Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Startlisten til Grand Prix Herning

Onsdag d. 26. april 2006


Team CSC
1. Stuart O'Grady, Australien, født 6.8.1973
Professionel 1995-97 GAN, Credit Agricole 1999-2003, Cofidis 2004.
36 sejre som professionel.
Verdensmester i holdforfølgelsesløb i 1995.
Vinder af 3. etape i Murcia Rundt i 1996.
Vinder af 14. etape af Tour de France i 1998.
Vinder af Classic Haribo 1999.
Vinder af Tour Down Under i 1999 og 2001.
Australsk mester på landevej 2003.
Vinder af Villers-Coterets 2004.
Vinder af 5. og 7. etape i Dauphiné Liberé, 11. og 13. 2004.
Vinder af 5. etape af Tour de France 2004 foran Jakob Piil, 8. juli.
Indehaver af den gule førertrøje i Tour de France i 1988 og 2001.

2. Lars Michaelsen
født 13.3.1969.
23 sejre som professionel.
Professionel hos Catavana 1994, Festina 1995-96, TVM 1997-98, La Francaise des Jeux 1999-2000, Team Coast 2001-2002, Team CSC 2003-2004.
Vinder af CSC Invitational, 100 km, 30. maj 2004.
Nr. 3 i Wachovia Classic, USA, 149 km, 3. juni 2004.
DM, Hadsten, 2004, nr. 5.
Vinder af 2. etape i Fire dage ved Dunkerque, 8. maj 2003.
Vinder af 2. etape i Hessen Rundt, 4. september 2003.
Nr. 2 i Classic Haribo, Frankrig, 23. februar 2003.
Nr. 4 i Tour of Qatar 2003.
Vinder af Post Cup'ens 3. afdeling i Nykøbing Falster i 2002.
Nr. 5 i Paris-Roubaix 2002.
Nr. 7 i Paris-Bruxelles 2002.
VM-deltager, 2002, Zolder-banen, nr. 12.
Vinder af etapen Ikast-Horsens i Post Danmark Rundt 2000.
Vinder af GP Rik van Steenbergen 2000.
VM-deltager, 2000, Plouay, udgik.
Nr. 3 på 1. etape af Danmark Rundt 1999, Aalborg-Århus, 10. august.
Nr. 5 på sidste etape af Danmark Rundt 1999.
Vinder af to etaper i Trans-Canada, 1999.
VM-deltager, 1999, Verona, 260 km, udgik.
Nr. 2 i Gent-Wevelgem, 1998.
VM-deltager, 1998, udgik.
Første og hidtil eneste dansker i førertrøjen i Spanien Rundt, 1997 (tabte førertrøjen og vandt den igen i samme løb).
Vinder af 1. etape i Spanien Rundt 1997.
Vinder af 1. etape i Burgos Rundt 1997.
Vinder af Boland Bank Tour i 1997
Nr. 2 i DM 1997
VM-deltager, San Sebastian, 1997, nr. 22.
OL-deltager, Atlanta, 1996, nr. 42.
VM-deltager, Lugano, 1996, udgik.
Nr. 4 i Gent-Wevelgem, 1996.
Vinder af Gent-Wevelgem 1995.
Nr. 2 på 1. etape, Danmark Rundt, 1. august 1995, Esbjerg-Holstebro, 178 km.
Vinder af Paris-Bourges 1994.
VM-deltager, prof., Capo d'Orlando 1994, udgik.
Vinder af Boland Bank Tour i Sydafrika i 1993.
Vinder af etape i Fire dage ved de l'Aisne, 1994.
VM-deltager, amatør, Oslo 1993, nr. 43.
Etapevinder og vinder af pointskonkurrencen 1992.
Dansk mester 1992.
OL-deltager, Barcelona, 1992, nr. 11.
VM-deltager, Stuttgart, 1991, nr. 56.
To etapesejre i Grand Prix Wilhelm Tell, Schweiz, 1991.
Vinder af Pris-Connerré 1990.
Etapevinder i Post Girot-løbet, Sverige, 1990.
VM-deltager, Chambery, 1989, udgik.
Dansk juniormester 1987.
Nordisk juniormester 1987.
VM-deltager, junior, Bergamo, 1987, nr. 60.
VM-deltager, junior, 1984, Casablanca, nr. 13.
Tour de France:
Udgik på 3. etape i 1995, udgik efter 11. etape i 1998, nr. 116 i 1999, nr. 6 på Champs Elysées.

3. Matti Breschel, født 31.8.1984, DM-bronze 2004, nr. 2 i Qatar Rundt, nr. 17 i Gent-Wevelgem, dansk juniormester 2001.

4. Marcus Ljungqvist, 26.10.1974
Professionel hos Cantina Tollo 1998.
Nr. 131 i Tour de France 1999, nr. 76 i VM i 2000. Nr. 10 i GP Midtbank 2001.
17 sejre.
Vinder af Luxembourg Rundt 2002.
Vinder af Paris-Camembert 2002.
Vinder af Route Adelie 2002.
Svensk mester 2001.
Vinder af 3. etape, Rhodos Rundt 2001.
Etapevinder Normandiet Rundt 2001.
Nordisk mester, enkeltstart, 1999 og 1998.
Vinder af etape i Tour de Langkawi 1999.
Vinder af etape i Japan Rundt 1998.

