Danske Sportsjournalister
NyhederPRMMedlemslisteOrganisationDebatforumOm DSStadionGuideLinksBilledgalleriKontaktAIPS
   
Flere nyheder
Flere pressemeddelelser

 

 

Cykelsportsresultater 2003

Fredag d. 13. juni 2003

Cykelsportsresultater 2003
for danske ryttere og
for udenlandske ryttere på danske hold

------------------
Denne liste må kun viderebringes mod kildeangivelse:
Tommy Poulsen, Danske Sportsjournalisters hjemmeside
------------------


Jakob Andersen (CK Kronborg)
Vinder af landevejsløbet i Grenå, 176 km, 18. maj.
Nr. 2 i landevejsløbet i Gladsaxe, 13. april.
Nr. 5 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.
Nr. 8 i det sjællandske mesterskab, Slagelse, 134,4 km, 11. maj.
Nr. 8 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.

Jørgen Andersen (Cycling Århus)
Nr. 10 i jysk-fynsk mesterskab i linieløb, Odense, 172 km, 11. maj.

Mads Bugge Andersen (Kronborg)
Vinder af McDonaldsløbet på Bornholm, 132 km, 18. april.
Nr. 2 på 1. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, overtog førertrøjen, 31. maj.
Nr. 6 i Grand Prix Jægerspris, 2. juni.
Nr. 7 i det sjællandske mesterskab, Slagelse, 134,4 km, 11. maj.
Nr. 7 i landevejsløbet i Gladsaxe, 13. april.
Nr. 10 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Nr. 11 i landevejsløbet i Grenå, 176 km, 18. maj.
Nr. 16 i CSC Classic, Århus, 196 km, 4. maj.

Morten Ellegaard Andersen (Team Hillerød)
Nr. 12 i Brøndby CC og KCK Herlev-løbet, 4. maj.

Nikolaj Andersen (Herning)
Nr. 3 i ABC's Bravida-løb, 9. juni.
Nr. 9 i Brøndby CC og KCK Herlev-løbet, 4. maj.
Nr. 12 i Grand Prix Jægerspris, 2. juni.
Nr. 14 på 2. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, 135 km, 1. juni.
Nr. 20 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.

Allan Bo Andresen (Team fakta)
Vinder af gadeløb i Wolfsburg, 60 km, optakt til Niedersachsen Rundfahrt, 22. april (Julian Winn kom først over stregen, men blev deklasseret efter en protest fra Team Coast).
Nr. 3 på 7. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 196 km, Bentong, 6. februar.
Nr. 4 på 4. og sidste etape af Rhodos Rundt, 136 km, 23. februar.
Nr. 4 på 2. etape af Rhodos Rundt, 120 km, 21. februar.
Nr. 5 i GP Rudy Dhaenens, Belgien, 23. marts.
Nr. 5 på 3. etape af Niedersachsen Rundt, 176,1 km, 25. april.
Nr. 5 på 6. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 136,3 km, 6. februar.
Nr. 5 på 10. og sidste etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 9. februar.
Nr. 6 på 1. etape af Tour de Picardie, Frankrig, 157,5 km, 16. maj.
Nr. 6 på 3. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 169 km, 3. februar.
Nr. 7 i Grote Scheldeprijs, Vlaanderen, Belgien, 206 km, 16. april.
Nr. 8 i Memorial Samyn - Fayt-le-Franc, 5. marts.
Nr. 10 på 2. etape af Fire dage ved Dunkerque, 200,9 km, 8. maj.
Nr. 11 på 5. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 5. februar.
Nr. 11 på 2. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 148 km, 2. februar.
Nr. 14 på 5. etape af Niedersachsen Rundt, 143,4 km, 27. april.
Nr. 15 på 1. etape af Rhodos Rundt, 160 km, 20. februar.
Nr. 16 på 3. etape af Rhodos Rundt, 22. februar.
Nr. 16 på 2. etape af Luxembourg Rundt, 204 km, 30. maj.
Nr. 18 på 4. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 4. februar.
Nr. 18 i Grand Prix SATS, Herning, 195 km, 3. maj.
Nr. 22 på 1. etape af Østrig Rundt, 131 km, 9. juni.
Nr. 26 i Nokere-Koerse, Belgien, 193 km, 19. marts.
Nr. 27 sammenlagt i Rhodos Rundt, 19.-23. februar.
Nr. 38 i Ronde van Noord-Holland, 199,6 km, 13. april.
Nr. 72 sammenlagt i Niedersachsen Rundt, 27. april.
Nr. 109 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 31. januar-9. februar.
Nr. 129 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18. maj.
Vinder af pointskonkurrencen i Rhodos Rundt, 23. februar.

Kurt Asle Arvesen (Team fakta)
Vinder af 10. etape i Giro d'Italia, 211 km, 20. maj.
Nr. 4 på 2. etape af Tyskland Rundt, 183 km, Kronach, 4. juni.
Nr. 4 i Cholet-Pays de Loire, 202 km, 23. marts.
Nr. 4 i GP Lugano, Schweiz, 169,5 km, 2. marts.
Nr. 5 i Veenendal-Veenendal, 24. april 2003.
Nr. 5 på 7. og sidste etape, Paris-Nice, 160 km, 16. marts.
Nr. 7 i Brabantse Pijl, Belgien, 197 km, 30. marts.
Nr. 8 på 6. etape af Paris-Nice, 194,5 km, 15. marts.
Nr. 9 i CSC Classic, Århus, 196 km, 4. maj.
Nr. 11 i Paris-Camembert, 200 km, 22. april.
Nr. 12 sammenlagt i Paris-Nice, 9.-16. marts.
Nr. 13 på 4. etape af Giro d'Italia, 170 km, 13. maj.
Nr. 13 på 2. etape af Paris-Nice, 182,5 km, 11. marts.
Nr. 13 i Rund um den Henninger Turm, 208,3 km, 1. maj.
Nr. 14 på 2. etape af Giro d'Italia, 177 km, 11. maj.
Nr. 15 i GP Costa degli Etruschi, Italien, 192 km, 2. februar.
Nr. 15 i Tour du Haut Var.
Nr. 19 i Classic Haribo, 23. februar.
Nr. 20 på 5. etape af Giro d'Italia, 176 km, 176 km.
Nr. 20 på 5. etape af Etoile de Besseges, Frankrig.
Nr. 20 på 5. etape af Paris-Nice.
Nr. 26 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 26. marts.
Nr. 32 sammenlagt i Tyskland Rundt, 3.-9. juni.
Nr. 34 på på 1. etape af Giro d'Italia, 201 km, 10. maj.
Nr. 34 på 3. etape af Giro d'Italia, 145 km, 12. maj.
Nr. 43 i Grand Prix de Denain, 196 km, 16. april.
Nr. 45 i Amstel Gold Race, Maastricht, 20. april.
Nr. 54 på 17. etape af Giro d'Italia, 117 km, 28. maj.
Nr. 55 på 7. etape af Giro d'Italia, 146 km, 17. maj.
Nr. 60 på 13. etape af Giro d'Italia, 155 km, 23. maj.
Nr. 86 på 12. etape af Giro d'Italia, 185 km, 22. maj.
Nr. 88 på 15. etape af Giro d'Italia, 42,5 km enkeltstart, 25. maj.
Nr. 107 på 14. etape af Giro d'Italia, 162 km, 24. maj.
Nr. 124 på 16. etape af Giro d'Italia, 207 km, 26. maj.
Nr. 147 på 8. etape af Giro d'Italia, 214 km, 18. maj.
Nr. 148 på 11. etape af Giro d'Italia, 222 km, 21. maj.

Glenn Bak (Team PH)
Nr. 2 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.
Nr. 3 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.
Nr. 5 i Liege-Bastogne-Liege (U23), 180 km, 1. maj.
Nr. 7 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Nr. 10 på 4. etape af Thüringen Rundfahrt, 174,6 km, Saalfeld, 9. maj.
Nr. 11 i landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april.
Nr. 13 i Grand Prix Jægerspris, 2. juni.
Nr. 15 i Paris-Roubaix Espoirs, 1. juni.
Nr. 18 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.
Nr. 126 på 1. etape af Circuit des Ardennes, Frankrig, 165 km, 10. april.

Lars Bak (Team fakta)
Nr. 4 på 8. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 112,5 km, 7. februar.
Nr. 4 på 3. etape af Rhodos Rundt, 22. februar.
Nr. 6 i Veenendal-Veenendal, Holland, 24. april.
Nr. 6 i Omloop Wase Schelde-Bazel-Kruibeke, 200 km, 26. april.
Nr. 7 på 4. etape af Rhodos Rundt, 136 km, 23. februar.
Nr. 9 på 16. etape af Giro d'Italia, 207 km, 26. maj.
Nr. 10 på 4. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 4. februar.
Nr. 11 på 1. etape af Paris-Nice, 191 km, 10. marts.
Nr. 11 på 1. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 9,5 km enkeltstart, 1. februar.
Nr. 13 på 6. etape af Giro d'Italia, 218 km, 16. maj.
Nr. 13 i GP Pino Cerami, Belgien, 10. april.
Nr. 14 sammenlagt i Rhodos Rundt, 19.-23. februar.
Nr. 15 på 5. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 179 km, 5. februar.
Nr. 15 på 2. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 148 km, 2. februar.
Nr. 16 på prologen i Rhodos Rundt, 3,4 km, 19. februar.
Nr. 20 på 3. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 169 km, 3. februar.
Nr. 24 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 31. januar-9. februar.
Nr. 27 i Paris-Camembert, 200 km, 22. april.
Nr. 30 i Grand Prix SATS, Herning, 195 km, 3. maj.
Nr. 47 på 11. etape af Giro d'Italia, 222 km, 21. maj.
Nr. 47 i Omloop Het Volk, Belgien, 1. marts.
Nr. 48 i Grote Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 206 km, 16. april.
Nr. 63 sammenlagt i Paris-Nice, 9.-16. marts.
Nr. 66 på 15. etape af Giro d'Italia, 42,5 km enkeltstart, 25. maj.
Nr. 71 på 1. etape af Giro d'Italia, 201 km, 10. maj.
Nr. 105 på 13. etape af Giro d'Italia, 155 km, 23. maj.
Nr. 109 på 4. etape af Giro d'Italia, 170 km, 13. maj.
Nr. 130 på 14. etape af Giro d'Italia, 162 km, 24. maj.
Nr. 136 på 5. etape af Giro d'Italia, 176 km, 176 km.
Nr. 138 på 17. etape af Giro d'Italia, 117 km, 28. maj.
Nr. 140 på 3. etape af Giro d'Italia, 145 km, 12. maj.
Nr. 153 på 7. etape af Giro d'Italia, 146 km, 17. maj.
Nr. 153 på 12. etape af Giro d'Italia, 185 km, 22. maj.
Nr. 157 på 8. etape af Giro d'Italia, 214 km, 18. maj.
Nr. 161 på 10. etape i Giro d'Italia, 211 km, 20. maj.
Nr. 162 på 2. etape af Giro d'Italia, 177 km, 11. maj.

Brian Bayer (Esbjerg)
Nr. 5 i landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 3. maj.
Nr. 9 i landevejsløbet i Grenå, 176 km, 18. maj.
Nr. 11 i jysk-fynsk mesterskab i linieløb, Odense, 172 km, 11. maj.
Nr. 16 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.

Flemming Bennetsen (Herning)
Vinder af landevejsløb i Hjørring, 140 km, 4. maj.
Nr. 2 i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.
Nr. 8 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.
Nr. 8 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 20. april.
Nr. 13 i landevejsløbet i Grenå, 176 km, 18. maj.
Nr. 14 i landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april
Nr. 14 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 13. april.

René Bentzen (Team PH)
Nr. 11 på 2. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, 135 km, 1. juni.

Michael Berling (Team Grøm Synenergi)
Nr. 9 i jysk-fynsk mesterskab i linieløb, Odense, 172 km, 11. maj.
Nr. 11 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 20. april.
Nr. 13 i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.
Nr. 99 sammenlagt i Tour de Berlin, 6.-9. juni.

Michael Blaudzun (Team CSC)
Nr. 6 på 2. etape af Tour Méditerranéen, Frankrig, 109 km, 13. februar.
Nr. 6 på 2. etape i Criterium International, 98,5 km, 30. marts.
Nr. 10 på 1. etape af Criterium International, 187,5 km, 29. marts.
Nr. 11 på 1. etape af Tour de Mediteraneen, Frankrig, 112 km, 12. februar.
Nr. 14 på 4. etape af Tour Méditerranéen, Frankrig, 110 km, 14. februar.
Nr. 15 på 2. etape af Tirreno-Adriatico, 213 km, 14. marts.
Nr. 17 sammenlagt i Tour Méditerranéen, Frankrig, 12-.16. februar.
Nr. 18 på 6. etape af Tirreno-Adriatico, 179 km, 18. marts.
Nr. 21 på 5. etape af Tirreno-Adriatico, 181 km, 17. marts.
Nr. 23 sammenlagt i Tirreno-Adriatico, 13.-19. marts.
Nr. 28 sammenlagt i Qatar Rundt, 4. marts.
Nr. 29 i Milano-San Remo, 297 km, 22. marts.
Nr. 34 på 5. etape af Tour Méditerranéen, Frankrig, 114 km, 15. februar.
Nr. 51 på 3. etape af Tour Méditerranéen, Frankrig, 60 km, 14. februar.
Nr. 53 i Amstel Gold Race, Maastricht, 250 km, 20. april.
Nr. 54 sammenlagt i Baskerlandet Rundt, 11. april.
Nr. 62 sammenlagt i Romandiet Rundt, 4. maj.
Nr. 91 i Tour du Haut Var, Belgien, 180 km, 22. februar.

Lars Bojsen (Differdange, Luxembourg)
Nr. 17 i Prix de la Villa de Nogent-sur-Oise, 13. april.
Nr. 25 i GP Jang Goldschmit, Luxembourg, 119 km, 6. april.

Matti Breschel (Team PH)
Vinder af 2. etape i Greve CC's tre-dages-etapeløb, 135 km, 1. juni.
Nr. 2 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.
Nr. 2 i Grand Prix Jægerspris, 2. juni.
Nr. 3 sammenlagt i Greve CC's tre-dages-etapeløb, Dan Bolig-løbet, 30.-31.maj-1. juni.
Nr. 4 på 1. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, overtog førertrøjen, 31. maj.
Nr. 14 på prologen i Greve CC's tre-dages-etapeløb og indehaver af førertrøjen, 30. maj.
Nr. 16 i Circuit des Ardennes, 11. april.
Nr. 18 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.
Udgik med brækket håndled i Circuit des Ardennes i april, lang pause.

Carl Henning Brøndberg (Randers)
Nr. 6 i jysk-fynsk mesterskab i linieløb, Odense, 172 km, 11. maj.
Nr. 10 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 20. april.
Nr. 12 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 13. april.
Nr. 22 på 5. etape af Milk Ras, Buncrana, Irland, 146 km, 22. maj.
Nr. 39 sammenlagt i FBD Milk Ras, Irland, 18.-25. maj.

Kenan Bulic (ABC)
Nr. 10 i landevejsløbet i Gladsaxe, 13. april.
Nr. 15 i Brøndby CC og KCK Herlev-løbet, 4. maj.

Kristian Busk (Team Grøn Synenergi)
Nr. 6 i landevejsløb i Hjørring, 140 km, 4. maj.
Nr. 8 på 1. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, overtog førertrøjen, 31. maj.

