Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Tidligere resultater ved U-23-mesterskaberne

Fredag d. 13. juni 2003

Danske mesterskaber for U-23 har været afviklet siden 1996 og enkeltstarten for U23 siden 2000:

Linieløb
DM for U-23
1. september 1996, Holbæk
1. Tayeb Braikia, ABC, 4.14.17
2. Dani Petersen, Bornholm, s.t.
3. Jakob Gram, Værløse/Farum, s.t.
4. Lasse Jonasson, Ordrup, s.t.
5. Frederik Bertelsen, Ringsted, s.t.
6. Jacob Moe Rasmussen, Ordrup, s.t.
7. Danny Jonasson, Ordrup, s.t.
8. Nicki Sørensen, Nordsjællands CK, s.t.
9. Lars Dietrichsen, Køge, s.t.
10. Brian Larsen, FBC, s.t.
11. Michael Kronborg, Kolding, s.t.
12. Michael Steen Nielsen, Køge, 4.14.53.
13. Ole Ørsted Martinussen, Odense CK, 4.14.56.

Linieløb
7. september 1997, i Kolding
1. Michael Steen Nielsen, Køge, 4.10.13.
2. René Jørgensen, Herning, s.t.
3. Dani Petersen, Herning, 4.11.30.
4. Brian Larsen, FBC, s.t.
5. Jacob Moe Rasmussen, Ordrup, s.t.
6. Arv Hvam, Odense, s.t.
7. Morten Bugge Andersen, FBL, s.t.
8. Lars H. Thomsen, ABC, s.t.
9. Bjarke Nielsen, Horsens, s.t.
10. René Larsen, Lyngby, s.t.
11. Stig Dam, Holstebro, s.t.
12. Peter Steen Jensen, Kolding, s.t.
13. Morten Helmer Nielsen, Ringsted, s.t.
14. Gøran Jensen, Vejle, s.t.
15. Jakob Gram, Værløse/Farum, s.t.
70 deltagere.

Linieløb
23. august 1998, i Grenå
1. Bjarke Nielsen, Team Chicky World, 4.26.38.
2. Jimmy Hansen, Ordrup, 4.26.54.
3. Morten Christiansen, Horsens, 4.26.56.
4. Max Nielsen, Vejle, 4.27.01.
5. Rasmus S. Nielsen, Gladsaxe, 4.27.03.
6. Jan Jespersen, Odder, 4.27.20.
7. Morten Helmer, Team Ringsted, 4.30.36.
8. Michael Larsen, Horsens, s.t.
9. Nicolai Knudsen, Herning, s.t.
10. Thomas Eriksen, Roskilde, s.t.
11. Jakob Gram, Værløse/Farum, s.t.
12. Valentin Tabor, Roskilde, 4.30.43.
13. Dennis Mark, Holstebro, 4.32.23.
14. Lars H. Thomsen, Ringsted, 4.35.46.
15. Thomas Petersen, Næstved, s.t.
16. Michael Reihs, Silkeborg, s.t.
17. Peter Madsen, Herning, s.t.
19. Lasse Siggaard, Herning, s.t.
20. Rasmus Madsen, Odense, s.t.
21. Jacob Ingemann, Roskilde, s.t.
22. Martin Sørensen, Holstebro, s.t.
23. Thorvald Jacobsen, Herning, s.t.

Linieløb
30. maj 1999 i Vejle
1. Max Nielsen, Silkeborg, 4.22.40
2. Morten Christiansen, Horsens, s.t.
3. Jan Jespersen, Odder, 4.22.47.
4. Jacob Nielsen, Horsens, 4.23.43.
5. Valentin Tabor, ABC, 4.24.16.
6. Anders Christensen, ABC, 4.24.22.
7. Michel Laursen, Holstebro, s.t.
8. Peter S. Jensen, Herning, s.t.
9. Lars H. Thomsen, ABC, s.t.
10. Henrik Simper, Team Bornholm, s.t.
11. Mikkel Holm, Team fakta, s.t.
12. Thue Houlberg, Silkeborg, s.t.
13. Michael Reihs, Silkeborg, s.t.
14. Dennis Mark, Holstebro, 4.25.09.
15. Claus Toksvig, Herning, 4.26.13.
68 ryttere til start.

