape af Paris-Nice, 6. marts.
nr. 74 sammenlagt i Midi Libre, slut 21. maj.
------
Claus Holm (Team Fakta)
nr. 9 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 22 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 12. marts.
nr. 26 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
-------
Thue Houlberg (Cycling Horsens)
Dansk mester på 36 km enkeltstart for U-23, 46.28 min., 27. maj, Aalborg.
vinder af 3. og næstsidste etape, Mallorca Rundt, Cinturon Ciclista Internacional a Mallorca, 150 km, 8. april.
nr. 2 i enkeltstart i Svendborg, 40 km, 52.55 min., 13. maj.
nr. 11 sammenlagt i Mallorca Rundt, Cinturon á Mallorca, 9. april.
-------
Arv Hvam (Odense)
nr. 6 i 1. afdeling af Post Cup'en, 170 km, Roskilde.
nr. 10 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 19 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
-------
Frank Hyldgaard (Herning)
nr. 18 i Lemvig-Holstebro-Lemvig
-------
Frank Hyrsting (Hammel)
nr. 32 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
-------
Frank Høj (La Francaise des Jeux)
vinder af Fayt-le Franc, 1. marts, 177 km, hans første sejr siden DM i 1998.
nr. 2 i Vodacom Rapport Toer, 6. etape, 165 km, Sydafrika, 17. februar.
nr. 6 på 2. etape af Tirreno-Adriatico, 189 km til Aversa, 9. marts.
nr. 7 på 1. etape af Tre Dage ved Panne, 178 km, 28. marts.
nr. 8 på 2. etape af Tre Dage ved Panne, 244 km, 29. marts.
nr. 8 sammenlagt i Tre Dage ved Panne, 30. marts (dermed klarede han OL-kravet).
nr. 18 i Dwars Door Belgie, 22. marts.
nr. 22 på 3. etape B i Tre Dage ved Panne, 30. marts.
nr. 27 i Paris-Roubaix, 272 km, 9. april.
nr. 32 i Flandern Rundt, 269 km, 2. april.
nr. 63 sammenlagt i Midi Libre, slut 21. maj.
------
Ari Højgaard (Herning)
nr. 3 i landevejsløb i Aalborg, 162 km, 28. maj.
nr. 5 i landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 7 i landevejsløb i Hobro, 152 km, 20. april.
nr. 8 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 9 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
-----
Jacob Ingemann (Ringsted)
nr. 3 i landevejsløb i Rødekro, 155 km, 30. april.
nr. 5 i Helsingeløbet i Hillerød, 147 km, 16. april.
nr. 13 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 17 i 1. afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 24. april.
-------
Gøran Jensen (Vejle og CCI-Differrange)
nr. 2 i Luxembourg.
------
Peter Steen Jensen (Odder)
vinder af Grand Prix Alicante Criterium, 70 km, 15. februar.
nr. 6 i landevejsløb i Rødekro, 145 km, 30. april.
nr. 8 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
-------
Jan Jespersen (Hammel)
nr. 8 i landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 78 i Rhodos Rundt, 27. februar
-------
Allan Johansen (MC Jack & Jones)
nr. 2 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 6 på 1. etape Tour Down Under, 52,2 km, Adelaide, 18. januar.
nr. 8 på 5. etape af Tour Down Under, 22. januar.
nr. 10 på 3. etape af Tyskland Rundt, 28. maj.
nr. 11 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
nr. 14 i Tour du Haut Var, 19. februar.
nr. 18 i 1. afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 24. april.
nr. 18 på 2. etape af Tyskland Rundt, 27. maj.
nr. 24 på 1. etape af Tyskland Rundt, 26. maj.
