Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Rytterne i Grand Prix Herning 2011

Lørdag d. 23. april 2011

Grand Prix Herning 2011

Lørdag den 23. april

VACANSOLEIL, Holland
--------------------------------------
2. Joost van Leijen, Holland, født 20.7.1984
Nr. 2 i 2005 og nr. 3 i 2010 i Grand Prix Herning.
Vinder af Slovakiet Rundt i 2008 for Team De Rijke

3. Maxim Belkov, Rusland, født 9.1.1985
Nr. 8 i bjergkonkurrencen i Baskerlandet Rundt

4. Gorik Gardeyn, Belgien, født 17.3.1980
Professionel siden 2000.
Vinder af etape i Danmark Rundt i Køge.
Bor i Egem, Belgien.
Langt udbrud i Paris-Roubaix i 2010.

5. Wouter Mol, Holland, født 17.4.1982
Vinder af Tour of Qatar 2010.

6. Jens Mouris, Holland, født 12.3.1980
Nr. 6 i Tre-dage i Vestflandern

7. Marcello Pavarin, Italien, født 22.10.1986
Nr. 5 i Hel het van Mergelland

Team manager: Michel Cornelisse

POLSAT Polkowice, Polen
----------------------------------------

11. Lukasz Bodnar, Polen, født 10.5.1982.
Polsk mester i enkeltstart i 2007 og 2008.
Tre sejre i 2010, bl.a. GP Villa Natura og en etape i Pomerania Tour.
Fem sejre i 2009, bl.a. etape i Marokko Rundt.
Fem sejre i 2008.
Tre sejre i 2007, vandt pointskonkurrencen i Polen Rundt.
Polsk U-23-mester i enkeltstart i 2004 og 2001.
Nr. 3 ved VM for juniorer, enkeltstart, i 2000.
Professionel siden 2003, startede hos Polsat, vendte tilbage til Polsat 2009.

12. Pawel Charucki, Polen, født 14.10. 1988
Polsk U-23-mester i 2010.
Professionel siden 2008, startede hos Legia Warszawa.
Vinder af bjergkonkurrencen i Polen-Ukraine i 2009.
Nr. 21 ved militærverdensmesterskaberne i 2008.

13, Blazej Janiaczyk, Polen, født 27.1.1983
Nr. 3 i mindeløbet for Roman Regorowicz i 2010 og 2008.
Nr. 4 ved det polske mesterskabi 2008.
Fire tredjepladser, tre i Grækenland Rundt i 2008, én i Irland Rundt i 2008.

14. Sylwester Janiszewski, Polen, født 24.1.1988
Nr. 16 i Handzame Classic.
Professionel siden 2009.

15. Tomasz Kiendys, Polen, 23.6.1977
Professionel siden 2001. 38 sejre.
Tre sejre i 2010.
Syv sejre i 2009, bl.a. etaper i Marokko Rundt og Tour of Taiwan.
Syv sejre i 2008.
11 sejre i 2007.
9 sejre i 2006.
1 sejr i 2005.

16. Bartlomiej Matysiak, Polen, født 11.9.1984
Professionel siden 2006, startede hos Legia de tre første år.
Nr. 2 i klassementet i Marokko Rundt i 2009.
Nr. 2 ved det polske mesterskab i 2008.
Vinder af etapeløbet Baltyk-Karkonosze i 2006.
Etapevinder i Irland Rundt i 2006.
Nr. 5 ved militær-VM i 2006.

17. André Schulze, Tyskland, født 21.11.1974
18 sejre som professionel.
Nr. 4 i Handzame Classic, holdets sprinter.
Ni sejre i 2010. Etapesejr i Tjekkiet Rundt.
Professionel hos Wiesenhof i 2007.
Etapevinder i Bayern Rundt i 2007.

18. Tomas Smolen, Polen, født 3.2.1983
Fire sejre i 2010, bl.a. etape i Tour of Taiwan.
Nr. 2 i det polske mesterskab i 2009.
Polsk U-23-mester i 2005.