5. Lars Bak, født 16.1.1980
2002-2003: Team fakta, 2004: Bankgiroloterij. 2005: CSC
Dansk mester 2005
Vinder af Tour de l'Avenir 2005.
Professionel siden 2002.
Vinder af 1. etape af Luxembourg Rundt, Mondorf, 173 km, 27. maj 2004.
Indehaver af førertrøjen i Luxembourg Rundt 2004.
Nr. 9 på etape i Giro d'Italia 2003.
DM-sølv i holdløb 2002.
VM-deltager 2002, Zolderbanen, nr. 125.
Vandt enkeltstart i Greve/Ringsted 2002.
Vinder af Heist-Op-Den Berg 21. marts 2001.
Nr. 2 i Futur Geant de la Route i Luxembourg 2001.
Nr. 2 på 4. etape af Mainfranken Tour 2001.
Nr. 4 i 1. afdeling af Post Cup'en 2001
Nr. 5 sammenlagt i Le Triptyque des Monts et Chateaux.
Prøverytter hos "Team Fakta" fra 1. september 2001.
VM-deltager, U-23, Lissabon Portugal, enkeltstart, 2001, nr. 33.
Vinder af 2. etape af det belgiske 3-dages-løb Triptyque des Mont et Chateaux i 2000.
Nr. 2 i DM enkeltstart for U-23 i 2000.
Nordisk juniormester 1998, Lillestrøm.
Nr. 3 ved NM, enkeltstart, 1998.
VM-deltager, junior, Valkenburg, 1998, udgik.

6. Brian Vandborg, født 4.12.1981
Dansk mester, U23, enkeltstart 2003.
Sølvvinder, DM for U23, linieløb, 2003.
DM-bronze, linieløb, Nibe 2003.
Dansk mester i holdløb 2003 med Ari Højgaard og Lasse Siggaard.
To sejre i Sverige i 2003.
Nr. 3 i Rund um Henninger Turm 2003.
Dansk mester i Grenå 2002.
Kometkarriere, har kun kørt cykelløb i fire år. Startede i 2000, vandt B-klassen i Bov i 2000 og Randers i 2001, rykkede op i A-klassen i 2001, DM-sølv på enkeltstart 2001, NM-sølv enkeltstart 2001, VM-deltager i U23 i Canada i oktober 2003, nr. 8 på enkeltstarten, nr. 36 i linieløbet.
VM-deltager i Italien 2002, nr. 13 på enkeltstarten.
etapevinder i Tour of Georgia, nr. 12 i Marseillaisen, nr. 17 i Route Adelie.

7. Allan Johansen
født 14.7.1971, DM-sølv 2003, nr. 12 i Het Volk, nr. 15 i Ronde van Vlaanderen, nr. 35 i Paris-Roubaix, vinder af Jeff Scherens 2004, Hel van Het Mergelland 2004, nr. 3 i Paris-Bruxelles 2004, nr. 3 i CSC Classic 2004, vinder af Paris-Bourges 2002, nr. 2 i CSC Classic 2002, vinder af BKI Kaffe Grand Prix 1999, vinder af Rund um Düren 1999.
Nr. 7 i Grand Prix Midtbank i 1998, nr. 8 i Grand Prix Midtbank i 1997.

8. Kasper Klostergaard, født 22.5.1983, dansk mester i holdløb 2004.
Bronzevinder ved de nordiske juniormesterskaber 2000 i Vårgårda efter Ola Larner og Hans Henrik Jørgensen.
Deltog i junior-VM i 2000 i Plouay, nr. 47.
Vinder af junior Cup-løb i Sorø 2001.
Første sejr som A-rytter i Vejen 20
Vinder af ungdomskonkurrencen Stattkraft GP i Norge i 2002.
Nr. 6 i Serbien Rundt i 2003.
Udtaget til Thüringen Rundfahrt med landsholdet i næste uge.
Med på Glud & Marstrand Horsens' 3. divisionshold i 2003 og 2004.
Med til VM for U-23-ryttere i Hamilton i Canada i 2003.

9. Jakob Piil, født 9.3.1973
18 sejre som professionel.
Vinder af CSC Classic, Århus, 2003.
Etapevinder i Tour de France, 10. etape, 2003.
Vinder af Wachovia Invitational 2003.
Vinder af Paris-Tours, World Cup, 2002.
Vinder af Post Danmark Rundt 2002.
Dansk mester 2001.
Vinder af Grand Prix d'Ouverture, Marseille, 2001.
Vinder af Fredsløbet 2001, vinder af to etaper.
Vinder af Post Girot-løbet i Sverige 1999,
Vinder af First Union Invitational, det åbne amerikanske mesterskab, 1999.
Dansk mester i holdløb 2002, dansk mester i parløb 1995 og 1997, dansk mester i pointsløb i 1994.

Directeur Sportif: Frost, Dan DEN
Directeur Sportif: Riis, Bjarne DEN

Unibet.com

11. Jeremy Hunt, født 12.3.1974, nr. 2 i Grand Prix SATS 2003.
Professionel siden 1996. Britisk mester 2001, australsk mester 2000,, britisk mester 1997. 28 sejre som professionel.
Etapevinder i Tour de Picardie 2003.
Vinder af GP de Plouay 2002.
Vinder af det åbne australske mesterskab 2000.
Vinder af to etaper i Portugal Rundt 1998.

