Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Cykelsportsresultater 2002

Torsdag d. 25. juli 2002

Cykelsportsresultater for danske A-ryttere og for udenlandske ryttere på danske hold i 2002.

-------------------------------
Listen må kun gengives mod kildeangivelse:
Tommy Poulsen, Danske Sportsjournalisters hjemmeside
-------------------------------

Jakob Andersen (Team Cycling Ringsted)
Sjællandsk mester i holdløb, 12. juni.
Nr. 2 i ABC's landevejsløb, 144 km, 12. maj.
Nr. 2 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
Nr. 3 i DCR-Ballerups enkeltstart, 28 km, 5. maj.
Nr. 4 i landevejsløb i Køge, 157 km, 9. maj.
Nr. 5 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 1. juni.
Nr. 7 i det sjællandske mesterskab i enkeltstart, 14. juli.
Nr. 8 i landevejsløb i Roskilde, 184 km, 20. maj.
-----------------------
Jørgen Andersen (Cycling Århus)
Nr. 7 i Lærdal Grand Prix, Norge, 146 km, 7. juli.
Nr. 9 i landevejsløb i Haderslev, 156 km, 22. juni.
Nr. 10 i Årdal Criterium, 40 km, Norge, 5. juli.
Nr. 12 sammenlagt i Norsk Sykle Festival 3.-7. juli.
Nr. 16 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
--------------------------
Mads Bugge Andersen (Team Cycling Ringsted)
Vinder af landevejsløb i Slagelse, 134 km, 19. maj.
Nr. 3 i landevejsløb i Roskilde, 184 km, 20. maj.
Nr. 4 i ABC's landevejsløb, 144 km, 12. maj.
Nr. 6 i landevejsløb i Hvidovre, 136 km, 4. maj.
Nr. 7 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.
---------------------------
Morten Bugge Andersen (Team Cycling Ringsted)
Nr. 4 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
Nr. 8 i landevejsløb i Hvidovre, 136 km, 4. maj.
-------------------------
Morten Ellegaard Andersen (Hillerød)
Nr. 10 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
---------------------------
Allan Bo Andresen (EDS-fakta)
Vinder af 2. afdeling af Post Cup'en, 180 km, Svendborg, 26. maj.
Vinder af 1. afdeling af Post Cup'en, Horsens, 168 km, 27. april.
Nr. 2 på 3. etape af Qatar Rundt, 179 km, 23. januar.
Nr. 2 i 3. afdeling af Post Cup'en, Nykøbing Falster, 23. juni.
Nr. 2 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.
Nr. 3 i Ronde van Noord-Holland, 7. april.
Nr. 4 i Omloop Wase Scheldeboorden, Bazel-Kruibeke, Belgien, 28. marts.
Nr. 6 på 10. og sidste etape, Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 7 på 8. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 9 på 6. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 9 på 2. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 9 på 1. etape af Qatar Rundt, 117 km, 21. januar.
Nr. 9 på 3. etape af Tour de Picardie, Frankrig, 17.-19. maj.
Nr. 23 i Grand Prix de Denain, Frankrig, 25. april.
Nr. 35 i Ronde van Drenthe, Holland, 13. april.
Nr. 35 i Henk Vos Memorial, Holland, 19. juli.
Nr. 36 i i Grand Prix Rudy Dhaenens, Belgien, 24. marts
Nr. 40 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 43 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 62 i Veenendal-Veenendal, Holland, 18 april.
Nr. 76 i i Nokere-Koerse, Belgien, 20. marts
Nr. 115 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
-----------------------------
Kurt Asle Arvesen (EDS-fakta)
Norsk mester, individuelt, Hønefoss, 198,8 km, 29. juni.
Vinder af Post Girot-løbet, Sverige, sammenlagt 12.-16. juni.
Vinder af Schynberg Rundfahrt, 9. juni.
Nr. 2 i Rund um Düren, Tyskland, 21. april efter tjekken Lubor Tesar, Nürnberg.
Nr. 2 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 2 på 3. etape af Rhodos Rundt, 158 km, 20.-24. februar.
Nr. 3 på 4. etape af Post Girot-løbet, Sverige, 12.-16. juni.
Nr. 3 i GP de Villers Cotterets, Frankrig, 21. maj.
Nr. 4 på 2. etape af Grand Prix Erik Breukink, Holland, 15.-17. marts.
Nr. 4 i Grand Prix Costa delle Etruschi, Italien, 5. februar.
Nr. 4 på 1. etape af Rhodos Rundt, 160 km, 20.-24. februar.
Nr. 4 på 3. etape af Post Girot-løbet, Sverige, 12.-16. juni.
Nr. 7 i Rund um den Henninger Turm, Frankfurt, 1. maj.
Nr. 7 i Grand Prix de la Ville de Rennes, 7. april.
Nr. 7 på prologen i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 7 i Grand Prix Midtbank, Herning, 4. maj.
Nr. 11 på 1. etape i Grand Prix Erik Breukink, Holland, 15.-17. marts.
Nr. 12 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 12 i Nokere-Koerse, Belgien, 20. marts
Nr. 25 i Route Adelie, Frankrig, 5. april.
Nr. 32 i Grand Prix d'Ouverture La Marsellaise, Frankrig, 5. februar.
Nr. 34 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 38 i Ronde van Drenthe, Holland, 13. april.
Nr. 43 i sammenlagt i Grand Prix Erik Breukink, Holland, 15.-17. marts.
Nr. 53 i Veenendal-Veenendal, Holland, 18 april.
Nr. 85 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 91 i Grand Prix Harelbeke, Belgien, 30. marts.
----------------------------
Olivier Asmaker (CSC Tiscali)
Nr. 3 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 17.-19. maj.
Nr. 3 på 1. etape af Tour de Picardie, 17.-19. maj.
Nr. 7 på prolog i Dauphiné Liberé, 9.-16. juni.
Nr. 10 på 1. etape af Dauphiné Liberé, 9.-16. juni.
Nr. 32 i Circuit de la Sarthe, 9.-12. april
Nr. 33 i det franske mesterskab, Briancon, 225,3 km, 30. juni.
Nr. 74 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 104 i Criterium International, Frankrig, 30.-31. marts.
-----------------------------
Glenn Bak (DCR Ballerup)
Vinder af Værløse/Farums grand prix i Jægerspris, 80 km, 13. juni.
Nr. 7 i landevejsløb i Køge, 157 km, 9. maj.
Nr. 7 i 1. afdeling af Post Cup'en, Horsens, 168 km, 27. april.
Nr. 8 i DM-enkeltstart, 29 km, Grenå, 31. maj.
Nr. 8 på 2. etape i Greve/Ringsteds etapeløb, 170 km.
Nr. 14 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
Nr. 30 og sidst blandt 125 startende i DM, individuelt, Lemvig, 211 km, 30. juni.
---------------------------
Lars Bak (EDS-fakta)
Vinder af 3. etape af Greve/Ringsteds etapeløb, enkeltstart 18 km.
DM-sølv i holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 2 på prologen i Greve/Ringsteds etapeløb, 6,6 km.
Nr. 2 på 7. etape af Circuit des Mines, Frankrig, 1. maj.
Nr. 3 i Post Cup, 2. afdeling, Svendborg, 180 km, 26. maj.
Nr. 7 i Rund um den Flughafen Köln-Bonn, 5. maj.
Nr. 9 sammenlagt i Greve/Ringsteds etapeløb.
Nr. 11 sammenlagt i Circuit des Mines, Frankrig, 26. april-1. maj.
Nr. 11 i Schynberg Rundfahrt, 9. juni.
Nr. 14 i DM, individuelt, 211 km, Lemvig, 30. juni.
Nr. 14 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
Nr. 19 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 27 i GP de Wallonie, Belgien, 9. maj.
Nr. 37 i Veenendal-Veenendal, Holland, 209 km, 18 april.
Nr. 39 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 66 i Henk Vos Memorial, Holland, 19. juli.
--------------------
Flemming Bennetsen (Herning)
Vinder af 2. etape i Greve/Ringsteds etapeløb, 170 km.
DM-bronzevinder i holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 3 i landevejsløb i Hammel, 148 km, 20. maj.
Nr. 4 sammenlagt i Greve/Ringsteds etapeløb.
Nr. 4 i landevejsløb i Viborg, 140 km, 19. maj.
Nr. 4 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 5 i 3. afdeling af Post Cup'en, Nykøbing Falster, 23. juni.
Nr. 5 i Braunschweig, 97 km, 31. marts.
Nr. 7 i landevejsløb i Thy, 174 km, 9. juni.
Nr. 7 i gadeløb i Kerteminde, 2. juli.
Nr. 10 i landevejsløb i Randers, 167 km, 11. maj.
Nr. 10 i Hornsyld-løbet, 13. maj.
---------------------
Michael Berling (Odense CK)
Nr. 2 i DM for U-23, 172 km, Grenå, 2. juni.
Nr. 4 i landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 4. maj.
Nr. 7 i DM-holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 20 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
------------------------
Michael Blaudzun (CSC Tiscali)
Plaget af knæskade i forårssæsonen.
DM-sølvvinder, individuelt, 211 km, 30. juni.
DM-bronzevinder, enkeltstart, 39 km, 28. juni.
Nr. 9 sammenlagt i Fredsløbet, 10.-18. maj.
Nr. 10 i CSC Classic, Århus, 196 km, 5. maj.
Nr. 12 på 10. og sidste etape af Fredsløbet, enkeltstart 39,8 km, 10.-18. maj.
Nr. 12 på 1. etape af Route du Sud, 22.-25. juni.
Nr. 19 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 2. juni.
Nr. 28 i Rund um Henninger Turm, 1. maj.
Nr. 42 sammenlagt i Route du Sud, 22.-25. juni.
Nr. 68 i Trofeo Magaluf, Mallorca, 7. februar.
Nr. 81 sammenlagt i Tour Mediterranéen, 13.-17. februar
Nr. 95 i Trofeo Cala Millor, Mallorca, 4. februar.
Nr. 101 i Trofeo Alcudia, Spanien, 5. februar.
Nr. 149 i Trofeo de Palma, Mallorca, 3. februar
--------------------------
Lars Bojsen (Kolding og Differdange, Luxembourg)
Nr. 4 i gadeløb i Kerteminde, 2. juli.
Nr. 4 på 1. etape af FBD Mil Ras, Irland, Dublin-Ballinamore, 156 km, 19. maj.
Nr. 16 på 2. etape af FBD Milk Ras, Irland, Ballinamore-Nenagh, 163 km, 20. maj.
---------------------------
Thomas Bonne, Team Digital Online
--------------------------
Carl Henning Brøndberg (Randers)
Vinder af landevejsløb i Haderslev, 156 km, 22. juni.
Vinder af landevejsløb i Vejle, 124 km, 27. april.
Nr. 2 i landevejsløb i Randers, 167 km, 11. maj.
Nr. 3 i landevejsløb i Thy, 174 km, 9. juni.
Nr. 6 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 6 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 1. juni.
Nr. 16 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 17 sammenlagt i Milk Race, Irland, 19.-26. maj.
