Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Statistik - danske cykelryttere 1999

Torsdag d. 5. august 1999

Danske cykelrytteres resultater 1999
umiddelbart før Danmark Rundt
-------------

Christian Andersen
vinder af gadeløbet i Bogense den 6. juli.
nr. 2 på 5. etape, 23. januar, Tour Down Under.
nr. 2 i DM-revanchen i Nyborg, 30. juni.
nr. 4 i Fyn Rundt, 6. juni, 212 km.
nr. 5 sammenlagt i Tour Down Under, 24. januar.
nr. 5 på 6. etape af Tyskland Rundt, 154 km, 2. juni.
Vinder af bjergkonkurrencen i Tour Down Under, Australien, 24. januar.
nr. 7 i DM, individuelt, 27. juni, 205 km, Ringsted.
nr. 8 i Dekra Open, Stuttgart, sammenlagt, 18. juli.
nr. 16 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
Styrtede i Tour de Mediterraneen, februar.
-------
Jakob Andersen
nr. 3 i Hillerød, 10. april
nr. 10 i Ritter Preis i Dortmund den 11. juli.
nr. 15 og bedste amatør i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
nr. 32 i Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
nr. 42 sammenlagt i Tour de Langkawi, 14. februar.
-----
Jørgen Andersen, Cycling Århus
nr. 5 i Thy, 11. april.
-----
Mads Bugge Andersen
nr. 14 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
-----
Niels Chr. Skov Andersen
nr. 15 sammenlagt i Vuelta Granada, 18. april.
-----
Michael Andersson
vinder af 3. etape af Ringerike Grand Prix, Tønsberg, 30. april.
Indehaver af førertrøjen i Ringerike Grand Prix, men mistede førstepladsen på 5. og sidste etape.
nr. 2 på prolog 9,2 km, Tour de Langkawi, Malaysia, 3. februar.
nr. 2 på 3. etape af Fredsløbet, 9. maj.
Nr. 3 sammenlagt i Ringerike Grand Prix i Tønsberg, 2. maj..
nr. 3 på 3. etape af Argentina Rundt, 27. februar.
nr. 3 på 9. etape af Tour de Langkawi, 11. februar.
nr. 5 på 5. og sidste etape af Ringerike Grand Prix, Tønsberg, 2. maj.
nr. 7 på 4. etape, Tour de Langkawi, 6. februar.
nr. 8 på 1. etape, Ringerike, 28. april.
nr. 9 på tredje etape af England Rundt, 25. maj.
nr. 10 på 11. etape, 126 km, Tour de Langkawi, 13. februar.
nr. 12 på 4. etape B i Settimana Bergamasca, 18. april.
nr. 22 sammenlagt i England Rundt Prutour, 29. maj.
Udsat for grimt styrt i England Rundt, mens han lå alene i udbrud.
nr. 25 på 2. etape af Settimana Bergamasca, 16. april.
nr. 40 på 1. etape af Settimana Beramasca, 15. april.
nr. 41 i Tour de Langkawi, sammenlagt, 14. februar.
Udgik på 8. etape af Fredsløbet.
-----
Allan Bo Andresen
vinder af Grand Prix Bodson, Belgien, 157 km, 244 ryttere til start.
vinder af landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
vinder af kriterium i Varberg, 60 km, 12. juli.
vinder af kriterium over 50 km i Falkenberg, Sverige, 31. juli.
nr. 2 i landevejsløb i Aalborg, 2. maj, 162 km.
nr. 2 i Tour de la Charlottenlund, 2. august.
nr. 2 i den svenske Post Cup, 161 km ved Kristiansstad, 18. juli.
nr. 3 i gadeløbet i Bogense, 72 km, 6. juli.
nr. 6 på første etape af England Rundt, 23. maj.
nr. 7 på 2. etape af England Rundt Prutour, 24. maj.
nr. 74 sammenlagt i England Rundt Prutour, kørte en hel etape alene efter et uheld, 29. maj.
-----
Flemming Bennetsen, Herning
nr. 3 i landevejsløbet i Skjern, 20. juni.
-----
Michael Blaudzun
Fører Post Cup´en efter tre afdelinger foran Nicolai Bo, Tayeb Braikia, Michael Steen Nielsen og Allan Johansen.
vinder af første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 174 km, 25. april.
vinder af prologen i Dekra Open, 18. juli.
nr. 2 på anden etape af Midi Libre, 19. maj.
nr. 3 på 1. etape Circuit de la Sarthe, 7. april.
nr. 3 i anden afdeling af Post Cup´en, Grenå, 9. maj.
nr. 4 i Wallonien Rundt, 13. maj.
nr. 4 i Tour de l´Oise, 16. maj.
nr. 4 i DM-enkeltstart, 23. juni.
nr. 4 på 5. etape i Tyskland Rundt, 1. juni, 198,2 km, var i soloudbrud indtil få hundrede meter fra målstregen, men blev indhentet af feltet og nåede alligevel at deltage i spurten.
nr. 4 i Circuito de Getxo, Spanien, 188 km, 1. august.
nr. 5 sammenlagt i Tyskland Rundt, 3. juni.
nr. 5 i Tour Mediterraneen, 5. etape, 13. februar.
nr. 5 i Post Cup´en i Lyngby, 12. juni.
nr. 6 i Grand Prix de la Ville de Rennes, 4. april.
nr. 6 på 3. etape, enkeltstarten, 22 km, Midi Libre, 20. maj.
nr. 6 på 4. etape af Midi Libre, 21. maj.
nr. 9 på prologen i Postgirot Open, Sverige, 16. juni.
nr. 10 på Circuit de la Sarthe, 5. etape, 10. april.
nr. 11 sammenlagt i Midi Libre, sluttede 24. maj.
nr. 13 i Rund um Henninger Turm, 1. maj.
nr. 15 på 1. etape af Murcia Rundt, 158 km, 3. marts.
nr. 16 på 3. etape af Circuit de la Sarthe, 9. april.
nr. 17 i Paris Camembert, 205 km, 6. april.
nr. 19 i Tour Down Under, Australien, 24. januar, seks etaper.
nr. 24 i Veenendal-Veenendal, 15. april.
-----
Simon Borchmann, Cycling Århus
nr. 2 sammenlagt i etapeløbet i Greve, 20. juni.
nr. 3 på enkeltstarten, 17 km, i etapeløbet i Greve.
nr. 26 i DM, individuelt, Ringsted, 205 km, 27. juni.
-----
Tayeb Braikia
samlet vinder af Franco-Belge, 4. juli.
vinder af første etape af det fransk-belgiske løb Circuit Franco-Belge den 2. juli.
vinder af 3. etape af Post Cup´en, 12. juni, Lyngby.
vinder af gadeløb i Allerød, 26. maj, 84 km.
vinder af 6-dages-løbet i Forum sammen med Jimmi Madsen.
nr. 3 på enkeltstarten, 15 km, i Franco-Belge, 4. juli.
nr. 3 på 4. etape af Ringerike Grand Prix, Tønsberg, 2. maj.
nr. 5 på 2. etape af Ringerike.
nr. 5 i Hillerød, 150 km, 11. april.
nr. 5 på 6. etape af Fredsløbet, 13. maj.
nr. 5 på første etape af Postgirot Open, Sverige, 16. juni.
nr. 6 i Philadelphia, 4. juni.
nr. 7 i First Union International, 146 km, 2. juni.
nr. 10, 1. etape, Ringerike, 28. april.
nr. 15 på 3. og sidste etape af Ringerike, 30. april.
nr. 19 på 1. etape af Settimana Berhimasca, 15. april.
nr. 22 på 4. etape af Fredsløbet, 10. maj.
nr. 79 på 3. etape af Fredsløbet, 9. maj.
Udgik på sidste etape af Ringerike Grand Prix, Tønsberg, 2. maj.
Udgik før femte etape af Midi Libre, 22. maj.
--------
Carl Henning Brøndberg, Randers
nr. 3 i landevejsløb i Vejle, 29. maj, 154,5 km.
---------
Søren Busk
sølvvinder ved JM i holdløb, 66 km, 2. juni.
nr. 3 i landevejsløbet i Vejen, 8. maj.
nr. 6 i landevejsløb i Hillerød, 150 km, 11. april.
nr. 8 sammenlagt i Næstved/Greves etapeløb, 20. juni.
--------
Mattias Carlsson
nr. 3 i landevejsløb i Aalborg, 3. maj, 162 km.
nr. 5 i landevejsløb i Hobro, 30. april.
nr. 7 i landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
nr. 8 i Prix des Flandres Francaises, 180 deltagere.
nr. 20 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
-----
Bekim Christensen
etapevinder og vinder af bjergkonkurrencen i Rhodos Rundt, sluttede den 25. februar, nr. 4 sammenlagt.
nr. 6 i Fyn Rundt, 6. juni.
nr. 9 i landevejsløbet i Odder, 161 km, 13. juni.
nr. 12 i UCI-løbet i Lemvig, 5. juni.
nr. 12 og vinder af spurtkonkurrencen i Ritter Preis von Dortmund, 11. juli.
nr. 24 i Dekra Open, Stuttgart, 18. juli.
nr. 33 på 2. etape, 150 km, Vuelta a Rioja, 30. april.
nr. 58 i DM, enkeltstart, Ringsted, kørte fem kilometer forkert, 25. juni.
nr. 96 sammenlagt i Tyskland Rundt, 3. juni.
udgik før sidste etape i spansk etapeløb.
udtaget til banelandsholdet.