12. Baden Cooke, Australien, født 12.10. 1978, grøn trøje i Tour de France, etapevinder i Tour de France. Tidligere Francaise des Jeux.
Vinder af åbningsløbet i Marseille 2006 og 2004.
Vinder af 1. etape af Polen Rundt 2005
Vinder af 1. og 3. etape i Middelhavet Rundt 2004
Vunder af 2., 3. og 5. etape af Herald Sun Tour 2004.
Vinder af 2. etape af Tour de France 2003.
Vinder af 9. etape af Schweiz Rundt 2003.
.............
Lives in Nice (France) and Melbourne (Australia).
Studies: Victoria Certificate of Education.
Started cycling in 1989 with the Benalla CC:- won his first race in Benalla (C grade).
Junior :- in 1995, silver medallist in the Australian road race championship, - in 1996, Australian champion for points score,- silver medallist in the Australian criterium championship,- 15th in the individual time trial world championship in Slovenia.
Under 23, member of the Australian National team :
- in 1997, bronze medallist in the individual poursuit Australian championship, - bronze medallist in the team poursuit and Madison track world cup event,- in 1998, winner of the Bendigo Madison,- in 1999, off the bike because of an achyllis operation, - in 2000, winner of the Bendigo Madison, - Australian champion for Madison,- stage winner and points competition winner of the Rapport Toer in South Africa,- 2nd in a stage in the Tour of Japan.
Professional with Mercury :- in 2000, stage winner in the Fitchburg Longsjo Classic in the USA,- winner of two stages in the Cascade Classic in the USA,- winner of the Prix des Blés d'Or (Mi-Août bretonne) in France,- 3rd in a stage of the Tour de l'Avenir in France,- winner of three stages in the Sun Tour in Australia.- in 2001, 2nd in the Melbourne to Sorrento in Australia,- winner of the San Diego criterium in the USA,- winner of the St-Valentin criterium in the USA,- stage winner in the Sea Otter Classic in the USA,- stage winner in the Solano Classic in the USA and 6th overall,- winner of the Phoenix criterium in the USA,- 9th in the Trophée des Grimpeurs (climbers trophy) in France,- 2nd in a stage of the Four Days of Dunkirk and 11th overall,- 4th in a stage of the Tour of Picardie,- 5th in the First Union Invitational in Trenton in the USA,- winner of two stages in the Fitchburg Longsjo Classic in the USA,- winner of the Tour of Arlington in the USA,- winner of two stages and the overall in the Wendy's International Classic in the USA,- winner of two stages and the points classification in the Tour de l'Avenir, 6th overall.
In 2002, with La Française des Jeux/FDJeux.com- 3rd and 4th in stages of the Tour Down Under in Australia,- 3rd in a stage of the Tour of the Mediterranean in France,- 15th in Kuurne-Brussels-Kuurne in Belgium,- 3rd and 5th in stages of Paris-Nice in France,- winner of Across Flanders in Belgium.- 5th in a stage of the Criterium International in France,- stage winner in the Circuit des Mines in France,- 15th in the GP Villers-Cotterêts in France,- stage winner in the GP Midi Libre in France,- winner of the Tro Bro Leon in France,- 2nd in the prologue of the Dauphiné in France (first: Bradley McGee),- 2nd in a stage of the Route du Sud in France,- 2nd, 3rd, 4th, 6th, 7th, 8th, 10th and 12th in stages in the Tour de France (4th in the points competition),- bronze medallist in the road race of the Commonwealth Games,- 2nd, 5th and 8th in stages of the Tour du Limousin in France,- 3rd inthe GP Ouest-France in Plouay in France,- 5th in Paris-Brussels in Belgium.

13. David Boucher, født 17.3.1980, professionel siden 2003, vinder af 2. etape af Tour de la Somme i 2004. Nr. 2 i GP Lillers 2005.

14. Gorik Gardeyn, født 17.3.1980, etapevinder i Post Danmark Rundt i Køge, 4. etape, 14. august 2001. Vinder af Classic Haribo 2005 og Omloop van het Waasland-Kemzeke 2005. Nr. 2 i Rudy Dhaenens Memorial i 2002. Fire sejre.

15. Camille Bouquet, Frankrig, født 23.9.1979

16. Matthew Wilson, Australien, født 1.10.1977, tidl. Francaise des Jeux.

17. Gert Omloop, født 12.2.1974, 30 sejre, belgisk mester 2003, professionel siden 1997 og har vundet en lang stribe af belgiske prof-løb. Nr. 3 i Nokere koerse 2005.
Vinder af Grand Prix Rudy Dhaenens, Belgien, 21. marts 2004 - han vandt også i 2001.Nr. 5 i Kuurne-Bruxelles-Kuurne 2004.

18. Bobbie Traksel, Holland, født 3.11.1981, tidligere Rabobank.
Tre sejre som professionel:
Veenendal-Veenendal 2002, etape i Sachsen Tour 2002, etape i Ster-Elektrotoer 2002.
Nr. 6 i Classica Haribo, Frankrig, 2003.
Professionel siden 2001.

19. Jonas Ljungblad, Sverige, født 15.1.1979, tidl. Amore e Vita.

Sportsdirektør Lucien van Impe

Rabobank
21. Jevgeni Popov, Rusland, født 18.9.1984, neo-prof.

22. Huub Duyn, Holland, født 1.9.1984

23. Rick Flens, Holland, født 11.4.1983, tidligere Van Vliet.

24. Martijn Maaskant, Holland, født 27.7.1983, tidligere Van Vliet.

25. Jos van Emden, Holland, født 18.2.1985, tidligere Bert Story-Piels.

26. Tom Veelers, Holland, født 14.9.1984

27. Dmitri Kozontchuk, Rusland, født 5.4.1984.

28. Thom van Dumlen, Holland, født 3.3.1985

29. William Walker, Australien, født 31.10.1985
Sportsdirektør Nico Verhoeven, team manager, Theo de Rooy er manager.

Skil-Shimano SKS
31 Langeveld, Sebastiaan NED, født 17.1.1985, tidligere Van Vliet

32 Reinerink, Rik NED, 21.5.1973
Professionel siden 1999, tre sejre, vandt Ster van Zwolle i 1999. Nr. 11 i Grand Prix Midtbank i 1999, nr. 23 sidste år, etapevinder i Holland Rundt, tidligere på podiet i Danmark.

33 Rooyakkers, Piet NED, født 16.8.1980, tidligere AXA

34 Tjallingii, Maarten NED, født 5.11.1977, tidligere Marco Polo

35 Van Hummel, Kenny NED, født 30.9.1982, tidl. Eurogift

36 Vierhouten, Aart NED, født 19.3.1970, tidligere Rabobank, tidligere Lotto

37 Martens, Paul GER, født 26.10.1983, neoprof.

38 Meschenmoser, Christoph GER, født 29.7.1983, neoprof

39 Nodera, Hidenori JPN, født 7.6.1975
Directeur Sportif: Kemna, Rudi NED, tidligere vinder af GP Midtbank to gange. Hollandsk mester 2003.