------
Danny Jonasson (Team Fakta)
nr. 2 i Rund um die Hainleite, Erfurt, 202 km, 14. maj.
nr. 2 på 3. etape af Normandiet Rundt, 205 km, 23. marts.
nr. 2 i 5. afdeling af Grand Prix Umag, Kroatien, 143 km, 20. februar.
nr. 3 i 4. afdeling af Grand Prix Umag, Kroatien, 158 km, 19. februar.
nr. 3 på 3. etape af Normandiet Rundt, 205 km, 22. marts.
nr. 4 i Normandiet Rundt, sammenlagt, 20.-26. marts.
nr. 5 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 12. marts.
nr. 5 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 6 i Grand Prix Cholet Pays de Loire, 200 km, 19. marts.
nr. 6 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
nr. 8 i landevejsløb i Hvidovre, 126 km, 6. maj.
nr. 12 i Hel van Mergelland, Holland, 8. april.
nr. 19 sammenlagt i Circuit des Mines, 30. april.
------
Mads Jørgensen (Hammel)
nr. 97 i Rhodos Rundt, 27. februar.
-------
René Jørgensen (MC Jack & Jones)
vinder af 2. afdeling af Post Cup'en, 184,8 km, Ballerup, 14. maj.
indehaver af førertrøjen i Post Cup'en efter anden afdeling i Ballerup den 14. maj.
Vinder af bjergkonkurrencen i Tour Down Under, bjergkongen af Australien, 23. januar.
nr. 2 på 2. etape af Tour Down Under, 152 km, North Adelaide-Goolwa, 19. januar.
nr. 5 på 1. etape af Tyskland Rundt, 26. maj.
nr. 9 sammenlagt i Tour Down Under, 23. januar.
nr. 23 på 2. etape af Tyskland Rundt, 27. maj.
nr. 62 sammenlagt i Midi Libre, Frankrig, slut 21. maj.
Vanvittigt soloudbrud på 3. etape af Midi Libre, hvor han førte med 14,40 min, men blev hentet 25 km før mål og sluttede som nr. 94 på etapen, 2,53 min. efter vinderen, 18. maj.
-------
Nikolaj Kjærgaard (Odder)
nr. 4 i landevejsløb i Hobro, 152,5 km, 20. april.
nr. 4 i landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 4 i landevejsløb i Grenå¨, 160 km, 6. maj.
nr. 5 i landevejsløb i Hobro, 152 km, 20. april.
nr. 7 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 9 i Gent-Ieper, 120 km, 12. marts.
nr. 11 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 36 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
------
Morten Knudsen (Herning)
nr. 7 i landevejsløb i Aalborg, 162 km, 28. maj.
-------
Nicolaj Knudsen (Herning)
nr. 3 i landevejsløbet i Hjørring, 21. maj.
nr. 10 i landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 16 i 1. afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 24. april.
nr. 27 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
-------
Torben Bo Knudsen (Ringsted)
nr. 4 i landevejsløb i Hvidovre, 136 km, 6. maj.
nr. 31 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
------
Anders Kristensen (Ordrup)
nr. 7 i 1. afdeling af Post Cup'en i Roskilde, 24. april.
-------
Lennie Kristensen (Team Fakta)
indehaver af førertrøjen og den prikkede bjergtrøje i Normandiet Rundt efter udbrud på 205 af de 212 km.
vinder af 4. etape i Normandiet Rundt, 168 km, nr. 13 sammenlagt.
nr. 3 på 1. etape af Normandiet Rundt, 212 km, 20. marts.
nr. 6 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 6. februar.
nr. 9 i Grand Prix Umag, 143 km, 20. februar.
nr. 9 på 10. etape, Tour de Langkawi, 111,3 km.
nr. 25 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
Langt soloudbrud i Grand Prix Midtbank, vandt 11 spurtpræmier, før han udgik, 19. maj.
-----
Martin Kryger (Team Fakta)
nr. 3 i Niedersachsen Rundt, 157 km, 7. etape, 17. april.
nr. 4 på 1. etape af Normandiet Rundt, 212 km, 20. marts.
nr. 4 på 11. etape i Tour de Langkawi, Malaysia, 5. februar.
nr. 5 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 6 i landevejsløb i Hvidovre, 136 km, 6. maj.
nr. 7 på første etape af Niedersachsen Rundt, 167 km, 11. april.
nr. 9 i Ronde van Noord-Holland, 10. april.
