Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Steen Ankerdal er formandskandidat til UEPS

Torsdag d. 16. februar 2006

Steen Ankerdal, formand for Danske Sportsjournalister, er kandidat til formandsposten i AIPS' europæiske afdeling, UEPS.
Oprindeligt var den tyske tv-journalist Eric Laaser fra SAT-1 også danskernes kandidat til posten, men Laaser sprang fra oven på stridighederne blandt de tyske sportsjournalister, som også har været omtalt her på hjemmesiden.

Nu er den officielle del af opstillingen til de forskellige poster i UEPS overstået.
Svenskeren Leif Nilsson forlader posten, og der bliver kampvalg med tre kandidater til jobbet som europæisk formand.

Valget foregår ved UEPS-mødet i Dublin fra 6. til 9. april.

Hvis Steen Ankerdal ikke vinder kampvalget til formandsposten, er han blandt kandidaterne til de øvrige poster i bestyrelsen.

Vore norske venner og meningsfæller har opstillet Tom Grønvold - og Tom, der arbejder for Dagbladet i Oslo, er netop blevet pendler. Han har valgt at bo i Danmark på adressen Strandvejen 113 Lønstrup, 9800 Hjørring.

Her er listen over kandidaterne til de forskellige poster.

Country & Candidates Names
President:

Steen Ankerdal (Denmark)
Jerzy Jakobsche (Poland)
Piotr Rabukhin (Belarus)


General Secretary

Morley Myers (Great Britain)

Vice-Presiden

Adolf Erlingsson (Iceland)
Efrem Efremov (Bulgaria)
Emanuel Fantaneau (Romania)
Jura Ozmec (Croatia)
Lev Rossoshik (Russia)
Jean Paul Savart (France)

Treasurer

Murat Agca (Turkey)
Daras Yannis (Greece)

Member

Jean Paul Savart (France)
Jimmy Magee (Ireland)
Murat Agca (Turkey)
Daras Yannis (Greece)
Steen Ankerdal (Denmark)
Lev Rossoshik (Russia)
Rick Lamoral (Belgium)
Efrem Efremoy (Bulgaria)
Vladimir Drbohlav (Czech Republic)
Mykhailo Volobuyev (Ukraine)
Tom Groenvolio (Norway)
Hans-Joachim Zwingmann (Germany)
Michailis Gavrielides (Cyprus)
Sven Sommer (Estonia)
Adolf Erlingsson (Iceland)
Gunter Pfeistlinger (Austria)
Fantaneau Emanuel (Romania)
Rok Tamse (Slovenia)
Jura Ozmec (Croatia)
Jerzy Jakobsche (Poland)