Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Startlisten til GLS Express

Fredag d. 4. maj 2007


Team CSC (Pro Tour)

1. Allan Johansen, født 10.7.1971.
Amatør i Silkeborg fra 1980 og i Cycling Århus fra 1995.
Professionel fra 1998 hos Team Chicky World, Memory Card og Team fakta.
Vinder af GP Herning 2006
Dansk mester 2006
DM-bronze, enkeltstart, 2006.
2005 - kontrakt med Team CSC.
Vinder af Hel van het Mergelland, 191 km, 3. april 2004.
Vinder af Jef Scherens 2004
Nr. 4 i DM, Hadsten, 2004.
Nr. 3 i CSC Classic, Århus, 2004.
Nr. 3 i Paris-Bruxelles 2004
Nr. 15 i Rund um den Flughagen Köln und Bonn, 2004.
Vinder af Post Cup'ens 3. afdeling, Horsens, 22. juni 2003.
Nr. 2 efter Nicki Sørensen i DM i Nibe 2003.
Vinder af LUK Cup, Bühl, 18. september 2002.
Vinder af 5. etape i Rheinland-Pfalz den 22. september 2002, 163 km.
Nr. 2 i CSC Classic i Århus efter Laurent Jalabert 2002.
Nr. 2 i UCI-løb i Lemvig, maj 2000.
Nr. 11 sammenlagt i Tyskland Rundt 2000.
Nr. 119 i Tour de France i 2000.
VM-deltager, 2000, Plouay, udgik.
Vinder af BKI Kaffe Grand Prix Århus maj 1999.
Vinder af Rund um Düren 18.4. 1999.
Vinder af etape i Hessen Rundt 1999.
Vinder af 1. etape i Sachsen Tour, 27. juli, 1999, kongeetapen.
Vinder af landevejsløb i Thy 11. april 1999 og Viborg 25. maj 1999.
Nr. 2 i Fyn Rundt, 6. juni 1999.
Nr. 4 sammenlagt i Normandiet Rundt, 1998.
VM-deltager, 1998, Valkenburg, udgik.
Nr. 7 i Grand Prix Midtbank i 1998
Nr. 8 i Grand Prix Midtbank i 1997.

2. Fabian Cancellara, Schweiz, født 18.3.1981
Nr. 2 i E3 Prijs Vlaanderen 2007.
Nr. 19 i Paris Roubaix 2007.
Verdensmester på enkeltstart i Salzburg i 2006
Vinder af Danmark Rundt 2006
Vinder af Paris Roubaux 2006
Schweizisk mester i enkeltstart 2006 og 2005
Etapevinder i Paris-Nice 2005
Vinder af prologen i Tour de France i 2004, to dage i den gule førertrøje.
Juniorverdensmester i 1998 og 99.

3. Matti Breschel, født 31.8.1984
Søn af den tidligere toprytter Tom Breschel, Næstved
Professionel hos Team CSC fra 2005, Team PH i 2002, 2003 og 2004.
Dansk juniormester i Middelfart 2001.
VM-deltager, junior, 2001, Lissabon, nr. 60.
VM-deltager, junior, 2002, Zolder-banen, Belgien, nr. 27.
VM-deltager, U-23, Hamilton, Canada, 2003, nr. 66.
Nr. 2 i Greves etapeløb 2003.
Vinder af Frederiksberg BL's landevejsløb 13. juli 2003.
Vinder af det belgiske løb i Evergem, 20. juli 2003.
Nr. 2 i Armstrong-løbet i Hadsten, 31. juli 2003.
Bronzevinder i DM i Hadsten, linieløbet, 2004.
Vinder af 3. etape af Circuit des Ardennes, Frankrig, 10. april, 167 km.
Nr. 6 i Paris-Roubaix, 30. maj 2004.
Vinder af landevejsløb i Thy, 6. juni 2004.
Vinder af etape i Grand Prix Ringerike, Hønefoss, 9. juni 2004.
Vinder af pointskonkurrencen i Thüringen Rundfahrt, Tyskland, 2004.
Vinder af Giro del Canavese i 2004.
DM-bronze 2005, landevej, Odense.
Nr. 2 i Tour of Qatar og vinder af ungdomskonkurrencen i 2005.
Nr. 4 i GP Herning i 2005.
Vinder af ungdomskonkurrencen i Tour of Qatar i 2006
Nr. 14 i Paris-Roubaix i 2007.

4. Kurt Asle Arvesen, født 9.2.1975
Professionel siden 1999, startede hos Riso Scotti.
Vinder af Ster Elektrotoer 2006.
Vinder af det norske mesterskab, enkeltstart, 2006.
Nr. 2 i Paris-Tours i 2006.
Nr. 2 på 17. etape i Tour de France i 2005
Vinder af Danmark Rundt 2004
Vinder af CSC Classic, Århus, 2004.
Årets cykelrytter i Norge 2003.
Etapevinder, 10. etape, Giro d'Italia 2003, 10. etape.
Etapevinder Post Danmark, 3. etape, 2002.
Norsk mester individuelt 2002.
Vinder af Post Girot-løbet 2002.
Vinder af Schynberg Rundfahrt 2002.
Nr. 2 sammenlagt i Rhodos Rundt 2002.
Team fakta fra 2001
Norsk mester på enkeltstart 26. juni 2001.
Nr. 2 i Grand Prix Midtbank efter Bjarne Riis i 1998.
Verdensmester, U-23, i 1997 ved at slå Oscar Freire i spurten i San Sebastian.

5. Lars Bak, født 16.1.1980
Dansk mester i 2005, Odense.
Nr. 3 i tour Down Under 2007.
Nr. 4 i Bayern Rundt i 2006.
Nr. 21 i Spanien Rundt i 2006.
DM-bronze, enkeltstart, 2005
Vinder af Tour de l'Avenir 2005.
Vinder af 1. etape af Luxembourg Rundt, 27. maj 2004.
Indehaver af førertrøjen i Luxembourg Rundt 2004.
Nr. 9 på etape i Giro d'Italia 2003.
DM-sølv i holdløb 2002.
VM-deltager 2002, Zolderbanen, nr. 125.
Vandt enkeltstart i Greve/Ringsted 2002.
Vinder af Heist-Op-Den Berg 21. marts 2001.
Nr. 2 i Futur Geant de la Route i Luxembourg 2001.
Nr. 2 på 4. etape af Mainfranken Tour 2001.
Nr. 4 i 1. afdeling af Post Cup'en 2001
Nr. 5 sammenlagt i Le Triptyque des Monts et Chateaux.
Prøverytter hos "Team Fakta" fra 1. september 2001.
VM-deltager, U-23, Lissabon Portugal, enkeltstart, 2001, nr. 33.
Vinder af 2. etape af det belgiske 3-dages-løb Triptyque des Mont et Chateaux i 2000.
Nr. 2 i DM enkeltstart for U-23 i 2000.
Nordisk juniormester 1998, Lillestrøm.
Nr. 3 ved NM, enkeltstart, 1998.
VM-deltager, junior, Valkenburg, 1998, udgik.

6. Anders Lund, født 14.2.1985
Kørte for Ordrup fra 1998-2000.
Student på Team Danmark-linie, Falkonergårdens Gymnasium.
DM-bronze, U-23, 2005.
EM-sølvvinder, U23, Moskva, 2005.
Vinder af to etaper i Circuit des Ardennes 2004.
Vinder af etape i Greve-ABC's etapeløb, juni 2004.
DM-sølv, U23, 2004
Vinder af etape i Greve-ABC's etapeløb, juni 2004.
Vinder af løb i Jægerspris, 10. juni 2004.
Vinder af Vejles etapeløb 7. og 8. maj 2004.
Nr. 2 i Post Cup'ens 1. afdeling i Odder, 2004.
Vinder af 1. og 3. etape i junior-worldcup løb i Grudziadz i Polen (2003).
Vinder af 1. etape i junior-worldcup løb i Heuvilland i Holland (2003).
Vinder af junior-DM individuelt og holdløb (2003).
Vinder af 1. etape i Junior World Cup løb i Rübiland i Schweiz (2003).
Nr. 2 ved junior VM individuelt (2003), Hamilton, Canada, kun slået af Kai Reus, Holland, efter 124 km.
Nr. 6 på junior verdensranglisten 2003.
Nr. 2 i DM for juniorer i 2002 efter Andreas Finnerup i Lemvig.
VM-deltager 2002, Zolderbanen i Belgien, nr. 78.