Linieløb
3. juni 2000, Næstved
1. Jimmy Hansen, Ordrup CC
2. Michael Larsen, Horsens AC
3. Thomas Eriksen, Team Bornholm
4. Michael Reihs, Silkeborg.
6. Morten Knudsen, Herning
7. Nikolaj Knudsen, Herning
11. Lasse Siggaard, Herning

Enkeltstart
(Første gang, der blev kæmpet om U23-mesterskabet på enkeltstart)
28. maj 2000, 36 km, Aalborg
1. Thue Houlberg, Horsens, 46,28 min.
2. Lars Bak, Hammel, 1,17 min. efter
3. Jacob Nielsen, Horsens, 1,21 min. efter
5. Michael Larsen, Horsens
16. Morten Christiansen, Horsens.

Linieløb
20. maj 2001, Odder, 175 km:
1. Thue Houlberg Hansen, Glud & Marstrand Horsens, 4.33,25.
2. Søren Svendsen, Herning Ck, 4.33,27.
3. Morten Knudsen, Herning Ck.
4. Thomas B. Eriksen, Team Bornholm, 4.33,29.
5. Thomas Grimstrup Oredsson, Ordrup Cc, 4.33,33.
6. Niclas Sloth, Team Bornholm, 4.34,00.
7. Jacob Fillipowiz, Cycling Aarhus, 4.34,03.
8. Jens Erik Madsen, Randers Ck, 4.34,08.
9. Michael Demin, Abc, 4.34,18.
10. Michael Larsen, Glud & Marstrand Horsens.
11. Tonni Johannsen, Sønderborg Ck.
12. Christoffer Caspersen, Køge Cr.
13. Jesper Damgaard Nielsen, Ordrup Cc.
14. Henrik Simper, Team Bornholm.
15. Lasse Siggard, Herning Ck, 4.34,21.
16. Nicki Hjort, Herning Ck.
17. Brian Vandborg, Herning Ck.
18. Jacob Kollerup, Ordrup Cc, 4.34,26.
19. Mike Christensen, Hobro Cc Af 1938, 4.36,08.
20. Michael S. Larsen, Abc, 4.39,59.
21. Morten Voss Christiansen, Glud & Marstrand Horsens.
22. Magnus Fossheim, Aalborg Cr.
23. Frank Hyrsting, Hammel Ck, 4.40,01.
24. Henrik Dahl, Herning Ck.
25. Jacob Ingemann Hansen, Team Cycling Ringsted Elite.
26. Rasmus Dyring, Odder Ck.
27. Glenn Bak, Team Cycling Ringsted Elite.
28. Hans Henrik Jørgensen, Glud & Marstrand Horsens.
29. Lars Ytting Bak, Hammel Ck.
30. Peder Jacobsen, Hillerød Ck.
31. Nicklas Krandorf, Amager Cr.

