Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

De 128 ryttere i Danmark Rundt

Lørdag d. 29. juli 2000

De 128 deltagere i Danmark Rundt:

Rabobank, Holland

1. Rolf Sørensen, Danmark, født 20.4.1965.

2. Marc Wauters, Belgien, født 23.2.1969.

3. Steven De Jongh, Holland, født 25.11.1973.

4. Richard Groenendaal, Holland, født 13.7.1971.

5. Svend Nijs, Belgien, født 17.6.1976.

6. Matthé Pronk, Holland, født 1.7.1974.

7. Aart Vierhouten, Holland, født 19.3.1970.

8. Beat Zberg, Schweiz, født 10.5.1971.


AG2R Prevoyance, Frankrig

11. Jann Kirsipuu, Estland, født 17.7.1969.

12. Stephane Barthe, Frankrig, født 5.12.1972.

13. Alexandre Botcharov, Rusland, født 26.2.1975.

14. Laurent Estadieu, Frankrig, født 4.8.1975.

15. Arturas Kasputis, Litauen, født 26.2.1967.

16. Gilles Maignan, Frankrig, født 30.7.1968.

17. Innar Mandoja, Estland, 27.2.1978.

18. Ludovic Turpin, Frankrig, født 22.3.1975.


Farm Frites, Holland

21. Peter Van Petegem, Belgien, født 18.1. 1970.

22. Robbie McEwen, Australien, født 24.6.1972.

23. Servais Knaven, Holland, 6.3.1971.
Vinder af Post Danmark Rundt 1997.

24. Koos Moerenhout, Holland, født 5.11.1973.

25. Andreas Klier, Tyskland, født 15.1.1976.

26. Jans Koerts, Holland, født 24.8.1969.

27. Glenn Magnusson, Sverige, født 5.7. 1969.

28. Geert Van Bondt, Belgien, 18.11.1970.


Mapei-Quick Step, Italien

31. Paolo Fornaciari, Italien, født 22.2.1971.

32. Nicola Chesini, Italien, født 18.1. 1974.

33. Crescenzo d'Amore, Italien, født 2.4.1979.

34. Rinaldo Nocentini, Italien, født 25.9.1977.

35. Luca Paolini, Italien, født 17.1.1977.

36. Filippo Pozzato, Italien, født 10.9.1981.

37. Gianni Faresin, Italien, født 16.7.1965.

38. Charles Wegelius, England, født 26.4.1978.


Cofidis

41. Laurent Desbiens, Frankrig, født 16.9.1969.

42. Christophe Rinero, Frankrig, født 29.12.1973.

43. David Lefevre, Frankrig, født 9.4.1972.

44. Juris Silovs, født 27.1.1973.

45. Tom Flamang, Luxembourg, født 12.1.1978.

46. Damien Pommereau, Frankrig, født 12.5.1978.

47. Robert Sassone, Frankrig, født 23.11.1979.

48. Janek Tombak, Estland, født 22.7.1976.


Team Deutsche Telekom, Tyskland

51. Erik Zabel, Tyskland, født 7.7.1970.

52. Andreas Klöden, Tyskland, født 22.6.1975.

53. Rolf Aldag, Tyskland, født 25.8.1968.

54. Gian Matteo Fagnini, Italien, født 11.1.1970.

55. Ralf Grabsch, Tyskland, født 7.4.1973.

56. Danilo Hondo, Tyskland, født 4.1.1974.

57. Jan Schaffrath, Tyskland, født 17.9.1971.

58. Stephan Schreck, Tyskland, født 15.7.1978.


MemoryCard Jack&Jones, Danmark

61. Bo Hamburger, Danmark, 24.5.1970.

62. Martin Rittsel, Sverige, født 28.3.1971.

63. Michael Blaudzun, Danmark, født 30.4.1973.

64. Michael Sandstød, Danmark, født 23.6.1968.

65. Michael Steen Nielsen, Danmark, født 15.2.1975.

66. Jacob Moe Rasmussen, Danmark, født 19.1.1975.

67. Allan Johansen, Danmark, født 14.7.1971.

68. Matthew Gilmore, Belgien, født 11.9.1972.


Luguigas, Italien

71. Davide Rebellin, Italien, født 9.8.1971.

72. Sergei Gonchar, Ukraine, 3.7.1970.
En af verdens bedste enkeltstartsryttere.

73. Daniele Contrini, Italien, født 15.8.1974.

74. Christian Moreni, Italien, født 21.11.1972.

75. Denis Zanette, Italien, født 23.3.1970.

76. Ellis Rastelli, Italien, født 18.1.1975.

77. Cristian Salvato, Italien, født 18.8.1971.

78. Marco Zanotti, Italien, født 21.1.1974.