7. Luke Roberts, Australien, født 25.1.1977
Team comnet (2002-2004)
Nr. 6 i Tour Down Under i 2007.
Nr. 8 i Rund um Köln i 2007.
Vinder af 4. etape i Drei Länder Tour i 2006.
Nr. 2 ved det australske mesterskab, enkeltstart i 2006.
Nr. 3 i Bayern Rundt i 2006.
Guldvinder ved OL i holdforfølgelsesløb i 2004.
Verdensmester i holdforfølgelsesløb i 2004.
Vinder af 1. etape i Rheinland-Pfalz 2004.
Nr. 4 ved VM i individuelt forfølgelsesløb i 2004.
Nr. 7 i Århus og nr. 8 i Herning i 2004.
Verdensmester i holdforfølgelsesløb i 2002.
Nr. 2 ved VM i individuelt forfølgelsesløb i 2002.

8. Martin Pedersen, født 15.4. 1983
Tidligere Roskilde og DCR Ballerup, Team PH, Team GLS.
Professionel hos Team CSC fra 2006.
Dansk mester for U-23 2004.
Vinder af Tour of Britain 2006 - og vinder af 1. etape.
Vinder af Liege-Bastogne-Liege, U-23, 2005.
Vinder af Grand Prix San Giuseppe 2005.
Dansk mester for U-23 i 2002.
Dansk mester i parløb 2003 sammen med Michael Smidt Larsen, Horsens (gamle klubkammerater som juniorer i Roskilde).
Sjællandsk mester i B-klassen 2001.

9. Marcus Ljungqvist, Sverige, født 26.10.1974
Tidligere Team Wirsbo, Sverige.
Professionel i 1998 hos Cantina Tollo i Italien.
Vinder af 2. etape i Paris-Correze 2006.
Nr. 5 i GP Herning i 2006.
Nr. 5 i Brabantse Pijl 2006.
Nr. 4 ved VM i 2005.
Vinder af Scandinavian Open i 2004.
Nr. 2 ved det individuelle svenske mesterskab 2004.
Vinder af Luxembourg Rundt 2002.
Vinder af Paris-Camembert 2002.
Vinder af Route Adelie 2002.
Svensk mester 2001.
Vinder af 3. etape, Rhodos Rundt 2001.
Etapevinder, 5. etape, Normandiet Rundt 2001.
Nr. 4 svensk mesterskab individuelt 2000
Nordisk mester, enkeltstart, 1999 og 1998.
Vinder af etape i Tour de Langkawi 1999.
Svensk mester 1998 over 180 km.
Vinder af to etaper i Japan Rundt i 1998.
Nordisk mester enkeltstart 1998.
Nr. 3 i Post Girot Sverige 1998.
Nr. 5 i svensk mesterskab på enkeltstart 1998 og 1999.

Unibet.com (Pro Tour)

11. Erwin Thijs, Belgien, 6.8.1970
Fra Rosmeer, Brlgie4n
Vinder af GP Århus 2006.
Vinder af 6. etape af Fredsløbet
Vinder af Fleche Hesbognonne

12. Gustav Erik Larsson, Sverige, 20.9.1980
Bor i Besano
Enkeltstartspecialist
Svensk mester på enkeltstart
Nr. 5 på enkeltstart i Tour de France

13. Matthé Pronk, Holland, 1.7.1974
Fra Grote Spouwen, Belgien
Professionel siden 1999
Vinder i Wanzele
Nr. 2 ved EM, derny
Indehaver af verdensrekorden i derny siden 2004

14. Jonas Ljungblad, Sverige, 15.1.1979
Professionel siden 2002
Bor i Lucca
Svensk mester på landevej 2005
Vinder af 3. etape i Luxembourg rundt

15. Niels Scheuneman, Holland, 21.12.1983

16. Troels Vinther, Danmark, 24.2.1987
Fra Them ved Silkeborg
DM-bronze, linieløb, senior, 2006, for Horsens.
Dansk juniormester 2005, linieløb.
Dansk juniormester 2005, holdløb med Vejle.

Sportsdirektør: Lucien van Impe


ELK-HAUS-SIMPLON, Østrig (Professional Continental Team)
Det ene af to østrigske Professional Continental Teams.
Statret i 1996, PCT siden 2006.
Teamchef Bernard Rassinger
Sportschef Josef Regec kørte 10 dage i den gule trøje i Fredsløbet

21. Robert Lauscha, Østrig, 5.6.1983
Startede karrieren som triathlet i 1999.
I 2002 skiftede han til Radsport-Team Bike-Drive Linz.
Tre gange oberösterreicher Meister 2003, 2004 og 2005.
Stærk i sprint og udbrud

22. Stefan Rucker, Østrig, 20.1.1980
Startede sin karriere i 2002 hos det østrigske hold Elk Haus.
2005: Nr. 5 i Bernr Rundtfahrt, Schweiz.
Fire etapesejre i MTB-løbet Crocodile Trophy, Australien, nr. 3 sammenlagt.

23. Harald Starzengruber, Østrig, 11.4.1981
Professionel hos Elite 2a fascia - Piazzamenti 2004 og 2005
Til Elk Haus 2006
Vinder af NÖ-LM, Østrig.

24. Jochen Summer, Østrig, 28.5.1977
2000: Phonak.
2002 og 2003: Volksbank-Ideal.
2004-2007: Elk Haus
Vinder af pointstrøjen i Østrig Rundt, 2002.
2005: Vinder af Porec Trophy i Kroatien.
Vinder af 7. og sidste etape af Østrig Rundt.

25. Jan Valach, Slovakiet, 19.8.1973
Slovakisk mester på landevej i 1999
Slovakisk mester i tidskørsel 2001
Slovakisk mester på landevej i 2001
Slovakisk mester i tidskørsel 2002
Startede sin karriere hos De Nardi Pasta Montegrappa 1999.
2003: Vinder af det polske løb Coupe des Carpathes.
2004: Skiftede til ZVVZ
2005: Nr. 3 på etape i Fire dage ved Dunkerque
2006: Skiftede til det østrigske hold Aposport Krone Linz
Nr. 3 på 2. etape af Østrig Rundt
Nr. 3 i GP Bradlo

26. Marc Weisshaupt, Tyskland, 7.7.1970
1998: Gertolsteiner
1999: Tönissteiner-Colnago
2000: Flanders-Prefetex
2001: Flanders-Prefetex
2003:CC Polsat
2005: Skil-Moser
2006: Elk Haus
Har stadig sin første sejr til gode.

27. Martin Comploi, Østrig, 10.8.1975
Vinder af Kriterium Bruckmühl
Vinder i Braunau
Etapevinder Steiermark Rundfahrt

28. Stefan Denifl, Østrig, 20.9.1987
Fra Tyrol
Startede i 2001 som mountainbike-rytter.
Landevejsrytter siden 2003.
2004: Team ÖAMTC Recheis Lattela
2006. Team Volksbank
Et af de største talenter i østrigsk cykelsport.
Østrigsk mester, enkeltstart, U23, 2006
Østrisk mester, junior, 2005, enkeltstart
Østrigsk mester, junior, 2005, Berg
Østrigsk mester, junior, 2005, partidskørsel
Vinder af den østrigske juniorcup, 2005.

Sportsdirektør: Wolfgang Wesely.

DFL-CYCLINGNEWS-LITESPEED, Storbritannien (Professional Continental Team)

31. Kane Oakley, Australien, 4.10.1976
Årets cykelrytter i Queensland i 2003

32. Sven De Weerdt, Belgien, 29.3.1978
Nr. 7 i CSC Classic, Danmark, 2005

33. Bernard Sulzberger, Østrig, 5.12.1983
Vinder af 8. etape i Tasmania, 2005
Vinder af 2. etape, Murray River 2005
U-19-serievinder VM landevej 2001
VM-deltager, junior, Plouay, 2000, nr. 30.

34. Cameron Jennings, Australien, 27.4.1979
Nr. 28 i CSC Classic, Danmark, 2005
Vinder af Kessel-lo, 2004
Professionel siden 1999

35. David Harrigan, Australien, 26.5.1975
Nr. 2 i Hingene, Belgien, 2005
Vinder af 4. etape i Tour of Canberra 2002
Vinder af etape i Tour de Liege 2002

36. Robby Meul, Belgien, 4.9.1981
Fra Sint Niklaas
2004: Jartazi Granville Team
2005: Jartazi-Revor
2006: Jartazi-7 Mobile
2007: DFL

37. Matti Helminen, Finland, 14.8.1975
Finsk mester, enkeltstart, 2006, 48,4 km
Nr. 7 ved det finske mesterskab, linieløb, 2006.
Nr. 6 på 3. etape af Belgien Rundt
Nr. 4 i Circuit de l'Escaut, 2005
Nr. 5 ved det finske mesterskab 2004, linieløb

38. Rhys Pollock, Australien, 14.3.1980
Fra Sydney - flyttede til Albury
BMX-rytter
Nr. 5 i Tour de Nancy
VM-deltager 1998 og 1999
Nr. 18 i Sun Tour, 2002
Nr. 17 i Sun Tour 2003

39. Nico Mattan, Belgien, 17.7.1971 fra Izegem
Professionel siden 1994
1993-1996: Lotto
1997-1998: Mapei
1999-2003: Cofidis
2004: Relax
2005-2006: Davitamon-Lotto
2007: DFL
Vinder af 1. etape af Tour des Regiones Wallones 1996
2000 Vinder af holdkørsel i Etoile des Besseges
2001: Vinder af Grand Prix Ouest France, Tiur du Piermont, Tre dage ved Pannes + etape, prolog i Paris-Nice.
2005: Vinder af Gent-Wevelgem

Sportsdirektør Eric Vanderaerden, Belgien


INTEL - ACTION, Polen (Professional Continental Team)

41. Robert Radosz, Polen, 8.7.1975

42. Bartosz Huzarski, Polen, 27.10.1980
1999: Sobotka, 2000: KTK Winiary Kalisz, 2001: Sobotka, 2002: Mroz, 2003: Action n Vidia Mroz, 2004: Action ATI 2004.

