Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Cykelsportsresultater 2001

Mandag d. 30. juli 2001

Cykelsportsresultater 2001 - opdateret med Tour de France.
-----------------------------------------------------------------

Copyright:
Tommy Poulsen
Danske Sportsjournalister
- må kun gengives mod kildeangivelse
-------------------------------------------------------------------

Casper Aabye (ABC)
Nr. 7 i ABC's landevejsløb, 165 km, 4. juni.
Nr. 9 i Hillerød-løbet, 150 km, 8. april.
Nr. 10 i landevejsløb i Køge, 24. maj.
Nr. 11 i Brøndby-løbet, 22. april.

Jakob Andersen (Team Cycling Ringsted)
Vinder af ABC's landevejsløb, 165 km, 4. juni.
Vinder af "Det Grønne Cykelløb", Gilleleje, 144 km, 13. maj.
Nr. 2 i Amager CR's landevejsløb, 22. juli.
DM-bronze i holdløb, 63 km, 27. juni.
Nr. 3 i Rund um den Elm, Braunschweig, Tyskland, 188 km, 8. juli.
Nr. 4 i landevejsløbet i Brøndby, 22. april.
Nr. 4 i Viking-Frederikssunds jubilæumsløb, 21. april.
Nr. 5 i KCK Herlevs landevejsløb, 20. maj.
Nr. 7 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.
Nr. 7 på 1. etape A, Annaboda Sverige, 3,8 km, 22. maj.
Nr. 10 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 170 km, 29. april.
Nr. 10 i Sorøs enkeltstart, 20. juni.
Nr. 10 i Lyngbys Sorgenfriløb, 204 km, 29. juli.
Nr. 11 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 24. juni.
Nr. 21 på 1. etape B, 108,3 km Kumla, Cykeltouren Sverige, 22. maj.

Jørgen Andersen (Cycling Århus)
Nr. 4 i gadeløb i Bogense, 72 km, 3. juli.
Nr. 6 i Hammel, 146 km, 4. juni.
Nr. 6 i landevejsløb i Randers, 13. maj.
Nr. 6 i landevejsløb i Thy, 151 km, 8. april.
Nr. 7 i landevejsløb i Odder, 179 km, 19. maj.
Nr. 8 i landevejsløb i Rødekro, 167 km, 10. juni.
Nr. 10 i Favoritløbet i Århus, 149,8 km, 24. maj.
Nr. 11 i Greve-Næstveds etapeløb, 16.-17. juni.
Nr. 14 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 24. juni.
Nr. 40 i DM, enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.
Nr. 47 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.

Morten Bugge Andersen (Team Cycling Ringsted)
Nr. 4 i Lyngbys Sorgenfriløb, 204 km, 29. juli.
Nr. 8 i Grand Prix Ringsted, 25. maj.
Nr. 10 i ABC's landevejsløb, 165 km, 4. juni.
Nr. 11 i KCK Herlevs landevejsløb, 20. maj.
Nr. 11 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.
Nr. 17 i 1. afdeling af Post Cup'en i Hillerød, 170 km, 29. april.
Nr. 45 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.

Nikolaj Andersen (Herning)
Nr. 13 i Amager CR's landevejsløb, 152 kmn, 22. juli.

Allan Bo Andresen (Team Fakta)
Nr. 5 på 4. og sidste etape af Rhodos Rundt, 136 km, 25. februar.
Nr. 9 i Amager CR's landevejsløb, 152 km, 22. juli.
Nr. 12 på 1. etape af Rhodos Rundt (Tour of Rhodes), 158 km, 21. februar.
Nr. 20 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 24. juni.
Nr. 29 i Sparkassen Grand Prix i Bochum, 10. juni.
Nr. 30 i Omloop Wase Scheldeboorden, Basel, Schweiz, 29. marts.
Nr. 48 og sidst i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 73 sammenlagt i Rhodos Rundt, 25. februar.
Nr. 112 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 13.-17. juni.

René Arenkiel (Horsens Amatør Cykelklub)
Nr. 11 i Hammel, 146 km, 4. juni.
Nr. 43 i DM i enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.

Kurt Asle Arvesen (Team Fakta)
Norsk mester på enkeltstart, 26. juni.
Sølvvinder i det norske mesterskab for hold, 70 km, med Sandnes, 27. juni.
Nr. 3 i Grote Scheldeprijs, Belgien, 205 km, 25. april.
Nr. 3 på 7. og sidste etape af Normandiet Rundt, 1. april.
Nr. 3 på 3. etape af Post Girot Open, Sverige, 15. juni.
Nr. 4 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 13.-17. juni.
Nr. 6 på 4. etape af Normandiet Rundt, 188 km, 30. marts.
Nr. 6 på 4. etape af Post Girot Open, Sverige, 16. juni.
Nr. 6 på 7. etape af Fredsløbet, Zwickau, 209,2 km, 17. maj.
Nr. 7 på 6. etape af Fredsløbet, Plzen, Tjekkiet, 234,5 km, 16. maj.
Nr. 8 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 5. maj.
Nr. 8 på 5. etape af Post Girot Open, Sverige, 17. juni.
Nr. 8 på 2. etape af Post Girot Open, Sverige, 14. juni.
Nr. 8 i Grand Prix Århus, 190 km, 6. maj.
Nr. 8 på 4. etape af Tyskland Rundt, 239,8 km, Mannheim, 1. juni.
Nr. 9 på 2. etape af Tyskland Rundt, 173 km, Erfurt, 30. maj.
Nr. 9 på 11. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 17. februar.
Nr. 9 på 3. etape af Normandiet Rundt, 28. marts.
Nr. 9 på 1. etape af Normandiet Rundt, 26. marts.
Nr. 10 på 1. etape af Tyskland Rundt, 210,4 km, Hannover, 29. maj.
Nr. 11 i Normandiet Rundt, 1. april.
Nr. 11 i anden afdeling af Post Cup'en, Holbæk, 27. maj.
Nr. 12 i Rund um Düren, 184 km, 22. april.
Nr. 13 på 1. etape, Sachsen Tour, 212 km, Weisswasser-Leipzig, 25. juli.
Nr. 14 på 2. etape af Normandiet Rundt, 27. marts.
Nr. 15 på 5. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 10. februar.
Nr. 16 på 5. etape af Normandiet Rundt, 31. marts.
Nr. 18 på 7. etape af Tyskland Rundt, 3. juni.
Nr. 19 i Amager CR's landevejsløb, 152 km, 22. juli.
Nr. 20 på 5. etape af Fredsløbet, 168 km, 15. maj.
Nr. 20 på prologen i Normandiet Rundt, 26. marts.
Nr. 20 sammenlagt i Normandiet Rundt, 1. april.
Nr. 37 i Cholet-Pays De Loire, 25. marts.
Nr. 47 sammenlagt i Tyskland Rundt, 5. juni.
Nr. 101 sammenlagt i Tour de Langkawi, 18. februar.

Olivier Asmaker (CSC World Online)
Vinder af etapeløbet Tour de Picardie, Frankrig, 18-20. maj.
Vinder af 1. etape, Tour de Picardie, 104,5 km, Vervins-Fort-Mahon, 18. maj.
Nr. 11 i det individuelle franske mesterskab, 229,3 km, 1. juli.
Nr. 16 på 2. etape A i Route du Sud, 118 km, Carcassone-Castres, 24, juni.
Nr. 18 på 2. etape af Tour de Picardie, 171 km, 19. maj.
Nr. 52 sammenlagt i Route du Sud, Frankrig, 26. juni.
Nr. 61 sammenlagt i Circuit de la Sarthe, Frankrig, 13. april.
Nr. 71 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 11. februar.
Nr. 104 i "Fire dage ved Dunkerque", sammenlagt, 14. maj.
Udgik på 6. etape af Tour Down Under, 17. januar.

Glenn Bak (Team Ringsted)
Nr. 5 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.
Nr. 5 i Sorøs enkeltstart, 20. juni.
Nr. 6 i Hillerød-løbet, 8. april.
Nr. 6 i landevejsløb i Hobro, 153 km, 12. april.
Nr. 6 i Grand Prix Ringsted, 25. maj.
Nr. 7 i 1. afdeling af Post Cup'en, 170 km, Hillerød, 29. april.
Nr. 7 i Greve-Næstveds etapeløb, 16.-17. juni.
Nr. 14 i DM, enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.
Nr. 14 i Amager CR's landevejsløb, 152 km, 22. juli.
Nr. 44 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.

Lars Bak (Hammel)
Nr. 1 i Heist-Op-Den-Berg, 111 km, 21. marts.
Nr. 2 i Futur Géant de la Route, Luxembourg, 1. april.
Nr. 2 på 4. etape af Mainfranken Tour, 149 km, Bad Kissingen-Schweinfurt, 17. juni.
Nr. 4 i 1. afdeling af Post Cup'en, 170 km, Hillerød, 29. april.
Nr. 5 sammenlagt i Le Triptyque des Monts et Chateaux, Belgien, april.
Nr. 5 på 3. etape af Le Triptyque des Monts et Chateaux, Belgien, 8. april.
Nr. 6 i DM på enkeltstart for U-23, Odder, 18. maj.
Nr. 6 i Favoritløbet i Århus, 149,8 km, 24. maj.
Nr. 7 i Fayt-le-Franc, 120 km, 7. marts.
Nr. 8 på 2. etape af Le Triptyque des Monts et Chateaux, Belgien, 7. april.
Nr. 10 i Bruxelles-Zepperen, 150 km, 11. marts.
Nr. 10 på 3. etape af Mainfranken Tour, 144,1 km, 16. juni.
Nr. 10 sammenlagt i Mainfranken Tour, 14.-17. juni.
Nr. 11 i DM, enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.
Nr. 11 på 4. etape af Le Triptyque des Monts et Chateaux, Belgien, 154 km, 4. april.
Nr. 11 i Massemen, 117 km, 28. marts.
Nr. 12 i anden afdeling af Post Cup'en, Holbæk, 27. maj.
Nr. 18 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 24. juni.
Nr. 22 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.

Koen Beeckman (CSC World Online)
Nr. 7 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 11. februar.
Nr. 8 på 3. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 142 km, 9. februar.
Nr. 12 på 1. etape af Tyskland Rundt, 210,4 km, Hannover, 29. maj.
Nr. 14 på 1. etape af Tour Down Under, Australien, 16. januar.
Nr. 18 i Grote Scheldeprijs-Schoten, Belgien, 208 km, 19. april.
Nr. 29 i Gent-Wevelgem, 215 km, 11. april.
Nr. 30 i Grand Prix E3 Harelbeke, Belgien, 31. marts.
Nr. 36 i Paris-Roubaix, 254 km,15. april.
Nr. 37 i Het Volk, 200 km, 3. marts.
Nr. 69 sammenlagt i Route du Sud, Frankrig, 26. juni.
Nr. 83 i Flandern Rundt, 287 km, 8. april.
Nr. 143 i Milano-San Remo, 21. marts.

Flemming Bennetsen (Herning)
Vinder af landevejsløb i Rødekro, 167 km, 10. juni.
DM-sølv i holdløb, 63 km, 27. juni.
Nr. 2 i Lyngbys Sorgenfriløb, 204 km, 29. juli.
Nr. 2 i landevejsløb i Hobro, 12. april.
Nr. 3 i landevejsløb i Randers, 13. maj.
Nr. 3 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 22. april.
Nr. 4 i landevejsløb i Thy, 151 km, 8. april.
Nr. 4 i Viborg, 140 km, 3. juni.
Nr. 6 i løb i kermesseløb i Belgien, Eksaarde, 117 km,17. juni.
Nr. 9 i gadeløb i Bogense, 72 km, 3. juli.
Nr. 11 i landevejsløb i Odder, 179 km, 19. maj.
Nr. 11 i Hornsyld-løbet, 77 km, 18. juni.
Nr. 15 i Hammel, 146 km, 4. juni.
Nr. 20 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 21 på 6. etape af Ruban Granitier Breton, 29. april.
Nr. 63 sammenlagt i Ruban Granitier Breton, Frankrig, 1. maj.

Michael Blaudzun (CSC World Online)
Dansk mester, enkeltstart 41 km, Middelfart, 29. juni.
Nr. 3 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 5 på 1. etape af Circuit de la Sarthe, Frankrig, 197 km, 10. april.
Nr. 6 på 2. etape B i Route du Sud, Frankrig, 17 km, Castres, 24. juni.
Nr. 7 sammenlagt i Circuit de la Sarthe, 13. april.
Nr. 7 på 1. etape af Criterium International, 30. marts.
Nr. 8 på 2. etape af Criterium International, 31. marts.
Nr. 10 sammenlagt i Criterium International, 1. april.
Nr. 12 på 2. etape af Circuit de la Sarthe, Frankrig, 11. april.
Nr. 15 på 6. etape af Tyskland Rundt, 27,2 km, Heppenheim, 2. juni.
Nr. 15 på 19. etape af Tour de France, 149,5 km, Orleans-Evry, 28. juli.
Nr. 17 på 3. etape af Circuit de la Sarthe, Frankrig, 12. april.
Nr. 17 i Liege-Bastogne-Liege, 258 km, 22. april.
Nr. 17 på 2. etape A i Route du Sud, Carcassone-Castres, 118 km, 24. juni.
Nr. 18 på 6. etape af Tour de France, Commercy-Strasbourg, 211,5 km, 13. juli.
Nr. 19 på 5. etape af Circuit de la Sarthe, Frankrig, 14. april.
Nr. 19 i Amstel Gold Race, Holland, 254,6 km, 28. april.
Nr. 19 på 20. og sidste etape af Tour de France, Champs Elysées, 160,5 km, 29. juli.
Nr. 22 på 3. og sidste etape af Criterium International, 1. april.
Nr. 22 på 5. etape af Tyskland Rundt, Heppenheim, 92 km, 5. juni.
Nr. 25 på 1. etape af Tour de France, 194 km, St. Omer til Boulogne sur Mer, 8. juli.
Nr. 32 sammenlagt i Tirreno-Adriatico, 21. marts.
Nr. 33 i Giro Riviera Ligure Ponente, Italien, 24. februar.
Nr. 33 på 2. etape af Tour de France, 220,5 km, Calais-Antwerpen, 9. juli.
Nr. 37 sammenlagt i Route du Sud, Frankrig, 26. juni.
Nr. 42 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18.-20. maj.
Nr. 52 i Fleche Wallonne, Belgien, den 18. april.
Nr. 56 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 17. juni.
Nr. 57 i Vuelta Ciclista Comunidad Valenciana, Spanien, 3. marts.
Nr. 58 sammenlagt i Tyskland Rundt, 5. juni.
Nr. 60 på 11. etape af Tour de France, 32 km, enkeltstart, Grenoble-Chamrousse, 18. juli.
Nr. 61 i Milano-San Remo, 21. marts.
Nr. 84 sammenlagt i Tour de France, 2.22.28 efter Armstrong 29. juli.
Nr. 104 på 10. etape af Tour de France, 209 km, Alpe d'Huez, 17. juli.

Thomas Bonne (Den Blå Kurér)
Nr. 2 i DONG-løbet i Vejen, 155 km, 6. maj.