Enkeltstart
Odder, 18. maj 2001, 30 km:
1 Thue Houlberg Hansen, Glud & Marstrand Horsens 0:41:06.19
2 Lasse Siggård, Herning CK 0:41:22.06
3 Rasmus Dyring, Cycling Odder Elite 0:41:46.90
4 Brian Vandborg, Herning CK 0:42:06.67
5 Jacob Kollerup, Ordrup CC 0:42:13.93
6 Lars Ytting Bak, Hammel CK 0:42:32.61
7 Thomas Pedersen, Køge CR 0:42:43.91
8 Jacob Ingemann Hansen, Team Cycling Ringsted Elite 0:42:52.24
9 Morten Voss Christiansen, Glud & Marstrand Horsens 0:42:54.70
10 Kenan Bulic, Amager CR 0:43:16.40
11 Michael Demin, ABC 0:43:21.32
12 Tommy Nielsen, Værløse-Farum CK 0:43:26.29
13 Frank Hyrsting, Hammel CK 0:43:42.35
14 Morten Knudsen, Herning CK 0:43:43.56
15 Hans Henrik Jørgensen, Glud & Marstrand Horsens 0:43:46.59
16 Nicki Hjort, Herning CK 0:44:05.70
17 Kristian Busk Jensen, Odense CK 0:44:14.11
18 Henrik Dahl, Herning CK 0:44:31.37
19 Michael Larsen, Glud & Marstrand Horsens 0:44:33.71
20 Søren Svendsen, Herning CK 0:44:35.21
21 Mike Christensen, Hobro CC af 1938 0:44:37.56
22 Morten Mikkelsen, Thy CR 0:44:47.36
23 Søren Bligaard, Skive CK 0:44:49.08
24 Michael Berling, Århus CK 0:44:55.06
25 Søren Engholm, Herning CK 0:44:55.34
26 Rune Sørensen, Tønder ACR 0:45:29.21
27 Kim Ternstrøm, Tønder ACR 0:46:00.61
28 Jeppe Thing, Cycling Aarhus 0:46:12.82
29 Poul Henning Broch, Esbjerg CR 0:46:13.93
30 Bjarke Vodder Nielsen, Århus CK 0:46:40.03
31 Brian Funder, Odense CK 0:47:07.31
32 Asbjørn Kræmer, Hammel CK 0:47:23.66
33 Lasse Smidt, Odense CK 0:49:28.32
34 Glenn Bisgaard, Randers CK 0:49:37.30

Linieløb
Grenå - 2. juni 2002:
1 14 Martin Pedersen DCR-Ballerup 4.07,28
2 51 Michael Berling Odense CK 4.07,29
3 30 Brian Vandborg Herning CK s.t.
4 3 Michael Larsen ABC 4.07,31
5 27 Frank Hyrsting Hammel CK s.t.
6 58 Jens Erik Madsen RC af 1910 s.t.
7 77 Christoffer Caspersen Køge CR s.t.
8 60 Michael Demin Team Bornholm 4.07,37
9 6 Patrick Vonsyld ABC 4.07,38
10 57 Jacob Kollerup Ordrup CC 4.07,40
11 11 Rasmus Dyring Cycling Odder Elite s.t.
12 32 Morten Knudsen Herning CK 4.08,48
13 1 Kenan Bulic ABC 4.12,49
14 40 Michael T. Kristensen Holstebro CC 4.12,56
15 61 Lars Frederiksen Team Bornholm 4.14,44
16 26 Thomas Just Hammel CK s.t.
17 62 Niclas Sloth Team Bornholm s.t.
18 23 Hans Henrik Jørgensen Glud & Marstrand Horsens s.t.
19 15 Rasmus Sterndorff DCR-Ballerup s.t.
20 78 Nicklas Krandorf Amager CR 4.14,49
21 63 Lasse Froberg Team Bornholm 4.14,53
22 53 Thomas Hald Odense CK 4.15,25
23 29 Daniel Foder Hammel CK 4.15,41
24 47 Lasse Bøckmann Næstved BC 4.15,43
25 52 Kristian Busk Odense CK 4.15,45
26 18 Brian Bayer Esbjerg CR 4.15,47
27 5 Martin Hansen ABC 4.15,48
28 25 Simon Alberg Grenaa CC s.t.
29 28 Jens Peter Nielsen Hammel CK s.t.
30 74 Magnus Fossheim Aalborg CR s.t.
31 24 Lau Kierulff Grenaa CC s.t.
32 21 Morten Truelsen FIX-Rødovre 4.15,52
33 72 Daniel Vestergaard Viborg AC 4.15,54
34 39 Martin Gasberg Holstebro CC s.t.
35 48 Lennart Deleuran Næstved BC s.t.
36 70 Jacob Knudsen Vejen BC s.t.
37 9 Bjarke V. Nielsen ACK-91 4.15,57
38 34 Peter Jørgensen Herning CK s.t.
39 41 Kim Petersen Kalundborg CC 4.16,01
40 33 Nicki Hjort Olsen Herning CK s.t.
41 22 Kasper Klostergård Larsen Glud & Marstrand Horsens s.t.
42 31 Henrik Dahl Herning CK 4.16,05
43 10 Thomas Japp CC Gladsaxe 4.16,11
44 35 Bjarne Pedersen Herning CK 4.16,15

