Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Cykelstatistik

Mandag d. 5. juli 1999

Christian Andersen
nr. 2 på 5. etape, 23. januar, Tour Down Under.
nr. 4 i Fyn Rundt, 6. juni, 212 km.
nr. 5 sammenlagt i Tour Down Under, 24. januar.
nr. 5 på 6. etape af Tyskland Rundt, 154 km, 2. juni.
Vinder af bjergkonkurrencen i Tour Down Under, Australien, 24. januar.
nr. 7 i DM, individuelt, 27. juni, 205 km, Ringsted.
nr. 16 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
Styrtede i Tour de Mediterraneen, februar.
-------
Jakob Andersen
nr. 3 i Hillerød, 10. april
nr. 15 og bedste amatør i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
nr. 32 i Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
nr. 42 sammenlagt i Tour de Langkawi, 14. februar.
-----
Jørgen Andersen, Cycling Århus
nr. 5 i Thy, 11. april.
-----
Mads Bugge Andersen
nr. 14 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
-----
Niels Chr. Skov Andersen
nr. 15 sammenlagt i Vuelta Granada, 18. april.
-----
Michael Andersson
vinder af 3. etape af Ringerike Grand Prix, Tønsberg, 30. april.
nr. 2 på prolog 9,2 km, Tour de Langkawi, Malaysia, 3. februar.
nr. 2 på 3. etape af Fredsløbet, 9. maj.
Nr. 3 sammenlagt i Ringerike Grand Prix i Tønsberg.
nr. 3 på 3. etape af Argentina Rundt, 27. februar.
nr. 3 på 9. etape af Tour de Langkawi, 11. februar.
nr. 5 på 5. etape af Ringerike Grand Prix, Tønsberg, 2. maj.
nr. 7 på 4. etape, Tour de Langkawi, 6. februar.
nr. 8 på 1. etape, Ringerike, 28. april.
nr. 10 på 11. etape, 126 km, Tour de Langkawi, 13. februar.
nr. 12 på 4. etape B i Settimana Bergamasca, 18. april.
nr. 25 på 2. etape af Settimana Bergamasca, 16. april.
nr. 40 på 1. etape af Settimana Beramasca, 15. april.
nr. 41 i Tour de Langkawi, sammenlagt, 14. februar.
-----
Allan Bo Andresen
vinder af Grand Prix Bodson, Belgien, 157 km, 244 ryttere til start.
vinder af landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
nr. 2 i landevejsløb i Aalborg, 2. maj, 162 km.
-----
Flemming Bennetsen, Herning
nr. 3 i landevejsløbet i Skjern, 20. juni.
-----
Michael Blaudzun
Fører Post Cup´en efter tre afdelinger foran Nicolai Bo, Tayeb Braikia, Michael Steen Nielsen og Allan Johansen.
vinder af første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 174 km, 25. april.
nr. 3 på 1. etape Circuit de la Sarthe, 7. april.
nr. 3 i anden afdeling af Post Cup´en, Grenå, 9. maj.
nr. 4 i Wallonien Rundt, 13. maj.
nr. 4 i DM-enkeltstart, 23. juni.
nr. 4 på 5. etape i Tyskland Rundt, 1. juni, 198,2 km, var i soloudbrud indtil få hundrede meter fra målstregen, men blev indhentet af feltet og nåede alligevel at deltage i spurten.
nr. 5 sammenlagt i Tyskland Rundt, 3. juni.
nr. 5 i Tour Mediterraneen, 5. etape, 13. februar.
nr. 5 i Post Cup´en i Lyngby, 12. juni.
nr. 6 i Grand Prix de la Ville de Rennes, 4. april.
nr. 9 på prologen i Postgirot Open, Sverige, 16. juni.
nr. 10 på Circuit de la Sarthe, 5. etape, 10. april.
nr. 13 i Rund um Henninger Turm, 1. maj.
nr. 15 på 1. etape af Murcia Rundt, 158 km, 3. marts.
nr. 16 på 3. etape af Circuit de la Sarthe, 9. april.
nr. 17 i Paris Camembert, 205 km, 6. april.
nr. 19 i Tour Down Under, Australien, 24. januar, seks etaper.
nr. 24 i Veenendal-Veenendal, 15. april.
-----
Simon Borchmann, Cycling Århus
nr. 2 sammenlagt i etapeløbet i Greve, 20. juni.
nr. 3 på enkeltstarten, 17 km, i etapeløbet i Greve.
-----
Tayeb Braikia
vinder af 3. etape af Post Cup´en, 12. juni, Lyngby.
vinder af gadeløb i Allerød, 26. maj, 84 km.
vinder af 6-dages-løbet i Forum sammen med Jimmi Madsen.
nr. 3 på 4. etape af Ringerike Grand Prix, Tønsberg, 2. maj.
nr. 5 på 2. etape af Ringerike.
nr. 5 i Hillerød, 150 km, 11. april.
nr. 5 på 6. etape af Fredsløbet, 13. maj.
nr. 6 i Philadelphia, 4. juni.
nr. 7 i First Union International, 146 km, 2. juni.
nr. 10, 1. etape, Ringerike, 28. april.
nr. 15 på 3. etape af Ringerike, 30. april.
nr. 19 på 1. etape af Settimana Berhimasca, 15. april.
nr. 22 på 4. etape af Fredsløbet, 10. maj.
nr. 79 på 3. etape af Fredsløbet, 9. maj.
--------
Carl Henning Brøndberg, Randers
nr. 3 i landevejsløb i Vejle, 29. maj, 154,5 km.
---------
Søren Busk
nr. 3 i landevejsløbet i Vejen, 8. maj.
nr. 6 i landevejsløb i Hillerød, 150 km, 11. april.
nr. 8 sammenlagt i Næstved/Greves etapeløb, 20. juni.
--------
Mattias Carlsson
nr. 3 i landevejsløb i Aalborg, 3. maj, 162 km.
nr. 5 i landevejsløb i Hobro, 30. april.
nr. 7 i landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
nr. 8 i Prix des Flandres Francaises, 180 deltagere.
nr. 20 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
-----
Bekim Christensen
etapevinder og vinder af bjergkonkurrencen i Rhodos Rundt, sluttede den 25. februar, nr. 4 sammenlagt.
nr. 6 i Fyn Rundt, 6. juni.
nr. 33 på 2. etape, 150 km, Vuelta a Rioja, 30. april.
nr. 96 sammenlagt i Tyskland Rundt, 3. juni.
udgik før sidste etape i spansk etapeløb.
udtaget til banelandsholdet.
-----
Morten Christiansen
nr. 2 i DM for U-23, Vejle, 30. maj.
nr. 20 i Egypten Rundt, 12. marts.
-----
Federico Colonna
nr. 6 på 3. etape af Murcia Rundt.
nr. 12 på 5. etape, Middelhavet Rundt, 14. februar.
nr. 115 på 1. etape af Murcia Rundt, 3. marts.
nr. 144 på 2. etape af Murcia Rundt, 4. marts.
-----
Stig Dam, Holstebro
vinder af 4. etape i Tour de Langkawi, Malaysia, 6. februar
nr. 2 i landevejsløbet i Skjern, 175 km, 20. juni.
nr. 5 i landevejsløbet i Odder, 13. juni, 161 km.
nr. 12 i anden afdeling af Post Cup´en, Grenå, 9. maj.
nr. 18 sammenlagt i Tour de Langkawi, 14. februar.
