Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Cykelsportsresultater 2000

Tirsdag d. 26. juni 2001

Cykelsportsresultater 2000
--------------------------------------

Casper Aabye, ABC
nr. 2 i Safariløbet i Knuthenborg, 175 km, 2. juli.
nr. 3 i Nordjællands CK's landevejsløb, 150 km, 21. maj.
-------
Christian Andersen (MC Jack & Jones)
nr. 110 i Ruta del Sol, 17. februar.
------
Claus Andersen (Ringsted)
nr. 30 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
-------
Jakob Andersen (Roskilde)
vinder af Safariløbet i Knuthenborg, 175 km, 2. juli.
vinder af landevejsløb i Hvidovre, 136 km, 6. maj.
nr. 4 i Helsingeløbet i Hillerød, 147 km, 16. april.
nr. 8 i landevejsløb i Ordrup, 7. maj.
nr. 9 i landevejsløb i Rødekro, 145 km, 30. april.
nr. 15 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 20 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
-------
Jørgen Andersen (Cycling Århus)
nr. 3 i landevejsløb i Hobro, 152 km, 20. april.
nr. 5 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
nr. 5 på enkeltstart, Aalborg, 27. maj.
nr. 6 i landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 9 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 9 i FBC's landevejsløb, 172 km, 13. august.
nr. 10 i Cycling Århus' løb, 180 km, 1. juni.
nr. 39 i DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
-------
Mads Bugge Andersen (Ringsted)
nr. 2 i landevejsløbet i Rødekro, 155 km, 30. april.
nr. 5 i Nordsjællands CK's landevejsløb, 150 km, 21. maj.
nr. 10 i Helsingeløbet i Hillerød, 147 km, 16. april.
nr. 36 i DM i landevejscykling, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
-------
Morten Bugge Andersen (Ringsted)
vinder af landevejsløb ved Braunschweig, 188 km, 11. juli.
nr. 2 sammenlagt i Braunschweiz 10.-11. juli.
nr. 3 i landevejsløb i Kolding, 4. juni.
nr. 10 i Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
nr. 20 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
-------
Allan Bo Andresen (Team Fakta)
nr. 2 i det individuelle NM i Sverige, 6. august.
nr. 2 i Hvidovre, 136 km, 6. maj.
nr. 3 i Tour de Charlottenlund, 7. august.
nr. 8 i Post Cup'en i Roskilde, 24. april.
nr. 10 i Hornsyld-løbet, 66 km, 29. maj.
nr. 10 i gadeløb i Horsens, 17. august.
Nr. 15 i Henk Vos Memorial, 1. september.
-------
Glenn Bak (Hillerød)
nr. 14 i NM, enkeltstart, Sverige, 4. august.
nr. 18 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
nr. 20 i det individuelle DM, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
nr. 43 i Fleche Ardennaise, Belgien, 17. juni, med U-23-landsholdet.
-------
Lars Bak (Hammel)
vinder af 2. etape af det belgiske 3-dages-løb Triptyque des Mont et Chateaux, 86 km, 30. marts-2. april.
nr. 2 i DM på enkeltstart for U-23, Aalborg, 27. maj.
nr. 3 i gadeløb i Horsens, 17. august.
nr. 4 på prologen i Rhodos Rundt, 23. februar.
nr. 7 i landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 50 sammenlagt i Rhodos Rundt, 27. februar.
nr. 71 sammenlagt i Grand Prix Wilhelm Tell, Schweiz, 20.-24. september.
------
Flemming Bennetsen (Herning)
vinder af landevejsløb i Bov, 150 km omkring Padborg, første sejr i A-klassen, 24. september.
nr. 3 i landevejsløb i Holstebro.
nr. 6 i gadeløbet i Bogense, 72 km, 4. juli.
nr. 7 i landevejsløb i Rødekro, 145 km, 30. april.
nr. 11 i gadeløb i Horsens, 17. august.
-------
Michael Berling, Århus
nr. 13 i Hornsyld-løbet, 66 km, 29. maj.
Vinder af talentpris i Hornsyld-løbet, 29. maj.
-------
Michael Blaudzun (MC Jack & Jones)
Tour de France-deltager og med i udbrud over 133 km på 3. etape sammen med Jens Voigt, 3. juli, (indhentet 12 km før mål).
Indehaver af bjergtrøjen i Rheinland Pfalz.
vinder af første afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 170 km, 24. april.
nr. 2 i DM på enkeltstart, 45 km, 23. juni.
nr. 5 sammenlagt i Tyskland Rundt, 1. juni.
nr. 5 i det svenske Post-Girot-løb.
nr. 6 i det individuelle DM, Vejle, 202,4 km, 25. juni.
nr. 6 på 7. etape af Tyskland Rundt, enkeltstart 35,7 km, 31. maj.
nr. 6 i Post Danmark gadeløbet i Herning, 28. juli.
nr. 7 på 2. etape af Tyskland Rundt, 27. maj.
nr. 7 i Haribo Classic, 206 km, Uzès til Marseille, 20. februar.
nr. 7 på 1. etape af Tour du Limousin, Frankrig, 15. august.
nr. 12 på 2. etape af Tour du Limousin, 16. august.
nr. 14 sammenlagt i Midi Libre, slut 21. maj.
nr. 19 på 3. etape af Tyskland Rundt, 28. maj.
nr. 21 på 1. etape, Tyskland Rundt, 26. maj.
nr. 43 i Grand Prix de Fourmies, Frankrig, 10. september.
nr. 48 sammenlagt i Rheinland-Pfalz, Tyskland, 13.-17. september.
-----
Tayeb Braikia (Linda McCartney Team)
nr. 3 på 8. etape af Vodacom Rapport, Sydafrika, 20. februar.
nr. 3 på 1. etape af Romandiet Rundt, 225 km, 3. maj, kun slået af Mario Cipollini og Fabrizio Guidi.
Nr. 4 i Bruxelles-IUtzegem, 5. september.
nr. 4 i første afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 171 km, 24. april.
nr. 4 på 4. etape af Vodacom Rapport Toer, Sydafrika, 15. februar.
nr. 4 på 3. etape af Romandiet Rundt, 66 km, 5. maj.
nr. 4 på 5. og sidste etape i Romandiet Rundt, 177,8 km, 7. maj.
nr. 5 i Ronde van Noord-Holland, 10. april.
nr. 6 på 1. etape af Circuit Franco-Belge, 29. september-1. oktober.
nr. 7 på 16. etape, Giro d'Italia, 102 km, Brescia-Meda, 30. maj.
nr. 8 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
nr. 8 på 17. etape af Giro d'Italia.
nr. 8 på 6. og sidste etape i Tour Down Under, 23. januar.
Nr. 8 i VM i parløb sammen med Jimmi Madsen, Manchester, 26. oktober.
nr. 9 på 3. etape af Circuit Franco-Belge, 29. september-1. oktober.
nr. 10 i det individuelle DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
nr. 28 sammenlagt i Ronde van Limburg, juni.
nr. 29 i Circuit Franco-Belge, 29. september-1. oktober.
nr. 33 i Grand Prix Kanton Aarau, Schweiz, 30. april.
nr. 90 sammenlagt i Romandiet Rundt, 7. maj.
nr. 114 sammenlagt i Giro d'Italia.
-----
Tom Breschel (Næstved)
nr. 4 i Nordsjællands CK's landevejsløb, 150 km, 21. maj.
-------
Carl Henning Brøndberg (Randers)
nr. 2 i landevejsløb i Holstebro.
nr. 2 i landevejsløbet i Skive, 170 km, 2. juli.
nr. 5 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 5 i landevejsløb i Sønderborg, 152 km, 2. september.
nr. 9 i Post Cup-løbet i Odder, 3. afdeling, 18. juni.
nr. 9 i Cycling Århus' løb, 180 km, 1. juni.
nr. 9 i Hadsten Gade Grand Prix, 27. juli.
nr. 29 i det individuelle DM i landevejscykling, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
-------
Søren Busk (Odense)
nr. 6 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
nr. 10 i gadeløbet i Bogense, 72 km, 4. juli.
nr. 26 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
nr. 26 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
-------
Bekim Christensen (Team Coast)
vinder af gadeløbet i Bogense, 72 km, tirsdag den 4. juli.
nr. 2 på første etape af Tour de Cologne, 80 km, 6. maj.
nr. 3 på enkeltstarten i DM i Vejle, 23. juni.
nr. 3 i landevejsløb i Köln, 9. juni.
nr. 4 i Sparkassen Giro-løb i Bochum, 173 km, 5. juni.
nr. 4 på 3. og sidste etape i Tour de Cologne, 116 km, 7. maj.
nr. 4 sammenlagt i Tour de Cologne, 7. maj.
nr. 4 på sidste etape af Unica Classic, Østrig, 13. maj.
nr. 5 i Zignal Preis, Dortmund, 140 km, 12. juni.
nr. 5 på første etape af Unica Classic, Østrig.
nr. 5 sammenlagt og bedste dansker i Unica Classic, Østrig, 14. maj.
nr. 7 i det individuelle DM, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
nr. 8 i Rund um den Flughafen Köln und Bonn, 196,5 km, 29. april.
nr. 10 i Rund um Düren, 184 km, 23. april.
nr. 10 i Samsung Mobile Grand Prix i Århus, 190 km, 21. maj.
nr. 11 i Rund um Henninger Turm, 1. maj, bedste resultat til dato.
nr. 11 på 2. etape af Unica Classic, Østrig, 11. maj.
nr. 12 på 5. etape af Tyskland Rundt, 187,6 km, Stuttgart-Ansbach, 30. maj.
nr. 14 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 16 på 3. etape af Tyskland Rundt, 28. maj.
nr. 27 sammenlagt i Tyskland Rundt, 1. juni.
nr. 66 på 1. etape af Tyskland Rundt, 26. maj.
nr. 81 på 2. etape af Tyskland Rundt, 27. maj.