-----
Henrik Thinggaard Christensen, Randers
nr. 7 i landevejsløbet i Odder, 161 km, 13. juni.
-------
Morten Christiansen
nr. 2 i DM for U-23, Vejle, 30. maj.
nr. 20 i Egypten Rundt, 12. marts.
nr. 54 i DM, enkeltstart, 25. juni.
Gennemførte 4-Etappen-Fahrt, Berlin, 21. maj..
Gennemførte Egypten Rundt, marts.
-----
Federico Colonna
nr. 6 på 3. etape af Murcia Rundt.
nr. 12 på 5. etape, Middelhavet Rundt, 14. februar.
nr. 77 i Gent-Wevelgem, 7. april.
nr. 115 på 1. etape af Murcia Rundt, 3. marts.
nr. 144 på 2. etape af Murcia Rundt, 4. marts.
-----
Stig Dam, Holstebro
vinder af 4. etape i Tour de Langkawi, Malaysia, 6. februar
nr. 2 i landevejsløbet i Skjern, 175 km, 20. juni.
nr. 5 i landevejsløbet i Odder, 13. juni, 161 km.
nr. 8 i UCI-løbet i Lemvig, 5. juni.
nr. 12 i anden afdeling af Post Cup´en, Grenå, 9. maj.
nr. 18 sammenlagt i Tour de Langkawi, 14. februar.
------
Henrik Djernis, Ringsted
bronzevinder i DM i holdløb, 68,1 km, 23. juni.
nr. 3 ved DM i cykelcross efter Jesper Agergaard og Thomas Bonne.
nr. 4 i afstemningen om årets cykelrytter.
nr. 4 i landevejsløb i Hillerød, 11. april.
-----
Lars Frederiksen, Hillerød
vinder af 2. etape, Greve/Næstveds etapeløb 18.-20. juni.
-------
Stig Guldbæk
nr. 4 i Post Cup´en i Lyngby, 12. juni.
nr. 6 i Christian Care Cup i Philadelphia, 150 km, 31. maj.
nr. 11 i landevejsløb i Philadelphia, 4. juni.
nr. 22 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia.
nr. 27 sammenlagt i Grand Prix Jornal Noticias, Portugal, 9. maj.
nr. 40 sammenlagt i England Rundt Prutour, 29. maj.
nr. 50 sammenlagt i Midi Libre, 24. maj.
-----
Bo Hamburger, årets cykelrytter 1997 og 1998.
nr. 7 i Tirreno-Adriatico, sammenlagt.
nr. 7 på 1. etape af Tirreno-Adriatico, med i 90 km langt udbrud, 10. marts.
nr. 9, Firenze-Roma, 2. etape, 28. marts.
nr. 9 på 2. etape af Vuelta Valencia, 177 km, 24. februar.
nr. 10 Firenze-Roma, 1. etape, 27. marts.
nr. 11 på 1. etape af Valencia Rundt, 23. februar.
nr. 16 i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
nr. 17 i Milan-San Remo, 21. marts.
nr. 20 på 2. etape af Fire dage ved Dunkerque, 5. maj.
nr. 21 på 4. etape af Tirreno-Adriatico, 13. marts.
nr. 59 sammenlagt i Giro d´Italia, slut 6. juni.
nr. 80 i Trofeo Luis Puig, 21. februar.
nr. 81 på 2. etape af Baskerlandet Rundt, 6. april.
Rygskade - indlagt i Luca den 12. april - afbud til Giro d´Italia.
-----
Jimmi Hansen, Team Fakta
jysk mester i holdløb, 70 km ved Hobro.
samlet vinder af Greves etapeløb, 20. juni.
vinder af enkeltstarten, 17 km, i Greves etapeløb.
vinder af enkeltstarten, Morsø, 30 km, 1. august.
nr. 3 i Postløbet i Hobro.
nr. 6 i Post Cup´en i Lyngby, 12. juni.
nr. 9 i landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
nr. 11 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
nr. 56 sammenlagt i England Rundt Prutour, 29. maj.
----
Hans Jørgen Hellerup, Randers
nr. 2 i landevejsløbet i Randers, 4. juli.
nr. 10 i landevejsløbet i Odder, 161 km, 13. juni.
-------
Morten Helmer, Ringsted
nr. 2 i Grand Prix, Jægerspris, 80 km, 15. juni.
-----
Brian Henriksen
vinder af bjergkonkurrencen i Vuelta Granada, 17. april.
3 i Grand Prix Dippegen, Belgien, 8. april.
nr. 4 i landevejsløbet i Odder, 13. juni, 161 km.
nr. 12 i Thy.
------
Claus Holm, Team Fakta
slemt skadet, da han påførte et får i England Rundt. Det skete på en nedkørsel, hvor Holm kørte med 90 km/t sammen med Chris Boardman.
nr. 5 i Kvickly Grand Prix i Odder, 173 km, 16. maj.
nr.. 12 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
nr. 19 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
-------
Arv Hvam
sølvvinder ved det jyske mesterskab i holdløb, 66 km, sammen med Søren Busk og Ole Ørsted, 2. juni.
nr. 2 i landevejsløbet i Vejen, 8. maj.
------
Frank Hyldgaard
sølvvinder i DM i holdløb i Ringsted, 23 juni, sammen med Ari Højgaard og Carl Chr. Pedersen, Herning Cykelklub.
nr. 3 i landevejsløbet i Randers, 4. juli.
nr. 4 på enkeltstart, Morsø, 30 km, 1. august.
nr. 6 i landevejsløbet i Vejen, 8. maj.
------
Frank Høj
nr. 6 på 7. etape B, 48,3 km, England Rundt, Prutour, 30. maj.
nr. 14 i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni
nr. 47 på 1. etape af Valencia Rundt, 23. februar.
nr. 50 i Fire dage ved Dunkerque, 9. maj.
nr. 56 på 1. etape, Andalusien Rundt, 14. februar.
nr. 61 i England Rundt Prutour, 29. maj.
nr. 72 på 1. etape af Vuelta Aragon, 14.-18. april.
nr. 78 på 2. etape af Fire dage ved Dunkerque, 5. maj.
nr. 86 på 2. etape af Tre dage ved Panne, 2. april. 240 km.
nr. 88 på 2. etape af Andalusien Rundt, 15. februar.
nr. 90 i Andalusien Rundt.
nr. 92 i Gent-Wevelgem, 7. april.
nr. 100 sammenlagt i Tre dage ved Panne, 2. april.
nr. 103 på 3. etape af Valencia Rundt, 25. februar.
nr. 111 på 3. etape af Andalusien Rundt, 16. februar.
Udgik i Amstel Gold Race.
-----
Ari Højgaard, Herning
sølvvinder i DM i holdløb, 68,1 km, Ringsted, 23. juni.
-------
Svein Gaute Hølestøl
vinder af første halvetape, 5. etape, Sachsen Tour, 1. august.
nr. 2 sammenlagt i Bayern Rundfahrt, 24. maj.
nr. 3 i det norske mesterskab, enkeltstart, 30. juni.
nr. 13 sammenlagt i Argentina Rundt, sluttede 8. marts.
nr. 29 sammenlagt i Tyskland Rundt, 3. juni.
nr. 69 sammenlagt i Niedersachsen Rundt, 30. april.
nr. 71 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 13. juni.
Startede 1999 med 51 UCI-points.
------
Henrik Jacobsen, Ringsted
vinder af enkeltstart Sorø, 16. juni.
nr. 2 i Hillerød, 11. april
bronzevinder i DM i holdløb, 68,1 km, Ringsted, 23. juni.
nr. 3 i Korsør, 18. april.
nr. 3 i gadeløb i Allerød, 26. maj.
nr. 5 i Gladsaxe, 2. maj.
nr. 6 i Kvickly Grand Prix i Odder, 16. maj, 173 km.
nr. 7 på anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
nr. 20 i DM, individuelt, Ringsted, 205 km, 27. juni.
-----
Marc Strange Jacobsen
vinder af landevejsløbet i Skjern, 175 km, 20. juni.
nr. 3 i UCI-løbet i Lemvig, 200 km, 5. juni.
nr. 7 i Fyn Rundt, 212 km, 6. juni.
nr. 34 sammenlagt i England Rundt Prutour, 29. maj.
nr. 47 i Luxembourg Rundt, 13. juni.
nr. 54 i Etoile de Besseges, 7. februar.
nr. 62 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn, 2. maj.
nr. 73 i Fire dage ved Dunkerque, 9. maj.
nr. 87 i Grand Prix la Marseillaise, 2. februar.