Nr. 27 i DM, individuelt, Lemvig, 211 km, 30. juni.
--------------
Kenan Bulic (ABC)
Sølvvinder i SM i holdløb i Rødovre, 12. juni.
Nr. 3 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
Nr. 4 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
Nr. 9 i Lyngby/Ordrups Sorgenfriløb, 204 km, 21. juli.
Nr. 28 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
--------------------------
Kristian Busk (Odense CK)
Nr. 7 i DM-holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 7 i landevejsløb i Hjørring, 120 km, 5. maj.
------------------------
Magnus Bäckstedt (EDS-fakta)
Vinder af GP Fina-Fayt-le-Franc, Belgien, 6. marts.
Indehaver af førertrøjen i Qatar Rundt efter 2. etape, mistede den til Luciano Pagliarini efter én dag, 21.-25, januar.
Nr. 4 i det svenske mesterskab, 48 km enkeltstart, Eslöv, 27. juni.
Nr. 4 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 4 på 3. etape af Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 5 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 6 i Grand Prix Costa delle Etruschi, Italien, 3. februar.
Nr. 6 på 4. etape af Qatar Rundt, 24. januar.
Nr. 8 i det svenske mesterskab, Eslöv, 180 km, 30. juni.
Nr. 8 på prologen i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 9 i Henk Vos Memorial, Holland, 19. juli.
Nr. 25 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 75 i i Nokere-Koerse, Belgien, 20. marts
Nr. 108 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
-------------------------
Lasse Bøchmann (Næstved)
Nr. 2 i SM, enkeltstart, 40 km, FBL, 14. juli.
Nr. 5 i Lyngby CC/Ordrups Sorgenfriløbet, 204 km, 21. juli.
Nr. 24 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
-------------------------
Manuel Calvente (CSC Tiscali)
Nr. 52 i Klasika Primavera, Spanien, 14. april
Nr. 60 sammenlagt i Giro d'Italia, 2. juni.
Nr. 98 sammenlagt i Setmana Catalana, Spanien, 25.-29. marts
---------------------------
Mattias Carlsson (Cycling Odder)
Nr. 2 i La Boucle Artois, 7. april.
Nr. 4 i det svenske mesterskab, 180 km, Eslöv, 30. juni.
Nr. 5 i 1. afdeling af Post Cup'en i Horsens, 168 km, 27. april.
Nr. 5 i det svenske mesterskab i holdløb med Degeberga CK sammen med Jonas Rydberg og Håkan Nilsson.
Nr. 8 i Landskrona Elit-GP, 17. juli.
Nr. 8 i landevejsløb i Hammel, 148 km, 20. maj.
Nr. 10 i Post Cup, 2. afdeling, 180 km, Svendborg, 26. maj.
----------------------------
Christoffer Caspersen (Køge)
Nr. 2 i landevejsløb i Vejle, 124 km, 27. april.
Nr. 6 i ABC's landevejsløb, 144 km, 12. maj.
Nr. 7 i DM for U-23, 172 km, Grenå, 2. juni.
Nr. 8 i landevejsløb i Køge, 157 km, 9. maj.
Nr. 9 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
Nr. 10 i landevejsløb i Roskilde, 184 km, 20. maj.
Nr. 33 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
--------------------------
Francisco Cerezo (CSC Tiscali)
Nr. 15 i det spanske mesterskab, Salamanca, 216,5 km, 30. juni.
Nr. 17 i Trofeo Cala Millor, Mallorca, 4. februar.
Nr. 25 i Trofeo de Palma, Spanien, 3. februar.
Nr. 47 sammenlagt i Vuelta Valenciana, Spanien, 26. februar-2. marts.
Nr. 59 sammenlagt i Giro d'Italia, 2. juni.
Nr. 87 sammenlagt i Setmana Catalana, Spanien, 25.-29. marts
-------------------------
Bekim Christensen (Team Coast)
Nr. 5 i landevejsløb i Thy, 174 km, 9. juni.
Nr. 6 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
Nr. 11 på 2. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 12 på 5. etape af Fredsløbet, 163 km, 10.-18. maj.
Nr. 13 sammenlagt i Fredsløbet, 10.-18. maj.
Nr. 14 i Henk Vos Memorial, Holland, 19. juli.
Nr. 18 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 25 på 4. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 35 på 10. og sidste etape af Fredsløbet, 39,8 km enkeltstart, 10.-18. maj.
Nr. 37 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 27. marts.
Nr. 44 i Criterium International, Frankrig, 30.-31. marts.
Nr. 54 i Milano-San Remo, 23. marts.
Nr. 69 i Fleche Wallonne, 17. april.
Nr. 77 i Liege-Bastogne-Liege, 258 km, 21. april.
Nr. 90 på 1. etape af Sachsen Tour, Leipzig, 179,5 km, 24. juli.
---------------------------
Henrik Thinggaard Christensen (Randers)
Nr. 4 i landevejsløb i Vejle, 124 km, 27. april.
Nr. 5 i landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 4. maj.
Nr. 8 i landevejsløb i Haderslev, 156 km, 22. juni.
Nr. 29 i DM, individuelt, 211 km, Lemvig, 30. juni.
----------------------------
Jacob Bryde Christensen (Roskilde)
Nr. 13 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
----------------------------
Morten Christiansen (Glud & Marstrand Horsens)
6-dages-løb i Moskva og Fiorenzuola.
Vinder af landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Vinder af landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Vinder af Hornsyld-løbet, 13. maj.
Nr. 3 i gadeløb i Kerteminde, 2. juli.
Nr. 6 i landevejsløb i Skive, 170 km, 15. juni.
Nr. 7 i Köln-Longerich, 20. maj.
Nr. 10 i Bochholz, Tyskland. 9. maj.
Nr. 13 i Omloop der Kempen, Holland, 12. maj.
Nr. 16 i Porec Trophy 1, Kroatien, 9. februar.
----------------------------
Stig Dam (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 3 i landevejsløb i Hjørring, 120 km, 5. maj.
Nr. 4 i landevejsløb i Haderslev, 156 km, 22. juni.
Nr. 11 i tysk løb i Gelsenkirchen, 19. juli.
Nr. 11 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 15 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 28 i DM, individuelt, Lemvig, 211 km, 30. juni.
--------------------
Julian Dean (CSC Tiscali)
Nr. 2 på 6. etape af Tour Down Under, Adelaide, Australien, 15.-20. januar.
Nr. 9 på 1. etape af Sachsen Tour, Leipzig, 179,5 km, 24. juli.
Nr. 42 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 15.-20. januar.
-----------------------
Michael Demin (Team Bornholm)
Nr. 2 i landevejsløb i Slagelse, 134 km, 19. maj.
Nr. 3 sammenlagt i Greve/Ringsteds etapeløb.
Nr. 5 i DM-holdløb i Lemvig, 72,2 km, 26. juni.
Nr. 6 på 2. etape i Greve/Ringsteds etapeløb, 170 km.
Nr. 6 i landevejsløb i Hillerød den 14. april.
Nr. 6 i 1. afdeling af Post Cup'en, Horsens, 168 km, 27. april.
Nr. 6 i landevejsløb i Roskilde, 184 km, 20. maj.
Nr. 7 i DM-enkeltstart, 29 km, Grenå, 31. maj.
Nr. 8 i DM for U-23, 172 km, Grenå, 2. juni.
--------------------------
Rasmus Dyring (Cycling Odder)
Jysk/fynsk mester i enkeltstart.
Vinder af Aalborg Cykel Rings enkeltstart, 31 km, 14. juli.
DM-sølvvinder, U-23, enkeltstart, 29 km, Grenå, 31. maj.
Nr. 2 på 3. etape af Greve/Ringsteds etapeløb, enkeltstart 18 km.
Nr. 3 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 3 på prologen i Greve/Ringsteds etapeløb, 6,6 km.
Nr. 4 på 1. etape af Greve/Ringsteds etapeløb, 165 km.
Nr. 8 sammenlagt i Greve/Ringsteds etapeløb.
Nr. 9 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
---------------------
Thomas Bruun Eriksen (CSC Tiscali)
Vinder af landevejsløb i Thy, 174 km, 9. juni.
Nr. 6 på 1. etape af Niedersachsen Rundfahrt, 185 km, 24.-28. april.
Nr. 7 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
Nr. 8 på 2. etape af Setmana Catalana, 106 km, 25.-29. marts.
Nr. 10 på 4. etape af Setmana Catalana, 176 km, 25.-29. marts.
Nr. 12 på 2. etape af Niedersachsen Rundfahrt, 24.-28. april.
Nr. 13 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
Nr. 60 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 63 i Gent-Wevelgem, 10. april.
Nr. 72 sammenlagt i Fredsløbet, 10.-18. maj.
Nr. 84 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 93 sammenlagt i Setmana Catalana, Spanien, 25.-29. marts
------------------------
Flemming Falk (Grøn Synenergi)
Nr. 8 i DM i holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 17 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
---------------------
Lars Frederiksen (Team Bornholm)
Nr. 15 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
Nr. 112 i ZLM Tour, Holland, 20. april.
------------------------
Lasse Froberg
Nr. 44 i ZLM Tour, Holland, 20. april
--------------------------
John Fuglsang (Thy)
Nr. 5 i landevejsløb i Viborg, 140 km, 19. maj.
Nr. 6 i landevejsløb i Thy, 156 km, 22. juni.
Nr. 10 i landevejsløb i Vejle, 124 km, 27. april.
Nr. 13 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 17 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 21 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
---------------------
Peter Gaarde (Team Cycling Ringsted)
Sjællandsk mester i holdløb med Team Cycling Ringsted sammen med Jakob Andersen og Anders Michaelsen, 12. juni.
Sjællandsk mester, enkeltstart, 40 km, FBL, 14, juli.
Nr. 2 i DCR-Ballerups enkeltstart, 28 km, 5. maj.
Nr. 4 i DM-holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 4 i landevejsløb i Hvidovre, 136 km, 4. maj.
Nr. 4 på 3. etape af Greve/Ringsteds etapeløb, enkeltstart 18 km.
Nr. 6 sammenlagt i Greve/Ringsteds etapeløb.
Nr. 7 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
Nr. 7 i Post Cup, 2. afdeling, Svendborg, 180 km, 26. maj.
Nr. 7 i landevejsløb i Slagelse, 134 km, 19. maj.
Nr. 8 på prologen i Greve/Ringsteds etapeløb, 6,6 km.
Nr. 10 på 1. etape af Greve/Ringsteds etapeløb, 165 km.
Nr. 11 i Lyngby/Ordrups Sorgenfriløb, 204 km, 21. juli.
Nr. 15 i DM, individuelt, Lemvig, 211 km, 30. juni.
Nr. 16 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
------------------------
Marcelino Garcia (CSC Tiscali)
Nr. 39 sammenlagt i Giro d'Italia, 2. juni.
Nr. 40 i Klassika Primavera, Spanien, 181 km, 14. april.