------
Henrik Thinggaard Christensen (Randers)
nr. 8 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 33 i det individuelle DM i landevejscykling, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
-------
Morten Christiansen (Cycling Horsens)
vinder af første afdeling af Danmarks Cup'en på Odense-banen.
indehaver af førstepladsen efter to afdelinger af Danmarks Cup'en.
nr. 2 i gadeløbet i Nyborg.
nr. 3 i anden afdeling af Post Cup'en, 184,8 km, Ballerup, 14. maj.
nr. 4 i landevejsløb i Hobro, 152,5 km, 20. april.
nr. 4 i Hornsyld-løbet, 29. maj, 66 km.
nr. 8 i landevejsløb i Kolding, 4. juni.
nr. 8 i gadeløbet i Bogense, 72 km, 4. juli.
nr. 9 i gadeløb i Horsens, 17. august.
nr. 11 i landevejsløb i Århus, 151 km, 1. oktober.
nr. 12 i Grand Prix Umag, Kroatien, 12. februar.
nr. 13 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
nr. 15 i Grand Prix Umag 4, 19. februar.
nr. 16 i Ster van Zwolle, 26. februar.
nr. 16 i DM-enkeltstart, U-23, Aalborg, 27. maj.
nr. 18 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
nr. 18 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 19 i 1. afdeling af Post Cup'en ved Roskilde, 24. april.
nr. 25 i Midden von Brabant, 26. marts.
nr. 35 i DM i landevejscykling, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
nr. 52 i Omloop van Broomerwald, Holland, 1. juli.
-------
Frank Corvers (MJJ)
Nr. 17 i Grand Prix Jef Scherens Leuven, Belgien, 3. september.
nr. 32 i Circuit Franco-Belge, 29. september-1. oktober.
--------
Stig Dam (Cycling Horsens)
vinder af landevejsløb i Aalborg, 162 km, 28. maj.
nr. 2 i Hornsyld-løbet, 66 km, 29. maj.
nr. 3 i landevejsløb i Århus, 151 km, 1. oktober.
nr. 4 i gadeløb i Horsens, 17. august.
nr. 4 i Zignal Preis i Dortmund, 12. juni.
nr. 4 i Bochums Abendkriterium, 75 km, 4. juni.
nr. 4 i Post Cup'ens 3. afdeling i Odder, 18. juni.
nr. 4 i gadeløb i Esbjerg, 16. august.
nr. 6 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 6 på 4. etape af Makedonien Rundt, 136 km, 4. september.
nr. 8 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
nr. 9 i Post Danmark gadeløbet i Herning, 28. juli.
nr. 9 på 1. etape af Makedonien Rundt, 1. september.
nr. 11 i landevejsløb i Tønder.
nr. 14 sammenlagt i Makedonien Rundt, 1.-8. september.
nr. 14 på 8. etape af Makedonien Rundt, 80 km, 8. september.
nr. 16 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 16 på 6. etape af Makedonien Rundt, 154 km, 6. september.
nr. 19 i Stadtlohn, Tyskland, 30. juni.
nr. 20 på 3. etape af Makedonien Rundt, 139 km, 3. september.
nr. 20 i Ritter Preis von Dortmund, 175 km, 2. juli.
nr. 22 i Omloop van Broomerwald, 1. juli.
nr. 29 i Grand Prix Rudy Dhaenens, Belgien, 19. marts.
nr. 36 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 6. februar.
-------
Michael Demin (Roskilde)
nr. 3 i Hvidovre, 136 km, 6. maj.
nr. 11 i 1. afdeling af Post Cup'en, 170 km, 24. april.
-------
Henrik Djernis (Ringsted)
dansk mester, cykelcross, 16. januar.
nr. 2 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 14. juni.
nr. 2 i Tour de Charlottenlund, 7. august.
nr. 6 i gadeløb i Nyborg, 9. august.
nr. 43 i VM i mountain bike i Sierra Nevada, 12. juni.
-------
Anders Dybro (Aalborg)
vinder af landevejsløbet i Hjørring, 140 km, 21. maj.
nr. 5 i landevejsløb i Kolding, 5. juni.
-------
Rasmus Dyring (Odder)
nr. 29 i NM i Sverige, 6. august.
nr. 37 i DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
-------
Thomas Eriksen (Team Bornholm)
nr. 3 i DM for U-23.
nr. 3 i gadeløbet i Allerød, 84 km, 17. maj.
nr. 16 i det individuelle DM, 202,4 km, Vejle, 25. juni, næstbedste amatør, med i det afgørende udbrud over mere end 150 km.
nr. 16 i Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
nr. 24 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
nr. 34 sammenlagt i Grand Prix Wilhelm Tell, Schweiz, 20.-24. september.
-------
Jacob Filipowicz (Cycling Århus)
vinder af Emilius Gammelgaards mindeløb på Århus Cykelbane, 9. maj.
-------
Lars Frederiksen (Hillerød)
vinder af landevejsløb i Holstebro.
nr. 3 i Safariparkløbet i Knuthenborg, 175 km, 2. juli.
-------
John Fuglsang (Odder)
nr. 4 i landevejsløb i Århus, 151 km, 1. oktober.
nr. 5 på etape i Rhodos Rundt.
nr. 7 på enkeltstart, Aalborg, JM/FM, 27. maj.
nr. 8 på prologen i Rhodos Rundt.
-------
Peter Gaarde (Den Grønne CK)
vinder af landevejsløb, Helsingeløbet i Hillerød, 147 km, 16. april.
nr. 2 på enkeltstart JM/FM, Aalborg, 27. maj.
nr. 6 i landevejsløb i Hobro, 152 km, 20. april.
nr. 16 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
-------
Peter Grimm (Århus CK)
nr. 44 i DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
-------
Thomas Grimstrup
nr. 17 i Fleche Ardennaise, Belgien, med U-23-landsholdet, 17. juni.
-------
Bo Hamburger (MC Jack & Jones)
(årets cykelrytter 1997 og 1998).
Dansk mester, 25. juni, 202,4 km, 4.42.52, Vejle.
vinder af 4. etape i Paris-Nice, 178 km fra Trevoux til St. Etienne, 8. marts, hans første sejr i 23 måneder.
vinder af 4. etape af Rheinland-Pfalz, 16. september.
vinder af Tour de Charlottenlund, 7. august.
nr. 2 i Hadsten Gade Grand Prix, 27. juli.
nr. 2 på 1. etape af Rheinland-Pfalz, 1. september.
nr. 3 i Post Danmark gade-løbet i Herning, 28. juli.
nr. 3 i Paris-Bourges, 1. oktober.
nr. 3 i Grand Prix de Fourmies, 10. september.
nr. 5 på 6. etape af Katalonien Rundt, 164 km, Roses til Prades, 20. juni.
nr. 5 i første afdeling af Post Cup'en, 171 km, Roskilde, 24. april.
nr. 5 på 2. etape af Rheinland-Pfalz, 14. september.
nr. 6 sammenlagt i Rheinland-Pfalz, Tyskland, 13.-17. september.
nr. 6 i Tour-du-Haut-Var, 19. februar.
nr. 6 på 3. etape A, Rheinland-Pfalz, 15. september.
nr. 8 på 4. etape af Katalonien Rundt, 158,4 km, 18. juni.
nr. 9 i Rund um den Flughafen Köln und Bonn, 196,5 km, 29. april.
nr. 10 i Milano-San Remo, 18. marts, 294 km.
nr. 16 i Milano-Vignola, 24. september.
nr. 18 i Fleche-Wallone, 200 km, 12. april.
nr. 22 sammenlagt i Katalonien Rundt, 22. juni.
nr. 22 i Giro dell'Emilia, Italien, 23. september.
nr. 29 i Paris-Tours, 254,5 km, 8. oktober.
nr. 31 sammenlagt i Paris-Nice, 12. marts.
nr. 34 sammenlagt i Midi Libre, slut 21. maj.
nr. 36 sammenlagt i Tour de France.
nr. 45 sammenlagt i Tyskland Rundt, 1. juni.
nr. 147 på 2. etape af Setmana Catalana, 170 km, efter styrt.
-----
Jimmy Hansen (Team Fakta)
vinder af enkeltstart i Svendborg, 40 km, 13. maj.
sølvvinder, DM i holdløb, 71 km, Grindsted, 21. juni.
nr. 3 på 5. etape af Tour de Berlin, 160 km, 8.-12. juni.
nr. 6 på 4. etape af Tour de Berlin, 8.-12. juni.
nr. 6 på 8. etape i Niedersachsen Rundt, 154 km, 18. april.
nr. 6 i Hornsyld-løbet, 66 km, 29. maj.
nr. 13 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
nr. 19 i Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
nr. 21 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 12. marts.
------
Jimmy Hansen (Ordrup)
dansk mester, U-23.
nr. 4 i 2. afdeling af Post Cup'en i Ballerup, 14. maj.
nr. 4 i landevejsløb i Rødekro, 145 km, 30. april.
nr. 70 sammenlagt i Grand Prix Wilhelm Tell, Schweiz, 20.-24. september.
nr. 71 i Paris-Tours Espoirs, 188,5 km, 8. oktober.
-----
Hans Jørgen Hellerup (Randers)
verdensmester 40-44 år, 116 km, Tyrol, Østrig, 27. august.
vinder af landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 2 i landevejsløb i Kolding, 4. juni.
------
Brian Henriksen (Odder)
vinder af FBC's landevejsløb, 172 km, 13. august.
nr. 2 i Cycling Århus' løb, 180 km, 1. juni.
nr. 2 i Gent-Ieper, 120 km, 12. marts.
nr. 2 i bjergkonkurrencen i Circuit des Ardennes.
nr. 3 i Circuit des Ardennes, Frankrig, 9. april.
nr. 3 i første afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 171 km, 24. april.
nr. 5 i landevejsløb i Haderslev, 156 km, 2. september.
nr. 13 i NM i Sverige, 6. august.
nr. 19 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 20 i Post Cup-løbet i Odder, 3. afdeling, 18. juni.
nr. 30 i det individuelle DM i landevejscykling, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
------
Jon Henriksen (Ordrup)
nr. 46 i DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
------
Tristan Hoffman (MC Jack & Jones)(hollandsk mester på landevej 1992)
vinder af semiklassiker Dwars Door Belgie, 206 km, "Tværs gennem Belgien", 22. marts.
nr. 2 på 5. etape af Paris-Nice, 194 km, 9. marts.
nr. 4 i Paris-Roubaix, 272 km, 9. april.
nr. 4 i Gent-Wevelgem, 208 km, 5. april.
nr. 5 i Flandern Rundt, 269 km, 2. april.
nr. 5 på 4. etape af Paris-Nice, 8. marts, 178 km.
nr. 6 i Kuurne-Bruxelles-Kuurne, 27. februar.
nr. 7 i Het Volk, Lokeren, 204 km, 1. marts.
nr. 7 på 8. etape af Paris-Nice, 12. marts.
nr. 7 på 2. etape af Tre dage ved Panne, 29. marts.
nr. 9 i Tour du Haut Var, 19. februar.
nr. 10 på 2. etape af Paris-Nice, 6. marts.
nr. 12 på 5. og sidste etape af Holland Rundt, 26. august.
nr. 23 sammenlagt i Holland Rundt, 21.-26. august.
nr. 43 i Paris-Bruxelles, 9. september.
nr. 74 sammenlagt i Midi Libre, slut 21. maj.