------
Henrik Djernis, Ringsted
bronzevinder i DM i holdløb, 68,1 km, 23. juni.
nr. 3 ved DM i cykelcross efter Jesper Agergaard og Thomas Bonne.
nr. 4 i afstemningen om årets cykelrytter.
nr. 4 i landevejsløb i Hillerød, 11. april.
-----
Stig Guldbæk
nr. 4 i Post Cup´en i Lyngby, 12. juni.
nr. 22 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia.
nr. 27 sammenlagt i Grand Prix Jornal Noticias, Portugal, 9. maj.
-----
Bo Hamburger, årets cykelrytter 1997 og 1998.
nr. 7 i Tirreno-Adriatico, sammenlagt.
nr. 7 på 1. etape af Tirreno-Adriatico, med i 90 km langt udbrud, 10. marts.
nr. 9, Firenze-Roma, 2. etape, 28. marts.
nr. 9 på 2. etape af Vuelta Valencia, 177 km, 24. februar.
nr. 10 Firenze-Roma, 1. etape, 27. marts.
nr. 11 på 1. etape af Valencia Rundt, 23. februar.
nr. 16 i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
nr. 17 i Milan-San Remo, 21. marts.
nr. 20 på 2. etape af Fire dage ved Dunkerque, 5. maj.
nr. 21 på 4. etape af Tirreno-Adriatico, 13. marts.
nr. 59 sammenlagt i Giro d´Italia, slut 6. juni.
nr. 80 i Trofeo Luis Puig, 21. februar.
nr. 81 på 2. etape af Baskerlandet Rundt, 6. april.
Rygskade - afbud til Giro d´Italia.
-----
Jimmi Hansen, Team Fakta
jysk mester i holdløb, 70 km ved Hobro.
samlet vinder af Greves etapeløb, 20. juni.
vinder af enkeltstarten, 17 km, i Greves etapeløb.
nr. 3 i Postløbet i Hobro.
nr. 6 i Post Cup´en i Lyngby, 12. juni.
nr. 9 i landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
nr. 11 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
----
Morten Helmer, Ringsted
nr. 2 i Grand Prix, Jægerspris, 80 km, 15. juni.
-----
Brian Henriksen
vinder af bjergkonkurrencen i Vuelta Granada.
nr. 3 i Grand Prix Dippegen, Belgien.
nr. 4 i landevejsløbet i Odder, 13. juni, 161 km.
nr. 12 i Thy.
------
Claus Holm, Team Fakta
slemt skadet, da han påførte et får i England Rundt. Det skete på en nedkørsel, hvor Holm kørte med 90 km/t sammen med Chris Boardman.
nr. 5 i Kvickly Grand Prix i Odder, 173 km, 16. maj.
nr.. 12 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
nr. 19 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
-------
Arv Hvam
nr. 2 i landevejsløbet i Vejen, 8. maj.
------
Frank Hyldgaard
sølvvinder i DM i holdløb i Ringsted, 23 juni, sammen med Ari Højgaard og Carl Chr. Pedersen, Herning Cykelklub.
nr. 6 i landevejsløbet i Vejen, 8. maj.
------
Frank Høj
nr. 6 på 7. etape B, 48,3 km, England Rundt, Prutour, 30. maj.
nr. 14 i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni
nr. 47 på 1. etape af Valencia Rundt, 23. februar.
nr. 50 i Fire dage ved Dunkerque, 9. maj.
nr. 56 på 1. etape, Andalusien Rundt, 14. februar.
nr. 72 på 1. etape af Vuelta Aragon, 14.-18. april.
nr. 78 på 2. etape af Fire dage ved Dunkerque, 5. maj.
nr. 86 på 2. etape af Tre dage ved Panne, 2. april. 240 km.
nr. 88 på 2. etape af Andalusien Rundt, 15. februar.
nr. 90 i Andalusien Rundt.
nr. 100 sammenlagt i Tre dage ved Panne, 2. april.
nr. 103 på 3. etape af Valencia Rundt, 25. februar.
nr. 111 på 3. etape af Andalusien Rundt, 16. februar.
Udgik i Amstel Gold Race.
-----
Ari Højgaard, Herning
sølvvinder i DM i holdløb, 68,1 km, Ringsted, 23. juni.
-------
Svein Gaute Hølestøl
nr. 13 sammenlagt i Argentina Rundt, sluttede 8. marts.
nr. 29 sammenlagt i Tyskland Rundt, 3. juni.
nr. 69 sammenlagt i Niedersachsen Rundt, 30. april.
Startede 1999 med 51 UCI-points.
------
Henrik Jacobsen, Ringsted
nr. 2 i Hillerød, 11. april
bronzevinder i DM i holdløb, 68,1 km, Ringsted, 23. juni.
nr. 3 i Korsør, 18. april.
nr. 3 i gadeløb i Allerød, 26. maj.
nr. 5 i Gladsaxe, 2. maj.
nr. 6 i Kvickly Grand Prix i Odder, 16. maj, 173 km.
nr. 7 på anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
-----
Marc Strange Jacobsen
vinder af landevejsløbet i Skjern, 175 km, 20. juni.
nr. 7 i Fyn Rundt, 212 km, 6. juni.
nr. 54 i Etoile de Besseges, 7. februar.
nr. 62 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn, 2. maj.
nr. 73 i Fire dage ved Dunkerque, 9. maj.
nr. 87 i Grand Prix la Marseillaise, 2. februar.
-------
Gøran Jensen
nr. 9, Tour de Langkawi, 3. etape, 5. februar.
-----
Peter Steen Jensen, Team Kvickly Odder
nr. 3 i landevejsløbet, Odder, 161 km, 13. juni.
nr. 7 i landevejsløbet i Vejen, 8. maj.
nr. 10 i landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
-----
Jan Jespersen, Odder
Bronzevinder ved DM for U-23, Vejle, 30. maj.
nr. 3 i landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
nr. 8 i Post Cup´en i Lyngby, 12. juni.
-------
Allan Johansen
vinder af Rund um Düren, 18 april.
vinder af BKI Kaffe Grand Prix, Århus, 190 km, 13. maj.
vinder af landevejsløb i Thy over 135 km, 11. april
vinder af landevejsløb i Viborg, 140 km, 25. maj.
nr. 2 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
nr. 2 i Fyn Rundt, 6. juni.
nr. 5 i DM, individuelt, 27. juni, 205 km.
Deltog i Argentina Rundt, måtte rejse hjem før tiden med en knæskade.
nr. 18 i Niedersachsen Rundfahrt, 22.-29. april.
nr. 21 i Rund um Henninger Turm, 2. maj.
nr. 54 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn, 2.maj.
-----
Danny Jonasson
nr. 3 i Grand Prix Midtbank, Herning, 196 km, 15. maj.
nr. 4 i Tour de Langkawi, Malaysia, sammenlagt, 14. februar.
nr. 5 i BKI Kaffe Grand Prix, Århus, 190 km, 13. maj.
nr. 8 på 7. etape i Tourn de Langkawi, 9. februar, 232 km.
nr. 11 i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
nr. 13 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
nr. 17 sammenlagt i Grand Prix Jornal Noticias, Portugal, 9. maj.
nr. 24 sammenlagt i Omloop der Vlaamse Ardennen.
nr. 30 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn, 2. maj.
