Sæt X i kalenderen: DS fejrer 100 år i 2022

2022 er et særligt år i vores forening.

Danske Sportsjournalister kan således fejre 100-års-jubilæum, og det bliver markeret ved flere lejligheder gennem året. Bestyrelsen er i øjeblikket i gang med at planlægge detaljerne i forbindelse med forskellige arrangementer, og i begyndelsen af 2022 vil vi melde præcist ud om fejringerne.

Vi vil imidlertid allerede gerne nu bede alle medlemmer om at sætte kryds i kalenderen på to vigtige datoer, hvor foreningen planlægger stor fejring af 100-års-jubilæet:

Fredag den 11. marts 2022: Jubilæumsreception og generalforsamling
På foreningens 100-års-fødselsdag samles vi til reception i form af hyggeligt samvær og lidt godt til ganen. Nærmere info om tid og sted følger i januar.

Weekenden 18.-19.juni 2022: Jubilæumsarrangement med fest og overnatning 
Vi markerer 100-året for Danske Sportsjournalister med et stort jubilæumsarrangement, der både vil byde på fagligt og socialt indhold i særlige rammer i Danmark. Der vil være mulighed for både transport og overnatning. Nærmere information om sted og indhold følger i januar.

Herudover vil 2022 byde på flere arrangementer og tiltag, der skal markere 100-året for Danske Sportsjournalister.

Vi glæder os til at fejre foreningen med alle vores gode kolleger.

/Bestyrelsen.