43. Blazej Janiaczyk, Polen, 27.1.1983

44. Marcin Osinski, Polen, 27.11.1983
1997-98: GTS Legowo, 1999-2003: Pacific Nestle Torun, 2004: Action ATI.

45. Denys Kostyuk, Ukraine, 13.5.1982
2004: Chocolade Jacques, 2005: Jartazi Granville.
Nr. 60 i Giro d'Italia i 2004.
Nr. 2 på etape i Tour de l'Avenir i 2005.
Nr. 9 i Belgien Rundt i 2005.

46. Dariusz Rudnicki, Polen, 28.6.1981
Azalia Lezajsk 2000, Legia Bazyliszek 2001-2004, Skil Moser 2005.
Etapevinder Milk Race 2002
Polsk mester U23, 2003.
Vinder af etape i Korkonosze Tour, Polen 2005.
Nr. 15 i Luxembourg Rundt 2006.

47. Marek Rutkiewicz, Polen, 8.5.1981
Pritz Royal Olsztyn 1993-99, ACBB Paris 2000, Cofidis 2001-2003, Action-ATI 2004.
Nr. 3 i Polen Rundt 2002
Vinder af etape i Tour de l'Ain 2002.
Nr. 2 i GP Wallonie 2003.
Nr. 4 i Polen Rundt og vinder af etape i 2004.
Vinder af løb i Gorski 2006.
Nr. 4 i Polen Rundt 2006.

48. Bogdan Bondariew, Ukraine, 2.6.1974
Fra donieck
1998: Domus-Elematik, 1999: Domus-Aqua Lete, 2000 Mikomax Browar Staropolski, 2001-02: Mroz, 2003: CCC Polsat, 2004: Action-ATI
Vinder af GP Mroz 2001
Etapevinder i Polen Rundt 2001
Etapevinder i Karkonoze Tour Polen 2005

49. Sebastian Skiba, Polen, 29.7.1978
Azalia Brzoza Krolewska 2000, Legia-Bazyliszek 2001-05.
Nr. 3 i Korkonozse i 2003
Nr. 5 i Korkonozse i 2005
Nr. 6 i GP Tallin i 2005

Sportsdirektør: Robert Duda


Team GLS, Danmark (Continental Team)

51. Jacob Moe Rasmussen 19.1.1975
Professionel hos Acceptcard 1999, MemoryCard 2000, Team CSC 2002, Team fakta 2003, Team PH 2004, Team GLS i 2005, 2006 og 2007.
Nr. 3 i DM, junior, Næstved, linieløb, 1992.
VM-deltager, junior, 1992, Athen, udgik.
Nr. 3 i DM, junior, Falster, linieløb, 1993.
Nr. 3 i DM, junior, Falster, enkeltstart, 1993.
VM-deltager, U-23, San Sebastian, 1997, nr. 61.
Nr. 18 i Post Danmark Rundt 1998.
Sølvmedalje ved NM i 1999 efter Martin Kryger.
Vinder af 2. etape af Argentina Rundt, 26. februar 1999.
Vinder af etape i Tour de Langkawi 1999.
Nr. 3 på 3. etape af Tour de Langkawi, Malaysia 1999.
Nr. 2 i Rund um den Flughafen Köln und Bonn, 1999.
Nr. 2 ved det nordiske mesterskab 1999.
Nr. 3 ved DM i 1999 i Ringsted.
Nr. 5 i Grand Prix Midtbank i 1999.
VM-deltager, 2000, Plouay, udgik.
Vinder af Tour de Charlottenlund 2002.
Vinder af Fyn Rundt 2002.
Vinder i Brøndby i 2002, tre sejre på en uge.
Vinder af Tour de France-revanche, Hadsten, med Lance Armstrong 2003.
Vinder af Fyn Rundt 2003.
Fire sejre på 10 dage i 2003 fra 31. juli til og med 8. augist: Hadsten, Fyn Rundt, Charlottenlund og Allerød.
Sejre i Brøndby-KCK og Gladsaxe 2003.
Vinder af Post Cup'ens 1. afdeling i Odder og 3. etape i Værløse/Farum, indehaver af den gule førertrøje i Post Cup'en 2004.
Flot hattrick i pinsen i Jylland: 29.5. Silkeborg, 30.5. Viborg, 31.5. Hammel.
Etapevinder i Grand Prix Ringerike, Hønefoss, Norge, 11. juni.
Vinder af Fyen Rundt 2004. Dermed skrev han historie som den første, der vandt Fyen Rundt tre år i træk, 1. august 2004.
Vinder af Gladsaxes landevejsløb, 140 km, 8.5.2005
Vinder af etapeløbet Dan Bolig Cup 2005.
DM-sølvvinder, landevej 2006.

52. Thomas Oredsson 2.2.1980
Tidligere Hillerød og Ordrup, Odder Cykelklub, Volksbank.
Har kørt på amatørholdene Bibanese v. Verona, Gragniano v. Lucca (Italien) og Cahors og ACBB, Boulogne, Paris, (Frankrig).
DM-bronzevinder, junior, 1998, Lemvig.
Nr. 3 i Post Cup'en i Nibe 2001.
VM-deltager, U-23, udgik, 2001.
VM-deltager, U-23, nr. 37, 2002.
Nr. 2 på 2. etape af Grand Prix Tell, Schweiz 2002.
Vinder af Sorgenfriløbet, Lyngby, 15. juni 2003.
Nr. 2 i Rund um den Elm

53. Michael Mørkøv 30.4.1985
Fra Kokkedal
1996-2001: Lyngby, 2002-03: ABC, 2004: Team Bornholm, siden 2005: Team GLS.
Dansk mester i holdløb 2005.
OL-håb i parløb med Alex Rasmussen
Dansk mester i pointsløb i 2004 og 2006
EM-bronze i pointsløb i 2005

54. Jan Almblad 4.9.1985
Bor i Ganløse
1998-2002: Værløse-Farum, 2003-2004: Hillerød Cykelklub, 2005: Næstved, 2006: UC Trevigiani Dynamon, Italien.
Dansk mester, U23, 2005, som Næstvedrytter.
Nr. 6 på enkeltstarten, DM, U-23, 2005

55. Kristoffer G. Nielsen 20.5.1985
Fra Brøndby
1996-2001: ABC, 2002: Team PH/GLS
Nr. 6 i Normandiet Rundt
Nr. 2 i Paris-Roubaix
Dansk mester i holdløb i 2005
Dansk mester i holdløb for juniorer i 2003 med Team GLS.
Kørte for ABC i 1996-2001, skiftede til Team PH fra 2002.
Vinder af Hillerød og Nordsjælland CK's landevejsløb, 10. april 2005.
Første sejr som A-rytter i Ringsted, 17. april 2004.
Vinder af 5. etape i Grudziadz, 2004.
Dansk mester i holdløb 2003, junior.
Nr. 2 ved DM-junior i 2003 efter Anders Lund.