-------
Gøran Jensen
nr. 9, Tour de Langkawi, 3. etape, 5. februar.
-----
Peter Salskov Jensen, Herning
nr. 6 i DM-revanchen i Nyborg, 30. juni.
nr. 29 i DM, individuelt, Ringsted, 205 km, 27. juni.
------
Peter Steen Jensen, Team Kvickly Odder
nr. 3 i landevejsløbet, Odder, 161 km, 13. juni.
nr. 4 i gadeløbet i Bogense, 6. juli.
nr. 7 i landevejsløbet i Vejen, 8. maj.
nr. 10 i landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
-----
Jan Jespersen, Odder
Bronzevinder ved DM for U-23, Vejle, 30. maj.
nr. 3 i landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
nr. 8 i Post Cup´en i Lyngby, 12. juni.
nr. 23 i DM i Ringsted, 205 km, 27. juni.
-------
Allan Johansen
vinder af første etape i Sachsen Tour, 27. juli, 177 km, kongeetapen.
vinder af Rund um Düren, 18 april.
vinder af BKI Kaffe Grand Prix, Århus, 190 km, 13. maj.
vinder af landevejsløb i Thy over 135 km, 11. april
vinder af landevejsløb i Viborg, 140 km, 25. maj.
nr. 2 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
nr. 2 i Fyn Rundt, 6. juni.
nr. 5 i DM, individuelt, 27. juni, 205 km.
Deltog i Argentina Rundt, måtte rejse hjem før tiden med en knæskade.
nr. 18 i Niedersachsen Rundfahrt, 22.-29. april.
nr. 21 i Rund um Henninger Turm, 2. maj.
nr. 54 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn, 2.maj.
nr. 76 sammenlagt i Luxembourg Rundt.
-----
Danny Jonasson
nr. 3 i Grand Prix Midtbank, Herning, 196 km, 15. maj.
nr. 4 i Tour de Langkawi, Malaysia, sammenlagt, 14. februar.
nr. 5 i BKI Kaffe Grand Prix, Århus, 190 km, 13. maj.
nr. 5 i UCI-løbet i Lemvig, 200 km, 5. juni.
nr. 8 på 7. etape i Tourn de Langkawi, 9. februar, 232 km.
nr. 8 i Post Cup´en i Sverige, 161 km ved Kristiansstad, 18. juli.
nr. 11 i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
nr. 13 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
nr. 17 sammenlagt i Grand Prix Jornal Noticias, Portugal, 9. maj.
nr. 24 sammenlagt i Omloop der Vlaamse Ardennen.
nr. 24 sammenlagt i England Rundt Prutour, 29. maj.
nr. 30 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn, 2. maj.
-----
Lasse Jonasson
vinder af talenternes 6-dages-løb i Forum sammen med Mads Bugge Andersen, 3. februar.
nr. 2 i landevejsløb ved Korsør, 110 km, 18. april.
nr. 2 i landevejsløbet i Grenå, 3. juli.
nr. 3 i landevejsløb, Gladsaxe, 2. maj.
nr. 2 i Landskrona, 13. juli.
nr. 4 i 4. afdeling af det skånske grand prix, Eslöv, 16. juli.
nr. 16 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
nr. 18 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
----------
René Jørgensen
nr. 6 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april
nr. 10 på første etape af Luxembourg Rundt, 178 km, 10. juni.
nr. 10 på 4. etape af Midi Libre, 21. maj.
nr. 11 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 13. juni.
nr. 13 i Tour Down Under, etapeløb i Australien, sluttede 24. januar.
nr. 20 i Wallonien Rundt, 13. maj.
nr. 21 på 1. etape af Tour Mediterraneen, bedste dansker, 137 km.
nr. 21 sammenlagt i Midi Libre, slut 24. maj.
nr. 24 i DM, individuelt, Ringsted, 205 km, 27. juni.
nr. 33 sammenlagt i Tyskland Rundt, 3. juni.
nr. 35 i Rund um Henninger Turm, 2. maj.
--------
Jan Karlsson
vinder af 5. etape i Argentina Rundt, 140 km, 28. februar.
nr. 2 på 4. etape af Postgirot Open, Sverige, 20. juni, 200 km.
nr. 4 på prologen i Argentina Rundt.
nr. 10 i Christiana Care Cup, Philadelphia, 31. maj.
nr. 11 sammenlagt i Grand Prix Jornal Noticias, Portugal, 9. maj.
-----
Kim Malling Kjær, Team Bornholm
nr. 3 i Grand Prix, Jægerspris, 80 km.
------
Steffen Kjærgaard
Samlet vinder af Circuit de la Sarthe, 10. april, nr. 10 på enkeltstart, 32 sek. efter Lance Armstrong.
Normandiet Rundt:
nr. 2 på 1. etape, 23. marts, førertrøje efter 1. etape.
nr. 3 på 4. etape, 26. marts.
nr. 6 på prologen.

Argentina: Nr. 2 på prologen, to sek. efter Eduar Simon.
nr. 5 på 7. etape, 3. marts.
nr. 10 sammenlagt i Argentina Rundt, sluttede 8. marts.

Vinder af prologen i Niedersachsen Rundfahrt, 23. april.
Forsvarede førertrøjen på 1. ofg 2. etape, men mistede førertrøjen den 25. april til Torsten Schmidt, da han Steffen Kjærgaard styrtede på en regnfuld 3. etape af Niedersachsen Rundt Facit: brækket kraveben og fire ugers pause.

Norsk mester på enkeltstart, 30. juni for fjerde gang.
vinder af prologen, 3 km, i Postgirot Open, Sverige, 16. juni.
nr. 2 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 13. juni.
nr. 5 på første etape af Luxemborg Rundt.
nr. 6 på tredje etape af Post Girot Open, Sverige, 18. juni.
nr. 6 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 20. juni.
nr. 9 på 7. etape af Tyskland Rundt, 29 km enkeltstart.
nr. 10 på 4. etape, enkeltstart, af Circuit de la Sarthe, 9. april.
nr. 14 sammenlagt i Tyskland Rundt, 2. juni.
nr. 24 sammenlagt i Bayern Rundfahrt, 24. maj.
Startede 1999 med 120 UCI-points.
-------
Nicolaj Knudsen, Herning
nr. 11 i UCI-løbet i Lemvig, 5. juni.
-------
Torben Bo Knudsen, Ringsted
bronzevinder i DM i holdløb, 68,1 km, Ringsted, 23. juni.
nr. 4 i landevejsløb i Gladsaxe, 2. maj.
------
Anders Kristensen, ABC
vinder af prolog, 24 km pointsløb, i 4-Etappen-Fahrt i Berlin, 21. maj.
-----
Lennie Kristensen
vinder af Tour de Charlottenlund, 2. august.
vinder af Grand Prix de Vence Souvenir Alech, 28. februar, 150 deltagere, vandt med 25 sekunder foran Trastour, Frankrig.
vinder af prologen i Tour de Langkawi, Malaysia, 3. februar, og dermed indehaver af førertrøjen på 1. etape.
Mistede trøjen på anden etape, 166 km, Kangar til Georgetown, hvor han blev nr. 120, derefter nr. 2 efter Graeme Miller, der erobrede trøjen på en bonusspurt.
nr. 30 sammenlagt i Tour de Langkawi.
jysk mester i holdløb, 70 km i Hobro.
vinder af landevejsløb, 154,5 km, ved Vejle, 29. maj.
vinder af landevejsløb i Hammel, 23. maj.
nr. 3 i landevejsløb i Silkeborg, 147 km, 22. maj.
-----
Tim Kristensen, Værløse/Farum
nr. 17 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
------
Stig Kristiansen
nr. 15 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
nr. 18 sammenlagt i Grand Prix Ringerike, Tønsberg.
nr. 32 i Grand Prix Norticias, første etape, 208 km, 5. maj.
nr. 32 i Ronde van Noord-Holland, 5. april.
--------
Mikael Kronborg, Cycling Horsens
Tilnavn "Udbryderkongen", fordi han næsten i hvert eneste løb er i udbrud, ofte meget lange, dristige udbrud, som han får for lidt ud af.
. 3 i Triax-løbet, Hornsyld, 71,5 km, 17. maj.
nr. 6 Den gyldne Pil, Haasrode, 3. april.
nr. 6 i landevejsløbet i Odder, 161 km, 13. juni.
nr. 9 i Egypten Rundt, slutede 12. marts.
nr. 9 og bedste amatør i Grand Prix Midtbank, Herning, 196 km, 15. maj.
nr. 12 i Herning, 19. juni.
nr. 19 i Ritter Preis von Dortmund, 11. juli.
nr. 22 i etapeløb i Polen, 4.18. min efter vinderen Rumsas.