Magnus Bäckstedt (Team fakta)
Nr. 2 på 15. etape af Giro d'Italia, 42,5 km enkeltstart, 25. maj.
Nr. 2 i GP d'Ouverture La Marseillaise, Frankrig, 4. februar efter Ludo Dierckxens.
Nr. 2 i Nokere-Koerse efter Matthé Pronk, 193 km, 19. marts.
Nr. 3 i Grand Prix SATS, 195 km, 3. maj.
Nr. 4 på 8. etape af Giro d'Italia, 214 km, 18. maj.
Nr. 4 i Ronde van Noord-Holland, 200 km, 13. april.
Nr. 5 på 4. etape af Giro d'Italia, 170 km, 13. maj.
Nr. 7 på 3. etape af Rhodos Rundt, 22. februar.
Nr. 8 på 3. etape af GP Erik Breukink, Holland, 18,7 km, 14.-16. marts.
Nr. 8 på 2. etape af GP Erik Breukink, Holland, 207 km, 14.-16. marts.
Nr. 8 på 2. etape af Rhodos Rundt, 120 km, 21. februar.
Nr. 9 i Grand Prix Villers Cotterets, 193 km, 1. maj.
Nr. 11 på 21. og sidste etape af Giro d'Italia, 33 km enkeltstart, 1. juni.
Nr. 11 på 1. etape af Rhodos Rundt, 160 km, 20. februar.
Nr. 12 på 5. etape af Giro d'Italia, 176 km, 176 km.
Nr. 12 sammenlagt i GP Erik Breukink, Holland, 14.-16. marts.
Nr. 12 i Ronde van Drenthe, Holland, 201,9 km, 12. april.
Nr. 13 på 17. etape af Giro d'Italia, 117 km, 28. maj.
Nr. 13 på 16. etape af Giro d'Italia, 207 km, 26. maj.
Nr. 13 på 1. etape af Tyskland Rundt, 184,1 km, Altenburg, 3. juni.
Nr. 13 på prologen i Rhodos Rundt, 3,4 km, 19. februar.
Nr. 15 på 1. etape A i Niedersachsen Rundfahrt, Wolfsburg, prolog 13,2 km, 23. april.
Nr. 16 sammenlagt i Rhodos Rundt, 19.-23. februar.
Nr. 16 på 5. etape af Etoile de Besseges, Frankrig.
Nr. 19 på prologen i Tre-dages Van-West Vlaanderen, Belgien, 7.-9. marts.
Nr. 19 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 26. marts.
Nr. 28 på 1. etape af Giro d'Italia, 201 km, 10. maj.
Nr. 39 i Het Volk, 200 km, 1. marts.
Nr. 48 på 11. etape af Giro d'Italia, 222 km, 21. maj.
Nr. 48 på 1. etape af Tredages van West-Vlaanderen, 7.-9. marts.
Nr. 64 sammenlagt i Niedersachsen Rundt, 27. april.
Nr. 67 i GP Rudy Dhaenens, Belgien, 23. marts.
Nr. 71 sammenlagt i Giro d'Italia, 10. maj-1. juni.
Nr. 71 på 12. etape af Giro d'Italia, 185 km, 22. maj.
Nr. 74 på 19. etape af Giro d'Italia, 239 km, 30. maj.
Nr. 76 på 14. etape af Giro d'Italia, 162 km, 24. maj.
Nr. 82 i GP Rennes, Frankrig, 6. april.
Nr. 87 på 18. etape af Giro d'Italia, 175 km, 29. maj.
Nr. 89 på 20. etape af Giro d'Italia, 133 km, Cantu, 31. maj.
Nr. 102 på 7. etape af Giro d'Italia, 146 km, 17. maj.
Nr. 110 på 3. etape af Giro d'Italia, 145 km, 12. maj.
Nr. 114 på 10. etape i Giro d'Italia, 211 km, 20. maj.
Nr. 121 på 13. etape af Giro d'Italia, 155 km, 23. maj.
Nr. 132 på 6. etape af Giro d'Italia, 218 km (med i tre-mands.udbrud over 170 km) 16. maj.
Nr. 165 på 2. etape af Giro d'Italia, 177 km, 11. maj.

Lasse Bøchmann (CK Kronborg/U23-landsholdet)
Nr. 7 på 2. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, 135 km, 1. juni.
Nr. 8 sammenlagt i Greve CC's tre-dages-etapeløb, Dan Bolig-løbet, 30.-31.maj-1. juni.
Nr. 8 i landevejsløbet i Gladsaxe, 13. april.
Nr. 17 i CSC Classic, Århus, 196 km, 4. maj.
Nr. 37 sammenlagt i Olympia's Tour, Holland, 17.-25. maj.

Manuel Calvente (Team CSC)
Nr. 5 på 8. etape af Fredsløbet, 187 km, Tjekkiet, 16. maj.
Nr. 7 sammenlagt i Fredsløbet 9.-17. maj.
Nr. 9 på 4. etape af Fredsløbet i Polen, 179,4 km, 12. maj.
Nr. 13 i GP Miguel Indurain, Spanien, 186 km, 5. april.
Nr. 27 sammenlagt i Setmana Catalana, 24.-28. marts.
Nr. 28 i Classique des Alpes, 174 km, Chambery, Frankrig, 9. juni.
Nr. 33 sammenlagt i Romandiet Rundt, 4. maj.
Nr. 35 i Klasika Primavera Amorebieta, 182,7 km, Spanien, 13. april.
Nr. 39 på 3. etape af Fredsløbet, 191 km, Knov-Polanica, 11. maj.
Nr. 59 sammenlagt i Rhodos Rundt, 19.-23. februar.
Nr. 67 i Liege-Bastogne-Liege, 258,5 km.
Nr. 75 sammenlagt i Paris-Nice, 9.-16. marts.
Nr. 77 på 1. etape af Fredsløbet, 111 km, 9. maj.
Nr. 88 på 2. etape af Fredsløbet, 155,4 km, 10. maj.

Felix Garcia Casas (Team CSC)
Tidligere Big Mat, holdskifte den 27. maj.

Francisco Cerezo (Team CSC)
Nr. 17 på 2. etape af Mallorca Rundt, 3.-7. februar, 152 km, 4. februar.

Bekim Christensen (Team Coast)
Nr. 3 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Nr. 5 i Rund um den Flughafen Köln und Bonn, 199,3 km, 4. maj.
Nr. 117 i Amstel Gold Race, Maastricht, 250 km, 20. april.

Henrik Thinggaard Christensen (Randers)
Nr. 3 i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.
Nr. 3 i landevejsløb i Vejle, 124 km, 26. april.
Nr. 4 i landevejsløbet i Grenå, 176 km, 18. maj.
Nr. 19 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.

Mads Christensen (Team PH)
Vinder af landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.
Nr. 3 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.
Nr. 5 sammenlagt i Olympia's Tour, Holland, 17.-25. maj.
Nr. 5 på 1. etape af Thüringen Rundfahrt, Bad Salzungen, 37,4 km, 6. maj.
Nr. 8 i Paris-Roubaix Espoirs, 1. juni.
Nr. 8 i Liege-Bastogne-Liege (U23), 180 km, 1. maj.
Nr. 10 på 9. og sidste etape af Olympia's Tour, 187 km, Holland, 25. maj.
Nr. 11 sammenlagt i Thüringen Rundfahrt, Tyskland, 11. maj.
Nr. 12 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.
Nr. 13 på prologen i Olympia's Tour, Ossendrecht, Holland, 5,1 km, 17. maj.
Nr. 15 på 7. etape af Olympia's Tour, 24 km enkeltstart, 23. maj.
Nr. 23 på 1. etape af Olympia's Tour, Ossendrecht, 138 km, 18. maj.
Nr. 29 på 4. etape af Olympia's Tour, 217 km, 21. maj.
Nr. 35 på prologen i Thüringen Rundfahrt, U23, 5. maj.
Nr. 47 på 4. etape A, Circuit des Ardennes, 13 km, 13. april.
Nr. 76 på 1. etape af Circuit des Ardennes, Frankrig, 165 km, 10. april.
Nr. 78 i Ronde van Vlaanderen (U23), 4. maj.
Nr. 83 sammenlagt i Circuit des Ardennes, 10.-13. april.
Nr. 83 på 4. etape B, Circuit des Ardennes, 76 km, 13. april.
Nr. 89 på 3. etape, Circuit des Ardennes, Frankrig, 138 km, 12. april.
Nr. 102 på 2. etape, Circuit des Ardennes, Frankrig, 132 km, 11. april.

Morten Christiansen (Glud & Marstrand Horsens)
Indehaver af den gule førertrøje i Post Cup'en efter 1. og 2. afdeling.
Vinder af 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.
Vinder af landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.
Nr. 2 på 6. og sidste etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 20. april.
Nr. 3 sammenlagt i Tour de Loir et Cher, Frankrig, 20. april.
Nr. 4 på 3. etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 160 km, Villebarou-Savigny sur Braye, 18. april.
Nr. 5 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Nr. 5 på 2. etape af Mallorca Rundt, 137 km, 3. april.
Nr. 6 på 1. etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 145,2 km, Blois-Chemery, 16. april.
Nr. 9 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.
Nr. 10 på 4. etape af Mallorca Rundt, 144 km, 2.-6. april.
Nr. 13 på 4. etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 19. april.
Nr. 18 på 2. etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 181 km, 17. april.
Nr. 34 på 5. etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 20. april.
Nr. 94 på 5. etape af Mallorca Rundt, 93,8 km, 6. april.

Stig Dam (Herning)
Nr. 3 i jysk-fynsk mesterskab i linieløb, Odense, 172 km, 11. maj.
Nr. 6 på 2. etape af Cykeltouren, 165,7 km, 29. maj.
Nr. 12 i landevejsløbet i Grenå, 176 km, 18. maj.
Nr. 15 på 3. etape af Cykeltouren, Ørebro-Karlskoga, Sverige, 149,4 km, 29. maj.

Jesper Damgaard (ABC /Uvca-Troyes)
Nr. 5 i Brøndby CC og KCK Herlev-løbet, 4. maj.
Nr. 7 i Grand Prix Jægerspris, 2. juni.
Nr. 58 sammenlagt i Tour de Berlin, 6.-9. juni.

Julian Dean (Team CSC)
Vinder af Wachovia Classic, Trenton, 146 km, New Jersey, USA, 5. juni.
Nr. 2 på 3. etape af Fire dage ved Dunkerque, 191,4 km, 9. maj.
Nr. 3 i Wachovia Cycling Series, Lancaster, 3. juni.
Nr. 3 i First Union USPRO Championship, 8. juni.
Nr. 3 i Wachovia Cycling Series, USA, 250 km, 11. juni.
Nr. 3 på 2. etape af Tour de Picardie, Frankrig, 189,5 km, 17. maj.
Nr. 3 på 3. etape af Tour de Picardie, Frankrig, 113 km, 18. maj.
Nr. 4 på 3. etape af Tirreno-Adriatico, 175 km, 15. marts.
Nr. 4 på 1. etape af Tour Down Under, Adelaide, 50 km, 21. januar.
Nr. 4 på 4. etape af Qatar Rundt, 151,5 km, 3. februar.
Nr. 5 på 1. etape B i Niedersachsen Rundfahrt, Wolfsburg, 102,2 km, 23. april.
Nr. 5 på 7. etape af Tirreno-Adriatico, 162 km, 19. marts.
Nr. 5 på 3. etape af Qatar Rundt, 187,5 km, 2. februar.
Nr. 6 sammenlagt i Qatar Rundt, 4. februar.
Nr. 9 på 6. etape af Tour Down Under, Adelaide, 90 km, 26. januar.
Nr. 10 på 6. etape af Fire dage ved Dunkerque, 96,1 km, 11. maj.
Nr. 10 i Jakob's Creek Tour Down Under, Adelaide, 90 km, 6. etape, 26. januar.
Nr. 11 på 2. etape af Qatar Rundt, 1. februar.
Nr. 12 på 5. etape af Qatar Rundt, 144 km, 4. februar.
Nr. 15 på 2. etape af Tre dage ved Panne, 228 km, 1.-4. april.
Nr. 24 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18. maj.
Nr. 66 sammenlagt i Fire dage ved Dunkerque, 7.-11. maj.
Nr. 74 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 21.-26. januar.
Nr. 75 sammenlagt i Tre dage ved Panne, 1.-4. april.
Nr. 93 i Classic Haribo, 23. februar.
Nr. 110 i Grote Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 206 km, 16. april.
Nr. 124 sammenlagt i Tirreno-Adriatico, 13.-19. marts.
Nr. 131 i Milano-San Remo, 297 km, 22. marts.

Michael Demin (Team Bornholm)
Nr. 3 i landevejsløbet i Gladsaxe, 13. april.
Nr. 4 i ABC's Bravida-løb, 9. juni.
Nr. 6 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.
Nr. 11 i Rund um Düren, Tyskland, 198,5 km, 20. april.
Nr. 13 på 1. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, overtog førertrøjen, 31. maj.
Nr. 41 i ZLM Tour, Holland, 19. april.
Nr. 53 i Ronde van Overijssel, Holland, 3. maj.
Nr. 74 sammenlagt i Olympia's Tour, Holland, 17.-25. maj.

Rasmus Dyring (Miche, Italien)
Nr. 3 på 2. etape i "The Paths of King Nikolaj", Jugoslavien, 182 km, 29. marts.
Nr. 9 på prologen, 6 km, i Kroatien Rundt (Jadranska Magistrala), 13. marts.
Nr. 13 på 1. etape af Slovenien Rundt, 167 km, Ptuj, 6. maj.
Nr. 16 sammenlagt i "The Paths of King Nikolaj", Jugoslavien, 182 km, 30. marts.
Nr. 17 på 3. etape af "The Paths of King Nikolaj", Jugoslavien, 155 km, 30. marts.
Nr. 24 på 1. etape af Giro del Trentino, 170,5 km, 24. april.
Nr. 27 sammenlagt i Slovenien Rundt, 11. maj.
Nr. 31 på 5. etape af Slovenien Rundt, 168 km, 10. maj.
Nr. 33 på 4. etape af Slovenien Rundt, 176 km, 9. maj.
Nr. 34 på 2. etape af Settimana Ciclista Lombarda, 7,6 km enkeltstart, 18. april.
Nr. 36 på 5. etape af Settimana Cicliste Lombarda, 157 km, 21. april.
Nr. 41 på 2. etape af Giro del Trentino, 166 km, Ronzone, Italien.
Nr. 45 på 3. etape af Slovenien Rundt, Ljubljana, 203 km, 8. maj.
Nr. 49 på 1. etape af Settimana Ciclista Lombarda, 151 km, 18. april.
Nr. 59 på 6. og sidste etape af Slovenien Rundt, 156 km, 11. maj.
Nr. 62 sammenlagt i Settimana Cicliste Lombarda, Italien, 21. april.
Nr. 64 på 2. etape af Kroatien Rundt (Jadranska Magistrala), Ucka, 119 km, 15. marts.
Nr. 70 på 3. etape af Settimana Ciclista Lombarda, 162 km, 19. april.
Nr. 71 på 2. etape af Slovenien Rundt, Beltinci, 168 km, 7. maj.
Nr. 71 på 1. etape af Kroatien Rundt (Jadranska Magistrala), 172 km, 14. marts.
Nr. 74 på 3. etape af Giro del Trentino, 165,4 km, 26. april.
Nr. 94 i GP Lugano, Schweiz, 169,5 km, 2. marts.
Nr. 97 på 4. etape af Settimana Ciclista Lombarda, Italien, 20. april.
Nr. 132 på 3. etape af Kroatien Rundt, 128 km, 16. marts.
Udgik på 4. etape af Giro del Trentino 24.-27. april, 156,4 km, 27. april.