Nr. 68 sammenlagt i Baskerlandet Rundt, Spanien, 8.-12. april
-------------------------
Peter Glibstrup (Cycling Århus)
Nr. 9 i Lærdal Grand Prix, Norge, 146 km, 7. juli
---------------------------
Peter Grimm (TGV Hautes Alpes/Hammel)
Nr. 5 i landevejsløb i Hjørring, 120 km, 5. maj.
Nr. 7 i landevejsløb i Haderslev, 156 km, 22. juni.
Nr. 9 i landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 4. maj.
Nr. 10 i landevejsløb i Hammel, 174 km, 9. juni.
Nr. 10 i landevejsløb i Hammel, 148 km, 20. maj.
------------------------
Bo Hamburger (Alexia)
DM-bronzevinder, Lemvig, 211 km, 30. juni.
Nr. 17 i Grand Prix di Lugano, Schweiz, 3. marts.
Nr. 32 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 40 på 2. etape af Settimana Lombarda, Italien, 164 km, 17.-21. april.
Nr. 58 i Trofeo Pantalica, Italien, 9. marts.
Nr. 61 sammenlagt i Schweiz Rundt.
Nr. 77 sammenlagt i Giro d'Italia, 2. juni.
Nr. 112 i Milano-San Remo, 23. marts.
------------------------
Tyler Hamilton (CSC Tiscali)
Vinder af 14. etape af Giro d'Italia, enkeltstart 30,3 km, 26. maj.
Nr. 2 i Giro d'Italia, sammenlagt, 2. juni.
Nr. 4 på 19. etape af Giro d'Italia, 1. juni.
Nr. 5 i pointskonkurrencen i Giro d'Italia, 2. juni.
Nr. 5 på 2. etape af Giro d'Italia, 209 km, 13. maj.
Nr. 6 på 16. etape af Giro d'Italia, 163 km, 28. maj.
Nr. 9 på 5. etape af Giro d'Italia, 150 km, 17. maj.
Nr. 9 på 17. etape af Giro d'Italia, 30. maj.
Nr. 12 på 9. etape i Tour de France, 52 km enkeltstart, 15. juli.
Nr. 16 på prologen i Tour de France, 6. juli.
Nr. 16 på 6. etape af Giro d'Italia, 29. maj.
Nr. 16 på 13. etape af Giro d'Italia, 190 km, 25. maj.
Nr. 16 i Klassika Primavera, Spanien, 181 km, 14. april.
Nr. 18 på 8. etape af Giro d'Italia, 237 km, 20. maj.
Nr. 19 på 7. etape af Giro d'Italia, 159 km, 19. maj.
Nr. 19 på 14. etape af Tour de France, Mont Ventoux-etapen, 21. juli.
Nr. 20 på 16. etape af Tour de France, Les Deux Alpes-La Plaigne, 179 km, 24. juli.
Nr. 22 på 15. etape af Tour de France, Les Deux Alpes, 226,5 km.
Nr. 28 på 11. etape af Tour de France, 158 km, 18. juli.
Nr. 38 på 12. etape i Tour de France, 199,5 km, 19. juli.
Nr. 46 i Liege-Bastogne-Liege, 21. april.
Nr. 55 i Clasica de Almeria, Spanien, 3. marts.
Nr. 57 sammenlagt i Vuelta Valenciana, Spanien, 26. februar-2. marts.
Nr. 63 sammenlagt i Baskerlandet Rundt, 8.-12. april.
Nr. 75 i Milano-San Remo, 23. marts.
Nr. 100 på prologen i Giro d'Italia (styrt).
----------------------
Anders Klinkby Hansen (Vejen)
Nr. 8 i landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 4. maj.
---------------------
Jimmy Hansen (Team Bornholm)
Vinder af landevejsløb i Hvidovre, 136 km, 4. maj.
Vinder af ABC's landevejsløb, 144 km, 12. maj.
Nr. 2 i 1. afdeling af Post Cup'en, Horsens, 168 km, 27. april.
Nr. 5 i DM-holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 5 i landevejsløb i Slagelse, 134 km, 19. maj.
Nr. 6 i landevejsløb i Køge, 157 km, 9. maj.
Nr. 6 på 3. etape af Greve/Ringsteds etapeløb, enkeltstart 18 km.
Nr. 8 i Lyngby/Ordrups Sorgenfriløb, 204 km, 21. juli.
Nr. 10 i 3. afdeling af Post Cup'en, Nykøbing Falster, 23. juni.
Nr. 14 i Ciclista Internacional a Mallorca, 144 km, 12. april.
Nr. 15 i ZLM Tour, Holland, 20. april
----------------------
Lars Haslund (Ordrup)
Nr. 12 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
-------------------------
Stig Hemmingsen (Lolland/Falster CK)
Vinder af B-klassen i landevejsløb Hillerød, den 14. april.
Vinder af B-klassen i landevejsløb Brøndby/Herlev 21. april.
Nr. 6 på 1. etape af Greve/Ringsteds etapeløb, 165 km.
Nr. 36 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
--------------------------
Brian Henriksen (Odder)
Nr. 3 i landevejsløb i Randers, 167 km, 11. maj.
Nr. 5 i landevejsløb i Hammel, 148 km, 20. maj.
Nr. 7 i landevejsløb i Viborg, 140 km, 19. maj.
Nr. 8 i landevejsløb i Vejle, 124 km, 27. april.
Nr. 19 i DM, individuelt, 211 km, Lemvig, 30. juni.
-------------------------
Tristan Hoffman (CSC Tiscali)
Nr. 4 i Paris-Roubaix, 14. april.
Nr. 6 i det hollandske mesterskab, Nijmegen, 29. juni.
Nr. 8 i Kuurne-Brussel-Kuurne, 3. marts.
Nr. 9 i Gent-Wevelgem, 10. april.
Nr. 10 i Grand Prix Midtbank, 194 km, 4. maj.
Nr. 24 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 27 i Flandern Rundt, 7. april.
Nr. 39 i Amstel Gold Race, Holland, 28. april.
Nr. 45 sammenlagt i "Fire dage ved Dunkerque".
Nr. 48 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 15.-20. januar.
Nr. 48 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 27. marts.
Nr. 49 i Tre dage ved Panne, 2.-4. april
Nr. 70 sammenlagt i Tour Mediterranéen, 13.-17. februar
---------------------------
Frank Hyrsting (Hammel)
Nr. 4 på prologen i Greve/Ringsteds etapeløb, 6,6 km.
Nr. 5 i DM for U-23, 172 km, Grenå, 2. juni.
Nr. 6 i DM-holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 11 i La Triptyque, Belgien, 7. april.
Nr. 23 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
Nr. 80 i Zellik-Geelmaarden, 167 km, 21. april.
---------------------------
Frank Høj (Team Coast)
Nr. 2 i Het Volk, 2. marts.
Nr. 5 på prologen i Giro d'Italia.
Nr. 5 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
Nr. 7 i DM, individuelt, Lemvig, 211 km, 30. juni.
Nr. 9 på 1. etape af Guldensporentweedagse, Belgien, 9. marts
Nr. 13 i Lyngby/Ordrups Sorgenfriløb, 204 km, 21. juli.
Nr. 14 i Paris-Roubaix, 14. april.
Nr. 31 i Post Girot-løbet i Sverige, 12.-16. juni.
Nr. 49 i Grand Prix Harelbeke, Belgien, 30. marts.
Nr. 56 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 27. marts.
Nr. 65 i Gent-Wevelgem, 14. april.
Nr. 107 sammenlagt i Giro d'Italia, 2. juni.
Nr. 115 i Milano-San Remo, 23. marts.
Nr. 118 sammenlagt i Ruta del Sol (Andalucien Rundt) 17.-21. februar.
-------------------------
Ari Højgaard (Herning)
Vinder af landevejsløb i Randers, 167 km, 11. maj.
Nr. 2 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 2 i landevejsløb i Thy, 174 km, 9. juni.
Nr. 2 i landevejsløbet i Skive, 170 km, 15. juni.
DM-bronzevinder i holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 3 i Lyngby CC/Ordrups Sorgenfriløbet, 204 km, 21. juli.
Nr. 3 på Aalborg Cykel Rings enkeltstart, 31 kn, 14. juli.
Nr. 4 i 1. afdeling af Post Cup'en, Horsens, 168 km, 27. april.
Nr. 7 i 3. afdeling af Post Cup'en, Nykøbing Falster, 23. juni.
Nr. 7 sammenlagt i Milk Race, Irland, 19.-26. maj.
Nr. 8 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 1. juni.
Nr. 8 på 1. etape af FBD Mil Ras, 156 km, 19. maj.
Nr. 11 i DM, individuelt, Lemvig, 211 km, 30. juni.
Nr. 12 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 12 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
---------------------
Leif Ibsen (Tønder)
Nr. 3 i landevejsløb i Viborg, 140 km, 19. maj.
------------------------------------
Jakob Ingemann (Ringsted)
Nr. 2 i landevejsløb i Køge, 157 km, 9. maj.
Nr. 3 i landevejsløb i Slagelse, 134 km, 19. maj.
Nr. 5 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.
Nr. 9 i ABC's landevejsløb, 144 km, 12. maj.
Nr. 10 i landevejsløb i Hvidovre, 136 km, 4. maj.
Nr. 35 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
-------------------
Peter Iten (FBC)
Nr. 6 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april.
Nr. 8 i landevejsløb i Viborg, 140 km, 19. maj.
Nr. 9 i landevejsløb i Thy, 174 km, 9. juni.
----------------------
Laurent Jalabert (CSC Tiscali)
Vinder af 3. etape i Paris-Nice, 147,5 km, St. Etienne, 13. marts.
Vinder af Tour du Haut Var, Frankrig, 23. februar.
Vinder af CSC Classic i Århus, 5. maj.
Nr. 2 på prologen i Tour de France, 6. juli.
Nr. 2 i pointskonkurrencen i Paris-Nice, 17. marts.
Nr. 2 på 4. etape af Paris-Nice, Frankrig, 14. marts.
Nr. 3 sammenlagt i Paris-Nice, 10.-17. marts.
Nr. 3 på 5. etape af Dauphinée Liberé, 14. juni.
Nr. 5 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 9 på 5. etape af Tour de France, i langt udbrud, 18. juli.
Nr. 11 på 13. etape af Tour de France, 20. juli - udbrud i sammenlagt 430 km på 11.-12.-13. etape.
Nr. 11 på 2. etape af Paris-Nice, 170 km, 12. marts.
Nr. 11 sammenlagt i Tour Mediterranéen, 13.-17. februar
Nr. 13 på 4. etape af Middelhavet Rundt, 13.-17. februar.
Nr. 13 på prologen til Paris-Nice, 10.-17. marts.
Nr. 44 i Dauphinée Liberée, sammenlagt, 16. juni.
Nr. 49 på 12. etape af Tour de France, 199,5 km, langt udbrud, erobrede bjergtrøjen, 19. juli.
Nr. 50 i Trofeo Manacor, Spanien, 6. februar
------------------------
Nicolas Jalabert (CSC Tiscali)
Nr. 2 i det franske mesterskab, 225,3 km, Briancon, 30. juni.