56. Morten Reckweg 3.10.1981
Bor i Jyllinge
Tidligere Roskilde, Ballerup, Hedehusene og Vejle.
Tredobbelt dansk juniormester 2006, da han kørte for Vejle.
VM-deltager 2006
Et af Danmarks største talenter

57. Janif Hecht 18.6.1983
Fra Hillerød
Tidligere Hillerød, Næstved, Team Haraldshus og Team Vision Bikes.
Vinder af Ringsteds åbningsløb 2006
Vinder i Viborg 2006
Dansk mester i pointsløb, juniorer, 2001
VM-deltager, bane, 2000 og 2001

58. Thomas Kristiansen 8.11.1987
Fra Glostrup - tømrer
Tidligere Brøndby, FIX Rødovre, DCR Ballerup og Ordrup.
Nr. 3 i Fyen Rundt 2006
Vinder af todagesløb i Herning-Holstebro 2006
DM-bronzevinder, junior, linieløb, 2005.
DM-sølv holdløb med Ordrup 2005
DM-sølv linieløb 2005
Nr. 5 ved DM i enkeltstart 2005
Dansk mester i pointsløb, junior, bane 2005

59. Jonas Aaen 20.4.1986
Fra Veksø v. Ballerup
En af Danmarks hurtigste i en spurt
Favorit til DM for U23 i Odder i 2007
Nr. 1 i Lindemann løbet
Nr. 2 i Gran Premio el Recioto
Nr. 2 på etape i Olympia Tour

Thomas Riber-Sellebjerg
Født: 29.3.1987
Fra Dragør
Tidligere ACR
Team Danmark-student 2007
Vinder af Van Axel i 2005
Nr. 2 sammenlagt i Tour de Lorraine, World Cup
Nr. 2 i SM i linieløb 2004
Dansk mester i holdløb 2004

Nikola Aistrup
Født: 22.8.1987
Fra Ballerup
1997-2004: DCR-Ballerupm 2005: Ordrup, 2006: Team Python Pro og Team Konica Minolta.
Sjællandsk mester 2006 i Slagelse
2005: Nr. 2 ved det danske mesterskab i holdløb
2005: Nr. 2 ved DM i pointsløb
2005: Nr. 2 ved DM i sprint

Sportsdirektør Tom Breschel


TEAM MAXBO BIANCHI, Norge (Continental Team)

61. Edvald Boasson Hagen, 17.5.1987
Fra Rudsbygd
Vinder af Istrian Spring Trophy 2007
Tre etapesejre i Tour de l' Avenir 2006
To etapesejre i Thüringen Rundfahrt 2006
Etapesejr i Ringerike 2006
Vinder af Scandinavian Open 2006
Nr. 2 i GP Århus 2006 efter Erwin Thijs.
Nr. 9 i GP Herning 2006
VM for U23: Nr. 5 på enkeltstart, nr. 9 i linieløbet
2005:
Nr. 7 ved VM, enkeltstart, nr. 12 samlet start, junior
Nr. 2 i det norske mesterskab, enkeltstart
Nr. 5 i Fredsløbet sammenlagt
Etapevinder Fredsløbet
Etapevinder Niedersachsen Rundfahrt
Etapevinder i Tour de l'Avenir
2004: Nr. 14 ved junior-VM enkeltstart, nr. 23 samlet start


62. Svein Erik Vold 31.10.1985
Fra Stjørdal
Junior:
Norsk mester, 1000 meter, to gange
Norsk mester, 3000 meter, to gange
Norsk mester, kriterium, to gange.
Vinder af norsk cup, to gange
nr. 2 norsk mesterskab, to gange
nr. 3 norsk mesterskab, RR
Senior:
Norsk mester 1000 meter
Norsk mester 4000 meter
Vinder af NC Horten, NC Grenland, Eidsvoll

63. Gabriel Rasch 8.4.1976
Fra Hole
uddannet murer
norsk mester 2003
2005: Vinder af NC Horten
2005: Etapevinder i NC Eidsvoll
2005: Nr. 2 i Tour of Slovakia
2005: Nr. 18 i GP Herning

64. Lars Petter Nordhaug 4.5.1984
Tidligere Tønsberg
Fra Nøtterøy - Tønsberg
Norsk mester TT, junior
Nordisk mester, MTB
Nr. 2 ved EM, MTB
Norsk mester, cykelcross
Norsk mester Y23 - 2005
Norsk mester MTB marathon

65. Sten Stenersen 15.8.1988

66. Joachim Bohler 19.7.1980

67. Frederik Wilmann, 17.7.1985

68. Stian Sommerseth, 24.5.1985
Fra Lillehammer
Nr. 1 i norsk cup, junior
Nr. 2 norsk mesterskab, RR
Nr. 2 norsk mesterskab, CT
nr. 3 norsk mesterskab, TT
nr. 5 norsk mesterskab, RR

69. Alexander Kristoff, 5.7.1987, norsk juniormester, kørte for G&M Horsens i 2006.

Sportsdirektør Gino van Oudenhove


TEAM SPARKASSE, Tyskland (Continental Team)
fra Dortmund
Hodlet startede i 2004, prof-hold fra 2005

71. Dirk Müller 4.8.1973
Tysk mester 2006 foran alle de store navne i Klingenthal, største sensation i tysk profcykling, foran Matthias Kessler og Jens Voigt.
Vinder af Sachsen Tour.
1998 - professionel hos Telekom, 15 sejre.
Tidligere Telekom-rytter
1997: Team Bayer-Worringen
1998: Team Telekom
1999: Mapei-Quick Step
2000: Post Swiss Team
2002: Team Cologna
2004-05: Team VC Frankfurt
2006: Team Target Exist Spiuk
Siden juli 2006: Team Sparkasse
Tre sejre i 2007:
Köln-Schuld-Frechen, påskeløb
2002: Nr. 2 i Köln-Schuld-Frechen
1998: Prolog og etapesejr i Bayern Rundt
1997: Vinder af Rund um die Hainleite

72. Tilo Schüler 12.4.1980
Fra Leipzig
Kørte for Team Milram i 2006
2005 hos Team Comnet-Senges, 2004 Team BH, 2003 Team Rose Versand-Merlin Logistik.
Nr. 2 i Nürnberg 2006
2005: To etapesejre i Hokkaido, tre etapesejre i Serbien Rundt
2002: Etapevinder i Thürign Rundfahrt, nr. 4 sammenlagt
2001: Etapevinder i Fredsløbet
1998: Tysk juniormester i cross
1998: Tysk juniormester på landevej

73. Richard Faltus, Tjekkiet, 13.1.1977
Fra Budweis, Tjekkiet - en ægte Budweiser
Tjekkisk mester 2000
Nr. 10 i Japan Rundt 2000
Etapevinder i Ringerike 2003
Nr. 2 på etape i Bohemia Rundfahrt i 2003.
To etapesejre i Bohemia Rundfahrt 2004
Fire sejre i 2006, bl.a. etapesejr i Tour de Beauce.
Nr. 4 i Fleche du Sud 2006.

74. Sebastian Frey, 2.10.1984
Fra Viernheim.
2006: Sølvvinder ved det tyske mesterskab for U-23.
2006: Tysk mester i pointsløb
2005: Etapesejr i Stuttgart-Strassbourg
2005: Nr. 5 i EM i parløb
2002: Nr. 2 ved VM i scratchrace for juniorer
2002: Nr. 3 i parløb ved VM, juniorer
2002: Tysk juniormester i parløb.

75. Philipp Mamos, 6.12.1982
Fra Braunschweig
Professionel siden 2003
2003-05: Team Lamonta
2006: Heinz von Heiden Hannover
2007: Team Sparkasse
2006: Nr. 4 i DM Berg
2006: Nr. 14 i det tyske mesterskab på landevej
2006: Landesmeister Niedersachsen, enkeltstart
2005: Nr. 3 ved det tyske bjergmesterskab
2004: Deutscher Bergmeister

76. Andreas Schillinger, 13.7.1983
Fra Haselmühl
Professionel siden 2006
2006: Team Milram
2002-05: Team Köstritzer
2003 VM-deltager, enkeltstart, U23, nr. 18
2003 Bronzevinder ved det tyske mesterskab, enkeltstart, U23
Nr. 7 ved det tyske mesterskab 2006
Otte sæsonsejre i 2006
Vinder af Tour de Jura i Schweiz 2006
Indehaver af førertrøjen på Mallorca 2007
Vinder af Mallorca Rundt 2007

77. Jonas Owczarek, 23.5.1978
Fra Essen
Nr. 5 i Fleche du Sud 2006
Nr. 5 i Münsterlang Giro.
Etapesejr i Giro del Capo i Sydafrika i 2003
Nr. 3 i Groningen-Münster i 2003
Tysk mester U23 i 2000

78. Lars Wackernagel 8.9.1975
Fra Jonaswalde, født i Gera
Kørte for Team Wiesenhof i 2006
Professionel siden 1997
Hold: Köstritzer, Bayer Worringen, Hohenfelder Concorde, Quattro Locistics, Team Wiesenhof.
2005: Vinder af Cottbus-Görlitz-Cottbus.
2004: Vinder af 1. etape af Fredsløbet og indehaver af den gule førertrøje
2003: GW Berg Sachsen-Tour
2002: Vinder af Hannover Lindnetr Bergpreis

79. Stephan Parinussa 21.7.1974
Fra Rheinbach
Nr. 4 i Canada
Nr. 7 på Mallorca
Indehaver af førertrøjen i Tour de Beauce
Tidligere Gerolsteiner
Nr. 12 ved det tyske mesterskab på landevej i 2005
Ni sejre i 2005

Sportsdirektør Erik Wiespfennig


GLUD & MARSTRAND - HORSENS (Continental Team)

