Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Cykelsportsresultater 2002

Lørdag d. 27. april 2002

Resultater 2002

Danske cykelryttere og ryttere på danske hold
-------------------------------
Listen er udarbejdet af Tommy Poulsen og må kun gengives med kildeangivelse
-------------------------------
Marcelino Garcia Alonso (CSC Tiscali)
Nr. 40 i Klassika Primavera, Spanien, 181 km, 14. april.
Nr. 68 sammenlagt i Baskerlandet Rundt, Spanien, 8.-12. april
---------------------------
Jakob Andersen (Team Cycling Ringsted)
Nr. 2 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
-----------------------
Jørgen Andersen (Cycling Århus)
Nr. 16 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
--------------------------
Morten Bugge Andersen (Team Cycling Ringsted)
Nr. 4 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
-------------------------
Morten Ellegaard Andersen (Hillerød)
Nr. 10 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
---------------------------
Allan Bo Andresen (EDS-fakta)
Nr. 2 på 3. etape af Qatar Rundt, 179 km, 23. januar.
Nr. 3 i Ronde van Noord-Holland, 7. april.
Nr. 4 i Omloop Wase Scheldeboorden, Bazel-Kruibeke, Belgien, 28. marts.
Nr. 6 på 10. og sidste etape, Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 7 på 8. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 9 på 6. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 9 på 2. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 9 på 1. etape af Qatar Rundt, 117 km, 21. januar.
Nr. 23 i Grand Prix de Denain, Frankrig, 25. april.
Nr. 35 i Ronde van Drenthe, Holland, 13. april.
Nr. 36 i i Grand Prix Rudy Dhaenens, Belgien, 24. marts
Nr. 40 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 43 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 62 i Veenendal-Veenendal, Holland, 18 april.
Nr. 76 i i Nokere-Koerse, Belgien, 20. marts
Nr. 115 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
-----------------------------
Kurt Asle Arvesen (EDS-fakta)
Nr. 2 i Rund um Düren, Tyskland, 21. april efter tjekken Lubor Tesar, Nürnberg.
Nr. 2 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 2 på 3. etape af Rhodos Rundt, 158 km, 20.-24. februar.
Nr. 4 på 2. etape af Grand Prix Erik Breukink, Holland, 15.-17. marts.
Nr. 4 i Grand Prix Costa delle Etruschi, Italien, 5. februar.
Nr. 4 på 1. etape af Rhodos Rundt, 160 km, 20.-24. februar.
Nr. 7 i Grand Prix de la Ville de Rennes, 7. april.
Nr. 7 på prologen i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 11 på 1. etape i Grand Prix Erik Breukink, Holland, 15.-17. marts.
Nr. 12 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 12 i Nokere-Koerse, Belgien, 20. marts
Nr. 25 i Route Adelie, Frankrig, 5. april.
Nr. 32 i Grand Prix d'Ouverture La Marsellaise, Frankrig, 5. februar.
Nr. 34 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 38 i Ronde van Drenthe, Holland, 13. april.
Nr. 43 i sammenlagt i Grand Prix Erik Breukink, Holland, 15.-17. marts.
Nr. 53 i Veenendal-Veenendal, Holland, 18 april.
Nr. 85 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 91 i Grand Prix Harelbeke, Belgien, 30. marts.
----------------------------
Olivier Asmaker (CSC Tiscali)
Nr. 32 i Circuit de la Sarthe, 9.-12. april
Nr. 74 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 104 i Criterium International, Frankrig, 30.-31. marts.
-----------------------------
Glenn Bak (DCR Ballerup)
Nr. 14 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
---------------------------
Lars Bak (EDS-fakta)
Nr. 19 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 37 i Veenendal-Veenendal, Holland, 209 km, 18 april.
Nr. 39 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
--------------------
Flemming Bennetsen (Herning)
Nr. 4 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 5 i Braunschweig, 97 km, 31. marts.
---------------------
Michael Berling (Odense CK)
Nr. 20 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
------------------------
Michael Blaudzun (CSC Tiscali)
Plaget af knæskade i forårssæsonen.