Kristian Thomas Rask Egholm (Værløse/Farum)
Nr. 7 i Brøndby CC og KCK Herlev-løbet, 4. maj.
Nr. 12 i ABC's Bravida-løb, 9. juni.
Nr. 14 i landevejsløbet i Gladsaxe, 13. april.

Thomas Eriksen (Team CSC)
Vinder af 5. etape af Fredsløbet, 212,8 km, Jawor-Zielona Gona, 13. maj.
Vinder af 3. etape, kongeetapen i Rhodos Rundt, 158 km, 22. februar.
Nr. 3 sammenlagt i Rhodos Rundt, 23. februar, kun to sekunder efter vinderen Bram Schmitz.
Nr. 5 i CSC Classic, Århus, 196 km, 4. maj.
Nr. 12 på 1. etape af Trofeo Palma de Mallorca, Palma, 85 km, 2. februar.
Nr. 15 på 1. etape B i Niedersachsen Rundfahrt, Wolfsburg, 102,2 km, 23. april.
Nr. 16 i US Pro Championship, Wachovia Cycling Series, USA, 250 km, 8. juni.
Nr. 19 på 3. etape af Tour Down Under, 164 km, Hahndorf, 23. januar.
Nr. 20 på 2. etape af Tour Down Under, 140 km, 22. januar.
Nr. 21 på 1. etape af Fredsløbet, 111 km, 9. maj.
Nr. 33 på 2. etape af Fredsløbet, 155,4 km,10. maj.
Nr. 35 i Grote Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 16. april.
Nr. 38 sammenlagt i Niedersachsen Rundt, 27. april.
Nr. 40 på 3. etape af Fredsløbet, 191 km, Knov-Polanica, 11. maj.
Nr. 51 sammenlagt i Tour Down Under, 21.-26. januar.
Nr. 56 på 4. etape af Fredsløbet i Polen, 179,4 km, 12. maj.
Nr. 86 i Memorial Samyn - Fayt-le-Franc, Belgien, 185 km.

Anders Fialla (Team GS)
Nr. 7 på 3. og sidste etape i Greve CC's tre-dages-etapeløb, 18 km enkeltstart, 1. juni.
Nr. 7 i Hvidovres enkeltstart, 18. maj.
Nr. 13 sammenlagt i Greve CC's tre-dages-etapeløb, Dan Bolig-løbet, 30.-31.maj-1. juni.

Andreas Finnerup (Team PH)
Nr. 4 i landevejsløbet i Gladsaxe, 13. april.
Nr. 5 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.
Nr. 6 på 2. etape af Olympia's Tour, Holland, 156 km, 19. maj.
Nr. 6 på 5. etape af Olympia's Tour, 158 km, 22. maj.
Nr. 7 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 20. april.
Nr. 9 på 8. etape af Olympia's Tour, 156 km, 24. maj.
Nr. 16 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.
Nr. 18 på 2. etape af Thüringen Rundfahrt, Behringen, 7. maj.
Nr. 20 på 7. etape af Olympia's Tour, Holland, 24 km enkeltstart, 23. maj.
Nr. 24 i Liege-Bastogne-Liege (U23), 180 km, 1. maj.
Nr. 28 sammenlagt i Olympia's Tour, Holland, 17.-25. maj.
Nr. 46 sammenlagt i Thüringen Rundfahrt, Tyskland, 11. maj.
Nr. 64 i Ronde van Vlaanderen (U23), 4. maj.

Sebastian Fischer (Vejle)
Nr. 4 i landevejsløb i Vejle, 124 km, 26. april.
Nr. 16 i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.

Johan Flodin (Team Bornholm)
Nr. 10 i Brøndby CC og KCK Herlev-løbet, 4. maj.
Nr. 11 i ABC's Bravida-løb, 9. juni.

Daniel Foder (Hammel)
Nr. 16 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.
Nr. 20 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.

Jonas Fredborg (Odder)
Nr. 5 i landevejsløb i Hjørring, 140 km, 4. maj.
Nr. 9 i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.
Nr. 9 i landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 3. maj.
Nr. 72 sammenlagt i Tour de la Manche, Frankrig, 11. maj.

Lars Frederiksen (Hillerød)
Vinder af 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Vinder af 1. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, overtog førertrøjen, 31. maj.
Vinder af landevejsløbet i Gladsaxe, 13. april.
Nr. 3 i landevejsløbet i Grenå, 176 km, 18. maj.
Nr. 3 i landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april.
Nr. 14 i Grand Prix Jægerspris, 2. juni.
Nr. 15 på prologen i Greve CC's tre-dages-etapeløb og indehaver af førertrøjen, 30. maj.
Nr. 20 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.

John Fuglsang (Thy CR)
Nr. 4 i landevejsløb i Hjørring, 140 km, 4. maj.
Nr. 14 i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.

Thomas Grönqvist (Team fakta)
Nr. 23 i i Rund um den Flughafen Köln und Bonn, 199,3 km, 4. maj.
Nr. 26 sammenlagt i Bayern Rundt, 21.-25. maj.
Nr. 31 i i Veenendal-Veenendal, 208,5 km, 24. april.
Nr. 31 i Paris-Camembert, 200 km, 22. april.
Nr. 48 i Route Adelie de Vitré, 4. april.
Nr. 50 sammenlagt i GP Erik Breukink, Holland, 14.-16. marts.
Nr. 54 i GP de Denain, Frankrig, 196 km, 16. april.
Nr. 56 i GP Chiasso, Schweiz, 165,7 km, 1. marts.
Nr. 83 i GP Lugano, Schweiz, 169,5 km, 2. marts.
Nr. 120 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18. maj.

Peter Gårde (Kronborg)
Vinder af prologen i Greve CC's tre-dages-etapeløb og indehaver af førertrøjen, 30. maj.
Vinder af 3. og sidste etape i Greve CC's tre-dages-etapeløb, 18 km enkeltstart, 1. juni.
Vinder af Hvidovres enkeltstart, 18. maj.
Nr. 2 i det sjællandske mesterskab, Slagelse, 134,4 km, 11. maj.
Nr. 2 i McDonaldsløbet på Bornholm, 132 km, 18. april.
Nr. 3 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.
Nr. 3 i Grand Prix Jægerspris, 2. juni.
Nr. 4 sammenlagt i Greve CC's tre-dages-etapeløb, Dan Bolig-løbet, 30.-31.maj-1. juni.
Nr. 11 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.
Nr. 11 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Nr. 13 i landevejsløbet i Gladsaxe, 13. april.
Nr. 21 i Grand Prix SATS, Herning, 195 km, 3. maj.

Bo Hamburger (Formaggi Pinzolo Fiave, Italien)
Nr. 9 i Trofeo Pantalica, Italien, 174 km, 9. marts.
Nr. 10 på 2. etape af Giro d'Italia, 177 km, 11. maj.
Nr. 11 på 3. etape af Giro d'Italia, 145 km, 12. maj.
Nr. 12 sammenlagt i Tirreno-Adriatico, 13.-19. marts.
Nr. 15 på 5. etape af Tirreno-Adriatico, 181 km, 17. marts.
Nr. 16 på 2. etape af Østrig Rundt, 189 km, 10. juni.
Nr. 19 på 6. etape af Giro d'Italia, 218 km, 16. maj.
Nr. 20 på 6. etape af Tirreno-Adriatico, 179 km, 18. marts.
Nr. 21 på 1. etape af Østrig Rundt, 131 km, 9. juni.
Nr. 22 på 4. etape af Giro d'Italia, 170 km, 13. maj.
Nr. 22 på 3. etape af Østrig Rundt (Wiesbauer Tour), 158 km, 11. juni.
Nr. 24 i GP Industria & Artigianato-Larciano, Italien, 3. maj.
Nr. 35 på 15. etape af Giro d'Italia, 42,5 km enkeltstart, 25. maj.
Nr. 51 på den afsluttende enkeltstart i Giro d'Italia, 1. juni.
Nr. 52 på 1. etape af Giro d'Italia, 201 km, 10. maj.
Nr. 54 sammenlagt i Giro d'Italia, 1. juni.
Nr. 55 i Giro della Provincia di Reggio Calabria, Italien, 8. marts.
Nr. 60 på 8. etape af Giro d'Italia, 214 km, 18. maj.
Nr. 65 på 13. etape af Giro d'Italia, 155 km, 23. maj.
Nr. 65 på 11. etape af Giro d'Italia, 222 km, 21. maj.
Nr. 66 på 7. etape af Giro d'Italia, 146 km, 17. maj.
Nr. 73 på 12. etape af Giro d'Italia, 185 km, 22. maj.
Nr. 81 på 16. etape af Giro d'Italia, 207 km, 26. maj.
Nr. 85 på 14. etape af Giro d'Italia, 162 km, 24. maj.

Tyler Hamilton (Team CSC)
Vinder af Tour de Romandie, Schweiz, 29.april-3. maj.
Vinder af bjergtrøjen i Paris-Nice, tog bjergtrøjen på 6. etape den 15. marts.
Nr. 2 sammenlagt i Baskerlandet Rundt efter Iban Mayo, 11. april.
Nr. 2 på prologen af Paris Nice, 4,8 km, 9.-16. marts.
Nr. 3 på 4. etape i Paris-Nice, enkeltstart over 16,5 km, 13. marts.
Nr. 3 på 1. etape af Baskerlandet Rundt, 129 km, 7. april.
Nr. 3 på 5. etape A, Baskerlandet Rundt, 91 km, 11. april.
Nr. 3 på 5. etape B, Baskerlandet Rundt, 13 km, 11. april.
Nr. 4 på 3. etape af Romandiet Rundt, 171,3 km, 2. maj.
Nr. 5 på 4. etape af Romandiet Rundt, 146,5 km, 3. maj.
Nr. 5 på 3. etape, enkeltstarten i Criterium International, 8,3 km, 30. marts.
Nr. 6 sammenlagt i Criterium International, 30. marts.
Nr. 7 på prologen i Romandiet Rundt, 29. april.
Nr. 14 i Fleche Wallonne, Belgien, 23. april.
Nr. 14 på 2. etape af Baskerlandet Rundt, 158 km, 8. april.
Nr. 19 på 4. etape af Baskerlandet Rundt, 171 km, 10. april.
Nr. 21 på 1. etape af Romandiet Rundt, 181,9 km, 30. april.
Nr. 40 sammenlagt i Paris-Nice, 9.-16. marts.

Jimmy Hansen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 2 på 2. etape i Greve CC's tre-dages-etapeløb, 135 km, 1. juni.
Nr. 2 på prologen i Greve CC's tre-dages-etapeløb og indehaver af førertrøjen, 30. maj.
Nr. 6 i Citi Nacht von Gütersloh, 6. juni.
Nr. 8 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.
Nr. 8 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Nr. 9 på 1. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, overtog førertrøjen, 31. maj.
Nr. 10 sammenlagt i Greve CC's tre-dages-etapeløb, Dan Bolig-løbet, 30.-31.maj-1. juni.
Nr. 10 i Köln-Longerich, pinseløb, Tyskland, 9. juni.
Nr. 12 i Oberhausen, løbet var afbrudt i 45 minutter pga uvejr, 8. juni.
Nr. 13 i landevejsløb i Køge, 154 km, 29. maj.
Nr. 14 i Grand Prix SATS, Herning, 195 km, 3. maj.
Nr. 16 på 2. etape af Mallorca Rundt, 137 km, 3. april.
Nr. 28 i Tour de Loir et Cher, Frankrig, 20. april.
Nr. 33 på 5. etape af Mallorca Rundt, 93,8 km, 6. april.
Nr. 35 på 4. etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 19. april.
Nr. 45 på 5. etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 20. april.
Nr. 49 sammenlagt i Tour de Loir et Cher, Frankrig, 20. april.
Nr. 105 på 4. etape af Mallorca Rundt, 144 km, 2.-6. april.

Martin Hansen (ABC)
Nr. 11 i Brøndby CC og KCK Herlev-løbet, 4. maj.
Nr. 12 i det sjællandske mesterskab, Slagelse, 134,4 km, 11. maj.
Nr. 14 i landevejsløbet i Grenå, 176 km, 18. maj.

Thomas Japp Hansen (Gladsaxe)
Nr. 6 i Hvidovres enkeltstart, 18. maj.
Nr. 12 på prologen i Greve CC's tre-dages-etapeløb og indehaver af førertrøjen, 30. maj.

Lars Haslund (DCR Ballerup)
Nr. 11 i landevejsløbet i Gladsaxe, 13. april.

Stig Hemmingsen (Team PH)
Nr. 7 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.

Tristan Hoffman (Team CSC)
Nr. 8 på 3. etape af Rhodos Rundt, 158 km, 22. februar.
Nr. 9 på 2. etape af Rhodos Rundt, 120 km, 21. februar.
Nr. 10 på 1. etape af Rhodos Rundt, 160 km, 20, februar.
Nr. 14 i Grand Prix E3 Harelbeke, Belgien, 209 km, 29. marts.
Nr. 15 på 3. etape af Tour Down Under, 164 km, Hahndorf, 23. januar.
Nr. 18 på 2. etape af Tour Down Under, Kapunda, 140 km, 22. januar.
Nr. 19 på 3. etape af Tour Down Under, Hahndorf, 164 km, 23. januar.
Nr. 21 i Paris-Roubaix, Frankrig, 261 km, 13. april.
Nr. 28 sammenlagt i Tre dage ved Panne, 1.-4. april.
Nr. 37 sammenlagt i Rhodos Rundt, 19.-23. februar.
Nr. 38 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 21.-16. januar.
Nr. 49 i Omloop Het Volk, Belgien, 200 km, 1. marts.
Nr. 52 sammenlagt i Fire dage ved Dunkerque, 7.-11. maj.
Nr. 56 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 202 km, 26. marts.
Nr. 62 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18. maj.
Nr. 71 i Flandern Rundt, 255 km, 6. april.
Nr. 76 sammenlagt i Paris-Nice, 9.-16. marts.
Nr. 94 i Grote Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 206 km, 16. april.
Nr. 97 i Amstel Gold Race, Maastricht, 250 km, 20. april.

Claus Holm (Værløse/Farum)
Nr. 2 i ABC's Bravida-løb, 9. juni.
Nr. 4 på prologen i Greve CC's tre-dages-etapeløb og indehaver af førertrøjen, 30. maj.
Nr. 5 på 2. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, 135 km, 1. juni.

Mikkel Holm (Hammel)
Nr. 18 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.