81. Kim Marius Nielsen 16.1.1986
DM-bronze, junior, Hadsten, 2004

82. Morten Christiansen 21.1.1979
Resultater:
1997 nr. 3 VM på bane i Sydafrika
1998 nr. 1 i Belgien nr. 3 U-23 DM JFM i gadeløb
1999 nr. 20 sammenlagt i Tour d`Egypt
Sølv U-23 DM
Bronze DM i parløb
Sølv DM i holdforfølgelseløb
2000
nr. 12 GP Umag 1
nr. 16 Ster van Zwolle
nr. 4 Hobro
nr. 3 Ballerup Post Cup
nr. 2 Nyborg DM i holdforfølgelsesløb
Sølv DM i parløb

83. Jacob Nielsen 12.1.1978
Bronzevinder, DM, junior, 30 km enkeltstart, Vissenbjerg/Næsby, 1994.
VM-deltager, junior, 1995, San Marino, udgik.
Sølvvinder ved DM, junior, linieløb, Silkeborg, 1996.
Sølvvinder ved DM, junior, enkeltstart, Silkeborg, 1996.
Sølvvinder ved junior-VM i Slovenien i 1996.
Vinder af landevejsløb i Diegen i Belgien i 1998.
Nr. 4 ved DM for U-23 i Vejle maj 1999.
Nr. 21 ved DM i Ringsted, senior, 1999.
VM-deltager, U23, 1999, udgik.
Vinder af landevejsløbet i Thy, 9. april 2000.
VM-rytter for U-23, 2000.
Deltog i Danmark Rundt 2000, men udgik efter alvorligt styrt i Viborg.
Nr. 3 i DM-enkeltstart for U-23 2000 i Aalborg.
Nr. 3 i Post Cup'en i Odder 2000.
Vinder af Zignal Iduna i Dortmund 2001.
Nr. 3 i Fyn Rundt 2001.
Nr. 3 sammenlagt i Post Cup'en 2001.
Vinder af landevejsløb i Skive 2002.
Nr. 2 i Trofeo Porec 5, Kroatien, 21. februar 2002.
Nr. 5 i Ronde van Drenthe, Holland, 13. april 2002.
Nr. 3 sammenlagt i Post Cup'en i 2003.
Vinder af DM-revanchen i Bogense, 23. august 2003.
Vinder af Dortmund-Brackel, 6. september 2003.
Vinder af landevejsløb i USA 2004.
To andenpladser i landevejsløb i USA 2004.
Nr. 6 i Köln-Schuld-Frechen, Tyskland, 21. marts 2004.
Nr. 4 i løbsserie i USA 2005
Årets fighter i Danmark Rundt 2006


84. Michael Berling 24.4.1982
DM-sølvvinder, U23, 2002.
Nr. 2 ved EM i parløb, U23, 2004.
Dansk mester i parløb to gange med Alex Rasmussen 2004 og 2005
Jysk-fynsk mester i gadeløb i 2006 i Bogense.
Sejr i Steinhagen i 2006.
Nr. 3 i Thailand Rundt sammenlagt, 2006.

85. Michael Skelde 13.8.1973
Professionel hos PSV Köln 1997, EC Bayer 1999, Cycling Horsens 2000, Team fakta 2000-2003, Alessio/Bianchi 2004, Glud & Marstrand Horsens 2005.
NM-deltager, 1996, Ørebro, nr. 20.
Nr. 25 i DM i Silkeborg, 1996.
Nr. 25 i Post Danmark Rundt, 1996.
Gennembrud i Hessen Rundt 1996.
Første prof-sejr i Grosser Preis der Stadt Alsdorf den 20. juni 1997, sejre i Nacht von Quadrath 12. september og Silberschild der Stadt Frechen 20. september 1997.
Nr. 6 i DM i Køge i 1997.
1998: Vinder af løb i Cloppenburg.
Nr. 2 i Ritter Preis von Dortmund, 11. juli 1999.
Nr. 2 på etape i Danmark Rundt i Haderslev efter Christian Henn 1999.
Etapevinder i Rhodos Rundt 1999, nr. 2 sammenlagt.
Nr. 4 i Rund um Düren i 1999.
Vinder af 3. afdeling af Post Cup'en i Odder, 18. juni 2000.
Vinder af Post Cup'en 2000
Nr. 17 i DM i Vejle 2000.
Vinder af Bochums Abendkriterium 4. juni 2000.
Vinder af landevejsløb i Rødekro, 30. april 2000.
Vinder af landevejsløb i Hobro, 20. april 2000.
Nr. 2 i første afdeling af Post Cup'en i Roskilde, 24. april 2000.
Nr. 2 i Grenå, Randers og Grand Prix Umag, Kroatien, 2000.
Nr. 2 i Fyn Rundt 2000.
Dansk mester holdløb 2001.
Tre dage i bjergtrøjen i Bayern Rundt 2001.
VM-deltager, 2001, Portugal, nr. 91.
VM-deltager, 2002, Zolder-banen, nr. 60.
DM-sølvmedalje i holdløb med Team fakta, 2002.
Nr. 2 på etape i Bayern Rundt 2002 efter Erik Zabel.
Nr. 6 i DM i Lemvig 2002.
Nr. 2 i Etoile de Besseges, 9. februar 2003.
Nr. 2 i Post Cup'ens 3. afdeling, Horsens, 22. juni 2003.
Nr. 3 i Fyn Rundt, 210 km, 10. august 2003.
Nr. 12 i DM i Nibe, 2003.
Nr. 24 i World Cup'en i Hamburg, 253 km, 3. august 2003.
Indehaver af førertrøjen i to dage i Post Danmark Rundt 2003 efter 3. og 4. etape.
VM-deltager, 2003, Hamilton, Canada, nr. 78.
Sejr i Kolding i 2005.
Nr. 2 i Wetteren 2006.
Sejr i Horsens i 2006.
Nr. 2 i Hernings gadeløb i 2006 efter Michael Rasmussen.
Sejr i Sorø i 2006.
Nr. 3 i England i 2007.

86. Kasper Schjønnemann Larsen 13.4.1987
Nr. 4 i England i 2007
Nr. 3 i Århus i 2006
Nr. 1 i Værløse/Farum i 2005
Nr. 1 i Hvidovre i 2004

87. Rune Udby 21.6.1982
Vandt Grand Prix de Zolder, Heusden-Zolder, i 2005
Nr. 2 i Bogense i 2005.
Nr. 2 i Herning i 2006.
Sejr i Belgien i 2007.

88. Lasse Bøchmann 13.6.1983
DM-sølvvinder, U23, enkeltstart, 2004
VM-deltager, enkeltstart, nr. 8.

89. Nicolaj F. Olesen, 1.11.1988
DM-sølvvinder, junior, 2006.

Sportsdirektør Lars Udby

AC SPARTA PRAHA, Tjekkiet (Continental Team)

91. Ondrej Lukes - 26.12.1973
1998: Kovo, 1998-2000: Dukla Prag, 2002-04: Kovo Prha

92. Martin Pecenka - 22.10.1980

93. Zdenek Krizek 15.2.1987

94. Ondrej Pavel 23.9.1980

95. Josef Soukup 24.9.1981

96. Petr Pucelik 24.7.1972

97. Jiri Nesveda 14.5.1985

98. Rostilav Krotky 19.10.1976

99. Lubos Pelanek 21.7.1981

Sportsdirektør Zdenek Rubas


TEAM 3C-GRUPPE LAMONTA, Tyskland (Continental Team)
Nienburg

101. Tobias Erler 17.5.1979
Fra Tittmoning
Tidligere Giant Asia Racing Team
2006: Sølvvinder ved studenter-VM i tidskørsel
2006: Vinder af Fürth-Cadolzburg
2006: Vinder af Tour of Korea

102. Matthias Friedemann 17.8.1984.
Fra Rochlitz
2006: Sejr i Leipzig, Rund um das Zentralstadion.
2005: Landevejsmester i Hessen, U23
2005: Sejre i Arnstadt, Zedtlitz, Lützschena-Stahmein.