Nr. 5 på 2. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 6 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 17.-19. maj.
Nr. 7 på 1. etape af Tour de Picardie, Frankrig, 17.-19. maj.
Nr. 8 på 5. etape af Criterium Dauåhiné Liberé, 9.-16. juni.
Nr. 9 på prologen i Paris-Nice, 10.-17. marts.
Nr. 9 i Classica Haribo, Frankrig, 24. februar.
Nr. 21 i Flandern Rundt, 7. april.
Nr. 23 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 35 på 1. etape af Sachsen Tour, Leipzig, 179,5 km, 24. juli.
Nr. 38 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 69 i Milano-San Remo, 23. marts.
Nr. 103 i Criterium International, Frankrig, 30.-31. marts.
Nr. 111 sammenlagt i Paris-Nice, 10.-17. marts.
----------------------------
Thomas Japp (Gladsaxe)
Nr. 3 i SM, enkeltstart, 40 km, FBL, 14. juli.
Nr. 4 i DM-enkeltstart, 29 km, Grenå, 31. maj.
Nr. 6 i DCR-Ballerups enkeltstart, 28 km, 5. maj.
Nr. 8 på 3. etape af Greve/Ringsteds etapeløb, enkeltstart 18 km.
Nr. 11 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
Nr. 12 i Lyngby/Ordrups Sorgenfriløb, 204 km, 21. juli.
Nr. 18 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
------------------------------
Gøran Jensen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 6 i landevejsløb i Viborg, 140 km, 19. maj.
Nr. 7 i Hornsyld-løbet, 13. maj.
Nr. 46 sammenlagt i Tour de Loire Et Cher, Frankrig, 21. april.
------------------------------
Jan Jespersen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 3 i landevejsløbet i Skive, 170 km, 15. juni.
Nr. 11 på 2. etape af Tour de Loire Et Cher, Frankrig, 172 km, 17.-21. april.
Nr. 17 på 4. etape af Tour De Loire Et Cher, Frankrig, 181 km, 17.-21. april.
Nr. 17 i tysk løb i Essen, 21. juli.
Nr. 21 sammenlagt i Tour de Loire Et Cher, Frankrig, 21. april.
Nr. 35 på 6. etape af Tour de Loire et Cher, Frankrig, 21. april.
Nr. 40 i Porec Trophy Kroatien, 21. februar
-------------------------------
Raphael Jeune (CSC Tiscali)
Nr. 32 i Tre dage ved Panne, 2.-4. april
Nr. 42 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 44 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april
Nr. 45 i det franske mesterskab, Briancon, 225,3 km, 30. juni.
Nr. 78 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 15.-20. januar.
-------------------------
René Jochumsen (Hammel)
Nr. 4 i landevejsløb i Hjørring, 120 km, 5. maj.
Nr. 4 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 1. juni.
Nr. 4 i Hornsyld-løbet, 13. maj.
Nr. 5 i landevejsløb i Haderslev, 156 km, 22. juni.
Nr. 5 i landevejsløb i Skive, 170 km, 15. juni.
Nr. 6 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 6 i landevejsløb i Hammel, 148 km, 20. maj.
Nr. 6 i landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 4. maj.
Nr. 8 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 9 i landevejsløb i Vejle, 124 km, 27. april.
----------------------
Allan Johansen (EDS-fakta)
Nr. 2 i CSC Classic i Århus, 196 km, 5. maj.
Nr. 5 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 17.-19. maj.
Nr. 5 på 1. etape af Tour de Picardie, 174 km, 17.-19. maj.
Nr. 5 i Post Cup, 2. afdeling, Svendborg, 180 km, 26. maj.
Nr. 8 i Grand Prix de Denain, Frankrig, 25. april.
Nr. 10 på 5. etape af Quatre Jours de Dunkerque, 8.-12. maj.
Nr. 12 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 13 i DM, individuelt, Lemvig, 211 km, 30. juni.
Nr. 13 i Dentergem, Belgien, 154 km, 22. juli.
Nr. 17 i Rund um Henninger Turm, Frankfurt, 1. maj.
Nr. 22 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 26 i Veenendal-Veenendal, Holland, 18 april.
Nr. 28 i Route Adelie, Frankrig, 5. april.
Nr. 33 og bedste dansker i Quatre Jours de Dunkerque, 8.-12. maj.
Nr. 39 i i Grand Prix Rudy Dhaenens, Belgien, 24. marts
Nr. 63 i Henk Vos Memorial, Holland, 19. juli.
Nr. 77 i i Nokere-Koerse, Belgien, 20. marts
Nr. 92 i Grand Prix Harelbeke, Belgien, 30. marts.
Nr. 120 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 122 i sammenlagt i Grand Prix Erik Breukink, Holland, 15.-17. marts.
------------------------
Michael Bjørn Johansen (CC Gladsaxe)
Nr. 4 i Lyngby CC/Ordrups Sorgenfriløbet, 204 km, 21. juli.
Nr. 5 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
Nr. 6 i landevejsløb i Slagelse, 134 km, 19. maj.
--------------------------
Tonni Johannsen (Sønderborg)
Nr. 10 i landevejsløb i Haderslev, 156 km, 22. juni.
Nr. 20 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
---------------------
Danny Jonasson (CSC Tiscali)
Nr. 10 på 2. etape af Paris-Nice, 170 km, 12. marts.
Nr. 10 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.
Nr. 11 i landevejsløb i Thy, 174 km, 9. juni.
Nr. 58 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 76 sammenlagt i Paris-Nice, 10.-17. marts.
Nr. 107 i Criterium International, Frankrig, 30.-31. marts.
Nr. 132 sammenlagt i Giro d'Italia, 2. juni.
Nr. 133 i Milano-San Remo, 23. marts.
----------------------------
Thomas Just (Hammel)
Nr. 6 i DM-holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 14 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
-------------------------
Hans Henrik Jørgensen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 11 i landevejsløb i Viborg, 140 km, 19. maj.
Nr. 28 på 6. etape af Tour de Loire et Cher, Frankrig, 21. april.
Nr. 28 sammenlagt i Tour de Loire Et Cher, Frankrig, 21. april.
---------------------------
René Jørgensen (EDS-fakta)
Nr. 4 i GP de Wallonie, 9. maj.
Nr. 4 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 4 i Post Cup, 2. afdeling, Svendborg, 180 km, 26. maj.
Nr. 6 i CSC Classic i Århus i Århus, 196 km, 5. maj.
Nr. 7 på 4. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 176 km, 1.-10. februar.
Nr. 7 på 9. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 133 km, 1.-10. februar.
Nr. 18 i Grand Prix Pino Cerami, Belgien, 12. april
Nr. 18 i Rund um Henninger Turm, Frankfurt, 1. maj.
Nr. 37 i Route Adelie, Frankrig, 5. april.
Nr. 40 i Grand Prix de Lillers, Frankrig, 10. marts
Nr. 61 i Cholet-Pays De Loire, Frankrig, 24. marts
----------------------------
Kasper Klostergaard (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 4 i Stadtlohn (udbrud med Rudi Kemna, der vandt), 5. juli.
Nr. 9 i gadeløb i Kerteminde, 2. juli.
Nr. 31 på 6. etape af Tour de Loire et Cher, Frankrig, 21. april.
Nr. 41 sammenlagt i Tour de Loire Et Cher, Frankrig, 21. april.
------------------------------
Morten Knudsen (Herning)
Nr. 2 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april.
Nr. 10 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 10 i Lyngby/Ordrups Sorgenfriløb, 204 km, 21. juli.
----------------------
Nikolaj Knudsen (Herning)
Nr. 6 i landevejsløb i Randers, 167 km, 11. maj.
Nr. 7 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 7 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 1. juni.
Nr. 14 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 32 sammenlagt i Milk Race, Irland, 19.-26. maj.
----------
Jacob Kollerup (Ordrup)
DM-bronzevinder, enkeltstart, U23, Grenå, 29 km, 31. maj.
Nr. 5 i landevejsløb i Roskilde, 184 km, 20. maj.
Nr. 6 i SM, enkeltstart, FBL, 40 km, 14. juli.
Nr. 10 i DM for U-23 i Grenå, 172 km, 2. juni.
Nr. 10 i landevejsløb i Køge, 157 km, 9. maj.
Nr. 10 i 2. etape i Greve/Ringsteds etapeløb, 170 km.
Nr. 22 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
-------------------
Lennie Kristensen (EDS-fakta)
DM-sølvmedalje, enkeltstart, 39 km, 28. juni.
Nr. 2 i Rund um die Hainlaite, Erfurt, Tyskland, 20. maj.
Nr. 2 på 4. etape af Østrig Rundt, 13. juni.
Nr. 2 i GP de Wallonie, Belgien, 9. maj.
Nr. 2 på 3. etape af Luxembourg Rundt, 30. maj-2. juni.
Nr. 4 i Østrig Rundt sammenlagt, 10.-16. juni.
Nr. 4 i Paris-Camembert, 2. april.
Nr. 6 i 3. afdeling af Post Cup'en, Nykøbing Falster, 23. juni.
Nr. 7 på 5. etape af Østrig Rundt, 14. juni.
Nr. 8 på 3. etape af Østrig Rundt, 12. juni.
Nr. 8 i Rund um Düren, Tyskland, 21. april.
Nr. 8 på 6. etape af Normandiet Rundt, 25.-31. marts.
Nr. 8 på 3. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 8 på 6. etape af Østrig Rundt, 15. juni.
Nr. 10 i Classique des Alpes, 8. juni.
Nr. 10 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 30. maj-2. juni.
Nr. 14 sammenlagt i Normandiet Rundt, Frankrig, 25.-31. marts
Nr. 21 i Grand Prix Chiasso, Schweiz, 2. marts.
Nr. 31 i Rund um Henninger Turm, Frankfurt, 1. maj.
Nr. 32 i Route Adelie, Frankrig, 5. april.
Nr. 41 i Grand Prix de Lillers, Frankrig, 10. marts
Nr. 50 i Cholet-Pays De Loire, Frankrig, 24. marts
-----------------
Michael Tronborg Kristensen (Holstebro)
Nr. 6 i DM-enkeltstart, U-23, 29 km, Grenå, 31. maj.
Nr. 19 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
------------------
Brian Larsen (Glud & Marstrand Horsens)
Vinder af landevejsløb i Viborg, 140 km, 19. maj.
Vinder af gadeløb i Kerteminde, 2. juli.
Nr. 3 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 1. juni.
Nr. 3 i Hornsyld-løbet, 13. maj.
Nr. 4 i landevejsløb i Skive, 170 km, 15. juni.
Nr. 4 i landevejsløb i Hammel, 148 km, 20. maj.
Nr. 10 i tysk løb i Gelsenkirchen, 19. juli.
Nr. 10 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 19 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 19 i tysk løb i Essen, 21. juli.
-----------------------
Jesper Larsen (Team Cycling Ringsted)
Nr. 2 i Lyngby CC/Ordrups Sorgenfriløbet, 204 km, 21. juli.