Nr. 68 i Trofeo Magaluf, Mallorca, 7. februar.
Nr. 81 sammenlagt i Tour Mediterranéen, 13.-17. februar
Nr. 95 i Trofeo Cala Millor, Mallorca, 4. februar.
Nr. 101 i Trofeo Alcudia, Spanien, 5. februar.
Nr. 149 i Trofeo de Palma, Mallorca, 3. februar
--------------------------
Thomas Bonne, Team Digital Online
--------------------------
Carl Henning Brøndberg (Randers)
Nr. 6 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 16 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
--------------
Kenan Bulic (ABC)
Nr. 3 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
Nr. 4 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
--------------------------
Magnus Bäckstedt (EDS-fakta)
Vinder af GP Fina-Fayt-le-Franc, Belgien, 6. marts.
Indehaver af førertrøjen i Qatar Rundt efter 2. etape, mistede den til Luciano Pagliarini efter én dag, 21.-25, januar.
Nr. 4 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 4 på 3. etape af Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 5 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 6 i Grand Prix Costa delle Etruschi, Italien, 3. februar.
Nr. 6 på 4. etape af Qatar Rundt, 24. januar.
Nr. 8 på prologen i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 25 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 75 i i Nokere-Koerse, Belgien, 20. marts
Nr. 108 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
-------------------------
Manuel Calvente (CSC Tiscali)
Nr. 52 i Klasika Primavera, Spanien, 14. april
Nr. 98 sammenlagt i Setmana Catalana, Spanien, 25.-29. marts
---------------------------
Mattias Carlsson (Cycling Odder)
Nr. 2 i La Boucle Artois, 7. april.
----------------------------
Christoffer Caspersen (Køge)
Nr. 9 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
--------------------------
Francisco Cerezo (CSC Tiscali)
Nr. 17 i Trofeo Cala Millor, Mallorca, 4. februar.
Nr. 25 i Trofeo de Palma, Spanien, 3. februar.
Nr. 47 sammenlagt i Vuelta Valenciana, Spanien, 26. februar-2. marts.
Nr. 87 sammenlagt i Setmana Catalana, Spanien, 25.-29. marts
-------------------------
Bekim Christensen (Team Coast)
Nr. 11 på 2. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 18 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 25 på 4. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 37 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 27. marts.
Nr. 44 i Criterium International, Frankrig, 30.-31. marts.
Nr. 54 i Milano-San Remo, 23. marts.
Nr. 69 i Fleche Wallonne, 17. april.
Nr. 77 i Liege-Bastogne-Liege, 258 km, 21. april.
---------------------------
Jacob Bryde Christensen (Roskilde)
Nr. 13 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
----------------------------
Morten Christiansen (Glud & Marstrand Horsens)
Vinder af landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Vinder af landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 16 i Porec Trophy 1, Kroatien, 9. februar.
----------------------------
Stig Dam (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 11 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 15 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
--------------------
Julian Dean (CSC Tiscali)
Nr. 2 på 6. etape af Tour Down Under, Adelaide, Australien, 15.-20. januar.
Nr. 42 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 15.-20. januar.
-----------------------
Michael Demin (Team Bornholm)
Nr. 6 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
--------------------------
Rasmus Dyring (Cycling Odder)
Nr. 3 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
---------------------
Thomas Bruun Eriksen (CSC Tiscali)
Nr. 6 på 1. etape af Niedersachsen Rundfahrt, 185 km, 24.-28. april.
Nr. 7 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
Nr. 8 på 2. etape af Setmana Catalana, 106 km, 25.-29. marts.
Nr. 10 på 4. etape af Setmana Catalana, 176 km, 25.-29. marts.
Nr. 12 på 2. etape af Niedersachsen Rundfahrt, 24.-28. april.
Nr. 60 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 63 i Gent-Wevelgem, 10. april.
Nr. 84 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 93 sammenlagt i Setmana Catalana, Spanien, 25.-29. marts
------------------------
Flemming Falk (Grøn Synenergi)
Nr. 17 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
---------------------
Lars Frederiksen (Team Bornholm)
Nr. 15 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
Nr. 112 i ZLM Tour, Holland, 20. april.