103. Elnathan Heizmann 17.2.1982
Fra Waldmössingen, født i Israel.
2005-06: Comnet-Senges
2006: Vinder af Rund um Düren

104. Paul Voss 26.3.1986
Fra Potsdam
Tidligere Heinz vol Heiden
2006: Nr. 2 i Berlin-Bad Freienwalde-Berlin
2005: Sølvvinder ved det tyske mesterskab i cross
2005: Vinder af den tyske cup i cross, senior
2004: Tysk juniormester i cross
2003: Vinder af den tyske cup i cross, junior

105. Holger Sievers 22.11.1968
Fra Nienburg
Professionel siden 1996
1998: Team Worringen
1999: Team Hohenfelder Concorde
2000-2002: Team Nürnberger
Siden 2003 hos Lamonta
2005: Nr. 8 i Rund um Henninger Turm
2004: Vinder af GP Aibach, GP Bad Sascha, Nienburger City Night
2003: Nr. 2 ved det tyske mesterskab, Berg
2001: Nr. 13 ved det tyske mesterskab på landevej
1999: Rund um die Hainlaite
1998: Vinder af Rhodos Rundt
Tysk mester i holdløb i 1990, 1992, 1993 og 1997

106. René Obst 21.6.1970
Fra Niesky
2003-2005: Team Wiesenhof
2006: Team Milram
2006: Vinder af GP Zottegem
2006: Vinder af Harz Rundfahrt
2006: Nr. 19 ved det tyske mesterskab

107. Dominik Klemme, 31.10.1986
Fra Bielefeld
Tidl. Team Wiesenhof og Heinz von Heiden
2006: Vinder af Bielefeld-Brackwede
2004: Vinder af bundesligaløb i Colbitz, junior
2004: Nordtysk mester for juniorer

108. Søren Hoffmann, 29.4.1985
Fra Viernheim
Professionel siden 2006
2006: Etapevinder i Thüringen Rundfahrt
2006: Vinder i Überhernn og Randegg
2005: Vinder af Baden-Württenbergs bjergmesterskab, U23

109. Erik Hoffmann, Nam, 22.8.1981
Fra Stuttgart
Professionel siden 2006 - hos Team Lamonta
2005: Vinder i Wittnau, Bolanden, Gomaringen, Villingen-Schwenningen og Holzhausen
Nr. 3 sammenlagt i Stuttgart-Strassbourg, nr. 2 på etape, 2005
2006: Tre dage i bjergtrøjen i Sachsen Tour
Nr. 8 i Rund um die Hainleite, 2006.

Sportsdirektør: Peter Rohnacker


TEAM DESIGNA KØKKEN, Silkeborg (Continental Team)

111. Kasper Jebjerg 21.3.1985
Fra Thurø
Dansk mester, U23, 2006.
Dansk mester i holdløb i 2005 med Team GLS.
Dansk mester i holdløb for juniorer i 2003 med Team GLS.
VM-deltager 2003, junior, Hamilton, Canada, nr. 103.
Etapesejr i World Cup'en 2003.
Dansk mester i holdløb i 2003.

112. Thomas Guldhammer 31.7.1987
Kørte for Horsens i 2006 og Vejle i 2005
Dansk juniormester i holdløb i Odense 2005.

113. Jakob Fuglsang 22.3.1985
Nomineret til årets danske cykelrytter 2003
Mountainbike-ekspert
Dansk mester i mountain bike 2006 i Vissenbjerg
Deltog i Danmark rundt 2006 og klarede sig fint.

114. René Jørgensen 26.7.1975
Professionel siden 1998.
Nr. 11 ved Junior-VM i Athen, 1992.
Nr. 36 ved Junior-VM i Perth, Australien, (udbrud), 1993.
Debut i A-klassen, 1994.
Nr. 5 i DM i 1994, amatører.
DM-sølvvinder, holdløb, 1995.
Nr. 37 i Post Danmark Rundt 1996.
Nr. 4 i Fyn Rundt 1998.
Nr. 9 i Post Danmark Rundt 1999.
Vinder af bjergkonkurrencen i Tour Down Under 2000.
Vinder af Post Cup-løb i Ballerup 2000.
Nr. 5 på etape i Tyskland Rundt 2000.
Vinder af 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj 2001.
Nr. 2 i DM-revanchen i Herning 2001.
Nr. 10 sammenlagt i Tour de Langkawi 2001.
Flot indsats og nr. 45 i HEW Classic, Hamburg, World Cup, 2001.
Nr. 4 sammenlagt i Tour de Langkawi 2002.
Nr. 4 i GP de Wallonie 2002.
Nr. 6 i CSC Classic i Århus 2002.
Nr. 87 i Amstel Gold Race, Holland, 2002.
Nr. 7 i Paris-Camembert, 200 km, 22. april 2003.
Nr. 92 sammenlagt i Giro d'Italia, 2003.
Nr. 2 i Sparkassen Giro Bochum, 10. august 2003 efter Rolf Aldag.

115. Michael Reihs 25.4.1979
Professionel hos Phonak i 2001 og 2002, Team fakta 2003, Silkeborg 2004.
Nr. 4 i DM-junior 1997, Køge.
Nr. 75 i VM i San Sebastian, junior, 1997.
Nr. 59 i VM i Verona, U-23, 1999.
Nr. 61 i VM i Plouay, U-23, i 2000.
Vinder af Grand Prix de Lancy i Schweiz over 187 km den 21. april 2001.

116. Frederik Johansson 18.3.1978
2007:Team Designa Køkken
2006: CCI Differdange
2005: Konica Minolta Continental team
2004: CCI Differdange
2003: Team Mälerenergi GS3
2002: Team Mälerenergi GS3

117. Martin Mortensen 5.11.1984
Dansk mester, holdløb med Herning 2006.
DM-sølvvinder, U23, enkeltstart, 2006.
DM-sølvvinder, U23, 2005.
Dansk mester, U23, enkeltstart 2005.
DM-bronze, U23, 2004
Dansk juniormester, enkeltstart, 2002
Dansk juniormester, holdløb, 2002

Tidligere Holstebro.
Dansk juniormester 2002, enkeltstart.
Dansk juniormester 2002, holdløb.
VM-deltager 2002, Zolder-banen, Belgien, nr. 18, enkeltstart.
Bedste amatør ved senior-DM på enkeltstart 2004.
Dagens fighter, Viborg-Århus, Danmark Rundt 2005, udbrud over 140 km.
Kører hos Differdange i Luxembourg.


118. Jens-Erik Madsen 30.3.1981
Dansk mester i holdløb i 2004 med Horsens.
Nr. 6 til DM, junior, 1998, Lemvig.
Dansk juniormester, landevej, 1999.
Dansk mester i 1000 meter på tid, U23, 1999.
Dansk mester i holdforfølgelsesløb 2000.
Nordisk mester for U-23-ryttere i Vejen 2001.
Nr. 4 i VM i pointsløb.
Etapevinder, sidste etape af Tour de Berlin, 9. juni 2003.
Nr. 4 i DM for U-23 i Fredericia, 15. juni 2003.
Fast mand på landsholdet i 4000 meter holdforfølgelsesløb 2004.
Vinder af Greve-ABC's 3-dages-løb, 11.-13. juni.
Vinder af 2. etape i Greve-ABC's etapeløb, 12. juni.
Dansk mester i holdkørsel, Hadsten, 23. juni 2004.
Bronzemedalje ved EM i parløb i Fiorenzuola, Italien, juli 2004.


119. Michael Tronborg Kristensen, 13.7.1983
Vinder af enkeltstart, 30 km, Nakskov, foran Lasse Bøchmann, Horsens, 16. april 2005.
Vinder af landevejsløb i Tunesien marts 2005.
Vinder af landevejsløb i Bolivia i 2003


Sportsdirektør Christian Andersen


BABES ONLY VILLAPARK LINGEMEER FLANDERS, Belgien (Continental Team)

Waregem

121. Michaël Blanchy 24.9.1981

122. Alex Coutts, England, 25.9.1983

123. Wouter Declerq, 10.2.1975

124. Ken Devaere 31.1.1983

125. Ronny Poelvoorde 13.1.1969

126. Aron Huysmans 11.7.1980

127. Ramuntxo Garmendia, Frankrig, 27.10.1980

128. Steven Thys, 19.7.1978

Sportsdirektør: André Tummeleer.


TEAM SPAREBANKEN VEST, Norge (Continental Team)


131. Anders Lund, Norge, 28.2.1988

132. Sondre Sortveit 15.8.1988

133. Tamas Lengyel, Ungarn, 12.11.1980
Nr. 2 i Belgien 2007

134. Morten Hegreberg 11.6.1977
Tidligere Jartazi Granville Team
Nr. 3 ved det norske mesterskab

135. Martin Prazdnovsky, Slovakiet, 22.10.1975
Tidligere CK ZP Sport A.S. Rodbrezova

136. Stian Remme, Norge, 4.6.1982
Tidligere Fana IL
Nr. 4 i Belgien i 2007
Nr. 4 ved det norske mesterskab i 2005

137. Christer Rake, 19.3.1987
Kørte for G&M Horsens i 2006

138. Håvard Nybö, 11.4.1983
norsk U23-mester
Kørte for G&M Horsens i 2005 og 2006
Nr. 5 i Belgien i 2007

139. Roy Hegreberg, 25.3.1981
Kørte for G&M Horsens i 2005 og 2006
Vinder af Grote Preis Gebr Clycque i Wewelgem, 130 km
Roy Hegreberg vant foran Tamas Lengyel. Deretter fulgte Stian Remme på 4.plass, Håvard Nybø på 5 plass, Morten Hegreberg på 7 plass og Sondre Sørtveit på 9 plass !