-----
Lasse Jonasson
vinder af talenternes 6-dages-løb i Forum sammen med Mads Bugge Andersen, 3. februar.
nr. 2 i landevejsløb ved Korsør, 110 km, 18. april.
nr. 3 i landevejsløb, Gladsaxe, 2. maj.
nr. 16 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
nr. 18 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
----------
René Jørgensen
nr. 6 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april
nr. 10 på første etape af Luxembourg Rundt, 178 km, 10. juni.
nr. 11 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 13. juni.
nr. 13 i Tour Down Under, etapeløb i Australien, sluttede 24. januar.
nr. 20 i Wallonien Rundt, 13. maj.
nr. 21 på 1. etape af Tour Mediterraneen, bedste dansker, 137 km.
nr. 33 sammenlagt i Tyskland Rundt, 3. juni.
nr. 35 i Rund um Henninger Turm, 2. maj.
--------
Jan Karlsson
vinder af 5. etape i Argentina Rundt, 140 km, 28. februar.
nr. 2 på 4. etape af Postgirot Open, Sverige, 20. juni, 200 km.
nr. 4 på prologen i Argentina Rundt.
nr. 11 sammenlagt i Grand Prix Jornal Noticias, Portugal, 9. maj.
-----
Kim Malling Kjær, Team Bornholm
nr. 3 i Grand Prix, Jægerspris, 80 km.
------
Steffen Kjærgaard
Samlet vinder af Circuit de la Sarthe, 10. april, nr. 10 på enkeltstart, 32 sek. efter Lance Armstrong.
Normandiet Rundt:
nr. 2 på 1. etape, 23. marts, førertrøje efter 1. etape.
nr. 3 på 4. etape, 26. marts.
nr. 6 på prologen.
Argentina: Nr. 2 på prologen, to sek. efter Eduar Simon.
nr. 5 på 7. etape, 3. marts.
nr. 10 sammenlagt i Argentina Rundt, sluttede 8. marts.
Styrtede på 3. etape af Niedersachsen Rundt, brækkede krabenet, fire ugers pause, mistede førertrøjen, 25. april.
Norsk mester på enkeltstart, 30. juni for fjerde gang.
vinder af prologen, 3 km, i Postgirot Open, Sverige, 16. juni.
nr. 2 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 13. juni.
nr. 5 på første etape af Luxemborg Rundt.
nr. 6 på tredje etape af Post Girot Open, Sverige, 18. juni.
nr. 6 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 20. juni.
nr. 14 sammenlagt i Tyskland Rundt, 2. juni.
Startede 1999 med 120 UCI-points.
-------
Torben Bo Knudsen, Ringsted
bronzevinder i DM i holdløb, 68,1 km, Ringsted, 23. juni.
nr. 4 i landevejsløb i Gladsaxe, 2. maj.
------
Lennie Kristensen
vinder af Grand Prix de Vence Souvenir Alech, 28. februar, 150 deltagere, vandt med 25 sekunder foran Trastour, Frankrig.
vinder af prologen i Tour de Langkawi, Malaysia, 3. februar, og dermed indehaver af førertrøjen på 1. etape.
Mistede trøjen på anden etape, 166 km, Kangar til Georgetown, hvor han blev nr. 120, derefter nr. 2 efter Graeme Miller, der erobrede trøjen på en bonusspurt.
nr. 30 sammenlagt i Tour de Langkawi.
jysk mester i holdløb, 70 km i Hobro.
vinder af landevejsløb, 154,5 km, ved Vejle, 29. maj.
vinder af landevejsløb i Hammel, 23. maj.
nr. 3 i landevejsløb i Silkeborg, 147 km, 22. maj.
-----
Tim Kristensen, Værløse/Farum
nr. 17 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
------
Stig Kristiansen
nr. 15 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
nr. 18 sammenlagt i Grand Prix Ringerike, Tønsberg.
nr. 32 i Grand Prix Norticias, første etape, 208 km, 5. maj.
nr. 32 i Ronde van Noord-Holland, 5. april.
--------
Mikael Kronborg, Cycling Horsens
Tilnavn "Udbryderkongen", fordi han næsten i hvert eneste løb er i udbrud, ofte meget lange, dristige udbrud, som han får for lidt ud af.
. 3 i Triax-løbet, Hornsyld, 71,5 km, 17. maj.
nr. 6 Den gyldne Pil, Haasrode, 3. april.
nr. 6 i landevejsløbet i Odder, 161 km, 13. juni.
nr. 9 i Egypten Rundt, slutede 12. marts.
nr. 9 og bedste amatør i Grand Prix Midtbank, Herning, 196 km, 15. maj.
nr. 12 i Herning, 19. juni.
---------
Martin Kryger
vinder af Hillerøds landevejsløb, 10. april, 150 km.
nr. 2 i gadeløb i Allerød, 26. maj.
nr. 3 på 4. etape af Argentina Rundt, 28. februar.
nr. 7 på 4. etape af Postgirot Open, Sverige, 20. juni, 200 km.
nr. 11 i BKI Kaffe Grand Prix, Århus, 190 km, 13. maj.
nr. 18 i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
-------
Mikael Kyneb (bedste dansker ved VM som nr. 27).
nr. 2 i DM, individuelt, 27. juni, 205 km, ved Ringsted.
nr. 2 i Etoile de Besseges, 3. etape, 5. februar.
nr. 7 i Wallonien Rundt, 13. maj.
nr. 10 i første afdeling af Post Cup´en, Svendborg, 25. april.
nr. 12 i Fire dage ved Dunkerque, 9. maj.
nr. 16 på 1. etape af Fire dage ved Dunkerque, 4. maj.
nr. 17 på enkeltstarten i Fire dage ved Dunkerque, 5. etape, 27 km, 7. maj.
nr. 18 på 6. etape af Fire dage ved Dunkerque, 8. maj.
nr. 22 sammenlagt i Tyskland Rundt, 3. juni.
nr. 37 i Rund um Henninger Turm, 2. maj, 206 km.
nr. 50 i Etoile de Besseges, 7. februar.
nr. 52 i Haribo Classic, 205 km, Uzes til Marseille, 21. februar.
nr. 85 i Grand Prix la Marseillaise, 2. februar.
-----
Brian Larsen
nr. 7 sammenlagt i Egypten Rundt, sluttede 12. marts
nr. 37 i Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
-----
Michael Larsen, Cycling Århus
nr. 3 i landevejsløb i Hammel, 23. maj.
------
Nicolaj Bo Larsen
Dansk mester individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
Dansk mester i holdløb, 68,1 km, Ringsted, 23.juni.