---------
Martin Kryger
vinder af Hillerøds landevejsløb, 10. april, 150 km.
nr. 2 i gadeløb i Allerød, 26. maj.
nr. 3 på 4. etape af Argentina Rundt, 28. februar.
nr. 4 på første etape af Postgirot Open, 16. juni.
nr. 7 på 4. etape af Postgirot Open, Sverige, 20. juni, 200 km.
nr. 11 i BKI Kaffe Grand Prix, Århus, 190 km, 13. maj.
nr. 18 i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
-------
Mikael Kyneb (bedste dansker ved VM som nr. 27).
vinder af Tour de la Region Wallone, Belgien, sammenlagt.
vinder af første etape i Tour de la Region Wallone, Belgien, 1. august.
nr. 2 i DM, individuelt, 27. juni, 205 km, ved Ringsted.
nr. 2 i Etoile de Besseges, 3. etape, 5. februar.
nr. 5 på fjerde etape af Midi Libre, 21. maj.
nr. 5 sammenlagt i Dekra Open, Stuttgart, 18. juli.
nr. 6 på anden og sidste etape af Dekra Open, Stuttgart, 18. juli.
nr. 7 i Wallonien Rundt, 13. maj.
nr. 9 sammenlagt i Midi Libre, 24. maj.
nr. 10 i første afdeling af Post Cup´en, Svendborg, 25. april.
nr. 12 sammenlagt i Fire dage ved Dunkerque, 9. maj.
nr. 16 på 1. etape af Fire dage ved Dunkerque, 4. maj.
nr. 16 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 13. juni.
nr. 17 på enkeltstarten i Fire dage ved Dunkerque, 5. etape, 27 km, 7. maj.
nr. 18 på 6. etape af Fire dage ved Dunkerque, 8. maj.
nr. 22 sammenlagt i Tyskland Rundt, 3. juni.
nr. 37 i Rund um Henninger Turm, 2. maj, 206 km.
nr. 50 i Etoile de Besseges, 7. februar.
nr. 52 i Haribo Classic, 205 km, Uzes til Marseille, 21. februar.
nr. 85 i Grand Prix la Marseillaise, 2. februar.
-----
Brian Larsen
nr. 7 sammenlagt i Egypten Rundt, sluttede 12. marts
nr. 37 i Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
nr. 44 i DM, enkeltstart, 25. juni.
-----
Michael Larsen, Cycling Århus
nr. 3 i landevejsløb i Hammel, 23. maj.
------
Nicolaj Bo Larsen
Dansk mester individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
Dansk mester i holdløb, 68,1 km, Ringsted, 23.juni.
Fører Post Cup´en sammenlagt efter to afdelinger foran Michael Blaudzun, Michael Steen Nielsen, Allan Johansen og Carl Chr. Pedersen.
vinder af anden afdeling af Post Cup´en, Grenå, 9. maj.
vinder af 1. etape i Tour Down Under, Australien, 19. januar., kategori 2.4, 42,5 km aftenkriterium i Adelaide.
vinder af 4. etape i Post Girot Open, Sverige, 20. juni, 200 km, Jönköping-Halmstad.
vinder af Fyn Rundt, 212 km, 6. juni.
nr. 2 på første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
nr. 2 i BKI Kaffe Grand Prix, Århus, 13. maj, 190 km.
nr. 2 på 7. etape B af England Rundt, 29. maj.
nr. 4 på 5. etape, 23. januar, Tour Down Under.
nr. 4 i Grand Prix Midtbank, Herning, 196 km, 15. maj.
nr. 4 i DM-revanchen i Nyborg, den 30. juni.
nr. 5 sammenlagt i Etoile de Besseges, 7. februar.
nr. 5 i Tour du Haut Var.
nr. 6 i Haribo Classics i Merseille, 205 km,, 21. februar.
nr. 6 i Tour Down Under, etapeløb over seks etaper i Australien, sluttede 24. januar.
nr. 7 på tredje etape af England Rundt, 25. maj.
nr. 8 sammenlagt i England Rundt Prutour, 29. maj.
nr. 8 i Rund um den Flughafen, Köln/Bonn, 2. maj.
nr. 9 i Choley Pays-de Loire, 21. marts, 202 km.
nr. 10 sammenlagt i Tre dage ved Panne, 2. april.
nr. 12 i Rund um Henninger Turm, 1. maj.
nr. 21 i Alsemberg-Alsemberg, 193 km, 28. marts.
nr. 34 i Paris-Roubaix, 11. april
nr. 36 i Het Volk, 27. februar.
nr. 48 i Circuito de Getxo, Spanien, 188 km, 1. august.
nr. 80 i Grand Prix la Marseillaise, 2. februar.
udbrud i 175 af 190 km i det belgiske løb, Nokere-Koerse, 17. marts.
-----
Joona Laukka (tre år hos Festina 95, 96, 97, til Lotto i 98).
nr. 4 på 3. etape af Ringerike i Tønsberg, 30. april.
nr. 5 sammenlagt i Ringerike Grand Prix, Tønsberg, 2. maj.
nr. 9, 1. etape, Ringerike, 28. april.
nr. 9 på 6. etape, Argentina Rundt, 1. marts.
nr. 12 på 3. etape af Fredsløbet, 9. maj.
nr. 26 sammenlagt i Østrig Rundt, 14. juni.
nr. 36 på 4. etape af Fredsløbet, 10. maj.
-------
Martin Laursen
vinder af Triax-løbet i Hornsyld, 71,5 km, 17. maj.
nr. 3 på 1. etape i Egypten Rundt, 10. marts efter Saad Khaled, Egypten, og Mico Brkovic, Jugoslavien.
nr. 4 på 5. etape af England Rundt, Prutour, 213 km fra Swansea til Birmingham, med i et udbrud på 206 km, betegner selv dette løb som hans hidtil bedste, selv om han vandt fightertrøjen i Danmark Rundt i 1998.
nr. 8 sammenlagt i Egypten Rundt, sluttede 12. marts.
nr. 16 i Greves etapeløb, 20. juni.
nr. 34 på 2. etape A af England Rundt, 24. maj.
nr. 52 i Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
nr. 53 sammenlagt i England Rundt Prutour, 29. maj.
nr. 69 på fjerde etape af England Rundt, 26. maj.
nr. 72 på 6. etape af England Rundt, 28. maj.
nr. 76 på tredje etape af England Rundt, 25. maj.
nr. 85 på 2. etape B af England Rundt, 24. maj.
nr. 88 på første etape af England Rundt.
------
Michel Laursen, Holstebro
vinder af CC Gladsaxes landevejsløb, 149,6 km, 2. maj.
-------
Ronny Lerche
vinder af landevejsløb ved Korsør, 110 km, 18. april.
nr. 3 i Thy, 11. april.
nr. 3 i Kvickly Grand Prix, Odder, 173 km, 16. maj.
nr. 8 i første afdeling af Post Cup´en, Svendborg, 25. april.
nr. 10 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn, 2. maj.
-------
Jimmi Madsen
vinder af 6-dages-løbet i Forum.
nr. 3 i 6-dages-løb i Milano sammen med Andrea Collinelli, 14. februar.
nr. 7 i RAI Derny Grand Prix, Amsterdam, 16. maj, Boogerd vandt.
nr. 10 på enkeltstarten ved DM i Ringsted, 25. juni, 38,4 km.
nr. 82 på 3. etape af Fredsløbet, 9. maj.
-----
Mark Tune Madsen
vinder af DM-revanchen i Nyborg, 30. juni.
nr. 4 i Kvickly Grand Prix, Odder, 173 km, 16. maj.
nr. 5 i anden afdeling af Post Cup´en, 9. maj, Grenå.
nr. 5 på 3. etape i Bayern Rundt, 112 km, 22. maj.
nr. 20 sammenlagt i Bayern Rundfahrt, 24. maj.
nr. 22 i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
------
Dennis Mark
nr. 8 i landevejsløbet i Vejen, 8. maj.
-------
Peter Meinert
nr. 6 på DM i enkeltstart, 25. juni.
nr. 24 på 4. etape af Dauphiné Liberé
nr. 43 i Liege-Bastogne-Liege, 18. april.
nr. 69 på 5. etape, 1. del, 67 km, Setmana Catalana, 28. marts.
nr. 107 i Gent-Wevelgem, 7. april.
nr. 113 på 4. etape af Valencia Rundt, 26. februar.
nr. 121 på 3. etape af Valencia Rundt, 25. februar.
nr. 126 på 1. etape af Valencia Rundt, 23. februar.
Styrtede i Amstel Gold Race og pådrog sig brud på to nakkehvirvler, 26. april.
Udgik i Fleche Wallone, 14. april.
Udgik i Vuelta Valenciana, 26. februar, efter fjerde etape.
Udgik af Katalonien Rundt.
Udgik af Dauphiné Liberé.