Enkeltstart
31. maj 2002, Grenå, 28,7 km:
1. Brian Vandborg, Herning
2. Rasmus Dyring, Odder
3. Jacob Kollerup, Ordrup

2003, enkeltstart, 13. juni
Fredericia
1. Brian B. Vandborg, Herning CK 35.30
2. Mads Christensen, Team PH +58 sek.
3. Michael Tronborg, Odder Cykel Klub + 1.07
4. Tommy Moberg Nielsen, Værløse-Farum +2.06
5. Jacob Kollerup, DCR-Ballerup +2.13
6. Andreas Finnerup, Team PH +2.14
7. Kim S. Petersen, Kalundborg CC +2.17
8. Martin Mortensen, Herning CK +2.21
9. Thomas Japp, CC Gladsaxe +2.30
10. Lasse Bøchmann, CK Kronborg +2.36
11. Jens Erik Madsen, Randers Cykelklub +2.40
12. Daniel L. Andersen, Viborg AC +2.45
13. Morten Knudsen, Herning CK +2.47
14. Hans H. Jørgensen, Glud&Marstrand +2.51
15. Stig Hemmingsen, Team PH +3.03
16. Kenan Bulic, ABC +3.36
17. Michael Berling, Team Grøn Synergi +3.40
18. Kaspar Malmkjær, Køge Cykel Ring +3.43
19. Michael S. Larsen, Glud &Marstrand +3.51
20. Kristian Busk, Team Grøn Synergi +4.05
21. Lars Ulrich, Copenhagen Cycling +4.05
22. Kim L. Jensen, Holbæk Cykel Ring +4.12
23. Simon Lerbech, Hillerød Cykle Klub +4.13
24. Jesper O. Nielsen, Morsø Cykle Klub +4.24
25. Rune Sørensen, Tønder ACR +4.30
26. Kristian Nissen, Cycling Aarhus +4.39
27. Kasper K. Larsen, Glud & Marstrand +4.43
28. Jan A. Ottosen, Esbjerg Cykel Ring +4.48
29. Kenn E. Knudsen, Herning Cykle Klub +5.05
30. Flemming K. Jensen, Odder CK +5.11
31. Caspar Foldager, Viborg Amatør CK +6.00
32. Jon Tvermose Nielsen, FIX Rødovre +6.28
33. Kaspaer L. Jørgensen, Odense CK +6.41
34. Jesper N. Lund, Hobro Cykel Klub +7.37


--------------------------------------------
Mange af U-23-rytterne har tidligere deltaget i DM for juniorer.
Her er resultaterne fra juniormesterskaberne, da de samme aldersklasser kæmpede om juniortitlerne:

Juniormestre:
1998, DM, linieløb, Lemvig, 120 km
1. Lars Frederiksen, Hillerød, 3.15.10
2. Anders Kristensen, ABC, 3.15.24
3. Thomas Oredsson, Ordrup, s.t.
4. Michael Mathiesen, Næstved, 3.15.26
5. Sune Frederiksen, Næstved, 3.15.44.
6. Jens Erik Masden, Randers, s.t.
7. Michael Demin, Roskilde, s.t.
8. Thue Houlberg, Esbjerg, s.t.
9. Jacob Filipowicz, Cycling Århus, s.t.
10. Sonny Kristensen, Hobro, s.t.
11. Lars Bojsen, Holstebro, s.t.
12. Tonni Johannsen, Sønderborg, s.t.
13. Martin Madsen, Hobro, s.t.
14. Claus Jensen, Randers, s.t.
15. Glenn Bak, Brøndby, s.t.
104 ryttere til start.