19. Dariusz Batek, Polen, 27.4.1986
Polsk mester i mountain bike 2008.
Nr. 5 ved VM for U-23 i MTB i 2007.

Team manager: Piotr Wadecki

Glud & Marstrand/LRØ, Horsens
--------------------------------------------------

21. Michael Berling, født 24.4.1982
Vinder af Fyen Rundt i 2007.
Vinder af Redlands Classic i 2010.
Vinder af Post Cup'en i 2010.

22. Lasse Bøchman, født 13.6.1983

23. Daniel Foder, født 7.4.1983
Vinder af Post Cup i Odder i 2008.
Vinder af UCI-løb i Aalborg i 2008.
Vinder af Fyen Rundt i 2009.

24. Kasper Jebjerg, født 21.3.1985
Dansk juniormester i holdløb i 2003.
Dansk seniormester i holdløb i 2005.
Dansk mester U23, individuelt, 2006.
Nr. 2 i Fyen Rundt i 2009.
Vandt landevejsløb i Hjørring i 2011.

25. Christian Moberg Jørgensen, født 13.11.1987
Vinder af 1. etape i La Boucle de l'Artois, Frankrig i 2009.
Indehaver af førertrøjen i Post Cup'en i 2010, mistede sejren i sidste afdeling.

26. Kasper Linde, født 23.8.1984
Nr. 4 i Redlands Classic i 2010
Nr. 8 i Redlands Classic i 2011

27. Jacob Nielsen, født 12.1.1978
Sølv ved junior-VM i 1996.
Tre gange årets fighter i Danmark Rundt.

28. Troels Vinther, født 24.2.1987
Dansk juniormester i 2005, både linieløb og holdløb.
Nr. 3 senior DM i 2006 i Esbjerg.
2007: unibet.com
2008: Cycle Collstrop
2009: Team Capinordic
2010: GM/LRØ Horsens.
2009: Vinder af 4. etape i Tour de l'Avenir i Sedan.
2010: Vinder af to etaper i Festningsrittet i Norge.
2011: Etapevinder i Circuit des Ardennes, pudsigt nok i Sedan.

Team manager: Michael Skelde

Cyclingteam De Rijke
-------------------------------

31. Rikke Dijkxhoorn, Holland, født 5.1.1986
Vinder af Romsee Stavelot Romsee

32. Yoeri Havik, Holland, født 19.2.1991
Nr. 3 på etape i Tour d'Alsace 2010

33. Sjoerd Kouwenhoven, Holland, født 3.11.1990
Nr. 1 i Ronde van Poeldijk
Nr. 1 i Ronde van Maren Kassei

34. Bas Krauwel, Holland, født 28.1.1991

35. Sander Oostlander, Holland, født 25.11.1984

36. Christoph Pfingsten, Tyskland, født 20.11. 1987

37. Bas Stamsnijder, Holland, født 29.11.1989

38. Remco Te Brake, Holland, født 29.11.1988

39. Bob Schoonbroodt, Holland, født 12.2.1991
Vinder af Omloop van het Nieuwsblad 2009

Team manager: Iwan van Zandbeek

Sparekassen Vest-Ridley, Norge
----------------------------------------------

41. Haavard Blikra, Norge, født 2.11.1991

42. Filip Eidsheim, Norgem født 16.2.1990
Vinder af 4. etape i Pyrenæerne Rundt i 2010.
Norsk mester i forfølgelsesløb på banen for juniorer i 2008.
Nr. 26 ved det norske mesterskab 2010.

43. Roy Hegreberg, Norge, født 25.3.1981
Kørte for Glud & Marstrand Horsens i 2005 og 2006 og for GLS i 2008.
Nr. 3 i norsk mesterskab 2010.
Nr. 43 i Danmark Rundt i 2008.
Nr. 87 i Danmark Rundt i 2005.
Nr. 93 ved VM for U-23 i 2003.
Nr. 3 NM U23 i 2003.
Vinder af Grote Preis i Wevelgem, 130 km.
Norsk mester i gadeløb i 2006 og 2010.
Vinder af 5. etape i GP Ringerike i 2005.
Vinder af Union Race Open i 2006.
Etapesejr i Tour des Pyrénées 2010.

44. Daniel Egeland Jarstø, Norge, født 18.5.1990
Efter flere år hos Randaberg SK skiftede han til Stavanger.
Vi8nder af Sola Open.