Udgik af Katalonien Rundt.
------
Claus Holm (Team Fakta)
nr. 2 i lamdevejsløb, 152 km, Sønderborg, 2. september.
nr. 2 i landevejsløb i Bov, 150 km, 24. september.
nr. 3 i Hammels landevejsløb, 142 km, 12. juni.
nr. 4 i landevejsløb i Tønder.
nr. 9 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 10 i Post Cup-løbet i Odder, 3. afdeling, 18. juni.
nr. 18 i det individuelle DM, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
nr. 22 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 12. marts.
nr. 26 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 50 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 8.-11. juni.
-------
Thue Houlberg (Cycling Horsens)
Dansk mester på 36 km enkeltstart for U-23, 46.28 min., 27. maj, Aalborg.
dansk mester i 4 km individuelt forfølgelsesløb, U-23.
vinder af 3. og næstsidste etape, Mallorca Rundt, Cinturon Ciclista Internacional a Mallorca, 150 km, 8. april.
Vinder af "Hornsyld-løbet 2000", 66 km, 29. maj.
vinder af gadeløb i Esbjerg, 16. august.
Vinder af 5. etape af Makedonien Rundt, 150 km, Kavaderci-Dojran, 5. september.
nr. 2 på 6. etape af Makedonien Rundt, 154 km, Dojran-Golak, 6. september.
Nr. 2 sammenlagt i Makedonien Rundt, 1.-8. september.
nr. 2 på 1. etape af Makedonien Rundt, 120 km, Kumanovo-Popova Sapka 1. september.
nr. 2 i enkeltstart i Svendborg, 40 km, 52.55 min., 13. maj.
nr. 3 på 3. etape af Makedonien Rundt, 139 km, 3. september.
nr. 3 i gadeløbet i Bogense, 72 km, tirsdag den 4. juli.
nr. 4 i FBC's landevejsløb, 172 km, 13. august.
nr. 6 på 7. etape af Makedonien Rundt, 169 km, 7. september.
nr. 7 på 2. etape af Makedonien Rundt, 150 km, Tetovo-Struga, 2. september.
nr. 10 i gadeløb i Nyborg, 9. august.
nr. 11 sammenlagt i Mallorca Rundt, Cinturon á Mallorca, 9. april.
nr. 12 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
nr. 14 på 4. etape af Makedonien Rundt, 136 km, Bitola-Kavaderci, 4. september.
-------
Arv Hvam (Odense)
nr. 2 i landevejsløb i Århus, 151 km, 1. oktober.
nr. 3 i landevejsløb i Haderslev, 156 km.
nr. 4 i landevejsløb i Kolding, 160 km, 4. juni.
nr. 6 i 1. afdeling af Post Cup'en, 170 km, Roskilde.
nr. 10 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 15 i gadeløb i Horsens, 17. august.
nr. 19 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
-------
Frank Hyldgaard (Herning)
vinder af enkeltstart på Morsø, 1. juli.
sølvvinder i 71 kmholdkørsel, DM, Grindsted, 21. juni.
nr. 3 i FBC's landevejsløb, 172 km, 13. august.
nr. 4 på enkeltstart, JM/FM, bronzevinder, 27. maj.
nr. 14 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
nr. 18 i Lemvig-Holstebro-Lemvig
-------
Frank Hyrsting (Hammel)
nr. 32 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
-------
Frank Høj (La Francaise des Jeux)
Debutant i Tour de France den 1. juli 2000.
vinder af Fayt-le Franc, 1. marts, 177 km, hans første sejr siden DM i 1998.
Nr. 2 i Paris-Bruxelles, 9. september.
nr. 2 i Vodacom Rapport Toer, 6. etape, 165 km, Sydafrika, 17. februar.
nr. 6 på 2. etape af Tirreno-Adriatico, 189 km til Aversa, 9. marts.
nr. 7 på 1. etape af Tre Dage ved Panne, 178 km, 28. marts.
nr. 8 på 2. etape af Tre Dage ved Panne, 244 km, 29. marts.
nr. 8 sammenlagt i Tre Dage ved Panne, 30. marts (dermed klarede han OL-kravet).
nr. 9 i Grand Prix Wallonie, 1. juni.
nr. 11 i det individuelle DM, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
nr. 14 i Paris-Tours, 254,5 km, 8. oktober.
nr. 16 på prologen i Holland Rundt, 21. august.
nr. 18 i Dwars Door Belgie, 22. marts.
nr. 22 på 3. etape B i Tre Dage ved Panne, 30. marts.
nr. 27 i Paris-Roubaix, 272 km, 9. april.
nr. 32 i Flandern Rundt, 269 km, 2. april.
nr. 33 i Grand Prix de Fourmies, Frankrig, 10. september.
nr. 43 sammenlagt i Holland Rundt, 21.-26. august.
nr. 63 sammenlagt i Midi Libre, slut 21. maj.
nr. 76 sammenlagt i Schweiz Rundt.
nr. 100 i Tour de France.
------
Ari Højgaard (Herning)
sølvvinder i 71 km holdkørsel, DM, Grindsted, 21. juni.
nr. 3 i landevejsløb i Aalborg, 162 km, 28. maj.
nr. 3 i landevejsløb i Tønder.
nr. 4 i Cycling Århus' løb, 180 km, 1. juni.
nr. 5 i landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 7 i landevejsløb i Hobro, 152 km, 20. april.
nr. 8 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 9 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
nr. 11 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
nr. 20 i Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
nr. 26 i det individuelle DM i landevejscykling, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
-----
Jacob Ingemann (Ringsted)
nr. 3 i landevejsløb i Rødekro, 155 km, 30. april.
nr. 5 i Helsingeløbet i Hillerød, 147 km, 16. april.
nr. 13 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 17 i 1. afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 24. april.
-------
Peer Roger Iten (FBC)
klubmester ved Tommerup, 88 km, juni.
nr. 7 i FBC's landevejsløb, 172 km, 13. august.
nr. 15 i Århus 1. juni.
-------
René Jacobsen (Tønder)
nr. 8 i FBC's landevejsløb, 172 km, 13. august
--------
Gøran Jensen (Vejle og CCI-Differrange)
vinder af 2. etape, Grand Prix Hoffman, Differdange-Differdange, 145 km, Luxembourg, 18. juni.
nr. 2 sammelagt i Grand Prix Hoffman, Luxembourg, efter Pascal Triebel, Differdange.
nr. 10 på 1. etape af Grand Prix Hoffman, Luxembourg, 102 km.
nr. 19 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
nr. 47 i DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
------
Peter Steen Jensen (Odder)
vinder af Grand Prix Alicante Criterium, 70 km, 15. februar.
nr. 6 i landevejsløb i Rødekro, 145 km, 30. april.
nr. 8 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 9 i gadeløbet i Bogense, 72 km, 4. juli.
nr. 41 i DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
-------
Jan Jespersen (Hammel)
vinder af landevejsløbet i Viborg i pinsen, 11. juni.
vinder af Cycling Århus' "Dendek-løb", 180 km, 1. juni.
nr. 2 i gadeløb i Esbjerg, 16. august.
nr. 8 i landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 78 i Rhodos Rundt, 27. februar
-------
René Jochumsen (Cycling Århus)
nr. 14 i Hornsyld-løbet, 66 km, 29. maj.
-------
Allan Johansen (MC Jack & Jones)
vinder af landevejsløb i Sønderborg, 152 km, 2. september.
nr. 2 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 2 i landevejsløb i Haderslev, 156 km.
nr. 2 i 5. og sidste afdeling af Post Cup'en, Holbæk, 10. september.
nr. 3 på 5. etape af Katalonien Rundt, 19. juni, Lombardi vandt.
nr. 4 i Hadsten Gade Grand Prix, 27. juli.
nr. 6 på 1. etape af Luxembourg Rundt, 181 km, 8. juni.
nr. 6 på 1. etape Tour Down Under, 52,2 km, Adelaide, 18. januar.
nr. 8 på 5. etape af Tour Down Under, 22. januar.
nr. 10 på 3. etape af Tyskland Rundt, 28. maj.
nr. 11 sammenlagt i Tyskland Rundt, 1. juni.
nr. 11 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
nr. 14 i Tour du Haut Var, 19. februar.
nr. 15 i Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
nr. 18 i 1. afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 24. april.
nr. 18 på 2. etape af Tyskland Rundt, 27. maj.
nr. 24 på 1. etape af Tyskland Rundt, 26. maj.
Nr. 34 i Paris-Bourges, 1. oktober.
nr. 34 sammenlagt i Katalonien Rundt, slut 22. juni.
nr. 50 i Paris-Tours, 254,5 km, 8. oktober.
nr. 119 i Tour de France blandt de 127 ryttere, der gennemførte.
------
Michael Johansen (Gladsaxe)
nr. 4 i landevejsløb i Sønderborg, 152 km, 2. september
-------
Roqvi Johansen (Cycling Århus)
nr. 6 på enkeltstart, Aalborg, 27. maj.
nr. 10 i FBC's landevejsløb, 172 km, 13. august.
-------
Danny Jonasson (Team Fakta)
vinder af Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
nr. 2 i Rund um die Hainleite, Erfurt, 202 km, 14. maj.
nr. 2 på 3. etape af Normandiet Rundt, 205 km, 23. marts.
nr. 2 i 5. afdeling af Grand Prix Umag, Kroatien, 143 km, 20. februar.
nr. 3 i 4. afdeling af Grand Prix Umag, Kroatien, 158 km, 19. februar.
nr. 3 på 3. etape af Normandiet Rundt, 205 km, 22. marts.
nr. 4 i Normandiet Rundt, sammenlagt, 20.-26. marts.
nr. 4 i gadeløb i Nyborg, 9. august.
nr. 5 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 12. marts.
nr. 5 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 6 i Grand Prix Cholet Pays de Loire, 200 km, 19. marts.
nr. 6 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
nr. 6 i Hadsten Gade Grand Prix, 27. juli.
nr. 8 på 5. og sidste etape af Luxembourg Rundt, 179 km, 12. juni.
nr. 8 i landevejsløb i Hvidovre, 126 km, 6. maj.
nr. 9 i Sparkassen Giro, Bochum, 173 km, 5. juni.
nr. 12 i Hel van Mergelland, Holland, 8. april.
nr. 12 i Grand Prix de Wallonie, Belgien, 1. juni.
nr. 14 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 8.-11. juni.
nr. 19 sammenlagt i Circuit des Mines, 30. april.
nr. 25 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 18. juni.
nr. 25 i det individuelle DM i landevejscykling, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
Nr. 58 i Paris-Bourges, 1. oktober.