-----
Mikael Kyneb (MC Jack & Jones)
indehaver af spurttrøjen på anden etape af Ruta del Sol, 14. februar.
------
Brian Larsen (Cycling Horsens)
vinder af landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj, første sejr i to år.
nr. 3 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 3 på 3. etape af Tour de Loir-et-Cher, Frankrig, 14. april.
nr. 10 i landevejsløb i Rødekro, 145 km, 30. april.
nr. 12 i landevejsløb i Aalborg, 162 km, 28. maj.
nr. 19 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 25 i Tour de Loir-et-Cher, sammenlagt, 16. april.
-----
Michael Larsen (Cycling Horsens)
nr. 5 i DM-enkeltstart, U-23, Aalborg, 27. maj.
nr. 11 i U-23-løbet Rund um Henninger Turm, 1. maj.13 i landevejsløbet i Thy, 9. april.
nr. 20 i lamdevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 23 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
-------
Nicolaj Bo Larsen (MC Jack & Jones)
nr. 5 i Trofeo Luis Puig, 182 km, Valencia-Benidorm, 20. februar.
nr. 6 på 5. og sidste etape af Andalusien Rundt, 135 km fra Lugue til Granada, 17. februar (nr. 62 sammenlagt).
nr. 8 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
nr. 17 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 25 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
Styrtede på anden etape af Paris-Nice, 6. marts.
------
Marcus Ljungqvist (Team Fakta, nordisk mester enkeltstart 98, svensk mester landevej 98, tidligere Cantina Tollo).
nr. 3 på 6. etape i Niedersachsen Rundfahrt, 183 km, 16. april.
nr. 7 i Hel ven Mergelland, Holland, 8. april.
nr. 10 i 4. afdeling af Grand Prix Umag, Kroatien, 19. februar.
nr. 27 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
-------
René Lohse
nr. 2 i DM i cykelcross, Fredericia, 16. januar.
-------
Lars Bo Lomholt (Ordrup)
nr. 8 i Helsingeløbet i Hillerød, 147 km, 16. april.
-------
Jimmi Madsen (Team Bornholm)
europamester i dernypace med Bruno Walrave, Amsterdam, 7. maj.
vinder af Natur Bornholmløbet, 126 km, 21. april.
nr. 2 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 2 i landevejsløb i Hobro, 152,5 km, 20. april.
nr. 7 sammenlagt i Mallorca Rundt, Cinturon a Mallorca, 9. april.
nr. 15 i 1. afdeling, Roskilde, 24. april.
------
Mark Tune Madsen (Odense)
nr. 2 i landevejsløb i Aalborg, 162 km, 28. maj.
nr. 4 i landevejsløbet i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 6 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 8 i Grand Prix Ringerike, Tønsberg, Norge.
nr. 9 i 1. afdeling af Post Cup'en i Roskilde, 170 km, 24. april.
nr. 13 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
------
Rasmus Madsen (Odense CK)
nr. 2 i anden afdeling af Post Cup'en, 184,8 km, Ballerup, 14. maj.
-------
Peter Meinert (Team Fakta)
nr. 21 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 28 i Unica Classic, Østrig, sammenlagt, 14. maj.
-------
Anders Michaelsen (Den Grønne CK)
nr. 7 i landevejsløb i Hvidovre, 6. maj.
nr. 12 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
-------
Lars Michaelsen (La Francaise des Jeux)
nr. 2 i Guldensporentweedagse, Deux Jours des Esperons d'Or, 175 km,Belgien, 4. marts.
nr. 2 på 1. etape af Deux Jours des Esperons d'Or, 175 km, 4. marts.
nr. 3 på 2. etape af Deux Jours des Esperons d'Or, 5. marts.
nr. 3 på 8. etape i Tirreno-Adriatico, 15. marts (slået af Romans Vainsteins og Mario Cipollini).
nr. 3 i semiklassikeren "Tværs gennem Belgien", 22. marts.
nr. 4 sammenlagt i Vodacom Rapport, otte etaper, Sydafrika, 20. februar.