45. Ole Martin Olmheim, Norge, født 21.7.1990

46. Christopher Stevenson, Sverige, født 25.4.1982

47. Michael Stevenson, Sverige, født 10.7.1984
Nr. 2 i GP de la Somme i 2010.
Svensk mester i 2010.

48. Johan Ziesler, Norge, født 19.10.1990
Norsk banelandshold

49. Frode Solberg, Norge, født 26.11.1987


Team manager: Morten Hegreberg



Colba-Mercury, Belgien
-------------------------------------
51. Kevin Grieten, Belgien, født 21.1.1982

52. Alexander Labbe, Belgien, født 25.2.1989

53. Jeffry van der Bulck, Belgien, født 29.1.1990

54. Dieter van Lancker, Belgien, født 6.9.1988

55. Philip Vandaele, Belgien, født 3.8.1985

56. Timothy Vangheel, Belgien, født 26.8.1986
Kørte for Batavus i 2008, Palmans i 2009 og 2010.

57. Tom Vermeer, Holland, født 28.12.1985

58. Maik Wensink, Holland, født 14.9.1990

Team manager: David Philips



Team Concordia, Himmerland
--------------------------------------------

61. Nikola Aistrup, født 22.8.1987
Fra DCR Ballerup 1997-2004.
2005: Ordrup, 2006: Team Python Pro.
2005: Nr. 2 i DM i holdløb.
Sjællandsk mester i 2006 i Slagelse.
Post Cup-vinder i Køge i 2011.
Nr. 2 i Paris-Roubaix, U-23, 2009.
Nr. 3 i Fyen Rundt.
Split Post Cup-vinder i 2011.

62. Andreas Frisch, født 6.5.1986
vinder af Post Cup-afdeling

63. Rasmus Guldhammer, født 9.3.1989
Dansk juniormester i Roskilde
Dansk U-23-mester 2009.
Professionel i 2010
Vinder af Liege-Bastogne-Liege for U-23.
Nr. 2 i Flandern Rundt for U-23.
Nr. 4 i Danmark Rundt i 2009.
Nr. 6 i Danmark Rundt 2010.

64. Thomas Guldhammer, født 31.7.1987
Dansk mester i holdløb, juniorer i 2005.
Jysk-fynsk mester i 2010.

65. Ricky Enø, født 5.6.1989
Dansk U23-mester i 2010.
Nr. 31 ved VM i Mexico i 2007.
Vandt bjergtrøjen og pointskonkurrencen i Italien i 2007.
Dansk mester for hold i 2006 med Rasmus Guldhammer og Christopher Juul-Jensen.
Nr. 2 til DM i ældste drenge, 2003.
Har deltaget i VM flere gange og i ungdoms-OL.

66. Sebastian Lander, født 11.3.1991
juniorverdensmester på bane i Moskva
Bronzevinder ved VM for juniorer på landevej
Det største talent i dansk cykelsport i mange år.

67. Kaspar Schjønnemann Larsen, født 13.4.1987
Indehaver af førertrøjen i Post Cup'en i 2009.
Bronze ved DM for U-23 i 2009.

68. Jens-Erik Madsen, født 30.3.1981
Verdensmester i holdforfølgelsesløb
6-dages-helt i Ballerup i 2011
10 sejre på landevej i 2005.
Vinder af Antwerpen Havempijl 2009.
Vinder af Fyen Rundt 2010.
Dansk mester i holdløb.

Team manager: Brian Henriksen

Seven Stones, Tyskland
------------------------------------
Verdens yngste professionelle cykelhold
Et hold for U23-ryttere med base i Bochum siden 2007 som Team Vlassenroot
Teammanager Uwe Kappel er også hovedsponsor
Holdet består kun af otte ryttere i år, de kører UCI-løb og bundesliga.