Nr. 2 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
Nr. 3 i landevejsløb i Hvidovre, 136 km, 4. maj.
Nr. 4 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.
Nr. 5 i ABC's landevejsløb, 144 km, 12. maj.
Nr. 10 i landevejsløb i Slagelse, 134 km, 19. maj.
-----------------------
Martin Hammer Larsen (DCR Ballerup)
Nr. 8 i ABC's landevejsløb, 144 km, 12. maj.
---------------------------
Michael Larsen (ABC)
Nr. 4 i DM for U-23, Grenå, 172 km, 2. juni.
Nr. 20 i DM, individuelt, Lemvig, 211 km, 30. juni.
--------------------------
Michael Larsen (Albi Velo Sport/Horsens AC)
Nr. 7 i landevejsløb i Skive, 170 km, 15. juni.
Nr. 8 i landevejsløb i Thy, 174 km, 9. juni.
Nr. 22 i DM, individuelt, Lemvig, 211 km, 30. juni.
------------------------
Nicolaj Bo Larsen (Team Gerolsteiner)
Nr. 78 i Tre dage ved Panne, 2.-4. april
Nr. 118 sammenlagt i Tour Mediterranéen, 13.-17. februar
------------------------
Mikael Laursen (Cycling Odder)
Nr. 5 i Hornsyld-løbet, 13. maj.
Nr. 9 i 1. afdeling af Post Cup'en, Horsens, 168 km, 27. april.
Nr. 11 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 11 på 1. etape af FBD Milk Ras, Irland, Dublin-Ballinamore, 156 km, 19. maj.
Nr. 17 på 2. etape af FBD Milk Ras, Irland Ballinamore-Nenagh, 163 km, 20. maj.
Nr. 18 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
----------------------
Manu L'hoir (EDS-fakta)
Nr. 7 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 21 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 23 i Cholet-Pays De Loire, Frankrig, 24. marts
Nr. 25 i Henk Vos Memorial, Holland, 19. juli.
Nr. 34 i Grand Prix d'Ouverture La Marsellaise, Frankrig, 5. februar.
Nr. 39 sammenlagt i Østrig Rundt, 10.-16. juni.
Nr. 41 i Grand Prix Pino Cerami, Belgien, 12. april
Nr. 59 i Grand Prix de Denain, Frankrig, 25. april.
Nr. 59 sammenlagt i Grand Prix Erik Breukink, Holland, 15.-17. marts.
Nr. 74 i i Nokere-Koerse, Belgien, 20. marts
---------------------
Fredrik Lindberg (Odder)
Nr. 2 i Landskrona Elit-Grand Prix, 17. juli.
Nr. 5 i Kristianstads Stjernelöb.
Nr. 7 i Eslövs Elit Grand Prix, 18. juli.
Nr. 7 i landevejsløb i Hammel, 148 km, 20. maj.
Nr. 9 i det svenske mesterskab, 180 km, Eslöv, 30. juni.
----------------------
Marcus Ljungqvist (EDS-fakta)
Vinder af Paris-Camembert, Frankrig, 2. april.
Vinder af Route Adelie, Frankrig, 5. april.
Vinder af Luxembourg Rundt sammenlagt, 30. maj-2. juni.
Vinder af 2. etape i Luxembourg Rundt, 205 km, 30. maj-2. juni.
Nr. 2 på 1. etape af Rhodos Rundt, 160 km, efter Nicola Minali, 20.-24. februar.
Nr. 4 på 4. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 6 på 4. etape af Post Girot-løbet, Sverige, 12.-16. juni.
Nr. 6 på 3. etape af Post Girot-løbet, Sverige, 12.-16. juni.
Nr. 6 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 6 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 7 sammenlagt i Post Girot-løbet i Sverige, 12.-16. juni.
Nr. 8 i Rund um Henninger Turm, Frankfurt, 1. maj.
Nr. 8 i Grand Prix Pino Cerami, Belgien, 12. april
Nr. 8 i Grand Prix Midtbank, Herning, 4. maj.
Nr. 10 i det svenske mesterslab, 180 km, Eslöv, 30. juni.
Nr. 10 på 3. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 11 i Amstel Gold Race, Holland, 28. april.
Nr. 11 i Grand Prix Midtbank, Herning, 4. maj.
Nr. 14 i Cholet-Pays De Loire, Frankrig, 24. marts
Nr. 16 sammenlagt i Grand Prix Erik Breukink, Holland, 15.-17. marts.
Nr. 22 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 33 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 47 i Grand Prix Harelbeke, Belgien, 30. marts.
Nr. 57 i Grand Prix de Denain, Frankrig, 25. april.
----------------------
Roberto Lochowski (EDS-fakta)
Indehaver af pointstrøjen efter 1. etape af Sachsen Tour, Leipzig, (nr. 4 i den samlede stilling) 24. juli.
Nr. 8 på 5. etape af Bayern Rundt, 22.-26. maj.
Nr. 19 i det tyske mesterskab i Bühl, 207,5 km, 30. juni.
Nr. 30 i Brabantse Pijl, Belgien, 31. marts.
Nr. 30 på 1. etape af Sachsen Tour, Leipzig, 179,5 km, 24. juli.
Nr. 36 i Grand Prix d'Ouverture La Marsellaise, Frankrig, 5. februar.
Nr. 46 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 92 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 109 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 123 i sammenlagt i Grand Prix Erik Breukink, Holland, 15.-17. marts.
--------------------------
Lars Bo Lomholt (Bornholm)
Dansk politimester.
Nr. 5 i landevejsløb i Køge, 157 km, 9. maj.
Nr. 7 i landevejsløb i Roskilde, 184 km, 20. maj.
Nr. 10 i DCR-Ballerups enkeltstart, 28 km, 5. maj.
Nr. 44 på 2. etape af Ciclista Internacional a Mallorca, 137 km, 11. april.
-------------------------
Thomas Lundgaard (Aalborg)
Nr. 9 i landevejsløb i Hjørring, 120 km, 5. maj.
Nr. 31 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
------------------------------
Jens Erik Madsen (Randers)
Nr. 2 i landevejsløb i Haderslev, 156 km, 22. juni.
Nr. 6 i DM for U-23, 172 km, Grenå, 2. juni.
Nr. 9 i DM-enkeltstart, 29 km, Grenå, 31. maj.
Nr. 9 i Hornsyld-løbet, 13. maj.
Nr. 10 i landevejsløb i Skive, 170 km, 15. juni.
Nr. 25 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
-----------------------
Jimmi Madsen (CSC Tiscali)
Dansk mester i holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Samlet vinder af Greve/Ringsteds etapeløb.
Vinder af prologen i Greve/Ringsteds etapeløb, 6,6 km.
Nr. 5 på 2. etape i Greve/Ringsteds etapeløb, 170 km.
Nr. 6 i DM, individuelt, 211 km, Lemvig, 30. juni.
Nr. 6 i landevejsløb i Thy, 174 km, 9. juni.
Nr. 11 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
Nr. 16 i Clasica de Almeria, Spanien, 3. marts.
Nr. 31 på 1. etape af Sachsen Tour, Leipzig, 179,5 km, 24. juli.
Nr. 37 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 99 sammenlagt i Tour Mediterranéen, 13.-17. februar
Nr. 107 i Flandern Rundt, 7. april.
Nr. 108 sammenlagt i Giro d'Italia, 2. juni.
-------------------------
Peter Madsen (Herning)
Vinder af landevejsløb i Grenå, 160 km, 1. juni.
Nr. 2 i landevejsløb i Viborg, 140 km, 19. maj.
Nr. 3 i landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 4. maj.
Nr. 3 i landevejsløb i Vejle, 124 km, 27. april.
Nr. 4 i Braunschweig, 31. marts.
Nr. 5 på 3. etape af Greve/Ringsteds etapeløb, enkeltstart 18 km.
Nr. 9 i landevejsløb i Randers, 167 km, 11. maj.
Nr. 12 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
---------------------------
Rasmus Madsen (Odense CK)
Nr. 3 på 1. etape af Greve/Ringsteds etapeløb, 165 km.
Nr. 4 i landevejsløb i Thy, 174 km, 9. juni.
Nr. 7 i DM-holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 7 på 2. etape i Greve/Ringsteds etapeløb, 170 km.
Nr. 8 i landevejsløb i Randers, 167 km, 11. maj.
Nr. 10 i landevejsløb i Hjørring, 120 km, 5. maj.
Nr. 10 sammenlagt i Greve/Ringsteds etapeløb.
Nr. 23 i DM, individuelt, 211 km, Lemvig, 30. juni.
-----------------------------
Christian Clausen Mathiesen (Lyngby)
Nr. 12 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
-----------------------------
Anders Michaelsen (Team Cycling Ringsted)
Sjællandsk mester i holdløb i Rødovre, 12. juni.
Nr. 2 på 2. etape i Greve/Ringsteds etapeløb, 170 km.
Nr. 4 i DM i holdløb i Lemvig, 72,2 km, 26. juni.
Nr. 4 i landevejsløb i Slagelse, 134 km, 19. maj.
Nr. 5 sammenlagt i Greve/Ringsteds etapeløb.
Nr. 7 i Lyngby/Ordrups Sorgenfriløb, 204 km, 21. juli.
Nr. 9 i landevejsløb i Køge, 157 km, 9. maj.
Nr. 17 i DM, individuelt, Lemvig, 211 km, 30. juni.
-----------------------------
Lars Michaelsen (Team Coast)
Vinder af 3. afdeling af Post Cup'en, Nykøbing Falster, 23. juni.
Nr. 4 på 18. etape af Giro d'Italia, 143 km til Brescia, 31. maj.
Nr. 5 i Henk Vos Memorial, Holland, 19. juli.
Nr. 5 i DM, individuelt, 211 km, Lemvig, 30. juni.
Nr. 5 i Paris-Roubaix, 14. april.
Nr. 5 sammenlagt i Guldensporentwedaagse, Belgien, 9.-10. marts.
Nr. 5 på 2. etape af Guldensporentwedaagse, Belgien, 10. marts.
Nr. 5 på 3. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 7 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 7 på 2. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 7 på 20. og sidste etape af Giro d'Italia, 142 km, 2. juni.
Nr. 8 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 27. marts.
Nr. 9 på 4. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 13 i Flandern Rundt, 7. april.
Nr. 19 på 9. etape af Giro d'Italia, 201 km, 21. maj.
Nr. 22 sammenlagt i Post Girot-løbet, Sverige, 12.-16. juni.
Nr. 25 i Grand Prix Harelbeke, Belgien, 30. marts.
Nr. 25 i Het Volk, 2. marts.
Nr. 80 i Milano-San Remo, 23. marts.
Nr. 99 sammenlagt i Ruta del Sol (Andalucien Rundt) 17.-21. februar.
Nr. 112 sammenlagt i Giro d'Italia, 2. juni.
------------------------------
Morten Mikkelsen (Thy)
Nr. 4 i Aalborg Cykel Rings enkeltstart, 31 km, 14. juli.
Nr. 5 i DM-enkeltstart U-23, 29 km, Grenå, 31. maj.