Fører Post Cup´en sammenlagt efter to afdelinger foran Michael Blaudzun, Michael Steen Nielsen, Allan Johansen og Carl Chr. Pedersen.
vinder af anden afdeling af Post Cup´en, Grenå, 9. maj.
vinder af 1. etape i Tour Down Under, Australien, 19. januar., kategori 2.4, 42,5 km aftenkriterium i Adelaide.
vinder af 4. etape i Post Girot Open, Sverige, 20. juni, 200 km, Jönköping-Halmstad.
vinder af Fyn Rundt, 212 km, 6. juni.
nr. 2 på første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
nr. 2 i BKI Kaffe Grand Prix, Århus, 13. maj, 190 km.
nr. 4 på 5. etape, 23. januar, Tour Down Under.
nr. 4 i Grand Prix Midtbank, Herning, 196 km, 15. maj.
nr. 5 sammenlagt i Etoile de Besseges, 7. februar.
nr. 5 i Tour du Haut Var.
nr. 6 i Haribo Classics i Merseille, 205 km,, 21. februar.
nr. 6 i Tour Down Under, etapeløb over seks etaper i Australien, sluttede 24. januar.
nr. 8 i Rund um den Flughafen, Köln/Bonn, 2. maj.
nr. 9 i Choley Pays-de Loire, 21. marts, 202 km.
nr. 10 sammenlagt i Tre dage ved Panne, 2. april.
nr. 12 i Rund um Henninger Turm, 1. maj.
nr. 21 i Alsemberg-Alsemberg, 193 km, 28. marts.
nr. 34 i Paris-Roubaix, 11. april
nr. 36 i Het Volk, 27. februar.
nr. 80 i Grand Prix la Marseillaise, 2. februar.
udbrud i 175 af 190 km i det belgiske løb, Nokere-Koerse, 17. marts.
-----
Joona Laukka (tre år hos Festina 95, 96, 97, til Lotto i 98).
nr. 4 på 3. etape af Ringerike i Tønsberg, 30. april.
nr. 5 sammenlagt i Ringerike Grand Prix, Tønsberg, 2. maj.
nr. 9, 1. etape, Ringerike, 28. april.
nr. 9 på 6. etape, Argentina Rundt, 1. marts.
nr. 12 på 3. etape af Fredsløbet, 9. maj.
nr. 36 på 4. etape af Fredsløbet, 10. maj.
-------
Martin Laursen
vinder af Triax-løbet i Hornsyld, 71,5 km, 17. maj.
nr. 3 på 1. etape i Egypten Rundt, 10. marts efter Saad Khaled, Egypten, og Mico Brkovic, Jugoslavien.
nr. 4 på 5. etape af England Rundt, Prutour, 213 km fra Swansea til Birmingham, med i et udbrud på 206 km, betegner selv dette løb som hans hidtil bedste, selv om han vandt fightertrøjen i Danmark Rundt i 1998.
nr. 8 sammenlagt i Egypten Rundt, sluttede 12. marts.
nr. 16 i Greves etapeløb, 20. juni.
nr. 52 i Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
------
Michel Laursen, Holstebro
vinder af CC Gladsaxes landevejsløb, 149,6 km, 2. maj.
-------
Ronny Lerche
vinder af landevejsløb ved Korsør, 110 km, 18. april.
nr. 3 i Thy, 11. april.
nr. 3 i Kvickly Grand Prix, Odder, 173 km, 16. maj.
nr. 8 i første afdeling af Post Cup´en, Svendborg, 25. april.
nr. 10 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn, 2. maj.
-------
Jimmi Madsen
vinder af 6-dages-løbet i Forum.
nr. 3 i 6-dages-løb i Milano sammen med Andrea Collinelli, 14. februar.
nr. 7 i RAI Derny Grand Prix, Amsterdam, 16. maj, Boogerd vandt.
nr. 82 på 3. etape af Fredsløbet, 9. maj.
-----
Mark Tune Madsen
nr. 4 i Kvickly Grand Prix, Odder, 173 km, 16. maj.
nr. 5 i anden afdeling af Post Cup´en, 9. maj, Grenå.
nr. 5 på 3. etape i Bayern Rundt, 112 km, 22. maj.
------
Dennis Mark
nr. 8 i landevejsløbet i Vejen, 8. maj.
-------
Peter Meinert
nr. 6 på DM i enkeltstart, 25. juni.
nr. 24 på 4. etape af Dauphiné Liberé
nr. 43 i Liege-Bastogne-Liege, 18. april.
nr. 69 på 5. etape, 1. del, 67 km, Setmana Catalana, 28. marts.
nr. 113 på 4. etape af Valencia Rundt, 26. februar.
nr. 121 på 3. etape af Valencia Rundt, 25. februar.
nr. 126 på 1. etape af Valencia Rundt, 23. februar.
styrtede i Amstel Gold Race og pådrog sig brud på to nakkehvirvler
Udgik i Fleche Wallone, 14. april.
Udgik i Vuelta Valenciana, 26. februar, efter fjerde etape.
-----
Lars Michaelsen
nr. 2 i Tour de Vendée, Frankrig, 25. april, efter Jan Kirsipuu.
nr. 4 sammenlagt i Omloop der Vlaamse Ardennen, 6.-7. marts.
nr. 4 på 2. etape, Etoile de Besseges, 4. februar.
nr. 4 i Etoile de Besseges, 4. etape, 6. februar.
nr. 4 på 7. etape af Tirreno-Adriatico
nr. 6 i Grand Prix Harelbeke, 206 km, 27. marts.
nr. 6 på 8. etape af Tirreno-Adriatico
nr. 7 på Grand Prix E3 Harelbeke, 27. marts.
nr. 7 i Dwars Door Belge, 200 km, 24. marts.
nr. 7 på 3. etape, Etoile de Besseges, 5. februar.
nr. 10 i Flandern Rundt, 270 km, Brugge-Meerbeke, 4. april.
nr. 10 i Paris-Roubaix, 11. april.
nr. 10 i Grote Scheldepreis, Antwerpen-Schoten, 21. april, 201 km.
nr. 12 på 2. etape af Tre dage ved Panne, 240 km, 2. april.
nr. 14 i Veenendal-Veenendal, 15. april.
nr. 16 i Het Volk, 27. februar.
nr. 18 i Gent-Wevelgem, 7. april.
nr. 30 i Etoile de Besseges, 7. februar.
nr. 30 i Milano-San Remo, 294 km, 21. marts.
nr. 31 i Haribo Classic, Marseille.
nr. 38 sammenlagt i Tre dage ved Panne, 2. april.
nr. 121 sammenlagt i Tirreno-Adriatico, 49,10 min. bagud.
nr. 136 på 4. etape i Tirreno-Adriatico, 13. marts, 197 km.
Styrt på 2. etape i Tirreno-Adriatico i næstsidste sving.
Udgik på 7. etape af Schweiz Rundt, 21. juni.
Udtaget til Tour de France.
------
Claus Michael Møller
vinder af 3. etape Trofeo Mallorca, 142,2 km, 9. februar, hans første sejr i tre år.
nr. 3 sammenlagt i Mallorca Rundt, 11. februar.
nr. 4 i Ruta del Sol
nr. 4 i Murcia Rundt
nr. 4 på 2. etape af Andalusien Rundt, 15. februar.
nr. 4 sammenlagt i Andalusien Rundt, sluttede 18. februar.
nr. 5 på 3. etape af Valencia Rundt, februar.
nr. 5 på 2. etape, Murcia Rundt, 162 km, 4. marts.
nr. 6 sammenlagt i Valencia Rundt, 27. februar.
nr. 8 på 5. etape i Murcia Rundt.
nr. 11 sammenlagt i Setmana Catalana, marts.
nr. 12 på 5. etape, 1. del, 67 km, 28. marts.
nr. 16 på 3. etape af Andalusien Rundt.
nr. 24 på 4. etape, Valencia Rundt, 26. februar.
nr. 37 på 1. etape i Valencia Rundt, 23. februar.
succes i Setmana Catalana, nr. 3 på 2. etape, nr. 5 på 3. etape, nr. 9 på 4. etape, nr. 4 sammenlagt efter 4. etape, nr. 11 sammenlagt.