Nr. 74 sammenlagt i Hessen Rundt, 4.-8. oktober.
------
Allan Jørgensen (Gladsaxe)
nr. 43 i DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
-------
Mads Jørgensen (Hammel)
nr. 97 i Rhodos Rundt, 27. februar.
-------
René Jørgensen (MC Jack & Jones)
vinder af 2. afdeling af Post Cup'en, 184,8 km, Ballerup, 14. maj.
indehaver af førertrøjen i Post Cup'en efter anden afdeling i Ballerup den 14. maj.
Vinder af bjergkonkurrencen i Tour Down Under, bjergkongen af Australien, 23. januar.
nr. 2 på 2. etape af Tour Down Under, 152 km, North Adelaide-Goolwa, 19. januar.
nr. 5 på 1. etape af Tyskland Rundt, 26. maj.
nr. 7 på 1. etape af Rheinland-Pfalz, 13. september.
nr. 9 sammenlagt i Tour Down Under, 23. januar.
nr. 12 på 2. etape af Rheinland-Pfalz, 14. september.
nr. 13 sammenlagt i Rheinland-Pfalz, Tyskland, 13.-17. september.
nr. 14 i Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
nr. 23 i DM i landevejscykling, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
nr. 23 på 2. etape af Tyskland Rundt, 27. maj.
nr. 38 sammenlagt i Tour du Limousin, Frankrig, 15.-18. august.
nr. 46 i Grand Prix de Fourmies, Frankrig, 10. september.
nr. 59 sammenlagt i Tyskland Rundt, 1. juni.
nr. 62 sammenlagt i Midi Libre, Frankrig, slut 21. maj.
Nr. 63 i Paris-Bruxelles, 9. september.
Vanvittigt soloudbrud på 3. etape af Midi Libre, hvor han førte med 14,40 min, men blev hentet 25 km før mål og sluttede som nr. 94 på etapen, 2,53 min. efter vinderen, 18. maj.
-------
Nikolaj Kjærgaard (Odder)
nr. 4 i landevejsløb i Hobro, 152,5 km, 20. april.
nr. 4 i landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 4 i landevejsløb i Grenå¨, 160 km, 6. maj.
nr. 5 i landevejsløb i Hobro, 152 km, 20. april.
nr. 6 i FBC's landevejsløb, 172 km, 13. august.
nr. 7 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 9 i Gent-Ieper, 120 km, 12. marts.
nr. 11 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 15 i Hornsyld-løbet, 66 km, 29. maj.
Nr. 34 i NM i Sverige, 221 km, 6. august.
nr. 36 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
------
Morten Knudsen (Herning)
vinder af B-klassen i Vejen, 120 km, den 14. maj.
nr. 7 i landevejsløb i Aalborg, 162 km, 28. maj.
nr. 22 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
-------
Nicolaj Knudsen (Herning)
nr. 3 i landevejsløbet i Hjørring, 21. maj.
nr. 10 i landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 16 i 1. afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 24. april.
nr. 27 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 45 i DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
-------
Torben Bo Knudsen (Ringsted)
nr. 4 i landevejsløb i Hvidovre, 136 km, 6. maj.
nr. 31 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
------
Jacob Kollerup (Amager)
nr. 21 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
-------
Anders Kristensen (Ordrup)
nr. 7 i 1. afdeling af Post Cup'en i Roskilde, 24. april.
nr. 8 i Hornsyld-løbet, 66 km, 29. maj.
nr. 13 i gadeløb i Horsens, 17. august.
-------
Lennie Kristensen (Team Fakta)
indehaver af førertrøjen og den prikkede bjergtrøje i Normandiet Rundt efter udbrud på 205 af de 212 km.
vinder af 4. etape i Normandiet Rundt, 168 km, nr. 13 sammenlagt.
vinder af landevejsløb i Tønder.
vinder af Hadsten Gade Grand Prix, 28. juli.
sølvvinder i 71 km holdløb, DM, Grindsted, 21. juni.
nr. 3 på 1. etape af Normandiet Rundt, 212 km, 20. marts.
nr. 4 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
nr. 4 i Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
nr. 5 i Post Danmark gadeløbet i Herning, 28. juli.
nr. 6 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 6. februar.
nr. 8 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 8.-11. juni.
nr. 8 på 2. etape, 210 km, Luxembourg Rundt.
nr. 9 på 2. etape af det svenske Post-Girot-Open, 15. juni.
nr. 9 i Grand Prix Umag, 143 km, 20. februar.
nr. 9 på 10. etape, Tour de Langkawi, 111,3 km.
nr. 10 i Grand Prix de Wallonie, Belgien, 1. juni.
nr. 25 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
nr. 38 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 18. juni.
Nr. 64 i Paris-Bourges, 1. oktober.
Langt soloudbrud i Grand Prix Midtbank, vandt 11 spurtpræmier, før han udgik, 19. maj.
-----
Martin Kryger (Team Fakta)
vinder af Greve/Næstveds etapeløb 28.-30. juli.
vinder af Grand Prix Jægerspris, 80 km, 14. juni.
sølvvinder i 71 km holdløb, DM, Grindsted, 21. juni.
nr. 3 i Niedersachsen Rundt, 157 km, 7. etape, 17. april.
nr. 3 i Hadsten Gade Grand Prix, 27. juli.
nr. 4 på 1. etape af Normandiet Rundt, 212 km, 20. marts.
nr. 4 på 11. etape i Tour de Langkawi, Malaysia, 5. februar.
nr. 5 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 6 i landevejsløb i Hvidovre, 136 km, 6. maj.
nr. 7 på første etape af Niedersachsen Rundt, 167 km, 11. april.
nr. 9 i Ronde van Noord-Holland, 10. april.
nr. 43 sammenlagt i Ronde van Limburg, juni.
-----
Mikael Kyneb (MC Jack & Jones)
indehaver af spurttrøjen på anden etape af Ruta del Sol, 14. februar.
nr. 27 sammenlagt i Tour de la Region Wallonne, Belgien, 29. juli - 3. august.
nr. 39 sammenlagt i Tour du Limousin, Frankrig, 15.-18. august.
nr. 43 i Rheinland-Pfalz, 13.-17. september.
nr. 50 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 8.-11. juni.
nr. 89 sammenlagt i Tyskland Rundt, 1. juni.
------
Brian Larsen (Cycling Horsens)
vinder af landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj, første sejr i to år.
nr. 2 i FBC's landevejsløb, 172 km, 13. august.
nr. 3 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 3 på 3. etape af Tour de Loir-et-Cher, Frankrig, 14. april.
nr. 6 i landevejsløb i Kolding, 4. juni.
nr. 6 i gadeløb i Horsens, 17. august.
nr. 10 i landevejsløb i Rødekro, 145 km, 30. april.
nr. 11 i Hornsyld-løbet, 66 km, 29. maj.
nr. 12 i landevejsløb i Aalborg, 162 km, 28. maj.
nr. 19 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 25 i Tour de Loir-et-Cher, sammenlagt, 16. april.
nr. 25 sammenlagt i Makedonien Rundt, 1.-8. september.
-----
Jesper Larsen (Amager)
nr. 4 i landevejsløb i Bov, 150 km, 24. september.
nr. 34 i DM i landevejscykling, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
-------
Michael Larsen (Cycling Horsens)
nr. 2 i DM for U-23.
nr. 5 i DM-enkeltstart, U-23, Aalborg, 27. maj.
nr. 6 på 1. etape af Makedonien Rundt, 120 km, 1. september.
nr. 7 på 8. etape af Makedonien Rundt, 1.-8. september.
nr. 9 sammenlagt i Makedonien Rundt, 1.-8. september.
nr. 9 på 3. etape af Makedonien Rundt, 139 km, 3. september.
nr. 9 i gadeløb i Nyborg, 9. august.
nr. 11 i U-23-løbet Rund um Henninger Turm, 1. maj.13 i landevejsløbet i Thy, 9. april.
nr. 11 i Hornsyld-løbet, 66 km, 29. maj.
nr. 13 på 5. og sidste etape af Grand Prix Wilhelm Tell, Schweiz, 20.-24. september.
nr. 13 på 6. etape af Makedonien Rundt, 154 km, 6. september.
nr. 18 på 2. etape af Makedonien Rundt, 150 km, 2. september.
nr. 20 i lamdevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 23 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 25 i Stadtlohn, Tyskland, 80 km, 30. juni.
nr. 44 i Paris-Tours Espoirs, 188,5 km, 8. oktober.
nr. 46 sammenlagt i Grand Prix Wilhelm Tell, Schweiz, 20.-24. september.
nr. 51 i Fleche Ardennaise, Belgien, 17. juni med U-23-landsholdet.
-------
Mikael Laursen (Odder)
nr. 2 i landevejsløb i Tønder.
nr. 16 i Grand Prix Claude Criquelion, Beyne-Heusay, Belgien, 1. juli, kategori 1.6.
--------
Nicolaj Bo Larsen (MC Jack & Jones)
dansk mester i 71 km holdkørsel, Grindsted, 21. juni.
vinder af Post Danmark gadeløbet i Herning, 28. juli 2000.
nr. 2 ved DM i landevejscykling, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
nr. 2 i Post Cup-løb, Hammel, 178k km, 27. august.
nr. 3 i US Pro Championship.
nr. 5 i Trofeo Luis Puig, 182 km, Valencia-Benidorm, 20. februar.
nr. 6 på 2. etape af Tour du Limousin, Frankrig, 16. august.
nr. 6 i First Union Classic, Trenton i USA, 146 km, 5. juni.
nr. 6 på 5. og sidste etape af Andalusien Rundt, 135 km fra Lugue til Granada, 17. februar (nr. 62 sammenlagt).
nr. 7 på 5. og sidste etape af Post Girot Open, Sverige, 18. juni.
nr. 8 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
nr. 8 sammenlagt i Tour du Limousin, Frankrig, 15.-18. august.
nr. 17 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 25 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
Nr. 31 i Ronde van Midden-Zeeland, Holland, 2. september.
nr. 43 sammenlagt i Post Girot Open, 18. juni.
nr. 99 i Tour de France.