71. Hans Joachim Benning, født 9.3.1992, fra Offstein
Nr. 1 i Einerverfolgung Landesmeisterschaft RLP/Saar i 2010
Nr. 4 i Landesmeisterschaft RLP/Saar 2010

72. Michael Hümbert, født 6.1.1990 fra Werbeln
Vinder af Landesmeisterschaft Strasse Rheinland/Pfalz/Saar i 2010
Vinder i Pirmasens i 2010
Nr. 2 i Thüringen Rundfahrt,4. etape, 2010
Vinder af U23-løb i Saarland i 2009
Nr. 5 i Paris-Roubaix, junior, i 2008

73. Oliver Johr, født 27.10.1989 fra Würselen
Sejre i Troisdorf og Kleve i 2010
Vinder af Köln-Schulz-Frechen i 2008

74. Julian Kern, født 28.12.1989 fra Freiburg
Bronzevinder ved det tyske mesterskab for U-23-ryttere i 2009
Nr. 2 i Rund um Stuttgart 2011

75. Florenz Knauer, født 8.1.1989 fra Lisberg
Vinder af løb i Fulda i 2011
Nr. 3 i Bamberg i 2011
Nr. 10 i Tour of Seoul, 2. etape, 2011

76. Alexander Nordhoff, født 25.10.1989 fra Beckum
Vinder af Bundesliga Füth/Cardolzburg 2011
Nordtysk juniormester i 2007
Hans tredje sæson hos Seven Stones

77. Ron Pfeifer, født 23.7.1991 fra Breidenbach
Vinder af Regio Tour for juniorer i 2009
Nr. 2 i Rund um Düren i 2009
Nr. 43 ved VM i Moskva i 2009
Nr. 2 i Landesmeisterschaft RLP/Saar 2011

78. Christopher Roth, født 18.4.1990
Vinder af 3. etape i Istrian Spring Trophy, Kroatien, 2011
Vinder af Berg-DM i 2008, junior
Vinder af 3-Etappen-Fahrt, junior, 2008

Team manager: Tim Klinger


Sparta Prag, Tjekkiet
--------------------------------

81. Roman Bronis, Slovakiet, født 17.10.1976
slovakisk mester på enkeltstart i 2009
Nr. 2 i det slovakiske mesterskab i 2008
Nr. 3 i det slovakiske mesterskab i 2001, 2003 og 2005
Nr. 4 i det slovakiske mesterskab i 2010
Nr. 70 i Troefeo Laigueglia i 2005
Vinder af 1. etape af Tour de Saudi Arabien i 2002
Vinder af Baltyk Karkonosze Tour i Polen i 2007
Nr. 2 i Libyen Rundt i 2008


82. Ladislav Fabisovsky, Tjekkiet, født 3.3.1981
Tjekkisk mester, enkeltstart, U23 i 2003
Nr. 4 i det tjekkiske mesterskab, enkeltstart, i 2009
Nr. 19 ved de tjekkiske mesterskaber i 2010
Nr. 45 i VM for U23, enkeltstart i 2002
Nr. 31 i VM for U23, enkeltstart i 2001
Nr. 4 i Tour de Brdy i 2010

83. Vaclav Hlavac, Tjekkiet, født 4.12.1985
Kørte også for Sparta Prag i 2010
Nr. 30 i det tjekkiske mesterskab i 2003

84. Tomas Hruby, Tjekkiet, født 7.6.1982
Har kørt for Sparta Prag siden 2006


85. Martin Hunal, Tjekkiet, født 8.9.1989

86. Rostislav Krotky, Tjekkiet, født 19.10.1976
Kørte for Dulla Liberec i 2005, men skiftede til Sparta Prag i 2006 og har kørt for holdet lige siden.

87. Jiri Nesveda, Tjekkiet, født 14.5.1985
Har kørt for Sparta Prag siden 2005
Nr. 1 i Rund um Buckow, Tyskland, i 2007
Nr. 1 på 2. etape af Schermbeck, Tyskland, i 2008
Nr. 1 i Rund um Buckow i 2008
Nr. 2 i Ostrava (Tjekkiet) i 2008
Nr. 1 i Pilzen i 2009
Nr. 1 på 1. etape af Hana Tour, U23, Vyskov, Tjekkiet i 2009
Nr. 1 i Pilzen i 2010
Nr. 2 i Ostrava i 2010