------------------------
Lasse Froberg
Nr. 44 i ZLM Tour, Holland, 20. april
--------------------------
John Fuglsang (Thy)
Nr. 13 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 17 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
---------------------
Peter Gaarde (Team Cycling Ringsted)
Nr. 16 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
------------------------
Bo Hamburger (Ala)
Nr. 17 i Grand Prix di Lugano, Schweiz, 3. marts.
Nr. 32 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 40 på 2. etape af Settimana Lombarda, Italien, 164 km, 17.-21. april.
Nr. 58 i Trofeo Pantalica, Italien, 9. marts.
Nr. 112 i Milano-San Remo, 23. marts.
------------------------
Tyler Hamilton (CSC Tiscali)
Nr. 16 i Klassika Primavera, Spanien, 181 km, 14. april.
Nr. 55 i Clasica de Almeria, Spanien, 3. marts.
Nr. 57 sammenlagt i Vuelta Valenciana, Spanien, 26. februar-2. marts.
Nr. 63 sammenlagt i Baskerlandet Rundt, 8.-12. april.
Nr. 75 i Milano-San Remo, 23. marts.
----------------------
Jimmy Hansen (Team Bornholm)
Nr. 14 i Ciclista Internacional a Mallorca, 144 km, 12. april.
Nr. 15 i ZLM Tour, Holland, 20. april
----------------------
Thomas Japp Hansen (CC Gladsaxe)
Nr. 11 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
-----------------------
Lars Haslund (Ordrup)
Nr. 12 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
-------------------------
Stig Hemmingsen (Lolland/Falster CK)
Vinder af B-klassen i landevejsløb Hillerød, den 14. april.
Vinder af B-klassen i landevejsløb Brøndby/Herlev 21. april.
--------------------------
Tristan Hoffman (CSC Tiscali)
Nr. 4 i Paris-Roubaix, 14. april.
Nr. 9 i Gent-Wevelgem, 10. april.
Nr. 24 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 48 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 15.-20. januar.
Nr. 48 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 27. marts.
Nr. 49 i Tre dage ved Panne, 2.-4. april
Nr. 70 sammenlagt i Tour Mediterranéen, 13.-17. februar
---------------------------
Frank Hyrsting (Hammel)
Nr. 11 i La Triptyque, Belgien, 7. april.
Nr. 80 i Zellik-Geelmaarden, 167 km, 21. april.
---------------------------
Frank Høj (Team Coast)
Nr. 9 på 1. etape af Guldensporentweedagse, Belgien, 9. marts
Nr. 14 i Paris-Roubaix, 14. april.
Nr. 49 i Grand Prix Harelbeke, Belgien, 30. marts.
Nr. 56 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 27. marts.
Nr. 65 i Gent-Wevelgem, 14. april.
Nr. 115 i Milano-San Remo, 23. marts.
Nr. 118 sammenlagt i Ruta del Sol (Andalucien Rundt) 17.-21. februar.
-------------------------
Ari Højgaard (Herning)
Nr. 2 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 12 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
---------------------
Peter Iten (FBC)
Nr. 6 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
----------------------
Laurent Jalabert (CSC Tiscali)
Vinder af 3. etape i Paris-Nice, 147,5 km, St. Etienne, 13. marts.
Vinder af Tour du Haut Var, Frankrig, 23. februar.
Nr. 3 sammenlagt i Paris-Nice, 10.-17. marts.
Nr. 5 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 11 på 2. etape af Paris-Nice, 170 km, 12. marts.
Nr. 11 sammenlagt i Tour Mediterranéen, 13.-17. februar
Nr. 13 på 4. etape af Middelhavet Rundt, 13.-17. februar.
Nr. 13 på prologen til Paris-Nice, 10.-17. marts.
Nr. 50 i Trofeo Manacor, Spanien, 6. februar
------------------------
Nicolas Jalabert (CSC Tiscali)
Nr. 5 på 2. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 9 på prologen i Paris-Nice, 10.-17. marts.