Intel - Action INT
41 Brozyna, Thomas POL, født 19.9.1970
42 Huzarski, Bartosz POL, født 27.10.1980
43 Kuzniak, Krzysztof POL, født 22.7.1984, neoprof.
44 Lewandowski, Marcin POL, født 10.10.1977,
45 Miara, Krzysztof POL, født 14.4.1983, ex prof.
46 Rudnicki, Dariusz POL, født 28.6.1981, tidl. Skil Moser
47 Rutkiewicz, Marek POL, født 8.5.1981,
48 Skiba, Sebastian POL, født 29.7.1978
49 Witecki, Mariusz POL, født 10.5.1981
Directeur Sportif: Duda, Robert POL

Van Vliet - EBH Advocaten VVE
51. Joost van Leijen, Holland, født 20.7.1984
Nr. 2 i Grand Prix Herning 2005.

52. Bellemakers, Dirk NED, født 19.1.1984

53. Van Landeghem, Kurt BEL, født 29. maj 1972. Tidligere Landbouwkrediet-Colnago.

54. Dijkxhoorn, Rikke NED, født 5.1.1986

55. Van Der Stelt, Robbert NED, født 30.3.1979

56. Van Kessel, Egon NED, født 9.10.1985

57. Goesinnen, Floris NED, født 30.10.1983, tidl. Team Moser

58. Berkhout, Thomas NED, født 22.11.1984

59 Relou, Tom NED, født 22.1.1970

Directeur Sportif: Van Melis, Angelo NED

Team GLS
61. Jacob Moe Rasmussen, født 19.1.1975 - Professionel siden 1999, startede hos Acceptcard, kørte for Memory Card 2000, CSC 2001, aftale med Team PH 2002, før han kom med på Team EDS-fakta. Etapevinder i Argentina Rundt 1999. Nr. 2 ved NM 1999, nr. 3 ved DM 2000. nr. 7 i Grand Prix SATS 2003, nr. 5 i Grand Prix Midtbank i 1999. Tre etaper og samlet vinder af Tour de Loir et Cher i Frankrig 2006.
Vinder af Post Cup'ens 1. afdeling i Odder i søndags, indehaver af den gule førertrøje i Post Cup'en 2004.
Sølvmedalje ved NM i 1999 efter Martin Kryger.
Vinder af 2. etape af Argentina Rundt 1999.
Vinder af etape i Tour de Langkawi 1999.
Nr. 2 i Rund um den Flughafen Köln und Bonn, 1999.
Nr. 3 ved DM i 1999 i Ringsted.
Nr. 5 i Grand Prix Midtbank i 1999.
Vinder af Tour de Charlottenlund 2002.
Vinder af Fyn Rundt 2002.
Vinder i Brøndby i 2002.
Vinder af Tour de France-revanche, Hadsten, med Lance Armstrong 2003.
Vinder af Fyn Rundt 2003.
Fire sejre på 10 dage i 2003 fra 31. juli.
Professionel hos Acceptcard 1999, MemoryCard 2000, Team CSC 2002, Team fakta 2003, Team PH 2004.

62. Thomas Oredsson, født 2.2.1980, tidligere Odder-rytter, vinder af Lyngbys Sorgenfriløb.
Sportskarrieren startede som fodboldspiller i Lynge.
Som ungdomsrytter startede han i Hillerød, skiftede som juniorrytter til Ordrup CK og fra 2003 til Odder Cykelklub
Hans karriere og resultater:
1988: Bronzevinder ved junior-DM i Lemvig.
1998: Nr. 20 ved det nordiske mesterskab.
1998: Seks måneder som amatør på det italienske hold Bibanese v. Verona.
1999: To sejre i B-klassen.
1999: Reserve til VM-holdet for U-23.
2000: Nr. 5 på 3. etape A af Thüringen Rundfahrt, Tyskland.
2000: Nr. 6 sammenlagt i Le Trans Alsace, Frankrig.
2000: Nr. 10 på 1. etape af Greves etapeløb.
2000: Nr. 10 i KCK-Herlevs landevejsløb.
2000: Nr. 27 i det individuelle DM i Vejle, 202,4 km.
2001: Amatør på det franske hold Cahors i to måneder.
2001: Nr. 3 i sidste afdeling af Post Cup'en i Nibe.
2001: Nr. 5 til DM for U-23 i Odder.
2001: Nr. 7 sammenlagt i Mainfranken Tour, Tyskland.
2001: Nr. 14 i Post Cup-løbet i Asnæs.
2002: Amatør på det italienske hold Gragniano v. Lucca.
2002: Nr. 37 i VM i Zolder
2002: Nr. 2 på 2. etape af Grand Prix Tell, Schweiz
2002: Nr. 5 i Post Cup-løbet i Odder.
2002: Nr. 7 i Post Cup-løbet i Odsherred.
2002: Nr. 8 i Fyn Rundt, 180 km.
2002: Nr. 9 på 2. etape af Greves etapeløb, 170 km.
2002: Nr. 10 sammenlagt i Le Trans Alsace, Frankrig.
2002: Nr. 24 i DM, individuelt i Lemvig, 211 km.
2003: Klubskifte fra Ordrup CK til Odder CK.
2003: Amatør på det franske hold ACBB i Boulogne v. Paris.
2003: To 2. pladser, to 3. pladser, en fjerdeplads og en femteplads i franske løb.
2003: Vinder af Sorgenfri-løbet i Lyngby, 204 km.
2003: Nr. 5 i pinseløbene Silkeborg og Viborg.


63. Michael Mørkøv, født 30.4.1985, fylder 21 år i morgen, fyldte også år i Herning sidste år.

64. Kasper Jebjerg, født 21.3.1985
VM-deltager 2003, junior, nr. 103.
Etapesejr i World Cup'en 2003.
Dansk mester i holdløb i 2003.

65. Lars H. Thomsen, født 12.2.1977, startede karrieren i 1987 i ABC. Senere til Ringsted og Team Bornholm. Bedste amatør ved DM i Vejle 2000.
Dansk mester i 4000 meter forfølgelsesløb i 2002.
Dansk mester i pointsløb i 2002.
Prof-6-dages-løb i Moskva sammen med Michael S. Larsen, 2002.
Vinder af ABC's Bravida-løb, 9. juni 2003.
Vinder af Grand Prix Jægerspris 2. juni 2003.
Med til junior-VM i San Marino 1996.

