Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

VM i hňndbold i Frankrig

Mandag d. 22. januar 2001

http://www.eurohandball.com/


http://handball2001.sports.com/en/



dette er hjemmesiderne for VM i herrehňndbold i Frankrig i de kommende dage.

SCHEDULE

Group A
CZE EGY ISL
MAR POR SWE

Group B
ALG ARG BRA
FRA KUW YUG

Group C
CRO ESP GER
GRL KOR USA

Group D
KSA NOR RUS
SLO TUN UKR

Spilleplan

First round - Tuesday 23 January
01:30pm Slovenia - Ukraine gr.D Dunkerque
02:00pm Argentina - Kuwait gr.B Nantes
02:30pm Egypt - Morocco gr.A Montpellier
02:30pm Croatia - Greenland gr.C Besanšon
05:30pm Russia - Tunisia gr.D Dunkerque
06:00pm France - Algeria gr.B Nantes
06:30pm Germany - United States gr.C Besanšon
06:30pm Portugal - Czech Republic gr.A Montpellier
07:30pm Norway - Saudi Arabia gr.D Dunkerque
08:00pm Yugoslavia - Brazil gr.B Nantes
08:30pm Spain - Korea gr.C Besanšon
08:30pm Sweden - Iceland gr.A Montpellier
First round - Wednesday 24 January
03:30pm Saudi Arabia - Slovenia gr.D Dunkerque
04:00pm Brazil - Argentina gr.B Nantes
04:30pm Greenland - Spain gr.C Besanšon
04:30pm Czech Republic - Egypt gr.A Montpellier
05:30pm Ukraine - Russia gr.D Dunkerque
06:00pm Kuwait - France gr.B Nantes
06:30pm United States - Croatia gr.C Besanšon
06:30pm Iceland - Portugal gr.A Montpellier
07:30pm Tunisia - Norway gr.D Dunkerque
08:00pm Algeria - Yugoslavia gr.B Nantes
08:30pm Korea - Germany gr.C Besanšon
08:30pm Morocco - Sweden gr.A Montpellier
First round - Thursday 25 January
03:30pm Ukraine - Tunisia gr.D Dunkerque
04:00pm Kuwait - Algeria gr.B Nantes
04:30pm Spain - United States gr.C Besanšon
04:30pm Egypt - Portugal gr.A Montpellier
05:30pm Russia - Saudi Arabia gr.D Dunkerque
06:00pm France - Brazil gr.B Nantes
06:30pm Greenland - Korea gr.C Besanšon
06:30pm Morocco - Iceland gr.A Montpellier
07:30pm Slovenia - Norway gr.D Dunkerque
08:00pm Argentina - Yugoslavia gr.B Nantes
08:30pm Croatia - Germany gr.C Besanšon
08:30pm Sweden - Czech Republic gr.A Montpellier
First round - Saturday 27 January
02:00pm Saudi Arabia - Ukraine gr.D Dunkerque
02:00pm Argentina - Algeria gr.B Nantes
02:00pm United States - Greenland gr.C Besanšon
02:00pm Czech Republic - Morocco gr.A Montpellier
04:00pm Norway - Russia gr.D Dunkerque
04:00pm Brazil - Kuwait gr.B Nantes
04:00pm Spain - Germany gr.C Besanšon
04:00pm Portugal - Sweden gr.A Montpellier
06:00pm Slovenia - Tunisia gr.D Dunkerque
06:00pm Yugoslavia - France gr.B Nantes
06:00pm Croatia - Korea gr.C Besanšon
06:00pm Egypt - Iceland gr.A Montpellier
First round - Sunday 28 January
02:00pm Saudi Arabia - Tunisia gr.D Dunkerque
02:00pm Algeria - Brazil gr.B Nantes
02:00pm United States - Greenland gr.C Besanšon
02:00pm Portugal - Morocco gr.A Montpellier
04:00pm Norway - Ukraine gr.D Dunkerque
04:00pm Yugoslavia - Kuwait gr.B Nantes
04:00pm Korea - United States gr.C Besanšon
04:00pm Iceland - Czech Republic gr.A Montpellier
06:00pm Russia - Slovenia gr.D Dunkerque
06:00pm France - Argentina gr.B Nantes
06:00pm Spain - Croatia gr.C Besanšon
06:00pm Sweden - Egypt gr.A Montpellier
Second round - Wednesday 31 January
A1-B4 n░61
C1-D4 n░62
B3-A2 n░63
D3-C2 n░64
A3-B2 n░65
C3-D2 n░66
B1-A4 n░67
D1-C4 n░68
Quarter-finals - Thursday 1 February
W61-W66 n░69
W62-W65 n░70
W63-W68 n░71
W64-W67 n░72
Classification - Saturday 3 February
09:30am L69-L71 n░73 Paris
12:00pm L71-L72 n░74 Paris
02:30pm W69-W71 n░75 Paris
05:00pm W71-W72 n░76 Paris
Classification - Sunday 4 February
09:30am L73-L74 7th place Paris
12:00pm W73-W74 5th place Paris
02:30pm L75-L76 3rd place Paris
05:00pm W75-W76 FINAL Paris