Skade i maj - betændelse i knæet.
----
Bjarke Nielsen, Team Chicky World
vinder af landevejsløb i Silkeborg, 147 km, 22. maj.
nr. 3 i Fyn Rundt, 6. juni, 212 km.
nr. 3 i landevejsløb i Viborg, 140 km, 25. maj.
nr. 7 i Rund um Düren, Tyskland.
nr. 7, DM-enkeltstart, 25. juni.
nr. 13 på prologen af Niedersachsen Rundt, 22. april.
nr. 15 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
nr. 23 sammenlagt i Tyskland Rundt, 3. juni.
------
Jacob Nielsen, Horsens
nr. 2 i Bergslagstouren, Sverige, 3. etape, 172 km.
nr. 3 på første etape, anden del, 143 km, i Bergslagstouren, Ørebro-Hällefors, Sverige, 4. juni.
nr. 3 på 6. etape, Tour de Langkawi, Malaysia.
nr. 4 i DM for U-23 i Vejle, 30. maj.
nr. 18 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
Udgik af Tour de Langkawi på grund af feber, februar.
Startede sæsonen på det italienske hold MG Boys, rejste hjem på grund af sygdom.
-----
Jacob Gram Nielsen, Team Fakta, Hammel
jysk mester i holdløb med Team Fakta, Lennie Kristensen og Jimmy Hansen.
nr. 6 på anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
nr. 7 i Post Cup´en i Lyngby, 12. juni.
nr. 8 i Kvickly Grand Prix i Odder, 173 km,16. maj.
nr. 12 i Grand Prix Bodson, Belgien, 14. marts.
------
Klaus Nielsen, Silkeborg
VM-deltager i cykelcross i Poprad i Tjekkiet, udgik efter tre styrt og en punktering.
vinder af landevejsløb i Aalborg, 2. maj, 162 km, kørte alene hjem.
----
Max Nielsen, Team Silkeborg
dansk mester, U-23, 30. maj i Vejle.
tre sejre i Belgien og en sejr i USA i 1999.
vinder af landevejsløbet i Vejen, 156 km, 8. maj.
nr. 2 i Thy, 11. april
nr. 2 i landevejsløb i Viborg, 140 km, 25. maj.
nr. 8 på 6. etape af Tour de Langkawi, 8. februar.
-----
Michael Steen Nielsen
dansk mester i holdløb, 23. juni, 68,1 km, Ringsted.
vinder af Rund um den Flughafen Köln/Bonn, 2. maj.
vinder af Postløbet i Hobro, 30.april.
vinder af Grand Prix, Jægerspris, 80 km, 15. juni.
nr. 2 på sidste etape og sammenlagt i Omloop der Vlaamse Ardennen, kategori 2.4.
bronzevinder i DM, enkeltstart, 25. juni, Ringsted.
nr. 3 på første afdeling af Post Cup´en i Svendborg.
nr. 8 på anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
nr. 9 i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
nr. 9 i Fyn Rundt, 212 km, 6. juni.
nr. 16 i Grand Prix la Marsellaise, 139,3 km, 2. februar, åbningsløbet i Europa.
nr. 18 sammenlagt i Etoile de Besseges, 7. februar.
------
Peter Sejer Nielsen, Team Fakta Hammel
nr. 2 i Triax-løbet i Hornsyld, 71,5 km, 17. maj.
nr. 2 i landevejsløb i Vejle, 154,5 km, 29. maj.
-----
Carl Chr. Pedersen
sølvvinder i DM i holdløb med Herning Cykelklub, 68 km, Ringsted, 23. juni.
nr. 2 i Kvickly Grand Prix, Odder, 173 km, 16. maj.
nr. 4 i Thy, 11. april.
nr. 9 i første afdeling af Post Cup´en, Svendborg, 25. april, bedste "amatør".
nr. 10 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 197 km, 9. maj.
-----
Morten Pedersen
nr. 14 i Egypten Rundt, 12. marts.
------
Jannik Petersen, Cycling Århus
Oprykker i A-klassen, 3. maj.
------
Jørgen Bo Petersen, Ordrup og Corratec
nr. 3 i Post Cup-løbet i Lyngby, 12. juni.
nr. 5 i Fyn Rundt, 212 km, 6. juni.
nr. 13 i DM, individuelt, 205 km, med i stort set alle udbrud fra start til mål, Ringsted, 27. juni.
Stærk mountainbikerytter.
-------
Søren Petersen
nr. 4 i landevejsløb i Hobro, 30. april.
nr. 8 i Grand Prix Rudy Dhaenens, Belgien, 13. marts.
nr. 8 i Grand Prix Midtbank, Herning, 196 km, 15. maj.
nr. 9 i Nokere-Koerse, 17. marts.
nr. 10 i DM, individuelt, Ringsted, 205 km, 27. juní.
nr. 10 i Tour de Langkawi, 2. etape, 4. februar.
nr. 11 på 2. etape af Grand Prix Norticias, 187,5 km, 7. maj.
nr. 13 i Grand Prix Norticias, første etape, 5. maj, 208 km.
nr. 22 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn, 2. maj.
nr. 54 i Ronde van Noord-Holland, 5. april.
nr. 59 sammenlagt i Tour de Langkawi.
-----
Jakob Piil
vinder, sammenlagt, af det svenske Postgirot Open, 20. juni.
vandt anden etape af Postgirot Open, 260 km, 17. juni.
vinder af det åbne amerikanske mesterskab på landevej, First Union US ProChampionship, Philadelphia, 7. juni, 251 km, foran Brian Walton, Canada/Saturn,
vinder, 2. juni, 146 km, First Union International, et sekund foran Michael Barry, Saturn/Canada, og George Hincapie, US Postal/USA.
nr. 2 i Postløbet i Hobro.
nr. 2 i 6-dages-løbet i Forum sammen med Adriano Baffi, 2. februar.
nr. 2 på tredje etape af af Post Girot Open, Sverige, 18. juni, 126,5 km.
nr. 2 i Grand Prix Villers Cotterets, Frankrig, 24. maj.
nr. 3 på 2. etape af Fredsløbet, 8. maj.
nr. 5 i DM-enkeltstart, 47.23, bedste ikke ThJJ-rytter.
nr. 5 på sidste etape af Midi Libre, 24. maj.
nr. 6 i DM, individuelt, Ringsted, 205 km, 27. juni.
nr. 7 på 4. etape af Fredsløbet, 10. maj.
nr. 9 sammenlagt i Fredsløbet, sluttede 15. maj.
nr. 9 på 3. etape af Fredsløbet, 9. maj.
nr. 13 på 4. etape A i Settimana Bergamasca, 18. april.
nr. 17 på første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
nr. 31 sammenlagt i Midt Libre, 24. maj.
nr. 38 på 4. etape B i Settimana Bergamasca, 18. april.
nr. 43 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn, 2. maj.
nr. 58 i Ronde van Noord-Holland, 5. april.