-----
Anders Michaelsen, Den Grønne Cykelklub
nr. 30 i DM i Ringsted, 205 km, 27. juni
-------
Lars Michaelsen
nr. 2 i Tour de Vendée, Frankrig, 25. april, efter Jan Kirsipuu.
nr. 4 sammenlagt i Omloop der Vlaamse Ardennen, 6.-7. marts.
nr. 4 på 2. etape, Etoile de Besseges, 4. februar.
nr. 4 i Etoile de Besseges, 4. etape, 6. februar.
nr. 4 på 7. etape af Tirreno-Adriatico
nr. 6 i Grand Prix Harelbeke, 206 km, 27. marts.
nr. 6 på 8. etape af Tirreno-Adriatico
nr. 6 på to etaper i Tour de France.
nr. 7 på Grand Prix E3 Harelbeke, 27. marts.
nr. 7 i Dwars Door Belge, 200 km, 24. marts.
nr. 7 på 3. etape, Etoile de Besseges, 5. februar.
nr. 10 i Flandern Rundt, 270 km, Brugge-Meerbeke, 4. april.
nr. 10 i Paris-Roubaix, 11. april.
nr. 10 i Grote Scheldepreis, Antwerpen-Schoten, 21. april, 201 km.
nr. 10 på første etape af Tyskland Rundt, 28. maj.
nr. 12 på 2. etape af Tre dage ved Panne, 240 km, 2. april.
nr. 14 i Veenendal-Veenendal, 15. april.
nr. 16 i Het Volk, 27. februar.
nr. 18 i Gent-Wevelgem, 7. april.
nr. 30 i Etoile de Besseges, 7. februar.
nr. 30 i Milano-San Remo, 294 km, 21. marts.
nr. 31 i Haribo Classic, Marseille.
nr. 38 sammenlagt i Tre dage ved Panne, 2. april.
nr. 116 sammenlagt i Tour de France, juli.
nr. 121 sammenlagt i Tirreno-Adriatico, 49,10 min. bagud.
nr. 136 på 4. etape i Tirreno-Adriatico, 13. marts, 197 km.
Styrt på 2. etape i Tirreno-Adriatico i næstsidste sving.
Udgik på 7. etape af Schweiz Rundt, 21. juni.
Udtaget til Tour de France.
------
Claus Michael Møller
vinder af 3. etape Trofeo Mallorca, 142,2 km, 9. februar, hans første sejr i tre år.
nr. 3 sammenlagt i Mallorca Rundt, 11. februar.
nr. 4 i Ruta del Sol
nr. 4 i Murcia Rundt
nr. 4 på 2. etape af Andalusien Rundt, 15. februar.
nr. 4 sammenlagt i Andalusien Rundt, sluttede 18. februar.
nr. 5 på 3. etape af Valencia Rundt, februar.
nr. 5 på 2. etape, Murcia Rundt, 162 km, 4. marts.
nr. 6 sammenlagt i Valencia Rundt, 27. februar.
nr. 8 på 5. etape i Murcia Rundt.
nr. 11 sammenlagt i Setmana Catalana, marts.
nr. 12 på 5. etape, 1. del, 67 km, 28. marts.
nr. 16 på 3. etape af Andalusien Rundt.
nr. 24 på 4. etape, Valencia Rundt, 26. februar.
nr. 37 på 1. etape i Valencia Rundt, 23. februar.
succes i Setmana Catalana, nr. 3 på 2. etape, nr. 5 på 3. etape, nr. 9 på 4. etape, nr. 4 sammenlagt efter 4. etape, nr. 11 sammenlagt.
Skade i maj - betændelse i knæet.
----
Bjarke Nielsen, Team Chicky World
vinder af landevejsløb i Silkeborg, 147 km, 22. maj.
nr. 3 i Fyn Rundt, 6. juni, 212 km.
nr. 3 i landevejsløb i Viborg, 140 km, 25. maj.
nr. 7 i Rund um Düren, Tyskland, 23. april.
nr. 8 på DM-enkeltstart, 25. juni.
nr. 13 på prologen af Niedersachsen Rundt, 22. april.
nr. 15 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
nr. 23 sammenlagt i Tyskland Rundt, 3. juni.
------
Jacob Nielsen, Horsens
nr. 2 i Bergslagstouren, Sverige, 3. etape, 172 km.
nr. 3 på første etape, anden del, 143 km, i Bergslagstouren, Ørebro-Hällefors, Sverige, 4. juni.
nr. 3 på 6. etape, Tour de Langkawi, Malaysia.
nr. 4 i DM for U-23 i Vejle, 30. maj.
nr. 18 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
nr. 21 og bedste U-23-rytter ved DM i Ringsted, 205 km, 27. juni.
nr. 33 sammenlagt på landsholdets tur til det spanske etapeløb, Bira, Bilbao, 4. juli.
Udgik af Tour de Langkawi på grund af feber, februar.
Startede sæsonen på det italienske hold MG Boys, rejste hjem på grund af sygdom.
-----
Jacob Gram Nielsen, Team Fakta, Hammel
jysk mester i holdløb med Team Fakta, Lennie Kristensen og Jimmy Hansen.
nr. 6 på anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
nr. 7 i Post Cup´en i Lyngby, 12. juni.
nr. 8 i Kvickly Grand Prix i Odder, 173 km,16. maj.
nr. 12 i Grand Prix Bodson, Belgien, 14. marts.
nr. 19 i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
------
Klaus Nielsen, Silkeborg
VM-deltager i cykelcross i Poprad i Tjekkiet, udgik efter tre styrt og en punktering.
vinder af landevejsløb i Aalborg, 2. maj, 162 km, kørte alene hjem.
----
Max Nielsen, Team Silkeborg
dansk mester, U-23, 30. maj i Vejle.
tre sejre i Belgien og en sejr i USA i 1999.
vinder af landevejsløbet i Vejen, 156 km, 8. maj.
nr. 2 i Thy, 11. april
nr. 2 i landevejsløb i Viborg, 140 km, 25. maj.
nr. 8 på 6. etape af Tour de Langkawi, 8. februar.
nr. 8 i amatørernes Flandern Rundt.
-----
Michael Steen Nielsen
dansk mester i holdløb, 23. juni, 68,1 km, Ringsted.
vinder af Rund um den Flughafen Köln/Bonn, 2. maj.
vinder af Postløbet i Hobro, 30.april.
vinder af Grand Prix, Jægerspris, 80 km, 15. juni.
nr. 2 på sidste etape og sammenlagt i Omloop der Vlaamse Ardennen, kategori 2.4.
bronzevinder i DM, enkeltstart, 25. juni, Ringsted.
nr. 3 på første afdeling af Post Cup´en i Svendborg.
nr. 7 i DM-revanchen i Nyborg, 30. juni.
nr. 8 på anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
nr. 9 i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
nr. 9 i Fyn Rundt, 212 km, 6. juni.
nr. 16 i Grand Prix la Marsellaise, 139,3 km, 2. februar, åbningsløbet i Europa.
nr. 18 sammenlagt i Etoile de Besseges, 7. februar.
nr. 64 sammenlagt i England Rundt Prutour, 29. maj.
------
Peter Sejer Nielsen, Team Fakta Hammel
nr. 2 i Triax-løbet i Hornsyld, 71,5 km, 17. maj.
nr. 2 i landevejsløb i Vejle, 154,5 km, 29. maj.
-----
Nicolai Norrild, Værløse/Farum
nr. 25 i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
-------
Carl Chr. Pedersen
vinder af landevejsløbet i Grenå, 3. juli.
sølvvinder i DM i holdløb med Herning Cykelklub, 68 km, Ringsted, 23. juni.
nr. 2 i Kvickly Grand Prix, Odder, 173 km, 16. maj.
nr. 2 i belgisk kriterium ved Leuwen, 15. juli, 117 km, slået af belgier i spurten.
nr. 2 på enkeltstarten, Morsø, 1. august.
nr. 4 i Thy, 11. april.
nr. 6 i UCI-løbet i Lemvig, 5. juni.
nr. 9 i første afdeling af Post Cup´en, Svendborg, 25. april, bedste "amatør".
nr. 10 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 197 km, 9. maj.
-----
Morten Pedersen
nr. 14 i Egypten Rundt, 12. marts.
------
Jannik Petersen, Cycling Århus
Oprykker i A-klassen, 3. maj.
------
Jørgen Bo Petersen, Ordrup og Corratec
nr. 3 i Post Cup-løbet i Lyngby, 12. juni.
nr. 5 i Fyn Rundt, 212 km, 6. juni.
nr. 7 i DM på enkeltstart, 25. juni.
nr. 13 i DM, individuelt, 205 km, med i stort set alle udbrud fra start til mål, Ringsted, 27. juni.
Stærk mountainbikerytter.
-------
Søren Petersen
nr. 2 i gadeløbet i Bogense den 6. juli.
nr. 4 i landevejsløb i Hobro, 30. april.
nr. 5 i DM-revanchen i Nyborg, 30. juni.
nr. 8 i Grand Prix Rudy Dhaenens, Belgien, 13. marts.
nr. 8 i Grand Prix Midtbank, Herning, 196 km, 15. maj.
nr. 9 i Nokere-Koerse, 17. marts.
nr. 10 i DM, individuelt, Ringsted, 205 km, 27. juní.
nr. 10 i Tour de Langkawi, 2. etape, 4. februar.
nr. 11 på 2. etape af Grand Prix Norticias, 187,5 km, 7. maj.
nr. 13 i Grand Prix Norticias, første etape, 5. maj, 208 km.
nr. 22 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn, 2. maj.
nr. 54 i Ronde van Noord-Holland, 5. april.
nr. 59 sammenlagt i Tour de Langkawi.