Styrtede på anden etape af Paris-Nice, 6. marts.
------
Marcus Ljungqvist (Team Fakta, nordisk mester enkeltstart 98, svensk mester landevej 98, tidligere Cantina Tollo).
nr. 3 på 6. etape i Niedersachsen Rundfahrt, 183 km, 16. april.
nr. 3 i Groningen-Münster, 200 km, 27. september.
nr. 4 i det svenske mesterskab, Sollerön, 216 km, 25. juni.
nr. 5 i Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
nr. 7 i Hel ven Mergelland, Holland, 8. april.
nr. 7 på 2. etape af Sachsen Tour, 24.-30. juli.
nr. 8 i Sparkassen Giro, Bochum, 173 km, 5. juni.
nr. 9 sammenlagt i Sachsen Tour, Tyskland.
nr. 10 i 4. afdeling af Grand Prix Umag, Kroatien, 19. februar.
nr. 27 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
Nr. 59 sammenlagt i Hessen Rundt, 4.-8. oktober.
-------
René Lohse
nr. 2 i DM i cykelcross, Fredericia, 16. januar.
-------
Lars Bo Lomholt (Ordrup)
nr. 7 i gadeløb i Horsens, 17. august.
nr. 8 i Helsingeløbet i Hillerød, 147 km, 16. april.
-------
Thomas Lund (Esbjerg)
nr. 52 og sidst i DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
-------
Jacob Lykke (Silkeborg)
nr. 5 i Cycling Århus' løb, 180 km, 1. juni.
-----
Jens Erik Madsen (Randers)
nr. 3 i landevejsløbet i Skive, 170 km, 2. juli.
------
Jimmi Madsen (Team Bornholm)
europamester i dernypace med Bruno Walrave, Amsterdam, 7. maj.
dansk mester 4 km individuelt forfølgelsesløb, 12. august.
vinder af 1. etape, Circuit in Hellersdorf, 150 km, Tour de Berlin, 8.-12. juni.
indehaver af førertrøjen efter 1. etape af Tour de Berlin.
vinder af landevejsløbet i Køge, 132 km, 1. juni.
vinder af Natur Bornholmløbet, 126 km, 21. april.
nr. 2 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 2 i landevejsløb i Hobro, 152,5 km, 20. april.
nr. 2 i Post Cup'ens 3. afdeling i Odder, 18. juni.
nr. 2 i Post Danmark gadeløbet i Herning, 28. juli.
nr. 7 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
nr. 7 sammenlagt i Mallorca Rundt, Cinturon a Mallorca, 9. april.
Nr. 8 i VM i parløb med Tayeb Braikia, Manchester, 26. otober.
nr. 9 i Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
nr. 12 i det individuelle DM, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
nr. 15 i 1. afdeling, Roskilde, 24. april.
------
Mark Tune Madsen (Odense)
vinder af landevejsløb i Kolding, 160 km, 4. juni.
nr. 2 i landevejsløb i Aalborg, 162 km, 28. maj.
nr. 4 i landevejsløbet i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 4 i Årdal Criterium/Hill Clim, 40 km, 30. juni.
nr. 4 i Klassiske Lærdal, 72 km, 1. juli.
nr. 5 i Sogndal Criterium, Norge, 60 km, 29. juni.
nr. 6 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 7 i gadeløbet i Bogense, 72 km, 4. juli.
nr. 7 i gadeløb i Nyborg, 9. august.
nr. 8 i Cycling Århus' løb, 180 km, 1. juni.
nr. 8 i Post Cup-løbet i Odder, 3. afdeling, 18. juni.
nr. 8 i Grand Prix Ringerike, Tønsberg, Norge.
nr. 9 i 1. afdeling af Post Cup'en i Roskilde, 170 km, 24. april.
nr. 13 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
------
Rasmus Madsen (Odense CK)
nr. 2 i anden afdeling af Post Cup'en, 184,8 km, Ballerup, 14. maj.
nr. 42 i DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
-------
Kim Malling Kjær (Team Bornholm)
vinder af gadeløbet over 84 km i Allerød med Hillerød CK som arrangør, 17. maj.
-------
Peter Meinert (Team Fakta)
Undervejs nr. 2 og 3 sammenlagt i Sachsen Tour efter 2. og 3. etape, 24.-30. juli.
nr. 5 i DM på enkeltstart, Vejle, 45 km, 23. juni.
nr. 6 sammenlagt i Sachsen Tour, Tyskland, 24.-30. juli.
nr. 13 i det individuelle DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
nr. 21 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 28 i Unica Classic, Østrig, sammenlagt, 14. maj.
nr. 44 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 8.-11. juni.
-------
Anders Michaelsen (Den Grønne CK)
nr. 7 i landevejsløb i Hvidovre, 6. maj.
nr. 12 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 32 i det individuelle DM i landevejscykling, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
-------
Lars Michaelsen (La Francaise des Jeux)
vinder af 2. etape af Danmark Rundt, 2. august.
vinder af Grand Prix Rik van Steenbergen, 203,5 km, 27. juli.
nr. 2 på 2. etape af Holland Rundt, 22. august.
Nr. 2 i Bruxelles-Itzegem, kategori 1.3, 5. september.
nr. 2 i Guldensporentweedagse, Deux Jours des Esperons d'Or, 175 km,Belgien, 4. marts.
nr. 2 på 1. etape af Deux Jours des Esperons d'Or, 175 km, 4. marts.
nr. 3 på 2. etape af Deux Jours des Esperons d'Or, 5. marts.
nr. 3 på 8. etape i Tirreno-Adriatico, 15. marts (slået af Romans Vainsteins og Mario Cipollini).
nr. 3 i semiklassikeren "Tværs gennem Belgien", 22. marts.
nr. 4 på 2. etape af Route du Sud, 190,3 km, 18. juni.
nr. 4 sammenlagt i Vodacom Rapport, otte etaper, Sydafrika, 20. februar.
nr. 5 i Grand Prix Denain, 196 km, 20. april.
nr. 5 i Vodacom Rapport, 7. etape, 103 km, Sydafrika, 20. februar.
nr. 5 i Vodacom Rapport, 8. etape, 60 km, Sydafrika, 20. februar.
nr. 6 i Grote Scheldeprijs, Belgien, 208 km, 19. april.
nr. 7 på første etape af Tirreno-Adriatico, 8. marts, 140 km.
nr. 8 i Grand Prix d'Isbergues, Frankrig, 17. september.
nr. 8 på 3. etape A i Holland Rundt, 24. august.
nr. 9 i Kuurne-Bruxelles-Kuurne, 191 km, 27. februar.
Nr. 9 i Paris-Bruxelles, 9. september.
nr. 10 på 4. etape af Holland Rundt, 25. august.
nr. 11 i Gent-Wevelgem, 5. april.
nr. 12 i Het Volk, 1. marts.
Nr. 13 i Ronde van Midden-Zeeland, 2. september.
nr. 22 i DM i landevejscykling, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
nr. 22 i Paris-Roubaix, 272 km, 9. april.
nr. 36 sammenlagt i Holland Rundt, 21.-26. august.
nr. 64 i Flandern Rundt, 269 km, 2. april.
nr. 93 i Paris-Tours, 254,5 km, 8. oktober.
nr. 109 på prologen i Dauphiné Liberé, 4. juni.
------
Claus Michael Møller (Maia, Portugal)
indehaver af førertrøjen i Portugal Rundt efter 7. 8. og 9. etape 28., 29. og 30. juli 200.
Vinder af 7. etape af Portugal Rundt, 190 km, 30. juli 2000.
indehaver af førertrøjen i etapeløbet Alentejo, Portugal, efter 4. etape, 28. april.
vinder af 4. etape, 190 km, Mora-Port Alegre, i etapeløbet Alentejo, Portugal, 28. april.
vinder af 3. etape B i Trofeu Joaquim Agostinho, 9,5 km, 8. juli.
vinder af landevejsløb i Haderslev, 156 km, 3. september.
nr. 2 sammenlagt i Portugal Rundt, 24. juli-6. august.
nr. 2 på prolog, 12 km, i etapeløbet Alentejo, Portugal, 25. april.
nr. 2 i den samlede stilling efter 2. etape i etapeløbet Alentejo i Portugal, 26. april.
nr. 3 i landevejsløb i Sønderborg, 152 km, 2. september.
nr. 4 på 3. etape af Jornal De Noticias, Portugal, 5. maj.
nr. 5 på 13. etape af Portugal Rundt, enkeltstarten, 5. august.
nr. 8 på 11. etape af Portugal Rundt, 3. august.
nr. 8 på 10. etape af Portugal Rundt, 2. august.
nr. 9 sammenlagt i Vuelta a Asturias, 14. maj.
nr. 10 på 9. etape af Portugal Rundt.
nr. 10 på 6. etape af Portugal Rundt.
nr. 12 i Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
-------
Bjarke Nielsen (MC Jack & Jones)
nr. 2 i gadeløb i Horsens, 17. august.
nr. 4 på 6. etape af Tour de la Region Wallonne, Belgien, 29. juli-3.august.
nr. 5 på 4. etape, Circuit Franco-Belge, 29. september-1. oktober.
nr. 5 på 5. etape af Rheinland-Pfalz, 17. september.
nr. 8 på 5. etape af Tour de la Region Wallonne, Belgien, 2. august.
Nr. 10 på 5. etape af Katalonien Rundt, Spanien, 15.-20. juni.
nr. 11 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 12 på 2. etape af Tour Mediterranéen, 10. februar, 103 km.
nr. 20 sammenlagt i Circuit Franco-Belge, 29. september-1. oktober.
nr. 14 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
Nr. 24 i Paris-Bruxelles, 9. september.
nr. 34 i First Union Classic, USA, 5. juni.
nr. 61 sammenlagt i Holland Rundt, 21.-26, august.
nr. 87 sammenlagt i Rheinland-Pfalz, 13.-17. september.