-----
Arvis Piziks
vinder af 3. etape, Herald Sun Tour (1998).
nr. 2 i Grand Prix Midtbank, Herning, 196 km, 15. maj.
nr. 3 på 3. etape af "Fire dage ved Dunkerque", 6. maj.
nr. 4 sammenlagt i Herald Sun Tour (1998).
nr. 5 på 1. etape af "Fire dage ved Dunkerque", 4. maj.
nr. 6 i Tour Mediterraneen, anden etape, 11. februar.
nr. 8 i Kuurne-Bruxelles-Kuurne, 188 km 28. februar.
nr. 8 i BKI Kaffe Grand Prix, Århus, 190 km, 13. maj.
nr. 10 i Omloop der Vlaamse Ardennen
nr. 10 på 2. etape af Etoile de Besseges.
nr. 14 i Grote Scheldepreis, Antwerpen-Schoten, 201 km, 21. april.
nr. 24 i Het Volk, 27. februar.
nr. 27 i Paris-Roubaix
nr. 35 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn.
nr. 38 i Fire dage ved Dunkerque, 9. maj.
nr. 75 i Etoile de Besseges, 7. februar.
nr. 76 i Grand Prix la Marseillaise, 2. februar.
nr. 78 sammenlagt i Tour Down Under, sluttede 24. januar.
------
Claus Pårup, Herning
nr. 4 i landevejsløb i Skjern, 20. juni.
------
Dennis Rasmussen
nr. 2 i landevejsløb i Silkeborg, 22. maj, 147 km.
nr. 10 på 6. etape af Argentina Rundt.
nr. 52 på 5. etape, Argentina Rundt.
-----
Jacob Moe Rasmussen
vinder af 2. etape i Argentina Rundt, 25. februar, 146 km.
nr. 2 på 4. etape af Argentina Rundt, 27. februar, 80 km.
nr. 2 i Rund um den Flughafen Köln-Bonn.
nr. 2 på femte etape af England Rundt, 213 km, 27. maj.
nr. 3 i DM, individuelt, 27. juni, Ringsted.
nr. 4 i Grand Prix Norticias, 1. etape, 208 km, 5. maj.
nr. 5 i Grand Prix Midtbank, Herning, 196 km, 15. maj.
nr. 7 på 2. etape af Grand Prix Norticias, 187,5 km.
nr. 7 og bedste ikke TJJ-rytter i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
nr. 49 sammenlagt i Grand Prix Jornal Noticias, Portugal, 9. maj.
-----
Michael Rasmussen
nr. 7 i World Cup´en i MTB i Madrid, 25. april.
-----
Michael Reihs, Silkeborg
styrtede på landsholdets tur til Italien.
nr. 2 i landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
nr. 2 sammenlagt i Ernst Sachs Tour, Tyskland, 16.-20. juni.
nr. 2 i landevejsløb i Hammel, 23. maj.
-----
Bjarne Riis (seneste sejr, 5. etape af Bicicleta Vasca, 5. og sidste etape 27.-31maj.)
nr. 7 i afstemningen om årets cykelrytter.
nr. 8 på enkeltstarten over 14 km, 3. etape, Tre dage ved Panne, 1. april.
nr. 49 på første etape af Bicicleta Vasca, 26. maj.
nr. 69 på prologen, 6 km, i Schweiz Rundt, 15. juni.
nr. 83 på 2. etape af Mallorca Rundt, 8. februar.
nr. 83 på anden etape af Schweiz Rundt, 200 km, 16. juni.
nr. 85 i Trofeo Luis Puig, 21. februar.
nr. 93 sammenlagt i Tre dage ved Panne, 2. april.
nr. 96 på 3. etape, Valencia Rundt, 25. februar.
nr. 117 på 1. etape af Valencia Rundt, 23. februar.
nr. 126 på 4. etape af Tirreno-Adriatico, 13. marts.
nr. 127 på 3. etape af Valencia Rundt, 25. februar.
nr. 145 i Milano-San Remo, 294 km, 21. marts.
nr. 157 på 1. etape af Tirreno-Adriatico.
Udgik i Fleche Wallone, kørte 140 af 200 km, 14. april.
Udgik før starten på 4. etape i Valencia Rundt (en klemt sene i knæet).
Udgik i Liege-Bastogne-Liege, 18. april.
Udgik af Flandern Rundt, 5. april.
Brud på venstre albue og hånd den 18. juni, ude af Tour de France med udsigt til lang pause.
-----
Martin Rittsel
1997: vinder af Tour de Vendée, 26. april, 2.5., 4996 km i 12.08.26.
1999:
Vinder af Argentina Rundt. Erobrede førertrøjen på 2. etape, måtte afgive førstepladsen efter 5. etape, men erobrede den tilbage på den følgende etape.
Vinder af enkeltstarten i Bayern Rundt, 24. maj foran Rolf Aldag og Torsten Schmidt.
nr. 2 i Niedersachsen Rundt, 29. april.
nr. 2 på enkeltstarten, 4. etape B, Niedersachsen Rundt, 26. april.
nr. 3 på 2. etape af Argentina Rundt, 146 km, 26. februar.
nr. 3 på 8. etape af Argentina Rundt, 3. marts, 110 km.
nr. 3 på 6. etape, Niedersachsen Rundt, 28. april.
nr. 3 på prologen af Post Girot Open, Sverige, 16. juni.
nr. 3 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 20. juni.
nr. 4 på prologen i Normandiet Rundt.
nr. 4 i anden afdeling af Post Cup´en, Grenå, 9. maj.
nr. 4 i BKI Kaffe Grand Prix i Århus, 190 km, 13. maj.
nr. 4 på tredje etape af Post Girot Open, Sverige, 18. juni.
nr. 6 på 6. etape af Argentina Rundt, 1. marts.
nr. 6 i Grand Prix Midtbank, Herning, 196 km, 15. maj.
nr. 8 på prologen til Argentina Rundt.
nr. 9 sammenlagt i Circuit de la Sarthe, 11. april.
nr. 12 på 3. etape af Argentina Rundt, 27. februar.
nr. 20 i Cholet Pays-de-Loire, 21. marts.
nr. 22 i Rund um Henninger Turm, 206 km, 2. maj.
Startede 1999 med 203 UCI-points.
Skiftede fra Cantina Tollo til Team Chicky World.
------
Michael Rosborg
nr. 4 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
nr. 9, 1. etape, Circuit de la Sarthe, 7.p
nr. 39 i Grand Prix la Marseillaise, 2. februar.
nr. 44 i Etoile de Besseges,7. februar.
nr. 46 i Cholet Pays-de-Loire, 22. marts.
------
Peter Rosendal, Cycling Horsens
vinder af første etape, 165 km, i Greves etapeløb, 20. juni.
nr. 5 i landevejsløb i Vejen, 9. maj.
Udgik med maveonde i Egypten Rundt, 12. marts.