1998, DM, enkeltstart, Lemvig, 24,3 km
1. Thue Houlberg, Horsens
2. Jacob Filipowicz, Cycling Århus
3. Frank Hyrsting, Silkeborg
4. Simon Søndergaard, OCK
5. Lars Bak, Silkeborg
6. Nicki Petersen, Amager
7. Michael Demin, Roskilde
8. Jens Peter Nielsen, Silkeborg
9. Thomas Hald, OCK
10. Sonny Kristensen, Hobro
11. Hans Henrik Jørgensen, Horsens
12. Christian Munstermann, Brøndby
13. Sune Frederiksen, Næstved
14. Thomas Vitting, Holstebro
15. Glenn Bak, Brøndby
16. Henrik Grundsøe, Hillerød
17. Rasmus Dyring, Vejle
18. Per Sørensen, Thy
19. Tonni Johannsen, Sønderborg
20. Claus Andersen, Roskilde

1998, NM, linieløb
1. Lars Bak, 2. Lars Frederiksen, 3. Simon Søndergaard, 4. Sune Frederiksen,
5. Nicklas Krandorf, 6. Glenn Bak, 12. Claus Jensen, 13. Michael Demin, 18. Tonni Johansen, 47. Rasmus Dyring.

1998, DM, holdløb
Dansk mester: Brøndby med Glenn Bak, Christian Münstermann og Morten Jøland.
Sølv til Silkeborg, bronze til Amager CR.

1999, DM, linieløb, Ringsted, 123 km
1. Jens Erik Madsen, Randers
2. Morten Knudsen, Herning
3. Tonni Johannsen, Svendborg
4. Jesper Damgaard, Hillerød
5. Tommy Nielsen, Værløse/Farum
6. Hans Henrik Jørgensen, Horsens
7. Nicklas Krandorf, Amager
8. Jens Peter Nielsen, Silkeborg
9. Kenan Bulic, Amager
10. Torben Ternstrøm, Sønderborg
11. Kasper Klostergaard, Horsens
12. Anders Klinkby, Vejen
13. Mark Jakobsen, Grenå
14. Michael S. Larsen, Roskilde
15. Lennart Deleuran, Næstved
16. Mikkel H. Kristensen, Roskilde
17. Christian Buhl Christiansen, Odder
18. Christian Münstermann, Amager
19. Lars Frederiksen, Hillerød
20. Martin Gasberg, Holstebro.
63 gennemførte.

1999, DM, enkeltstart, 25,5 km
1. Jacob Filipowicz, Cycling Århus
2. Jacob Kollerup, Ordrup
3. Kenan Bulic, Amager
4. Lasse Bøchmann, Næstved
5. Sonny Kristensen, Hobro
6. Hans Henrik Jørgensen, Horsens
7. Kim Petersen, Kalundborg
8. Tonni Johannsen, Sønderborg
9. Christian Münstermann, Amager
10. Jens Peter Nielsen, Silkeborg
11. Jon Teis Madsen, ABC
12. Thomas Petersen, Næstved
13. Kasper Klostergaard, Horsens
14. Morten Knudsen, Herning
15. Glenn Bak, Næstved
83 ryttere gennemførte.

1999, NM, enkeltstart, 116 km
1. Glenn Bak
2. Jon Teis Madsen

2000, linieløb, Vejle
1. Jesper Damgaard, Hillerød, 2. Mikkel H. Kristensen, Roskilde, 3. Niclas Slot, ABC, 4. Ashleigh Nielsen, Lolland/Falster, 5. Michael Berling, Århus CK, 6. Thomas Pedersen, Køge, 7. Patrick Wonsyld, ABC, 8. Jens Jørgensen, Aalborg, 9. Hans Henrik Jørgensen, Horsens, 10. Casper Tjørnevig, Holbæk, 11. Jesper Petersen, ABC, 12. Simon Alberg, Grenå, 13. Anders Poul Hansen, Fix Rødovre, 14. Søren Nissen, Rødekro, 15. Kent Glud Hansen, Hammel, 16. Jon Teis Madsen, ABC, 69 gennemførte, de 31 første fik samme tid.