-------
Jacob Nielsen (Cycling Horsens)
U-23-landsholdsrytter
vinder af Thy Cykel Rings landevejsløb, 9. april.
nr. 3 i Zignal Preis, Dortmund, 140 km, 12. juni.
nr. 3 i DM-enkeltstart, U-23, Aalborg, 27. maj.
nr. 3 i Post Cup'ens 3. afdeling, Odder, 18. juni.
nr. 6 på 1. etape af Toir de Loir-et-Cher, 12. april.
nr. 7 i Hornsyld-løbet, 66 km, 29. maj.
nr. 16 i landevejsløb i Kolding, 4. juni.
nr. 17 i Ritter Preis von Dortmund, 175 km, 1. juli.
nr. 18 sammenlagt i Tour de Loir-et-Cher, 16. april.
nr. 22 i Dokkum Wouden Omloop, 18. marts.
nr. 25 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
nr. 26 i Omloop van Broomerwald, Holland, 1. juli.
nr. 29 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
nr. 32 i Omloop Baronie, Holland, 25. marts.
bedste dansker i Giro delle Reggioni som nr. 50.
-----
Jacob Gram Nielsen (Team Fakta)
vinder af Hammels landevejsløb, 142 km, 12. juni.
nr. 5 i landevejsløb i Bov, 150 km, 24. september.
nr. 6 i NM i Sverige, 6. august.
nr. 17 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 17 i Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
nr. 19 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 12. marts.
nr. 25 i Sparkassen-Giro-løbet i Bochum, 173 km, 4. juni.
Nr. 79 sammenlagt i Hessen Rundt, 4.-8. oktober.
-------
Jørgen Rath Nielsen (Team Copenhagen Cycling)
nr. 9 på enkeltstart, Aalborg, JM/FM, 27. maj.
-------
Karsten Nielsen (Vejle CK)
nr. 28 i DM i cykelløb, 45 km, Vejle, 23. juni.
--------
Max Nielsen (Odder)
nr. 3 på enkeltstart i Aalborg, JM/FM, 27. maj.
nr. 5 i gadeløbet i Bogense, 72 km, 4. juli.
nr. 9 i landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 11 på prologen i Rhodos Rundt, 23. februar.
nr. 17 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
-------
Michael Steen Nielsen (MemoryCard Jack&Jones)
nr. 2 på 4. etape af Holland Rundt, 25. august.
nr. 4 på 5. etape af Tyskland Rundt, 187,6 km, Stuttgart-Ansbach, 30. maj.
nr. 5 sammenlagt i Hessen Rundt, 4.-8. oktober.
nr. 8 i Ronde van Midden-Zeeland, Holland, 2. september.
nr. 9 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
nr. 10 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 12 i Grand Prix de Fourmies, Frankrig, 10. september.
nr. 16 i Circuit Franco-Belge, 29. september-1. oktober.
nr. 20 i Coppa Sabatini, Italien, 21. septe,ber.
nr. 24 i Grand Prix des Nations, Frankrig, enkeltstart, 16. september.
nr. 39 i Paris-Bruxelles, 9. septembver.
nr. 64 sammenlagt i Tyskland Rundt, 1. juni.
-------
Peter Sejer Nielsen (Hammel)
nr. 5 i FBC's landevejsløb, 172 km, 13. august.
nr. 8 i gadeløb i Horsens, 17. august.
------
Tommy Nielsen (Værløse/Farum)
nr. 27 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 25. juni.
-------
Bjørn Oppermann (Haderslev)
nr. 2 i landevejsløbet i Hjørring, 20. maj.
nr. 8 på enkeltstart, Aalborg, JM/FM, 27. maj.
nr. 10 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
-------
Thomas Oredsson (Ordrup)
nr. 6 i La Transalsace, Frankrig, 24.-27. august.
nr. 27 i det individuelle DM i landevejscykling, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
-------
Carl Chr. Pedersen (Herning)
vinder af landevejsløbet i Skive, 170 km, 2. juli.
vinder af landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
vinder af det jyske mesterskab på enkeltstart, Aalborg, 27. maj.
sølvvinder i DM i 71 km holdkørsel, Grindsted, 21. juni.
nr. 2 i landevejsløbet i Thy, 9. april.
nr. 3 i enkeltstart i Svendborg, 40 km, 13. maj.
nr. 5 i landevejsløb i Rødekro, 145 km, 30. april.
nr. 6 i landevejsløb i Aalborg, 162 km, 28. maj.
nr. 7 i Cycling Århus' løb, 180 km, 1. juni.
nr. 8 i landevejsløb i Hobro, 152 km, 20. april.
nr. 10 i 1. afdeling af Post Cup'en i Roskilde, 24. april.
nr. 15 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
nr. 18 i Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
nr. 31 i Samsung Mobile Grand Prix, Århus, 190 km, 21. maj.
nr. 31 i det individuelle DM i landevejscykling, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
nr. 49 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj (49 gennemførte).
------
Morten Pedersen (Cycling Horsens)
nr. 2 på 4. etape af Tour de Loir-et-Cher, 15. april.
nr. 3 i Bochums Abendkriterium, 75 km, 4. juni.
nr. 4 på 2. etape af fransk etapeløb ved Blois, Tour de Cycliste de Loir-et-Cher, 13. april.
nr. 7 i landevejsløb i Århus, 151 km, 1. oktober.
nr. 8 i landevejsløbet i Thy, 9. april.
nr. 8 i landevejsløb i Rødekro, 30. april.
nr. 9 i landevejsløb i Oberhausen, 11. juni.
nr. 9 i Tour de Loir-et-Cher, sammenlagt, 16. april.
nr. 11 i landevejsløb i Aalborg, 162 km, 28. maj.
nr. 14 i Zignal Preis von Dortmund, 12. juni.
i soloudbrud i Lemvig-Holstebro-Lemvig.
--------
Jannik Petersen (Hammel)
nr. 3 i landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 3 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
nr. 11 i FBC's landevejsløb, 172 km, 13. august.
nr. 33 sammenlagt i Rhodos Rundt, slut 27. februar.
------
Jimmy Petersen (Hillerød)
nr. 3 i Helsingeløbet i Hillerød, 16. april.
nr. 12 i 1. afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 24. april.
-------
Jørgen Bo Petersen (Charleroi)
vinder af Nordsjællands CK's landevejsløb, 150 km, 21. maj.
nr. 3 sammenlagt i Tour de l'Oise, 14. maj.
nr. 3 på 2. etape i Tour de l'Oise, 204 km, 12. maj.
nr. 4 på 5. etape i Grand Prix Beauce, Canada, 13.-18. juni.
nr. 4 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 13. marts.
nr. 6 sammenlagt i Grand Prix Beauce, Canada, 13.-18. juni.
nr. 6 i DM på enkeltstart, Vejle, 23. juni.
nr. 6 i Trophée Grimpeurs, 30. april, 133,9 km, Frankrig.
nr. 7 på 4. og sidste etape i Tour de l'Oise, enkeltstart, 5,6 km, 14. maj.
nr. 11 i Greand Prix de Wallonie, Belgien, 1. juni.
nr. 30 i Classic des Alpes, 4. juni.
nr. 86 i Liege-Bastogne-Liege, 264 km, 16. april.
------
Niels Bay Petersen (Gladsaxe)
nr. 51 i DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
-------
Søren Petersen (Team Cologne)
indehaver af førertrøjen i Fredsløbet én dag, mistede den på 3. etape den 7. maj.
vinder af Rund um den Flughafen Köln und Bonn, 196,5 km, 29. april.
nr. 2 på 2. etape i Fredsløbet, 167 km, 6. maj, kun slået af Arkadiusz Wojtas, Mroz, et sekund foran Wojtas sammenlagt.
nr. 2 på 4. etape af Vodacom Rapport Toer, Sydafrika, 155 km, 15. februar.
nr. 2 på 5. etape af Tyskland Rundt, 187,6 km (slået af Erik Zabel), Stuttgart-Ansbach, 30. maj.
nr. 3 sammenlagt i Dekra Open, Stuttgart, 21.-23. juli.
nr. 3 på 1. etape af Dekra Open, Stuttgart, 21. juli.
nr. 4 på 1. etape af Fredsløbet, 177 km, Hannover, 5. maj.
nr. 5 på 6. etape i Vodacom Rapport Toer, Sydafrika, 165 km, 17. februar.
nr. 5 i landevejsløb i Tønder.
nr. 6 på 6. etape af Tyskland Rundt, 103 km, 31. maj.
nr. 6 på 3. etape A, Regio Tour, Tyskland, 8.-13. august.
nr. 7 på 10. og sidste etape i Fredsløbet, 14. maj.
nr. 8 i det individuelle DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
nr. 9 i Groningen-Münster, 27. september.
nr. 9 i Grand Prix Rudy Dhaenens, 20. marts.
nr. 9 på 5. og sidste etape af Holland Rundt, 25. august.
nr. 10 på 2. etape af Regio Tour, 9.-13. august.
nr. 10 i Luk Cup Bühl, Tyskland, 30. juli.
nr. 11 i Ronde van Drenthe, Holland, 200,4 km, 1. april.
nr. 11 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 13 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
nr. 17 på 1. etape af Tyskland Rundt, 26. maj.
nr. 25 i Ronde van Midden-Zeeland, Holland, 2. september.
nr. 31 sammenlagt i Holland Rundt, 21.-26. august.
nr. 35 i Fredsløbet, 5.-13. maj.
nr. 43 sammenlagt i Tyskland Rundt, 1. juni.
Nr. 48 sammenlagt i Hessen Rundt, 4.-8. oktober.
nr. 49 sammenlagt i Ronde van Limburg, juni.
------
Thomas Petersen (Team Bornholm)
nr. 2 i Natur Bornholm, 126 km, 21. april.
nr. 3 i gadeløb i Nyborg, 9. august.
nr. 5 i landevejsløb i Hvidovre, 136 km, 6. maj.
nr. 7 i Helsingeløbet i Hillerød, 147 km, 16. april.
nr. 12 i 1. afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 24. april.
nr. 16 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
-------
Jakob Piil (MC Jack and Jones)
dansk mester i holdløb, 71 km, Grindsted, 21. juni.
vinder af gadeløbet i Nyborg, 9. august.
nr. 2 i afstemningen om årets cykelrytter i Danmark 1999.
nr. 4 i det individuelle DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
nr. 8 på 5. og sidste etape af Andalusien Rundt, 17. februar, 135 km, Lugue til Granada (nr. 61 sammenlagt).
nr. 8 på 5. og sidste etape af Holland Rundt, 21.-26. august.
nr. 9 på 1. etape af Tour du Limousin, 15. august.
nr. 12 sammenlagt i Tour du Limousin, Frankrig, 15.-18. august.
nr. 16 i det svemske Post-Girotløb.
nr. 19 sammenlagt i Holland Rundt, 21.-26. august.
nr. 20 på 2. etape af Tour du Limousin, Frankrig, 6. august.
nr. 32 i US Pro Championship.
nr. 39 sammenlagt i Midi Libre, slut 21. maj.
nr. 46 i First Union Classic, USA, 5. juni.
nr. 83 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 8.-11. juni.