66. Jimmy Hansen, født 17.8.1978, Professionel hos Saturn 1999.
Dansk mester i parløb to gange med Ronnie Lerche i 1998 og Morten Christiansen i 2002.
Dansk mester i individuelt forfølgelsesløb i 2002 og 2003.
Dansk mester i pointsløb i 2003.
Dansk mester i U-23, linieløb, 2000.
Årets fighter i Post Danmark Rundt 2000 og 2003.
DM-sølv for U-23 i 1998 i Grenå.
Nr. 2 i Fyn Rundt i 2001.
Nr. 4 ved junior-VM i 1996.
Dansk juniormester i holdløb i 1996.

67. Lasse Bøchmann, født 13.6.1983, VM-rytter, tidligere Horsens

68. Thomas Kristiansen, født 8.11.1987, vinder af etapeløb Herning-Holstebro foran Rune Udby

69. Jonas Jørgensen, født 20.4.1986
Directeur Sportif: Fredsgaard, Jesper DEN

Barbot-Halcon BHL
71 Möller, Claus Michael DEN, født 3.10.1968
21 sejre som professionel.
Vinder af Algarve Rundt 2003 og 4. etape og 11. etape, enkeltstarter.
Vinder af etape, sammenlagt nr. 2 i Portugal Rundt 2003.
Vinder af Portugal Rundt 2002 plus to etaper, 9. og 13. etape.
Nr. 3 i Vuelta Valenciana 2002.
Vinder af 15. etape i Spanien Rundt 2001.
Nr. 8 i Spanien Rundt sammenlagt i 2001.
Vinder af 7. etape i Portugal Rundt 2000, nr. 2 sammenlagt.
Dansk mester, enkeltstart, 1991 og 1993.
Vinder af GP Midtbank i 1992 (det første løb overhovedet)
Nordisk mester 1990, Manger.

72 Pinho Oliveira, Carlos Manuel POR, født 30.7.1970

73 Pinto Felgueiras, Rui Felipe POR, født 24.9.1978

74 Rodriguez Da Rocha, Vitor Hugo POR, født 9.3.1986

75 Rodriguez Iglesias, Gustavo ESP, født 16.9.1979

76 Vieira Ribeiro, Sergio Miguel POR, født 28.11.1980

77 Peribanez, David Martin ESP, født 11.4.1980

78 Pinho, Celestino POR, født 2.2.1984

79 Sa, Rui Felipe POR født 20.5.1983
Directeur Sportif: Mendos Gomes, Helder Felipe POR

Glud & Marstrand - Horsens GLU
81 Håvard Nybö, født 11.4.1983, norsk U-23-mester 2004
Resultater - 2005
nr. 1 Jysk/Fynsk mesterskab i enkeltstart
nr. 2 NM Criterium
nr. 3 Roseritet (etape)
nr. 10 Ronde von Overijssel
2004
nr. 1 NM U23
nr. 1 Østfold
nr. 2 Stattkraft GP etape
nr. 2 Lærdal
nr. 2 Skagen Criterium
nr. 4 Norges Cup samlet
Deltager ved EM og VM for U23

82 Christiansen, Morten DEN, født 21.1.1979, vinder af Post Cup'en, sammenlagt, 2003.
VM-bronze i Sydafrika i 1997.
DM-sølv, linieløb, U-23 i Vejle, 1999, bronze i 1998.
Dansk mester i parløb med Jimmy Hansen 2002.
Dansk mester i holdforfølgelsesløb 2000 og 2001.
Fast mand på banelandsholdet i 4000 meter holdløb.
Tager til World Cup i Australien i den kommende uge for at køre holdet til VM.
VM-rytter i 2002 i Ballerup og 2003 i Stuttgart.

83 Nielsen, Jacob DEN, født 12.1.1978
Sølvvinder ved junior-VM i Slovenien 1996 efter Holger Löw.
Nr. 5 i Ronde van Drenthe 2002.
Nr. 2 i Trofeo Porec i 2002.

84 Berling, Michael DEN, født 24.4.1982, dansk mester i parløb to gange med Alex Rasmussen

85 Skelde, Michael, født 13.8.1973
Professionel hos PSV Köln 1997, EC Bayer 1999, Cycling Horsens 2000, Team fakta 2000-2003, Alessio/Bianchi 2004.
NM-deltager, 1996, Ørebro, nr. 20.
Nr. 25 i DM i Silkeborg, 1996.
Nr. 25 i Post Danmark Rundt, 1996.
Gennembrud i Hessen Rundt 1996.
Første prof-sejr i Grosser Preis der Stadt Alsdorf den 20. juni 1997, sejre i Nacht von Quadrath 12. september og Silberschild der Stadt Frechen 20. september 1997.
Nr. 6 i DM i Køge i 1997.
1998: Vinder af løb i Cloppenburg.
Nr. 2 i Ritter Preis von Dortmund, 11. juli 1999.
Nr. 2 på etape i Danmark Rundt i Haderslev efter Christian Henn 1999.
Etapevinder i Rhodos Rundt 1999, nr. 2 sammenlagt.
Nr. 4 i Rund um Düren i 1999.
Vinder af 3. afdeling af Post Cup'en i Odder, 18. juni 2000.
Vinder af Post Cup'en 2000
Nr. 17 i DM i Vejle 2000.
Vinder af Bochums Abendkriterium 4. juni 2000.
Vinder af landevejsløb i Rødekro, 30. april 2000.
Vinder af landevejsløb i Hobro, 20. april 2000.
Nr. 2 i første afdeling af Post Cup'en i Roskilde, 24. april 2000.
Nr. 2 i Grenå, Randers og Grand Prix Umag, Kroatien, 2000.
Nr. 2 i Fyn Rundt 2000.
Dansk mester holdløb 2001.
Tre dage i bjergtrøjen i Bayern Rundt 2001.
VM-deltager, 2001, Portugal, nr. 91.
VM-deltager, 2002, Zolder-banen, nr. 60.
DM-sølvmedalje i holdløb med Team fakta, 2002.
Nr. 2 på etape i Bayern Rundt 2002 efter Erik Zabel.
Nr. 6 i DM i Lemvig 2002.
Nr. 2 i Etoile de Besseges, 9. februar 2003.
Nr. 2 i Post Cup'ens 3. afdeling, Horsens, 22. juni 2003.
Nr. 3 i Fyn Rundt, 210 km, 10. august 2003.
Nr. 12 i DM i Nibe, 2003.
Nr. 24 i World Cup'en i Hamburg, 253 km, 3. august 2003.
Indehaver af førertrøjen i to dage i Post Danmark Rundt 2003 efter 3. og 4. etape.
VM-deltager, 2003, Hamilton, Canada, nr. 78.