nr. 5 i Grand Prix Denain, 196 km, 20. april.
nr. 5 i Vodacom Rapport, 7. etape, 103 km, Sydafrika, 20. februar.
nr. 5 i Vodacom Rapport, 8. etape, 60 km, Sydafrika, 20. februar.
nr. 6 i Grote Scheldeprijs, Belgien, 208 km, 19. april.
nr. 7 på første etape af Tirreno-Adriatico, 8. marts, 140 km.
nr. 9 i Kuurne-Bruxelles-Kuurne, 191 km, 27. februar.
nr. 11 i Gent-Wevelgem, 5. april.
nr. 12 i Het Volk, 1. marts.
nr. 22 i Paris-Roubaix, 272 km, 9. april.
nr. 64 i Flandern Rundt, 269 km, 2. april.
------
Claus Michael Møller (Maia, Portugal)
indehaver af førertrøjen i etapeløbet Alentejo, Portugal, efter 4. etape, 28. april.
vinder af 4. etape, 190 km, Mora-Port Alegre, i etapeløbet Alentejo, Portugal, 28. april.
nr. 2 på prolog, 12 km, i etapeløbet Alentejo, Portugal, 25. april.
nr. 2 i den samlede stilling efter 2. etape i etapeløbet Alentejo i Portugal, 26. april.
nr. 4 på 3. etape af Jornal De Noticias, Portugaæ, 5. maj.
nr. 9 sammenlagt i Vuelta a Asturias, 14. maj.
-------
Bjarke Nielsen (MC Jack & Jones)
nr. 11 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 12 på 2. etape af Tour Mediterranéen, 10. februar, 103 km.
nr. 14 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
-------
Jacob Nielsen (Cycling Horsens)
U-23-landsholdsrytter
vinder af Thy Cykel Rings landevejsløb, 9. april.
nr. 3 i DM-enkeltstart, U-23, Aalborg, 27. maj.
nr. 6 på 1. etape af Toir de Loir-et-Cher, 12. april.
nr. 18 sammenlagt i Tour de Loir-et-Cher, 16. april.
nr. 22 i Dokkum Wouden Omloop, 18. marts.
nr. 29 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
nr. 32 i Omloop Baronie, Holland, 25. marts.
bedste dansker i Giro delle Reggioni som nr. 50.
-----
Jacob Gram Nielsen (Team Fakta)
nr. 17 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 19 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 12. marts.
-------
Max Nielsen (Odder)
nr. 9 i landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 11 på prologen i Rhodos Rundt, 23. februar.
-------
Michael Steen Nielsen (MemoryCard Jack&Jones)
nr. 10 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
-------
Bjørn Oppermann (Haderslev)
nr. 2 i landevejsløbet i Hjørring, 20. maj.
nr. 10 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
-------
Carl Chr. Pedersen (Herning)
vinder af landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 2 i landevejsløbet i Thy, 9. april.
nr. 3 i enkeltstart i Svendborg, 40 km, 13. maj.
nr. 5 i landevejsløb i Rødekro, 145 km, 30. april.
nr. 6 i landevejsløb i Aalborg, 162 km, 28. maj.
nr. 8 i landevejsløb i Hobro, 152 km, 20. april.
nr. 10 i 1. afdeling af Post Cup'en i Roskilde, 24. april.
nr. 31 i Samsung Mobile Grand Prix, Århus, 190 km, 21. maj.
nr. 49 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj (49 gennemførte).
------
Morten Pedersen (Cycling Horsens)
nr. 2 på 4. etape af Tour de Loir-et-Cher, 15. april.
nr. 4 på 2. etape af fransk etapeløb ved Blois, Tour de Cycliste de Loir-et-Cher, 13. april.
nr. 8 i landevejsløbet i Thy, 9. april.
nr. 8 i landevejsløb i Rødekro, 30. april.
nr. 9 i Tour de Loir-et-Cher, sammenlagt, 16. april.
nr. 11 i landevejsløb i Aalborg, 162 km, 28. maj.
i soloudbrud i Lemvig-Holstebro-Lemvig.