Tayeb Braikia (Lotto)
Vinder af Clasica de Almeria, Spanien, foran Marcus Zberg (Rabobank), 4. marts.
Nr. 4 på 1. etape af Giro Riviera Ligure Ponente, 20. februar.
Nr. 6 på 4. etape af Tour Down Under, Australien, 21. januar.
Nr. 8 på 3. etape af Tour Down Under, Australien, 20. januar.
Nr. 51 i Tour Down Under, 18. januar.
Alvorligt styrt på 1. etape af Murcia Rundt 7. marts, placeret som nr. 113, men kørt på sygehuset.

Carl Henning Brøndberg (Randers)
Vinder af landevejsløbet i Randers, 13. maj.
Nr. 2 i landevejsløb i Hammel, 146 km, 4. juni.
Nr. 5 i Favoritløbet i Århus, 149,8 km, 24. maj.
Nr. 5 i Amager CR's landevejsløb, 152 km, 22. juli.
Nr. 9 i landevejsløb i Kolding, 167,8 km, 17. juni.
Nr. 10 i landevejsløb i Odder, 179 km, 19. maj.
Nr. 22 på 8. og sidste etape af Ruban Granitier Breton, Frankrig, 1. maj.
Nr. 41 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 43 sammenlagt i Ruban Granitier Breton, Frankrig, 1. maj.

Kenan Bulic (Amager)
Nr. 2 i Lolland/Falsters enkeltstart, 23. juni.
Nr. 6 i Viking-Frederikssunds jubilæumsløb, 21. april.
Nr. 10 i DM på enkeltstart for U-23, 43,8 km, Odder, 18. maj.
Nr. 14 i Greve/Næstveds etapeløb,. 16.-17. juni.
Nr. 15 i ABC's landevejsløb, 165 km, 4. juni.
Nr. 18 i DM, enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.

Kristian Busk (Odense CK)
Nr. 34 i DM, enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.

Francisco Javier Cerezo (CSC World Online)
Nr. 6 på 4. etape af Vuelta a Aragon, 171 km, 21. april.
Nr. 6 på 2. etape af Vuelta a Aragon, 159 km, 19. april.
Nr. 13 i det individuelle spanske mesterskab, 222 km, 1. juli.
Nr. 16 på 5. etape af Circuit de la Sarthe, Frankrig, 184 km, 13. april.
Nr. 18 på 2. etape af Schweiz Rundt, 178,8 km, 20. juni.
Nr. 22 sammenlagt i Fredsløbet, 11.-19. maj.
Nr. 22 på 1. etape af Vuelta Aragon, 18. april.
Nr. 37 sammenlagt i Circuit de la Sarthe, Frankrig, 13. april.
Nr. 89 sammenlagt i Vuelta Ciclista Comunidad Valenciana, Spanien, 3. marts.
Nr. 118 sammenlagt i Tour de France, 2.59.57 efter, 29. juli.
Nr. 138 sammenlagt i Setmana Catalana, 30. marts.
Nt. 144 på 10. etape af Tour de France, 209 km, Alpe d'Huez, 17. juli.

Bekim Christensen (Team Coast)
Udtaget til at køre Spanien Rundt fra 8. september.
Nr. 5 i DM, enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.
Nr. 6 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 24. juni.
Nr. 6 i gadeløb i Bogense, 72 km, 3. juli.
Nr. 8 i anden afdeling af Post Cup'en, Holbæk, 27. maj.
Nr. 10 i Hornsyld-løbet, 77 km, 18. juni.
Nr. 14 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 14 på 7. etape af Fredsløbet, 209,2 km, 17. maj.
Nr. 20 på 3. etape af Murcia Rundt, 152 km, 9. marts.
Nr. 20 på 3. etape i Sachsen Tour, 160 km, Buchholz-Döbeln, 27. juli.
Nr. 21 på 2. etape af Post Girot Open, 14. juni.
Nr. 22 på 5. etape af Post Girot Open, 17. juni.
Nr. 22 på 3. etape af Post Girot Open, 15. juni.
Nr. 26 på 4. etape af Murcia Rundt, 166 km, 10. marts.
Nr. 28 i Sparkassen Grand Prix i Bochum, 10. juni.
Nr. 29 sammenlagt i Murcia Rundt, 11. marts.
Nr. 32 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 13.-17. juni.
Nr. 35 på 4. etape af Post Girot Open, 16. juni.
Nr. 41 sammenlagt i Sachsen Tour, 29. juli.
Nr. 43 på 1. etape A, prolog, Post Girot Open, 13. juni.
Nr. 53 på 4. etape af Valencia Rundt, 147 km, 2. marts.
Nr. 58 på 3. etape af Ruta del Sol, 20. februar.
Nr. 62 sammenlagt i Fredsløbet, 11.-19. maj.
Nr. 64 på 1. etape af Murcia Rundt, 7. marts.
Nr. 75 på 1. etape af Vuelta Aragon, 152 km, 18. april.
Nr. 76 sammenlagt i Ruta del Sol, 22. februar.
Nr. 76 på 1. etape af Valencia Rundt, 169 km, 27. februar.
Nr. 76 på 2. etape af Valencia Rundt, 179 km, 28. februar.
Nr. 76 på 3. etape af Vuelta Aragon, 174 km, 20. april.
Nr. 77 på 5. etape af Murcia Rundt, 11. marts.
Nr. 77 på 4. etape af Ruta del Sol, 21. februar.
Nr. 80 på 2. etape af Vuelta a Aragon, 19. april.
Nr. 87 på 5. etape af Ruta del Sol, 22. februar.
Nr. 93 på 4. etape af Setmana Catalana, 29. marts.
Nr. 93 på 1. etape B i Post Girot Open, 13. juni
Nr. 98 på 1. etape af Ruta del Sol, 18. februar.
Nr. 104 sammenlagt i Setmana Catalana, 30. marts.
Nr. 108 på 3. etape af Setmana Catalana, 28. marts.
Nr. 108 på 1. etape af Setmana Catlana, 26. marts.
Nr. 112 på 2. etape af Ruta del Sol, 19. februar.
Nr. 117 på 2. etape af Setmana Catalana, 27. marts.
Nr. 118 på 2. etape af Murcia Rundt, 8. marts.
Nr. 137 på 3. etape af Valencia Rundt, 149 km, 1. marts.
Udgik på 4. etape af Vuelta Aragon, 171 km, 21. april.

Henrik Thinggaard Christensen (Randers)
Vinder af Grand Prix Bertrange, Luxembourg, 108,5 km, 15. juli.
Nr. 7 i landevejsløbet i Randers, 13. maj.
Nr. 11 i Favoritløbet i Århus, 149,8 km, 24. maj.
Nr. 12 i landevejsløbet i Odder, 179 km, 19. maj.
Nr. 13 i Rødekro, 167 km, 10. juni.
Nr. 42 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.

Jan Christiansen (Holstebro)
Nr. 14 i landevejsløb i Kolding, 167,8 km, 17. juni.

Morten Christiansen (Glud & Marstrand, Horsens)
Dansk mester, 4000 meter holdløb, Århus, 14.juli.
Vinder af gadeløb i Bogense, 72 km, 3. juli, første sejr i A-klassen.
Nr. 2 på 4. etape i Tour de Berlin, 103 km kriterium, 26. maj.
DM-bronzevinder, parløb, 11. juli.
Nr. 4 i Grenå, 12. maj.
Nr. 4 ved DM, U-23, individuelt forfølgelsesløb, Odensebanen, 19. juni.
Nr. 9 i DM for U-23, enkeltstart, 43,8 km, Odder, 18. maj.
Nr. 17 på 5. etape af Cinturon Ciclista Internacional a Mallorca, 86 km, 1. april.
Nr. 29 sammenlagt i Cinturon Ciclista Internacional a Mallorca, 1. april.
Nr. 62 sammenlagt i Slovakiet Rundt, 29. juli.


Stig Dam (Glud & Marstrand, Horsens)
Nr. 5 på 5. etape af Marokko Rundt, 6. april.
Nr. 6 på 7. etape af Marokko Rundt, 8. april.
Nr. 8 sammenlagt i Marokko Rundt, 15. april.
Nr. 11 i Viborg, 140 km, 3. juni.
Nr. 13 i Riviera Trophy 5, Kroatien, 25. februar.
Nr. 16 i Riviera Trophy 3, Kroatien.
Nr. 99 i Sparkassen Grand Prix, Bochum, 10. juni.

Jesper Damgaard (Ordrup)
Nr. 11 i Lyngbys Sorgenfriløb, 204 km, 29. juli.
Nr. 15 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 24. juni.
Nr. 18 i Greve-Næstveds etapeløb, 16.-17. juni.
Nr. 20 i Amager CR's landevejsløb, 152 km, 22. juli.
Nr. 25 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 28 i DM i enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.

Michael Demin (Roskilde)
Nr. 6 i Brøndby-løbet, 22. april.
Nr. 7 i Hillerød-løbet, 8. april.
Nr. 8 i Viking-Frederikssunds jubilæumsløb, 21. april.
Nr. 9 i DM for U-23, Odder, 175 km, 20. maj.
Nr. 12 i ABC's landevejsløb, 165 km, 4. juni.
Nr. 13 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 170 km, 29. april.
Nr. 17 i Greve-Næstveds etapeløb, 16.-17. juni.
Nr. 17 i Amager CR's landevejsløb, 152 km, 22. juli.
Nr. 32 i DM i enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.

Henrik Djernis (Team Cycling Ringsted)
Nr. 5 i "Det Grønne Cykelløb", Gilleleje, 144 km, 13. maj.
Nr. 7 i KCK Herlevs landevejsløb, 20. maj.
Nr. 13 i Grand Prix Ringsted, 25. maj.

Rasmus Dyring (Odder)
Nr. 3 i DM på enkeltstart for U-23, 43,8 km, Odder, 18. maj.
Nr. 3 i Grenå, 12. maj.
Nr. 6 i Merchtem, Belgien, 115 km, 10. marts.
Nr. 12 i Favoritløbet i Århus, 149,8 km, 24. maj.
Nr. 13 i anden afdeling af Post Cup'en, Holbæk, 27. maj.
Nr. 13 i Lyngbys Sorgenfrilløb, 204 km, 29. juli.

Karsten Ellerup (Vejle)
Nr. 29 i DM i enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.

Thomas Eriksen (Team Bornholm)
Vinder af landevejsløb i Køge, 24. maj.
Nr. 4 i DM for U-23 i Odder, 175 km, 20. maj.
Nr. 4 i landevejsløb i Århus, 162 km, 16. april.
Nr. 4 på 1. etape af Mainfranken Tour, 152,6 km, Schweinfurt-Grafenrheinfeld, 14. juni.
Nr. 5 i 1. afdeling af Post Cup'en, 170 km, Hillerød, 29. april.
Nr. 7 i Viking-Frederikssunds jubilæumsløb, 21. april.
Nr. 8 i Rund um Henninger Turm (U-23) i Frankfurt, 1. maj.
Nr. 9 i Brøndby-løbet, 22. april.
Nr. 11 i Grand Prix Ringsted, 25. maj.
Nr. 19 på 2. etape af Le Triptyque de Monts et Chateaux, Belgien, 8. april.

Flemming Falk (Kolding)
Nr. 2 i Grand Prix Bertrange, Luxembourg, 108,5 km, 15. juli.
Nr. 14 i Favoritløbet i Århus, 149,8 km, 24. maj.
Nr. 15 i Hornsyld-løbet, 77 km, 18. juni.
Nr. 33 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.

Jacob Filipowicz (Cycling Århus)
Nr. 7 i DM for U-23, Odder, 175 km, 20. maj.

Lars Frederiksen (Team Bornholm)
Vinder af Lyngbys Sorgenfri-løb, 204 km, 29. juli.
Nr. 2 i Gladsaxe-løbet, 6. maj.
Nr. 2 i Bornfrost Jubilæumsløb på Bornholm, 13. april.
Nr. 5 i Grand Prix Ringsted, 25. maj.
Nr. 8 i Brøndby-løbet, 22. april.
Nr. 8 i Amager CR's landevejsløb, 152 km, 22. juli.
Nr. 9 i landevejsløb i Køge, 24. maj.
Nr. 11 i Hillerød-løbet, 8. april.
Nr. 13 i ABC's landevejsløb, 165 km, 4. juni.
Nr. 13 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.

John Fuglsang (Odder)
Nr. 3 i landevejsløb i Hobro, 12. april.
Nr. 5 i Lolland/Falsters enkeltstart, 23. juni.
Nr. 6 i Sorøs enkeltstart, 20. juni.
Nr. 7 i landevejsløb i Thy, 151 km, 8. april.
Nr. 8 i Grenå, 12. maj.
Nr. 8 i Kolding, 167,8 km, 17. juni.
Nr. 9 i Rødekro, 167 km, 10. juni.
Nr. 12 i Braunschweig, 15. april.
Nr. 24 i DM enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.
Nr. 32 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.

Peter Gaarde (Team Cycling Ringsted)
Sjællandsk mester, enkeltstart, 8. juli.
Vinder af Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.
Vinder af Lolland/Falsters enkeltstart, 23. juni.
Vinder af Sorøs enkeltstart, 20. juni.
Vinder af Viking/Frederikssunds jubilæumsløb den 21. april.
Nr. 2 i Greve-Næstveds etapeløb, 16.-17. juni.
DM-bronze, holdløb, 63 km, 27. juni.
Nr. 3 i Rødekro, 167 km, 10. juni.
Nr. 4 i KCK Herlevs landevejsløb, 20. maj.
Nr. 6 i DM, enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.
Nr. 13 i "Det Grønne Cykelløb", Gilleleje, 144 km, 13. maj.
Nr. 15 i Lyngbys Sorgenfriløb, 204 km, 29. juli.

Marcelino Garcia (CSC World Online)
Nr. 5 sammenlagt i Setmana Catalana, Spanien, 30. marts.
Nr. 5 på 4. etape, 162 km, Setmana Catalana, Spanien, 29. marts.
Nr. 5 på 6. etape af Paris-Nice, 10 km enkeltstart, 17. marts.
Nr. 5 i bjergkonkurrencen i Paris-Nice, 18. marts.
Nr. 6 sammenlagt i Setmana Catalana, 1. april.
Nr. 9 i bjergkonkurrencen i Setmana Catalana, 30. marts.
Nr. 12 på 5. etape af Schweiz Rundt, 220,6 km, 23. juni.
Nr. 20 på 4. etape af Schweiz Rundt, 144 km, Baar-Wildhaus, 22. juni.
Nr. 27 i Giro Riviera Ligure Ponente, Italien, 24. februar.
Nr. 53 i Liege-Bastogne-Liege, 258 km, 22. april.
Nr. 64 sammenlagt i Paris-Nice, 18. marts.
Nt. 76 i Fleche Wallonne, Belgien, den 18. april.
Nr. 76 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 21. januar.
Nr. 122 sammenlagt i Tour de France, 3.05.05 efter, 29. juli.

Thomas Glud (Hammel)
Nr. 8 i Favoritløbet i Århus, 149,8 km, 24. maj.
Nr. 11 i Rødekro, 167 km, 10. juni.
Nr. 18 i landevejsløb i Odder, 179 km, 19. maj.