Udsat for trafikuheld i Milano inden Milano-San Remo.
------
Arvis Piziks (MC Jack & Jones)
Tour de France-deltager:
Med i udbrud på 6. etape, torsdag den 6. juli, nr. 5 og rykkede frem som nr. 9 i den samlede stilling.
National mester i Letland, 25. juni.
vinder af 1. etape i Quatre Jours de Dunkerque, 166 km, 2. maj.
indehaver af førertrøjen i "Quatre Jours de Dunkerque" en enkelt dag.
vinder af Samsung Mobile Grand Prix, Århus, 190 km, 21. maj.
nr. 4 på 4. etape af Quatre Jours de Dunkerque, 181 km, 5. maj.
nr. 4 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 5 på 1. etape af Circuit de la Sarthe, 165 km, 4. april.
nr. 5 på 3. etape i Circuit de la Sarthe, 196,9 km, 6. april.
nr. 8 i Paris-Bruxelles, 9. september.
nr. 8 på 4. etape af Holland Rundt, 25. august.
nr. 8 på 2. etape af Holland Rundt, 23. august.
nr. 9 i Veenendal-Veenendal, 13. april.
nr. 10 på sidste etape af Tour de France på Champs Elysées, 27. juli.
Nr. 10 i Grand Prix Jef Scherens Leuven, Belgien, 3. september.
nr. 11 på 3. etape af Katalonien Rundt, 18. juni.
nr. 13 på 1. etape af Holland Rundt, 22. august.
nr. 54 i Paris-Roubaix, 272 km, 9. april.
nr. 93 i Tour de France.
Udgik af Katalonien Rundt.
------
Dennis Rasmussen (Hammel)
vinder af Rhodos Rundt, 27. februar, 11 sekunder foran tyskeren Christian van Dartel.
nr. 2 i landevejsløb i Esbjerg, 144 km, 16. april.
nr. 3 i landevejsløb i Bov, 24. september.
nr. 3 i gadeløb i Esbjerg, 16. august.
nr. 3 i Post Cup-løb, Holbæk, 178,5 km, 10. september.
nr. 3 sammenlagt i Post Cup'en, 10. september.
nr. 5 i gadeløb i Horsens, 17. august.
nr. 5 i Post Cup-løbet i Odder, 3. afdeling, 18. juni.
nr. 5 på prologen i Rhodos Rundt, 23. februar.
nr. 5 i landevejsløb i Aalborg, 162 km, 28. maj.
nr. 5 i Hornsyld-løbet, 66 km, 29. maj.
nr. 10 på 9. etape i Tour de Langkawi, 115 km.
nr. 10 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 11 i Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
nr. 17 i Samsung Mobile Grand Prix, Århus, 190 km, 21. maj.
nr. 24 i det individuelle DM i landevejscykling, 202,4 km, 25. juni.
-----
Jacob Moe Rasmussen (MC Jack & Jones)
nr. 3 på 5. etape af Tour Down Under, 156 km, 22. januar.
nr. 3 i Guldensporen-to-dages, 5. marts.
nr. 3 på 1. etape af Deux Jours des Esperons d'Or, 175 km, 4. marts.
nr. 6 i Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
nr. 10 på 6. og sidste etape af Tour Down Under, 96 km, Australien, 23. januar.
nr. 14 i 1. afdeling af Post Cup'en, Roskilde, 24. april.
nr. 19 i First Union Classic, USA, 5. juni.
Nr. 24 i Paris-Bourges, 1. oktober.
Nr. 24 i Henk Vos Memorial, 1. september.
nr. 25 i US Pro Championship.
nr. 51 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 18. juni.
nr. 56 sammenlagt i Tour du Limousin, Frankrig, 15.-18. august.
nr. 60 sammenlagt i Midi Libre, Frankrig, slut 21. maj.
nr. 71 sammenlagt i Rheinland-Pfalz, Tyskland, 13.-17. september.
-------
Michael Reihs (Silkeborg)
nr. 3 i Cycling Århus' løb, 180 km, 1. juni.
nr. 4 i gadeløbet i Bogense, 72 km, 4. juli.
nr. 4 i landevejsløb i Haderslev, 156 km.
nr. 5 sammenlagt i La Transalsace, Frankrig, 24.-27. august.
nr. 9 i landevejsløb i Hobro, 152 km, 20. april.
nr. 14 i gadeløb i Horsens, 17. august.
nr. 16 på 4. etape af La Transalsace, Frankrig, 24.-27. august.
nr. 19 på 1. etape af La Transalsace, Frankrig, 24.-27. august.
nr. 21 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
nr. 23 i Paris-Tours Espoirs, 188,5 km, 8. oktober.
nr. 45 sammenlagt i Grand Prix Wilhelm Tell, Schweiz, 20.-24. september.
-------
Morten Rejnholt (Team Bornholm)
vinder af kriterium i Braunschweig, 80 km, 10. juli.
nr. 2 i landevejsløb i Køge, 1. juni.
nr. 2 i landevejsløb i Landskrona, 130 km, 30. april.
nr. 3 i Natur Bornholm, 126 km, 21. april.
nr. 9 i landevejsløb i Hvidovre, 126 km, 6. maj.
-------
Bjarne Riis
nr. 4 i Ritter Classic, to sekunder efter Jakob Zeihlund, Politiet, Lars Thue Andersen og Villy Skibby, 18. juni.
-------
Martin Rittsel (MC Jack & Jones)
vinder af Quatre Jours de Dunkerque, 7. maj, 24 sekunder foran Arturas Kasputis, Litauen.
nr. 2 på prologen over 3 km i Post Girot Open, 14. juni.
nr. 2 på 3. etape af det svenske Post Girot-Open, 204 km, Motala til Eskilstuna, 17. juni.
nr. 2 sammenlagt i Tour de l'Oise, 14. maj.
nr. 2 på 2. etape, 204 km, Tour de l'Oise, 12. maj.
nr. 2 på enkeltstarten i Tour de l'Oise, 14. maj.
nr. 4 i det svenske Post-Girot-løb sammenlagt, 18. juni.
nr. 4 på 6. etape, 11 km enkeltstart, af Quatre Jours de Dunkerque.
nr. 5 på 1. etape i Quatre Jours de Dunkerque, 2. maj.
nr. 7 sammenlagt i Paris-Nice, 12. marts.
nr. 10 på 6. etape af Midi Libre, 21. maj.
nr. 12 sammenlagt i Tyskland Rundt, 1. juni.
nr. 12 sammenlagt i Midi Libre, 16.-21. maj.
nr. 33 i Liege-Bastogne-Liege, 264 km, 16. april.
nr. 108 i Tour de France.
-----
Michael Sandstød (MC Jack & Jones)
dansk mester på enkeltstart på sin 32 års fødselsdag, 45 km, fjerde DM-titel i træk på enkeltstart, 23. juni.
vinder af Tour de l'Oise, 14. maj.
vinder af 2. etape, 204 km, Tour de l'Oise, 12. maj.
vinder af enkeltstarten, 5,6 km, Tour de l'Oise, 14. maj.
vinder af Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 3 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 5 på prologen i Holland Rundt, 21. august.
nr. 5 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 12. juni.
nr. 5 på 2. etape af Luxembourg Rundt, 210 km, 10. juni.
nr. 5 på 5. etape af Quatre Jours de Dunkerque, 188 km, 6. maj.
nr. 6 sammenlagt i Quatre Jours de Dunkerque, 7. maj.
nr. 12 sammenlagt i Holland Rundt, 21.-26. august.
nr. 13 på enkeltstarten, 3. etape B, i Holland Rundt, 24. august.
nr. 56 i US Pro Championship.
-----
Kenni Schmidt (Grenå)
nr. 50 i DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
-------
Theis Seier (Brøndby)
nr. 10 i landevejsløb i Hvidovre, 126 km, 6. maj.
nr. 48 i DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
-------
Martin Sejling (Team Ringsted)
nr. 2 i Berlin-Freienwalde-Berlin, 155 km, 2. april.
nr. 6 i Helsingeløbet i Hillerød, 147 km, 16. april.
nr. 8 i landevejsløb i Rødekro, 145 km, 30. april.
nr. 10 i landevejsløb i Hobro, 152 km, 20. april.
------
Lasse Siggaard (Herning)
nr. 23 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
-------
Henrik Simper (Bornholm)
nr. 2 i Ordrup, 7. maj.
nr. 6 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 13 i Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
nr. 14 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 16 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj.
nr. 17 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 21 i det individuelle DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
nr. 58 sammenlagt i Grand Prix Wilhelm Tell, Schweiz, 20.-24. september.
nr. 66 i Paris-Tours Espoirs, 188,5 km, 8. oktober.