Nr. 9 i Classica Haribo, Frankrig, 24. februar.
Nr. 23 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 38 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 103 i Criterium International, Frankrig, 30.-31. marts.
Nr. 111 sammenlagt i Paris-Nice, 10.-17. marts.
----------------------------
Gøran Jensen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 46 sammenlagt i Tour de Loire Et Cher, Frankrig, 21. april.
------------------------------
Jan Jespersen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 11 på 2. etape af Tour de Loire Et Cher, Frankrig, 172 km, 17.-21. april.
Nr. 17 på 4. etape af Tour De Loire Et Cher, Frankrig, 181 km, 17.-21. april.
Nr. 21 sammenlagt i Tour de Loire Et Cher, Frankrig, 21. april.
Nr. 35 på 6. etape af Tour de Loire et Cher, Frankrig, 21. april.
Nr. 40 i Porec Trophy Kroatien, 21. februar
-------------------------------
Raphael Jeune (CSC Tiscali)
Nr. 32 i Tre dage ved Panne, 2.-4. april
Nr. 42 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 44 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april
Nr. 78 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 15.-20. januar.
-------------------------
René Jochumsen (Hammel)
Nr. 6 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 8 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
----------------------
Allan Johansen (EDS-fakta)
Nr. 8 i Grand Prix de Denain, Frankrig, 25. april.
Nr. 12 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 22 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 26 i Veenendal-Veenendal, Holland, 18 april.
Nr. 28 i Route Adelie, Frankrig, 5. april.
Nr. 39 i i Grand Prix Rudy Dhaenens, Belgien, 24. marts
Nr. 77 i i Nokere-Koerse, Belgien, 20. marts
Nr. 92 i Grand Prix Harelbeke, Belgien, 30. marts.
Nr. 120 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 122 i sammenlagt i Grand Prix Erik Breukink, Holland, 15.-17. marts.
------------------------
Michael Bjørn Johansen (CC Gladsaxe)
Nr. 5 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
--------------------------
Tonni Johannsen (Sønderborg)
Nr. 20 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
---------------------
Danny Jonasson (CSC Tiscali)
Nr. 10 på 2. etape af Paris-Nice, 170 km, 12. marts.
Nr. 58 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 76 sammenlagt i Paris-Nice, 10.-17. marts.
Nr. 107 i Criterium International, Frankrig, 30.-31. marts.
Nr. 133 i Milano-San Remo, 23. marts.
----------------------------
Thomas Just (Hammel)
Nr. 14 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
-------------------------
Hans Henrik Jørgensen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 28 på 6. etape af Tour de Loire et Cher, Frankrig, 21. april.
Nr. 28 sammenlagt i Tour de Loire Et Cher, Frankrig, 21. april.
---------------------------
René Jørgensen (EDS-fakta)
Nr. 4 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 7 på 4. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 176 km, 1.-10. februar.
Nr. 7 på 9. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 133 km, 1.-10. februar.
Nr. 18 i Grand Prix Pino Cerami, Belgien, 12. april
Nr. 37 i Route Adelie, Frankrig, 5. april.
Nr. 40 i Grand Prix de Lillers, Frankrig, 10. marts
Nr. 61 i Cholet-Pays De Loire, Frankrig, 24. marts
----------------------------
Kasper Klostergaard (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 31 på 6. etape af Tour de Loire et Cher, Frankrig, 21. april.
Nr. 41 sammenlagt i Tour de Loire Et Cher, Frankrig, 21. april.
------------------------------
Morten Knudsen (Herning)
Nr. 2 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april.
Nr. 10 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
----------------------
Nikolaj Knudsen (Herning)
Nr. 7 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 14 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
----------
Lennie Kristensen (EDS-fakta)
Nr. 4 i Paris-Camembert, 2. april.
Nr. 8 i Rund um Düren, Tyskland, 21. april.
Nr. 8 på 6. etape af Normandiet Rundt, 25.-31. marts.