2000, enkeltstart, Vejle
1. Mads Christensen, Odder, 2. Ashleig Nielsen, Lolland/Falster, 3. Martin Mortensen, Holstebro, 4. Michael Tronborg, Odder, 5, Janif Hecht, Hillerød, 6. Simon Alberg, Grenå, 7. Thomas Pedersen, Køge, 8. Kasper Klostergaard, Horsens, 9. Hans Henrik Jørgensen, Horsens, 10. Dan Hjernø, Odense. 88 gennemførte.

2001, linieløb, Middelfart
1. Matti Breschel, Køge, 2. Simon Alberg, Grenå, 3. Chris Sørensen, Hammel, 4. Jon Tvermose Nielsen, Ringsted, 5. Michael Tronborg, Holstebro, 6. Lars Ulrich, FIX Rødovre, 7. Martin Pedersen, Slagelse, 8. Ashleigh Nielsen, Lolland/Falster, 9. Kent Glud Jensen, Hammel, 10. Mikkel Kristensen, Holstebro, 11. Martin Mortensen, Holstebro, 12. Anders Poul Hansen, FIX Rødovre, 13. Janif Hecht, Næstved, 14. Andreas Finnerup, Køge, 15. Lennart Deleuran, Næstved, 16. Lars Bornak, Hillerød, 17. Kasper Klostergaard, Horsens, 18. Allan Frederiksen, Hillerød, 19. Christopher Møller, ABC, 20. Kasper Kristensen, Viking, 21. Patrick Wonsyld, ABC, 22. Lasse Brøndsted, Horsens, 23. Mads Madsen, Aalborg, 24. Morten Truelsen, FIX Rødovre.

2001, Enkeltstart, 23,5 km
1. Anders Hansen, Fix Rødovre, 2. Andreas Finnerup, Køge, 3. Matti Breschel, Køge, 4. Mads Christensen, Odder, 5. Lasse Bøchmann, Næstved, 6. Martin Mortensen, Holstebro, 7. Lars Ulrich, FIX Rødovre, 8. Michael Tronborg, Holstebro, 9. Ashleigh Nielsen, Lolland/Falster, 10. Kasper Malmkjær, Køge, 11. Morten Gottlieb, Holstebro, 12. Kasper Klostergaard, Horsens, 13. Rasmus Fjordside, Herning, 14. Glenn W. Hein, Odder, 15. Chris Sørensen, Hammel, 16. Simon Alberg, Grenå, 17. Daniel Vestergaard Andersen, Viborg, 18. Morten Truelsen, FIX Rødovre, 19. Stig Hemmingsen, Lolland/Falster, 20. Torben Ternstrøm, Holstebro, 21. Allan Henriksen, Holstebro, 22. Mikkel Kristensen, Holstebro, 23. Patrick Wonsyld, ABC, 24. Jon Tvermose Nielsen, FIX Rødovre, 25. Brian Linné Jørgensen, FIX Rødovre, 26. Janif Hecht, Næstved, 27. Martin Pedersen, DCR Ballerup, 28. Lasse Tolbøll, Haderslev, 29. Christian Knerr, Hobro, 30. Simon Lerbech, Roskilde. 66 gennemførte.

2002, linieløb, Lemvig
1. Andreas Finnerup, 2. Anders Lund, Mads Christensen, 4. Rasmus Fjordside, 7. Matti Breschel

2002, enkeltstart, Lemvig
1. Martin Mortensen, Herning, 2. Andreas Finnerup, 3. Mads Christensen.