-----
Jakob Piil
vinder, sammenlagt, af det svenske Postgirot Open, 20. juni.
vandt anden etape af Postgirot Open, 260 km, 17. juni.
vinder af det åbne amerikanske mesterskab på landevej, First Union US ProChampionship, Philadelphia, 7. juni, 251 km, foran Brian Walton, Canada/Saturn,
vinder, 2. juni, 146 km, First Union International, et sekund foran Michael Barry, Saturn/Canada, og George Hincapie, US Postal/USA.
nr. 2 i Postløbet i Hobro.
nr. 2 i 6-dages-løbet i Forum sammen med Adriano Baffi, 2. februar.
nr. 2 på tredje etape af af Post Girot Open, Sverige, efter Skibby, 18. juni, 126,5 km.
nr. 2 i Grand Prix Villers Cotterets, Frankrig, 24. maj.
nr. 3 på 2. etape af Fredsløbet, 8. maj.
nr. 5 i DM-enkeltstart, 47.23, bedste ikke ThJJ-rytter.
nr. 5 på sidste etape af Midi Libre, 24. maj.
nr. 6 i DM, individuelt, Ringsted, 205 km, 27. juni.
nr. 7 på 4. etape af Fredsløbet, 10. maj.
nr. 7 på 2. etape af Midi Libre, 19. maj.
nr. 9 sammenlagt i Fredsløbet, sluttede 15. maj.
nr. 9 på 3. etape af Fredsløbet, 9. maj.
nr. 13 på 4. etape A i Settimana Bergamasca, 18. april.
nr. 17 på første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
nr. 31 sammenlagt i Midt Libre, 24. maj.
nr. 38 på 4. etape B i Settimana Bergamasca, 18. april.
nr. 43 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn, 2. maj.
nr. 58 i Ronde van Noord-Holland, 5. april.
-----
Arvis Piziks
vinder af 3. etape, Herald Sun Tour (1998).
nr. 2 i Grand Prix Midtbank, Herning, 196 km, 15. maj.
nr. 3 på 3. etape af "Fire dage ved Dunkerque", 6. maj.
nr. 4 sammenlagt i Herald Sun Tour (1998).
nr. 5 på 1. etape af "Fire dage ved Dunkerque", 4. maj.
nr. 6 i Tour Mediterraneen, anden etape, 11. februar.
nr. 8 i Kuurne-Bruxelles-Kuurne, 188 km 28. februar.
nr. 8 i BKI Kaffe Grand Prix, Århus, 190 km, 13. maj.
nr. 9 på første etape af Tyskland Rundt, 28. maj, 168,3 km.
nr. 9 på tredje etape af Tyskland Rundt, 30. maj, 172,8 km.
nr. 10 på fjerde etape af Tyskland Rundt, 29. maj, 241,3 km.
nr. 10 i Omloop der Vlaamse Ardennen
nr. 10 på 2. etape af Etoile de Besseges.
nr. 14 i Grote Scheldepreis, Antwerpen-Schoten, 201 km, 21. april.
nr. 24 i Het Volk, 27. februar.
nr. 27 i Paris-Roubaix
nr. 35 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn.
nr. 38 i Fire dage ved Dunkerque, 9. maj.
nr. 54 sammenlagt i Midi Libre, 24. maj.
nr. 56 i Luxembourg Rundt, 13. juni.
nr. 75 i Etoile de Besseges, 7. februar.
nr. 76 i Grand Prix la Marseillaise, 2. februar.
nr. 78 sammenlagt i Tour Down Under, sluttede 24. januar.
------
Claus Pårup, Herning
nr. 4 i landevejsløb i Skjern, 20. juni.
nr. 5 på enkeltstart, 30 km, Morsø, 1. august.
------
Dennis Rasmussen
nr. 2 i landevejsløb i Silkeborg, 22. maj, 147 km.
nr. 4 i UCI-løbet i Lemvig, 200 km, 5. juni.
nr. 10 på 6. etape af Argentina Rundt.
nr. 52 på 5. etape, Argentina Rundt.
nr. 80 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 13. juni.
-----
Jacob Moe Rasmussen
vinder af 2. etape i Argentina Rundt, 25. februar, 146 km.
nr. 2 på 4. etape af Argentina Rundt, 27. februar, 80 km.
nr. 2 i Rund um den Flughafen Köln-Bonn.
nr. 2 på femte etape af England Rundt, 213 km, 27. maj.
nr. 3 i DM, individuelt, 27. juni, Ringsted.
nr. 4 i Grand Prix Norticias, 1. etape, 208 km, 5. maj.
nr. 4 på første etape af Circuit Franco-Belge, 2. juli.
nr. 5 i Grand Prix Midtbank, Herning, 196 km, 15. maj.
nr. 5 på 6. etape, 166,2 km, af England Rundt Prutour, 28. maj.
nr. 5 sammenlagt i Franco-Belge, 4. juli.
nr. 7 på 2. etape af Grand Prix Norticias, 187,5 km.
nr. 7 og bedste ikke TJJ-rytter i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
nr. 8 i DM-revanchen i Nyborg, 30. juni.
nr. 8 på enkeltstarten, 15 km, i Franco-Belge, 4. juli.
nr. 13 sammenlagt i England Rundt, Prutour, slut 29. maj.
nr. 49 sammenlagt i Grand Prix Jornal Noticias, Portugal, 9. maj.
-----
Michael Rasmussen
nr. 7 i World Cup´en i MTB i Madrid, 25. april.
-----
Michael Reihs, Silkeborg
styrtede på landsholdets tur til Italien.
nr. 2 i landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
nr. 2 sammenlagt i Ernst Sachs Tour, Tyskland, 16.-20. juni.
nr. 2 i landevejsløb i Hammel, 23. maj.
nr. 5 på første etape af Ernst Sachs Tour, 151 km, 17. juni.
-----
Bjarne Riis (seneste sejr, 5. etape af Bicicleta Vasca, 5. og sidste etape 27.-31maj.)
nr. 7 i afstemningen om årets cykelrytter.
nr. 8 på enkeltstarten over 14 km, 3. etape, Tre dage ved Panne, 1. april.
nr. 25 på enkeltstarten, 12 km, Euskal Bizikleta, 30. maj.
nr. 29 sammenlagt i Midi Libre, 24. maj.
nr. 40 på første etape af Midi Libre, 18. maj.
nr. 41 på 5. og sidste etape af Bibicleta Vasca, 30. maj.
nr. 49 på første etape af Bicicleta Vasca, 26. maj.
nr. 50 sammenlagt i Bicicleta Vasca, 29. maj.
nr. 51 på anden etape af Midt Libre, 19. maj.
nr. 53 på enkeltstarten, 21,4 km i Midi Libre, 21. maj.
nr. 69 på prologen, 6 km, i Schweiz Rundt, 15. juni.
nr. 75 på tredje etape af Schweiz Rundt, 17. juni.
nr. 83 på 2. etape af Mallorca Rundt, 8. februar.
nr. 83 på anden etape af Schweiz Rundt, 200 km, 16. juni.
nr. 85 i Trofeo Luis Puig, 21. februar.
nr. 93 sammenlagt i Tre dage ved Panne, 2. april.
nr. 96 på 3. etape, Valencia Rundt, 25. februar.
nr. 97 på etape af Midi Libre den 21. maj.
nr. 117 på 1. etape af Valencia Rundt, 23. februar.
nr. 126 på 4. etape af Tirreno-Adriatico, 13. marts.
nr. 127 på 3. etape af Valencia Rundt, 25. februar.
nr. 145 i Milano-San Remo, 294 km, 21. marts.
nr. 157 på 1. etape af Tirreno-Adriatico.
Udgik i Fleche Wallone, kørte 140 af 200 km, 14. april.
Udgik før starten på 4. etape i Valencia Rundt (en klemt sene i knæet).
Udgik i Liege-Bastogne-Liege, 18. april.
Udgik af Flandern Rundt, 5. april.
Udgik af Schweiz Rundt før starten på 4. etape, styrtede på vej fra hotellet til starten, brud på venstre albue og hånd , 18. juni, ude af Tour de France med udsigt til lang pause, mindst fire uger. Lå nr. 74 sammenlagt, da han udgik.
Afbud til Amstel Gold Race, 20. april.
-----
Martin Rittsel
1997: vinder af Tour de Vendée, 26. april, 2.5., 4996 km i 12.08.26.
1999:
Vinder af Argentina Rundt. Erobrede førertrøjen på 2. etape, måtte afgive førstepladsen efter 5. etape, men erobrede den tilbage på den følgende etape.