Frank Høj (Team fakta)
Vinder af Grand Prix SATS, Herning, 195 km, 3. maj.
Nr. 3 på 3. etape af Rhodos Rundt, 158 km, 22. februar.
Nr. 7 på 6. etape af Paris-Nice, 194,5 km, 15. marts.
Nr. 9 i Grote Scheldeprijs, Belgien, 206 km, 16. april.
Nr. 11 i GP Pino Cerami, Belgien, 10. april.
Nr. 14 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 9. februar.
Nr. 18 på 4. og sidste etape af Rhodos Rundt, 136 km, 23. februar.
Nr. 20 i Cholet-Pays De Loire, Frankrig, 202 km, 23. marts.
Nr. 34 i E3 Harelbeke.
Nr. 38 i GP Rennes, 6. april.
Nr. 38 i Brabantse Pijl, Belgien, 30. marts.
Nr. 47 i Amstel Gold Race, Maastricht, 20. april.
Nr. 49 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 26. marts.
Nr. 58 på 15. etape af Giro d'Italia, 42,5 km enkeltstart, 25. maj.
Nr. 59 på 11. etape af Giro d'Italia, 222 km, 21. maj.
Nr. 61 på 16. etape af Giro d'Italia, 207 km, 26. maj.
Nr. 63 sammenlagt i Rhodos Rundt, 19.-23. februar.
Nr. 66 på 5. etape af Giro d'Italia, 176 km, 176 km.
Nr. 94 på 12. etape af Giro d'Italia, 185 km, 22. maj.
Nr. 96 på 10. etape i Giro d'Italia, 211 km, 20. maj.
Nr. 100 på 6. etape af Giro d'Italia, 218 km, 16. maj.
Nr. 101 på 7. etape af Giro d'Italia, 146 km, 17. maj.
Nr. 115 på på 8. etape af Giro d'Italia, 214 km, 18. maj.
Nr. 116 på 17. etape af Giro d'Italia, 117 km, 28. maj.
Nr. 118 på 14. etape af Giro d'Italia, 162 km, 24. maj.
Nr. 119 på 3. etape af Giro d'Italia, 145 km, 12. maj.
Nr. 120 på 13. etape af Giro d'Italia, 155 km, 23. maj.
Nr. 126 på 2. etape af Giro d'Italia, 177 km, 11. maj.
Nr. 148 på 4. etape af Giro d'Italia, 170 km, 13. maj.
Nr. 169 og sidst på 1. etape af Giro d'Italia (2,07 min. efter), 201 km, (i udbrud indtil 10 km før mål) 10. maj.

Ari Højgaard (Herning)
Vinder af jysk-fynsk mesterskab i linieløb, Odense, 172 km, 11. maj.
Vinder af jysk-fynsk mesterskab i enkeltstart, 40 km, 10. maj.
Nr. 2 på 1. etape af Milk Ras, Dublin-Roscrea, Irland, 135 km, 18. maj.
Nr. 2 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 20. april.
Nr. 3 sammenlagt i FBD Milk Ras, Irland, 18.-25. maj.
Nr. 6 på 5. etape af Milk Ras, Buncrana, Irland, 146 km, 22. maj.
Nr. 9 på 2. etape af Milk Ras, Clifden, Irland, 188 km, 19. maj.
Nr. 10 i landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april.
Nr. 11 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.
Nr. 11 i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.
Nr. 19 på 6. etape af FBD Mikl Ras, Irland, 167 km, 23. maj.
Nr. 20 på 3. etape af Milk Ras, Ballina, Irland, 142 km, 20. maj.
Nr. 23 i Grand Prix SATS, Herning, 195 km, 3. maj.

Peder Jacobsen (Team Hillerød Elite)
Vinder af landevejsløb i Køge, 154 km, 29. maj.
Nr. 6 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Nr. 11 i det sjællandske mesterskab, Slagelse, 134,4 km, 11. maj.
Nr. 13 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 20. april.
Nr. 16 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.

Nicolas Jalabert (Team CSC)
Vinder af Niedersachsen Rundt, sammenlagt, 27. april.
Nr. 2 på 4. etape af Niedersachsen Rundt, 188,8 km, 26. april.
Nr. 7 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18. maj.
Nr. 7 på 4. etape af Tour de Picardie, Frankrig, 5,5 km, 18. maj.
Nr. 8 på 2. etape af Tour Méditerranéen, Frankrig, 109 km, 13. februar.
Nr. 9 sammenlagt i Fire dage ved Dunkerque, 7.-11. maj.
Nr. 9 på 4. etape af Fire dage ved Dunkerque, 179 km, 11. maj.
Nr. 9 i Rund um den Henninger Turm, 208,3 km, 1. maj.
Nr. 9 sammenlagt i Qatar Rundt, 4. marts.
Nr. 12 på 2. etape af Niedersachsen Rundfahrt, 206,6 km, 24. april.
Nr. 14 på 1. etape B i Niedersachsen Rundfahrt, Wolfsburg, 102,2 km, 23. april.
Nr. 15 på 1. etape af Qatar Rundt, 90 km, 31. januar.
Nr. 16 på 5. etape af Qatar Rundt, Doha, 144 km, 4. februar.
Nr. 19 på 2. etape af Qatar Rundt, 137 km, 1. februar.
Nr. 20 på 1. etape A i Niedersachsen Rundfahrt, Wolfsburg, prolog 13,2 km, 23. april.
Nr. 22 på 5. og sidste etape af Niedersachsen Rundt, 143,4 km, 27. april.
Nr. 28 sammenlagt i Tour Mediterranéen, Frankrig, 12.-16. februar.
Nr. 43 i Milano-San Remo, 297 km, 22. marts.
Nr. 60 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 202 km, 26. marts.
Nr. 64 i Flandern Rundt, 255 km, 6. april.
Nr. 66 sammenlagt i Paris-Nice, 9.-16. marts.
Nr. 70 i Het Volk, Belgien, 200 km, 1. marts.
Nr. 75 i Grand Prix E3 - Harelbeke, Belgien, 209 km, 29. marts.
Nr. 90 i Tour du Haut Var, Belgien, 180 km, 22. februar.

Kasper Jebjerg (Team PH)
Nr. 10 i Grand Prix Jægerspris, 2. juni.

Gøran Jensen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 2 sammenlagt i Greve CC's tre-dages-etapeløb, Dan Bolig-løbet, 30.-31.maj-1. juni.
Nr. 2 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.
Nr. 3 på 1. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, overtog førertrøjen, 31. maj.
Nr. 4 i CSC Classic, Århus, 196 km, 4. maj.
Nr. 4 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.
Nr. 5 på 3. og sidste etape i Greve CC's tre-dages-etapeløb, 18 km enkeltstart, 1. juni.
Nr. 6 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.
Nr. 6 på 5. etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 20. april.
Nr. 6 i Rund im Naturberg Hüttener Berge, nordtysk åbningsløb, 30. marts.
Nr. 7 i jysk-fynsk mesterskab i linieløb, Odense, 172 km, 11. maj.
Nr. 9 på prologen i Greve CC's tre-dages-etapeløb og indehaver af førertrøjen, 30. maj.
Nr. 20 på 6. etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 20. april.
Nr. 24 i GP Istria 1, Kroatien, 9. februar.
Nr. 35 i GP Istria 3, Kroatien, 14. februar.
Nr. 42 sammenlagt i Tour de Loir et Cher, Frankrig, 20. april.
Nr. 54 på 4. etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 19. april.
Nr. 54 i GP Istria 2, Kroatien, 11. februar.
Nr. 86 i GP Rudy Dhaenens, Belgien, 23. marts.

Jan Jespersen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 3 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 20. april.
Nr. 6 i Grand Prix Istria 3, Kroatien, 14. februar.
Nr. 9 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.
Nr. 9 i landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april.
Nr. 12 i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.
Nr. 13 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.
Nr. 13 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.
Nr. 15 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Nr. 39 i GP Rudy Dhaenens, Belgien, 23. marts.
Nr. 40 i GP Istria 1, Kroatien, 9. februar.
Nr. 56 i GP Istria 2, Kroatien, 11. februar.

Tonni Johannsen (Sønderborg)
Nr. 10 i landevejsløbet i Grenå, 176 km, 18. maj.
Nr. 10 i landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 3. maj.
Nr. 15 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 13. april.

Allan Johansen (Team fakta)
Nr. 11 i Grand Prix de Denain, Frankrig, 196 km, 16. april.
Nr. 12 i CSC Classic, Århus, 196 km, 4. maj.
Nr. 22 i Het Volk, 200 km, 1. marts.
Nr. 46 i Veenendal-Veenendal, 208,5 km, 24. april.
Nr. 53 sammenlagt i Bayern Rundt, 21.-25. maj.
Nr. 54 i Paris-Camembert, 200 km, 22. april.
Nr. 63 sammenlagt i Etoile de Besseges.
Nr. 80 sammenlagt i Fire dage ved Dunkerque, 7.-11. maj.
Nr. 81 sammenlagt i Tyskland Rundt, 3.-9. juni.
Nr. 113 i Classic Haribo, Frankrig, 23. februar.
Nr. 135 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18. maj.

Michael Bjørn Johansen (Værløse/Farum)
Nr. 4 i det sjællandske mesterskab, Slagelse, 134,4 km, 11. maj.
Nr. 5 i ABC's Bravida-løb, 9. juni.
Nr. 10 i landevejsløb i Køge, 154 km, 29. maj.
Nr. 10 i enkeltstart i Hvidovre, 18. maj.
Nr. 10 på 2. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, 135 km, 1. juni.

Thomas Just (Hammel)
Nr. 2 i landevejsløb i Vejle, 124 km, 26. april.
Nr. 4 i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.
Nr. 6 i landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 3. maj.
Nr. 8 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.

Allan Jørgensen (Horsens Amatør Cykelklub)
Oprykning til A-klassen i Viborg søndag den 8. juni.
Debut i A-klassen i Hammel mandag den 9. juni, med i langt udbrud, udgik.

Hans Henrik Jørgensen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 6 i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.
Nr. 13 i Rund im Naturberg Hüttener Berge, Tyskland, 30. marts.
Nr. 17 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.
Nr. 19 på 3. etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 18. april.
Nr. 27 i GP Istria 2, Kroatien, 11. februar.
Nr. 32 i Tour de Loir et Cher, Frankrig, 20. april.
Nr. 41 sammenlagt i Tour de Loir et Cher, Frankrig, 20. april.
Nr. 42 i Tour de Loir et Cher, Frankrig, 19. april.
Nr. 46 i Tour de Loir et Cher, Frankrig, 20. april.
Nr. 58 i Omloop van Kempen, Holland, 200 km, 11. maj.
Nr. 87 i GP Istria 3, Kroatien, 14. februar.
Nr. 96 i GP Istria, Kroatien, 9. februar.

Peter Jørgensen (Herning)
Nr. 30 sammenlagt i Cykeltouren, Sverige, 27. maj-1. juni.
Oprykning til A-klassen i pinsen med 2. plads i B-klassen i Hammel, 9. juni.

René Jørgensen (Team fakta)
Nr. 7 i Paris-Camembert, 200 km, 22. april.
Nr. 12 i GP Pino Cerami, Belgien, 10. april.
Nr. 12 i GP Chiasso, Schweiz, 165,7 km, 1. marts.
Nr. 13 på 8. etape af Tour de Langkawi, 112,5 km, 7. februar.
Nr. 15 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 31. januar-9. februar.
Nr. 16 på 9. etape af Tour de de Langkawi Malaysia, 143,7 km, 8. februar.
Nr. 22 i i Veenendal-Veenendal, 208,5 km, 24. april.
Nr. 36 i Rund um den Heninger Turm, 208,3 km, 1. maj.
Nr. 42 i Amstel Gold Race, Maastricht, 20. april.
Nr. 48 i GP de Denain, Frankrig, 196 km, 16. april.
Nr. 55 i Tour du Haut Var, Frankrig, 180 km, 22. februar.
Nr. 59 i Cholet-Pays De Loire, 23. marts.
Nr. 69 på 19. etape af Giro d'Italia, 239 km, 30. maj.
Nr. 70 i Trofeo Laigueglia, Italien, 18. februar.
Nr. 72 på 20. etape af Giro d'Italia, 133 km, Cantu, 31. maj.
Nr. 88 på 18. etape af Giro d'Italia, 175 km, 29. maj.
Nr. 91 på 21. og sidste etape af Giro d'Italia, 33 km enkeltstart, 1. juni.
Nr. 91 på 7. etape af Giro d'Italia, 146 km, 17. maj.
Nr. 92 sammenlagt i Giro d'Italia, 10. maj-1. juni.
Nr. 99 på på 16. etape af Giro d'Italia, 207 km, 26. maj.
Nr. 101 på 14. etape af Giro d'Italia, 162 km, 24. maj.
Nr. 104 på 10. etape i Giro d'Italia, 211 km, 20. maj.
Nr. 105 på 17. etape af Giro d'Italia, 117 km, 28. maj.
Nr. 106 på 13. etape af Giro d'Italia, 155 km, 23. maj.
Nr. 108 på 15. etape af Giro d'Italia, 42,5 km enkeltstart, 25. maj.
Nr. 108 på 11. etape af Giro d'Italia, 222 km, 21. maj.
Nr. 108 på 12. etape af Giro d'Italia, 185 km, 22. maj.
Nr. 113 på på 8. etape af Giro d'Italia, 214 km, 18. maj.
Nr. 115 på 5. etape af Giro d'Italia, 176 km, 176 km.
Nr. 117 på 6. etape af Giro d'Italia, 218 km, 16. maj.
Nr. 118 på 2. etape af Giro d'Italia, 177 km, 11. maj.
Nr. 130 på 3. etape af Giro d'Italia, 145 km, 12. maj.
Nr. 135 på 1. etape af Giro d'Italia, 201 km, 10. maj.
Nr. 149 på 4. etape af Giro d'Italia, 170 km, 13. maj.

Kasper Klostergaard (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 6 på 4. etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 19. april.
Nr. 10 i Rund im Naturberg Hüttener Berge, 30. marts.
Nr. 14 sammenlagt i Tour de Loir et Cher, Frankrig, 20. april.
Nr. 15 i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.
Nr. 15 i Citi Nacht von Gütersloh, 6. juni.
Nr. 22 i Oberhausen, løbet var afbrudt i 45 minutterb pga uvejr, 8. juni.
Nr. 25 på 6. og sidste etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 20. april.
Nr. 33 i Omloop van Kempen, Holland, 200 km, 11. maj.
Nr. 33 på 5. etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 20. etape.
Nr. 34 i Ronde van Noord-Holland, 199,6 km, 13. april.
Nr. 41 i GP Rudy Dhaenens, Belgien, 23. marts.
Nr. 59 i Rund um Henninger Turm, Frankfurt, U-23-løb, 173 km, 1. maj.
Nr. 63 i Rund um die Hainlaite, Erfurt, 188,7 km, 31. maj.
Indehaver af den grå sprintertrøje én dag, efter 1. etape, i Tour de Loir et Cher, 16. april.

Morten Knudsen (Herning)
Jysk mester i holdkørsel, 70 km, 5. juni.
Nr. 4 på 4. etape B, Circuit des Ardennes, 76 km, 13. april.
Nr. 9 i Rund im Naturberg Hüttener Berge, Tyskland, 30. marts.
Nr. 12 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.
Nr. 13 i landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april.
Nr. 14 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Nr. 16 på 5. etape i det svenske Cykeltouren, Kopparberg, 162,1 km, 31. maj.
Nr. 22 sammenlagt i Cykeltouren, Sverige, 27. maj-1. juni.
Nr. 25 på 6. og sidste etape af Cykeltouren, Ørebro, 163 km, 1. juni.
Nr. 37 sammenlagt i Thüringen Rundfahrt, Tyskland, 11. maj.
Nr. 44 på 4. etape A, Circuit des Ardennes, 13 km, 13. april.
Nr. 45 sammenlagt i Circuit des Ardennes, 10.-13. april.
Nr. 52 på 2. etape, Circuit des Ardennes, Frankrig, 132 km, 11. april.
Nr. 54 i Rund um Henninger Turm, Frankfurt, U-23-løb, 173 km, 1. maj.
Nr. 90 på 3. etape, Circuit des Ardennes, Frankrig, 138 km, 12. april.
Nr. 106 på 1. etape af Circuit des Ardennes, Frankrig, 165 km, 10. april.
Udbrud over 40 km i Circuit des Ardennes, 11. april, hentet 10 km før mål.