Linda MCCartney Racing Team, England

81. Maximilian Sciandri, England, født 15.2.1967.

82. Pascal Richard, Schweiz, født 16.3.1964.
OL-guldvinder foran Rolf Sørensen og Max Sciandri i Atlanta 1996.

83. Tayeb Braikia, Danmark, født 8.3.1974.

84. Björnar Vestöl, Norge, født 28.5.1974.

85. Matthew Stephens, England, født 4.1.1970.

86. Matt Decanio, USA, født 5.4.1970.

87. Claran Power, Irland, født 8.5.1976.

88. Spencer Smith, England, født 11.5.1973.


Team Fakta, Danmark

91. Peter Meinert, Danmark, født 24.5.1968.

92. Nicki Sørensen, Danmark, født 14.5.1975.

93. Lennie Kristensen, Danmark, født 10.5.1968.

94. Morten Sonne, Danmark, født 13.11.1970.
Etapevinder i Danmark Rundt i Århus.

95. Marcus Ljungqvist, Sverige, født 26.10.1974.

96. Danny Jonasson, Danmark, født 1.10.1974.

97. Claus Holm, Danmark, født 27.6.1970.

98. Martin Kryger, Danmark.


Team Gerolsteiner, Tyskland

101. Torsten Schmidt, Tyskland, født 18.2.1972.

102. Edouard Gritsoun, Rusland, født 4.2.1976.

103. Svein Gaute Hölestöl, Norge, født 1.3.1970.

104. Uwe Peschel, Tyskland, født 4.11.1968.
Vinder af enkeltstarten på Lillebæltsbroen i 1997.

105. Michael Rich, Tyskland, født 23.9.1969.
Vinder af det franske "Tour de la Somme" i Amiens i juli 2000.

106. Tobias Steinhauser, Tyskland, født 27.1.1972.

107. Sven Teutenberg, Tyskland, født 18.8.1972.

108. Andreas Walzer, Tyskland, født 20.5.1970.


Vlaanderen 2002, Belgien

111. Erwin Thijs, Belgien, født 6.8.1970.

112. Geoffrey Demeyere, Belgien, født 31.10.1976.

113. Wesleg Theunis, Belgien, født 29.1.1977.

114. Wesley Huvaere, Belgien, født 7.10.1977.

115. Karel Vereecke, Belgien, født 5.4.1976.

116. Tom Vannoppen, Belgien, født 21.12.1978.

117. Kristof Trouve, Belgien, født 11.8.1972.

118. Andy Vidts, Belgien, født 21.3.1978.


Mat-Ceresit, Polen

121. Cezary Zamana, Polen, født 14.11.1967

122. Dmitri Sedoune, Rusland, født 2.1.1971.

123. Luca Belluomini, Italien, født 30.11.1976.

124. Dainis Ozols, Letland, født 9.11.1966.

125. Zbigniew Piatek, Polen, født 1.5.1966.

126. Marcin Gebka, Polen, født 8.4.1974.

127. Piotr Zaradny, Polen, født 16.2.1972.

128. Piotr Prydzial, Polen, født 15.5.1974.


Phonak Hearing Systems, Schweiz

131. Pierre Bourquenoud, Schweiz, født 21.11.1969.

132. Matthias Buxhofer, Østrig, født 30.9.1973.

133. Jerome Delbove, Frankrig, 14.11.1974.

134. René Stadelmann, Schweiz, født 29.1.1974.

135. Uwe Straumann, Schweiz, født 26.10.1977.

136. Jochen Summer, Østrig, født 28.5.1977.

137. Alexandre Usov, Bulgarien, født 27.8.1977.

138. Lukas Zumsteg, Schweiz, født 21.6.1972.


Cycling Horsens, Danmark

141. Michael Skelde, Danmark, født 13.8.1973.

142. Stig Dam, Danmark, født 3.6.1975.

143. Jacob Nielsen, Danmark, født 12.1.1978.

144. Brian Larsen, Danmark.

145. Morten Christiansen, Danmark, født 12.1.1979.

146. Michael Larsen, Danmark, født 10.3.1979.

147. Joost Legtenberg, Holland, født 31.7.1975.

148. Edwin Dunning, Holland, født 19.12.1974


Post Danmark-holdet, Danmark

151. Lars Michaelsen, Danmark, født 13.3.1969.

152. Frank Høj, Danmark, født 14.1.1973.

153. Carl Christian Pedersen, Danmark, 12.10.1966.

154. Jimmi Madsen, Danmark, født 4.1.1969.

155. Lars Høg Thomsen, Danmark, født 12.2.1977.

156. Dennis Rasmussen, Danmark, født 12.4.1972.

157. Henrik Simper, Danmark, født 17.8.1979.

158. Jimmy Hansen, Danmark, født 17.8.1978.