Nr. 27 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
-----------------------------------
Allan Gert Mira (Ordrup)
Nr. 13 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
----------------------------
Claus Michael Møller (Milaneza)
Årets Cykelrytter i Danmark 2001
Nr. 3 sammenlagt i Vuelta Valenciana, Spanien, 26. februar-2. marts.
Nr. 6 sammenlagt i Volta ao Alentejo, Portugal, 3.-7. juli.
Nr. 7 på 5. etape af Volta ao Alentejo, Portugal, 3.-7. juli.
Nr. 7 på 4. etape af Vuelta Valenciana, Spanien, 26. februar-2. marts.
Nr. 7 på 2. etape af Murcia Rundt, 6.-10. marts.
Nr. 8 sammenlagt i Murcia Rundt, 6.-10. marts
Nr. 9 i Trofeo Alcudia, Mallorca, Spanien, 5. februar.
Nr. 10 på 5. etape af Murcia Rundt, 6.-10. marts
Nr. 10 på 3. etape af Volta ao Alentejo, Portugal, 3.-7. juli.
Nr. 66 i Trofeo Luis Puig, Spanien, 24. februar.
Nr. 68 i Bicicleta Vasca, sammenlagt, 5.-9. juni.
------------------------------
Bjarke Nielsen (CSC Tiscali)
Dansk mester i holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 8 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
Nr. 56 sammenlagt i Post Girot-løbet, Sverige, 12.-16. juni.
Nr. 65 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 69 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 71 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 15.-20. januar.
Nr. 125 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
----------------------------
Karsten Ellerup Nielsen (Vejle)
Nr. 5 i gadeløb i Kerteminde, 2. juli.
Nr. 6 på Aalborg Cykel Rings enkeltstart, 31 km, 14. juli.
Nr. 26 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
-----------------------------
Jacob Nielsen (Glud & Marstrand Horsens)
Vinder af landevejsløbet i Skive, 170 km, 15. juni.
Nr. 2 i Porec Trophy, Kroatien, 21. februar.
Nr. 2 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 1. juni.
Nr. 5 i Ronde van Drenthe, Holland, 13. april.
Nr. 8 sammenlagt i Tour de Loire et Cher, Frankrig, 21. april.
Nr. 8 i 1. afdeling af Post Cup'en, Horsens, 168 km, 27. april.
Nr. 8 i 3. afdeling af Post Cup'en, Nykøbing Falster, 23. juni.
Nr. 8 i gadeløb i Kerteminde, 2. juli.
Nr. 12 i Brinkhoff Preis, Tyskland, 7. juli.
Nr. 15 på 2. etape af Tour de Loire et Cher, Frankrig, 18. april.
Nr. 15 på 6. etape af Tour de Loire et Cher, Frankrig, 21. april.
Nr. 16 i Porec Trophy 6, Kroatien, 23. februar.
Nr. 19 i Porec Trophy 2, Kroatien, 10. februar.
Nr. 23 i Porec Trophy 3, Kroatien, 16. februar.
Nr. 26 i DM, individuelt, Lemvig, 211 km, 30. juni.
Nr. 34 i Hel van het Mergelland, Holland, 6. april.
Nr. 34 i Grand Prix Rudy Dhaenens, Belgien, 24. marts
----------------------------
Jens Peter Nielsen (Hammel)
Nr. 8 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
-----------------------
Lars Nybo Nielsen (ABC)
Nr. 3 i ABC's landevejsløb, 144 km, 12. maj.
Nr. 6 i Lyngby/Ordrups Sorgenfriløb, 204 km, 21. juli.
Nr. 9 i landevejsløb i Roskilde, 184 km, 20. maj.
Nr. 10 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
--------------------------
Max Nielsen (Hammel)
Vinder af landevejsløb i Hjørtring, 120 km, 5. maj.
Nr. 2 i landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 4. maj.
Nr. 5 i landevejsløb i Vejle, 124 km, 27. april.
Nr. 5 i Aalborg Cykel Rings enkeltstart, 31 km, 14. juli.
Nr. 6 i DM-holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 10 i gadeløb i Kerteminde, 2. juli.
Nr. 18 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
----------------------
Rudi Nielsen (Randers)
Nr. 37 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
----------------------
Troels Halfeld Nielsen (Grøn Synenergi, FBC)
Nr. 2 i landevejsløb i Hammel, 148 km, 20. maj.
Nr. 5 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
Nr. 8 i DM-holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 10 i landevejsløb i Viborg, 140 km, 19. maj.
Nr. 18 i DM, individuelt, 211 km, Lemvig, 30. juni.
-------------------------
Håkan Nilsson, Team Kvickly Odder
Nr. 2 i Preems Elit Grand Prix i Ystad, 17. juli.
Nr. 15 i det svenske mesterskab, 180 km, Eslöv, 30. juni.
---------------------------
Nicki Hjort Olsen (Herning)
Nr. 7 i landevejsløb i Randers, 167 km, 11. maj.
---------------------------
Bjørn Oppermann (Tønder)
Nr. 20 i DM, enkeltstart, 53,3 km, Lemvig, 28. juni.
-----------------------------
Thomas Oredsson
Nr. 9 på 2. etape i Greve/Ringsteds etapeløb, 170 km.
Nr. 24 i DM, individuelt, Lemvig, 211 km, 30. juni.
----------------------------
Klaus Paarup (FBC)
Nr. 3 i landevejsløb i Køge, 157 km, 9. maj.
Nr. 5 i landevejsløb i Hvidovre, 136 km, 4. maj.
Nr. 7 i landevejsløb i Vejle, 124 km, 27. april.
Nr. 8 i DM-holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 8 i DCR-Ballerups enkeltstart, 28 km, 5. maj.
Nr. 10 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 1. juni.
Nr. 17 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
Nr. 34 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
----------------------------
Martin Pedersen (DCR Ballerup)
Dansk mester i U-23, 172 km, Grenå, 2. juni.
Vinder af Lyngby CC/Ordrups Sorgenfriløbet, 204 km, 21. juli.
Vinder af landevejsløb i Køge, 157 km, 9. maj.
Vinder af landevejsløb i Hillerød, 14. april
Nr. 7 i ABC's landevejsløb, 144 km, 12. maj.
--------------------
Morten Pedersen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 2 i Hornsyld-løbet, 13. maj.
Nr. 7 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 9 i landevejsløb i Hammel, 148 km, 20. maj.
Nr. 19 i Porec Trophy 6, Kroatien, 21. februar.
Nr. 20 i Porec Trophy 4, Kroatien, 17. februar.
-----------------------
Thomas Pedersen (DCR)
Nr. 7 i landevejsløb i Hvidovre, 136 km, 4. maj.
Nr. 29 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
--------------------------
Andrea Peron (CSC Tiscali)
Nr. 9 på etape i Tour de France, enkeltstart 52 km, 15. juli.
Nr. 16 på 14. etape af Giro d'Italia, 30,3 km, enkeltstart, 26. maj.
Nr. 17 på prologen i Tour de France, 6. juli.
Nr. 22 sammenlagt i Tour de Romandie, 5. maj.
Nr. 35 i Criterium du Dauphiné Liberé, 16. juni.
Nr. 63 i Milano-San Remo, 23. marts.
Nr. 68 sammenlagt i Circuit de la Sarthe, Frankrig, 9.-12. april.
Nr. 73 sammenlagt i Giro d'Italia, 2. juni.
Nr. 89 sammenlagt i Setmana Catalana, Spanien, 25.-29. marts
Nr. 99 i Liege-Bastogne-Liege, 21. april.
Nr. 103 sammenlagt i Vuelta Valenciana, Spanien, 26. februar-2. marts.
Nr. 133 i Fleche Wallonne, 17. april.
-----------------------
Jannik Petersen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 2 i gadeløb i Kerteminde, 2. juli.
Nr. 9 i landevejsløb i Grenå, 160 km, 1. juni.
Nr. 15 i tysk løb i Essen, 21. juli.
Nr. 16 i Porec Trophy, Kroatien, 21. februar.
Nr. 17 i Brinkhoff Preis, Tyskland, 7. juli.
Nr. 22 i tysk løb i Gelsenkirchen, 19. juli.
-------------------------
Jørgen Bo Petersen (EDS-fakta)
Vinder af 5. etape i Circuit des Mines, 153 km, 29. april.
Indehaver af førertrøjen i Normandiet Rundt, Frankrig, efter 2. og til og med 4. etape, 25.-31. marts.
DM-sølv i holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 2 sammenlagt i Normandiet Rundt, 25.-31. marts, efter Jerome Pineau, Bonjour.
Nr. 2 på 1. etape af Circuit des Mines, Frankrig, 166 km, 26. april.
Nr. 3 i Classique des Alpes, 8. juni.
Nr. 3 på 3. etape af Østrig Rundt, 12. juni.
Nr. 3 på prologen, 5,6 km, Mondeville, i Normandiet Rundt, 25.-31. marts.
Nr. 3 på 6. etape af Circuit des Mines, Frankrig, 167 km, 30. april.
Nr. 4 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
Nr. 5 på 2. etape af Normandiet Rundt, Frankrig, 25.-31. marts.
Nr. 5 på 4. etape af Luxembourg Rundt, 30. maj-2. juni.
Nr. 6 sammenlagt i Østrig Rundt, 10.-16. juni.
Nr. 6 på 6. etape af Østrig Rundt, 15. juni.
Nr. 6 på 5. etape af Østrig Rundt, 14. juni.
Nr. 6 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 30. maj-2. juni.
Nr. 7 på 1. etape af Normandiet Rundt, Frankrig, 25.-31. marts.
Nr. 7 på 1. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 8 i CSC Classic i Århus, 196 km, 5. maj.
Nr. 8 sammenlagt i Citcuit des Mines, Frankrig, 26. april-1. maj.
Nr. 12 sammenlagt i Bayern Rundt, 22.-26. maj.
Nr. 18 sammenlagt i Grand Prix Erik Breukink, Holland, 15.-17. marts.
Nr. 24 sammenlagt i i Uniqa Classic, Østrig, 10.-13. juli.
Nr. 37 på 1. etape af Sachsen Tour, Leipzig, 179,5 km, 24. juli.
Nr. 49 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 51 i Route Adelie, Frankrig, 5. april.
-----------------------
Søren Petersen (Saturn)
Vinder af landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 4. maj.
Nr. 2 i landevejsløb i Hjørring, 120 km, 5. maj.
Nr. 9 på 7. etape af Grand Prix de Beauce, Canada, 143 km, 23. juni.
Nr. 10 i First Union Classic, USA, 6. juni.
Nr. 12 i Grand Prix Cycliste de Bauce, Canada, 17.-23. juni.
Nr. 28 i det amerikanske mesterskab, First Union USPro Championship, 9. juni.
--------
Thomas Hald Petersen (Odense CK)
Nr. 5 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 6 i Hornsyld-løbet, 13. maj.
Nr. 8 i landevejsløb i Hjørring, 120 km, 5. maj.
Nr. 10 i landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 4. maj.