Nr. 8 på 3. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 14 sammenlagt i Normandiet Rundt, Frankrig, 25.-31. marts
Nr. 21 i Grand Prix Chiasso, Schweiz, 2. marts.
Nr. 32 i Route Adelie, Frankrig, 5. april.
Nr. 41 i Grand Prix de Lillers, Frankrig, 10. marts
Nr. 50 i Cholet-Pays De Loire, Frankrig, 24. marts
-----------------
Brian Larsen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 10 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 19 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
-----------------------
Jesper Larsen (Team Cycling Ringsted)
Nr. 2 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
-----------------------
Nicolaj Bo Larsen (Team Gerolsteiner)
Nr. 78 i Tre dage ved Panne, 2.-4. april
Nr. 118 sammenlagt i Tour Mediterranéen, 13.-17. februar
------------------------
Mikael Laursen (Cycling Odder)
Nr. 11 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 18 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
----------------------
Manu L'hoir (EDS-fakta)
Nr. 7 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 21 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 23 i Cholet-Pays De Loire, Frankrig, 24. marts
Nr. 34 i Grand Prix d'Ouverture La Marsellaise, Frankrig, 5. februar.
Nr. 41 i Grand Prix Pino Cerami, Belgien, 12. april
Nr. 59 i Grand Prix de Denain, Frankrig, 25. april.
Nr. 59 sammenlagt i Grand Prix Erik Breukink, Holland, 15.-17. marts.
Nr. 74 i i Nokere-Koerse, Belgien, 20. marts
---------------------
Marcus Ljungqvist (EDS-fakta)
Vinder af Paris-Camembert, Frankrig, 2. april.
Vinder af Route Adelie, Frankrig, 5. april.
Nr. 2 på 1. etape af Rhodos Rundt, 160 km, efter Nicola Minali, 20.-24. februar.
Nr. 4 på 4. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 6 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 6 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 8 i Grand Prix Pino Cerami, Belgien, 12. april
Nr. 10 på 3. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 14 i Cholet-Pays De Loire, Frankrig, 24. marts
Nr. 16 sammenlagt i Grand Prix Erik Breukink, Holland, 15.-17. marts.
Nr. 22 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 33 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 47 i Grand Prix Harelbeke, Belgien, 30. marts.
Nr. 57 i Grand Prix de Denain, Frankrig, 25. april.
----------------------
Roberto Lochowski (EDS-fakta)
Nr. 30 i Brabantse Pijl, Belgien, 31. marts.
Nr. 36 i Grand Prix d'Ouverture La Marsellaise, Frankrig, 5. februar.
Nr. 46 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 92 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 109 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 123 i sammenlagt i Grand Prix Erik Breukink, Holland, 15.-17. marts.
--------------------------
Lars Bo Lomholt (Bornholm)
Nr. 44 på 2. etape af Ciclista Internacional a Mallorca, 137 km, 11. april.
-------------------------
Jimmi Madsen (CSC Tiscali)
Nr. 11 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
Nr. 16 i Clasica de Almeria, Spanien, 3. marts.
Nr. 37 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 99 sammenlagt i Tour Mediterranéen, 13.-17. februar
-------------------------
Peter Madsen (Herning)
Nr. 4 i Braunschweig, 31. marts.
Nr. 12 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
---------------------------
Christian Clausen Mathiesen (Lyngby)
Nr. 12 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
-----------------------------
Lars Michaelsen (Team Coast)
Nr. 5 i Paris-Roubaix, 14. april.
Nr. 5 sammenlagt i Guldensporentwedaagse, Belgien, 9.-10. marts.
Nr. 5 på 2. etape af Guldensporentwedaagse, Belgien, 10. marts.
Nr. 5 på 3. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 7 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 7 på 2. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 8 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 27. marts.
Nr. 9 på 4. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 13 i Flandern Rundt, 7. april.
Nr. 25 i Grand Prix Harelbeke, Belgien, 30. marts.
Nr. 80 i Milano-San Remo, 23. marts.
Nr. 99 sammenlagt i Ruta del Sol (Andalucien Rundt) 17.-21. februar.