88. Tomas Okrouhlicky, Tjekkiet, født 4.11.1985
Har kørt for sparta Prag siden 2008

Team manager: Zdenek Rubas


ARBÖ - Gebrüder Weis - Oberndorfer, Østrig
----------------------------------------------------------------

91. Florian Bissinger, Tyskland, født 30.1.1988
Neoprofi
Nr. 2 i Tour of Hellas, Grækenland Rundt

92. Philipp Grömer, Østrig, født 29.1.1991

93. Thomas Hasibeder, Østrig, født 25.8.1990

94. Christian Pavitschitz, Østrig, født 24.9.1985

95. Lars Pria, Rumænien, født 31.1.1983

96. Lukas Ranacher, Østrig, født 25.8.1992
Neoprofi

97. Daniel Reiter, Østrig, født 13.7.1991

98. Stefan Stadler, Østrig, født 15.10.1986

99. Jakub Kratochvila, Tjekkiet, født 26.8.1988

Reserve Petr Lechner, Tjekkiet, født 14.3.1984

Team manager: Oskar Hauser


Christina Watches - Onfone, Danmark
------------------------------------------------------

101. Angelo Furlan, Italien, 21.6.1977
Vinder (split) i Post Cup'en i Danmark, 1. afdeling 2011
Resultater:
2001
1st, Stage 2, Tour de Pologne
1st, Stage 1 & 2, Tour of Serbia
2002
121st, Vuelta a España
Winner Stages 17 & 20 (in Salamanca & San Martín de la Vega)
2004
1st, Coppa Bernocchi
2007
1st, Stage 1, Étoile de Bessèges
1st, Stage 1, Circuit de la Sarthe
2008
1st, Stage 4, Étoile de Bessèges
1st, Stage 2, Volta ao Distrito de Santarém
1st, Stage 3, Tour de Pologne
2009
1st, Stage 2, Critérium du Dauphiné Libéré


102. Marc Hester, Danmark, født 28.6.1985
Et af Danmarks største 6-dages-talenter på vinterbanerne.

103. René Jørgensen, Danmark, 26.7.1975
Professionel siden 1998.
Nr. 11 ved junior-VM i Athen i 1992.
Nr. 36 ved junior-VM i Perth i 1993 - han var i et langt udbrud og gik efter guldet.
Debut i A-klassen i 1994,
Nr. 5 til DM i 1994.
DM-sølv, holdløb i 1995.
Post Cup-vinder i Ballerup i 2001.
Nr. 10 sammenlagt i Tour de Langkawi 2001.
Nr. 4 sammenlagt i Tour de Langkawi 2002.
Nr. 2 i Bochum efter Rolf Aldag i 2003.
Vandt i Kjellerup i 2008.
Tidligere vinder af Grand Prix Herning, 2009.
Nr. 2 i Grand Prix Herning i 2007.
Tidligere vinder af gadeløbet i Herning

104. Guytan Lilholt, Danmark, født 6.2.1988
Søn af den tidligere verdensmester Søren Lilholt

105. Daniel Malmros Christiansen, Danmark, født 15.12.1992

106. Michael Rasmussen, Danmark, født 1.6.1974
Tour de France - bjergtrøje - 2005 og 2006
Tour de France, fire etapesejre - nr. 14 i 2004
Spanien Rundt - etapesejr, 7. etape i 2003 og samlet 7. plads samme år
2007: Vinder af 16. etape den 25. juli, kongeetapen i Pyrenæerne, Col d'Arbisque
Etapevinder i Vuelta Burgos i 2002.
Verdensmester i mountainbike i 1999
Rabobank 2003-2007
CSC Tiscali i 2002

107. Michael Reihs, Danmark, født 25.4.1979
Profesionel hos Phonak i 2001 og 2002
Vinder af GP de Lancy 21. april 2001
Vandt i Kjellerup i 2007.
Nr. 2 i Grand Prix Herning i 2009.
VM-deltager 1999 - nr. 59 i Verona og - 2000 nr. 61 i Plouay.
Fem top-10-placeringer i Herning, nr. 2 bedste placering, nr. 6 i 2005,

108. Kristian Sobota, Danmark, født 1.6.1988

109. Pelle Clapp, Danmark, født 9.7.1991

Reserve: Jesper Odgaard Nielsen, Danmark, født 7.7.1984

Team manager: Michael Blaudzun (DEN)