Peter Grimm (Århus CK)
Nr. 3 i DONG-løbet i Vejen, 155 km, 6. maj.
Nr. 7 i La Durtoccha, 24. marts.
Nr. 9 i landevejsløbet i Randers, 13. maj.
Nr. 10 i Grsnd Prix Mathias Nomblot Villefranche-en-Beaujolais, 150 km, 11. marts.
Nr. 17 i Grand Prix St. Etienne, 1. april.
Nr. 18 i Trophée de la ville de Cusset, 8. april.
Nr. 34 i Grand Prix de la Peymainade, 130 km, 18. februar.

Bo Hamburger (CSC World Online)
Nr. 4 på 4. etape af Giro Riviera Ligure di Ponente, Italien, 24. februar.
Nr. 6 sammenlagt i Giro Riviera Ligure di Ponente, Italien, 24. februar.
Nr. 7 på 1. etape i Setmana Catalana de Ciclismo, Spanien, 143 km, 26. marts.
Nr. 9 på 4. etape af Vuelta Ciclista Comunidad Valenciana, Spanien, 2. marts.
Nr. 9 på 4. etape af Tirreno-Adriatico, Italien, 170 km, 17. marts.
Nr. 11 på 3. etape af Giro Riviera Ligure Ponente, Italien, 23. februar.
Nr. 12 på 7. etape af Tirreno-Adriatico, Italien, 223 km, 20. marts.
Nr. 13 i Rund um Henninger Turm, Frankfurt, 206 km, 1. maj.
Nr. 13 på 1. etape af Circuit de la Sarthe, Frankrig, 10. april.
Nr. 24 sammenlagt i Circuit de la Sarthe, Frankrig, 13. april.
Nr. 26 i Milano-San Remo, 21. marts.
Nr. 26 sammenlagt i Vuelta Ciclista Comunidad Valenciana, Spanien, 3. marts.
Nr. 26 sammenlagt i Tirreno-Adriatico, Italien, 21. marts.
Nr. 28 i Fleche Wallonne, Belgien, 198 km, 18. april.
Nr. 38 sammenlagt i Setmana Catalana, 30. marts.
Nr. 50 i Liege-Bastogne-Liege, 258 km, 22. april.
Nr. 51 i Trofeo Laigueglia, 20. februar.

Martin Hammer (FBL)
Nr. 11 i Lolland/Falsters enkeltstart, 30 km, 23. juni.

Anders Klinkby Hansen (Vejen)
Nr. 13 i Viborg-løbet, 140 km, 3. juni.

Jacob Ingemann Hansen (Team Cycling Ringsted)
Nr. 6 i "Det Grønne Cykelløb", Gilleleje, 144 km, 13. maj.
Nr. 8 i DM for U-23, enkeltstart, 43,8 km, Odder, 18. maj.
Nr. 8 i Lyngbys Sorgenfriløb, 204 km, 29. juli.
Nr. 12 i Brøndby-løbet, 22. april.
Nr. 50 i DM, enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.

Jimmy Hansen (Team Fakta)
Dansk mester i holdløb, 63 km, 27. juni.
Nr. 15 i Sparkassen Grand Prix Bochum, 10. juni.
Nr. 43 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 71 i Uniqa Classic, Østrig, 11.-15. juli.
Nr. 74 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 13.-17. juni.
Nr. 79 sammenlagt i Rhodos Rundt, 25. februar.

Jimmy Hansen (Team Bornholm)
Vinder af KCK Herlevs landevejsløb, 20. maj.
Vinder af Hillerød-løbet, 150 km, 8. april.
DM-sølvvinder, parløb, 11. juli.
Nr. 2 i Grand Prix Ringsted, 25. maj.
Nr. 4 i ABC's landevejsløb, 165 km, 4. juni.
Nr. 4 i Køges landevejsløb, 24. maj.
Nr. 5 i Bornfrosts Jubilæumsløb på Bornholm, 13. april.
Nr. 7 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 24. juni.
Nr. 9 i Gladsaxe-løbet, 6. maj.
Nr. 12 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 170 km, 29. april.

Jimmy Hansen (Team Fakta)
Nr. 7 i DM, enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.
Nr. 15 i Sparkassen Giro Bochum, 175 km, 10. juni.
Nr. 54 i A Travers le Morbihan, Frankrig, 2. juni.

Poul Hansen (Ordrup)
Nr. 15 i Brøndby-løbet, 22. april.

Lars Haslund (Copenhagen Cycling)
Nr. 7 i Lolland/Falsters enkeltstart, 30 km, 23. juni.
Nr. 15 i Sorøs enkeltstart den 20. juni.

Hans Jørgen Hellerup (Randers)
Nr. 6 i Rødekro, 167 km, 10. juni.
Nr. 12 i landevejsløb i Kolding, 167,8 km, 17. juni.

Brian Henriksen (Odder)
Vinder af landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 22. april.
Nr. 2 i Grand Prix Linter-Neerlinter, 120 km, 11. marts.
Nr. 3 i landevejsløb i Hammel, 146 km, 4. juni.
Nr. 4 i landevejsløb i Randers, 13. maj.
Nr. 5 i Grenå, 12. maj.
Nr. 5 i landevejsløb i Århus, 162 km, 16. april.
Nr. 5 i Viborg, 140 km, 3. juni.
Nr. 5 i Rødekro, 167 km, 10. juni.
Nr. 12 i Amager CR's landevejsløb, 152 km, 22. juli.
Nr. 13 i Thy-løbet, 8. april.
Nr. 13 i Kolding, 167,8 km, 17. juni.
Nr. 15 i Grand Prix Merchtem v. Bruxelles, 115 km, 10. marts.
Nr. 15 i Favoritløbet i Århus, 149,8 km, 24. maj.
Nr. 17 i landevejsløb i Odder, 179 km, 19. maj.

Tristan Hoffman (CSC World Online)
Nr. 3 på 5. etape af Tour de Mediterranéen, 17. februar.
Nr. 3 på 4. etape af Paris-Nice, 195 km, 14. marts.
Nr. 4 i Landskrona, 10. juni.
Nr. 5 i Grand Prix E3-Harelbeke, 209 km, 31. marts.
Nr. 5 i A Travers la Belgique, Belgien, 201 km, 28. marts.
Nr. 11 på 4. etape B, 114 km, Radeberg-Freital, 28. juli.
Nr. 11 på 3. etape af Tour de Mediterranéen, Frankrig, 16. februar.
Nr. 12 på 1. etape af "3 Jours de la Panne", Belgien, 183 km, 3. april.
Nr. 15 på 5. etape af Paris Nice, 240 km, 16. marts.
Nr. 16 på 3. etape A af "3 Jours de la Panne", 114 km, 5. april.
Nr. 17 i Kuurne-Bruxelles-Kuurne, 188 km, 4. marts.
Nr. 32 i det individuelle hollandske mesterskab, 193,2 km, 1. juli.
Nr. 42 sammenlagt i "3 Jours de la Panne", 5. april.
Nr. 43 sammenlagt i Sachsen Tour, 29. juli.
Nr. 47 sammenlagt i Paris-Nice, 18. marts.
Nr. 55 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 21. januar.
Nr. 64 sammenlagt i Tour de Mediterranéen, 18. februar.
Nr. 80 i Trofeo Laigueglia, 20. februar.
Nr. 101 i Post Girot Open, Sverige, 13.-17. juni.
Nr. 114 i Milano-San Remo, 21. marts.
Ufrivillig pause i maj på grund af knæskade.

Thue Houlberg (Glud & Marstrand Horsens)
Dansk mester, U-23, enkeltstart, 43, 8 km, Odder, 18. maj.
Dansk mester, U-23, samlet start, 175 km, Odder, 20. maj.
Dansk mester, U-23, 4000 meter individuelt forfølgelsesløb, Odensebanen, 19. juni.
Nr. 12 i landevejsløbet i Randers, 13. maj.
Nr. 12 i kriterium i Barmstadt, 60 km, 21. april.
Nr. 13 i Hammel, 146 km, 4. juni.
Nr. 83 sammenlagt i Cinturon Ciclista Internacional a Mallorca, 1. april.


Arv Hvam (Glud & Marstrand Horsens)
Vinder af DONG-løbet i Vejen, 155 km, 6. maj.
Nr. 8 på 3. etape af Slovakiet Rundt, 147 km, Poprad-Tvrdosin, 27. juli.
Nr. 8 på 5. etape af Marokko Rundt, 6. april.
Nr. 9 i Hornsyld-løbet, 77 km, 18. juni.
Nr. 10 i Omloop van het Waseland, Belgien, 18. marts.
Nr. 11 i landevejsløb i Kolding, 167,8 km, 17. juni.
Nr. 12 i Viborg, 140 km, 3. juni.
Nr. 17 på 2. etape af Thüringen Rundfahrtr, 144 km, 5. maj.
Nr. 18 på 1. etape af Thüringen Rundfahrt, 148 km, 4. maj.
Nr. 18 på sidste etape af Marokko Rundt, 16. april.
Nr. 38 i Sparkassen Grand Prix, Bochum, 10. juni.
Nr. 42 sammenlagt i Marokko Rundt, 15. april.
Nr. 45 sammenlagt i Slovakiet Rundt, 29. juli.

Frank Hyldgaard (Herning)
DM-sølv, holdløb, 63 km, 27. juni.
Nr. 2 i gadeløb i Bogense, 72 km, 3. juli.
Nr. 2 i Sorøs enkeltstart, 20. juni.
Nr. 2 i Viking/Frederikssunds jubilæumsløb den 21. april.
Nr. 4 på enkeltstart. Morsø, 8. juli.
Nr. 8 i DM, enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.
Nr. 9 i Favoritløbet i Århus, 149,8 km, 24. maj.
Nr. 9 i Lyngbys Sorgenfriløb, 204 km, 29. juli.
Nr. 10 i Greve-Næstveds etapeløb, 16.-17. juni.
Nr. 10 i Hammel, 146 km, 4. juni.
Nr. 11 i landevejsløbet i Odder, 179 km, 19. maj.
Nr. 11 i landevejsløbet i Randers, 13. maj.
Nr. 14 på 2. etape af Ruban Granitier Breton, Frankrig, 85 km, 25. april.
Nr. 23 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 99 på 4. etape af Ruban Granitier Breton, Frankrig, 125,7 km, 99 gennemførte, 27. april.
Udgik på 5. etape af Ruban Granitier Breton, Frankrig, 28. april.

Frank Hyrsting (Hammel)
Vinder af landevejsløb i Århus, 162 km, 16. april.
Nr. 5 i landevejsløb i Hobro, 153 km, 12. april.
Nr. 12 i Rødekro, 167 km, 10. juni.
Nr. 14 i Lyngbys Sorgenfriløb, 204 km, 29. juli.
Nr. 17 på 2. etape af Thüringen Rundfahrt, 144 km, 5. maj.
Nr. 39 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.

Frank Høj (Team Coast)
Nr. 2 på 2. etape af Guldensporentweedaagse, Belgien, 11. marts.
Nr. 4 i DM, enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.
Nr. 4 på 3. etape, 160 km, Buchholz-Döbeln, 27. juli.
Nr. 6 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 7 på 4. etape B, Sachsen Tour, 114 km, Radeberg-Freital, 28. juli.
Nr. 7 på 4. etape A, Sachsen Tour, 29 km, enkeltstart, Königsbrück, 28. juli.
Nr. 8 sammenlagt i Sachsen Tour, 29. juli.
Nr. 8 i 1. afdeling af Post Cup'en, 170 km, Hillerød, 29. april.
Nr. 10 i Kuurne-Bruxelles-Kuurne, 188 km, 4. marts.
Nr. 10 på 2. etape af Sachsen Tour, Leipzig-Buchholz, 184 km, 26. juli.
Nr. 12 i Het Volk, 200 km, 3. marts.
Nr. 15 på 5. etape af Sachsen Tour, 156 km, Dresden, 29. juli.
Nr. 18 i Flandern Rundt, 267 km, 8. april.
Nr. 21 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 28. marts.
Nr. 30 i Paris-Roubaix, 15. april.
Nr. 37 i Post Girot Open, Sverige, 13.-17. juni.
Nr. 69 i Milano-San Remo, 21. marts.
Nr. 69 i Volta Ciclista a Catalunya, Spanien, 21.-28. juni.
Nr. 75 i Grand Prix de Denain, 190 km, 26. april.
Nr. 92 sammenlagt i Tyskland Rundt, 5. juni.
Nr. 104 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18.-20. maj.

Ari Højgaard (Herning)
Vinder af 2. afdeling af Post Cup'en i Holbæk, 27. maj.
Vinder af Faktaløbet i Hammel, 146 km, 4. juni.
Vinder af landevejsløbet i Grenå, 12. maj.
Vinder af landevejsløb i Hobro, 12. april.
Vinder af enkeltstart, Mors, 8. juli.
DM-sølv i holdløb, 63 km, 27. juni.
Nr. 2 i landevejsløb i Thy, 151 km, 8. april.
Nr. 2 i landevejsløb i Odder, 179 km, 19. maj.
Nr. 2 i landevejsløb i Viborg, 140 km, 3. juni.
Nr. 4 i Favoritløbet i Århus, 149,8 km, 24. maj.
Nr. 5 i Lyngbys Sorgenfriløb, 204 km, 29. juli.
Nr. 6 i Greve-Næstveds etapeløb, 16.-17. juni.
Nr. 10 sammenlagt efter 2. etape af Ruban Granitier Breton, 25. april.
Nr. 11 på 1. etape af Ruban Granitier Breton, 93,4 km, 25. april.
Nr. 16 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Udgik på 3. etape af Ruban Granitier Breton, 171,8 km, 26. april.

Martin Højgaard (Amager CR)
Nr. 10 i Lolland/Falsters enkeltstart, 30 km, 23. juni.

Peter Iten (FBC)
Udgik på 1. etape af Ruban Granitier Breton, Frankrig, 25. april.
Det jysk-fynske distriktshold:
Frank Hyldgaard, Carl H. Brøndberg, Flemming Bennetsen, Ari Højgaard, René Jacobsen og Peter Iten.

Peder Jacobsen (Hillerød)
Nr. 20 i Greve-Næstveds etapeløb, 16.-17. juni.

René Jacobsen (Tønder)
Vinder af "Rund um die Hüttener Berge", Ascheffel (Schleswig-Holstein), 116 km, 1. april.
Tre danskere i top-10: 6. Jansen, 8. Ibsen, 9. Falk.
Nr. 14 i gadeløbet i Bogense, 72 km, 3. juli.
Nr. 29 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Udgik på 5. etape af Ruban Granitier Breton, Frankrig, 28. april.