Nikolaj Knudsen (Herning)
Nr. 2 i landevejsløbet i Grenå, 176 km, 18. maj.
Nr. 4 i jysk-fynsk mesterskab i linieløb, Odense, 172 km, 11. maj.
Nr. 6 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 13. april.
Nr. 12 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 20. april.
Nr. 18 på 5. etape i det svenske Cykeltouren, Kopparberg, 162,1 km, 31. maj.
Nr. 18 i landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april
Nr. 20 på 4. etape af Cykeltouren, 198,1 km, 30. maj.
Nr. 21 sammenlagt i Cykeltouren, Sverige, 27. maj-1. juni.
Nr. 24 på 3. etape af Cykeltouren, Ørebro-Karlskoga, Sverige, 149,4 km, 29. maj.

Torben Bo Knudsen (CK Kronborg)
Nr. 9 i enkeltstart i Hvidovre, 18. maj.
Nr. 12 i landevejsløbet i Gladsaxe, 13. april.

Jakob Kollerup (DCR-Ballerup)
Nr. 4 på 3. og sidste etape i Greve CC's tre-dages-etapeløb, 18 km enkeltstart, 1. juni.
Nr. 4 i Hvidovres enkeltstart, 18. maj.
Nr. 7 sammenlagt i Greve CC's tre-dages-etapeløb, Dan Bolig-løbet, 30.-31.maj-1. juni.

Lennie Kristensen (Team CSC)
Nr. 2 sammenlagt i Tour Down Under efter Mikel Astarloza fra AG2R, 21.-26. januar.
Nr. 5 på 5. etape af Tour Down Under, 147 km, Willunga, 25. januar.
Nr. 5 på 2. etape af Tour Down Under, 140 km, Kapunda, 22. januar.
Nr. 46 på 4. etape af Fredsløbet i Polen, 179,4 km, 12. maj.
Nr. 49 sammenlagt i Fredsløbet 9.-17. maj.
Nr. 53 på 3. etape af Fredsløbet, 191 km, Knov-Polanica, 11. maj.
Nr. 54 sammenlagt i Tour Mediterraneen, Frankrig, 12.-16. februar.
Nr. 61 sammenlagt i Paris-Nice, 9.-16. marts.
Nr. 71 på 1. etape af Fredsløbet, 111 km, 9. maj.
Nr. 84 på 2. etape af Fredsløbet, 155,4 km,10. maj.
Nr. 88 i Milano-San Remo, 297 km, 22. marts.
Feltets mest aggressive rytter, 2. etape af Tour Down Under, 22. januar.

Brian Larsen (Odder CK)
Vinder af landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april.
Nr. 2 i jysk-fynsk mesterskab i linieløb, Odense, 172 km, 11. maj.
Nr. 4 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 13. april.
Nr. 6 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 20. april.
Nr. 10 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.
Nr. 42 sammenlagt i FBD Milk Ras, Irland, 18.-25. maj.

Martin Hammer Larsen (DCR Ballerup)
Nr. 14 i Brøndby CC og KCK Herlev-løbet, 4. maj.

Michael Larsen (Hammel)
Vinder af landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni (f'ørste sejr på dansk grund som A-rytter).
Nr. 5 i jysk-fynsk mesterskab i linieløb, Odense, 172 km, 11. maj.
Nr. 6 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.
Nr. 5 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 13. april.
Nr. 11 på 8. og sidste etape af FBD Milk Ras, Irland, 40 km gadeløb, 25. maj.
Nr. 13 på 4. etape af Milk Ras, Irland, 173 km, 21. maj.
Nr. 19 på 5. etape af Milk Ras, Buncrana, Irland, 146 km, 22. maj.
Nr. 20 i landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april.
Nr. 50 sammenlagt i FBD Milk Ras, Irland, 18.-25. maj.
Nr. 75 i Grand Prix Tallinn, Estland, 180 km, 23. maj.

Michael Smith Larsen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 7 på 1. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, overtog førertrøjen, 31. maj.
Nr. 8 på 2. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, 135 km, 1. juni.
Nr. 11 sammenlagt i Greve CC's tre-dages-etapeløb, Dan Bolig-løbet, 30.-31.maj-1. juni.
Nr. 19 i Tour de Berlin, sidste etape, 161,2 km, 9. juni.
Nr. 19 i landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april.
Nr. 51 sammenlagt i Tour de Berlin, 6.-9. juni.
Nr. 75 i Ster van Zwolle, 168 km, 22. februar.

Leslie Lau (Team Grøn Synenergi, Odense)
Nr. 4 i landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 3. maj.
Nr. 6 på 3. og sidste etape i Greve CC's tre-dages-etapeløb, 18 km enkeltstart, 1. juni.
Nr. 8 på prologen i Greve CC's tre-dages-etapeløb og indehaver af førertrøjen, 30. maj.
Nr. 9 sammenlagt i Greve CC's tre-dages-etapeløb, Dan Bolig-løbet, 30.-31.maj-1. juni.
Nr. 10 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.
Nr. 10 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.
Nr. 17 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.
Nr. 20 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 13. april.

Anders Lund (Team PH)
Nr. 15 i Grand Prix Jægerspris, 2. juni.

Thomas Lund (Herning CK)
Nr. 9 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Nr. 15 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.

Thomas Lund (Herning CK)
Nr. 9 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Nr. 15 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.

Peter Lundblad (Odder CK)
Nr. 2 i landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 3. maj.
Nr. 3 i landevejsløb i Hjørring, 140 km, 4. maj.
Nr. 9 i landevejsløb i Hobro, 13. april.
Nr. 14 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.
Nr. 35 sammenlagt i Tour de la Manche, Frankrig, 11. maj.

Thomas Lundgaard (Odder)
Nr. 5 i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.
Nr. 8 i landevejsløbet i Grenå, 176 km, 18. maj.
Nr. 17 i landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april.
Nr. 18 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Nr. 19 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.
Nr. 22 i Prix des Flandres Francaises, 6. april.
Nr. 24 sammenlagt i Tour de la Manche, Frankrig, 11. maj.
Nr. 41 i La Boucle de l'Artois, 5. april.

Peter Luttenberger (Team CSC)
Nr. 17 på 5. og sidste etape af Luxembourg Rundt, 169 km, Diekirch, 1. juni.
Nr. 28 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 29. maj-1. juni.

Jens Erik Madsen (Randers)
Vinder af sidste etape i Tour de Berlin, Berlin-Brandenburg-Berlin, 161,2 km linieløb, 9. juni.
Nr. 7 sammenlagt i Tour de Berlin, 6.-9. juni.
Nr. 7 i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.
Nr. 12 på 1. etape af Mallorca Rundt, enkeltstart 7,1 km, Playa De Palma, 2. april.
Nr. 13 på 2. etape af Tour de Berlin, enkeltstart 22,6 km, 7. juni.
Nr. 14 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 20. april.
Nr. 15 i Rund um Henninger Turm, Frankfurt, U-23-løb, 173 km, 1. maj.
Nr. 16 i landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april.
Nr. 17 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Nr. 43 på 4. etape af Mallorca Rundt, 144 km, 2.-6. april.
Nr. 75 på 5. etape af Mallorca Rundt, 93,8 km, 6. april.

Jimmi Madsen (Team CSC)
Nr. 5 på 6. etape af Fredsløbet, 146,6 km, 14. maj.
Nr. 10 i Wachovia Cycling Series, Lancaster, 3. juni.
Nr. 20 på 4. etape af Niedersachsen Rundt, 188,8 km, 26. april.
Nr. 27 sammenlagt i Niedersachsen Rundt, 27. april.
Nr. 29 på 3. etape af Fredsløbet, 191 km, Knov-Polanica, 11. maj.
Nr. 41 i US Pro Championship, Wachovia Cycling Series, Philadelphia, USA, 250 km, 8. juni.
Nr. 45 sammenlagt i Fredsløbet 9.-17. maj.
Nr. 54 på 4. etape af Fredsløbet i Polen, 179,4 km, 12. maj.
Nr. 55 på 5. etape af Tour Méditerranéen, Frankrig, 114 km, 15. februar.
Nr. 68 på 2. etape af Fredsløbet, 155,4 km, 10. maj.
Nr. 70 i Wachovia Classic, Trenton, 146 km, New Jersey, USA, 5. juni.
Nr. 94 på 1. etape af Fredsløbet, 111 km, 9. maj.

Peter Madsen (Herning)
Vinder af landevejsløb i Hobro, 143 km, 13. april.
Nr. 13 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.

Lars Michaelsen (Team CSC)
Vinder af 2. etape i Fire dage ved Dunkerque, 200,9 km, 8. maj.
Nr. 2 i Classic Haribo, 203 km, 23. februar, efter Jan Kirsipuu.
Nr. 3 på 5. etape af Qatar Rundt, 144 km, Doha, 4. februar.
Nr. 4 sammenlagt i Qatar Rundt 4. februar.
Nr. 4 på 3. etape af Niedersachsen Rundt, 176,1 km, 25. april.
Nr. 5 i af Wachovia Classic, 146 km, New Jersey, USA, 5. juni.
Nr. 11 på 3. etape af Qatar Rundt, 187,5 km, 2. februar.
Nr. 13 på 3. etape af Tour de Picardie, 113 km, 18. maj.
Nr. 19 i CSC Classic, Århus, 196 km, 4. maj.
Nr. 34 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18. maj.
Nr. 59 i US Pro Championship, Wachovia Cycling Series, Philadelphia, USA, 250 km, 8. juni.
Come-back efter sin skade den 26. marts i Dwars door Vlaanderen.
Udgik af Fire dage ved Dunkerque på 4. etape.

Carsten Mikkelsen (Skive)
Nr. 17 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.

Morten Mikkelsen (Odder CK)
Nr. 2 i landevejsløb i Hjørring, 140 km, 4. maj.
Nr. 2 i Hvidovres enkeltstart, 18. maj.
Nr. 3 i landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 3. maj.
Nr. 3 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 13. april.
Nr. 55 sammenlagt i Tour de la Manche, Frankrig, 11. maj.

Allan Gert Mira (Værløse/Farum)
Nr. 9 på 2. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, 135 km, 1. juni.
Nr. 10 i ABC's Bravida-løb, 9. juni.

Fredrik Modin (Team fakta)
Nr. 10 på 2. etape af Østrig Rundt, 189 km, 10. juni.
Nr. 13 på 4. etape af Bayern Rundt, 166,6 km, 23. maj.
Nr. 42 sammenlagt i Bayern Rundt, 21.-25. maj.
Nr. 55 i Paris-Camembert, 200 km, 22. april.
Nr. 55 i GP Lugano, Schweiz, 169,5 km, 2. marts.
Nr. 86 i Tour du Haut Var, Frankrig, 180 km, 22. februar.
Nr. 100 sammenlagt i Fire dage ved Dunkerque, 7.-11. maj.
Nr. 106 sammenlagt i GP Erik Breukink, Holland, 14.-16. marts.

Martin Mortensen (Herning)
Nr. 4 i i jysk/fynsk mesterskab, enkeltstart, 40 km, 10. maj.
Nr. 10 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 13. april.
Nr. 17 i Rund im Naturberg Hüttener Berge, Tyskland, 30. marts.

Claus Michael Møller (Milaneza MSS)
Vinder af 4. etape af Algarve Rundt (Volta ao Algarve), 23. februar
Vinder sammenlagt af Algarve Rundt (Volta ao Algarve), 24. februar.
Vinder af 4. og sidste etape i Rota do Marques, enkeltstart over 12,3 km, 20.-23. marts.
Nr. 3 sammenlagt i Rota do Marques, Portugal, 20.-23. marts.
Nr. 6 på 4. etape af Paris-Nice, enkeltstart 16,5 km, 13. marts.
Nr. 7 sammenlagt i Paris-Nice, 9.-16. marts.
Nr. 7 på 4. etape af Romandiet Rundt, 146,5 km, 3. maj.
Nr. 9 på 3. etape af Rota do Marques, Portugal, 20.-23. marts.
Nr. 10 på 1. etape af Vuelta a Aragon, 152,2 km, 16. april.
Nr. 11 sammenlagt i Romandiet Rundt, 4. maj.
Nr. 11 på 3. etape af Romandiet Rundt, 171,3 km, 2. maj.
Nr. 11 på 1. etape af Rota do Marques, Portugal, 20.-23. marts.
Nr. 12 på 7. og sidste etape, Paris-Nice, 160 km, 16. marts.
Nr. 15 sammenlagt i Vuelta a Aragon, 21. april.
Nr. 17 på 5. etape af Romandiet Rundt, enkeltstart i Lausanne, 20,4 km, 4. maj.
Nr. 19 på 6. etape af Paris-Nice, 194,5 km, 15. marts.
Nr. 19 på prologen i Paris-Nice, 4,8 km, 9. marts.
Nr. 20 på 2. etape af Paris-Nice, 182,5 km, 11. marts.
Nr. 23 på 5. og sidste etape af Vuelta a Aragon, 149 km, 20. april.
Nr. 31 på 3. etape af Vuelta a Aragon, 157 km, 18. april.

Bjarke Nielsen (Team fakta)
Nr. 3 på 5. etape af Bayern Rundt, 218,6 km, 24. maj.
Nr. 17 på 6. etape af Bayern Rundt, 166,5 km, 25. maj.
Nr. 25 i Grand Prix SATS, Herning, 195 km, 3. maj.
Nr. 31 på 2. etape af Luxembourg Rundt, 204 km, 30. maj.
Nr. 33 sammenlagt i Bayern Rundt, 21.-25. maj.
Nr. 35 på 5. og sidste etape af Luxembourg Rundt, 169 km, Diekirch, 1. juni.
Nr. 39 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 29. maj-1. juni.
Nr. 47 sammenlagt i Niedersachsen Rundt, 27. april.
Nr. 61 i GP Rudy Dhaenens, Belgien, 23. marts.
Nr. 75 sammenlagt i Tyskland Rundt, 3.-9. juni.
Nr. 124 på 1. etape af GP Erik Breukink.
Udgået på 3. etape af Fire dage ved Dunkerque, 9. maj.

Bjarke Vodder Nielsen (Cycling Århus)
Nr. 2 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 13. april.

Claus Erik Neuman Nielsen (Værløse/Farum)
Nr. 6 i Brøndby CC og KCK Herlev-løbet, 4. maj.
Nr. 8 i Grand Prix Jægerspris, 2. juni.
Nr. 9 i ABC's Bravida-løb, 9. juni.
Nr. 9 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 20. april.
Nr. 14 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.
Nr. 19 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.

Jacob Nielsen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 2 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.
Nr. 3 i Rund im Naturberg-Hüttener Berge, Tysjland, 30. marts.
Nr. 4 i Grand Prix Istria 1, Kroatien, 9. februar.
Nr. 5 i Omloop van Kempen, Holland, 200 km, 11. maj.
Nr. 5 i landevejsløbet i Grenå, 176 km, 18. maj.
Nr. 6 på 6. og sidste etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 20. april.
Nr. 7 i Grand Prix Istria 2, Kroatien, 11. februar.
Nr. 9 sammenlagt i Tour de Loir et Cher, Frankrig, 20. april.
Nr. 10 på 3. etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 160 km, 18. april.
Nr. 11 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.
Nr. 13 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.
Nr. 16 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Nr. 16 i GP Istria 3, Kroatien, 14. februar.
Nr. 20 i Hel van het Mergelland, Belgien, 5. april.
Nr. 23 på 4. etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 19. april.
Nr. 27 i Ronde van Nooord-Holland, 199,6 km, 13. april.
Nr. 31 i Ronde van Drenthe, Holland, 201,9 km, 12. april.
Nr. 42 på 5. etape af Tour de Loir et Cher, Frankrig, 20. april.
Vinder af den grå sprintertrøje på 2. etape i Tour de Loir et Cher, 20. april.