Ringeriks-Kraft, Norge
------------------------------------

111. Audun Brekke Flotten, Norge, født 20.8.1990

112. Daniel Gomnes, Norge, født 21.6.1991
Norsk juniormester i Midttun i 2008.
Nr. 3 i norsk juniormesterskab, kriterium, 2008
Nr. 3 på 2. etape af Tønsbergs 4-dages-løb, 2010, nr. 5 sammenlagt.
Vinder af 3. etape af GP Rüebiland, junior, Sion, Schweiz
Nr. 3, 2. etape, Eidsvollrittet, Junior, Minnesund, Nordre Eidsvoll, Norge.
Nr. 1 i Norges Cup i 2008


113. Marius Hafsas, Norge, født 19.3.1991

114. Eirik Kasa Jarlseth, Norge, født 17.8.1990
Vinder af Askim Grand Prix i 2008
Nr. 3 i Oslo Sykkelfestival 2009, 1. etape
Nr. 5 i Roserittet i 2009
Nr. 5 i Oslo Sykkelfestival 2010, 5. etape, i 2010
Nr. 5 i Østfold Tredages, klassement, i 2010

115. Frans-Leonard Markaskard, Norge, født 27.10.1990

116. Mikael Schou, Norge, født 6.9.1988

117. Martin Uthus, Norge, født 8.3.1990
Nr. 2 i Gjerdrum, junior, 2008
Nr. 3 på etape i Tønsberg i 2010

118. Aslak Vaernes Sørensen, Norge, født 17.1.1991
Vinder af prolog Horten Skandinavisk Grand Prix Junior 2008 og samlet vinder af løbet.
Nr. 2 i Trønderfestival'en, Skatval, junior, i 2008
Nr. 3 i Norges Cup, sammenlagt, 2008
Nr. 3 på 2. etape, Ringerike, Hønefoss, junior, 2009, nr. 3 sammenlagt

119. Alexander Randin, Norge, født 19.8.1991.

Reserve: Stian Saugstad, Norge, født 24.3.1991

Team manager: Lars Holm


Test Team Raiko - Argon 18, Tyskland
-------------------------------------------------------

121. Mathias Belka, Tyskland, født 15.6.1986 fra Cottbus
To sejre i 2010
Nr. 3 i Rund um Köln i 2009
Vinder af Rund um den Sachsenring i 2009
Vinder af Puchar Uzdrowisk Karpackich i 2009
Tidligere LKT-Team

122. Jan Deutschmann, Tyskland, født 7.5.1979 fra Darmstadt
Nr. 1 i NRW-Meisterschaft i 2010
Nr. 2 i Westfalenpreis i 2010
Nr. 9 i Berg-DM i 2010

123. Arne Hassink, Holland, født 12.8.1984 fra Ziewendt i Holland
Stagiare hos Milram i 2008
Nr. 5 i Ronde van Zuid-Holland

124. Adrian Hense, Tyskland, født 21.3.1981 fra Fröndenberg
Nr. 8 i NRW-Meisterschaft 2010.
Nr. 9 i Stolberger 2010.

125. Dominik Ivo, Tyskland, født 8.3.1988 fra Lennestadt v. Dortmund
En sejr i 2010
Nr. 6 i NRW-Meisterschaft

126. Marten Klöpping, Tyskland, født 13.9.1990 fra Ganderkesee
Syv placeringer i 2010

127. Joachim Tolles, Tyskland, født 17.4.1986 fra Neuss-Uedesheim
Nr. 2 og nr. 4 i Insurance Ras i 2009
Nr. 5 i Ronde van Noord-Holland i 2009
Nr. 7 i Beverbeke Classic i 2009
To etapesejre i Mainfranketour i 2007