--------
Jannik Petersen (Hammel)
nr. 3 i landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 3 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
nr. 33 sammenlagt i Rhodos Rundt, slut 27. februar.
------
Jimmy Petersen (Hillerød)
nr. 3 i Helsingeløbet i Hillerød, 16. april.
nr. 12 i 1. afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 24. april.
-------
Jørgen Bo Petersen (Charleroi)
nr. 3 sammenlagt i Tour de l'Oise, 14. maj.
nr. 3 på 2. etape i Tour de l'Oise, 204 km, 12. maj.
nr. 4 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 13. marts.
nr. 6 i Trophée Grimpeurs, 30. april, 133,9 km, Frankrig.
nr. 7 på 4. og sidste etape i Tour de l'Oise, enkeltstart, 5,6 km, 14. maj.
nr. 86 i Liege-Bastogne-Liege, 264 km, 16. april.
------
Søren Petersen (Team Cologne)
indehaver af førertrøjen i Fredsløbet én dag, mistede den på 3. etape den 7. maj.
vinder af Rund um den Flughafen Köln und Bonn, 196,5 km, 29. april.
nr. 2 på 2. etape i Fredsløbet, 167 km, 6. maj, kun slået af Arkadiusz Wojtas, Mroz, et sekund foran Wojtas sammenlagt.
nr. 2 på 4. etape af Vodacom Rapport Toer, Sydafrika, 155 km, 15. februar.
nr. 4 på 1. etape af Fredsløbet, 177 km, Hannover, 5. maj.
nr. 5 på 6. etape i Vodacom Rapport Toer, Sydafrika, 165 km, 17. februar.
nr. 7 på 10. og sidste etape i Fredsløbet, 14. maj.
nr. 9 i Grand Prix Rudy Dhaenens, 20. marts.
nr. 11 i Ronde van Drenthe, Holland, 200,4 km, 1. april.
nr. 11 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 13 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
nr. 17 på 1. etape af Tyskland Rundt, 26. maj.
------
Thomas Petersen (Team Bornholm)
nr. 2 i Natur Bornholm, 126 km, 21. april.
nr. 5 i landevejsløb i Hvidovre, 136 km, 6. maj.
nr. 7 i Helsingeløbet i Hillerød, 147 km, 16. april.
nr. 12 i 1. afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 24. april.
nr. 16 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
-------
Jacob Piil (MC Jack and Jones)
nr. 2 i afstemningen om årets cykelrytter i Danmark 1999.
nr. 8 på 5. og sidste etape af Andalusien Rundt, 17. februar, 135 km, Lugue til Granada (nr. 61 sammenlagt).
nr. 39 sammenlagt i Midi Libre, slut 21. maj.
Udsat for trafikuheld i Milano inden Milano-San Remo.
------
Arvis Piziks (MC Jack & Jones)
vinder af 1. etape i Quatre Jours de Dunkerque, 166 km, 2. maj.
indehaver af førertrøjen i "Quatre Jours de Dunkerque" en enkelt dag.
vinder af Samsung Mobile Grand Prix, Århus, 190 km, 21. maj.
nr. 4 på 4. etape af Quatre Jours de Dunkerque, 181 km, 5. maj.
nr. 4 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 5 på 1. etape af Circuit de la Sarthe, 165 km, 4. april.
nr. 5 på 3. etape i Circuit de la Sarthe, 196,9 km, 6. april.
nr. 9 i Veenendal-Veenendal, 13. april.
nr. 54 i Paris-Roubaix, 272 km, 9. april.
------
Dennis Rasmussen (Hammel)
vinder af Rhodos Rundt, 27. februar, 11 sekunder foran tyskeren Christian van Dartel.
nr. 2 i landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 5 på prologen i Rhodos Rundt, 23. februar.
nr. 5 i landevejsløb i Aalborg, 162 km, 28. maj.
nr. 10 på 9. etape i Tour de Langkawi, 115 km.
nr. 10 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 17 i Samsung Mobile Grand Prix, Århus, 190 km, 21. maj.