Laurent Jalabert (CSC World Online)
Vinder af 4. etape, Tour de France, 215 km, Huy-Verdun, 11. juli.
Vinder af 7. etape, Tour de France, 14. juli, Bastilledagen.
Vinder af bjergkonkurrencen i "La Marseillaise".
Nr. 2 i "Fire dage ved Dunkerque", 103 km, 14. maj.
Nr. 2 på 1. etape af Schweiz Rundt, 7,9 km, Rust (Tyskland), 19. juni, kun slået af Lance Armstrong.
Nr. 3 på 6. etape af Schweiz Rundt, 174,1 km, Mendrisio, 19. juni.
Nr. 3 på 4. etape af Schweiz Rundt, 144 km, Baar-Wildhaus, 22. juni.
Nr. 4 sammenlagt i Midt Libre, 22.-27. maj.
Nr. 4 på 1. etape af "Fire dage ved Dunkerque", 164,8 km, 8. maj.
Nr. 4 på 5. etape af "Fire dage ved Dunkerque", 170,5 km, 12. maj.
Nr. 5 i det individuelle franske mesterskab, 229,3 km, 1. juli.
Nr. 7 på 13. etape af Tour de France, 222 km, 20. juli.
Nr. 8 i Schweiz Rundt, 5. etape, 220,6 km, Col du Gothard, 23. juni.
Nr. 8 på 1. etape A i Niedersachsen Rundfahrt, 13,5 km, 25. april.
Nr. 8 på 6. etape af Midt Libre, 208 km, 27. maj.
Nr. 9 på 5. etape af Midi Libre, 188,5 km, 26. maj.
Nr. 11 på 8. etape af Schweiz Rundt, enkeltstart 25,1 km, 26. juni.
Nr. 12 på 3. etape af Midi Libre, 19 km, Montpellier, 24. maj.
Nr. 18 på 11. etape, Tour de France, enkeltstart, 32 kmn Grenoble-Chamrousse, 18. juli.
Nr. 19 sammenlagt i Tour de France, 50,06 min. efter Lance Armstrong, 29. juli.
Nr. 23 i Classique des Alpes, Frankrig, 9. juni.
Nr. 24 på 2. etape af Niedersachsen Rundfahrt, 183,3 km, 26. april.
Nr. 28 i prologen til Tour de France, 8,2 km, Dunkerque, 7. juli.
Nr. 28 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 5. maj.
Nr. 34 på 10. etape af Tour de France, Alpe d'Huez, 209 km, 17. juli.
Nr. 35 på 16. etape af Tour de France, 227,5 km, 25. juli.
Nr. 35 på 3. etape af Tour de France, Antwerpen-Seraing, 198,5 km, 10. juli.
Nr. 35 i Grand Prix d'Ouverture "La Marseillaise", 148 km, 6. februar.
Nr. 37 på 5. og sidste etape af Niedersachsen Rundfahrt, 137 km, 29. april.
Nr. 52 sammenlagt i Niedersachsen Rundfahrt, 29. april.
Nr. 58 på 2. etape af Schweiz Rundt, 178,8 km, Basel, 20. juni.
Nr. 78 på 3. etape af Niedersachsen Rundfahrt, 178,7 km, 27. april.
Nr. 110 på 1. etape B af Niedersachsen Rundfahrt, 131,4 km, 25. april.
Udbrud over 110 km på sidste etape af Niedersachsen Rundfahrt, 29. april.

Nicolas Jalabert (CSC World Online)
Nr. 5 sammenlagt i "Fire dage ved Dunkerque", 14. maj.
Nr. 5 på 4. etape af Tour Down Under, Australien, 19. januar.
Nr. 6 på 1. etape af Tour Down Under, Australien, 16. januar.
Nr. 6 på 1. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 7. februar.
Nr. 7 på 5. etape af "Fire dage ved Dunkerque", 12. maj.
Nr. 9 på 2. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 8. februar.
Nr. 10 på 1. etape af Schweiz Rundt, 7,9 km, Rust, 19. juni.
Nr. 11 på 9. etape af Schweiz Rundt, 166,8 km fra Sion til Lausanne, 27. juni.
Nr. 12 på 1. etape af "Fire dage ved Dunkerque", 8. maj.
Nr. 13 på 2. etape af Schweiz Rundt, Basel, 178,8 km, 20. juni.
Nr. 17 i 3. etape af "Fire dage ved Dunkerque", 189 km, 10. maj.
Nr. 25 i det individuelle franske mesterskab, 229,3 km, 1. juli.
Nr. 35 i Schynberg Rundfahrt, Schweiz, 10. juni.
Nr. 47 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 21. januar.
Nr. 108 sammenlagt i Paris-Nice, 18. marts.
Nr. 115 sammenlagt i Tour de France, 2.50.31 efter Armstrong, 29. juli.
Nr. 130 på 10. etape af Tour de France, 209 km, Alpe d'Huez, 17. juli.

Gøran Jensen (Glud & Marstrand, Horsens).
Nr. 4 i kriterium, Grosser Preis der Stadt Barmstadt, 60 km, 21. april.
Nr. 6 i 1. afdeling af Post Cup'en, 170 km, Hillerød, 29. april.
Nr. 9 i Zignal Preis von Dortmund, 4. juni.
Nr. 11 i landevejsløb i Thy, 11. april.
Nr. 23 i Omloop van Kempen, Holland, 13. maj.
Nr. 25 i DM i enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.
Nr. 62 i Sparkassen Grand Prix, Bochum, 10. juni.

Peter Faldt Jensen (Kolding BC)
Nr. 5 i landevejsløb i Thy, 151 km, 8. april.

Peter Steen Jensen (Hammel)
Nr. 10 i landevejsløb i Kolding, 167,8 km, 17. juni.

Jan Jespersen (Hammel)
Vinder af landevejsløb i Kolding, 167,8 km, 17. juni.
Nr. 2 i Grenå, 12. maj.
Nr. 2 i Rødekro, 167 km, 10. juni.
Nr. 3 i landevejsløb i Thy, 151 km, 8. april.
Nr. 4 i Hornsyld-løbet, 77 km, 18. juni.
Nr. 5 i landevejsløb i Odder, 179 km, 19. maj.
Nr. 12 i Hammel, 146 km, 4. juni.
Nr. 30 på 2. etape af Ringerike Grand Prix, Hønefoss, Norge, 153,1 km, 28. april.

Raphael Jeune (CSC World Online)
Nr. 4 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 11. februar.
Nr. 4 på 3. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 142 km, 9. februar.
Nr. 8 på 4. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 144 km, 10. februar.
Nr. 10 på 1. etape af Paris-Nice, 189 km, 12. marts.
Nr. 13 på 1. etape af Route du Sud, 171 km, Carcassone, Frankrig, 23. juni.
Nr. 20 på 1. etape af Etoile de Besseges, 141 km, 7. februar.
Nr. 20 på 5. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 141 km, 11. februar.
Nr. 23 i Grand Prix Rennes, 195 km, 8. april.
Nr. 55 sammenlagt i Route du Sud, Frankrig, 26. juni.
Nr. 118 sammenlagt i "Fire dage ved Dunkerque", 14. maj.
Nr. 131 sammenlagt i Paris-Nice, 18. marts.

René Jochumsen (Cycling Århus)
Nr. 6 i Grenå, 12. maj.
Nr. 9 i landevejsløb i Hobro, 153 km, 12. april.
Nr. 10 i gadeløbet i Bogense, 72 km, 3. juli.
Nr. 13 i Favoritløbet i Århus, 149,8 km, 24. maj.
Nr. 16 i landevejsløb i Odder, 179 km, 19. maj.

Allan Johansen (Team Fakta)
Nr. 4 i bjergkonkurrencen i Tyskland Rundt, 4. juni.
Nr. 4 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 3. afdeling af Post Cup'en, 24. juni.
Nr. 4 på 3. etape af Normandiet Rundt, 28. marts.
Nr. 9 i Grand Prix de Denain, Frankrig, 209 km, 26. april.
Nr. 9 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 18 på 1. etape i Guldensporentweddagse, Belgien, 172 km, 10. marts.
Nr. 19 sammenlagt i Normandiet Rundt, 1. april.
Nr. 20 på 2. etape i Normandiet Rundt, 27. marts.
Nr. 20 sammenlagt i Guldensporentwedaagse, Belgien, 11. marts.
Nr. 30 i Veenendal-Veenendal, 209 km, 19. april.
Nr. 39 på 4. etape af Normandiet Rundt, 30. marts.
Nr. 59 sammenlagt i Fredsløbet, 11.-19. maj.
Nr. 65 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 17. juni.
Nr. 86 i Tyskland Rundt, 5.juni.

Michael Johansen (Gladsaxe)
Nr. 3 i Gladsaxe-løbet, 6. maj.
Nr. 5 i Hillerød-løbet, 8. april.
Nr. 6 i landevejsløb i Køge, 24. maj.
Nr. 6 i Lyngbys Sorgenfriløb, 204 km, 29. juli.
Nr. 7 i Brøndby-løbet, 22. april.
Nr. 8 i KCK Herlevs landevejsløb, 20. maj.
Nr. 10 i Rødekro, 167 km, 10. juni.
Nr. 10 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.
Nr. 14 i "Det Grønne Cykelløb", Gilleleje, 144 km, 13. maj.
Nr. 16 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 170 km, 29. april.
Nr. 16 i Amager CR's landevejsløb, 152 km, 22. juli.

Roqvi Johansen (Cycling Århus)
Nr. 15 i DM, enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.

Danny Jonasson (CSC World Online)
Nr. 8 i Gladsaxe-løbet, 6. maj.
Nr. 10 i Landskrona, 10. juni.
Nr. 30 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 18. februar.
Nr. 31 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 88 sammenlagt i Vuelta Ciclista Comunidad Valenciana, Spanien, 3. marts.
Nr. 95 og sidst i Fredsløbet, 11.-19. maj.
Nr. 149 sammenlagt i Tirreno-Adriatico, Italien, 21. marts.

Thomas Just (Hobro)
Nr. 9 i Hammel, 146 km, 4. juni.

Hans Henrik Jørgensen (Glud & Marstrand, Horsens).
Nr. 3 i gadeløb i Bogense, 72 km, 3. juli (første gang på skamlen i A-klassen).
Nr. 8 på enkeltstart, Morsø, 8. juli.
Nr. 13 i Hornsyld-løbet, 77 km, 18. juni.
Nr. 15 i DM for U-23, enkeltstart, Odder, 18. maj.
Nr. 15 i landevejsløb i Grenå, 12. maj
Nr. 19 i landevejsløb i Thy, 8. april.
Nr. 20 i Oberhausen, 3. juni.
Nr. 20 i Århus, 149,8 km, 24. maj.
Nr. 27 i Trophy Riviera 1, 4. februar.
Nr. 35 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 24. juni.
Nr. 36 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 40 i Rund um Henninger Turm (U-23), Frankfurt, 1. maj.

René Jørgensen (CSC World Online)
Nr. 7 i anden afdeling af Post Cup'en, Holbæk, 27. maj.
Nr. 9 på 9. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 15. februar.
Nr. 10 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 18. februar.
Nr. 10 på 8. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 14. februar.
Nr. 12 sammenlagt i Sachsen Tour, 29. juli.
Nr. 12 på 4. etape B, 114 km, Radeberg-Freital, 28. juli.
Nr. 14 på 2. etape af Sachsen Tour, 184 km, Leipzig-Buchholz, 26. juli.
Nr. 15 på 3. etape af Sachsen Tour, 160 km, Buchholz-Döbeln, 27. juli.
Nr. 16 på 6. etape af Tour de Langkawi, 150 km.12. februar.
Nr. 19 på 3. etape af Fredsløbet, 196 km, 13. maj.
Nr. 19 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 28 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 13.-17. juni.
Nr. 44 sammenlagt i Fredsløbet, 11.-19. maj.
Nr. 47 sammenlagt i Vuelta Ciclista Comunidad Valenciana, Spanien, 3. marts.
Nr. 76 sammenlagt i Tyskland Rundt, 5. juni.
Nr. 121 sammenlagt i Setmana Catalana, 30. marts.
Udgik på sidste etape af Route du Sud, Frankrig, 23.-26. juni.

Nikolaj Kjærgaard (Odder)
Nr. 2 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 22. april.
Nr. 2 i landevejsløb i Århus, 162 km, 16. april.
Nr. 5 på 1. etape B af Cykeltouren, Sverige, 108 km, Kumla, 22. maj.
Nr. 6 i Hornsyld-løbet, 77 km, 18. juni.
Nr. 8 i Viborg, 140 km, 3. juni.
Nr. 15 i Rødekro, 167 km, 10. juni.
Nr. 17 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 17 i Lyngbys Sorgenfriløb, 204 km, 29. juli.
Nr. 19 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 24. juni.
Nr. 19 i landevejsløb i Odder, 179 km, 19. maj.
Nr. 24 i Grand Prix Merchtem v. Bruxelles, 10. marts.
Gennemførte i hovedfeltet i Grand Prix Linter-Neerlinter v. Bruxelles, 11. marts.

Morten Knudsen (Herning)
Vinder af Favoritløbet i Århus, 149,8 km, 24. maj.
Nr. 2 i landevejsløb i Randers, 13. maj.
Nr. 3 i DM for U-23, Odder, 175 km, 20. maj.
Nr. 3 i landevejsløb i Århus, 162 km, 16. april.
Nr. 4 i landevejsløb i Hobro, 153 km, 12. april.
Nr. 6 i Westkappe, 102 km, 17. juni.
Nr. 7 i landevejsløb i Kolding, 167,8 km, 17. juni.
Nr. 10 i U-23-løb i Belgien, 18. juli.
Nr. 14 i Viborg, 140 km, 3. juni.
Nr. 15 i anden afdeling af Post Cup'en, Holbæk, 27. maj.
Nr. 16 i Lyngbys Sorgenfriløb, 204 km, 29. juli.

Nikolaj Knudsen (Herning)
Nr. 6 i landevejsløb i Odder, 179 km, 19. maj.
Nr. 7 i landevejsløb i Rødekro, 167 km, 10. juni.
Nr. 8 i landevejsløb i Hobro, 153 km, 12. april.
Nr. 8 i kermesseløb i Belgien, Eksaarde, 117 km,17. juni.
Nr. 9 i landevejsløb i Thy, 151 km, 8. april.
Nr. 9 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 170 km, 29. april.
Nr. 10 i landevejsløbet i Randers, 13. maj.
Nr. 13 på 1. etape A, Annaboda, 3,8 km, Cykeltouren Sverige, 22. maj.
Nr. 14 i ABC's landevejsløb, 165 km, 4. juni.
Nr. 15 i landevejsløbet i Kolding, 167,8 km, 17. juni.
Nr. 27 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 48 i DM i enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.

Torben Bo Knudsen (Hedehusene FCK)
Nr. 2 i landevejsløb i Køge, 24. maj.
Nr. 3 i "Det Grønne Cykelløb", Gilleleje, 144 km, 13. maj.
Nr. 7 i Amager CR's landevejsløb, 152 km, 22. juli.
Nr. 10 i Gladsaxe-løbet, 6. maj.
Nr. 10 i KCK Herlevs landevejsløb, 20. maj.
Nr. 12 i Hillerød-løbet, 8. april.

Jacob Kollerup (Ordrup)
Nr. 5 i DM for U-23, 43,8 km, Odder, 18. maj.
Nr. 8 i landevejsløb i Køge, 24. maj.
Nr. 9 i Greve-Næstveds etapeløb, 16.-17. juni.
Nr. 10 i "Det Grønne Cykelløb", Gilleleje, 144 km, 13. maj.
Nr. 22 i DM i enkeltstart, 41 km, 29. juni.

Anders Kristensen (Ordrup)
DM-sølvvinder, parløb, 11. juli.
Nr. 14 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.

Lennie Kristensen (Team Fakta)
Nr. 60 sammenlagt i Tour de Langkawi, 18. februar.
Nr. 71 i Paris-Camembert, 209 km, 17. april.
Udgik på 2. etape af Luxembourg Rundt.