------------------------------
Allan Gert Mira (Ordrup)
Nr. 13 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
----------------------------
Claus Michael Møller (Milaneza)
Årets Cykelrytter i Danmark 2001
Nr. 3 sammenlagt i Vuelta Valenciana, Spanien, 26. februar-2. marts.
Nr. 7 på 4. etape af Vuelta Valenciana, Spanien, 26. februar-2. marts.
Nr. 7 på 2. etape af Murcia Rundt, 6.-10. marts.
Nr. 8 sammenlagt i Murcia Rundt, 6.-10. marts
Nr. 9 i Trofeo Alcudia, Mallorca, Spanien, 5. februar.
Nr. 10 på 5. etape af Murcia Rundt, 6.-10. marts
Nr. 66 i Trofeo Luis Puig, Spanien, 24. februar.
------------------------------
Bjarke Nielsen (CSC Tiscali)
Nr. 65 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 69 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 71 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 15.-20. januar.
Nr. 125 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
----------------------------
Jacob Nielsen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 2 i Porec Trophy, Kroatien, 21. februar.
Nr. 5 i Ronde van Drenthe, Holland, 13. april.
Nr. 8 sammenlagt i Tour de Loire et Cher, Frankrig, 21. april.
Nr. 15 på 2. etape af Tour de Loire et Cher, Frankrig, 18. april.
Nr. 15 på 6. etape af Tour de Loire et Cher, Frankrig, 21. april.
Nr. 16 i Porec Trophy 6, Kroatien, 23. februar.
Nr. 19 i Porec Trophy 2, Kroatien, 10. februar.
Nr. 23 i Porec Trophy 3, Kroatien, 16. februar.
Nr. 34 i Hel van het Mergelland, Holland, 6. april.
Nr. 34 i Grand Prix Rudy Dhaenens, Belgien, 24. marts
----------------------------
Jens Peter Nielsen (Hammel)
Nr. 8 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
-----------------------
Lars Nybo Nielsen (ABC)
Nr. 10 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
--------------------------
Max Nielsen (Hammel)
Nr. 18 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
----------------------
Troels Nielsen (FBC)
Nr. 5 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
-------------------------
Klaus Paarup (FBC)
Nr. 17 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
----------------------------
Martin Pedersen (DCR Ballerup)
Vinder af landevejsløb i Hillerød, 14. april
--------------------
Morten Pedersen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 7 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 19 i Porec Trophy 6, Kroatien, 21. februar.
Nr. 20 i Porec Trophy 4, Kroatien, 17. februar.
-----------------------
Andrea Peron (CSC Tiscali)
Nr. 68 sammenlagt i Circuit de la Sarthe, Frankrig, 9.-12. april.
Nr. 89 sammenlagt i Setmana Catalana, Spanien, 25.-29. marts
Nr. 103 sammenlagt i Vuelta Valenciana, Spanien, 26. februar-2. marts.
Nr. 133 i Fleche Wallonne, 17. april.
-----------------------
Jannik Petersen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 16 i Porec Trophy, Kroatien, 21. februar
-------------------------
Jørgen Bo Petersen (EDS-fakta)
Indehaver af førertrøjen i Normandiet Rundt, Frankrig, efter 2. og til og med 4. etape, 25.-31. marts.
Nr. 2 sammenlagt i Normandiet Rundt, 25.-31. marts, efter Jerome Pineau, Bonjour.
Nr. 2 på 1. etape af Circuit des Mines, Frankrig, 166 km, 26. april.
Nr. 3 på prologen, 5,6 km, Mondeville, i Normandiet Rundt, 25.-31. marts.
Nr. 5 på 2. etape af Normandiet Rundt, Frankrig, 25.-31. marts.
Nr. 7 på 1. etape af Normandiet Rundt, Frankrig, 25.-31. marts.
Nr. 7 på 1. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 18 sammenlagt i Grand Prix Erik Breukink, Holland, 15.-17. marts.
Nr. 49 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 51 i Route Adelie, Frankrig, 5. april.