Jon Tvermose Nielsen (CK Fix Rødovre)
Nr. 11 på 1. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, overtog førertrøjen, 31. maj.

Klavs Nielsen (Aalborg CR)
Nr. 8 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 13. april.
Nr. 8 i landevejsløb i Hjørring, 140 km, 4. maj.
Nr. 15 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.
Nr. 18 i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.

Lars Nybo Nielsen (ABC)
Nr. 3 i det sjællandske mesterskab, Slagelse, 134,4 km, 11. maj.
Nr. 5 i landevejsløbet i Gladsaxe, 13. april.
Nr. 7 i ABC's Bravida-løb, 9. juni.
Nr. 7 i landevejsløb i Køge, 154 km, 29. maj.
Nr. 8 i Brøndby CC og KCK Herlev-løbet, 4. maj.

Max Nielsen (Glud & Marstrand Horsens)
Vinder af landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 20. april.
Vinder af indledningsløb, Serritslev, 5. april.
Nr. 2 i Rund im Naturberg-Hüttener Berge, Tyskland, 30. marts.
Nr. 4 i Grand Prix Jægerspris, 2. juni.
Nr. 6 i Omloop van Kempen, Holland, 200 km, 11. maj.
Nr. 12 i landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april.
Nr. 15 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.
Nr. 15 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.
Nr. 18 i Omloop Waseland, Belgien, 16. marts.
Nr. 32 i EOS Grand Prix Tallinn, Estland, 180 km, 23. maj.
Nr. 40 i GP Istria 1, Kroatien, 9. februar.
Nr. 41 i Ster van Zwolle, Holland, 168 km, 22. februar, kom i mål som nr. 2, men blev deklasseret.
Nr. 68 i GP Istria 2, Kroatien, 11. februar.
Nr. 88 i GP Istria 3, Kroatien, 14. februar.

Tommy Nielsen (Værløse/Farum)
Nr. 12 på 3. og sidste etape i Greve CC's tre-dages-etapeløb, 18 km enkeltstart, 1. juni.

Jack Arvid Olsen (CK Kronborg)
Nr. 2 i landevejsløb i Køge, 154 km, 29. maj.

Nicki Hjort Olsen (Team PH)
Nr. 9 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.
Nr. 14 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.

Thomas Oredsson (Odder CK)
Nr. 5 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.
Nr. 5 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.
Nr. 15 i landevejsløb i Køge, 154 km, 29. maj.

Martin Pedersen (Team PH)
Nr. 2 i landevejsløb i Køge, 154 km, 29. maj.
Nr. 5 i det sjællandske mesterskab, Slagelse, 134,4 km, 11. maj.
Nr. 5 i Grand Prix Jægerspris, 2. juni.
Nr. 11 på 1. etape af Olympia's Tour, Ossendrecht, 138 km, 18. maj.
Nr. 16 på 5. etape af Olympia's Tour, 158 km, 22. maj.
Nr. 17 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.
Nr. 23 sammenlagt i Tour de Berlin, 6.-9. juni.
Nr. 25 på sidste etape i Tour de Berlin, Berlin-Brandenburg-Berlin, 161,2 km linieløb, 9. juni.
Nr. 30 i Ronde van Vlaanderen (U23), 4. maj.
Nr. 33 på 1. etape af Circuit des Ardennes, Frankrig, 165 km, 10. april.
Nr. 63 sammenlagt i Olympia's Tour, Holland, 17.-25. maj.
Nr. 64 sammenlagt i Circuit des Ardennes, 10.-13. april.
Nr. 71 på 4. etape B, Circuit des Ardennes, 76 km, 13. april.
Nr. 82 på 2. etape, Circuit des Ardennes, Frankrig, 132 km, 11. april.
Nr. 88 på 3. etape, Circuit des Ardennes, Frankrig, 138 km, 12. april.
Nr. 95 på 4. etape A, Circuit des Ardennes, 13 km, 13. april.

Tore Winther Pedersen (Grønne CK)
Nr. 14 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.

Andrea Peron (Team CSC)
Nr. 6 på 4. etape af Luxembourg Rundt, enkeltstart 9,9 km, Bennembourg, 31. maj.
Nr. 8 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 29. maj-1. juni.
Nr. 9 på 3. etape af Criterium du Dauphiné Liberé, Frankrig, 33 km enkeltstart, 11. juni.
Nr. 14 på 5. og sidste etape af Luxembourg Rundt, 169 km, Diekirch, 1. juni.
Nr. 17 på 6. etape af Tirreno-Adriatico, 179 km, 18. marts.
Nr. 17 på 1. etape i Criterium International, 187,5 km, 29. marts.
Nr. 19 på 1. etape af Baskerlandet Rundt, Spanien, 129 km, 7. april.
Nr. 20 på 7. etape af Tirreno-Adriatico, 162 km, 19. marts.
Nr. 21 sammenlagt i Baskerlandet Rundt, 11. april.
Nr. 21 i Classique des Alpes, 174 km, Chambery, Frankrig, 9. juni.
Nr. 24 sammenlagt i Tirreno-Adriatico, 13.-19. marts.
Nr. 25 i Tour du Haut Var, Belgien, 180 km, 22. februar.
Nr. 33 i Klasika Primavera Amorebieta, Spanien, 182,7 km, 13. april.
Nr. 57 sammenlagt i Romandiet Rundt, 4. maj.
Nr. 60 i Milano-San Remo, 297 km, 22. marts.
Nr. 62 sammenlagt i Tour Mediterraneen, Frankrig, 12.-16. februar.
Nr. 69 i Liege-Bastogne-Liege, 258,5 km.
Nr. 73 i Fleche Wallonne, Belgien, 23. april.
Nr. 88 i Classic Haribo, 23. februar.

Dennis Persson (Kronborg)
Nr. 3 i i McDonaldsløbet på Bornholm, 132 km, 18. april.
Nr. 6 i landevejsløbet i Gladsaxe, 13. april.
Nr. 6 i det sjællandske mesterskab, Slagelse, 134,4 km, 11. maj.

Jørgen Bo Petersen (Team fakta)
Nr. 3 i CSC Classic, Århus, 196 km, 4. maj.
Nr. 9 på 4. etape af Paris-Nice, enkeltstart, 13. marts.
Nr. 12 sammenlagt i Tyskland Rundt, 3.-9. juni.
Nr. 15 på 6. etape af Tyskland Rundt, enkeltstart 40,7 km, Bretten, 8. juni.
Nr. 15 på 5. etape af Tyskland Rundt, Feldberg, 191 km, 7. juni.
Nr. 19 på 15. etape af Giro d'Italia, 42,5 km enkeltstart, 25. maj.
Nr. 23 i GP Chiasso, Schweiz, 165,7 km, 1. marts.
Nr. 31 på 7. etape af Giro d'Italia, 146 km, 17. maj.
Nr. 40 i Paris-Camembert, 200 km, 22. april.
Nr. 44 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 31. januar-9. februar.
Nr. 49 på 14. etape af Giro d'Italia, 162 km, 24. maj.
Nr. 52 på 13. etape af Giro d'Italia, 155 km, 23. maj.
Nr. 59 i GP de Denain, Frankrig, 196 km, 16. april.
Nr. 65 på 2. etape af Giro d'Italia, 177 km, 11. maj.
Nr. 65 i Tour du Haut Var, Frankrig, 180 km, 22. februar.
Nr. 73 på 4. etape af Giro d'Italia, 170 km, 13. maj.
Nr. 75 på 5. etape af Giro d'Italia, 176 km, 176 km.
Nr. 81 i GP Lugano, 169,5 km, 2. marts.
Nr. 88 på 12. etape af Giro d'Italia, 185 km, 22. maj.
Nr. 102 på 17. etape af Giro d'Italia, 117 km, 28. maj.
Nr. 104 på 3. etape af Giro d'Italia, 145 km, 12. maj.
Nr. 106 på 1. etape af Giro d'Italia, 201 km, 10. maj.
Nr. 107 på 6. etape af Giro d'Italia, 218 km, 16. maj.
Nr. 111 på 16. etape af Giro d*Italia, 207 km, 26. maj.
Nr. 124 på 10. etape i Giro d'Italia, (dehydreret), 211 km, 20. maj.
Nr. 132 i Classic Haribo, Frankrig, 23. februar.
Nr. 141 på på 8. etape af Giro d'Italia, 214 km, 18. maj.
Nr. 147 på 11. etape af Giro d'Italia, 222 km, 21. maj.
Styrtede på 6. etape Toulon-Cannes i Paris-Nice, 15. marts.
Indehaver af bjergtrøjen i Tyskland Rundt, mistede den på 4. etape, 6. juni.

Søren Petersen (Glud & Marstrand Horsens)
Nr. 6 i Oberhausen, løbet var afbrudt i 45 minutter pga uvejr, 8. juni.
Nr. 10 i UCI-løbet Tartu Tänavasoit, 187 km, i Estland, 24. maj.
Nr. 15 i Omloop van Kempen, Holland, 200 km, 11. maj.
Nr. 20 i Rund um die Hainlaite, Erfurt, 188,7 km, 31. maj.

Thomas Carsten Petersen (Team Bornholm)
Nr. 5 i Hvidovres enkeltstart, 18. maj.
Nr. 5 på prologen i Greve CC's tre-dages-etapeløb og indehaver af førertrøjen, 30. maj.
Nr. 6 i ABC's Bravida-løb, 9. juni.
Nr. 9 på 3. og sidste etape i Greve CC's tre-dages-etapeløb, 18 km enkeltstart, 1. juni.
Nr. 12 sammenlagt i Greve CC's tre-dages-etapeløb, Dan Bolig-løbet, 30.-31.maj-1. juni.

Thomas Hald Petersen (Team Grøn Synenergi)
Nr. 9 i landevejsløb i Hjørring, 140 km, 4. maj.

Jakob Piil (Team CSC)
Vinder af Wachovia Invitational Lancaster USA, 3. juni.
Vinder af CSC Classic, Århus, 196,4 km, 4. maj.
Nr. 3 på 4. etape af Fredsløbet i Polen, 179,4 km, 12. maj.
Nr. 4 sammenlagt i Fredsløbet 9.-17. maj.
Nr. 4 på 8. etape af Fredsløbet, 187 km, Tjekkiet, 16. maj.
Nr. 8 på 3. etape af Fredsløbet, 191 km, Knov-Polanica, 11. maj.
Nr. 18 på 1. etape B i Niedersachsen Rundfahrt, Wolfsburg, 102,2 km, 23. april.
Nr. 57 i Rund um den Henninger Turm, 208,3 km, 1. maj.
Nr. 73 på 2. etape af Fredsløbet, 155,4 km,10. maj.
Nr. 74 på 1. etape af Fredsløbet, 111 km, 9. maj.
Nr. 78 sammenlagt i Tour Down Under, 21.-26, januar.
Nr. 93 i Amstel Gold Race, Maastricht, 250 km, 20. april.
Nr. 160 i Milano-San Remo, 297 km, 22. marts.

Arvis Piziks (Team CSC)
Nr. 8 på 5. etape af Niedersachsen Rundt, 143,4 km, 27. april.
Nr. 11 på 2. etape af Luxembourg Rundt, 204 km, 30. maj.
Nr. 20 på 1. etape af Tour de Picardie, Frankrig, 157,5 km, 16. maj.
Nr. 22 i Memorial Samyn - Fayt-le-Franc, Belgien, 185 km, 5. marts.
Nr. 32 i Dwars door Vlaanderen Waregem, Belgien, 202 km, 26. marts.
Nr. 53 sammenlagt i Niedersachsen Rundt, 27. april.
Nr. 62 sammenlagt i Tour Down Under, Australien, 21.-26. januar.
Nr. 84 sammenlagt i Rhodos Rundt, 19.-23. februar.
Nr. 97 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18. maj.
Nr. 109 og næstsidst sammenlagt i Fire dage ved Dunkerque, 7.-11. maj.

Christian Poulsen, Kolding BC)
Nr. 7 i landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april
Nr. 9 i Grand Prix Jang Goldschmidt, Luxembourg, 119 km, 6. april.

Dennis Rasmussen (Glud & Marstrand Horsens)
Vinder af landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.
Nr. 4 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.
Nr. 10 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.
Nr. 16 i GP Istria 1, Kroatien, 9. februar.
Nr. 16 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 13. april.
Nr. 30 i EOS Grand Prix Tallinn, Estland, 180 km, 23. maj.
Nr. 36 i Omloop van Kempen, Holland, 200 km, 11. maj.
Nr. 55 i GP Istria 2, Kroatien, 11. februar.
Nr. 65 i Rund um die Hainlaite, Erfurt, 188,7 km, 31. maj.
Nr. 86 i GP Istria 3, Kroatien, 14. februar.
Nr. 88 i Ster van Zwolle, Holland, 168 km, 22. februar.

Jacob Moe Rasmussen (Team fakta)
Vinder af Brøndby CC og KCK Herlev-løbet, 4. maj.
Nr. 7 i Grand Prix SATS, 195 km, 3. maj.
Nr. 7 på 1. etape B i Niedersachsen Rundfahrt, Wolfsburg, 102,2 km, 23. april.
Nr. 9 i Memorial Samyn - Fayt-leFranc, 5. marts.
Nr. 11 i landevejsløb i Køge, 154 km, 29. maj.
Nr. 16 på 3. etape af Niedersachsen Rundt, 176,1 km, 25. april.
Nr. 19 i Ronde van Noord-Holland, 200 km, 13. april.
Nr. 36 i GP Rudy Dhaenens, Belgien, 23. marts.
Nr. 52 i Ronde van Drenthe, Holland, 201,9 km, 12. april.
Nr. 65 sammenlagt i Niedersachsen Rundt, 27. april.
Nr. 70 i GP Erik Breukink, Holland, 14.-16. marts.
Nr. 80 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 31. januar-9. februar.

Michael Rasmussen (Rabobank)
Nr. 7 sammenlagt i Baskerlandet Rundt, 11. april.
Nr. 7 på 4. etape af Setmana Catalana, 27. marts.
Nr. 8 på 5. etape A, Baskerlandet Rundt, 91 km, 11. april.
Nr. 11 på 4. etape af Baskerlandet Rundt, 171 km, 10. april.
Nr. 15 på 5. etape, Setmana Catalana, 176 km, 28. marts.
Nr. 16 på 5. etape B, Baskerlandet Rundt, 13 km, 11. april.
Nr. 19 på 2. etape af Murcia Rundt, 153,6 km, 6. marts.
Nr. 19 på 3. etape af Setmana Catalana, 26. marts.
Nr. 37 sammenlagt i Murcia Rundt, 5.-9. marts.
Nr. 39 på 3. etape af Valencia Rundt, 157,6 km, 27. februar.
Nr. 43 på 4. etape af Valencia Rundt, 158,2 km, 28. februar.
Nr. 45 på 4. etape af Murcia Rundt, 167 km, 5.-9. marts.
Nr. 45 i Tour du Haut Var, 180 km, 22. februar.
Nr. 53 sammenlagt i Valencia Rundt, 25. februar-1. marts.
Nr. 54 på 3. etape af Murcia Rundt, 160,8 km, 7. marts.
Nr. 66 på 2. etape af Valencia Rundt, 159,7 km, 26. februar.
Nr. 70 på 5. etape af Murcia Rundt, enkeltstart 12,9 km, 9. marts.
Nr. 71 i Clasica de Almeria, Spanien, 187 km, 2. marts.
Nr. 83 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18. maj.
Nr. 89 på 1. etape af Murcia Rundt, 162,1 km, 5. marts.
Nr. 102 på 1. etape af Valencia Rundt, 9,7 km, enkeltstart, 25. februar.