Martin Kryger (Team Ringsted)
Vinder af landevejsløbet i Brøndby, 22. april.
Vinder af Greve-Næstveds etapeløb 16.-17. juni.
Vinder af Grand Prix Ringsted, 25. maj.
Nr. 2 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 3. afdeling af Post Cup'en, 24. juni.
Nr. 2 i ABC's landevejsløb, 165 km, 4. juni.
Nr. 2 i KCK Herlevs landevejsløb, 20. maj.
Nr. 2 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.
DM-bronze, holdløb, 63 km, 27. juni.
Nr. 8 i Hillerød-løbet 8. april.
Nr. 11 og bedste amatør i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.

Mikael Kyneb (Fakta)
Nr. 60 sammenlagt i Fredsløbet, 11.-19. maj.

Brian Larsen (Glud & Marstrand, Horsens)
Vinder af landevejsløb i Viborg, 140 km, 3. juni.
Vinder af gadeløb i Hornsyld, 77 km, 18. juni.
Bronze ved jysk-fynsk mesterskab i Rødekro, 10. juni.
Nr. 4 i landevejsløb i Rødekro, 167 km, 10. juni (Ringstedrytter nr. 3 i løbet).
Nr. 5 i landevejsløb i Kolding, 167,8 km, 17. juni.
Nr. 8 i landevejsløbet i Odder, 179 km, 19. maj.
Nr. 9 på tredjesidste etape af Marokko Rundt, 13. april.
Nr. 12 og næstbedste amatør i DM i landevejscykling i Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 12 i gadeløbet i Bogense, 72 km, 3. juli.
Nr. 15 på næstsidste etape af Marokko Rundt, 14. april.
Nr. 24 sammenlagt i Marokko Rundt, 16. april.
Nr. 40 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 24. juni.

Jesper Larsen (Amager)
Nr. 2 i landevejsløbet i Brøndby, 22. april.
Nr. 2 i Hillerød-løbet, 8. april.
Nr. 3 i Lolland/Falsters enkeltstart, 23. juni.
Nr. 3 i ABC's landevejsløb, 165 km, 4. juni.
Nr. 7 i landevejsløb i Hobro, 153 km, 12. april.
Nr. 9 i KCK Herlevs landevejsløb, 20. maj.
Nr. 10 i Viking-Frederikssunds jubilæumsløb, 21. april.
Nr. 13 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 13 i Greve-Næstveds etapeløb, 16.-17. juni.
Nr. 14 i 1. afdeling af Post Cup'en i Hillerød, 170 km, 29. april.
Nr. 17 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 24. juni.

Michael Larsen (Glud & Marstrand, Horsens)
Indehaver af ungdomstrøjen i Ytong Bohemia Tour, Tjekkiet, 11.-15. juli.
Nr. 2 i landevejsløb i Kolding, 167,8 km, 17. juni.
Nr. 4 i landevejsløb i Hammel, 146 km, 4. juni.
Nr. 5 i Signal Preis von Dortmund, 175 km, 6. juli.
Nr. 7 i Riviera Trophy 3, Kroatien, 17. februar.
Nr. 10 i Riviera Trophy 5, Kroatien, 25. februar.
Nr. 10 i DM for U23, 175 km, Odder, 20. maj.
Nr. 10 på 6. etape af Thüringen Rundfahrt, 146 km, 9. maj.
Nr. 12 i Hornsyld-løbet, 77 km, 18. juni.
Nr. 13 i gadeløbet i Bogense, 72 km, 3. juli.
Nr. 13 på 1. etape af Slovakiet Rundt, 104 km, 25. juli.
Nr. 14 på 1. etape af Thüringen Rundfahrt, 148 km, 4. maj.
Nr. 15 i Riviera Trophy 2, Kroatien, 11. februar.
Nr. 15 på sidste etape af Marokko Rundt, 16. april.
Nr. 17 i Ytong Bohemian Tour, Tjekkiet, 15. juli.
Nr. 18 på næstsidste etape af Marokko Rundt, 15. april.
Nr. 21 i Ster Van Zwolle, Holland, 3. marts.
Nr. 27 sammenlagt i Slovakiet Rundt, 29. juli.
Nr. 28 på 5. etape af Thüringen Rundfahrt, 139 km, 8. maj.
Nr. 41 sammenlagt i Thüringen Rundfahrt, 9. maj.
Nr. 72 på prologen i Thüringen Rundfahrt, 8 km, 3. maj.
Nr. 81 sammenlagt i Marokko Rundt, 16. april.
Nr. 98 i Sparkassen Grand Prix, Bochum, 10. juni.

Michael Larsen (ABC)
Nr. 7 i landevejsløb i Køge, 24. maj.
Nr. 8 i ABC's landevejsløb, 165 km, 4. juni.
Nr. 8 i "Det Grønne Cykelløb", Gilleleje, 144 km, 13. maj.
Nr. 14 i Grand Prix Ringsted, 25. maj.


Nicolaj Bo Larsen (CSC World Online)
Førertrøjen én dag - efter 4. etape - i Tour Down Under, Australien, 19. januar.
Vinder af 1. afdeling af Post Cup'en, 170 km, Hillerød, 29. april.
Nr. 2 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 2 i Grand Prix d'Ouverture, La Marsaillaise, Frankrig, 148 km, 6. februar.
Nr. 2 i Tour du Haut Var, Frankrig, 180 km, 24. februar.
Nr. 2 i Grand Prix Århus, 190 km, 6. maj.
Nr. 3 på 4. etape af Tour Down Under, Australien, 157 km, 19. januar.
Nr. 6 i anden afdeling af Post Cup'en, Holbæk, 27. maj.
Nr. 7 i Trofeo Laigueglia, Italien, 20. februar.
Nr. 7 i Grand Prix Ringsted, 25. maj.
Nr. 10 på 2. etape i Tour Down Under, Australien, 17. januar.
Nr. 11 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 21. januar.
Nr. 11 på 5. etape af Tour Down Under, Australien.
Nr. 13 i bjergkonkurrencen i Tour de Mediterranéen, Frankrig, 18. februar.
Nr. 17 på 3. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 142 km, 9. februar.
Nr. 19 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 11. februar.
Nr. 25 sammenlagt i Tirreno-Adriatico, Italien, 21. marts.
Nr. 33 i Paris-Roubaix, 254 km, 15. april.
Nr. 42 i Het Volk, 200 km, 3. marts.
Nr. 45 i Gent-Wevelgem, Belgien, 215 km, 11. april.
Nr. 46 sammenlagt i Tyskland Rundt, 5. juni.
Nr. 65 i Liege-Bastogne-Liege, 258 km, 22. april.
Nr. 66 sammenlagt i Route du Sud, Frankrig, 26. juni.
Nr. 98 sammenlagt i Criterium International, Frankrig, 1. april.
Nr. 106 sammenlagt i Tour de Mediterranéen, Frankrig, 18. februar.
Nr. 124 i Milano-San Remo, 21. marts.
Udgået af Tour de France på 10. etape, Alpe d'Huez, 17. juli.


Manu l'Hoir (Team Fakta)
Nr. 3 på 1. etape af Normandiet Rundt, 26. marts.
Nr. 6 sammenlagt i Normandiet Rundt, 1. april.
Nr. 6 på 2. etape af Normandiet Rundt, 27. marts.
Nr. 6 på 7. og sidste etape af Normandiet Rundt, 1. april.
Nr. 16 i Grand Prix de Denain, 209 km, 26. april.
Nr. 18 på 4. etape af Normandiet Rundt, 188 km, 30. marts.
Nr. 23 i Rund um Düren, 184 km, 22. april.
Nr. 24 i Paris-Camembert, 208 km, 17. april.
Nr. 54 i Cholet-Pays De Loire, Frankrig, 25. marts.
Nr. 61 sammenlagt i Tour de Langkawi, 18. februar.
Nr. 70 i Grand Prix Pino Cerami, 13. april.


Marcus Ljungkvist (Team Fakta)
Svensk mester i individuel landevejscykling, 1. juli.
Vinder af 3. etape af Rhodos Rundt, 23. februar.
Vinder af 5. etape af Normandiet Rundt, 31. marts.
Nr. 2 på 4. etape af Normandiet Rundt, 188 km, 30. marts.
Nr. 3 sammenlagt i Normandiet Rundt, 31. marts.
Nr. 4 i Grand Prix Århus, 190 km, 6. maj.
Nr. 5 i 2. afdeling af Post Cup'en, Holbæk, 27. maj.
Nr. 5 på 3. etape af Post Girot Open, Sverige, 15. juni.
Nr. 6 på 6. etape af Normandiet Rundt, 1. april.
Nr. 7 på 3. etape af Normanduet Rundt, 29. marts.
Nr. 8 sammenlagt i Rhodos Rundt, 25. februar.
Nr. 9 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 13.-17. juni.
Nr. 10 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 5. maj.
Nr. 10 på 4. etape af Post Girot Open, 16. juni.
Nr. 10 på 2. etape af Post Girot Open, 14. juni.
Nr. 13 på 5. etape af Post Girot Open, 17. juni.
Nr. 13 på på 6. etape, enkeltstarten i Tyskland Rundt.
Nr. 15 på 2. etape af Rhodos Rundt, 22. februar.
Nr. 16 på 1. etape af Normandiet Rundt, 26. marts.
Nr. 19 i Paris-Camembert, 209 km, 17. april.
Nr. 24 i Grand Prix Fina - Fayt-leFranc, 183 km, 7. marts.
Nr. 40 i Cholet-Pays De Loire, Frankrig, 25. marts.
Nr. 42 i Grand Prix Wallonie, 24. maj.
Nr. 52 sammenlagt i Tyskland Rundt, 5. juni.

Roberto Lochowski (Team Fakta)
Nr. 2 på 3. etape af Circuit de la Sarthe, 94 km, 12. april.
Nr. 5 på 10. og sidste etape af Fredsløbet, 166 km, Potsdam, 19. maj.
Nr. 10 i Sparkassen Grand Prix, Bochum, 10. juni.
Nr. 13 på 2. etape af Normandiet Rundt, 27. marts.
Nr. 25 i Veenendal-Veenendal, 209 km, 19. april.
Nr. 50 sammenlagt i Normandiet Rundt, 31. marts.
Nr. 78 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 13.-17. juni.
Nr. 82 sammenlagt (og sidst) i Uniqa Classic, Østrig, 11.-15. juli.
Nr, 99 sammenlagt i Tour de Langkawi, 18. februar.

Lars Bo Lomholt (Ordrup)
Vinder af Bornfrost Jubilæumsløb på Bornholm, 13. april.
Nr. 3 i KCK Herlevs landevejsløb, 20. maj.
Nr. 4 i "Det Grønne Cykelløb", Gilleleje, 144 km, 13. maj.
Nr. 5 i landevejsløbet i Brøndby, 22. april.
Nr. 5 i ABC's landevejsløb, 165 km, 4. juni.
Nr. 5 i Hornsyld-løbet, 77 km, 18. juni.
Nr. 6 i Amager CR's landevejsløb, 152 km, 22. juli.
Nr. 8 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.
Nr. 17 på 1. etape B, Cykeltouren, Kumla, Sverige, 22. maj.
Nr. 18 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 20 i Lyngbys Sorgenfriløb, 204 km, 29. juli.

Jens Erik Madsen (Randers)
Nr. 8 i DM for U-23, Odder, 175 km, 20. maj.
Nr. 10 i Viborg, 140 km, 3. juni.
Nr. 10 i Amager CR's landevejsløb, 152 km, 22. juli.
Nr. 13 i landevejsløbet i Randers, 13. maj.
Nr. 14 i Hammel, 146 km, 4. juni.
Nr. 38 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.

Jimmi Madsen (Team Bornholm)
Dansk mester i parløb sammen med Mads Christensen, Odder, 11. juli.
Vinder af Gladsaxe-løbet, 6. maj.
Nr. 2 i det sjællandske mesterskab, enkeltstart, 40 km, 8. juli.
Nr. 3 i landevejsløbet i Odder, 179 km, 19. maj.
Nr. 4 i Sorøs enkeltstart, 20. juni.
Nr. 4 i Amager CR's landevejsæøb, 152 km, 22. juli.
Nr. 6 i ZLM Tour, Holland, 12. maj.
Nr. 10 i anden afdeling af Post Cup'en, Holbæk, 27. maj.
Nr. 10 i Brøndby-løbet, 22. april.
Nr. 11 i ABC's landevejsløb, 165 km, 4. juni.
Nr. 11 på 1. etape B, Cykeltouren, Kumla, Sverige, 108,3 km, 22. maj.
Nr. 12 i Grand Prix Ringsted, 25. maj.
Nr. 12 i Lyngbys Sorgenfriløb, 204 km, 29. juli.
Nr. 17 på 1. etape A, Annaboda, Cykeltouren, Sverige, 22. maj.
Nr. 18 i Omloop der Kempen, Holland, 13. maj.
Nr. 34 sammenlagt i Cinturon Ciclista Internacional a Mallorca, 1. april.

Peter Madsen (Herning)
Nr. 3 i landevejsløb i Kolding, 167,8 km, 17. juni.
Nr. 7 på enkeltstart, Mors, 8. juli.
Nr. 7 i Favoritløbet i Århus, 149,8 km, 24. maj.
Nr. 7 i Hammel, 146 km, 4. juni.
Nr. 8 i landevejsløbet i Randers, 13. maj.
Nr. 9 i Viborg, 140 km, 3. juni.
Nr. 10 i landevejsløb i Thy, 151 km, 8. april.
Nr. 11 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 170 km, 29. april.
Nr. 15 i landevejsløb i Odder, 179 km, 19. maj.
Nr. 35 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.

Rasmus Madsen (Odense CK)
Nr. 4 i Gladsaxe-løbet, 6. maj.
Nr. 18 i Lyngbys Sorgenfriløb, 204 km, 29. juli.
Nr. 40 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.

Kim Malling-Kjær (Team Bornholm)
Nr. 5 i Gladsaxe-løbet, 6. maj.

Kasper Malmkjær (Køge)
Nr. 14 i Sorøs enkeltstart, 20. juni.

Anders Michaelsen (Ordrup)
Nr. 3 i landevejsløb i Køge, 24. maj.
Nr. 6 i Gladsaxe-løbet, 6. maj.
Nr. 9 i Grand Prix Ringsted, 25. maj.
Nr. 12 i KCK Herlevs landevejsløb, 20. maj.

Lars Michaelsen (Team Coast)
Nr. 2 på 4. etape af Tour de Picardie, 95 km, Soissons, 20. maj.
Nr. 3 på 3. etape af Volta Ciclista a Catalunya, Spanien, 21.-28. juni.
Nr. 7 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 13 på 5. etape af Volta Ciclista a Catalunya, Spanien, 21.-28. juni.
Nr. 13 i Veenendal-Veenendal, 209 km, 19. april.
Nr. 14 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 28. marts.
Nr. 20 på 4. etape af Tyskland Rundt, 239,8 km, Mannheim, 1. juni.
Nr. 20 på 3. etape af Tyskland Rundt, 177,1 km, Bad Neustadt, 31. maj.
Nr. 20 på 1. etape af Giro Riviera Ligure Ponente, Italien, 21. februar.
Nr. 20 på 2. etape af Giro Riviera Ligure Ponente, Italien, 22. februar.
Nr. 25 i Gent-Wevelgem, 215 km, 11. april.
Nr. 49 i Clasica de Sabinanigo, 27. juli.
Nr. 55 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18.-20. maj.
Nr. 60 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 13.-17. juni.
Nr. 72 i Flandern Rundt, april.
Nr. 107 i Volta Ciclista a Catalunya, Spanien, 21.-28. juni.
Nr. 171 i Milano-San Remo, 21. marts.