-----
Jacob Moe Rasmussen (MC Jack & Jones)
nr. 3 på 5. etape af Tour Down Under, 156 km, 22. januar.
nr. 3 i Guldensporen-to-dages, 5. marts.
nr. 3 på 1. etape af Deux Jours des Esperons d'Or, 175 km, 4. marts.
nr. 10 på 6. og sidste etape af Tour Down Under, 96 km, Australien, 23. januar.
nr. 14 i 1. afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 24. april.
nr. 60 sammenlagt i Midi Libre, Frankrig, slut 21. maj.
-------
Michael Reihs (Silkeborg)
nr. 9 i landevejsløb i Hobro, 152 km, 20. april.
nr. 21 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
-------
Morten Rejnholt (Team Bornholm)
nr. 2 i landevejsløb i Landskrona, 130 km, 30. april.
nr. 3 i Natur Bornholm, 126 km, 21. april.
nr. 9 i landevejsløb i Hvidovre, 126 km, 6. maj.
-------
Martin Rittsel (MC Jack & Jones)
vinder af Quatre Jours de Dunkerque, 7. maj, 24 sekunder foran Arturas Kasputis, Litauen.
nr. 2 sammenlagt i Tour de l'Oise, 14. maj.
nr. 2 på 2. etape, 204 km, Tour de l'Oise, 12. maj.
nr. 2 på enkeltstarten i Tour de l'Oise, 14. maj.
nr. 4 på 6. etape, 11 km enkeltstart, af Quatre Jours de Dunkerque.
nr. 5 på 1. etape i Quatre Jours de Dunkerque, 2. maj.
nr. 7 sammenlagt i Paris-Nice, 12. marts.
nr. 10 på 6. etape af Midi Libre, 21. maj.
nr. 33 i Liege-Bastogne-Liege, 264 km, 16. april.
-----
Michael Sandstød (MC Jack & Jones)
vinder af Tour de l'Oise, 14. maj.
vinder af 2. etape, 204 km, Tour de l'Oise, 12. maj.
vinder af enkeltstarten, 5,6 km, Tour de l'Oise, 14. maj.
vinder af Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 3 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 5 på 5. etape af Quatre Jours de Dunkerque, 188 km, 6. maj.
nr. 6 sammenlagt i Quatre Jours de Dunkerque, 7. maj.
-----
Thers Seier (Brøndby)
nr. 10 i landevejsløb i Hvidovre, 126 km, 6. maj.
-------
Martin Sejling (Team Ringsted)
nr. 2 i Berlin-Freienwalde-Berlin, 155 km, 2. april.
nr. 6 i Helsingeløbet i Hillerød, 147 km, 16. april.
nr. 8 i landevejsløb i Rødekro, 145 km, 30. april.
nr. 10 i landevejsløb i Hobro, 152 km, 20. april.
------
Henrik Simper (Bornholm)
nr. 2 i Ordrup, 7. maj.
nr. 6 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 14 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 16 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
nr. 17 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
-------
Michael Skelde (Cycling Horsens)
vinder af landevejsløb, 152,5 km, Hobro, 20. april, første sejr i 19 måneder.
vinder af landevejsløb i Rødekro, 155 km, 30. april.
nr. 2 i første afdeling af Post Cup'en i Roskilde, 171 km, 24. april.
nr. 2 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
nr. 2 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 2 i landevejsløb i Grand Prix Umag 3, Kroatien, fredag den 18. februar.
nr. 3 i landevejsløbet i Thy, 9. april.
nr. 4 i på 6. etape Tour de Loir-et-Cher, Frankrig, 16. april.
nr. 4 i Ronde van Baronie, Holland, 25. marts, 173 km.
nr. 4 i Grand Prix Umag 4, Kroatien, 19. februar.
nr. 4 i landevejsløb i Aalborg, 162 km, 28. maj.
nr. 5 i Dokkum Woudenomloop, Holland, 19. marts.
nr. 6 i Grand Prix Umag 5, Kroatien, 143 km, 20. februar.
nr. 7 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 8 i Ronde van Middel Brabrant, Holland, 25. marts.
nr. 9 i Samsung Mobile Grand Prix i Århus, 190 km, 21. maj, kåret som bedste amatør i feltet.
nr. 12 sammenlagt i Tour de Loir-et-Cher, Frankrig, 16. april.
nr. 18 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 21 i Grand Prix Umag 2, 13. februar.