Vinder af enkeltstarten i Bayern Rundt, 23. maj foran Rolf Aldag og Torsten Schmidt.
vinder af Elite Grand Prix i Skåne 14. juli.
vinder af løb i Landskrona i Skåne, 13. juli.
vinder af prologen i Sachsen Tour, 5,4 km, 26. juli.
nr. 2 i Niedersachsen Rundt, 29. april.
nr. 2 på enkeltstarten, 4. etape B, Niedersachsen Rundt, 26. april.
nr. 2 på 7. etape af Tyskland Rundt, 29 km enkeltstart.
nr. 2 på enkeltstarten, 5. og sidste etape af Bayern Rundfahrt, 24. maj.
nr. 2 sammenlagt i Sachsen Tour, sluttede 1. august.
nr. 3 på 2. etape af Argentina Rundt, 146 km, 26. februar.
nr. 3 på 8. etape af Argentina Rundt, 3. marts, 110 km.
nr. 3 på 6. etape, Niedersachsen Rundt, 28. april.
nr. 3 på prologen af Post Girot Open, Sverige, 16. juni.
nr. 3 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 20. juni.
nr. 3 i 4. afdeling af det skånske Grand Prix, Eslöv, 16. juli.
nr. 4 på prologen i Normandiet Rundt.
nr. 4 på prologen i Niedersachsen Rundtfahrt, 23. april.
nr. 4 i anden afdeling af Post Cup´en, Grenå, 9. maj.
nr. 4 i BKI Kaffe Grand Prix i Århus, 190 km, 13. maj.
nr. 4 på tredje etape af Post Girot Open, Sverige, 18. juni.
nr. 4 sammenlagt i Luxembourg Rundt.
nr. 5 på anden etape af PostGirot Open, Sverige, 17. juni.
nr. 6 på 6. etape af Argentina Rundt, 1. marts.
nr. 6 i Grand Prix Midtbank, Herning, 196 km, 15. maj.
nr. 8 på prologen til Argentina Rundt.
nr. 9 sammenlagt i Circuit de la Sarthe, 11. april.
nr. 12 på 3. etape af Argentina Rundt, 27. februar.
nr. 13 sammenlagt i Bayern Rundfahrt, 24. maj.
nr. 20 i Cholet Pays-de-Loire, 21. marts.
nr. 22 i Rund um Henninger Turm, 206 km, 2. maj.
Startede 1999 med 203 UCI-points.
Skiftede fra Cantina Tollo til Team Chicky World.
------
Michael Rosborg
nr. 4 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
nr. 9, 1. etape, Circuit de la Sarthe, 7.p
nr. 39 i Grand Prix la Marseillaise, 2. februar.
nr. 44 i Etoile de Besseges,7. februar.
nr. 46 i Cholet Pays-de-Loire, 22. marts.
------
Peter Rosendal, Cycling Horsens
vinder af første etape, 165 km, i Greves etapeløb, 20. juni.
vinder af landevejsløbet i Randers, 172 km, 4. juli.
nr. 5 i landevejsløb i Vejen, 9. maj.
Udgik med maveonde i Egypten Rundt, 12. marts.
-----
Michael Sandstød (14 danske mesterskaber på sin rekordliste) nr. 2 i afstemningen om årets cykelrytter efter Bo Hamburger.
dansk mester på enkeltstart, Ringsted, 25. juni.
vinder af Grand Prix Midtbank, 196 km, Herning, 15. maj.
vinder af etapeløbet Fire dage ved Dunkerque fra den 4. til den 9. maj, 201 UCI-points.
vinder af 5. etape, 27 km, i "Fire dage ved Dunkerque", 7. maj.
nr. 4 i DM, individuelt, Ringsted, 205 km, 27. juni
nr. 5 i første afdeling af Post Cup´en, Svendborg, 25. april.
nr. 6 i BKI Kaffe Grand Prix, Århus, 190 km, 13. maj.
nr. 7 på 6. etape af "Fire dage ved Dunkerque", 8. maj.
nr. 8 på 2. etape af "Fire dage ved Dunkerque", 5. maj.
nr. 10, 1. etape, Murcia Rundt, 3. marts, 1585, km.
nr. 10, Fyn Rundt, 212 km, 6. juni.
nr. 15 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn, 2. maj.
nr. 19 på 1. etape af "Fire dage ved Dunkerque", 4. maj.
nr. 82 i Tour Down Under, Australien, 24. januar.
nr. 89 i Gent-Wevelgem, 7. april.
------
Torsten Schmidt
vinder af Niedersachsen Rundfahrt - 16 sek. foran Rittsel og 21 sek. foran Olaf Pollack, 29. april.
vinder af 4. etape B, Niedersachsen Rundt, enkeltstart 11,2 km, 26. april.
vinder af 10. etape i Argentina Rundt.
nr. 2 på prologen i Niedersachsen Rundfahrt, 23. april.
nr. 3 i BKI Kaffe Grand Prix, Århus, 190 km, 13. maj.
nr. 3 sammenlagt i Bayern Rundt, 24. maj.
nr. 4 på 6. etape, Niedersachsen Rundt, 28. april.
nr. 4 på 6. etape af Argentina Rundt, 1. marts.
nr. 4 på prologen i Sachsen Tour, 26. juli.
nr. 6 i Henninger Turm, 206 km, 2. maj.
nr. 10 i Rund um Düren, 23. april.
nr. 49 i Cholet Pays-de-Loire, 22. marts.
Startede 1999 med 207 UCI-points.
-----
Lasse Siggaard, dansk juniormester i hold.
nr. 5 i landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
nr. 8 i landevejsløbet i Odder, 161 km, 13. juni.
brækket kraveben.
nr. 27 i DM, individuelt, Ringsted, 205 km, 27. juni.
-----
Juris Silovs
vinder af bjergtrøjen og pointstrøjen i England Rundt, Prutour.
nr. 2 i Cholet de Pays-de-Loire, 202 km, 21. marts.
nr. 3 på 4. etape af Prutour, England Rundt, 26. maj.
nr. 4 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn.
nr. 4 på første etape af England Rundt, 23. maj.
nr. 5 på 2. etape af Fire dage ved Dunkerque, 5. maj.
nr. 5 på femte etape af England Rundt, Prutour, 213 km.
nr. 6 på 6. etape af England Rundt Prutour, 28. maj.
nr. 6 i Gent-Wevelgem, 7. april, 210 km.
nr. 6 på 2. etape af Etoile de Besseges.
nr. 6 i Grote Schjeldeprijs, 23. april.
nr. 7 i Veenendal-Veenendal, 15. april.
nr. 8 i Tour de l´Oise, 16. maj.
nr. 10 i Grand Prix Harelbeke, 206 km, 27. marts.
nr. 18 i Wallonien Rundt, 13. maj.
nr. 18 sammenlagt i England Rundt Prutour, 29. maj.
nr. 20 i Paris-Roubaix
nr. 31 i Fire dage ved Dunkerque, 9. maj.
nr. 35 på 3. etape i Tre dage ved Panne, 2. april.
nr. 70 i Haribo Classic, Marseille, 21. februar.
-------
Henrik Simper
nr. 3 på etape i Bira, Bilbao, Spanien, 4. juli.
nr. 8 på 3. etape af Ernst Sachs Tour, 184,5 km, 19. juni.
nr. 8 på 4. etape af Ernst Sachs Tour, 161,7 km, 20. juni.
nr. 9 i tredje afdeling af Post Cup´en, Lyngby, 12. juni.
nr. 13 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
nr. 13 sammenlagt på Ernst Sachs Tour, 20. juni.
nr. 19 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
-------
Michael Skelde (47 UCI-points i 1997).
etapesejr og nr. 2 sammenlagt i Rhodos Rundt, februar.
nr. 2 i Ritter Preis von Dortmund, 11. juli.
nr. 4 i Rund um Düren (syv UCI-points), 23. april.
nr. 6 i Ronde van Drenthe, kategori 1.5 i Holland, 20. juni.
nr. 8 i Ronde van Noord-Holland, (tre UCI-points) 4. april.
nr. 12 i Fyn Rundt, 5. juni.
nr. 27 i Bern Rundt.
nr. 51 sammenlagt i spansk etapeløb, Vuelta a la Rioja, 30. april.
nr. 88 sammenlagt i Tyskland Rundt, 3. juni.