Claus Michael Møller (Milaneza)
Vinder af Grande Premio R.L.V.T., Portugal, 10.-13. maj.
Vinder af 4. etape, enkeltstarten, i Grande Premio R.L.V.T., 13. maj.
Nr. 7 på 2. etape A i Grand Prix Internacional Mitsubishi, Portugal, 26. april.
Nr. 7 på 3. etape af Vuelta Asturias.
Nr. 10 på 6. etape B af Vuelta Asturias, 5,8 km, 21. maj.
Nr. 12 på 3. etape af Grande Premio R.L.V.T., Portugal.
Nr. 13 sammenlagt i Vuelta Asturias, 15.-20. maj.
Nr. 16 på 5. etape af Vuelta Asturias.
Nr. 17 på 4. etape af Vuelta Asturias.
Nr. 23 på 2. etape af Grand Prix Jornal de Noticias, Portugal, 3. maj.
Nr. 28 sammenlagt i GP Jornal de Noticias, Portugal, 2.-6. maj.
Nr. 50 sammenlagt i Grand Prix Internacional Mitsubishi, Portugal, 28. april.
Nr. 50 sammenlagt i Volta ao Alentejo em Bicicleta, Portugal, 4.-8. juli.

Bjarke Nielsen (CSC World Online)
DM-bronze, enkeltstart 41 km, Middelfart, 29. juni.
Nr. 3 i bjergkonkurrencen i Setmana Catalana, 30. marts.
Nr. 3 i Landskrona, 10. juni.
Nr. 12 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 24. juni.
Nr. 79 i Post Girot Open, Sverige, 13.-17. juni.
Nr. 99 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18.-20. maj.
Nr. 139 og sidst sammenlagt i Setmana Catalana, 30. marts.
Udgået på 3. etape af "3 Jours de la Panne", 5. april.
Udgået på 5. etape af Midi Libre, 22.-27. maj.

Jacob Nielsen (Glud & Marstrand, Horsens)
Vinder af Zignal Preis von Dortmund, 140 km, 4. juni.
Nr. 4 i landevejsløb i Kolding, 167,8 km, 17. juni.
Nr. 4 i landevejsløb i Odder, 179 km,19. maj.
Nr. 5 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 3. afdeling af Post Cup'en, 24. juni.
Nr. 12 i Riviera Trophy 5, Kroatien, 25. februar.
Nr. 14 på 3. etape af Marokko Rundt, 4. april.
Nr. 14 i Hornsyld-løbet, 77 km, 18. juni.
Nr. 17 på 3. etape af Slovakiet Rundt, 147 km, Poprad-Tvrdosin, 27. juli.
Nr. 17 i Post Cup-løbet, Holbæk, 27. maj.
Nr. 17 i Riviera Trophy 4, Kroatien, 18. februar.
Nr. 18 på 1. etape af Marokko Rundt, 2. april.
Nr. 19 i Oberhausen, 3. juni.
Nr. 22 på 5. etape af Slovakiet Rundt, enkeltstart, 23 km, 29. juli.
Nr. 23 sammenlagt i Slovakiet Rundt, 29. juli.
Nr. 30 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 39 sammenlagt i Marokko Rundt, 16. april.
Nr. 42 i Grand Prix Rudy Dhaenens, Belgien, 25. marts.
Nr. 54 i Omloop der Kempen, Holland, 13. maj.
Nr. 65 i Ronde Van Noord-Holland, 8. april.

Jacob Gram Nielsen (Team Fakta)
Nr. 3 i Lyngbys Sorgenfriløb, 204 km, 29. juli.
Nr. 9 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 24. juni.
Nr. 10 på 5. etape af Bayern Rundfahrt, 201,5 km, Ansbach, 26. maj.
Nr. 13 på 3. etape af Rhodos Rundt, 24. februar.
Nr. 13 på 6. etape af Bayern Rundfahrt, 165 km, Forchheim, 27. maj.
Nr. 13 på 1. etape af Bayern Rundfahrt, 111 km, Pfarrkirchen, 23. maj.
Nr. 15 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 18 i Amager CR's landevejsløb, 152 km, 22. juli.
Nr. 19 på 4. etape af Bayern Rundfahrt, 196,4 km, Aichach, 25. maj.
Nr. 20 i Grand Prix Fina Fayt-le-Franc, 183 km, 7. marts.
Nr. 22 på 5. etape af Niedersachsen Rundfahrt, Hameln, 137,8 km, 29. april.
Nr. 25 i Henk Vos Memorial, Holland, 20. juli.
Nr. 29 i A Travers le Morbihan, 2. juni.
Nr. 33 i Omloop van het Waasland, Holland, 18. marts.
Nr. 38 sammenlagt i Rhodos Rundt, 25. februar.
Nr. 47 i Grand Prix Pino Cerami, 13. april.
Nr. 49 i Rund um die Hainlaite, Erfurt, 20. maj.
Nr. 79 sammenlagt i Niedersachsen Rundfahrt, 29. april.

Jørgen Rath Nielsen (Team Bornholm)
Nr. 12 i Lolland/Falsters enkeltstart, 30 km, 23. juni.

Leif Nielsen (Amager)
Nr. 5 i Viking-Frederikssunds jubilæumsløb, 21. april.
Nr. 9 i Lolland/Falsters enkeltstart, 30 km, 23. juni.
Nr. 15 i Amager CR's landevejsløb, 152 km, 22. juli.
Nr. 47 i DM i enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.

Max Nielsen (Skive)
Nr. 8 i gadeløb i Bogense, 72 km, 3. juli.

Michael Steen Nielsen (CSC World Online)
Nr. 9 i DM, enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.
Nr. 11 på etape i Vuelta Aragon, Spanien, 18. april.
Nr. 18 på 6. etape af Tour de Mediterranéen, Frankrig, 18. februar.
Nr. 19 på 2. etape af Niedersachsen Rundfahrt, 183,3 km, 26. april.
Nr. 36 sammenlagt i Niedersachsen Rundfahrt, 29. april.
Nr. 37 i A Travers la Belgique, 201 km, 28. marts.
Nr. 52 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 11. februar.
Nr. 93 i Post Girot Open, Sverige, 13.-17. juni.
Nr. 97 sammenlagt i "3 Jours de la Panne", 5. april.
Nr. 111 sammenlagt i Tour de Mediterranéen, Frankrig, 18. februar.

Troels Nielsen (FBC)
Nr. 7 i Lyngbys Sorgenfriløb, 204 km, 29. juli.
Nr. 8 i Greve-Næstveds etapeløb, 16.-17. juni.
Nr. 8 i Sorøs enkeltstart, 20. juni.

Morten Vinge Olsen (Hillerød)
Nr. 4 i Hillerød-løbet, 8. april.
Nr. 15 i Grand Prix Ringsted, 25. maj.

Nicki Hjort Olsen (Herning)
Nr. 15 i Viborg, 140 km, 3. juni.

Bjørn Oppermann (Tønder CK)
Nr. 5 i DONG-løbet i Vejen, 155 km, 6. maj.
Nr. 6 i Viborg, 140 km, 3. juni.
Nr. 13 i DM, enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.

Thomas Oredsson (Ordrup)
Nr. 5 i DM i Odder, U-23, 175 km, 20. maj.
Nr. 5 på 3. etape A i Thüringen Rundfahrt, 97 km, 6. maj.
Nr. 7 på 1. etape af Mainfranken Tour, 152,6 km, 14. juni.
Nr. 7 sammenlagt i Mainfranken Tour, 14.-17. juni.
Nr. 10 i landevejsløb i Hobro, 153 km, 12. april.
Nr. 14 i anden afdeling af Post Cup'en, Holbæk, 27. maj.
Nr. 14 på 2. etape i Thüringen Rundfahrt, 144 km, 5. maj.
Nr. 14 på prologen i Thüringen Rundfahrt, 8 km, 3. maj.
Nr. 18 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 170 km, 29. april.
Nr. 36 i Boucles de l'Ocean, Bouceau, 120 km, 17. februar.
Nr. 67 i Route de l'Atlantique, 123 km, 20. februar.
Nr. 131 i La Pyrenéenne, 11. februar.

Klaus Paarup (Amager CR)
Nr. 4 i Lolland/Falsters enkeltstart, 23. juni.
Nr. 9 i Viking-Frederikssunds jubilæumsløb, 21. april.
Nr. 11 i "Det Grønne Cykelløb", Gilleleje, 144 km, 13. maj.
Nr. 13 i Sorøs enkeltstart, 20. juni.
Nr. 17 i DM, enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.
Nr. 20 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 170 km, 29. april.

Morten Pedersen (Glud & Marstrand, Horsens)
Nr. 2 i Riviera Trophy 1, Kroatien, 4. februar.
Nr. 3 i gadeløbet i Hornsyld, 77 km, 18. juni.
Nr. 4 i DONG-løbet i Vejen, 155 km, 6. maj.
Nr. 5 i gadeløb i Bogense, 72 km, 3. juli.
Nr. 7 i Marokko Rundt, 9. etape, 11. april.
Nr. 7 i landevejsløb i Viborg, 140 km, 3. juni.
Nr. 9 i landevejsløb i Odder, 179 km, 19. maj.
Nr. 16 i Hammel, 146 km, 4. juni.
Nr. 17 i Århus, 149,8 km, 24. maj.
Nr. 20 sammenlagt i Marokko Rundt, 15. april.
Nr. 20 i det internationale Sparkassen Grand Prix i Bochum, 10. juni.
Nr. 34 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 42 i Omloop der Kempen, Holland, 13. maj.
Nr. 43 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 24. juni.

Thomas Pedersen (Køge CR)
Nr. 7 i DM for U-23, 43,8 km, Odder, 18. maj.

Jannik Petersen (Hammel)
Nr. 2 i Favoritløbet i Århus, 149,8 km, 24. maj.
Nr. 3 i Viborg, 140 km, 3. juni.
Nr. 7 i Grenå, 12. maj.
Nr. 8 i landevejsløb i Thy, 151 km, 8. april.
Nr. 8 i Hammel, 146 km, 4. juni.
Nr. 16 på 2. etape af Ringerike Grand Prix, Hønefoss, 153,1 km, 28. april.
Nr. 24 sammenlagt i Ringerike Grand Prix, Hønefoss, 1. maj.
Nr. 26 på 5 og sidste etape af Ringerike Grand Prix, Hønefoss, 170 km, 1. maj.

Jørgen Bo Petersen (Team Fakta)
Dansk mester i holdløb,Team Fakta, 63 km, 27. juni.
Vinder af Luxembourg Rundt, 14.-17. juni.
Vinder af Sachsen Tour, 25.-29. juli.
Vinder af 4. etape A, enkeltstart 29 km, Königsbrück, overtog dermed førertrøjen, 28. juli.
Vinder af Bilkaløbet i Horsens, 3. afdeling af Post Cup'en, 180 km, 24. juni.
Nr. 2 i DM i enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.
Nr. 4 på 3. etape A, Luxembourg Rundt, 16. juni (det var på denne etape, han tog førertrøjen).
Nr. 4 på 3. etape B, Luxembourg Rundt, enkeltstarten, 16. juni.
Nr. 7 på 2. etape af Sachsen Tour, 184 km, Leipzig-Buchholz, 26. juli.
Nr. 8 på 1. etape af Tyskland Rundt, 210,4 km, Hamburg-Hannover, 29. maj.
Nr. 10 i Schynberg Rundfahrt, Schweiz, 1.4, 10. juni.
Nr. 19 på 5. etape af Bayern Rundfahrt, 201,5 km, Ansbach, 26. maj.
Nr. 19 på 5. etape af Sachsen Tour, 156 km, Dresden, 29. juli.
Nr. 21 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 26 i Rund um die Hainlaite, 20. maj.
Nr. 28 i Uniqa Classic, Østrog, 11.-14. juli.
Nr. 30 på 5. og sidste etape af Luxembourg Rundt, 172 km, Diekirch, 17. juni.
Nr. 41 sammenlagt i Niedersachsen Rundfahrt, 29. april.
Udgik af Tyskland Rundt på 6. etape på grund af styrt på enkeltstarten (i rundkørsel).

Niels Bay Petersen (Gladsaxe)
Nr. 7 i "Det Grønne Cykelløb", Gilleleje, 144 km, 13. maj.
Nr. 10 i Grand Prix Ringsted, 25. maj.
Nr. 11 i Gladsaxe-løbet, 6. maj.
Nr. 13 i KCK Herlevs landevejsløb, 20. maj.

Søren Petersen (Saturn)
Vinder af 5. etape af Tour of Willamette, USA, 60 minutter, 14. april.
Nr. 3 i Grand Prix de Rio Grande, Colorado, USA, 20.-22. juli.
Nr. 3 på 3. etape af Mercury Sea Otter Classic, 24. marts.
Nr. 3 på 2. etape af Cascade Cycling Classic, 170 km, Pacific Power, USA, 12. juli.
Nr. 4 sammenlagt i Mercury Sea Otter Classic, USA, 22.-25. marts.
Nr. 4 i Solano Classic, 139 km, 1. april.
Nr. 4 på 4. etape af Mercury Sea Otter Classic, 25. marts.
Nr. 4 sammenlagt efter seks etaper i Cascade Cycling Classic, Oregon, USA, 11.-15. juli.
Nr. 6 på 1. etape af Cascade Cycling Classic, 179 km, Deschutes, 11. juli.
Nr. 6 på 3. etape af Cascade Cycling Classic, Oregon, 1 km, enkeltstart, 13. juli.
Nr. 6 på 4. etape af Cascade Cycling Classic, 64 km, Desert Bone, Oregon, 13. juli.
Nr. 6 på 4. etape af Fredsløbet, 194 km, 14. maj.
Nr. 6 sammenlagt i Tour of Willamette, USA, 15. april.
Nr. 6 på 3. etape af Tour of Willamette, USA, 140 km, 13. april.
Nr. 6 på 1. etape af Tour of Willamette, USA, 130 km, 11. april.
Nr. 8 på 2. etape af Tour of Willamette, USA, 150 km, 12. april.
Nr. 8 på 1. etape af Grand Prix Cycliste de Beauce, Canada, 13,3 km, 18. juni.
Nr. 8 på 5. etape af Cascade Cycling Classic, 124 km, Kirby, USA, 14.juli.
Nr. 9 på 4. etape af Tour of Willamette, USA, 19 km, 14. april.
Nr. 10 i Grand Prix Århus, 190 km, 6. maj.
Nr. 10 på 2. etape af Grand Prix Cycliste de Beauce, Canada, 168,2 km, 19. juni.
Nr. 10 i Tour of Arlington, 62 miles,
Nr. 11 på 11. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 17. februar.
Nr. 11 i La Classic du Grand Prix de Beauce, 16. juni.
Nr. 13 på 6. etape af Tour of Willamette, USA, 170 km, 15. april.
Nr. 14 på 5. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 10. februar.
Nr. 15 sammenlagt i Solano Classic, 1. april.
Nr. 15 i First Union Invitational, USA, 5. juni.
Nr. 17 på prologen i Tour of Willamette, USA, 1 km, 10. april.
Nr. 22 i First Union USPRO Championship, 10. juni.
Nr. 34 sammenlagt i Grand Prix Cycliste de Beauce, Canada, 18.-24. juni.
Nr. 38 sammenlagt i Tour de Langkawi, 18. februar.
Nr. 51 på 3. etape af Grand Prix Beauce, 189,7 km, 20. juni.