-----
Michael Sandstød (14 danske mesterskaber på sin rekordliste) nr. 2 i afstemningen om årets cykelrytter efter Bo Hamburger.
dansk mester på enkeltstart, Ringsted, 25. juni.
vinder af Grand Prix Midtbank, 196 km, Herning, 15. maj.
vinder af etapeløbet Fire dage ved Dunkerque den 9. maj, 201 UCI-points.
vinder af 5. etape, 27 km, i "Fire dage ved Dunkerque", 7. maj.
nr. 4 i DM, individuelt, Ringsted, 205 km, 27. juni
nr. 5 i første afdeling af Post Cup´en, Svendborg, 25. april.
nr. 6 i BKI Kaffe Grand Prix, Århus, 190 km, 13. maj.
nr. 7 på 6. etape af "Fire dage ved Dunkerque", 8. maj.
nr. 8 på 2. etape af "Fire dage ved Dunkerque", 5. maj.
nr. 10, 1. etape, Murcia Rundt, 3. marts, 1585, km.
nr. 10, Fyn Rundt, 212 km, 6. juni.
nr. 15 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn, 2. maj.
nr. 19 på 1. etape af "Fire dage ved Dunkerque", 4. maj.
nr. 82 i Tour Down Under, Australien, 24. januar.
------
Torsten Schmidt
vinder af Niedersachsen Rundfahrt - 16 sek. foran Rittsel og 21 sek. foran Olaf Pollack, 29. april.
vinder af 4. etape B, Niedersachsen Rundt, enkeltstart 11,2 km, 26. april.
vinder af 10. etape i Argentina Rundt.
nr. 3 i BKI Kaffe Grand Prix, Århus, 190 km, 13. maj.
nr. 3 på enkeltstarten i Bayern Rundt, 24. maj.
nr. 4 på 6. etape, Niedersachsen Rundt, 28. april.
nr. 4 på 6. etape af Argentina Rundt, 1. marts.
nr. 6 i Henninger Turm, 206 km, 2. maj.
nr. 49 i Cholet Pays-de-Loire, 22. marts.
Startede 1999 med 207 UCI-points.
-----
Lasse Siggaard, dansk juniormester i hold.
nr. 5 i landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
brækket kraveben.
-----
Juris Silovs
indehaver af bjergtrøjen i England Rundt, Prutour.
nr. 2 i Cholet de Pays-de-Loire, 202 km, 21. marts.
nr. 3 på 4. etape af Prutour, England Rundt, 26. maj.
nr. 4 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn.
nr. 5 på 2. etape af Fire dage ved Dunkerque, 5. maj.
nr. 5 på femte etape af England Rundt, Prutour, 213 km.
nr. 6 i Gent-Wevelgem, 7. april, 210 km.
nr. 6 på 2. etape af Etoile de Besseges.
nr. 6 i Grote Schjeldeprijs, 23. april.
nr. 7 i Veenendal-Veenendal, 15. april.
nr. 10 i Grand Prix Harelbeke, 206 km, 27. marts.
nr. 18 i Wallonien Rundt, 13. maj.
nr. 20 i Paris-Roubaix
nr. 31 i Fire dage ved Dunkerque, 9. maj.
nr. 35 på 3. etape i Tre dage ved Panne, 2. april.
nr. 70 i Haribo Classic, Marseille, 21. februar.
-------
Henrik Simper
nr. 9 i tredje afdeling af Post Cup´en, Lyngby, 12. juni.
nr. 13 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
nr. 19 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
-------
Michael Skelde (47 UCI-points i 1997).
etapesejr og nr. 2 sammenlagt i Rhodos Rundt, februar.
nr. 4 i Rund um Düren (syv UCI-points)
nr. 6 i Ronde van Drenthe, kategori 1.5 i Holland, 20. juni.
nr. 8 i Ronde van Noord-Holland, (tre UCI-points) 4. april.
nr. 27 i Bern Rundt.
nr. 51 sammenlagt i spansk etapeløb, Vuelta a la Rioja, 30. april.
nr. 88 sammenlagt i Tyskland Rundt, 3. juni.
----
Jesper Skibby
dansk mester i holdløb med Team home Jack and Jones sammen med Nicolaj Bo Larsen og Michael Steen Nielsen, 25. juni, 68,1 km.
vinder af tredje etape i Post Girot Open, Sverige, 18. juni,126,5 km fra Skövde til Husquarna.
vinder af sidste etape i Luxembourg Rundt, 13. juni.
nr. 2 sammenlagt, i Tour Down Under, 24. januar, 21 sekunder efter Stuart O´Grady. Seks etaper.
nr. 2 sammenlagt i Post Girot-løbet, 20. juni.
sølvvinder i DM, enkeltstart, 25. juni.
nr. 3 på 3. etape, Tour Down Under, Australien, 21. januar.
nr. 3 i 6-dages-løbet i Forum sammen med Silvio Martinello, 2. februar.
nr. 3 på anden etape af Post Girot Open, Sverige, 17. juni.
nr. 4 på første etape af Luxembourg Rundt.
nr. 6 på 5. etape af Vuelta Murcia, 7. marts.
nr. 7 i Grand Prix Midtbank, Herning, 196 km, 15. maj.
nr. 26 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 13. juni.
nr. 44 i Het Volk, 27, februar.
nr. 47 i Fire dage ved Dunkerque, 9. maj.
Flot udbrud i Rund um Henninger Turm, 1. maj, stak efter 90 km, hentet 20 km før mål. Udbrud på otte mand, sammen med bl.a. Max Sciandri.
styrtede på 1. etape af Tre dage ved Panne
to punkteringer kostede ham sejren i Criterium International.
-----
Morten Sonne
Indehaver af den gule førertrøje i Tour de Langkawi med 4/100 sek., mistede den 12. februar.
nr. 2 i landevejsløb i Gladsaxe, 2. maj.
nr. 4 på 5. etape af Midi Libre, 22. maj.
nr. 4 i kampen om det amerikanske mesterskab på landevej, First Union US Pro Champ., Philadelphia, 7. juni, 251 km.
nr. 6 i Tour de Langkawi, sammenlagt, 14. februar.
nr. 10 i tredje afdeling af Post Cup´en, Lyngby, 12. juni.
nr. 12 i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
nr. 15 på 4. etape af Fredsløbet, 10. maj.
nr. 16 på 3. etape af Fredsløbet, 9. maj.
nr. 17 i First Union International, 146 km, USA, 2. juni.
------
Marc Streel
nr. 3 på 3. etape af Tre dage ved Panne, 14 km enkeltstart, 2. april.
nr. 4 i Grand Prix de la Ville de Rennes, 193 km, 5. april.
nr. 6 på 3. etape af Circuit de la Sarthe, 9. april.
nr. 6 sammenlagt i Circuit de la Sarthe, 11. april.
nr. 6 på 5. etape af Midi Libre, 22. maj.
nr. 8 i Fire dage ved Dunkerque, 8. maj.
nr. 12 i Wallonien Rundt, 13. maj.
nr. 12 på enkeltstarten i Fire dage ved Dunkerque, 7. maj.
nr. 18 på 2. etape af Fire dage ved Dunkerque, 5. maj.
nr. 45 i Cholet Pays-de-Loire, 22. marts.
nr. 92 i Tour down Under, Australien, 24. januar.
nr. 144 i Haribo Classic, 21. februar, Marseille.
-----
Nicki Sørensen
nr. 9 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 197 km, 9. maj.
nr. 9 på tredje etape af Post Girot Open, Sverige, 18. juni.
nr. 10 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 20. juni.
nr. 14 i Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
nr. 17 i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
nr. 29 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn, 2. maj.