--------------------------
Thomas Petersen (Team Bornholm)
Nr. 5 i DM-holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 5 i DCR-Ballerups enkeltstart, 28 km, 5. maj.
Nr. 7 på prologen i Greve/Ringsteds etapeløb, 6,6 km.
Nr. 10 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
-----------------------------
Jakob Piil (CSC Tiscali)
Dansk mester i holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 2 på 5. etape af Fredsløbet, 163 km, 10.-18. maj.
Nr. 2 på 3. etape af Post Girot-løbet, Sverige, 12.-16. juni.
Nr. 3 på 4. etape af Fredsløbet, 10.-18. maj.
Nr. 4 i DM, individuelt, 211 km, Lemvig, 30. juni.
Nr. 11 sammenlagt i Fredsløbet, 10.-18. maj.
Nr. 18 på 13. etape af Tour de France, 20. juli.
Nr. 19 i Criterium International, Frankrig, 30.-31. marts.
Nr. 20 i Luxembourg Rundt, 2. juni.
Nr. 28 i Milano-San Remo, 23. marts.
Nr. 30 i Tirreno-Adriatico, 20. marts.
Nr. 81 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 15.-20. januar.
Nr. 102 i Liege-Bastogne-Liege, 258 km, 21. april.
-----------------------------
Arvis Piziks (CSC Tiscali)
Nr. 2 i Letlands mesterskab, 175,5 km, 30. juni.
Nr. 6 i Tartu Tänavasoit, Estland, 25. maj.
Nr. 7 på 1. etape B, 138 km, Post Girot-løbet, 12.-16. juni.
Nr. 8 på 2. etape af Luxembourg Rundt, 30.-maj-2. juni.
Nr. 9 på 6. etape af Tour de France, 199,5 km, 12. juli.
Nr. 11 på 5. etape af Tour de France, Rouen, 195 km, 11. juli.
Nr. 12 i Baltikums mesterskab, 175,5 km, 30. juni.
Nr. 22 sammenlagt i Post Girot-løbet i Sverige, 12.-16. juni.
Nr. 88 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 15.-20. januar.
Nr. 116 i Tre dage ved Panne, 2.-4. april
---------------------------
Dennis Rasmussen (Glud & Marstrand Horsens)
Vinder af tysk løb i Oberhausen, 19. maj.
Nr. 3 i 1. afdeling af Post Cup'en, Horsens, 168 km, 27. april.
Nr. 3 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april.
Nr. 4 i 3. afdeling af Post Cup'en, Nykøbing Falster, 23. juni.
Nr. 5 i Porec Trophy 6, Kroatien, 23. februar.
Nr. 9 i landevejsløb i Skive, 170 km, 15. juni.
Nr. 9 i Post Cup, 2. afdeling, 180 km, Svendborg, 26. maj.
Nr. 4 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 12 i DM, individuelt, Lemvig, 211 km, 30. juni.
Nr. 14 i Porec Trophy 3, Kroatien, 16. februar.
Nr. 14 i Gütersloh, Tyskland, 17. maj.
----------------------
Jacob Moe Rasmussen (Team EDS-fakta)
Vinder af landevejsløb i Brøndby/Herlev, 21. april.
Nr. 3 i 3. afdeling af Post Cup'en, Nykøbing Falster, 23. juni.
Nr. 4 på 1. etape af Circuit des Mines, Frankrig, 166 km, 26. april.
Nr. 4 på 2.etape af Circuit des Mines, Frankrig, 163 km, 27. april.
Nr. 5 i GP de Villers Cotterets, Frankrig, 21. maj.
Nr. 8 i Post Cup, 2. afdeling, Svendborg, 180 km, 26. maj.
Nr. 10 i DM, individuelt, Lemvig, 211 km, 30. juni.
Nr. 10 på 6. etape af Quatre Jours de Dunkerque, 8.-12. maj.
Nr. 11 i Ronde van Drenthe, Holland, 13. april.
Nr. 13 i Ronde van Noord-Holland, 7. april.
Nr. 18 sammenlagt i Circuit des Mines, Frankrig, 26. april-1. maj.
Nr. 35 i Hel van het Mergelland, 6. april.
Nr. 44 i Grand Prix de Lillers, Frankrig, 10. marts
--------------------
Michael Rasmussen (CSC Tiscali)
Nr. 7 i Klassika Primavera, Spanien, 181 km, 14. april.
Nr. 9 på 5. etape A, 94 km, i Baskerlandet Rundt, 8.-12. april.
Nr. 17 på 16. etape af Giro d'Italia, 163 km, 28. maj.
Nr. 20 sammenlagt i Setmana Catalana, Spanien, 25.-29. marts
Nr. 38 sammenlagt i Baskerlandet Rundt, Spanien, 8.-12. april.
Nr. 39 sammenlagt i Dauphiné Liberé, 9.-16. juni.
Nr. 45 sammenlagt i Giro d'Italia, 2. juni.
Nr. 61 i Fleche Wallonne, 17. april.
---------------------------------
Michael Reihs (Phonak)
Nr. 2 i Post Cup, 2. afdeling i Svendborg, 180 km, 26. maj.
Nr. 3 i landevejsløb i Haderslev, 156 km, 22. juni.
Nr. 8 i landevejsløb i Skive, 170 km, 15. juni.
Nr. 8 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april.
Nr. 36 på 1. etape af Giro del Trentino, Italien, 25.-28. april.
Nr. 74 på 1. etape af Tyskland Rundt, 198 km, 3.-9. juni.
----------------------
Morten Rejnhold (ABC)
Vinder af landevejsløb i Roskilde, 184 km, 20. maj.
Sølvvinder i SM i holdløb i Rødovre, 12. juni.
Nr. 3 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
Nr. 9 i landevejsløb i Hvidovre, 136 km, 4. maj.
Nr. 10 i 1. afdeling af Post Cup'en, Horsens, 168 km, 27. april.
Nr. 16 i DM, individuelt, 211 km, Lemvig, 30. juni.
Nr. 30 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
-----------------------
Gregers Richter (Team Cycling Ringsted)
Nr. 4 i DM i holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 4 i DCR-Ballerups enkeltstart, 28 km, 5. maj.
Nr. 4 i SM, enkeltstart, 40 km, FBL, 14. juli.
Nr. 7 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
Nr. 15 i Lyngby/Ordrups Sorgenfriløb, 204 km, 21. juli.
Nr. 17 i DM, enkeltstart, 53,3 km, Lemvig, 28. juni.
-----------------------
Martin Rittsel (CSC Tiscali)
Nr. 2 i det svenske mesterskab, Eslöv, 180 km, 30. juni.
Nr. 3 i det svenske mesterskab, enkeltstart, 48 km, Eslöv, 27. juni.
Nr. 70 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 87 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
----------------------
Michael Sandstød (CSC Tiscali)
Dansk mester, individuelt, 211 km, Lemvig, 30. juni.
Dansk mester, enkeltstart, 53,3 km, Lemvig, 28. juni.
Vinder sammenlagt af Tour de Picardie, Frankrig, 17.-19. maj.
Vinder af 1. etape i Tour de Picardie, Frankrig, 174 km, opløb i Saint Quentin, 17.-19. maj
Nr. 2 på 5. etape af Tour de France i Rouen, 195 km, 11. juli.
Nr. 4 i Grand Prix Aarhus, CSC Classic, 196 km, 5. maj.
Nr. 5 på 1. etape A, 12 km enkeltstart, i Post Girot-løbet, Sverige, 12.-16. juni.
Nr. 5 på prologen i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 8 på 4. etape af Quatre Jours de Dunkerque, 8.-12. maj.
Nr. 10 sammenlagt i Post Girot-løbet i Sverige, 6.-12. juni.
Nr. 12 på 4. etape af Circuit de la Sarthe, Frankrig, enkeltstart 9 km, 11. april.
Nr. 13 i Grand Prix Midtbank, Herning, 194 km, 4. maj.
Nr. 25 sammenlagt i Quatre Jours de Dunkerque, 8.-12. maj.
Alvorligt styrt på 11. etape af Tour de France, 158 km, Pau-La Mongie, 18. juli.
----------------------
Carlos Sastre (CSC Tiscali)
Nr. 2 på 16. etape af Tour de France, Les Deux Alpes-La Plaigne, 179 km, 24. juli.
Nr. 4 på 4. etape af Tour de Romandie, 4. maj.
Nr. 5 sammenlagt i Tour de Romandie, 5. maj.
Nr. 7 på 12. etape af Tour de France, 199,5 km, 19. juli.
Nr. 9 på prologen i Giro d'Italia, 11. maj.
Nr. 16 på 15. etape af Tour de France, 226,5 km, Les Deux Alpes, 23. juli.
Nr. 18 sammenlagt i Setmana Catalana, Spanien, 25.-29. marts.
Nr. 19 på 11. etape af Tour de France, 158 km, Pau-La Mongie, 18. juli.
Nr. 38 sammenlagt i Giro d'Italia, 2. juni.
Nr. 44 i Clasica de Almeria, Spanien, 3. marts.
Nr. 73 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 74 i det spanske mesterskab, 216,3 km, Salamanca, 30. juni.
---------------------
Thomas Seier (Ordrup)
Nr. 6 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.
Nr. 8 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
Nr. 9 i landevejsløb i Slagelse, 134 km, 19. maj.
Nr. 10 i ABC's landevejsløb, 144 km, 12. maj.
-----------------------
Lase Siggaard (Herning, Cycling Team 2002 + VZW)
Nr. 5 på 1. etape af Greve/Ringsteds etapeløb, 165 km.
Nr. 9 på enkeltstart over 26,2 km i Olympia Tour, Holland, 25. maj.
Nr. 9 i DM, individuelt, 211 km, Lemvig, 30. juni.
Nr. 9 i 3. afdeling af Post Cup'en, Nykøbing Falster, 23. juni.
Nr. 9 på 3. etape af Greve/Ringsteds etapeløb, enkeltstart 18 km.
Nr. 11 i Zellik-Geelmaarden, Belgien, 167 km, 21. april
Nr. 11 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
Nr. 19 på 2. etape af Olympia Tour, 190 km, Almere-Rockanje, Holland, 20. maj.
Nr. 24 på 1. etape af Olympia Tour i Holland, 161 km, 19. maj.
------------------------
Michael Skelde (EDS-fakta)
DM-sølv i holdløb, 26. juni.
Nr. 2 efter Erik Zabel på 6. og sidste etape af Bayern Rundt, 22.-25. maj.
Nr. 5 i CSC Classic i Århus, 196 km,5. maj.
Nr. 5 på 4. etape af Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 5 på 5. etape af Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 6 i Tour de Bern, 12. maj.
Nr. 8 i DM, individuelt, 211 km, Lemvig, 30. juni.
Nr. 9 i Rund um Köln, 1. april
Nr. 10 i Hel van het Mergelland, 6. april.
Nr. 12 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
Nr. 16 i Rund um Henninger Turm, Frankfurt, 1. maj.
Nr. 16 i Grand Prix Midtbank, Herning, 4. maj.
Nr. 17 på 5. etape af Bayern Rundt, 22.-26. maj.