Thomas Petersen (Team Bornholm)
Nr. 2 i "Det grønne cykelløb", Gilleleje, 144 km, 13. maj.
Nr. 2 i Sorøs enkeltstart, 20. juni.
Nr. 3 i Grand Prix Ringsted, 25. maj.
Nr. 3 i det sjællandske mesterskab, enkeltstart, 40 km, 8. juli.
Nr. 6 i ABC's landevejsløb, 165 km, 4. juni.
Nr. 6 i KCK Herlevs landevejsløb, 20. maj.
Nr. 7 i Gladsaxe-løbet, 6. maj.
Nr. 11 i Amager CR's landevejsløb, 152 km, 22. juli.
Nr. 12 i DM, enkeltsdtart, 41 km, Middelfart, 29. juni.
Nr. 15 i Greve-Næstveds etapeløb, 16.-17. juni.
Nr. 19 i Lyngbys Sorgenfriløb, 204 km, 29. juli.


Jakob Piil (CSC World Online)
Dansk mester, landevejscykling, 214,5 km, Middelfart, 1. juli.
Vinder af Fredsløbet, 11.-19. maj.
Vinder af 7. etape af Fredsløbet, Plzen-Zwickau, 209,2 km, 17. maj.
Vinder af 3. etape af Fredsløbet, Kluczborkj-Kudowa Zdroj, 196 km, 13. maj.
Vinder af Grand Prix Ouverture "La Marsellaise", kategori 1.4, 6. februar.
Nr. 2 på 17. etape af Tour de France, 194 km, Brive-la-Gaillarde-Montlucon, 26. juli.
Nr. 2 i den samlede stilling i Fredsløbet efter 4. etape, 14. maj.
Nr. 2 på 1. etape af Etoile de Besseges, 141 km, 7. februar.
Nr. 3 i Grand Prix Kanton Aargau Gippingen, Schweiz, 196 km, 6. maj.
Nr. 3 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.
Nr. 4 i First Union Invitational, USA, 5. juni.
Nr. 5 i US Pro Championship, USA, 11. juni.
Nr. 5 på 8. etape af Fredsløbet, 25,8 km, Plauen Tjekkiet, 18. maj.
Nr. 6 på 3. etape af Route du Sud, 206 km, Saint Gaudens, 25. juni.
Nr. 7 på 6. etape af Tour Down Under, Australien, 21. januar.
Nr. 10 på 1. etape af Tour de Mediterranéen, Frankrig, 14. februar.
Nr. 14 på 2. etape af Vuelta a Aragon, 159 km, 19. april.
Nr. 15 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 21. januar.
Nr. 16 på 4. og sidste etape af Route du Sud, Frankrig, 181 km, 26. juni.
Nr. 16 i bjergkonkurrencen i Tour Down Under, 21. januar.
Nr. 18 på 2. etape af Tour Down Under, Australien, 17. januar.
Nr. 18 på 2. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 150 km, 8. februar.
Nr. 18 på 9. etape af Fredsløbet, 97 km, Gera, Tjekkiet, 18. maj.
Nr. 19 i Grand Prix Kanton Aargau, Gippingen, 6. maj.
Nr. 25 i Rund um Henninger Turm, Frankfurt, 206 km, 1. maj.
Nr. 37 i Midi Libre, 22.-27. maj.
Nr. 43 sammenlagt i Route du Sud, 26. juni.
Nr. 62 på 11. etape af Tour de France, 32 km enkeltstart, 18. juli.
Nr. 65 i Trofeo Laigueglia, 20. februar.
Nr. 115 på 10. etape af Tour de France, 209 km, Alpe d'Huez, 17. juli.
Nr. 117 sammenlagt i Tour de France, 2.58.06 efter, 29. juli.

Arvis Piziks (CSC World Online)
Nr. 2 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, Soissons, 95 km, 20. maj.
Nr. 2 på 1. etape af Tour de Picardie, Frankrig, 204,5 km, 18. maj.
Nr. 2 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 5. maj.
Nr. 2 i First Union Invitational, USA, 7. juni.
Nr. 2 på 5. etape af Niedersachsen Rundfahrt, Hamln, 137, 8 km, 29. april.
Nr. 3 i Grand Prix Århus, 190 km, 6. maj.
Nr. 3 i A Travers la Belgique (Dwars door Vlaanderen Waregem), 201 km, 28. marts.
Nr. 4 i Gent-Wevelgem, 215 km, 11. april.
Nr. 4 i Het Volk, 200 km, 3. marts.
Nr. 7 på 2. etape af Niedersachsen Rundfahrt, 183,3 km, 26. april.
Nr. 7 på 2. etape af "3 Jours de la Panne", 235 km, 4. april.
Nr. 8 på 1. etape af Paris-Nice, 189 km, 12. marts.
Nr. 9 på 2. etape af Schweiz Rundt, 178,8 km, Basel, 20. juni.
Nr. 10 på 7. etape af Paris-Nice, 157 km, 18. marts.
Nr. 13 i Kuurne-Bruxelles-Kuurne, 188 km, 4. marts.
Nr. 14 på 2. etape af "Fire dage ved Dunkerque", 192,2 km, 9. maj.
Nr. 14 på 2. etape af Tour Down Under, Australien, 17. april.
Nr. 15 på 4. og sidste etape af Tour de Picardie, Frankrig, 95 km, Poissons, 20. maj.
Nr. 18 på 3. etape af Paris-Nice, 271 km, 14. marts.
Nr. 19 i Paris-Roubaix, 254 km,15. april.
Nr. 19 på 5. etape af Paris-Nice, 240 km, 16. marts.
Nr. 20 på 4. etape af "Fire dage i Dunkerque", 206,4 km, 11. maj.
Nr. 21 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 21. januar.
Nr. 21 i Grand Prix E3 Harelbeke, Belgien, 209 km, 31. marts.
Nr. 21 i "3 Jours de la Panne", 5. april.
Nr. 24 i Flandern Rundt, 287 km, 8. april.
Nr. 34 sammenlagt i Niedersachsen Rundfahrt, 29. april.
Nr. 62 sammenlagt i Paris-Nice, 18. marts.
Nr. 85 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 11. februar.
Nr. 114 sammenlagt i "Fire dage ved Dunkerque", 14. maj.
Nr. 166 i Milano-San Remo, 21. marts.

Dennis Rasmussen (Glud & Marstrand, Horsens).
Nr. 1 i Post Cup'en efter tre afdelinger og indehaver af den gule førertrøje, 24. juni.
Vinder af landevejsløb i Thy, 8. april, 151 km, det jyske åbningsløb.
Vinder af landevejsløb i Odder, 179 km, 19. maj,
Dansk mester, 4000 meter holdløb, Århus, 14. juli.
Nr. 2 i 1. afdeling af Post Cup'en, 170 km, Hillerød, 29. april.
DM-bronze i parløb, 11. juli.
Nr. 4 i 2. afdeling af Post Cup'en, Holbæk, 27. maj.
Nr. 6 på 2. etape af Circuit des Ardennes, 13. april.
Nr. 6 i landevejsløb i Kolding, 167,8 km, 17. juni.
Nr. 7 i Riviera Trophy 5, Kroatien, 25. februar.
Nr. 7 i Buchholz, Tyskland, 23. maj.
Nr. 8 i Hornsyld-løbet, 77 km, 18. juni.
Nr. 10 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 24. juni.
Nr. 13 i kriterium i Darmstadt, 60 km, 21. april.
Nr. 16 på 4. etape af Circuit des Ardennes, 106 km, 15. april.
Nr. 17 på 5. etape af Circuit des Ardennes, 117 km, 16. april.
Nr. 19 sammenlagt i Circuit des Ardennes, 16. april.
Nr. 24 i Omloop van het Waasland, Holland, 18. marts.
Nr. 24 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 35 sammenlagt i Slovakiet Rundt, 29. juli.
Nr. 63 i Sparkassen Grand Prix, Bochum, 10. juni.

Jacob Moe Rasmussen (CSC World Online)
Nr. 2 i Landskrona, 10. juni.
Nr. 10 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 12 på 3. etapen af Niedersachsen Rundfahrt, 178,7 km, 27. april.
Nr. 13 på 1. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 188 km, 7. februar.
Nr. 14 i Guldensporentwedaagse (Omloop der Vlaamse Ardennen), 176 km, 10. marts.
Nr. 17 sammenlagt i Guldensporentwedaagse, Belgien,10. marts.
Nr. 19 på 11. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 156 km.
Nr. 19 på 5. etape af Niedersachsen Rundfahrt, 137,8 km, Hameln, 29. april.
Nr. 35 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 13.-17. juni.
Nr. 39 sammenlagt i Niedersachsen Rundfahrt, 29. april.
Nr. 68 i Grand Prix de Rennes, 195 km, 8. april.
Nr. 77 sammenlagt i Fredsløbet, 11.-19. maj.
Nr. 83 sammenlagt i Tour de Langkawi, 18. februar.
Nr. 147 sammenlagt i Tirreno-Adriatico, 21. marts.

Michael Rasmussen (Bike Drive VB Schwinn)
Vinder af bjergkonkurrencen i Kroatien Rundt fra 1. til 5. maj.
Vinder af 2. etape i Jadranska Magistrala, Kroatien, 17. marts.
Nr. 2 sammenlagt i Kroatien Rundt, 1.-5. maj.
Nr. 2 sammenlagt i Jadranska Magistrala, Kroatien, 18. marts.
Nr. 2 sammenlagt i Kroatien Rundt, 6. maj.
Nr. 7 i 1. afdeling af World Cup'en, 8. april.
Nr. 7 på 5. etape af Österreich Rundfahrt, 138 km, Kitzbühel-Lienz via Grossglockner, 15. juni.
Nr. 8 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 24. juni.
Nr. 8 på 4. etape af Österreich Rundfahrt, 154 km, Bad Gastein-Kitzbühler Horn, 14. juni.
Nr. 9 i Grand Prix di Lugano, Schweiz, 169,9 km, 4. marts.
Nr. 12 i Grand Prix Winterthur, Schweiz, 4. juni.
Nr. 22 på 6. etape af Österreich Rundfahrt, 154 km, 16. juni.
Nr. 27 i International Österreich Rundfahrt, 11.-17. juni.
Nr. 61 sammenlagt i Unica Classic, Østrig, 11.-15. juli.
Nr. 101 på 1. etape af Jadranska Magistrala, Kroatien, 16. marts.

Morten Rich Rasmussen (Gladsaxe)
Nr. 3 i Amager CR's landevejsløb, 22. juli.

Peter Rasmussen (Amager)
Nr. 12 i "Det Grønne Cykelløb", Gilleleje, 144 km, 13. maj.

Michael Reihs (Phonax)
Vinder af Grand Prix de Lancy, Schweiz, 187 km, 21. april.
Nr. 3 i Favoritløbet i Århus, 149,8 km, 24. maj.
Nr. 9 i anden afdeling af Post Cup'en, Holbæk, 27. maj.
Nr. 13 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 24. juni.
Nr. 16 på 4. etape af Tour de Picardie, Frankrig, 95 km, Soissons, 20. maj.
Nr. 25 på 2. etape af Grand Prix Portugal Telekom, 22. marts.
Nr. 46 sammenlagt i Niedersachsen Rundfahrt, 29. april.
Nr. 53 i Uniqa Classic, Østrig, 11.-15. juli.
Nr. 60 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18.-20. maj.
Nr. 70 i Rund um Köln, 17. april.
Nr. 90 sammenlagt i Grand Prix Portugal Telekom, 24. marts.

Morten Rejnhold (Team Bornholm)
Nr. 3 i Hillerød-løbet, 8. april.
Nr. 3 i Viking-Frederikssunds jubilæumsløb, 21. april.
Nr. 4 i Bornfrosts Jubilæumsløb på Bornholm i april.
Nr. 6 i Ronde van Limburg, Holland, 3. juni.
Nr. 11 i Sorøs enkeltstart, 20. juni.
Nr. 16 i Greve-Næstveds etapeløb, 16.-17. juni.
Nr. 20 i DM, enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.
Nr. 46 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.

Gregers Richter (Amager)
Nr. 8 i Lolland/Falsters enkeltstart, 30 km, 23. juni.
Nr. 9 i ABC's landevejsløb, 165 km, 4. juni.
Nr. 9 i Sorøs enkeltstart, 20. juni.
Nr. 12 i landevejsløb i Køge, 24. maj.
Nr. 13 i Brøndby-løbet, 22. april.
Nr. 15 i KCK Herlevs landevejsløb, 20. maj.
Nr. 19 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 170 km, 29. april.
Nr. 23 i DM i enkeltstart, Middelfart, 41 km, 29. juni.

Martin Rittsel (CSC World Online)
Vinder af Landskrona Elite, en time plus fem omgange á 1,5 km, 10. juni.
Nr. 4 på 4. etape af Post Girot Open, Sverige, 16. juni.
Nr. 8 i Post Girot Open, Sverige, 13.-17. juni.
Nr. 10 i det individuelle svenske mesterskab, 195 km, 1. juli.
Nr. 16 i Rund um Henninger Turm, 206 km, 1. maj.
Nr. 18 på Route Adelie, Frankrig, 185 km, 6. april.
Nr. 18 på 10. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 16. februar.
Nr. 22 sammenlagt i "Fire dage ved Dunkerque", 14. maj.
Nr. 32 på 2. etape af Criterium International, 1. april.
Nr. 36 sammenlagt i Criterium International, 1. april.
Nr. 56 i Fleche Wallonne, Belgien, den 18. april.
Nr. 60 sammenlagt i Vuelta Ciclista Comunidad Valenciana, Spanien, 3. marts.
Nr. 92 i Liege-Bastogne-Liege, 258 km, 22. april.
Nr. 105 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 18. februar.
Nr. 123 sammenlagt i Paris-Nice, 18. marts.
Nr. 178 i Milano-San Remo, 21. marts.

Michael Sandstød (CSC World Online)
Vinder af Grand Prix Århus, 6. maj.
Nr. 3 på 1. etape A i Niedersachsen Rundfahrt, 13,5 km, 25. april.
Nr. 3 sammenlagt efter 1. etape B i Niedersachsen Rundfahrt, 27. april.
Nr. 4 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 5. maj.
Nr. 5 på 6. etape af "Fire dage ved Dunkerque", 12,9 km, 13. maj.
Nr. 5 på 3. etape i Niedersachsen Rundfahrt, Osterode-Peine, 178,7 km, 27. april.
Nr. 6 sammenlagt efter 2. etape i Vuelta a Aragon pga. bonussekunder 19. april.
Nr. 12 på 1. etape B af Niedersachsen Rundfahrt, 131,4 km, 25. april.
Nr. 14 sammenlagt i "Fire dage ved Dunkerque", sammenlagt, 14. maj.
Nr. 14 sammenlagt i Niedersachsen Rundfahrt, 29. april.
Nr. 14 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18.20. maj.
Nr. 14 på 1. etape af Tour de Picardie, 204,5 km, 18. maj.
Nr. 108 og sidst i Tour de Langkawi, 1,10.34 efter, 18. februar.
Udgik på 3. etape af Setmana Catalana med en brækket tand.