Michael Reihs (Team fakta)
Nr. 6 på 1. etape af Bayern Rundt, 114 km, 20. maj.
Nr. 6 i landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april.
Nr. 11 på 3. etape af Niedersachsen Rundt, 176,1 km, 25. april.
Nr. 13 på 4. etape af Niedersachsen Rundt, 188,8 km, 26. april.
Nr. 14 på 2. etape af GP Erik Breukink, 14.-16. marts.
Nr. 23 sammenlagt i Bayern Rundt, 21.-25. maj.
Nr. 27 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 9. februar.
Nr. 30 i i Rund um den Flughafen Köln und Bonn, 199,3 km, 4. maj.
Nr. 38 sammenlagt i GP Erik Breukink, Holland, 14.-16. marts.
Nr. 42 sammenlagt i Niedersachsen Rundt, 27. april.
Nr. 88 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18. maj.
Nr. 96 i Tour du Haut Var, Frankrig, 180 km, 22. februar.
Nr. 101 i Classic Haribo, Frankrig, 23. februar.
Indehaver af ungdomstrøjen på 2. etape af Bayern Rundt, 21. maj.

Morten Rejnhold
Nr. 11 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.
Nr. 40 på 4. etape af Mallorca Rundt, 144 km, 2.-6. april.
Nr. 71 på 5. etape af Mallorca Rundt, 93,8 km, 6. april.

Gregers Richter (Kronborg)
Nr. 4 på 2. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, 135 km, 1. juni.
Nr. 4 i i McDonaldsløbet på Bornholm, 132 km, 18. april.
Nr. 6 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.
Nr. 9 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.
Nr. 9 i det sjællandske mesterskab, Slagelse, 134,4 km, 11. maj.

Werner Riebenbauer (Team fakta)
Nr. 3 i Grand Prix degli Etruschi, Italien, 2. februar.
Nr. 4 på 17. etape af Giro d'Italia, 117 km, 28. maj.
Nr. 4 på 1. etape af Østrig Rundt, 131 km, 9. juni.
Nr. 6 på 3. etape af Etoile de Besseges, Frankrig, 160 km, 7. februar.
Nr. 8 på 1. etape af Paris-Nice, 191 km, 10. marts.
Nr. 11 på 5. etape af Etpile de Besseges, 9. februar.
Nr. 12 i GP Rudy Dhaenens, Belgien, 23. marts.
Nr. 13 på 11. etape af Giro d'Italia, 222 km, 21. maj.
Nr. 17 på 4. etape af Etoile de Besseges, 8. februar.
Nr. 20 i GP de la Ville de Rennes, 6. april.
Nr. 23 på 16. etape af Giro d'Italia, 207 km, 26. maj.
Nr. 24 i i Rund um den Flughafen Köln und Bonn, 199,3 km, 4. maj.
Nr. 29 i Classic Haribo, 23. februar.
Nr. 41 i Trofeo Laigueglia, Italien, 18. februar.
Nr. 72 på på 8. etape af Giro d'Italia, 214 km, 18. maj.
Nr. 75 i Brabantse Pijl, Belgien, 30. marts.
Nr. 110 på 15. etape af Giro d'Italia, 42,5 km enkeltstart, 25. maj.
Nr. 110 på 14. etape af Giro d'Italia, 162 km, 24. maj.
Nr. 111 på 13. etape af Giro d'Italia, 155 km, 23. maj.
Nr. 113 i Grote Scheldeprijs Vlaanderen, 206 km, 16. april.
Nr. 132 på 12. etape af Giro d'Italia, 185 km, 22. maj.
Nr. 134 på 2. etape af Giro d'Italia, 177 km, 11. maj.
Nr. 138 på 5. etape af Giro d'Italia, 176 km, 176 km.
Nr. 141 på 7. etape af Giro d'Italia, 146 km, 17. maj.
Nr. 146 på 10. etape i Giro d'Italia, 211 km, 20. maj.
Nr. 146 på 4. etape af Giro d'Italia, 170 km, 13. maj.
Nr. 154 på 3. etape af Giro d'Italia, 145 km, 12. maj.

Martin Rittsel (Team fakta)
Nr. 29 i GP de Villers Cotterets, Frankrig, 1. maj.
Nr. 66 i Nokere-Koerse.
Nr. 68 sammenlagt i Niedersachsen Rundt, 27. april.
Nr. 68 sammenlagt i Rhodos Rundt.
Nr. 71 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 9. februar.
Nr. 100 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18. maj.

Michael Sandstød (Team CSC)
Nr. 25 sammenlagt i Qatar Rundt, 4. marts.

Carlos Sastre (Team CSC)
Nr. 4 på 5. etape af Paris-Nice, 152,5 km, 14. marts.
Nr. 5 på 3. etape af Romandiet Rundt, 171,3 km, 2. maj.
Nr. 6 på 1. etape af Romandiet Rundt, 181,9 km, 30. april.
Nr. 7 på 1. etape af Romandiet Rundt, 181,9 km, 30. april.
Nr. 8 på 3. etape af Criterium du Dauphiné Liberé, Frankrig, 33 km enkeltstart, 11. juni.
Nr. 9 på 5. etape A, Baskerlandet Rundt, Spanien, 11. april.
Nr. 11 sammenlagt i Baskerlandet Rundt, 11. april.
Nr. 15 på prologen i Dauphiné Liberé, Frankrig, 5,1 km, 8. juni.
Nr. 18 på prologen i Romandiet Rundt, 3,4 km, Geneve, 29. april.
Nr. 30 i GP Miguel Indurain, Spanien, 186 km, 5. april.
Nr. 36 sammenlagt i Paris-Nice, 9.-16. marts.
Nr. 36 i Liege-Bastogne-Liege, 258,5 km.
Nr. 120 i Classic Haribo, Frankrig, 23. februar.

Frank Schleck (Team CSC)
Nr. 5 på 5. etape af Fredsløbet, 212,8 km, 13. maj.
Nr. 10 på 5. og sidste etape af Luxembourg Rundt, 169 km, Diekirch, 1. juni.
Nr. 11 på 2. etape af Romandiet Rundt, 178,2 km, 1. maj.
Nr. 11 på 8. etape af Fredsløbet, 187 km, Tjekkiet, 16. maj.
Nr. 13 på 1. etape af Luxembourg Rundt, 163 km, 29. maj.
Nr. 16 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 29. maj-1. juni.
Nr. 16 på 4. etape af Luxembourg Rundt, enkeltstart 9,9 km, Bennembourg, 31. maj.
Nr. 16 på 2. etape af Rhodos Rundt, 120 km, 21. februar.
Nr. 19 sammenlagt i Fredsløbet 9.-17. maj.
Nr. 19 på 7. etape af Fredsløbet, 213,6 km, 15. maj.
Nr. 24 på 1. etape af Fredsløbet, 111 km, 9. maj.
Nr. 29 i Memorial Sawyn - Fayt-le-Franc, 185 km, 5. marts.
Nr. 30 på 3. etape af Fredsløbet, 191 km, Knov-Polanica, 11. maj.
Nr. 34 på 4. etape af Fredsløbet i Polen, 179,4 km, 12. maj.
Nr. 37 sammenlagt i Niedersachsen Rundt, 27. april.
Nr. 41 sammenlagt i Rhodos Rundt, 19.-23. februar.
Nr. 55 på 2. etape af Fredsløbet, 155,4 km,10. maj.
Nr. 65 sammenlagt i Qatar Rundt, 4. marts.
Nr. 69 sammenlagt i Paris-Nice, 9.-16. marts.
Nr. 100 i Amstel Gold Race, Maastricht, 250 km, 20. april.

Theis Seier (Værløse/Farum)
Nr. 3 i Brøndby CC og KCK Herlev-løbet, 4. maj.
Nr. 10 i det sjællandske mesterskab, Slagelse, 134,4 km, 11. maj.

Lasse Siggaard (Herning)
Nr. 3 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.
Nr. 3 i i jysk/fynsk mesterskab, enkeltstart, 40 km, 10. maj.
Nr. 7 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.
Nr. 15 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 20. april.
Nr. 15 i landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april
Nr. 18 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 13. april.
Nr. 74 sammenlagt i Olympia's Tour, Holland, 17.-25. maj.

Michael Skelde (Team fakta)
Nr. 2 sammenlagt i Etoile de Besseges, Frankrig, 9. februar.
Nr. 3 på 1. etape af Etoile de Besseges efter Fabio Baldato og Franck Boyer, 153,5 km, Saine-Tulie, Frankrig, 5. februar.
Nr. 6 på 1. etape af Luxembourg Rundt, 163 km, 29. maj.
Nr. 11 i CSC Classic, Århus, 196 km, 4. maj.
Nr. 11 på 2. etape af Tyskland Rundt, 183 km, Kronach, 4. juni.
Nr. 13 på 4. etape af Etoile de Besseges, 8. februar.
Nr. 15 på 2. etape af Etoile de Besseges, 154 km, Marseille, 6. februar.
Nr. 19 på 3. etape af Tyskland Rundt, Ansbach, 188 km, 5. juni.
Nr. 22 på 3. etape af Etoile de Besseges, 160 km, 7. februar.
Nr. 23 i Rund um den Henninger Turm, 208,3 km, 1. maj.
Nr. 23 på 4. etape af Tyskland Rundt, Bad Wurzach, 222 km, 6. juni (udgik med svimmelhed før 5. etape, da han lå som bedste dansker).
Nr. 23 på 3. etape af Luxembourg Rundt, 98 km, Echternach, 31. maj.
Nr. 24 på 5. og sidste etape af Etoile de Besseges, 148 km, 9. februar.
Nr. 33 sammenlagt i Luxembourg Rundt, 29. maj-1. juni.
Nr. 35 i Veenendal-Veenendal, 208,5 km, 24. april.
Nr. 39 og bedste dansker i Route Adelie de Vitré, Frankrig, 4. april.
Nr. 39 på 5. og sidste etape af Luxembourg Rundt, 169 km, Diekirch, 1. juni.
Nr. 42 i Ronde van Noord-Holland, 199,6 km, 13. april.
Nr. 44 i Paris-Camembert, 200 km, 22. april.
Nr. 58 i Brabantse Pijl, Belgien, 30. marts.
Nr. 61 i Het Volk, 200 km, 1. marts.
Nr. 65 i Ronde van Drenthe, Holland, 201,9 km, 12. april.
Nr. 68 i Classic Haribo, Frankrig, 23. februar.
Nr. 74 sammenlagt i Fire dage ved Dunkerque, 7.-11. maj.
Nr. 80 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18. maj.
Nr. 92 i Tour du Haut Var, Frankrig, 180 km, 22. februar.
Nr. 99 på 4. etape af Fire dage ved Dunkerque, 179 km, 11. maj.
Nr. 108 i Grote Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 206 km, 16. april.
Med i langt udbrud på 2. etape i Luxembourg Rundt, 30. maj.

Jannik Skovlund (tidligere Jannik Petersen), G&M Horsens
Vinder af Rund im Naturberg-Hüttener Berge, Tyskland, 30. marts.
Nr. 2 i landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april.
Nr. 4 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.
Nr. 5 i landevejsløb i Esbjerg, 160 km, 20. april.
Nr. 7 i Grand Prix Istria, Kroatien, 9. februar.
Nr. 8 i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.
Nr. 17 i Grand Prix Istria 4, Kroatien, 15. februar.
Nr. 28 i Oberhausen, løbet var afbrudt i 45 minutterb pga uvejr, 8. juni.
Nr. 50 i GP Istria 2, Kroatien, 11. februar.
Nr. 54 i GP Istria 3, Kroatien, 14. februar.
Nr. 70 i GP Rudy Dhaenens, Belgien, 23. marts.

Brian Sloth (Team Bornholm)
Nr. 6 på prologen i Greve CC's tre-dages-etapeløb og indehaver af førertrøjen, 30. maj.
Nr. 13 på 3. og sidste etape i Greve CC's tre-dages-etapeløb, 18 km enkeltstart, 1. juni.
Nr. 14 sammenlagt i Greve CC's tre-dages-etapeløb, Dan Bolig-løbet, 30.-31.maj-1. juni.
Nr. 14 på 1. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, overtog førertrøjen, 31. maj.
Nr. 20 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.

Niclas Waldorf Slot (Team Bornholm)
Vinder af det sjællandske mesterskab, Slagelse, 134,4 km, 11. maj.
Nr. 13 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Nr. 13 i Brøndby CC og KCK Herlev-løbet, 4. maj.
Nr. 31 i ZLM Tour Holland, 198,5 km, 19. april.

Morten Sonne (Team Bornholm)
Samlet vinder af Greve CC's tre-dages-etapeløb, Dan Bolig-løbet, 30.-31.maj-1. juni.
Nr. 2 på 3. og sidste etape i Greve CC's tre-dages-etapeløb, 18 km enkeltstart, 1. juni.
Nr. 3 på 2. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, 135 km, 1. juni.
Nr. 4 i Brøndby CC og KCK Herlev-løbet, 4. maj.
Nr. 5 på 1. etape af Greve CC's tre-dages-etapeløb, overtog førertrøjen, 31. maj.
Nr. 6 i landevejsløb i Køge, 154 km, 29. maj.
Nr. 8 i ABC's Bravida-løb, 9. juni.
Nr. 12 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Nr. 13 på prologen i Greve CC's tre-dages-etapeløb og indehaver af førertrøjen, 30. maj.
Nr. 38 i Rund um Düren, Tyskland, 20. april.

Rasmus Sterndorff (DCR Ballerup)
Nr. 5 i landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april

Scott Sunderland (Team fakta)
Nr. 2 i CSC Classic, Århus, 196 km, 4. maj.
Nr. 4 på 2. etape af Niedersachsen Rundfahrt, 206,6 km, 24. april.
Nr. 19 sammenlagt i Niedersachsen Rundt, 27. april.
Nr. 21 på 18. etape af Giro d'Italia, 175 km, 29. maj.
Nr. 22 på 20. etape af Giro d'Italia, 133 km, Cantu, 31. maj.
Nr. 22 på 13. etape af Giro d'Italia, 155 km, 23. maj.
Nr. 23 sammenlagt i Giro d'Italia, 10. maj-1. juni.
Nr. 23 på 12. etape af Giro d'Italia, 185 km, 22. maj.
Nr. 23 på 16. etape af Giro d'Italia, 207 km, 26. maj.
Nr. 24 på 19. etape af Giro d'Italia, 239 km, 30. maj.
Nr. 24 på 14. etape af Giro d'Italia, 162 km, 24. maj.
Nr. 25 i Rund um den Henninger Turm, 208,3 km, 1. maj.
Nr. 39 på 2. etape af Giro d'Italia, 177 km, 11. maj.
Nr. 40 i Amstel Gold Race, Maastricht, 20. april.
Nr. 50 i Route Adelie de Vitré, 4. april.
Nr. 50 i GP Rennes, 6. april.
Nr. 51 i Brabantse Pijl, Belgien, 30. marts.
Nr. 55 på 21. og sidste etape af Giro d'Italia, 33 km enkeltstart, 1. juni.
Nr. 55 på 1. etape af Giro d'Italia, 201 km, 10. maj.
Nr. 57 i GP Erik Breukink, Holland, 14.-16. marts.
Nr. 68 på 10. etape i Giro d'Italia, 211 km, 20. maj.
Nr. 93 på 15. etape af Giro d'Italia, 42,5 km enkeltstart, 25. maj.
Nr. 96 på 17. etape af Giro d'Italia, 117 km, 28. maj.
Nr. 98 i Grote Scheldeprijs Vlaanderen, Belgien, 206 km, 16. april.
Nr. 99 på 4. etape af Giro d'Italia, 170 km, 13. maj.
Nr. 106 på 3. etape af Giro d'Italia, 145 km, 12. maj.
Nr. 114 på på 8. etape af Giro d'Italia, 214 km, 18. maj.
Nr. 118 på 6. etape af Giro d'Italia, 218 km, 16. maj.
Nr. 130 på 5. etape af Giro d'Italia, 176 km, 176 km.
Nr. 133 i Classic Haribo, Frankrig, 23. februar.
Nr. 141 på 11. etape af Giro d'Italia, 222 km, 21. maj.