Nr. 24 i GP de Wallonie, Belgien, 9. maj.
Nr. 26 sammenlagt i Bayern Rundt, 22.-26. maj.
Nr. 33 i Ronde van Drenthe, Holland, 13. april.
Nr. 37 i Grand Prix Pino Cerami, Belgien, 186 km, 12. april
Nr. 39 sammenlagt i Rhodos Rundt, 20.-24. februar.
Nr. 39 sammenlagt i Post Girot-løbet, Sverige, 12.-16. juni.
Nr. 44 i Grand Prix de Denain, Frankrig, 25. april.
Nr. 59 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 64 i Henk Vos Memorial, Holland, 19. juli.
Nr. 71 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 86 i Grand Prix Harelbeke, Belgien, 30. marts.
Nr. 86 i Amstel Gold Race, Holland, 28. april.
------------------------
Niclas Slot (Team Bornholm)
Nr. 8 i landevejsløb i Hillerød den 14. april
Nr. 8 i Grand Prix Jægerspris, 80 km, 13. juni.
Nr. 14 i Lyngby/Ordrups Sorgenfriløb, 204 km, 21. juli.
-------------------------------
Morten Sonne (EDS-fakta)
Nr. 2 sammenlagt i Circuit des Mines, Frankrig, 26. april-1. maj.
Nr. 2 på 6. etape af Normandiet Rundt, Frankrig, 25.-31. marts.
Nr. 5 på 5. etape af Circuit des Mines, Frankrig, 153 km, 29. april.
Nr. 5 i GP de Wallonie, 9. maj.
Nr. 6 på 4. etape af VCircuit des Mines, Frankrig, 111 km, Metz, 28. april.
Nr. 8 på 1. etape af Circuit des Mines, Frankrig, 166 km, 26. april
Nr. 9 i Rund um Düren, Tyskland, 21. april.
Nr. 24 sammenlagt i Østrig Rundt, 10.-16. juni.
Nr. 27 sammenlagt i Normandiet Rundt, Frankrig, 25.-31. marts
Nr. 33 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 33 i Cholet-Pays De Loire, Frankrig, 24. marts
Nr. 47 i Grand Prix di Lugano, Schweiz, 3. marts.
----------------------------------
Scott Sunderland (EDS-fakta)
Vinder af 7. og sidste etape etape, 200 km, Østrig Rundt, 10.-16. juni.
Nr. 5 på 4. etape i Uniqa Classic, Østrig, 10.-13. juli.
Nr. 7 på 6. etape af Circuit des Mines, Frankrig, 167 km, 30. april.
Nr. 9 på 5. etape af Bayern Rundt, 22.-26. maj.
Nr. 12 sammenlagt i Uniqa Classic, Østrig, 10.-13. juli.
Nr. 25 sammenlagt i Østrig Rundt, 10.-16. juni.
---------------------------
Søren Borch Svendsen (Herning)
Nr. 13 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
-----------------------
Nicki Sørensen (CSC Tiscali)
Nr. 2 på 4. etape af Baskerlandet Rundt, 8.-12. april, 154 km efter Franco Pellizotti, Alessio.
Nr. 7 sammenlagt i Niedersachen Rundfahrt, 28. april.
Nr. 8 på 4. etape af Dauphinée Liberé, 9.-16. juni.
Nr. 10 på 2. etape af Baskerlandet Rundt, 183 km.
Nr. 13 i Trofeo Magaluf, Spanien, 7. februar.
Nr. 16 i Fleche Wallone, 17. april.
Nr. 17 i Classique des Alpes, 8. juni.
Nr. 17 i Liege-Bastogne-Liege, 258 km, 21. april.
Nr. 22 på 16. etape af Tour de France, Les Deux Alpes-La Plaigne, 179 km, 24. juli.
Nr. 27 sammenlagt i Baskerlandet Rundt, Spanien, 8.-12. april
Nr. 37 sammenlagt i Vuelta Valenciana, Spanien, 26. februar-2. marts.
Nr. 37 på 12. etape af Tour de France, 199,5 km, 19. juli.
Nr. 52 sammenlagt i Paris-Nice, 10-.17. marts.
Nr. 54 sammenlagt i Qatar Rundt, 21.-25. januar.
-----------------------
Rolf Sørensen (Colnago-Landbouwkrediet)
Nr. 6 i Flandern Rundt, 7. april.
Nr. 11 i Brabantse Pijl, Belgien, 31. marts.
Nr. 12 i Het Volk, 2. marts.
Nr. 42 i Tre dage ved Panne, 2.-4. april
Nr. 43 i Trofeo Pantalica, Italien, 9. marts.
Nr. 44 i Grand Prix Harelbeke, Belgien, 30. marts.
Nr. 76 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 27. marts.
Nr. 124 sammenlagt i Giro d'Italia, 2. juni.
----------------------
Rune Sørensen (Tønder)
Nr. 5 i landevejsløb i Randers, 167 km, 11. maj.
Nr. 6 i landevejsløb i Hjørring, 120 km, 5. maj.
Nr. 7 i landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 4. maj.
Nr. 9 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
-----------------------
Carsten Thiel, Odense CK
Nr. 7 i DCR-Ballerups enkeltstart, 28 km, 5. maj.
Nr. 32 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
-------------------------------
Lars Høg Thomsen (ABC)
Sølvvinder ved SM i holdløb i Rødovre, 12. juni.
Nr. 2 i landevejsløb i Hvidovre, 136 km, 4. maj.
Nr. 2 i landevejsløb i Roskilde, 184 km, 20. maj.
Nr. 9 i Brøndby/Herlevs landevejsløb, 21. april
Nr. 9 i DCR-Ballerups enkeltstart, 28 km, 5. maj.
Nr. 25 i DM, individuelt, Lemvig, 211 km, 30. juni.
---------------------------------------------
Peder Stald Thomsen (Hammel)
Nr. 6 i landevejsløb i Vejle, 124 km, 27. april.
----------------------------------
Geert van Bondt (CSC Tiscali)
Nr. 10 på 1. etape af Sachsen Tour, Leipzig, 179,5 km, 24. juli.
Nr. 13 på 7. og sidste etape af Paris-Nice, 157 km, 10.-17. marts.
Nr. 13 i Trofeo Manacor, Spanien, 6. februar.
Nr. 14 på 2. etape af Paris-Nice, 170 km, 12. marts.
Nr. 21 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 52 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 15.-20. januar.
Nr. 53 sammenlagt i Tour Mediterranéen, 13.-17. februar
Nr. 75 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 27. marts.
Nr. 79 i Tre dage ved Panne, 2.-4. april.
Nr. 165 i Milano-San Remo, 23. marts.
---------------------
Brian Vandborg (Herning)
Dansk mester, U-23, enkeltstart, 29 km, Grenå, 31. maj.
Vinder af landevejsløb, Hammel, 148 km, 20. maj.
Nr. 2 i Aalborg Cykel Rings enkeltstart, 31 km, 14. juli.
Nr. 3 i DM for U-23, Grenå, 172 km, 2. juni.
DM-bronzevinder i holdløb, 72,2 km, Lemvig, 26. juni.
Nr. 3 på 3. etape af Greve/Ringsteds etapeløb, enkeltstart 18 km.
Nr. 4 i landevejsløb i Randers, 167 km, 11. maj.
Nr. 5 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 14. april
Nr. 6 på prologen i Greve/Ringsteds etapeløb, 6,6 km.
Nr. 7 i Braunschweig, 96 km, 30. marts.
Nr. 8 sammenlagt i Thüringen Rundfahrt med U23-landsholdet, 9. maj.
Nr. 8 Hornsyld-løbet, 13. maj.
Nr. 8 på 1. etape af Greve/Ringsteds etapeløb, 165 km.
Nr. 10 i La Triptyque, 7. april
Nr. 12 i Braunschweig, 97 km, 31. marts.
Nr. 15 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 21. april
Nr. 16 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
Nr. 21 i DM, individuelt, 211 km, Lemvig, 30. juni.
---------------------
Paul Van Hyfte (CSC Tiscali)
Nr. 6 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 15.-20. januar.
Nr. 6 på 2. etape i Tour Down Under, Australien, 15.-20. januar.
Nr. 8 på 5. etape af Tour Down Under, 156 km, 19. januar.
Nr. 9 i Grand Prix d'Ouverture La Marsellaise, Frankrig, 5. februar.
Nr. 15 i Gent-Wevelgem, 10. april.
Nr. 17 sammenlagt i Fredsløbet, 18. maj.
Nr. 17 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 6.-10. februar.
Nr. 20 i det belgiske mesterskab, 248 km, Maldegem, 30. juni.
Nr. 26 i Grand Prix Harelbeke, Belgien, 30. marts.
Nr. 36 i Tre dage ved Panne, 2.-4. april
Nr. 45 sammenlagt i Tour Mediterranéen, 13.-17. februar
Nr. 57 i Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 24. april.
Nr. 65 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 27. marts.
Nr. 113 sammenlagt i Paris-Nice, 10.-17. marts.
Nr. 134 i Milano-San Remo, 23. marts.
-----------------
Björnar Vestöl (EDS-fakta)
Indehaver af bjergtrøjen efter 1. etape af Sachsen Tour, Leipzig, 24. juli.
Nr. 6 i A Travers le Morbihan, 1. juni.
Nr. 6 i Post Cup, 2. afdeling, Svendborg, 180 km, 26. maj.
Nr. 8 i det norske mesterskab, individuelt, 198,8 km, Hønefoss, 29. juni.
Nr. 10 i GP Fina-Fayt-le-Franc, Belgien, 6. marts.
Nr. 19 i Grand Prix de Lillers, Frankrig, 10. marts
Nr. 20 i Hel van het Mergelland, 6. april.
Nr. 39 på 1. etape af Sachsen Tour, Leizig, 179,5 km, 24. juli.
Nr. 46 i Grand Prix de Denain, Frankrig, 25. april.
Nr. 52 i Rund um Henninger Turm, Frankfurt, 1. maj.
Nr. 57 i Henk Vos Memorial, Holland, 19. juli.
Nr. 62 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 1.-10. februar.
Nr. 63 i i Grand Prix Rudy Dhaenens, Belgien, 24. marts
Nr. 93 i i Nokere-Koerse, Belgien, 20. marts
--------------------------------------------------------
Patrick Vonsyld (ABC)
Nr. 8 i landevejsløb i Slagelse, 134 km, 19. maj.
Nr. 9 i DM for U-23, 172 km, Grenå, 2. juni.
--------------------------------------------
Lars Werenberg (Odder)
Nr. 10 sammenlagt i Ringerike Grand Prix, Norge, 1.-5. maj.
--------------------------------------------
Flemming Witt (FBC)
Vinder af DCR-Ballerups enkeltstart, 28 km, 5. maj.
Nr. 5 på prologen i Greve/Ringsteds etapeløb, 6,6 km.
Nr. 5 i SM, enkeltstart, 40 km, FBL, 14. juli.
Nr. 15 i DM, enkeltstart, 39 km, Lemvig, 28. juni.
-------------------------------------------