-----------------------
Thomas Hald Petersen (Odense CK)
Nr. 5 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
--------------------------
Jakob Piil (CSC Tiscali)
Nr. 19 i Criterium International, Frankrig, 30.-31. marts.
Nr. 28 i Milano-San Remo, 23. marts.
Nr. 81 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 15.-20. januar.
Nr. 102 i Liege-Bastogne-Liege, 258 km, 21. april.
-----------------------------
Arvis Piziks (CSC Tiscali)
Nr. 88 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 15.-20. januar.
Nr. 116 i Tre dage ved Panne, 2.-4. april
---------------------------
Dennis Rasmussen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 3 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april.
Nr. 5 i Porec Trophy 6, Kroatien, 23. februar.
Nr. 4 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 14 i Porec Trophy 3, Kroatien, 16. februar.
----------------------
Jacob Moe Rasmussen (Team EDS-fakta)
Vinder af landevejsløb i Brøndby/Herlev, 21. april.
Nr. 4 på 1. etape af Circuit des Mines, Frankrig, 166 km, 26. april.
Nr. 11 i Ronde van Drenthe, Holland, 13. april.
Nr. 13 i Ronde van Noord-Holland, 7. april.
Nr. 35 i Hel van het Mergelland, 6. april.
Nr. 44 i Grand Prix de Lillers, Frankrig, 10. marts
--------------------
Michael Rasmussen (CSC Tiscali)
Nr. 7 i Klassika Primavera, Spanien, 181 km, 14. april.
Nr. 9 på 5. etape A, 94 km, i Baskerlandet Rundt, 8.-12. april.
Nr. 20 sammenlagt i Setmana Catalana, Spanien, 25.-29. marts
Nr. 38 sammenlagt i Baskerlandet Rundt, Spanien, 8.-12. april.
Nr. 61 i Fleche Wallonne, 17. april.
---------------------------------
Michael Reihs (Phonak)
Nr. 8 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april.
Nr. 36 på 1. etape af Giro del Trentino, Italien, 25.-28. april.
----------------------
Morten Rejnhold (ABC)
Nr. 3 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
-----------------------
Gregers Richter (Team Cycling Ringsted)
Nr. 7 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
-----------------------
Martin Rittsel (CSC Tiscali)
Nr. 70 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 87 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
----------------------
Michael Sandstød (CSC Tiscali)
Nr. 5 på prologen i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 12 på 4. etape af Circuit de la Sarthe, Frankrig, enkeltstart 9 km, 11. april.
----------------------
Carlos Sastre (CSC Tiscali)
Nr. 18 sammenlagt i Setmana Catalana, Spanien, 25.-29. marts
Nr. 44 i Clasica de Almeria, Spanien, 3. marts.
Nr. 73 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
---------------------
Thomas Seier (Ordrup)
Nr. 8 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
-----------------------
Lase Siggaard (Herning, Cycling Team 2002 + VZW)
Nr. 11 i Zellik-Geelmaarden, Belgien, 167 km, 21. april
------------------------
Michael Skelde (EDS-fakta)
Nr. 5 på 4. etape af Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 5 på 5. etape af Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 9 i Rund um Köln, 1. april
Nr. 10 i Hel van het Mergelland, 6. april.
Nr. 12 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 33 i Ronde van Drenthe, Holland, 13. april.
Nr. 37 i Grand Prix Pino Cerami, Belgien, 186 km, 12. april
Nr. 39 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 44 i Grand Prix de Denain, Frankrig, 25. april.
Nr. 59 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 71 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 86 i Grand Prix Harelbeke, Belgien, 30. marts.
------------------------
Niclas Slot (Team Bornholm)
Nr. 8 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
-------------------------------
Morten Sonne (EDS-fakta)
Nr. 2 på 6. etape af Normandiet Rundt, Frankrig, 25.-31. marts.
Nr. 8 på 1. etape af Circuit des Mines, Frankrig, 166 km, 26. april
Nr. 9 i Rund um Düren, Tyskland, 21. april.
Nr. 27 sammenlagt i Normandiet Rundt, Frankrig, 25.-31. marts
Nr. 33 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 33 i Cholet-Pays De Loire, Frankrig, 24. marts
Nr. 47 i Grand Prix di Lugano, Schweiz, 3. marts.