128. Jan van Puyvelde, Tyskland, født 4.5.1982 fra Gronau
To sejre i 2010

Team manager: Willi Bok



Team Cykelcity SWE
---------------------------------

131. Sebastian Balck, Sverige, født 9.6.1988

132. Christian Bertilsson, Sverige, født 5.9.1991

133. Jonas Bjelkmark, Sverige, født 1.4.1987
Bedste minde: Japan-rejsen med Shimano i 2010.

134. Johan Landström, Sverige, født 3.3.1982

135. Philip Lindau, Sverige, født 18.8.1991
Kørte for juniorholdet Glud & Marstrand Hobro-Horsens, bor i Jönköping.
Vandt på et batteritomt Shimano D12 i Tyskland i 2010

136. Michael Olsson, Sverige, født 4.3.1986

137. Robert Pölder, Sverige, født 21.6.1991
Bedste minde er Philadelphia International Championship.

138. Jimmy Rönn, Sverige, født 5.7.1979
Bedste løb: Svanesunds tre-dages i 2008.

139. Jonas Ahlstrand, Sverige, født 16.2.1990

Reserve: Johan Lindgren, Sverige, født 13.8.1986

Reserve: Tobias Ludvigsson, Sverige, født 22.2.1991

Team manager: Johan Ottoson


Team Energi Fyn, Danmark
-----------------------------------------

141. Glenn Bak, Danmark, født 7.6.1981
Tidligere vinder på Torvet i Herning
Hold: Ølstykke 1997, Brøndby 1998, Næstved 1999, Hillerød 2000, Ringsted 2001, DCR Ballerup i 2002, Team PH i 2003.
Dansk mester, holdkørsel, junior, Brøndby, 1998
Tidligere nordisk juniormester, 1999, enkeltstart, nr. 2 i linieløb.
A-rytter i 2000 efter sejr i Hvidovre.
Vinder af 6. etape i Olympia Tour i Holland i 2002.
Årets fighter i Danmark Rundt i 2002.
Nr. 2 i Nordic Open, linieløb, i 2002.
Nr. 5 i Liege-Bastogne-Liege i 2003.
Nr. 2 i Herning, kriterium, 2004.
Vinder i Rødekro, Ringsted og svenske Eslöv i 2009
Nr. 7 i Grand Prix Herning i 2009.
Nr. 3 ved DM i Lemvig, 2008

142. Morten Christensen, Danmark, født 8.3.1986

143. Jesper Hansen, Danmark, født 23.10.1990

144. Kristian Haugaard, Danmark, født 27.2.1991
Tidligere Odder-rytter, med på U-23-landsholdet

145. Christian Jersild Jensen, Danmark, født 5.3.1992

146. Nicolaj Olesen, Danmark, født 1.11.1988

147. Morten Øllegaard, Danmark, født 6.2.1988
Første sejr i A-klassen i 2009.

148. Søren Pugdahl, Danmark, født 17.10.1987
Temporytter fra Thy

149. Rasmus Sterobo, Danmark, født 11.8.1991
Hans farfar Finn Sterobo var med til OL i 1960 som målmand i Danmarks fodboldtrup, der vandt sølvmedaljer.

Team manager: Anders Fialla

Amore & Vita, Italien
Et italiensk hold uden italiere
Holdet blev grundlagt i 1989 og har haft flere danskere, bl.a. Nicolaj Bo Larsen og Bo Hamburger.
Nicolaj Bo Larsen vandt 17. etape i Giro d'Italia i 1996
------------------------------------------------

151. Kristian Forbord, Norge, født 30.6.1988

152. Volodymyr Kogut, Ukraine, født 28.7.1984
Kørte for Sport Donetsk i 2009
Skiftede til Amore & Vita i 2010

153. Niv Libner, Israel, født 11.1.1987

154. Patrik Moren, Sverige, født 4.7.1986

155. Nicholas Sanderson, Australien, født 27.5.1984

156. Stoen Bersven, Norge, født 8.12.1983

Team manager: Njal Englok


Champion System, internationalt hold fra Hong Kong
------------------------------------------------------------------------------

161. Joris Boillat, Schweiz, født 23.1.1983
Nr. 36 i Mumbai Cyclothon i 2011.

162. Holger Burkhardt, Tyskland, født 16.12.1987
Nr. 50 i tysk mesterskab 2010.
Nr. 88 i GP Stad Zottegem i 2008.

163. Clemens Fankhauser, Østrig, født 2.9.1985
Nr. 58 i Østrig Rundt i 2010.
Nr. 67 i Luxembourg Rundt i 2010.
Nr. 62 i VM, junior, 2003.
Nr. 66 i VM, junior, 2002.
Nr. 37 i Danmark Rundt i 2007.
Nr. 19 i Danmark Rundt i 2008.