------
Jesper Skibby (MC Jack & Jones)
nr. 7 i Brabantse Pijl, La Fleche Brabanconne, 194 km, 26. marts.
nr. 39 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 46 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj, taktikkens mester, der styrede løbet og hjalp Arvis Piziks til sejr.
nr. 94 i Flandern Rundt, 269 km, 2. april.
nr. 105 i Ruta del Sol, 17. februar.
Udgik med knæskade på 3. etape af Paris-Nice, 7. marts.
Afslutningsløb den 12. august i Næstved i motionsløbet "Skibby-expressen".
------
Morten Sonne (Team Fakta)
vinder af bjergkonkurrencen i Circuit des Mines, 1. maj.
nr. 2 på 5. etape i Circuit des Mines, 28. april.
nr. 2 på 5. etape i Normandiet Rundt, 168 km, 25. marts.
nr. 4 på 4. etape af Normandiet Rundt, 168 km, nr. 11 sammenlagt.
nr. 7 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 9 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 12. marts.
nr. 10 sammenlagt i Circuit des Mines, 30. april.
nr. 10 i Helsingeløbet i Hillerød, 147 km, 16. april.
nr. 17 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 6. februar.
-----
Nicki Sørensen (Team Fakta)
vinder af Circuit des Mines, 1. maj.
vinder af landevejsløb i Ordrup, 7. maj.
vinder af det tyske løb Rund um die Hainleite, 202 km, Erfurt, 14. maj.
vinder af Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 2 i 4. afdeling af Grand Prix Umag i Kroatien, 19. februar, efter Martin Hvastija (nr. 3 i Danmark Rundt sidste år).
nr. 2 i Helsingeløbet i Hillerød, 147 km, 16. april.
nr. 3 på enkeltstarten over 22,5 km, sidste etape af Circuit des Mines, 30. april.
nr. 5 i Grand Prix Pino Cerami, 181 km, 7. april.
nr. 8 på anden halvetape, 95 km, 27. april.
nr. 9 på første halvetape, 90 km, 27. april.
nr. 10 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 12. marts.
nr. 10 på 1. etape af Unica Classic, Østrig, 10. maj.
nr. 16 i Unica Classic i Østrog, sammenlagt, 14. maj.
nr. 24 i Ronde van Drenthe, Holland, 2. april.
------
Rolf Sørensen (Rabobank)
nr. 3 i Brabantse Pijl, La Fleche Brabanconne, 194 km, 26. marts.
nr. 5 på 4. etape af Quatre Jours de Dunkerque, 149 km, 5. maj.
nr. 8 i Milano-San Remo, 294 km, 18. marts.
nr. 10 på 7. etape af Tirreno-Adriatico, 214 km, 14. marts.
nr. 14 i Flandern Rundt, 269 km, 2. april.
nr. 41 i Paris-Roubaix, 272 km, 9. april.
nr. 57 i Amstel Gold Race, 21. april.
nr. 64 i Kuurne-Bruxelles-Kuurne, 191 km, 27. februar.
Brækket kraveben under træningstur i Danmark ved nytårstid.
-------
Valentin Tabor (Team Ringsted)
nr. 22 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
-------
Morten Tamstrup, ABC
nr. 11 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
------
Sune Therkildsen, Odense CK
nr. 20 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
-------
Lars Thomsen (Ringsted)
nr. 3 i Ordrup, 7. maj.
--------
Claus Hørlykke Toksvig (Herning)
nr. 7 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
-------
Leon Vibholm (Skive)
nr. 5 i landevejsløbet i Hjørring, 21. maj.
-------
Lars Werenberg (Odder)
nr. 7 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
-------
Jan Østergaard
nr. 3 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 13. marts.