Sportsdirektør: Björnar Vestöl


CONTINENTAL CYCLING TEAM DIFFERDANGE, Luxembourg (Continental Team)


141. Frank Dressler, Tyskland, 30.9.1976
Nr. 3 på 1. etape af Tour de Gabon, 17. januar 2007
Nr. 4 sammenlagt i Tour de Gabon, januar 2007

142. Stefan Heiny, Tyskland, 9.7.1982
Fra Reute
Vinder af 2. og 5. etape af Tour de Gabon, januar 2007
Nr. 6 sammenlagt i Tour de Gabon 2007
Nr. 10 i GP Lillers, 11. marts 2007
Nr. 5 ved det tyske mesterskab på landevej i 2005
Etapevinder i Grand Prix Ringerike i Norge 2005
Nr. 3 på etape i Tour de Normandie i 2005

143. Morten Knudsen, Danmark, 21.9.1981
Tidligere Herning-rytter
Post Cup-afdelings-vinder i Nordsjælland.
Kørte som stagiare-rytter hos Team CSC.
Vinder af Saarlouis, 9. april.
Nr. 3 på 4. etape af Tour de Taiwan, 21. marts.

144. Hakan Nilsson, Sverige, 29.8.1980
Vinder af Rhones Alpes Isere Tour, 1. etape, 2007
Nr. 3 sammenlagt i Rhones Alpes Isere Tour 2007

145. Søren Nissen, født 5.11.1984
Nr. 29 i Rhones Alpes Isere Tour, april 2007

146. Christian Knørr, Danmark, 5.8.1985
Vinder af 3. etape i Tour de Taiwan, 20. marts 2007.
Nr. 57 sammenlagt i Taiwan 2007.
Dansk mester i holdløb med Herning 2006.

147. Hannes Blank, Tyskland, 30.4.1983
Nr. 1 i Dippach, 1. april 2007
Nr. 4 i GP Lillers, 11. marts 2007

148. Christian Poos, Luxembourg, 5.11.1977
Nr. 1 i Dommeldange, 15. april 2007
Nr. 5 sammenlagt i Tour de Taiwan, 25. marts 2007

Sportsdirektør Steve Hoffmann


TEAM VISION BIKES - LØGSTØR PARKHOTEL (Continental Team)
Rødovre

151. Thomas Bendixen, 6.3.1973
Nr. 1 i Holbæk september 2006
Flere gode placeringer i USA

152. Mads Bugge Andersen, 16.8.1971
Vinder af eliteparløb i Ballerup Super Arena 4.1.2007
Nr. 6 i Ringsted 2007
Vinder i Hvidovre 2006
Vinder af Brugger Abendrennen, Schweiz, 2006

153. Thomas Japp Hansen 3.3.1981

154. Michael Johansen 26.1.1974
Tidligere Gladsaxe
Nr. 2 i Ringsted, 15.4.2007

155. Jacob Kollerup 22.3.1981
Vinder i Hillerød, enkeltstart, 14.4.2007
Nr. 2 i Grand Prix Veevate, Belgien, 21.4.2007
Vinder af Post Cup'en, 5. afdeling, Viborg 10. september 2006
Vinder i Grenaa 2. juli 2006
Vinder af Dan Bolig Cup'en sammenlagt 2006.
Nr. 3 i SM i linieløb 2006.
Sjællandsk mester, enkeltstart, 2006.
Vinder af både grus- og byspurter i Herning for et par år siden.

156. Benjamin Justesen 1.11.1979
Nr. 1 i Slagelse 1. april 2007

157. Kristian Sobota 1.6.1988
2006 - junior:
Nr. 4 ved DM i Esbjerg
Nr. 1 i Sønderborg, september
Nr. 1 i Roskilde, september
Nr. 1 i Hvidovre, august

158. Simon Lerbech Jensen 9.10.1984
Nr. 16 i Post Cup'en 2007
Nr. 18 i Fyen Rundt 2006
Nr. 15 i Post Cup'en 2006

159. Patrick Wonsyld 10.1.1983
Nr. 3 i Ystad 2006
Nr. 4 i Esløv 2006
Nr. 5 i den skånske uge, sammenlagt, 2006.

Sportsdirektør Jimmi Madsen
Født 4. 1. 1969
Uddannet snedker
Klubber: DBC, KCR, Lyngby, endnu engang KCR, Værløse/Farum og Team Bornholm
Professionel hos Trumf Stillads 1993, 1994 og 1995, Team Acceptcard 1998 og 1999 og Team CSC 2002 og 2003 og 2004, Team Bornholm 2005.
Professionel siden 1993
Danske mesterskaber:
DM i parløb i 2001 med Mads Christensen
DM i parløb i 2000 med Jakob Piil
DM i parløb i 1999 med Michael Sandstød
DM i parløb i 1996 med Jens Veggerby
DM i 4000 meter individuelt forfølgelsesløb 2000 og 1994
DM i pointsløb i 2001, 1998 og 1995
DM i 4000 meter holdforfølgelsesløs i 1989, 1991, 1992, 1993, 1996 og 1998
DM i holdløb, landevej, med Værløse/Farum i 1995 og 1996
DM i holdløb, landevej, med Team CSC 2002
Danske juniormestermesterskaber:
DM-guld i 3 km individuelt forfølgelsesløb i 1987 og 1986
DM-guld i 4 km holdforfølgelsesløb i 1987 og 1986
OL-deltagelse:
1988: Nr. 8 i 4000 meter holdløb i Seoul
1992: Bronzevinder i 4000 meter holdløb i Barcelona
1996: Nr. 13 i holdløb i Barcelona
2000: Nr. 12 i parløb med Jakob Piil i Sydney.
6-dages-sejre:
1995: I Forum med Danny Clark
1996: I Herning med Jens Veggerby
1996: I Stuttgart med Jens Veggerby
1997: I Herning med Jens Veggerby
1997: I Forum med Jens Veggerby
1998: I Bremen med Jens Veggerby
1999: I Forum med Tayeb Braikia
1999: I Gent med Scott McGrory
2005: I Ballerup med Jakob Piil
EM-titler:
1996: Europamester i parløb med Jens Veggerby i Stuttgart
1997: Europamester i parløb med Jens Veggerby i Dortmund
2000: Europamester i dernypace sammen med Bruno Walrawe i Amsterdam.
VM-deltagelse:
Sølv i VM i parløb med Jakob Piil i 1999.
Bronze i VM i 4000 meter holdforfølgelsesløs i Hamar i Norge i 1993.
Nr. 5 i VM i holdforfølgelsesløb i 1994.
Udgik på 13. omgang i VM på landevej i Capo d'Orlando i 1994.
Resultater på landevej:
Vinder af Barbados Games 1991.
Etapevinder i Bayern Rundt 1994, nr. 2 sammenlagt.
Etapevinder i Bayern Rundt 1995, nr. 5 sammenlagt.
Nr. 9 sammenlagt i Post Danmark Rundt i 1995.
Nr. 42 sammenlagt i Post Danmark Rundt i 1996.
Nr. 10 i Grand Prix Århus i 1998.
Nr. 4 i NM på landevej i Finland i 1999.
Nr. 2 i Grand Prix Midtbank 2000.
Vinder af 1. etape og indehaver af førertrøjen i Tour de Berlin 2001.
Vinder af Greve/Ringsteds etapeløb 2002.
Nr. 108 i Giro d'Italia i 2002.
Nr. 45 i Fredsløbet i 2003.
Dansk mester i holdløb 2002 sammen med Jakob Piil og Bjarke Nielsen, Team CSC.
Dansk mester i holdløb 1996 sammen med Jens Knudsen og Jakob Gram, Værløse/Farum.
Dansk mester i holdløb 1995 sammen med Jens Knudsen og Torben Steen Jakobsen, Værløse/Farum.
DM på landevej:
2004: Nr. 18 - 2003: Nr. 13 - 2002: Nr. 6 - 1998: Nr. 15 - 1996: Nr. 14
DM i enkeltstart:
2000: Nr. 7 - 1999: Nr. 10 - 1998: Nr. 6 - 1997: Nr. 6 -
1996: Nr. 8 - 1995: Nr. 3 - 1993: Nr. 4.



TEAM ODENSE ENERGI (Continental Team)


161. Alex Rasmussen, 9.6.1984
Post Cup-vinder 2007
OL-kandidat i parløb med Michael Mørkøv
Vinder af Fyn Rundt 2006
Vinder af Tour de Berlin, 2006
Nr. 3 i GP Herning 2006
Bronzevinder ved DM for U-23, linieløb, 2006.
Dansk mester, enkeltstart, U23, 2006.
europamester i scratchrace
verdensmester i scratchrace, 2005 Los Angeles
Vinder af landevejsløb, 144,6 km, Esbjerg, 17. april 2005, første sejr i A-klassen.
Dansk mester i parløb mange gange.