Thomas Schlüter (RCR)
Nr. 14 i KCK Herlevs landevejsløb, 20. maj.

Lars Schmidt (Hvidovre)
Nr. 12 i Sorøs enkeltstart den 20. juni.

Teis Seier (Ordrup)
Nr. 3 i 1. afdeling af Post Cup'en, 170 km, Hillerød, 29. april.
Nr. 16 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.
Nr. 26 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.

Martin Sejling (Team Ringsted)
Nr. 9 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.
Nr. 10 i Hillerød-løbet, 8. april.
Nr. 14 i Brøndby-løbet, 22. april.

Lasse Siggaard (Think Media Cycling)
Nr. 2 i DM på enkeltstart, 43,8 km, Odder, 18. maj.
Nr. 2 på 4. etape af Thüringer Rundfahrt, repræsentant for U-23-landsholdet, 179 km, 7. maj.
Nr. 6 i Wezenbeek-Oppern, 120 km, 10. juni.
Nr. 8 i Vlaanderen Europa Classic, 171 km, 11. juli.
Nr. 10 på 3. etape A i Thüringen Rundfahrt, Sonneberg, 97 km, 6. maj.
Nr. 15 på 2. etape af Thüringen Rundfahrt, 144 km, 5. maj.
Nr. 16 i Omloop Van Haspengouw, 160 km, 26. marts.
Nr. 18 på 1. etape i Le Triptyque des Monts et Chateaux, Belgien, 8. april.
Nr. 18 sammenlagt i Thüringen Rundfahrt, 9. maj.
Nr. 19 på 1. etape af Thüringen Rundfahrt, 148 km, 4. maj.
Nr. 22 i Zesbergenprijs Harelbeke, Belgien, 31. marts.
Nr. 27 i Zelik-Galmaarden, 1.5, Belgien, 22. april.
Nr. 28 i Fleche Ardennaise, Belgien, 170 km, 24. juni.
Nr. 38 i Het Volks Espoirs, Zottegem, Belgien, 30. juni.

Henrik Simper (Team Bornholm)
Nr. 2 i landevejsløbet i Brøndby, 22 . april.
Nr. 3 i 2. afdeling af Post Cup'en, Holbæk, 27. maj.
Nr. 3 på 3. etape A i Thüringen Rundfahrt, 97 km, 7. maj.
Nr. 3 i Bornfrosts Jubilæumsløb på Bornholm, 13. april.
Nr. 4 i ZLM Tour, Holland, 12. maj.
Nr. 5 i landevejsløb i Køge, 24. maj.
Nr. 7 på 1. etape af Thüringen Rundfahrt, 148 km, 4. maj.
Nr. 12 sammenlagt i Thüringen Rundfahrt, 9. maj.
Nr. 15 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 170 km, 29. april.
Nr. 15 på 6. etape af Thüringen Rundfahrt, 146 km, 9. maj.
Nr. 17 på 5. etape af Thüringen Rundfahrt, 139 km, 8. maj.
Nr. 18 på 4. etape af Thüringen Rundfahrt, 179 km, 7. maj.
Nr. 19 på 1. etape i Le Triptyque des Monts et Chateaux, Belgien, 8. april.
Nr. 19 i Omloop der Kempen, Holland, 13. maj.
Nr. 28 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.

Michael Skelde (Team Fakta)
Dansk mester i holdløb, 63 km, 27. juni.
Tre dage i bjergtrøjen i Bayern Rundfahrt, sluttede 27. maj.
Nr. 2 i Hornsyld-løbet, 77 km, 18. juni.
Nr. 9 i Rund um die Hainlaite-Erfurt, 20. maj.
Nr. 14 i Grand Prix Fina Fayt-le-Franc, 183 km, 160 ryttere, 7. marts.
Nr. 15 i Henk Vos Memorial, Holland, 20. juli.
Nr. 16 sammenlagt i Rhodos Rundt, 25. februar.
Nr. 19 på 3. etape af Rhodos Rundt, 24. februar.
Nr. 19 i Ronde van Noord-Holland, 8. april.
Nr. 21 på 5. etape af Bayern Rundfahrt, 201,5 km, Ansbach, 26. maj.
Nr. 22 på 6. etape af Bayern Rundfahrt, 165 km, Forchheim, 27. maj.
Nr. 26 i Schynberg Rundfahrt, Schweiz, 10. juni.
Nr. 36 i Grand Prix Pino Cerami, 181 km, 13. april.
Nr. 37 og bedste dansker på 3. etape af Uniqa Classic, Østrig, 11.-14. juli.
Nr. 39 i Rund um Düren, Tyskland, 22. april.
Nr. 52 sammenlagt i Bayern Rundfahrt, 27. maj.
Nr. 53 sammenlagt i Sachsen Tour, 29. juli.
Nr. 57 i Nokere Koerse, 193 km, 21. marts.
Nr. 57 i A Travers Le Morbihan, Frankrig, 2. juni.
Nr. 61 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 14.-17. juni.
Nr. 67 i Paris-Camembert, 209 km, 17. april.
Nr. 72 i Uniqa Classic, Østrig, 11.-15. juli.

Niclas Sloth (Team Bornholm)
Nr. 6 i DM for U-23, 175 km, Odder, 20. maj.
Nr. 14 i Rødekro, 167 km, 10. juni.

Morten Sonne (Team Fakta)
Vinder af 2. etape i Sachsen Tour, 184 km, Leipzig-Buchholz, 26. juli.
Indehaver af førertrøjen i Sachsen Tour 25.-29. juli.
Vinder af Amager CR's landevejsløb, 152 km, 22. juli.
Nr. 2 i anden afdeling af Post Cup'en, Holbæk, 27. maj.
Nr. 3 i Bilkaløbet i Horsens, 180 km, 3. afdeling af Post Cup'en, 24. juni.
Nr. 5 på 3. etape A, Luxembourg Rundt, 14.-17. juni.
Nr. 6 sammenlagt i Sachsen Tour, 25.-29. juli.
Nr. 8 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 15 på 4. etape B, 114 km, Radeberg-Freital, 28. juli.
Nr. 26 og bedste dansker i Uniqa Classic, Østrig, 11.-14. juli.
Nr. 32 i Schynberg Rundfahrt, Schweiz, 10. juni.
Nr. 33 sammenlagt i Tyskland Rundt, 5. juni.
Nr. 36 på 4. etape af Normandiet Rundt, 30. marts.
Nr. 39 sammenlagt i Normandiet Rundt, 31. marts.
Nr. 50 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 17. juni.
Nr. 58 sammenlagt i Tour de Langkawi, 18. februar.
Nr. 78 sammenlagt i Niedersachsen Rundfahrt, 29. april.

Scott Sunderland (Team Fakta)
Vinder af Grand Prix Pino Cerami i Belgien, 181 km, 13. april.
Nr. 2 i Brabantse Pijl, 194 km, efter Michael Boogerd, 1. april
Nr. 2 i Grand Prix Rennes, 194 km, efter Davide Casarotto, Alessio, 8. april.
Nr. 3 i Paris-Camembert, 208 km, kategori 1.2, 17. april.
Nr. 3 i Grand Prix Wallonie, 24. maj.
Nr. 3 i bjergkonkurrencen i Fredsløbet.
Nr. 4 på 4. etape af Fredsløbet, 14. maj, 194,8 km, Olumuniec, Tjekkiet.
Nr. 10 på 5. etape af Tour de Langkawi, 10. februar.
Nr. 11 i Schynberg Rundfahrt, Schweiz, 10. juni.
Nr. 12 på 5. etape af Tyskland Rundt, 92 km, Heppenheim, 5. juni.
Nr. 13 på 2. etape, 177 km, 12. maj.
Nr. 13 på 8. og sidste etape af Tyskland rundt, 4. juni.
Nr. 14 sammenlagt i Tyskland Rundt, 4. juni.
Nr. 14 i Grote Scheldeprijs-Schoten, Belgien, 208 km, 19. april.
Nr. 15 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 17. juni.
Nr. 18 i Amstel Gold Race, Maastricht, Holland, 254,6 km, 28. april.
Nr. 18 på 5. og sidste etape af Luxembourg Rundt, 172 km, 17. juni.
Nr. 44 i Rund um Düren, Tyskland, 22. april.
Nr. 61 i Cholet-Pays De (World Cup)Loire, Frankrig, 25. marts.
Nr. 88 sammenlagt i Tour de Langkawi, 18. februar.

Søren Svendsen (Herning)
Nr. 2 i DM for U-23, Odder, 175 km, 20. maj.
Nr. 37 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.

Nicki Sørensen (CSC World Online)
Nr. 4 på 16. etape i Tour de France, 227,5 km, Castelsarrasin-Sarran, 25. juli.
Nr. 4 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 11 på 8. etape i Tour de Langkawi, Malaysia, 15. februar.
Nr. 16 på 1. etape af Setmana Catalana de Ciclismo, Spanien, 143 km, 26. marts.
Nr. 17 på 4. etape af Tour de France, 215 km, Huy-Verdun, 11. juli.
Nr. 18 i Vuelta Ciclista Comunidad Valenciana, Spanien, 179,50 km, 27. februar.
Nr. 19 i Grand Prix Kanton Aargau Gippingen, Schweiz, 196 km, 6. maj.
Nr. 20 i Rund um Henninger Turm, Frankfurt, 206 km, 1. maj.
Nr. 21 på 1. etape A i Niedersachsen Rundfahrt, 13,5 km, 25. april.
Nr. 23 på 7. etape af Tour de France, 162 km, Strasbourg-Colmar, 14, juli.
Nr. 23 i First Union USPRO Championship, 10. juni.
Nr. 25 på 20. og sidste etape af Tour de France, Champs Elysées, 160,5 km, 29. juli.
Nr. 28 sammenlagt i Midi Libre, 22.-27. maj.
Nr. 29 sammenlagt i Niedersachsen Rundfahrt, 29. april.
Nr. 35 sammenlagt i Setmana Catalana, 30. marts.
Nr. 49 sammenlagt i Tour de France, 1.33.14 efter Armstrong, 29. juli.
Nr. 58 sammenlagt i Ciclista Comunidad Valenciana, Spanien, 3. marts.
Nr. 71 på 10. etape af Tour de France, 209 km, Alpe d'Huez, 17. juli.
Nr. 78 sammenlagt i Criterium International, Frankrig, 1. april.
Nr. 79 på 11. etape af Tour de France, enkeltstart, 32 km, Grenoble-Chamrousse, 18. juli.
Nr. 92 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18.-20. maj.
Nr. 100 i Liege-Bastogne-Liege, 258 km, 22. april.
Nr. 111 sammenlagt i Tirreno-Adriatico, Italien, 21. marts.
Udgik på 12. etape af Tour de Langkawi, Malaysia.

Rolf Sørensen (CSC World Online)
Nr. 4 i Flandern Rundt, 287 km, 8. april.
Nr. 5 i DM i landevejscykling, Middelfart, 214,5 km, 1. juli.
Nr. 10 i Paris-Roubaix, 254,5 km, 15. april.
Nr. 10 i bjergkonkurrencen i Tirreno-Adriatico, Italien, 21. marts.
Nr. 10 i Milano-San Remo, 24. marts.
Nr. 18 i Het Volk, 200 km, 3. marts.
Nr. 19 sammenlagt i Tyskland Rundt, 5. juni.
Nr. 21 i Brabantse Pijl, 194 km, 1. april.
Nr. 24 i "3 Jours de la Panne", 5. april.
Nr. 25 i Classic Haribo, Frankrig, 203 km, 25. februar.
Nr. 48 i Trofeo Laigueglia, 20. februar.
Nr. 65 sammenlagt i Tour de Mediterranéen, Frankrig, 18. februar.
Nr. 74 sammenlagt i Tirreno-Adriatico, Italien, 21. marts.
Nr. 78 i Kuurne-Bruxelles-Kuurne, 188 km, 4. marts.
Nr. 95 på 10. etape af Tour de France, 209 km, Alpe d'Huez, 17. juli.
Nr. 141 sammenlagt i Tour de France, 3.40.36 bagud, 29. juli.
Nr. 151 på 11. etape af Tour de France, 32 km, enkeltstart, 18. juli.

Jesper Tamstrup (ABC)
Nr. 11 i landevejsløb i Køge, 24. maj.

Carsten Thiel (Odense CK)
Nr. 6 i Lolland/Falsters enkeltstart, 30 km, 23. juni.
Nr. 11 i Viking-Frederikssunds jubilæumsløb, 21. april.

Lars Thomassen (Team Bornholm)
Nr. 9 i Ronde van Limburg, Holland, 3. juni.

Lars H. Thomsen (ABC)
Nr. 4 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.
Nr. 4 i Grand Prix Ringsted, 25. maj.
Nr. 7 i Hornsyld-løbet, 77 km, 18. juni.
Nr. 9 i "Det Grønne Cykelløb", Gilleleje, 144 km, 13. maj.

Peder Stald Thomsen (Hammel)
Nr. 5 i landevejsløb i Randers, 13. maj.
Nr. 14 i landevejsløb i Odder, 179 km, 19. maj.
Nr. 61 sammenlagt i Ringerike Grand Prix, Hønefoss, Norge, 1. maj.

Brian Vandborg (Herning)
Nr. 3 på enkeltstart, Morsø, 8. juli.
Nr. 4 ved DM på enkeltstart for U-23, 43,8 km, Odder, 18. maj.

Björnar Vestöl (Team Fakta)
Vinder af Rund um Düren, 184 km, kategori 1.5, 22. april.
Nr. 6 på 2. etape af Sachsen Tour, 184 km, Leipzig-Buchholz, 26. juli.
Nr. 20 sammenlagt i Sachsen Tour, 29. juli.
Nr. 28 i Omloop van de Wase Scheldeboorden, 29. marts.
Nr. 42 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 13.-17. juni.
Nr. 66 i Ronde van Noord-Holland, 8. april.
Nr. 70 i A Travers le Morbihan, Frankrig, 2. juni.
Nr. 78 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 18. februar.

Lars Werenberg (Odder)
Nr. 23 i Route de l'Atlantique, 123 km, 20. februar.
Nr. 37 i Boucles de l'Ocean, 120 km, 17. februar.
Nr. 48 i Grand Prix de Buxerolles, 25. marts.
Nr. 98 på 1. etape af Le Triptyque des Monts et Chateaux, Belgien, 164,9 km, 6. april.
Nr. 128 i La Pyrenéenne, 125,5 km, 11. februar.

Flemming Witt (FBC)
Nr. 7 i Sorøs enkeltstart, 20. juni.
Nr. 10 i DM, enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.

Kenneth Wæver (Randers)
Nr. 38 i DM i enkeltstart, 41 km, Middelfart, 29. juni.

Ole Ørsted (Odense CK)
Nr. 5 i landevejsløb i Hammel, 146 km, 4. juni.