Preben Svenningsen (Silkeborg)
Nr. 17 i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.

Finn Yding Sørensen (CK Kronborg)
Nr. 18 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.

Jacob Koch Sørensen (Odder CK)
Nr. 6 i landevejsløb i Vejle, 124 km, 26. april.
Nr. 19 i i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.

Nicki Sørensen (Team CSC)
Nr. 3 i GP Primavera Amorebieta, Spanien, 182,7 km, 13. april (desuden blev Nicki nr. 2 i bjergkonkurrencen).
Nr. 12 på 3. etape af Baskerlandet Rundt, 191 km, 9. april.
Nr. 23 i Fleche Wallonne, Belgien, 23. april.
Nr. 30 sammenlagt i Romandiet Rundt, 4. maj.
Nr. 34 i Amstel Gold Race, Maastricht, 250 km, 20. april.
Nr. 37 i i Liege-Bastogne-Liege, 258,5 km.
Nr. 44 i Tour du Haut Var, Belgien, 180 km, 22. februar.
Nr. 55 sammenlagt i Baskerlandet Rundt, 11. april.
Nr. 65 i GP Miguel Indurain, Spanien, 186 km, 5. april.
Nr. 68 sammenlagt i Tirreno-Adriatico, 13.-19. marts.
Nr. 141 i Classic Haribo, Frankrig, 23. februar.

Rune Sørensen (Tønder)
Nr. 8 i landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 3. maj.
Nr. 12 i jysk-fynsk mesterskab i linieløb, Odense, 172 km, 11. maj.
Nr. 17 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 13. april.

Andrea Tafi (Team CSC)
Nr. 5 i Paris-Roubaix, Frankrig, 261 km, 13. april.
Nr. 11 i Grand Prix SATS, Herning, 195 km, 3. maj.
Nr. 17 på 4. etape af Tour Down Under, 144 km, Goolwa, 24. januar.
Nr. 30 sammenlagt i Tour Down Under, 21.-26. januar.
Nr. 37 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18. maj.
Nr. 47 i Flandern Rundt, 255 km, 6. april.
Nr. 48 sammenlagt i Niedersachsen Rundt, 27. april.
Nr. 55 i Wachovia Classic, Trenton, 146 km, New Jersey, USA, 5. juni.
Nr. 60 i US Pro Championship, Wachovia Cycling Series, Philadelphia, USA, 250 km, 8. juni.
Nr. 94 sammenlagt i Tour Méditerranéen, Frankrig, 12.-16. februar.
Nr. 112 sammenlagt i Tirreno-Adriatico, 13.-19. marts.
Nr. 120 i Milano-San Remo, 297 km, 22. marts.

Carsten Thiel (Odense CK)
Nr. 2 i jysk/fynsk mesterskab, enkeltstart, 40 km, 10. maj.
Nr. 8 i enkeltstart i Hvidovre, 18. maj.

Jeppe Thing (Cycling Aarhus)
Nr. 5 i landevejsløb i Vejle, 124 km, 26. april.
Nr. 11 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 13. april.
Nr. 14 i Rund im Naturberg Hüttener Berge, Tyskland, 30. marts.

Lars Høeg Thomsen (Team Bornholm)
Vinder af ABC's Bravida-løb, 9. juni.
Vinder af Grand Prix Jægerspris, 2. juni.
Nr. 2 i Brøndby CC og KCK Herlev-løbet, 4. maj.
Nr. 3 på 3. og sidste etape i Greve CC's tre-dages-etapeløb, 18 km enkeltstart, 1. juni.
Nr. 3 i Hvidovres enkeltstart, 18. maj.
Nr. 4 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Nr. 6 sammenlagt i Greve CC's tre-dages-etapeløb, Dan Bolig-løbet, 30.-31.maj-1. juni.
Nr. 9 i landevejsløbet i Gladsaxe, 13. april.
Nr. 11 på prologen i Greve CC's tre-dages-etapeløb og indehaver af førertrøjen, 30. maj.
Nr. 13 på 2. etape af Mallorca Rundt, 137 km, 3. april.
Nr. 14 i landevejsløb i Køge, 154 km, 29. maj.
Nr. 19 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.
Nr. 23 på 5. etape af Mallorca Rundrt, 93,8 km, 6. april.
Nr. 37 i Rund um Düren, Tyskland, 20. april.
Nr. 38 på 4. etape af Mallorca Rundt, 144 km, 2.-6. april.
Nr. 78 i Ronde van Overojssel, Holland, 3. maj.

Peder Stald Thomsen (Hammel)
Vinder af landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 3. maj.
Vinder af landevejsløb i Vejle, 124 km, 26. april.
Nr. 6 i landevejsløbet i Grenå, 176 km, 18. maj.
Nr. 7 i landevejsløb i Hjørring, 140 km, 4. maj.
Nr. 8 i jysk-fynsk mesterskab i linieløb, Odense, 172 km, 11. maj.
Nr. 10 i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.
Nr. 12 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.

Michael Tronborg (Odder CK)
Nr. 3 på prologen i Greve CC's tre-dages-etapeløb og indehaver af førertrøjen, 30. maj.
Nr. 15 sammenlagt i Greve CC's tre-dages-etapeløb, Dan Bolig-løbet, 30.-31.maj-1. juni.
Nr. 17 i GP Orrior-Kluisbergen, 2. april.
Nr. 47 sammenlagt i Thüringen Rundfahrt, Tyskland, 11. maj.
Nr. 55 i Rund um Henninger Turm, Frankfurt, U-23-løb, 173 km, 1. maj.
Nr. 76 på 1. etape af Olympia's Tour, Ossendrecht, 138 km, 18. maj.
Udgik på 4. etape af Olympia's Tour, 21. maj.

Lars Ulrich (Politiets CA)
Nr. 14 på 3. og sidste etape i Greve CC's tre-dages-etapeløb, 18 km enkeltstart, 1. juni.

Geert van Bondt (Team CSC)
Nr. 7 på Wachovia Cycling Series, Lancaster, 3. juni.
Nr. 13 på 2. etape af Tour Down Under, 140 km, 22. januar.
Nr. 14 på 5. etape af Tour Down Under, 147 km, 25. januar.
Nr. 18 sammenlagt i Tour Down Under, 21.-26. januar.
Nr. 18 på 3. etape af Tour Down Under, 164 km, 23. januar.
Nr. 33 i US Pro Championship, Wachovia Cycling Series, Philadelphia, USA, 250 km, 8. juni.
Nr. 36 sammenlagt i Rhodos Rundt, 19.-23. februar.
Nr. 66 sammenlagt i Tour de Picardie, Frankrig, 18. maj.
Nr. 72 sammenlagt i Romandiet Rundt, 4. maj.

Brian Vandborg (Herning)
Vinder af 5. etape i det svenske Cykeltouren, Kopparberg, 162,1 km, 31. maj.
Vinder af 1. etape B, 115,4 km, Ørebro-Kulma, 27 maj.
Vinder af åbningsløb i Herning, 26,7 km, enkeltstart, 5. april.
Jysk mester i holdkørsel, 70 km, 5. juni.
Nr. 2 i 2. afdeling af Post Cup'en, 184 km, Hanstholm, Thy, 27. maj.
Nr. 3 i Rund um Henninger Turm, Frankfurt, U-23-løb, 173 km, 1. maj.
Nr. 4 i landevejsløbet i Hammel, 142 km, 9. juni.
Nr. 4 i landevejsløb i Herning, 140 km, 17. april
Nr. 5 på 3. etape af Cykeltouren, Ørebro-Karlskoga, Sverige, 149,4 km, 29. maj.
Nr. 6 på prolog i Thüringen Rundfahrt, 5. maj.
Nr. 7 i 1. afdeling af Post Cup'en, Hillerød, 27. april.
Nr. 7 sammenlagt i Circuit des Ardennes, 10.-13. april.
Nr. 7 i landevejsløbet i Grenå, 176 km, 18. maj.
Nr. 7 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.
Nr. 8 på 4. etape A, Circuit des Ardennes, Frankrig, 13 km, 13. april.
Nr. 9 sammenlagt i Thüringen Rundfahrt, Tyskland, 11. maj.
Nr. 11 på 1. etape af Thüringen Rundfahrt, Tyskland, 137,4 km, 6. maj.
Nr. 12 på 1. etape A, Cykeltouren, prolog 1,9 km, 27. maj.
Nr. 42 på 2. etape, Circuit des Ardennes, Frankrig, 132 km, 11. april.
Nr. 52 sammenlagt i Cykeltouren, Sverige, 27. maj-1. juni.
Nr. 58 på 3. etape, Circuit des Ardennes, Frankrig, 139 km, 12. april.
Nr. 69 på 1. etape af Circuit des Ardennes, Frankrig, 165 km, 10. april.
Nr. 72 på 4. etape B, Circuit des Ardennes, 76 km, 13. april.
Indehaver af førertrøjen på 2. etape af det svenske etapeløb Cyketouren, 29. maj.

Paul van Hyfte (Team CSC)
Nr. 10 på 4. etape af Tirreno-Adriatico, 154 km, 16. marts.
Nr. 12 sammenlagt i Qatar Rundt, 4. marts.
Nr. 19 på 5. etape af Qatar Rundt, 144 km, 4. marts.
Nr. 22 på 4. etape af Fredsløbet i Polen, 179,4 km, 12. maj.
Nr. 26 sammenlagt i Tredages Van West-Vlaanderen, Belgien, 7.-9. marts.
Nr. 34 på 3. etape af Fredsløbet, 191 km, Knov-Polanica, 11. maj.
Nr. 35 sammenlagt i Fredsløbet 9.-17. maj.
Nr. 42 i Rund um den Henninger Turm, 208,3 km, 1. maj.
Nr. 43 på 2. etape af Fredsløbet, 155,4 km,10. maj.
Nr. 45 i Memorial Samyn - Fayt-le-Franc, Belgien, 185 km, 5. marts.
Nr. 48 på 1. etape af Fredsløbet, 111 km, 9. maj.
Nr. 53 i Omloop Het Volk, Belgien, 200 km, 1. marts.
Nr. 59 sammenlagt i Tour Mediterraneen, 12.-16. februar.
Nr. 70 i Gote Scheldeprijs Vlaanderen, 206 km, 16. april.
Nr. 84 i Classic Haribo, 23. februar.
Nr. 85 i Flandern Rundt, 255 km, 6. april.
Nr. 94 i Tour du Haut Var, Belgien, 180 km, 22. februar.
Nr. 101 sammenlagt i Tirreno-Adriatico, 13.-19. marts.
Nr. 154 i Milano-San Remo, 297 km, 22. marts.

Björnar Vestöl (Team fakta)
Nr. 11 i Veenendal-Veenendal, 208,5 km, 24. april.
Nr. 20 i GP de Villers Cotterets, Frankrig, 1. maj.
Nr. 27 i Rund um Köln, Tyskland, 202 km, 21. april.
Nr. 30 i GP Pino Cerami, Belgien, 10. april.
Nr. 40 i Memorial Samyn - Fayt-le-Franc, Belgien, 5. marts.
Nr. 41 i Ronde van Noord-Holland, 199,6 km, 13. april.
Nr. 50 i Nokere-Koerse, Belgien, 193 km, 19. marts.
Nr. 54 sammenlagt i Bayern Rundt, 21.-25. maj.
Nr. 75 sammenlagt i Rhodos Rundt, 19.-23. februar.
Nr. 87 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 31. januar-9. februar.

Lars Werenberg (Odder CK)
Nr. 7 i landevejsløb i Frederikshavn, 138 km, 3. maj.
Nr. 13 i landevejsløb i Hobro, 143 km, 13. april.
Nr. 19 i Challenge de Hesbaye-Trognée, 23. marts.
Nr. 20 i landevejsløb i Randers, 171 km, 1. juni.
Nr. 51 i Annemasse-Bellegarde, Frankrig, 30. marts.
Nr. 59 sammenlagt i Tour de la Manche, Frankrig, 11. maj.

Julian Winn (Team fakta)
Vinder af Grand Prix Villers Cotterets, 193 km, 1. maj.
Nr. 11 på 8. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 7. februar.
Nr. 13 på 20. etape af Giro d'Italia, 133 km, Cantu, 31. maj.
Nr. 13 i GP Lugano, Schweiz, 169,5 km, 13. marts.
Nr. 19 på 11. etape af Giro d'Italia, 222 km, 21. maj.
Nr. 19 på 3. etape af Tour de Langkawi, Malaysia, 169 km, 3. februar.
Nr. 19 på 5. etape af Niedersachsen Rundt, 143,4 km, 27. april.
Nr. 20 i Archer International Grand Prix.
Nr. 23 på 17. etape af Giro d'Italia, 117 km, 28. maj.
Nr. 33 sammenlagt i Niedersachsen Rundt, 27. april.
Nr. 43 på 5. etape af Giro d'Italia, 176 km, 176 km.
Nr. 48 på 16. etape af Giro d'Italia, 207 km, 26. maj.
Nr. 60 på 19. etape af Giro d'Italia, 239 km, 30. maj.
Nr. 62 på 12. etape af Giro d'Italia, 185 km, 22. maj.
Nr. 69 på 13. etape af Giro d'Italia, 155 km, 23. maj.
Nr. 81 sammenlagt i Tour de Langkawi, Malaysia, 31. januar-9. februar.
Nr. 86 sammenlagt i Paris-Nice, 9.-16. marts.
Nr. 89 på 18. etape af Giro d'Italia, 175 km, 29. maj.
Nr. 100 på 7. etape af Giro d'Italia, 146 km, 17. maj.
Nr. 108 på 10. etape i Giro d'Italia, 211 km, 20. maj.
Nr. 109 på 2. etape af Giro d'Italia, 177 km, 11. maj.
Nr. 115 på 14. etape af Giro d'Italia, 162 km, 24. maj.
Nr. 122 på 6. etape af Giro d'Italia, 218 km, 16. maj.
Nr. 133 på 15. etape af Giro d'Italia, 42,5 km enkeltstart, 25. maj.
Nr. 139 på 4. etape af Giro d'Italia, 170 km, 13. maj.
Nr. 153 på 8. etape af Giro d'Italia, 214 km, 18. maj.
Nr. 157 på 3. etape af Giro d'Italia, 145 km, 12. maj.
Nr. 157 på 1. etape af Giro d'Italia, 201 km, 10. maj.

Flemming Witt (Team Grøn Synenergi, Odense)
Nr. 5 i i jysk/fynsk mesterskab, enkeltstart, 40 km, 10. maj.

Patrick Wonsyld (Kronborg)
Nr. 5 i landevejsløb i Køge, 154 km, 29. maj.
Nr. 5 i i McDonaldsløbet på Bornholm, 132 km, 18. april.
Nr. 12 i landevejsløbet i Viborg, 140 km, 8. juni.
Nr. 19 i landevejsløbet i Silkeborg, 151,4 km, 7. juni.