----------------------------------
Søren Borch Svendsen (Herning)
Nr. 13 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
-----------------------
Nicki Sørensen (CSC Tiscali)
Nr. 2 på 4. etape af Baskerlandet Rundt, 8.-12. april, 154 km efter Franco Pellizotti, Alessio.
Nr. 10 på 2. etape af Baskerlandet Rundt, 183 km.
Nr. 13 i Trofeo Magaluf, Spanien, 7. februar.
Nr. 16 i Fleche Wallone, 17. april.
Nr. 17 i Liege-Bastogne-Liege, 258 km, 21. april.
Nr. 27 sammenlagt i Baskerlandet Rundt, Spanien, 8.-12. april
Nr. 37 sammenlagt i Vuelta Valenciana, Spanien, 26. februar-2. marts.
Nr. 52 sammenlagt i Paris-Nice, 10-.17. marts.
Nr. 54 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
-----------------------
Rolf Sørensen (Colnago-Landbouwkrediet)
Nr. 6 i Flandern Rundt, 7. april.
Nr. 11 i Brabantse Pijl, Belgien, 31. marts.
Nr. 42 i Tre dage ved Panne, 2.-4. april
Nr. 43 i Trofeo Pantalica, Italien, 9. marts.
Nr. 44 i Grand Prix Harelbeke, Belgien, 30. marts.
Nr. 76 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 27. marts.
----------------------
Rune Sørensen (Tønder)
Nr. 9 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
-----------------------
Lars Høg Thomsen (ABC)
Nr. 9 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
------------------------
Brian Vandborg (Herning)
Nr. 5 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 15 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
---------------------
Geert van Bondt (CSC Tiscali)
Nr. 13 på 7. og sidste etape af Paris-Nice, 157 km, 10.-17. marts.
Nr. 13 i Trofeo Manacor, Spanien, 6. februar.
Nr. 14 på 2. etape af Paris-Nice, 170 km, 12. marts.
Nr. 21 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 52 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 15.-20. januar.
Nr. 53 sammenlagt i Tour Mediterranéen, 13.-17. februar
Nr. 75 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 27. marts.
Nr. 79 i Tre dage ved Panne, 2.-4. april.
Nr. 165 i Milano-San Remo, 23. marts.
---------------------
Brian Vandborg (Herning)
Nr. 7 i Braunschweig, 96 km, 30. marts.
Nr. 10 i La Triptyque, 7. april
Nr. 12 i Braunschweig, 97 km, 31. marts.
---------------------
Paul Van Hyfte (CSC Tiscali)
Nr. 6 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 15.-20. januar.
Nr. 6 på 2. etape i Tour Down Under, Australien, 15.-20. januar.
Nr. 8 på 5. etape af Tour Down Under, 156 km, 19. januar.
Nr. 9 i Grand Prix d'Ouverture La Marsellaise, Frankrig, 5. februar.
Nr. 15 i Gent-Wevelgem, 10. april.
Nr. 17 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 26 i Grand Prix Harelbeke, Belgien, 30. marts.
Nr. 36 i Tre dage ved Panne, 2.-4. april
Nr. 45 sammenlagt i Tour Mediterranéen, 13.-17. februar
Nr. 57 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 65 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 27. marts.
Nr. 113 sammenlagt i Paris-Nice, 10.-17. marts.
Nr. 134 i Milano-San Remo, 23. marts.
-----------------
Björnar Vestöl (EDS-fakta)
Nr. 10 i GP Fina-Fayt-le-Franc, Belgien, 6. marts.
Nr. 19 i Grand Prix de Lillers, Frankrig, 10. marts
Nr. 20 i Hel van het Mergelland, 6. april.
Nr. 46 i Grand Prix de Denain, Frankrig, 25. april.
Nr. 62 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 63 i i Grand Prix Rudy Dhaenens, Belgien, 24. marts
Nr. 93 i i Nokere-Koerse, Belgien, 20. marts
--------------------------------------------------------