Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Stald Palle holder pressemøde

Onsdag d. 19. september 2001

Friday FIGHT NIGHT Galla
IDRÆTTENS HUS - VEJLE-CENTRET
Fredag, 21. September 2001 - kl. 19.00
*****************************************************
Til: Sportsredaktionen Den19. september 2001


I forbindelse med den store AVM & EM FIGHT NIGHT GALLA@
inviterer Team Palle herved til pressemøde samt indvejning

*** i morgen ***
Torsdag, den 20. september kl. 17


HOTEL SAXILDHUS, KOLDING



VM & EM-Gallaprogram
*************************



IBC Super-Cruiservægt VM-kamp - 12 omgange
TUE BJØRN THOMSEN vs ROB CALLOWAY, USA
Verdensmester Udfordrer
21-1-0 KO 9 44-2-0 KO 32

Supervisor: Pertti Augustin, Finland - Referee: Pete Podgorski, England
Judges: Paul Thomas, England - Mikael Høøk, Sweden - Esa Lehtosaari, Finland




Europamesterskabet i Bantamvægt - 12 omgange
SPEND ABAZI vs ALEXANDER YAGUPOV, RUSLAND
Udfordrer Europamester
17-1-0 KO 4 31-4-1 KO 13

Supervisor: Pertti Augustin, Finland - Referee: Terry O=Connor, England
Judges: Paul Thomas, England - Daniel Van de Wiele, Belgium - Esa Lehtosaari, Finland




Weltervægt - 8 omgange
HASAN AL vs ANTHONY DAVIS, USA
VM udfordrer IBC CO Champion
24-0-3 KO 9 19-6-0 KO 7




Super-Mellemvægt - 6 omgange
MIKKEL ”Hitman” KESSLER vs DAVID MENDEZ, MEXICO
WBA # 9 ex VM-udfordrer
22-0-0 KO 16 21-18-1 KO 16

- fortsættes side 2 -

Friday FIGHT NIGHTGalla
IDRÆTTENS HUS - VEJLE-CENTRET
Fredag, 21. September 2001 - kl. 19.00
*****************************************************

VM & EM-Gallaprogram
*************************
- side 2 -


EM-Kval: Fluevægt - 8 omgange
STEFFEN NØRSKOV vs ARMANDO CHIBOYA DIAZ, MEXICO
Europas # 10 ex VM-udfordrer
12-1-0 KO 4 11-26-1 KO 3



Sværvægt - 6 omgange
STEFFEN NIELSEN vs GARING LANE, USA
Ubesejret ”Freight Train”
11-0-0 KO 7 19-26-2 KO 10



Weltervægt - 8 omgange
ANDERS STYVE vs ALEX LUBO, USA
5-0-0 KO 1 15-16-0 KO 10



Let-Sværvægt - 6 omgange
GIOVANNI ALVAREZ vs DENNIS KEVIN MC KINNEY, USA
3-0-0 KO 1 12-21-1 KO 6



Sværvægt - 4 omgange
JOHNY JENSEN vs JESSE CORONA, USA
Debutant 6-8-1 KO 2




Letvægt - 6 omgange
SØREN BLADT vs JOHN ANTHONY HOFFMAN, USA
Debutant 7-3-0 KO 2




Internation Super-Bantamvægt kamp - 4 omgange
MIGUEL MALLON, SPANIEN vs DAYA KRANGAUZ, RUSLAND