------
Rolf Sørensen
nr. 4 på 14 km enkeltstart, 3. etape, Tre dage ved Panne, 1. april, nr. 4 sammenlagt.
nr. 7, Paris-Nice, 7. marts, prolog.
nr. 7 Kuurne-Bruxelles-Kuurne, 28. februar.
nr. 7 i BKI Kaffe Grand Prix, Århus, 190 km, 13. maj.
nr. 8 i DM, individuelt, 27. juni, 205 km, Ringsted.
nr. 8 Paris-Nice, 8. marts, 2. etape.
nr. 8 på 1. etape af Paris-Nice, 8. marts.
nr. 12 i Tre dage ved Panne, 1. etape, 30. marts.
nr. 15 i Paris-Roubaix, 11. april.
nr. 16 i Flandern Rundt, Brugge-Meerbeke, 270 km, 5. april.
nr. 17 i Gent Wevelgem, 7. april, 210 km.
nr. 17 i Trofeo Mallorca, 11. februar efter fem løb.
nr. 20 i Alsemberg-Alsemberg, 193 km, 28. marts.
nr. 23 i Amstel Gold Race, 25. april.
nr. 23 i Het Volk, 27. februar.
nr. 25 i Milano-San Remo, 21. marts.
nr. 26 i Liege-Bastogne-Liege, 18. april.
nr. 33 på 2. etape af Tre dage ved Panne, 2. april.
nr. 54 i Paris-Nice, 7.-14. marts.
nr. 69 i Andalusien Rundt, 18. februar.
nr. 71 på 2. etape af Andalusien Rundt, 15. februar.
nr. 112 på 3. etape af Andalusien Rundt, 16. februar.
----
Ryan Sørensen
vinder af Grand Prix Izigen, Belgien, påsken, 9. april.
nr. 4 i landevejsløb i Vejen, 8. maj.
nr. 6 i landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
nr. 9 i Thy, 11. april.
------
Valentin Tabor
nr. 5 i DM for U-23 i Vejle, 30. maj.
nr. 11 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
-----
Bjørnar Vestøl
vinder af Prix de Lillers, 14. marts.
vinder af 1. etape i Ringerike Grand Prix, Norge, 28. april, udgik på sidste etape.
vinder af 6. etape i Tour de Langkawi, 9. februar.
vinder af Kvickly Grand Pris, Odder, 173 km, 16. maj.
nr. 3 på 2. etape af Ringerike.
nr. 5 på 3. etape, England Rundt, Prutour, 25. maj.
nr. 7 på 3. etape af Ringerike.
nr. 10 i Grand Prix Midtbank, Herning, 196 km, 15. maj.
nr. 31 i Tour de Langkawi, sammenlagt.
nr. 43 i Grand Prix Norticias, 1. etape, 208 km, 5. maj.
-------
Mikael Wranqvist
vinder af enkeltstart i Göteborg
nr. 8 i landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
nr. 9 i Kvickly Grand Prix, Odder, 173 km, 16. maj.
nr. 20 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
------
Ole Ørsted
nr. 2 på enkeltstarten i Greves etapeløb.
nr. 3 sammenlagt i Greves etapeløb, 20. juni.
nr. 4 i landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
----
Jan Østergaard, 38 år, tidligere Vejle, nu Corratec.
Kører for Team Fakta, Hammel, resten af sæsonen og i Danmark Rundt.
Vinder af landevejsløb i Odder.
Nr. 2 i Post Cup´en i Lyngby, 12. juni.
nr. 8 i Fyn Rundt, 6. juni.
-----------
Andre:
Thor Hushovd, Ringerike, Norge
U-23-verdensmester 1998.
vinder af Annemasse-Bellegarde-Annemasse, 175 km, 28. marts.
vinder af 5. etape af Ringerike Grand Prix, Norge, 2. maj.
nr. 2 på 3. etape af Ringerike efter Michael Andersson.
Samlet vinder af Ringerike Grand Prix, Norge, 2. maj.
--------
Romans Vainsteins
indehaver af førertrøjen i Tirreno-Adriatico.
vinder af 6. etape af Tirreno-Adriatico, 15. marts.
vinder af Kanton Aargau, Schweiz.
nr. 16 i Amstel Gold Race.
--------
Rudi Kemna, Batavus
vinder af Batavus Ronde van Zuid-Friesland, 25. april.
vinder af 1. etape, Ster de Beloften, 14.-18. april
vinder af 4. etape, Ster de Beloften, 14.-18. april.
vinder af Dokkum Woudenomloop, Holland, 20. marts.
-------
John Talen
nr. 2 i Hel van Het Mergelland, 5. april 1997, efter Raymond Meys.
------
John Den Braber, Axa
nr. 2 i Dorpen omloop Rucphen, 14. marts, Holland.
nr. 2 i Ronde van Noord-Holland, 5. april.
-------
Maximilian Sciandri, England, 31 sejre som professionel, født 15. februar 1967, 32 år.
professionel i 1989 hos Titabonifica, 1990 og 91 hos Carrera, 1992 og 93 hos Motorola, 1994 og 1995 hos MG, 1996 hos Motorola, 1997-98-99 hos La Francaise des Jeux.
Kørte på italiensk licens indtil 1995, da han skiftede til engelsk, er født i Derby, hans mor er englænder, hans far er italiener.
vinder af Luxembourg Rundt 1993, vandt også to etaper.
vinder af Rochester Classic 1995.
etapesejr i Tour de France 1995, 11. etape, St. Etienne, den 13. juli.
To etapesejre i Dauphiné Liberé i Chavagneux og Grenoble, 1998.
etapesejr i Paris-Nice i 1996, 8. etape.
etapesejr i Tirreno-Adriatico 1995.
vandt 16. etape i Giro d´Italia 1994.
vinder af 11. etape i Giro d´Italia i 1991.
vinder af 1. etape i Spanien Rundt 1989.
vinder af 3. etape i Giro d´Italia i 1992.
Første prof-sejr var Giro di Romagna 1989.
nr. 2 Leeds/Rochester Classic 1996 efter Andrea Ferrigato.
nr. 2 i Gran Premio di Prato, 3. maj 1997, efter Mariano Piccoli.
nr. 2 i G. P. Citta di Camaiore, Italien, 1,2, efter Alexander Gontchenko, Ukraine.
nr. 2 i Paris-Tours, 5. oktober 1997. efter Andrei Tchmil.
nr. 3 OL 1996 efter Pascal Richard og Rolf Sørensen. To sekunder efter.
nr. 3 i Tre Valle Varesine, Italien, 19. august 1998.
nr. 3 i Grand Prix Zürich i 1991 efter Museeum og Jalabert.
nr. 3 i Milano-San Remo i 1993.
nr. 5 i Amstel Gold Race i 1993.
Tour de France:
nr. 154 i 1990, udgik i 1992, nr. 71 i 1993, nr. 47 i 1995, udgik i 1996.
Giro d´Italia:
udgik i 1991, nr. 88 i 1992, udgik i 1994.
Spanien Rundt:
udgik i 1989, 1991 og 1996.
--------
U-23-landshold:
Michael Reihs, Michel Laursen, Jacob Nielsen, Henrik Simper, Jacob Ingemann Hansen og Max Nielsen deltog i Ernst Sachs Tour, Valentin Tabor, Lars Høg Thomsen, Jan Jespersen, Peter Salskov Jensen, Nicolaj Knudsen og Thomas Eriksen kørte Fleche Ardennaire.
Holdene blev udtaget efter DM i Vejle, og det ligner en bruttotrup til VM.
--------