Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Advarsel

Lørdag d. 9. oktober 1999

Hvis du bruger den officielle side vedr. VM i landevejscykling i Verona, vil vi lige advare dig imod, at der er sket et eller andet med den officielle resultatliste for U-23-løbet.
Jan Jespersen gennemførte løbet, men figurerer ikke på resultatlisten.
Forklaringen er, at placeringerne fra nr. 30 til nr. 40 er faldet ud.
Vi har gjort UCI opmærksom på fejlen via e-mail.

Her er den historiske resultatliste:

1999 World Champion:
GIORDANI Leonardo (ITA)
178.75 km in 4:22'36 (average 40.842 km/h)

Rk
Name
Nat.
Gap

2
PAOLINI Luca
ITA
9

3
KESSLER Matthias
GER
9

4
KIRCHEN Kim
LUX
9

5
CALCAGNI Patrick
SUI
9

6
LEUKEMANS Bjorn
BEL
9

7
SABALIAUSKAS Marius
LTU
9

8
LOPEBOSELLI Angelo F.
ITA
9

9
KLEYNEN Steven
BEL
9

10
DEMENTIEV Dmitri
RUS
9

11
RIZZI Antonio
ITA
9

12
ZAMPIERI Steve
SUI
9

13
FRITSCH Nicolas
FRA
9

14
RIBEIRO Nuno
POR
9

15
BRANDT Christophe
BEL
9

16
ENGELS Addy
NED
9

17
KOEHLER Philippe
FRA
9

18
CUENCA Juan Miguel
ESP
9

19
TIRALONGO Paolo
ITA
9

20
GUSTOV Volodymyr
UKR
9

21
VALJAVEC Tadej
SLO
9

22
GAINITDINOV Dmitri
RUS
9

23
TRAMPUSCH Gerhard
AUT
9

24
EVANS Cadel
AUS
9

25
COSTA Ricardo
POR
9

26
BURROW Jamie
GBR
9

27
SZMYD Sylwester
POL
13

28
SENIOUCHKINE Evgueni
BLR
1:32

29
LARSEN Michael
DEN
1:47

30
PIDGORNYY Ruslan
UKR
1:47

41
SIMPER Henrik
DEN
7:57

42
CHABURKA Anatoli
BLR
7:57

43
HUSAR Radovan
SVK
14:03

44
LJUNGBLAD Jonas
SWE
14:03

45
ZEPIC Marko
SLO
14:03

46
KASHECHKIN Andrey
JPN
14:03

47
POPOVYCH Yaroslav
UKR
14:03

48
ARDILA CANO Mauricio Alberto
COL
14:03

49
CLARKE Warren
NZL
14:03

50
O'LOUGHLIN David
IRL
14:03

51
HAYMAN Mathew
AUS
14:03

52
ROTHMER Balazs
HUN
14:03

53
HARDTER Uwe
GER
14:03

54
USSOV Alexandre
BLR
14:03

55
SCHWARZLMÜLLER Kurt
AUT
14:03

56
STENSTRÖM Oscar
FIN
14:03

57
DUIJN Marcel
NED
14:03

58
SZEKERES Csaba
HUN
14:03

59
COTAR Martin
CRO
14:03

60
REIHS Michael
DEN
14:03

61
KRUPA Dawid
POL
21:41

62
BLAZEJ Marek
POL
21:41

63
DICKINSON David
ZIM
21:47

64
CASTANEDA RAMOS Luis Oran
COL
21:48

65
SCHLECK Frank
LUX
23:14

66
AMSLER Remo
SUI
23:14

67
ROTH Marco
SUI
23:14

68
PONTON Antonio
ESP
23:14

69
SIPOCZ David
HUN
23:14

70
ROGINA Radoslav
CRO
23:14

71
ROGINA Radoslav
CRO
23:14

72
KAIRELIS Dainus
LTU
23:14

73
COSTA Pedro
POR
23:14

74
HOLZL Christian
AUT
23:14

75
HANNIE Owen
RSA
23:14

76
UGARTE Patxi
ESP
23:14

77
PAAJANEN Juha
FIN
23:14

78
BUCHACEK Tomas
CZE
23:14

79
GOLOUBEV Kirill
RUS
23:14

80
RAMOS TORRES Florencio
MEX
23:14

81
MCDONALD Cameron
AUS
23:14

82
SULLIVAN Sean
AUS
23:14

83
SCHMITZ Bram
NED
23:14

84
NURITDINOV Rafael
UZB
25:06

85
BACIU Leonid
MDA
25:42

86
ANTOLINEZ Hernan
COL
30:12

87
BOELEN Jeroen
MEX
30:12

88
YAMAMOTO Yasuhiro
JPN
31:27

89
SALERMO Marek
FIN
31:27