Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Hjemlige cykelsportsresultater 2002

Fredag d. 26. april 2002

Cykelsportsresultater i danske løb 2002:

Udarbejdet af Tommy Poulsen

(Må kun gengives med kildeangivelse)

Jakob Andersen (Team Cycling Ringsted)
Nr. 2 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
-----------------------
Jørgen Andersen (Cycling Århus)
Nr. 16 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
--------------------------
Morten Bugge Andersen (Team Cycling Ringsted)
Nr. 4 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
-------------------------
Morten Ellegaard Andersen (Hillerød)
Nr. 10 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
---------------------------
Glenn Bak (DCR Ballerup)
Nr. 14 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
---------------------------
Lars Bak (EDS-fakta)
Nr. 19 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
--------------------
Flemming Bennetsen (Herning)
Nr. 4 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
---------------------
Michael Berling (Odense CK)
Nr. 20 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
------------------------
Carl Henning Brøndberg (Randers)
Nr. 6 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 16 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
--------------
Kenan Bulic (ABC)
Nr. 3 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
Nr. 4 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
----------------
Morten Christiansen (Glud & Marstrand Horsens)
Vinder af landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Vinder af landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
----------------------
Christoffer Caspersen (Køge)
Nr. 9 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
--------------------------
Jacob Bryde Christensen (Roskilde)
Nr. 13 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
----------------------------
Stig Dam (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 11 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 15 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
--------------------
Michael Demin (Team Bornholm)
Nr. 6 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
--------------------------
Rasmus Dyring (Cycling Odder)
Nr. 3 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
---------------------
Thomas Bruun Eriksen (CSC Tiscali)
Nr. 7 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
------------------------
Flemming Falk (Grøn Synenergi)
Nr. 17 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
---------------------
Lars Frederiksen (Team Bornholm)
Nr. 15 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
------------------------
John Fuglsang (Thy)
Nr. 13 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 17 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
---------------------
Peter Gaarde (Team Cycling Ringsted)
Nr. 16 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
------------------------
Thomas Japp Hansen (CC Gladsaxe)
Nr. 11 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
-----------------------
Lars Haslund (Ordrup)
Nr. 12 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
-------------------------
Stig Hemmingsen (Lolland/Falster CK)
Vinder af B-klassen i landevejsløb Hillerød, den 14. april.
Vinder af B-klassen i landevejsløb Brøndby/Herlev 21. april.
--------------------------
Ari Højgaard (Herning)
Nr. 2 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 12 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
---------------------
Peter Iten (FBC)
Nr. 6 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
----------------------
René Jochumsen (Hammel)
Nr. 6 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 8 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
----------------------
Michael Bjørn Johansen (CC Gladsaxe)
Nr. 5 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
--------------------------
Tonni Johannsen (Sønderborg)
Nr. 20 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
---------------------
Thomas Just (Hammel)
Nr. 14 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
-------------------------
Morten Knudsen (Herning)
Nr. 2 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april.
Nr. 10 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
----------------------
Nikolaj Knudsen (Herning)
Nr. 7 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 14 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
----------
Brian Larsen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 10 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 19 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
-----------------------
Jesper Larsen (Team Cycling Ringsted)
Nr. 2 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
-----------------------
Mikael Laursen (Cycling Odder)
Nr. 11 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 18 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
----------------------
Jimmi Madsen (CSC Tiscali)
Nr. 11 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
-------------------------
Christian Clausen Mathiesen (Lyngby)
Nr. 12 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
-----------------------------
Peter Madsen (Herning)
Nr. 12 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
---------------------------
Allan Gert Mira (Ordrup)
Nr. 13 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
----------------------------
Jens Peter Nielsen (Hammel)
Nr. 8 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
-----------------------
Lars Nybo Nielsen (ABC)
Nr. 10 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
--------------------------
Max Nielsen (Hammel)
Nr. 18 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
----------------------
Troels Nielsen (FBC)
Nr. 5 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
-------------------------
Klaus Paarup (FBC)
Nr. 17 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
----------------------------
Martin Pedersen (DCR Ballerup)
Vinder af landevejsløb i Hillerød, 14. april
--------------------
Morten Pedersen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 7 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
-----------------------
Thomas Hald Petersen (Odense CK)
Nr. 5 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
--------------------------
Dennis Rasmussen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 3 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april.
Nr. 4 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
----------------------
Jacob Moe Rasmussen (Team EDS-fakta)
Vinder af landevejsløb i Brøndby/Herlev, 21. apri.
--------------------
Michael Reihs (Phonak)
Nr. 8 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april.
----------------------
Morten Rejnhold (ABC)
Nr. 3 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
-----------------------
Gregers Richter (Team Cycling Ringsted)
Nr. 7 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
-----------------------
Thomas Seier (Ordrup)
Nr. 8 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
------------------------
Niclas Slot (Team Bornholm)
Nr. 8 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
-------------------------------
Søren Borch Svendsen (Herning)
Nr. 13 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
-----------------------
Rune Sørensen (Tønder)
Nr. 9 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
-----------------------
Lars Høg Thomsen (ABC)
Nr. 9 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
------------------------
Brian Vandborg (Herning)
Nr. 5 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 15 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
---------------------