86 Hegreberg, Roy NOR, født 25.3.1981.
2005
nr. 1 Ringerike GP (etape)
nr. 1 DNV Roserittet (etape)
nr. 1 Skagen Criterium (pointkonkurrence)
nr. 1 DNV Roserittet (pointtrøje)
nr. 2 Tour de Horsens (sammenlagt)
nr. 2 DNV Roserittet (sammenlagt)
nr. 2 Eidsvoll (etape)
nr. 3 Ringerike GP (etape)
nr. 12 Tartu GP
nr. 13 Hel van Mergeland
2004
nr. 1 Denderwindeke
nr. 1 Arendal
nr. 1 Skagen Criterium
nr. 2 Eidvoll samlet
nr. 2 Gooik Tweedagse samlet
nr. 3 Ringrike GP etape
nr. 6 Viane
nr. 7 Lichtervelde
2003
nr. 1 Erpe
nr. 3 NM U23
nr. 3 Ålesund
nr. 4 Willebroek W.cup

87. Udby, Rune DEN, født 5.9.1984, nr. 2 i Herning/Holstebro etapeløb 2006. sejr i Belgien 2005.
Rune Udby kører sin første sæson for GMH i 2006 efter en enkelt sæson hos Team Designa Køkken. Han startede som cykelrytter i 2003 og kørte sig allerede i 2004 i A-klassen, hvor han nu er begyndt at lave resultater.Resultater - 2005Nr. 1 Grand Prix de Zolder (Heusden - Zolder)
Nr. 2 Nordfyns Bank Gadeløb
Directeur Sportif: Skovlund, Jannik DEN

Team Sparebanken Vest TSV
91 Andresen, Are NOR, født 9.5.1975

92 Christiansen, Morten DEN, født 16.5.1974, norsk mester 2995, kører i mestertrøjen.

94 Hegreberg, Morten BEL, født 11.6.1977 - bror til Roy hos G&M Horsens.

93 Lengyel, Tamás HUN, født 12.11.1980, neoprof.

95 Prazdnovsky, Martin SVK, født 22.10.1975

96 Remme, Stian NOR, født 4.6.1982

97 Eidsheim, Gunnar NOR, født 11.9.1981

98 Fostervold, Knut Anders NOR, født 4.10.1971

99 Prestmo, Joakim NOR, født 23.10.1981

Directeur Sportif: Boe, Per-Ivar NOR
Directeur Sportif: Strand, Einar NOR

AC Sparta Praha ASP
101 Lukes, Ondrej CZE, født 11.10.1982, neoprof

102 Pecenka, Martin CZE, født 22.10.1980

103 Hebik, Martin CZE, født 11.11.1982

104 Mlynar, Zdenek CZE, født 30.10.1976

105 Benda, Tomas CZE, født 3.2.1986

106 Pucelik, Petr CZE, født 24.7.1972

107 Fiala, Jan CZE, født 18.3.1977

108 Hlavac, Libor CZE, født 29.6.1980

109 Hruby, Tomas CZE, født 7.6.1982, neoprof.
Directeur Sportif: Rubas, Zdenek CZE

ProComm - Van Hemert PCH
111 Aerts, Ruud NED, født 2.9.1979

112 De Jong, Gideon NED, født 13.10.1984

113 Koerts, Jans NED,
født 24.8.1969.
71 sejre som professionel. Prof-rytter siden 1992 hos PD Magnetics. Festina 93-94, Palmans 95-96, Rabobank 97-98, Team Cologne 99 og Farm Frites 2000. Etapevinder i Portugal Rundt i 1993, vinder af 5. og sidste etape i Danmark Rundt 1998, Hundige-Frederiksberg, 148 km, 15. august. Vinder af Grand Prix Rik van Steenbergen 1996. Vinder af Rond evan Noord-Holland 1999, to etaper i Niedersachsen Rundt 1999.

114 Nijland, Maarten NED, født 22.3.1976

115 Van Katwijk, Alain NED, født 28.2.1979

116 Vestby, Martin NOR, født 25.2.1977, fra Porsgrunn

117 Alaluusua, Juha-Matti FIN, født 14.2.1985

118 Jos Pronk, Holland, født 13.1.1983

119 Smink, Julien NED, født 15.2.1977

Directeur Sportif: Blijlevens, Jeroen NED

Designa Køkken DEK
121 Andresen, Allan Bo DEN, 19.2.1973
Professionel siden 2000. Fire sejre. Sølvvinder ved NM 2000. Nr. 6 Fyn Rundt 2001.

122 Christian Alex Hansen, født 20.2.1985

123 John Fuglsang, født 9.6.1974

124 René Jørgensen, født 26.7.1975, vinder af bjergkonkurrencen i Tour Down Under 2000, professionel siden 1998, først hos Team home Jack&Jones og Memory Card Jack&Jones, EDS Fakta, Team Fakta og Alessio, fra 2005 hos Team Barloworld. Nr. 2 på 2. etape Tour Down Under 2000, nr. 2 i Bochum i 2004.