-------
Michael Skelde (Cycling Horsens)
vinder af Post Cup'en sammenlagt med 124 points, René Jørgensen 65, Dennis Rasmussen 64, Danny Jonasson 63, Jimmi Madsen 58, Michael Blaudzun 50, Allan Johansen 44, Jimmy Hansen (Ordrup) 43, Allan Bo Andresen 43, Mark Tune Madsen 41..
vinder af Post Cup'ens 3. afdeling i Odder, 18. juni.
vinder af Bochums Abendkriterium, 75 km, 4. juni.
vinder af landevejsløb, 152,5 km, Hobro, 20. april, første sejr i 19 måneder.
vinder af landevejsløb i Rødekro, 155 km, 30. april.
vinder af gadeløb i Horsens, 17. august.
vinder af landevejsløb i Århus, 151 km, 1. oktober (afskedsløb for Cycling Horsens).
nr. 2 i gadeløbet i Bogense, 72 km, tirsdag den 4. juli.
nr. 2 i første afdeling af Post Cup'en i Roskilde, 171 km, 24. april.
nr. 2 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
nr. 2 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
nr. 2 i landevejsløb i Grand Prix Umag 3, Kroatien, fredag den 18. februar.
nr. 3 i Ritter Preis-løbet i Dortmund, 175 km, 2. juli.
nr. 3 i gadeløb i Gütersloh, 70 km, 9. juni.
nr. 3 i landevejsløbet i Thy, 9. april.
nr. 4 i Memorial Philippe van Coningsloo, Belgien, 5. juni.
nr. 4 i på 6. etape Tour de Loir-et-Cher, Frankrig, 16. april.
nr. 4 i Ronde van Baronie, Holland, 25. marts, 173 km.
nr. 4 i Grand Prix Umag 4, Kroatien, 19. februar.
nr. 4 i landevejsløb i Aalborg, 162 km, 28. maj.
nr. 4 på etape i Tour de la Somme, Frankrig, 23. juli.
nr. 4 i Post Danmark gadeløbet i Herning, 28. juli.
nr. 5 i Dokkum Woudenomloop, Holland, 19. marts.
nr. 5 i Hadsten Gade Grand Prix, 27. juli.
nr. 5 i gadeløb i Nyborg, 9. august.
nr. 6 i femte og sidste afdeling af Post Cup'en, 178,5 km, Holbæk.
nr. 6 i Grand Prix Umag 5, Kroatien, 143 km, 20. februar.
nr. 7 i Zignal Preis von Dortmund, 140 km, 12. juni.
nr. 7 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 8 i Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
nr. 8 i landevejsløb i Köln, 10. juni.
nr. 8 i Ronde van Middel Brabrant, Holland, 25. marts.
nr. 8 sammenlagt i Tour de la Somme, Frankrig, 21.-23. juli.
nr. 9 i Samsung Mobile Grand Prix i Århus, 190 km, 21. maj, kåret som bedste amatør i feltet.
nr. 9 i Hornsyld-løbet, 66 km, 29. maj.
nr. 10 i gadeløb i Stadtlohn, 80 km, 30. juni.
nr. 12 sammenlagt i Tour de Loir-et-Cher, Frankrig, 16. april.
nr. 17 i det individuelle DM, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
nr. 18 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
nr. 21 i Grand Prix Umag 2, 13. februar.
nr. 26 i Schalls Sels, Merksem, Belgien, 29. august.
nr. 27 sammenlagt og bedste dansker i Ronde van Limburg, juni.
nr. 45 i Omloop van Broomerwald, Holland, 1. juli.
------
Jesper Skibby (MC Jack & Jones)
dansk mester i 71 km holdkørsel, Grindsted, 21. juni.
nr. 7 i Brabantse Pijl, La Fleche Brabanconne, 194 km, 26. marts.
nr. 19 i det individuelle DM, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
nr. 39 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 19. maj.
nr. 46 i Samsung Mobile Grand Prix, 190 km, 21. maj, taktikkens mester, der styrede løbet og hjalp Arvis Piziks til sejr.
nr. 56 sammenlagt i Tyskland Rundt, 1. juni.94 i Flandern Rundt, 269 km, 2. april.
nr. 105 i Ruta del Sol, 17. februar.
Udgik med knæskade på 3. etape af Paris-Nice, 7. marts.
Styrtede på 2. etape af Katalonien Rundt, 16, juni (kørte i et hul på vejen og slog kæben i asfalten, men ikke brud).
Afslutningsløb i slutningen af oktober i Herning-Silkeborg-Herning-motionsløbet "Skibby-expressen".
------
Morten Sonne (Team Fakta)
vinder af bjergkonkurrencen i Circuit des Mines, 1. maj.
vinder af 2. etape i Sachsen Tour, 165,9 km, Leipzig-Klingenthal, 26. juli.
nr. 2 i gadeløbet i Allerød, 84 km, 17. maj.
nr. 2 på 5. etape i Circuit des Mines, 28. april.
nr. 2 på 5. etape i Normandiet Rundt, 168 km, 25. marts.
nr. 2 på Sachsen Tour, 5. etape B, 29. juli.
nr. 4 på 4. etape af Normandiet Rundt, 168 km, nr. 11 sammenlagt.
nr. 7 i landevejsløbet i Kolding, 4. juni.
nr. 7 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 7 i Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
nr. 9 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 12. marts.
nr. 10 sammenlagt i Circuit des Mines, 30. april.
nr. 10 i Helsingeløbet i Hillerød, 147 km, 16. april.
nr. 14 i det individuelle DM, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
nr. 17 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 6. februar.
nr. 30 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 18. juni.
nr. 37 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 8.-11. juni.
Nr. 68 i Paris-Bourges, 1. oktober.
-----
Marc Stegger (Hammel)
nr. 40 i DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
-------
Nicki Sørensen (Team Fakta)
vinder af Circuit des Mines, 1. maj.
vinder af landevejsløb i Ordrup, 7. maj.
vinder af det tyske løb Rund um die Hainleite, 202 km, Erfurt, 14. maj.
vinder af Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
nr. 2 i 4. afdeling af Grand Prix Umag i Kroatien, 19. februar, efter Martin Hvastija (nr. 3 i Danmark Rundt sidste år).
nr. 2 i Helsingeløbet i Hillerød, 147 km, 16. april.
nr. 3 i Post Cup-løb, Hammel, 178 km, 27. august.
nr. 3 på enkeltstarten over 22,5 km, sidste etape af Circuit des Mines, 30. april.
nr. 3 i Grand Prix Jef Scherens Leuven, Belgien, 3. september.
nr. 5 i det individuelle DM, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
nr. 5 i Grand Prix Pino Cerami, 181 km, 7. april.
nr. 6 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 8.-11. juni.
nr. 8 i gadeløb i Nyborg, 8. august.
Nr. 8 sammenlagt i Hessen Rundt, 4.-8. oktober.
nr. 8 på anden halvetape, 95 km, Circuit des Mines, 27. april.
nr. 9 på første halvetape, 90 km, Circuit des Mines, 27. april.
nr. 9 på 2. etape af Luxembourg Rundt, 210 km.
nr. 10 på 2. etape af det svenske Post-Girot-Open, 15. juni.
nr. 10 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 12. marts.
nr. 10 på 1. etape af Unica Classic, Østrig, 10. maj.
nr. 14 i Grand Prix de Wallonie, Belgien, 1. juni.
nr. 15 i det svenske Post-Girot-løb sammenlagt.
nr. 16 i Unica Classic i Østrog, sammenlagt, 14. maj.
nr. 24 i Ronde van Drenthe, Holland, 2. april.
Udtaget til OL i Sydney efter DM i Vejle sammen med Lars Michaelsen, Michael Sandstød, Rolf Sørensen og Frank Høj.
Kyneb, Blaudzun og Piil havde også klaret OL-kravet.
------
Rolf Sørensen (Rabobank)
Vinder af Danmark Rundt.
nr. 2 på 5. og sidste etape af Luxembourg Rundt, 179 km, Petacchi vandt, 12. juni.
nr. 3 i det individuelle DM, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
nr. 3 i Brabantse Pijl, La Fleche Brabanconne, 194 km, 26. marts.
nr. 5 på 4. etape af Quatre Jours de Dunkerque, 149 km, 5. maj.
nr. 8 i Milano-San Remo, 294 km, 18. marts.
nr. 8 i Paris-Tours, 254,5 km, 8. oktober.
nr. 10 på 7. etape af Tirreno-Adriatico, 214 km, 14. marts.
nr. 14 i Flandern Rundt, 269 km, 2. april.
nr. 16 sammenlagt i Tour du Limousin, Frankrig, 15.-18. august.
nr. 17 på 3. etape A, Holland Rundt, 24. august.
nr. 21 sammenlagt i Rheinland-Pfalz, Tyskland, 13.-17. september.
nr. 22 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 8.-11. juni.
nr. 40 i Paris-Bruxelles, 9. september.
nr. 41 i Paris-Roubaix, 272 km, 9. april.
nr. 57 i Amstel Gold Race, 21. april.
nr. 64 i Kuurne-Bruxelles-Kuurne, 191 km, 27. februar.
nr. 79 sammenlagt i Schweiz Rundt.
Brækket kraveben under træningstur i Danmark ved nytårstid.
-------
Valentin Tabor (Team Ringsted)
nr. 22 i Lemvig-Holstebro-Lemvig, 184 km, 20. maj.
-------
Jesper Tamstrup, ABC
nr. 3 i landevejsløb i Køge, 1. juni.
-------
Morten Tamstrup, ABC
nr. 11 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
------
Sune Therkildsen, Odense CK
nr. 20 i 2. afdeling af Post Cup'en, Ballerup, 14. maj.
-------
Carsten Thiel (Odense CK)
nr. 24 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
-------
Lars H. Thomsen (ABC)
nr. 2 i Nordsjællands CK's landevejsløb, 150 km, 21. maj.
nr. 3 i Ordrup, 7. maj.
nr. 4 i Grand Prix de la Ligue Cycliste Du Bassin Minier, Pétange, Luxembourg, 2. juli.
nr. 4 i landevejsløb i Køge, 132 km, 1. juni.
nr. 6 i Post Cup-løbet i Odder, 18. juni.
nr. 15 i det individuelle DM, bedste amatør, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
--------
Nicki Thybo (Ordrup)
nr. 38 i DM, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
-------
Claus Hørlykke Toksvig (Herning)
nr. 7 i landevejsløb i Randers, 164 km, 7. maj.
-------
Jan Tvenø (KCK-Herlev)
nr. 49 i DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.
-------
Leon Vibholm (Skive)
nr. 5 i landevejsløbet i Hjørring, 21. maj.
nr. 11 på enkeltstart, JM/FM, Aalborg, 27. maj.
-------
Lars Werenberg (Odder)
nr. 3 i Hornsyld-løbet, 66 km, 29. maj.
nr. 6 i Cycling Århus' løb, 180 km, 1. juni.
nr. 7 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 6. maj.
nr. 10 i DM på enkeltstart, 45 km, Vejle, 23. juni.
nr. 15 i La Transalsace, 24.-27. august.
nr. 20 i NM i Sverige, 6. august.
nr. 28 i det individuelle DM i landevejscykling, 202,4 km, Vejle, 25. juni.
-------
Jan Østergaard (CCI Differdange)
nr. 2 i Grand Prix de la Ligue Cycliste Du Bassin Minier, Pétange, Luxembourg, 131,4 km, 2. juli.
nr. 2 i Hammels landevejsløb, 142 km, 12. juni.
nr. 3 sammenlagt i Fleche du Sud, Luxembourg, 1.-4. juni.
nr. 3 i Grand Prix Ostfenster, Luxembourg, 13. marts.
nr. 7 i Post Cup-løbet i Odder, 3. afdeling, 18. juni.
nr. 9 i det individuelle DM i Vejle, 202,4 km, 25. juni.