164. Mathias Friedemann, Tyskland, født 17.8.1984
Nr. 94 i Tour de Langkawi, 2011.
Nr. 18 i Paris-Bruxelles i 2009
Nr. 5 i Omloop van het Houtland, 2007
Nr. 2 i GP Stad Zottegem, 2007

165. Deon Locke, Australien, født 25.5.1987
Nr. 46 i Tour de Langkawi i 2011

166. Mart Ojavee, Estland, født 9.11.1981

167. Georg Tazreiter, Østrig, født 4.3.1986

168. Kin San Wu, Hong Kong, født 4.5.1985
Nr. 42 i Tour de Langkawi i 2011
Nr. 89 i OL i 2008

169. Guillaume Bourgeois, Schweiz, født 1.6.1983
Nr. 17 i det schweiziske mesterskab i 2010
Nr. 29 i Tour de Langkawi i 2011
Nr. 60 i Paris-Troyés i 2009

Reserver:
Dor Ming Chau, Hong Kong, født 19.4.1983

Daniel Gollmann, Østrig, født 23.10.1991

Christopher Williams, Østrig, født 10.11.1981

Team manager: Roland Gloor


Det danske nationalhold - Landsholdet - National Team Denmark
---------------------------------------------------------------------------------------------

171. Lars Bak, Danmark, født 16.1.1980 - HTC Highroad.
Fra Silkeborg.
Startede karrieren i 1994.
1996-1999: Silkeborg
2000-2001: Hammel
2002-2003: Team fakta
2004-2004: Bankgiroloterij
2005-2009: Team CSC, Team Saxo Bank
2010: Team Columbia HTC
2011: HTC Highroad
Vandt 12 løb i 1996, bl.a. Amerikaløbet.
Nordisk mester, linieløb, 1998.
Dansk mester, linieløb, Odense i 2005.
Vinder af Tour de l'Avenir i 2005
Vinder af Paris-Bourges i 2005.
Vinder af 1. etape Spanien Rundt, holdtidskørsel, 2006.
Vinder af 5. etape af Tour de la Region Wallone, 2007.
Dansk mester, enkeltstart, i 2007, 2008
Nr. 5 i Paris-Roubaix, 2011.

172. Michael Tronborg, Danmark, født 13.7.1983 - er fra Grindsted.
Kører for Differdange, 2006 og 2011.
Team Designa Køkken 2007, 2008, 2009
Glud & Marstrand Horsens/LRØ 2010.
Nr. 2, DM, holdløb, junior, i 2001.
Nr. 3 DM holdløb, senior, i 2003.
Vinder af 2. etape af Doble Copacabana GP Fides, La Pz, Bolivia, 2003.
Nr. 2 i DM, enkeltstart, U23, lse i 2005.
Vinder af 2. etape i Spar Arden Challenge, Belgien, i 2006.
Jysk-fynsk mester i linieløb i 2007.
Dansk mester i holdløb i 2007 sammen med René Jørgensen og Jens-Erik Madsen.
Vinder af linieløb, Lemvig, 2008.
Vinder af linieøb, Rogaland, Stavanger, 2008.
Vinder i Sønderborg i 2010.

173. Jannich Hyldtoft Hansen, Danmark, født 17.7.1988
Dansk juniormester i cykelcross.

174. Mark Sehested Pedersen, Danmark, født 6.11.1991

175. Morten Larsen, Danmark, født 28.1.1975

176. Patrick Clausen, Danmark, født 2.7.1990

177. Rasmus Kristensen, Danmark, født 5.10.1990

178. Rolf Nyborg Broge, Danmark, født 21.11.1988
Vinder af "Rundt om Lunden" 2010

179. Jesper Hansen,Danmark, født 26.6.1989

Reserve: Anders Damgaard Christiansen, Danmark, født 16.2.1992

Team Manager: René Jacobsen