125 Michael Reihs, 25.4.1979
vinder af det schweiziske Grand Prix de Lancy 2001. Nr. 22 i Grand Prix Midtbank i 2001.

126 Kasper Thustrup, født 5.8.1987

127 Morten Gottlieb, født 5.6.1985

128 Jesper Odgaard, født 7.7.1984

Directeur Sportif: Foldager, Kim DEN

Flanders FLA
131 De Munster, Gregory BEL, født 11.9.1984

132 De Spiegelaere, Bart BEL, født 8.12.1978

133 Flahaut, Denis FRA, født 28.11.1978

134 Kareev, Alexander RUS, født 17.2.1978, ex-prof. fra Kaliningrad.

135 Poelvoorde, Ronny BEL, født 13.1.1969

136 Van Zimmeren, Werner NED, født 18.2.1981

137 Coupé, Geoffrey BEL, født 26.1.1981

138 Gabrovski, Ivaïlo BUL, født 31.1.1978

139 Van Zandbeek, Mart NED, født 21.8.1982
Directeur Sportif: Assez, Frans BEL

Team Maxbo - Bianchi TMB
141 Boasson Hagen, Edvald NOR, født 17.5.1987

142 Vold, Svein Erik NOR, født 31.10.1985

143 Rasch, Gabriel NOR, født 8.4.1976, norsk mester 2003

144 Nordhaug, Lars Petter NOR, født 14.5.1984

145 Myhre, Christopher NOR, født 28.2.1983

146 Bøhler, Joachim NOR, født 19.7.1980

147 Wilmann, Frederik NOR, født 17.7.1985

148 Sommerseth, Stian NOR, født 24.5.1985

149 Snoeks, Leonard NOR, født 26.2.1985
Directeur Sportif: Van Oudenhove, Gino BEL

Ubbink - Syntec UBB
151 De Haan, Folkert NED, født 27.3.1978

152 Schep, Peter NED, født 8.3.1977

153 Sluimer, Kevin NED, født 11.5.1985

154 Stam, Danny NED, født 25.6.1972, 6-dages-stjerne

155 Van Der Pluym, Marvin NED, født 11.1.1979

156 Van Schalen, Paul NED, født 25.2.1972
Directeur Sportif: Den Braber, John NED

Vision Bikes VBT
161 Thomas Bendixen, født 6.3.1973

162 Jonas Högberg, født 3.2.1986

163 Thomas Japp Hansen, født 3.3.1981

164 Michael Johansen, født 26.1.1974

165 Jacob Kollerup, født 22.3.1981

166 Benjamin Justesen, født , komet, startede i begynder for fem år siden, læser idræt på universitetet.

167 Janif Hecht, født 18.6.1983

168 Lars Nybo Nielsen, født 27.10.1972

169 Patrick Wonsyld, født 10.1.1983

Directeur Sportif: Wonsyld, Jörgen DEN

DFL - Cyclingnews.com DFL
171 Kane Oakley, Australien, født 4.10.1976

172 Sven De Weerdt, Belgien, født 29.3.1978, all round rytter, der har sin force som finisseur. Han er god for mange top-5 placeringer. Nr. 7 i CSC Classic i Århus.

173 Bernard Sulzberger, Australien, født 5.12.1983

174 Cameron Jennings, Australien, født 27.4.1969, en af holdets stærkeste ryttere, han sidste år på holdet, inden han skifter til et stort hold.

175 Leigh Palmer, Australien, født 29.7.1980, gik glip af en del løb i 2004 på grund af helbredsproblemer, men er nu helt frisk igen.

176 Jeremy Venell, New Zealand, født 6.10.1980

177 Tom Barras, England, født 21.6.1978, professionel siden 2003.

178 Matthew Brammeier, England, født 7. 6. 1985

179 Alex Coutts, England, født 25.9.1983
Directeur Sportif: De Weerdt, Gilbert BEL
Directeur Sportif: Willems, Daniel BEL


Team Regio Strom - Senges REG
181 Babic, Daniel GER, født 24.5.1984, fra Stolberg, vinder i Würselen og Büttgen

182 Bertling, Matthias GER, fra Aachen, født 6.7.1987, sejr i Wuppertal

183 Didier, Laurent LUX, født 19.7.1984, fra Dippach, etapevinder i Fleche du Sud, nr. 3 sammenlagt, national U-23-mester, EM- og VM-deltager

184 Lacroix, Rene GER, født 15.4.1987, fra Aachen, tysk mester i holdløb 2003 (junior).

185 Schild, René GER, født 27.9.1983, fra Aachen, nr. 2 i det tyske mesterskab i Bergfahren, vinder af Rund um Düren U23, 2003.

186 Wiese, Wolfram GER, født 20.8.1976, fra Aachen, vinder af Fleche du Sud 2005.

187 Heizmann, Elnathan GER, født 17.2.1982, nr. 2 i Bayern Rundt 2005, nr. 4 i Paris-Roubaix U23 i 2003.

188 Schubert, Konstantin GER, født 3.5.1982, vinder af 3. etape i Uniqa Classic i Østrig.

189 Vogel, Karsten GER, født 26.7.1978, prof. siden 2001, vinder i Wuppertal 2005 og Mülheim 2004.
Directeur Sportif: Rexing, Volker GER


Landshold Danmark/
National Team Denmark DEN
191 Casper Jørgensen

192 Glenn Bak, født 7.6.1981
Nordisk juniormester i enkeltstart 1999, Finland.
Nr. 2 i linieløbet, NM-junior 1999, Finland.
Årets fighter i Post Danmark Rundt 2002.
A-rytter i 2000 efter sejr i Hvidovre.
Dansk juniormester i holdløb i 1998 med Brøndby.
Vinder af etape i Olympia Tour, Holland, 2002.
Nr. 5 i Liege-Bastogne-Liege, U-23, i 2003.
Nr. 15 i Paris-Roubaix, U-23, i 2003.
Post Cup-vinder i Odder 2005.
Klubber:
1997: Ølstykke, 1998: Brøndby, 1999: Næstved, 2000: Hillerød, 2001: Team Ringsted, 2002: DCR Ballerup, 2003: Team PH, 2004: Team Bianchi Nordic, 2005 Herning.