162. Casper Jørgensen 20.8.1985
Dansk mester i scratchrace 2006
Landsholdsrytter, holdforfølgelsesløb

163. Daniel Kreutzfeldt 19.11.1987
Tidligere Næstved
Banelandsholdsrytter.
Nr. 5 ved VM i omnium, 2006.

164. Kasper Linde Jørgensen 23.8.1984

165. Martin Lollesgaard 15.1.1987
Tidligere Odder
Banelandsholdet, junior.

166. Lars Ulrich 30.7.1984

167. Anders Fialla, 3.10.1975

168. Michael Larsen 10.3.1979
Tidligere Designa Køkken Silkeborg og Glud & Marstrand Horsens.
DM-sølvvinder i Næstved 2000
Fighter i Danmark Rundt, delt med Jimmy Hansen.

Sportsdirektør Claus Rasmussen


Det danske landshold


171. Michael Smith Larsen, Herning Elite, 3.6.1981
1994-98: Hedehusene/Fløng.
1999-2000: Roskilde CR
2001-2002: ABC
2003-2005: G&M Horsens
2006 og 2007: Herning Elite
Sjællandsk mester, 1998.
VM-deltager, junior, 1999 i Treviso/Verona.
Vinder af løb i Næstved 2000.
Dansk mester i holdforfølgelsesløb 2001.
Vinder af etape i Berlin 2001.
Dansk mester i parløb sammen med Martin Pedersen 2003.
EM-bronzevinder i parløb med Jens Erik Madsen, Horsens, juli 2004, Fiorenzuola, Italien.

172. Martin Hansen, Herning Elite, 9.6.1981
1995-2002: ABC
2003: Team ABC
2004: Team Kronborg Pro
2005: Team Hillerød
Allroundrytter, hurtig afslutter og stærk på stigninger trods sine 1,80 m. i højden.

173. Michael Færk Christensen, Herning Elite, 14.2.1986 - 1,86 meter høj.
1999-2005: Hobro CK.
Temporytter, stærk til holdløb og stærk banerytter.
Dansk mester i holdløb med Herning 2006.
Nr. 2 ved DM for U-23, individuelt, 2006.
Nr. 3 ved DM for U-23, enkeltstart, 2006.
vinder af enkeltstart i Nakskov og Tjæreborg 2007

174. Glenn Bak, Farsø, 7.6.1981
Klubber:
1997: Ølstykke, 1998: Brøndby, 1999: Næstved, 2000: Hillerød, 2001: Team Ringsted, 2002: DCR Ballerup, 2003: Team PH, 2004: Team Bianchi Nordic, 2005: Herning, 2006: Unibet, 2007: Farsø.
Dansk juniormester i holdløb i 1998 med Brøndby.
Nr. 6 i NM, junior, Lillestrøm, 1998.
Nordisk juniormester i enkeltstart 1999, Finland.
NM-sølvvinder, linieløbet, junior 1999, Finland.
VM-deltager, Verona, 1999, udgik.
A-rytter i 2000 efter sejr i Hvidovre.
Nr. 7, DM, U-23, enkeltstart, 2000.
Nr. 2 i Nordic Open 2001, linieløb.
Nr. 5 i Nordic Open 2001, enkeltstart.
Vinder af Værløse/Farums grand prix i Jægerspris i 2002.
Vinder af etape i Olympia Tour Holland 2002.
Årets fighter i Post Danmark Rundt 2002.
Vinder af etape i Olympia Tour, Holland, 2002.
Nr.- 2 i Nordic Open, linieløb, 2002.
VM-deltager i 2002, Zolder-banen, Belgien, nr. 118.
Nr. 5 i Liege-Bastogne-Liege, U-23, i 2003.
Nr. 15 i Paris-Roubaix, U-23, i 2003.
Vinder af Tour de France-revanche, Herning, 1. august 2003.
Vinder af 1. etape i Greve-ABC's etapeløb, 11. juni 2004.
Vinder af kermesseløb i Belgien, 23. juli 2004.
Nr. 2 i DM-revanchen i Herning, 30. juli 2004.

175. Thomas Vedel Kvist, Beveren, 18.8.1987
Født i Odder, bor i Hammel, startede med at cykle i 1996, har kørt for Randers, Hammel, Hobro, Vejle, Silkeborg.
Nr. 3 i Fayt-le-Franc 2007
Nr. 5 i Brussel-Zepperen 2007
Nr. 6 i Dworp i 2007
Skadet i 2006.
2005:
1. plads samlet i Giro della Lunigiana
1. plads samlet i GP Patton
1. plads på 3. etape i Giro della Lunigiana
1. plads på 2. etape i Tour de Pays de Vaud
1. plads på 1. etape i Trofeo Karlsberg
1. plads i holdløbet i Liege La Gleize
2. plads på UCI verdensranglisten for juniorer
2004: Nr. 11 ved junior-VM i Verona.
2 sejre (Rund um den Hockenberg i Wiesbaden, Tyskland og Vejle), 2 anden pladser, 1 tredjeplads. Nr 11 ved junior VM individuelt i Verona, 7. plads i Ober-Östereich Rundfahrt, 7. plads i internationale 3-Etappen Rundfahrt, Tyskland.

176. Søren Fugdahl Pedersen, Farsø, 17.10.1987
2004-2005: Thy CK
2006: Odder CK

177. Dejan Aistrup, Køge, 13.4.1985
1997-2001: DCR Ballerup
2002: Lyngby
2002-2003: DCR Ballerup
2004 og 2005: Team CK Kronborg
2006: Team Python Næstved
2007: Køge
Nr. 5 ved DM, enkeltstart, U23
Nr. 3 ved SM, enkeltstart, 2006.

178. Morten Lambert, Team Reelight, Odder, 8.11.1985
Aktiv siden 1998, tidligere Vejle-rytter

179. Jannik Van Dijk-Nieuwen, Team Reelight, Odder, 27.8.1987
Nr. 3 i Post Cup'en i Viborg
Sølvvinder ved DM for juniorer i holdløb.

Jacob Kodrup, Odder, født 1.1.1987
Resultater:
2006
Nr. 6 i GP Grandglise Belgien (hans første løb i A klassen i udlandet),
11. pl. GP Sirault Belgien,
5. pl. Holstebro (1.etape, og hans første løb i A klassen i DK),
3. pl. Skive, 8 pl. Post Cup i Kronborg, 17. pl. Post Cup i Slagelse, 11. pl. Prix G De Barfontarc A Baroville Frankrig, 15. pl. Thüringen Rundfarht (sidste etape) 18. pl. Tour Du Pays Roannais Frankrig (1. etape) 17 pl. Post Cup i Vejle, 5. pl. Hjørring, 7. pl. GP Demy Cars Luxembourg uci 1.2, 3 Landsholdsudtagelser Colliers Classic Århus, Thüringen Rundfarht Tyskland, Post Danmark Rundt
Nr. 4 ved DM i Odense for juniorer.
Kører for det franske hold UV Aube fra 1. juli.


Sportsdirektør Lars Bonde

ATLAS-ROMER'S HAUSBÄCKEREI, Tyskland (Continental Team)

181. Laurent Arn, Schweiz, 19.6.1982
Professionel i 2006 hos Rietumu Bank, Riga.

182. Alexander Gut, Tyskland, 11.7.1984
Professionel hos Team Lamonta i 2005 og 2006.
Nr. 2 på 1. etape af Grand Prix Ringerike, Norge, 8. juni 2005.
Bar førertrøjen i GP Ringerike i tre dage, 2005.
2004: Etapevinder i Tour de Moselle
2004: Baden-Württenberg-mester i 1000 meters tidskørsel

183. Danilo Wyss, Schweiz, 26.8.1985
Vinder af 3. etape af Tre dage ved Vaulause, Frankrig, 4. marts 2007

184. Marcel Wyss, Schweiz, 25.6.1986
Professionel i 2007 hos Atlas-Romer's.

185. Peter Andres, Schweiz, 16.10.1985
Professionel i 2006 hos Hadimec.

186. Benjamin Baumgartner, Schweiz, 10.1.1984
Professionel i 2005 hos Saeco Romer's Wetzikon.

187. Nico Schneider, Tyskland, 26.5.1987
Professionel i 2007 hos Atlas Romer's.

188. Martin Lang, Tyskland, 15.3.1983
Professionel siden 2007.

199, Uwe Hardter, Tyskland, 14.1.1977
Fra Münslingen
Professionel siden 2000.
2000-2004: Gerolsteiner
2005 og 2006: Team Lamonta.
2003: Nr. 62 i Giro d'Italia
2002: Nr. 7 i GP Schwarzwald
2000: Nr. 5 DM-Berg
1999: VM-deltager, U-23
1999: Nr. 15 ved EM, U23



Sportsdirektør: Frank Schumacher

.....................................................