----
Jesper Skibby
dansk mester i holdløb med Team home Jack and Jones sammen med Nicolaj Bo Larsen og Michael Steen Nielsen, 25. juni, 68,1 km.
vinder af tredje etape i Post Girot Open, Sverige, 18. juni,126,5 km fra Skövde til Husquarna.
vinder af sidste etape i Luxembourg Rundt, 13. juni.
vinder af Circuito de Getxo, 188,4 km, Spanien, 1. august.
nr. 2 sammenlagt, i Tour Down Under, 24. januar, 21 sekunder efter Stuart O´Grady. Seks etaper.
nr. 2 sammenlagt i Post Girot-løbet, 20. juni.
sølvvinder i DM, enkeltstart, 25. juni.
nr. 3 på 3. etape, Tour Down Under, Australien, 21. januar.
nr. 3 i 6-dages-løbet i Forum sammen med Silvio Martinello, 2. februar.
nr. 3 på anden etape af Post Girot Open, Sverige, 17. juni.
nr. 4 på første etape af Luxembourg Rundt.
nr. 6 på 5. etape af Vuelta Murcia, 7. marts.
nr. 7 i Grand Prix Midtbank, Herning, 196 km, 15. maj.
nr. 26 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 13. juni.
nr. 44 i Het Volk, 27, februar.
nr. 47 i Fire dage ved Dunkerque, 9. maj.
nr. 120 i Gent-Wevelgem, 7. april.
Flot udbrud i Rund um Henninger Turm, 1. maj, stak efter 90 km, hentet 20 km før mål. Udbrud på otte mand, sammen med bl.a. Max Sciandri.
styrtede på 1. etape af Tre dage ved Panne
to punkteringer kostede ham sejren i Criterium International.
-----
Morten Sonne
Indehaver af den gule førertrøje i Tour de Langkawi med 4/100 sek., mistede den 12. februar.
nr. 2 i landevejsløb i Gladsaxe, 2. maj.
nr. 3 i DM-revanchen i Nyborg, 30. juni.
nr. 4 på 5. etape af Midi Libre, 22. maj.
nr. 4 i kampen om det amerikanske mesterskab på landevej, First Union US Pro Champ., Philadelphia, 7. juni, 251 km.
nr. 6 i Tour de Langkawi, sammenlagt, 14. februar.
nr. 10 i tredje afdeling af Post Cup´en, Lyngby, 12. juni.
nr. 12 i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
nr. 15 på 4. etape af Fredsløbet, 10. maj.
nr. 16 på 3. etape af Fredsløbet, 9. maj.
nr. 17 i First Union International, 146 km, USA, 2. juni.
------
Marc Streel
vinder af prologen i Tour de la Region Wallone, Belgien, 30. juli. Kategori 2.4.
nr. 2 sammenlagt i Tour de la Region Wallone, Belgien, august.
nr. 2 i Tour de l´Oise, 16. maj.
nr. 2 på prologen af Dekra Open, Stuttgart, 18. juli.
nr. 3 på 5. etape af Circuit de la Sarthe, 9. april.
nr. 3 på 3. etape af Tre dage ved Panne, 14 km enkeltstart, 2. april.
nr. 4 i Grand Prix de la Ville de Rennes, 193 km, 5. april.
nr. 5 på 7. etape af Tyskland Rundt, 29 km enkeltstart.
nr. 5 på enkeltstarten, 3. etape, 22 km, Midt Libre, 20. maj.
nr. 6 på 3. etape af Circuit de la Sarthe, 9. april.
nr. 6 sammenlagt i Circuit de la Sarthe, 11. april.
nr. 6 på 5. etape af Midi Libre, 22. maj.
nr. 8 i Fire dage ved Dunkerque, 8. maj.
nr. 12 i Wallonien Rundt, 13. maj.
nr. 12 på enkeltstarten i Fire dage ved Dunkerque, 7. maj.
nr. 18 på 2. etape af Fire dage ved Dunkerque, 5. maj.
nr. 45 i Cholet Pays-de-Loire, 22. marts.
nr. 92 i Tour down Under, Australien, 24. januar.
nr. 144 i Haribo Classic, 21. februar, Marseille.
-----
Nicki Sørensen
vinder af UCI-løbet i Lemvig, 200 km, i rædselsfuldt vejr den 5. juni.
nr. 9 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 197 km, 9. maj.
nr. 9 på tredje etape af Post Girot Open, Sverige, 18. juni.
nr. 9 på enkeltstarten ved DM i Ringsted, 25. juni.
nr. 10 sammenlagt i Post Girot Open, Sverige, 20. juni.
nr. 14 i Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
nr. 15 i Dekra Open, Stuttgart, sammenlagt, 18. juli.
nr. 17 i DM, individuelt, 205 km, Ringsted, 27. juni.
nr. 23 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 13. juni.
nr. 23 sammenlagt i Bayern Rundfahrt, 24. maj.
nr. 29 i Rund um den Flughafen Köln/Bonn, 2. maj.
------
Rolf Sørensen
nr. 4 på 14 km enkeltstart, 3. etape, Tre dage ved Panne, 1. april, nr. 4 sammenlagt.
nr. 7, Paris-Nice, 7. marts, prolog.
nr. 7 Kuurne-Bruxelles-Kuurne, 28. februar.
nr. 7 i BKI Kaffe Grand Prix, Århus, 190 km, 13. maj.
nr. 8 i DM, individuelt, 27. juni, 205 km, Ringsted.
nr. 8 Paris-Nice, 8. marts, 2. etape.
nr. 8 på 1. etape af Paris-Nice, 8. marts.
nr. 12 i Tre dage ved Panne, 1. etape, 30. marts.
nr. 15 i Paris-Roubaix, 11. april.
nr. 16 i Flandern Rundt, Brugge-Meerbeke, 270 km, 5. april.
nr. 17 i Gent Wevelgem, 7. april, 210 km.
nr. 17 i Trofeo Mallorca, 11. februar efter fem løb.
nr. 20 i Alsemberg-Alsemberg, 193 km, 28. marts.
nr. 23 i Amstel Gold Race, 25. april.
nr. 23 i Het Volk, 27. februar.
nr. 25 i Milano-San Remo, 21. marts.
nr. 26 i Liege-Bastogne-Liege, 18. april.
nr. 26 i Grand Prix Midtbank, 15. maj.
nr. 33 på 2. etape af Tre dage ved Panne, 2. april.
nr. 54 i Paris-Nice, 7.-14. marts.
nr. 65 sammenlagt i Schweiz Rundt, 1.12.49 bagefter, 25. juni.
nr. 69 i Andalusien Rundt, 18. februar.
nr. 71 på 2. etape af Andalusien Rundt, 15. februar.
nr. 112 på 3. etape af Andalusien Rundt, 16. februar.
----
Ryan Sørensen
vinder af Grand Prix Izigen, Belgien, påsken, 9. april.
nr. 3 i landevejsløbet i Grenå, 3. juli.
nr. 4 i landevejsløb i Vejen, 8. maj.
nr. 5 i gadeløbet i Bogense, 6. juli.
nr. 6 i landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
nr. 9 i Thy, 11. april.
nr. 10 i DM-revanchen i Nyborg, 30. juni.
------
Valentin Tabor
nr. 5 i DM for U-23 i Vejle, 30. maj.
nr. 11 i anden afdeling af Post Cup´en i Grenå, 9. maj.
-----
Bjørnar Vestøl
vinder af Prix de Lillers, 14. marts.
vinder af 1. etape i Ringerike Grand Prix, Norge, 28. april, udgik på sidste etape.
vinder af 6. etape i Tour de Langkawi, 9. februar.
vinder af Kvickly Grand Pris, Odder, 173 km, 16. maj.
nr. 2 i det norske mesterskab, enkeltstart, 30. juni.
nr. 3 på 2. etape af Ringerike.
nr. 3 sammenlagt, England Rundt, Prutour, 29. maj.
nr. 5 på 3. etape, England Rundt, Prutour, 25. maj.
nr. 7 på 3. etape af Ringerike.
nr. 9 på 7. etape B af England Rundt, 30. maj.
nr. 10 på 7. etape A af England Rundt, 30. maj.
nr. 10 i Grand Prix Midtbank, Herning, 196 km, 15. maj.
nr. 31 i Tour de Langkawi, sammenlagt.
nr. 43 i Grand Prix Norticias, 1. etape, 208 km, 5. maj.
-------
Lars Werenberg, Team Holstebro
nr. 28 i DM, individuelt, Ringsted, 205 km, 27. juni.
-------
Mikael Wranqvist
vinder af enkeltstart i Göteborg
nr. 8 i landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
nr. 9 i Kvickly Grand Prix, Odder, 173 km, 16. maj.
nr. 20 i første afdeling af Post Cup´en i Svendborg, 25. april.
------
Ole Ørsted
sølvvinder ved JM i holdløb, 66 km, 2. juni.
nr. 2 på enkeltstarten i Greves etapeløb.
nr. 3 sammenlagt i Greves etapeløb, 20. juni.
nr. 4 i landevejsløb i Esbjerg, 18. april.
nr. 9 i DM-revanchen i Nyborg, 30. juni.
----
Jan Østergaard, 38 år, tidligere Vejle, nu Corratec.
Kører for Team Fakta, Hammel, resten af sæsonen og i Danmark Rundt.
Vinder af landevejsløb i Odder.
Nr. 2 i Post Cup´en i Lyngby, 12. juni.
nr. 7 i UCI-løbet i Lemvig, 5. juni.
nr. 8 i Fyn Rundt, 6. juni.
-----------