193 Alex Rasmussen, verdensmester i scratchrace og meget mere på banen

194 Dejan Aistrup, født 13.4.1985, tidligere CK Kronborg.

195 Christian Knørr

196 Nikolaj Knudsen

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Resultatliste:

2001 - 194 km - UCI kategori 1.4
1 Rudi Kemna Ned Bankgiroloterij - Batavus 4h43'42"
2 Arvis Piziks Lat CSC/Worldonline "
3 Mark McCormack USA Saturn Cycling Team 18"
4 Michael Sandstød Den CSC/Worldonline 29"
5 Kazimierz Stafiej Pol MROZ - SupradynI Witaminy "
6 Pawel Niedzwiecki Pol MROZ - SupradynI Witaminy 34"
7 Gordon McCauley Nzl Landbouwkrediet - Colnago "
8 Kurt Asle Arvesen Nor Team Fakta "
9 Harm Jansen Ned Saturn Cycling Team "
10 Marcus Ljungqvist Sve Team Fakta 4'50"

2000 - 196 km - UCI kategori 1.4
1 Michael Sandstød Den MemoryCard Jack&Jones 4h38'40"
2 Jimmi Madsen Den Team Bornholm 49"
3 Nico Eekhout Bel Palmans "
4 Arvis Piziks Lat MemoryCard Jack&Jones "
5 Danny Jonasson Den Team Fakta "
6 Christian Heule Sui POS "
7 Michael Skelde Den HOR "
8 Hans De Clercq Bel Palmans "
9 Jürgen Werner Ger NUR "
10 Bert Dientz Ger NUR "

1999 - 196 km - UCI kategori 1.4
1 Michael Sandstød Den Team Home Jack&Jones 4h45'15"
2 Arvis Piziks Lat Team Home Jack&Jones 2'54"
3 Danny Jonasson Den Acceptcard 2'55"
4 Nikolaj Bo Larsen Den Team Home Jack&Jones 3'21"
5 Jacob Moe Rasmussen Den Acceptcard "
6 Martin Rittsel Sve Team Chicky World 3'22"
7 Jesper Skibby Den Team Home Jack&Jones 4'15"
8 Søren Petersen Den Acceptcard 4'16"
9 Michael Kronborg Den Team Horsens "
10 Björnar Vestöl Den Acceptcard 4'20"

1998 - 194 km
1. Bjarne Riis Den Telekom 4h40'58"
2 Kurt Asle Arvesen Nor Team Bjørgvin 22"
3 Gorazd Stangelj Slo-Krka Telekom Slovenije "
4 Rolf Sørensen Den Rabobank "
5 Svein-Gaute Hølestøl Nor Team Chicky World "
6 Tayeb Braikia Den Acceptcard pro cycling 3'16"
7 Allan Johansen Den Team Chicky World "
8 Arvis Piziks Lat Team Home Jack&Jones 3'18"
9 Christian Heule Sui Team Ericsson Villinger "
10 Michael Sandstød Den Team Chicky World "

1997 - 211 km
1 Bjarne Riis Den Telekom 4h48'03"
2 Tayeb Braikia Den Gittermand 4"
3 Frank Høj Den Collstrop 22"
4 Brian Holm Den Telekom 31"
5 Kim Marcussen Den Herning CK "
6 Bjørn Stenersen Nor Team Bjørgvin "
7 Michael Skelde Den PSV Team Cologne "
8 Allan Johansen Den Cycling Aarhus "
9 Marc Strange Jacobsen Den ABC "
10 Jimmi Madsen Den Team Acceptcard "

1996 - 210 km
1 Bjarne Riis Den Telekom 4h39'30"
2 Jan Østergaard Den Corratec 4'19"
3 Mikael Kyneb Den Herning CK 4'27"
4 Dani Petersen Den Team Bornholm "
5 Claus Thomsen Den Silkeborg CR "
6 Jakob Gram Den Værløse-Farum CK "
7 Kim Marcussen Den Ordrup CC "
8 Dennis Rasmussen Den Holstebro CC "
9 Marc Strange Jacobsen Den ABC "
10 Morten Sonne Den Team Bornholm "

1995 - 210 km
1 Frédéric Moncassin Fra Novell 4h36'30"
2 Bo Hamburger Den TVM "
3 Søren Mønster Den Horsens AC "
4 Kim Marcussen Den Ordrup CC "
5 Arvis Piziks Lat Novell 7"
6 Frank Høj Den Collstrop 2'44"
7 Nicolaj Bo Larsen Den Ordrup CC "
8 Brian Dalgaard Denl Grenaa CK "
9 Lars Kristian Johnsen Nor TVM "
10 Dani Petersen Den Roskilde CR "

1994 - 205 km
1 Brian Smith Gbr Motorola 4h43'33"
2 Carl Chr. Pedersen Den Holstebro CC "
3 Bo Hamburger Den TVM 20"
4 Alex Pedersen Den Holstebro CC "
5 Henrik Jacobsen Den Næstved BC 30"
6 Marc Strange Jacobsen Den Ordrup CC "
7 Michael Rosborg Den Vejle "
8 Frank Høj Den Lyngby "
9 Norman Alvis USA Motorola "
10 Stig Kristiansen Nor "

1993 - 176 km
1 Dennis Rasmussen Den ACK 3h58'41"
2 Kim Malling Kiær Den ABC "
3 Søren Pedersen Den FBC "
4 Morten Rasmussen Den Odder "
5 Jannik Petersen Den Randers CK "
6 Per Pedersen Den Amaya "
7 Nicolaj Bo Larsen Den Roskilde "
8 Kim Marcussen Den Ordrup CC 9"
9 Frank Høj Den Lyngby "
10 Claes Johansson Sve "

1992 - 171 km
1 Claus M. Møller Den Ordrup CC 4h02'30"
2 Søren Christiansen Den CC-Gladsaxe 5"
3 Kim Marcussen Den Ordrup CC 55"
4 Lars Michaelsen Den Lyngby CC "
5 Jannik Petersen Den ABC "
6 Claus Holm Den Amager "
7 Christian Andersen Den Sønderborg 1'40"
8 Henrik Albæk Den Lyngby "
9 Dennis Rasmussen Den ACK "
10 Bjarne Riis Den Ariostea "

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx